Αντίο chrome: Εχεις adBlocker χάνεις την πρόσβαση στο gmail!

Έχουμε γράψει για το επερχόμενο extension manifest v3 και το πρόβλημα με τους κόφτες των διαφημίσεων στο Chrome.

διαβάστε εδώ

και εδώ

Κάποιοι μας είπαν υπερβολικούς. Αλλά πλησιάζει η ώρα να υλοποιηθούν αυτά. Στο επόμενο Chrome αλλάζει το API και δεν θα μπορείς να έχεις αποτελεσματικούς AdBlockers. Για περισσότερα διαβάστε εδώ:

https://www.bleepingcomputer.com/news/software/google-begins-testing-extension-manifest-v3-in-chrome-canary/

The most controversial aspect of the extension manifest v3 is the upcoming changes to the webRequest API. In v3, Google has changed the API so that extensions can only monitor browser connections, but not modify any of the content before it’s displayed.
Instead Google wants developers to use the declarativeNetRequest API, which has the browser, not the extension, strip content or resources from a visited web sites. This API, though, has a limit of 30,000 rules that can be created.
Unfortunately, this change will break popular ad blockers such as uBlock Origin, which rely on the original functionality of the webRequest API and need more rules than are available in the declarativeNetRequest API.

Μπορεί να γίνει χειρότερο; Ω ναι μπορεί.
Το YouTube έχει αλλάξει τους όρους χρήσης του. Σύμφωνα με τους καινούργιους (για να τους δείτε εδώ Servicevoorwaarden)

  YouTube may terminate your access, or your Google 
  account’s access to all or part of the Service if YouTube
  believes, in its sole discretion, that provision of the 
  Service to you is no longer commercially viable. 

Δηλαδή με απλά λόγια, αν δεν παράγεις αρκετό κέρδος στην Google, μη βλέποντας τις διαφημίσεις στο youtubeθα χάσεις την πρόσβαση στο gmail, στις φωτογραφίες σου στο Google Photos, τα αρχεία σου στο Google Drive κλπ κλπ. Όταν κάτι είναι τσάμπα το προϊόν είσαι εσύ δεν σου λέγανε παλιά;

Κινδυνολογούμε πάλι;

There was another recent YouTube controversy where dozens of people were banned from all google services (including Gmail) for spamming on a gaming livestream chat (which is considered perfectly acceptable behavior by most streamers).
Πηγή

Η Google έχει αυτή την στιγμή χειρότερο μονοπώλιο από την Microsoft. Από τα κινητά (στο επόμενο μου θα προτιμήσω να με παρακολουθεί ο Κινέζος πάντως αντί για τον Αμερικάνο, αν έχω την επιλογή) μέχρι βασικές υπηρεσίες. Κανένας δεν μας λέει πως αύριο οι υπηρεσίες της θα θέλουν μόνο τον Chrome.

Κινδυνολογούμε; Μα ήδη συμβαίνει αυτό. Αν έχεις chromecast θέλεις chrome. Αν θέλεις να μπεις στο Google Earth το ίδιο. Και έχουμε και καταγγελίες πως το gmail και το youtube τρέχουν ποιο αργά στον Firefox επίτηδες.

https://www.pcmag.com/news/362696/mozilla-developer-claims-google-is-slowing-youtube-on-firefo

7 «Μου αρέσει»

o chromium θα υοθετησει αυτες τις τακτικες;

Το Chrome είναι κλώνος του κώδικα και απλά αφαιρεί κάποια πράγματα. Ως τέτοιος δεν έχει πρακτικά καμία άλλη δυνατότητα από το να υιοθετήσει το καινούργιο API και να έχει πολύ ασθενείς adBlockers. Αυτό ισχύει ανεξάρτητα από τον τρόπο που θα κάνεις την εγκατάσταση μιας τέτοιας επέκτασης και απο που θα την προμηθευτείς.

