sudo shutdown os.arena

Για το ίδιο άτομο μιλάμε :wink:

Όσον αφορά τους όρους χρήσης τώρα, γνωρίζω πολύ καλά και να τους συντάσσω, και να τους γνωρίζω. Γιαυτό και όταν αναφέρθηκα σε τρολ στο πρώτο μου σχόλιο, δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο άτομο.
Όταν αναφέρθηκα σε κάποιο άτομο, και δη ονομαστικά, δεν χαρακτήρισα τον ίδιο αλλά την συμπεριφορά του και την αντίληψή του (NOT).

Θα συμφωνήσω ότι στο Os.arena είχαμε μια τελείως διαφορετική οπτική όσον αφορά την ανοχή μας στους όρους χρήσης και αυτό γιατί θεωρούμε ότι πρέπει ο καθένας να έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα. Γιατί αυτό ήταν το Os.arena, τόσο οι συντάκτες του, όσο και οι φίλοι μας.
Εάν δεν απατώμαι, μία φορά μόνο είχαμε κλειδώσει το νήμα (και αυτό για 1-2 μέρες δηλαδή) γιατί 1 άτομο χαλούσε όλο το νήμα και έπαιρνα θυμάμαι δεκάδες προσωπικά μηνύματα για να τον μπανάρουμε. Κάτι στο οποίο αντιστεκόμουν σθεναρά μιας και θεωρώ την Ελευθερία (και δη του λόγου) από τα πλέον σημαντικά αγαθά.
Αυτό που διδάσκω μια ζωή στους μαθητές μου, το να έχουν δηλαδή το θάρρος του λόγου τους αλλά και την γνώση του πώς θα επηρεάσει αυτός την ύπαρξή τους μέσα στην κοινωνία, δεν θα μπορούσα να το στερήσω από τους φίλους (ή/και μη) του Os.arena.
Ποιοι ήμασταν εμείς που θα τους κρίναμε; Η ίδια η κοινότητα -και κατ’ επέκταση η κοινωνία- σε αποβάλλει με τον τρόπο της αν παραβείς τους στοιχειώδεις κανόνες αντίληψης και συμπεριφοράς.

5 «Μου αρέσει»

Για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη και να μην μιλαω στον αερα, εκανα μια καλη επισκεψη στο os arena και θελησα να δω αν θα μπορουσε να με κρατησει.

Οχι…

Οι λογοι πολλοι.
Πρωτον θα επρεπε να υπηρχαν σωστα δομημενα κειμενα με αρκετη εικονογραφηση και σχετικη με τα κειμενα. Περαν της εικονογραφησης λειπουν και αρκετα στοιχεια για να κρατησουν τον αναγνωστη. Πχ σε ενα θεμα καποιος ανεφερε ενα μηχανημα στο οποιο εβαλε linux το οποιο ειχε μεχρι και scart… Για να μην πω οτι θα επρεπε να υπαρχει εικονα του μηχανηματος, τουλαχιστον θα μπορουσε να υπαρχει το μοντελο για επιπλεον ερευνα. Ετσι κατεληξα να ψαχνω ποια pc ειχαν scart που θα μπορουσαν να υποστηριξουν linux στη google(κοινως το σαιτ με εβγαλε εξω)…

Δευτερον ολα τα κειμενα ειναι γραμμενα σε ενα συνοθυλευμα wiki με blog. Αλλες φορες αισθανεσαι οτι διαβαζεις πληροφορια και αλλες προσωπικη αποψη. Αυτο συμβαινει και στο ιδιο κειμενο με αρκετες εναλλαγες blog/wiki

Τριτον Σε κινητο που μπηκα φαινεται σαν ενα φτωχο bbs του 80 (νεος κοσμος μπαινει σε ολα τα σαιτ, γιατι πρεπει τα σαιτ του linux να φαινονται ετσι;)

Αυτα και αλλα πολλα σαν παρατηρησεις. Δεν μπορω να πω οτι απο τα θεματα που προσπαθησα να αναγνωσω εμεινα ευχαριστημενος. Παρατηρησα καποιες πολιτικοποιησεις αλλα δεν μου κανει τιποτα αυτο, μιας και το linux το θεωρω απολιτικ.

