Αντίο chrome: Εχεις adBlocker χάνεις την πρόσβαση στο gmail!

Γιατί κάνετε έτσι όλοι με τον Chromium ; Οκ, και εγώ τον χρησιμοποιούσα ως εναλλακτική του Firefox - για πολύ συγκεκριμένες περιπτώσει όμως -, αλλά οκ δόξα τον θεό και τους developers αν τον κόσμο μπορούμε να παίξουμε μπάλα και με άλλους Browsers, όπως π.χ. πέρα του Firefox και του Brave ή θα υπάρχουν και άλλοι open source!

Ωπ! Ο Brave και αυτόν τον Chromium δεν χρησιμοποιεί ως βάση ; :flushed:

Όντως πλέον με το YouTube έχει γίνει ανυπόφορη η κατάσταση και αυτό ήθελα να το ψάξω και εγώ. Έχω και Pi-hole και uBlock Origin και Ghostery – Privacy Ad Blocker και Privacy Badger και παρόλα αυτά μάλλον (αν κρίνω από τις διαφημίσεις που τρώω στο YouTube) δεν καταφέρνουν να κόψουν σχεδόν τίποτα(!) Είναι τρελό! Και το έχουν ξεφτιλίσει κιόλας πλέον.
Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ; Δεν υπάρχει καμία λύση ;

Γίνεται κάτι τέτοιο ; Παίρνεις το URL από το εκάστοτε βίντεο στο YouTube και το βάζεις στον VLC ; Δεν ήξερα πως υπάρχει ή γίνεται κάτι τέτοιο. Δεν ήξερα την ύπαρξη του cvlc και nvlc.

Ευχαριστώ πολύ για τις τρομερές ειδήσεις/νέα και γεγονότα εμπεριστατοτμένα που μας μεταφέρετε! Πολλά δεν τα γνώριζα. Όντως η Google πλέον - την είχα που την είχα στο μάτι - το έχει παρατραβίξει εσχρά! Για να δούμε με την νέα χρονιά…

και rvlc επισης.
υπαρχει και το svlc που εχει διαφορετικο interface να το πω;
τα δοκιμασες;

Άντε! Μα καλά ποιο ο λόγος ; Γιατί τόσα πολλά ; Καλό π.χ. και μια έκδοση άντε για τερματικό, αλλά τα υπόλοιπα ;

Δοκίμασα μονάχα τα παρακάτω ( για να δω αν μπορώ να δω YouTube χωρίς διαφημίσεις ) σε Debian GNU/Linux 9.11 (stretch).

cvlc https://www.youtube.com/watch?v=cq...Y
VLC media player 3.0.8 Vetinari (revision 3.0.8-0-gf350b6b5a7)
[0000555ad5ea0780] dummy interface: using the dummy interface module...
[00007f687441a110] lua stream error: Couldn't extract youtube video URL, please check for updates to this script
[0000555ad5e53800] main playlist: playlist is empty

αλλά ούτε στο nvlc μπόρεσα να δω…

nvlc https://www.youtube.com/watch?v=cq...Y
VLC media player 3.0.8 Vetinari (revision 3.0.8-0-gf350b6b5a7)

Το youtube-dl θελει ανανεωση (update) γιατι οι τυποι στο youtube αλλαζουν τον κωδικα απο πισω αρκετα συχνα και πρεπει να ειναι η τελευταια εκδοση για να πιασει τις αλλαγες.

1 «Μου αρέσει»

Μολις δοκιμασα το cvlc και το nvlc σε LinuxMint 19.3
και τα δυο δουλευουν αψογα.
Επισης μπορω να δω βιντεο του youtoube χωρις διαφημισεις στο SMTube, SMPlayer 19.6.0

Με το MPV παιρνω το παρακατω αποτελεσμα

“token” parameter not in video info for unknown reason; please report this issue on https://yt-dl.org/bug . Make sure you are using the latest version; see https://yt-dl.org/update on how to update. Be sure to call youtube-dl with the --verbose flag and include its complete output.
[ytdl_hook] youtube-dl failed, trying to play URL directly …
Failed to recognize file format.

το nvlc εχει περιβαλλον ncurses (και το προτιμαω), τα άλλα δε θυμαμαι.
παλιοτερα επαιζαν ολα τα βιντεο απο οτι θυμαμαι, αλλά τωρα μερικα δεν παιζουν, ενω άλλα παιζουν. Μαλλον για το λογο που λεει ο @GNUTechie
Δεν ξερω αν γινεται το ιδιο και με τον mpv player…

MPV και VLC εχουν τα δικα τους plugins και τον δικο τους τροπο να βρουν το link για το πραγματικο video του YouTube απ’ότι το youtube-dl. Συν του οτι στην ουσια το youtube-dl υποστηριζει πολλα αλλα video services και κανει τα πραγματα διαφορετικα απο οτι τα αλλα δυο προγραμματα.

Παντως αν εχεις τα καταλληλα regex στο blacklist του Pi-hole κοβεις τις περισσοτερες διαφιμησεις (οχι ομως ολες).

Αυτη τη στιγμη ειμαι με OpenWRT και Pi-hole σε Docker και απο διαφιμησεις στο Web ειμαι αρκετα καθαρος (θα ελεγα 90% - 95%) και στο Youtube ειμαι θα ελεγα περιπου στο 80% χωρις διαφιμησεις.

Ναι - και ο brave χρησιμοποιεί το browser engine του chrome (Blink). Και αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα. Ουσιαστικά, αν λέμε ότι στην “αγορά” των browsers η κατάσταση είναι ολιγοπωλιακή υπέρ του chrome (google), στην “αγορά” των browser engines η κατάσταση είναι πολύ ολιγοπωλιακότερη υπέρ του Blink, άρα υπέρ της google. Κι αυτό είναι πολύ σημαντικότερο, γιατί μέσω του Blink περνάνε μανιπιουλαρίσματα της google και σε άλλους browsers.