3 «Μου αρέσει»

Από τις πιο αισχρές μονοπωλιακές τακτικές ever. Όχι ότι αποκαλεί και μεγάλη έκπληξη, βέβαια…

5 «Μου αρέσει»

Ισως η λυση ειναι PiHole ή παρεμφερη συστηματα ετσι ωστε ο Chrome να μην εχει τροπο να ελεγξει αν οντως τρεχουμε η οχι ενα adblocker. Για την ωρα εχω προσβαση με Chromium 78 σε GMail και ολες τις υπολοιπες υπηρεσιες… με PiHole σε Docker container. Βεβαια Youtube δεν θα δει κανεις χωρις διαφημισεις εκτως εαν κατεβασει το video με youtube-dl.

1 «Μου αρέσει»

Τα μονοπώλια κάνουν τις μεγάλες τσέπες θα πω εγώ. Νομίζω σιγά σιγά έρχεται η εποχή που πρέπει να βγούμε μαζικά και να μάθουμε στον κόσμο το ελεύθερο λογισμικό.

3 «Μου αρέσει»

με το hooktube.com και το invidio.us δε γινεται δουλεια;

1 «Μου αρέσει»

Το Youtube εχει αρχισει να μπλοκαρει το invidio.us αν δεν κανω λαθος… ή αν δεν εχει γινει ακομα θα γινει σε λιγο… το hooktube.com θα εχει την ιδια μοιρα εκτως εαν χρησιμοποιει αλλη τεχνικη για να αποφυγει τις διαφιμησεις και το μπλοκαρισμα απο το Youtube.

1 «Μου αρέσει»

νομιζω οτι δε βλεπεις διαφημισεις αν παιξεις το βιντεο στο τερματικο. Πχ αν χρησιμοποιησεις την terminal εκδοχη του vlc με cvlc και το url του βιντεο ή με nvlc και το url του βιντεο. Ενδεχομενως το ιδιο να συμβαινει και με τον mpv ή άλλον player. Τουλαχιστον δεν εχει τυχει σε εμενα οσο το εχω κανει. Για καντε και εσεις καμια δοκιμη να βγαλουμε συμπερασμα και επισης αν θελει καποιος ας το εξηγησει τεχνικα (αν ξερει φυσικα). Μια υποψια την εχω, αλλά μια επιβεβαιωση ή διορθωση καλη θα ηταν

1 «Μου αρέσει»

Προς το παρόν πάντως βλέπω YouTube κανονικά με Firefox και uBlock. Για να δούμε πόσο θα κρατήσει αυτό…

1 «Μου αρέσει»

Εγώ στο κινητό χρήσημιποιω το NewPipe για να μπαίνω στο YouTube και δεν έχει διαφημίσεις. Υπάρχει και στο fdroid και στο github καθώς είναι ανοιχτού κώδικα. Σε συνδιασμό με ότι έχει γράψει ο @anon88072451 σε αυτό το νήμα: Anbox! Τρέξε τα apps σου στο PC μπορεί να μεταφερθεί στο pc.

3 «Μου αρέσει»

"After reaching out to Google about these concerns, BleepingComputer was told that the language regarding “commercial viability” was always present in the Terms of Use and has not been updated.

They further told us that this language has nothing to do with “how our products work or how we work with creators, nor their rights over their works, or their right to monetize.”