Ελπιζω η κριτικη να μην ενοχλει γιατι εγινε καλοπροαιρετα

Το πιο αστείο είναι ότι νομίζεις ότι είπες κάτι κυρ Παντελή, ενώ απλά πέταξες μπαρούφα διότι η όλη ιδέα της κοινωνικοποίησης του λογισμικου (FOSS) είναι εξ’ αρχής “αριστερή” και για την ακρίβεια κομμουνιστική (commune). Γύρνα τώρα στη έντιμη δουλίτσα σου

Αν και δεν είχα σκοπό να επέμβω ξανά, αφού όσα είχα να πω τα ανέφερα πιο πάνω, θα σου απαντήσω στα τεχνικά:

Προφανώς μέσα σε αυτά τα 11 χρόνια δοκιμάσαμε αρκετές «πλατφόρμες» και frameworks, αν και το ξεκίνημα μας ήταν με Wordpress που εκείνη την εποχή (2011) ήταν το πληρέστερο κατά την άποψη των τεχνικών της ομάδας.
Προσωπικά όμως, μου άρεσε πιο πολύ όταν έγινε η μετάβαση σε Drupal το οποίο το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, τουλάχιστον από την πλευρά του συντάκτη. Και αυτό καθώς το Drupal είναι απαιτητικό στη διαχείριση του και χρειάζεται τόσο γνώσεις όσο και υπομονή.
Θυμάμαι πάντως, πως το στήσιμό του και οι λειτουργίες του είχαν αποτελέσει μνεία από τη κοινότητα του Drupal.

Να διευκρινίσω εδώ πως για τις μεταβάσεις αυτές αποφάσιζε η τεχνική ομάδα (5-6 άτομα την εποχή εκείνη) και στους συντάκτες μας έστελναν ένα αναλυτικότατο PDF όπου εξηγούσαν τον τρόπο δημοσίευσης, διαστάσεις εικόνων κλπ.
Όπως έγραψα και πιο πάνω, επειδή τότε ήταν ιδιαίτερα πολυάριθμη η ομάδα ο καθείς ήταν στο είδος του και έτσι απλά συμβαδίζαμε με αυτές τις αποφάσεις. Πόσο δε μάλλον όταν αυτές αφορούσαν τεχνικά θέματα.

Το 2017, μετά από μια κάμψη και την επαναφορά της σελίδας, ξεκινήσαμε πάλι με Wordpress. Στην πορεία όμως και αφού προηγήθηκε η μεταφορά σε νέο hosting (του Okeanos συγκεκριμένα), ο άνθρωπος που ασχολούνταν με τα τεχνικά, έκρινε πως ήρθε η ώρα για κάτι διαφορετικό. Δηλαδή, για κάτι που θα κατανάλωνε τους ελάχιστους πόρους. Το ζητούμενο ήταν μια σελίδα που θα επικεντρωνόταν στην ανάγνωση των άρθρων και όχι μια σελίδα λατέρνα με φρού-φρού και ανούσιους εντυπωσιασμούς. Έτσι λοιπόν, περάσαμε στο αξιόλογο (και αρκετά geek) Hugο.
Αυτός και ο λόγος που η σελίδα, αυτή τη στιγμή, φορτώνει σε χρόνο dt τόσο στον υπολογιστή όσο και στο κινητό σου.

Επίσης, όπως είναι ευνόητο, ήταν αδύνατο πρακτικά και από θέμα χρόνου να μεταφερθούν όλα τα προηγούμενα άρθρα. Αυτό, επειδή αφενός χρειαζόντουσαν μορφοποίηση, καθώς στο πέρασμα του χρόνου και με όλες τις αλλαγές είχαν χαθεί εικόνες και επειδή προφανώς αρκετά άρθρα ήταν πλέον παρωχημένα λόγω παλαιότητας. Έτσι, μεταφέραμε μόνο ορισμένα παλιά.
Κακώς αναφέρθηκε πιο πάνω πως ήταν 11.000. Όσο θυμάμαι, οι δημοσιεύσεις μόνο στο blog ξεπερνούσαν τις 28.000 και αυτό μέχρι και τον Δεκέμβρη του 2016 (και φυσικά, αναγνωρίζω πως μέσα σε αυτό τον όγκο δημοσιεύσεων υπήρξαν αρκετές κακές, άστοχες κλπ. Κάτι άλλωστε που συμβαίνει σχεδόν παντού. Ακόμα και εδώ).