Γι αυτό ξελαρυγγίζομαι και λέω να χρησιμοποιούμε firefox και όχι άλλους browers, κι ας είναι (αν είναι) ελαφρά υποδεέστερος σε επιδόσεις… Και ακούω brave και βγάζω φλύκταινες…!

5 «Μου αρέσει»

Μπορείς να μας αναφέρεις κάπου περί αυτών των regex black lists ;
Που μπορούμε να τις βρούμε ;

@tsapi χααχχα :joy:

Πάντως σοβαρά, μου αρέσει πάρα πολύ η άποψη σου.
Όταν λέμε όμως για «browser engine» τι ακριβώς εννοούμε ; Πόσοι υπάρχουν ;
Δύο ; Ένα που κάνει η Mozilla Firefox - κυρίως για την πάρτη της - και ένα που κάνει η Google και τον παίρνουν όλοι οι “άλλοι browsers” που εν τέλει είναι απλά τύπο Chrome ;

Ευχαριστως να σου δειξω και τα blocklists αλλα και την blacklist που εχω με ολα τα regex.Pihole Blacklist.pdf (13,8 KB) Pihole Blocklists.pdf (12,6 KB)

Ελπιζω να βοηθησουν.

1 «Μου αρέσει»

To browser engine είναι η μηχανή, ας πούμε, κάτω από το καπώ των browsers που μετατρέπουν τον κώδικα των ιστοσελίδων σε οπτική εμπειρία.

Σήμερα υπάρχουν πρακτικά 3 browser engines: ο Blink της google, το gecko της mozilla και το webkit της apple. Πολλοί browsers χρησιμοποιούν το Blink (opera, edge κά) ενώ όλοι οι browsers στο οικοσύστημα του ios που διακινούνται μέσω app store έχουν webkit. Παλιότερα υπήρχαν κι άλλα browser engines (Microsoft, Opera) με μικρό “market share” που πρόσφεραν όμως στη βιοποικιλότητα του οικοσυστήματος και καθιστούσαν πιο δύσκολες τις αυθαιρεσίες (βλ υπερβάσεις των standards κτλ) των μεγάλων παικτών.

Noμίζω (βαριέμαι να το ψάξω επακριβώς τώρα) ότι το 80% του browsing σήμερα γίνεται με Blink.

1 «Μου αρέσει»

Ρε παίδες εγώ chrome χρησιμοποιώ έχω νομίζω ένα hide my ad block και είμαι οκ. Εκτός αυτού η ευρωπαϊκή ένωση θα τα δεχτεί όλα??? Δεν νομίζω

Η google είναι μια εταιρεία που σου παρέχει τις υπηρεσίες της, και μάλιστα δωρεάν, βάσει κάποιον όρων τους οποίους διάβσασες και με τους οποίους συμφώνησες. Η χρήση ενός ad blocker παραβιάζει τους όρους χρήσης.

Η Google δεν έχει καμία νομική υποχρέωση να σου παρέχει μια υπηρεσία και μάλιστα δωρεάν. Υπό κάποιους όρους. Και κανένας νόμος δεν μπορεί να την υποχρεώσει να σου παρέχει μια υπηρεσία. Όπως εσύ μπορείς να επιλέξεις άλλη μηχανή αναζήτησης, έτσι και η google μπορεί να επιλέξει άλλον πελάτη από εσένα, ειδικά όταν πρώτος έσπασες το συμβόλαιό. Αν παρανομεί κάποιος είσαι εσύ, γιατί να σε προστατεύσει η ευρωπαϊκή ένωση;

Τέλος είναι μια γνωστή λογική πλάνη το “εμένα δεν μου έχει συμβεί”. Δεν σου έχει συμβεί μέχρι τώρα ΑΚΟΜΑ είναι μια σωστότερη διατύπωση. Πίστεψε με δεν μπορείς να ξεγελάσεις την Google τόσο εύκολα. Και αν σου κόψει την πρόσβαση, όπως το συμβόλαιο προβλέπει, δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα.

Θα σου το κάνω λιανά. Αν σου απενεργοποιήσω την πρόσβαση σου σε αυτό το φόρουμ, λέμε τώρα, ότι plugin και να βάλεις, ότι και να κάνεις δεν θα καταφέρεις να συνδεθείς, γιατί δεν έχεις καμία πρόσβαση στον server, έχεις μόνο σε μια υπηρεσία. Τόσο απλά.

Το ερώτημα λοιπόν δεν είναι αν έχεις κόφτη διαφημίσεων και δεν σου έκοψε την πρόσβαση, χαίρω πολύ δεν αποδεικνύει τίποτα, αλλά το ότι μπορεί να το κάνει αν θέλει και ότι έχει ήδη πετάξει κόσμο έξω από τις υπηρεσίες της για ποιο χαζούς λόγους. Και αυτό σημαίνει σήμερα πως θα χάσεις τα email και τις επαφές σου, τις φωτογραφίες του κινητού σου, την πρόσβαση σε εφαρμογές του android και πολλά άλλα.

Με άλλο λόγια είσαι όμηρος της, και καλό να το καταλάβεις αυτό για να αρχίσεις σιγά σιγά να ψάχνεις για άλλες λύσεις.

6 «Μου αρέσει»

Να ένας άλλος λόγος.

Google has a backdoor to track individual users per Chrome installation ID

Google has a backdoor to track individual users per Chrome installation ID