YouTube Won’t Cancel Accounts That Don’t Generate Revenue” by bleepingcomputer

3 «Μου αρέσει»

Το πρόβλημα είναι ότι είμαστε όλοι δεμένοι χειροπόδαρα. Φαντάζομαι όλοι ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να βρεθούν εναλλακτικές σε ΟΛΑ τα προϊόντα της Google :money_mouth_face:

2 «Μου αρέσει»

Εκτός αν αποφασίσουμε να αποτινάξουμε τα δεσμά. Ο γιατρός τα λέει πολύ καλά εδώ

6 «Μου αρέσει»

δε μου φαινεται ιδιαιτερα δυσκολο, ειδικα για τον υπολογιστη. Το πιο δυσκολο ειναι το να αποφυγεις το youtube στο οποιο ειδαμε οτι τουλαχιστον μπορεις να αποφυγεις τις διαφημισεις σχετικα ευκολα. Που δυσκολευεσαι;

1 «Μου αρέσει»

Για το youtube δεν δυσκολεύτηκα είναι η αλήθεια. Το newPipe είναι εξαιρετικό (για κινητό).
Δυσκολεύομαι πολύ με το Calendar όπως και με το free email.
Το Nextcloud είναι μια καλή λύση μαζί με το DavX5 για ημερολόγιο, αλλά υπολείπεται πολύ.
Για το email το καλύτερο είναι να έχεις συνδρομή, εκτός βέβαια και αν δεν σε ενδιαφέρει το IMAP και καταλήξεις στο protonmail.

Γενικά θεωρώ δύσκολο το degooglification (sic). Φυσικά και πάω να διαβάσω τι λέει ο γιατρός παραπάνω (thanks!) :wink:

1 «Μου αρέσει»

calendar δεν χρησιμοποιω για να εχω άποψη, ριξε ομως μια ματια εδω → https://framagenda.org/login μηπως και σου κανει αν και απο οτι ειδα θυμιζει και αυτο πολυ nextcloud. (Στις ρυθμισεις μπορεις να βαλεις αγγλικα αντι για γαλλικα locale απο οτι ειδα αν κανεις registration)

το mail δεν ειναι τοσο δυσκολο, εμενα μου αρεσει αρκετα το disroot παντως…

1 «Μου αρέσει»

Για ολες τις υπηρεσιες του Google υπαρχουν εναλλακτικες… οπως επισεις και για τις υπηρεσιες της Apple (iTunes κλπ). Το ζητημα ειναι τι workflow εχουμε και με τι μπορουμε να ζησουμε διχως. Αν εχουμε συνηθησει σε ολες τις ανεσεις της Google και της Apple ναι θα μας φανει βουνο… αν ομως θελουμε να ζησουμε ελευθεροι απο τους ζυγους των εν λογω εταιριων τοτε θα πρεπει να βουτιξουμε βαθια και να δουμε πραγματα σε μεγαλυτερο βαθος και με περισσοτερες λεπτομεριες απο τις οποιες μας εχουν συνηθησει οι εν λογω υπηρεσιες.

Εν ολιγης το ζητημα ειναι…θελουμε ευκολειες χωρις να σκευτομαστε; Η ελευθερια και ελεγχο των μιχανηματων μας και των συσκευων μας; Δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο η επιλογη ειναι δυαδικη.

6 «Μου αρέσει»

Εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ, σε κανένα απολύτως pc μου, τον chrome. Μόνο firefox, από την έκδοση 1 κιόλας.
Οπότε δυσκολεύομαι λίγο να αντιληφθώ το πρόβλημα. Εκτός αν η Google πει ότι παρέχω τις υπηρεσίες μου μόνο μέσω chrome, πράγμα όμως το οποίο θεωρώ απίθανο, ιδίως στα πλαίσια της ΕΕ.
Σε κάθε περίπτωση, ευκαιρία να ανεβάσει το μερίδιό του ο firefox.

4 «Μου αρέσει»

O browser ειναι μονο ενα κομματι του συστηματος. Το υπολοιπο ειναι αυτο που δεν κοντρολαρουμε… αλλα μονο μας παρεχεται προσβαση… με ανταλλαγα… διαφημισεις. Μπορει για μεριδα των χρηστων να τους αρεσει να βλεπουν links με διαφημισεις στο GMail, μια υπηρεσια που τους παρεχεται δωρεαν… αλλα στην ουσια… οι χρηστες γινονται το προιον.