Αυτό που λες για «συνονθύλευμα wiki με blog» δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και έτσι δε μπορώ να απαντήσω.

Όπως και δε μπορώ να μπω στο μυαλό σου για το τι θεωρείς εσύ σαν πολιτικοποιημένο. Για εμένα όμως, όπως ανέφερα και πριν, η τεχνολογία είναι εξόχως πολιτικοποιημένη.
Μη ξεχνάμε άλλωστε, πως μιλάμε καταρχάς για Πληροφορία/Κώδικα. Βρισκόμαστε σε μια εποχή που διατελείται παγκοσμίως μια αλλαγή στις δομές της οικονομίας με την πληροφορία στο προσκήνιο. Η πληροφορία παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στην παραγωγή λογισμικού, φαρμάκων, αυτοκινήτων, ρούχων, βιοτεχνολογικών εργαλείων, νανοτεχνολογικών υλικών, πολιτισμού κλπ. Όλες αυτές οι οικονομίες που αναπτύσσονται γύρω από την παραγωγή της πληροφορίας αποτελούν, πλέον, τη ραχοκοκκαλιά της παγκόσμιας ανάπτυξης.

Δυστυχώς όμως, οι κοινωνίες (σαν μάζες) διακατέχονται από τεχνολογική (και όχι μόνο) άγνοια. Και αυτό οφείλεται όχι στα ψέματα όπως πολλοί ισχυρίζονται μα στις μισές αλήθειες μέσα από τις οποίες χτίζονται ολόκληροι μύθοι. Όπως και έχει λοιπόν, σε έναν πλανήτη που κυριαρχείται από υπάνθρωπους το μόνο που μας έχει απομείνει είναι η ξιφολόγχη των λέξεων.
Για να δώσω και μια γλαφυρότητα σε αυτό, ώστε να γίνει πιο αντιληπτό, θα χρησιμοποιήσω τους στίχους του Βλαντιμίρ Μαγιακόφσκι:

Τη πρώτη νύχτα πλησιάζουνε
και κλέβουν ένα λουλούδι από τον κήπο μας
και δε λέμε τίποτα.

Τη δεύτερη νύχτα δε κρύβονται πλέον
περπατούνε στα λουλούδια, σκοτώνουν το σκυλί μας
και δε λέμε τίποτα.

Ώσπου μια μέρα -την πιο διάφανη απ” όλες-
μπαίνουν άνετα στο σπίτι μας ληστεύουν το φεγγάρι μας
γιατί ξέρουνε το φόβο μας που πνίγει τη φωνή στο λαιμό μας.

Κι’ επειδή δεν είπαμε τίποτα πλέον δε μπορούμε να πούμε τίποτα.

Δεν ξέρω, μα δεν το βρίσκεις παράξενο που στις κατά τ’ άλλα, τεχνολογικά αναπτυγμένες κοινωνίες μας υπάρχει φτώχεια, εξάρτηση από κοινωνικά παντοπωλεία και ουρές συσσιτίων για παράδειγμα;
Δεν είναι αυτά μια διαμάχη σε αξιακό επίπεδο;

[σου συνιστώ να διαβάσεις το βιβλίο: «Δυνατότητα μιας αυτόνομης κοινωνίας» του Καστοριάδη]

Όσον αφορά τα του υπολογιστή με scart, όσο θυμάμαι, είχα γράψει ένα σχετικό άρθρο πολλά χρόνια πριν και αναφερόμουν σε ένα εκπληκτικό μηχάνημα που έδινε (όχι δωρεάν βέβαια), ο ΟΤΕ εκείνη την εποχή, το DAUPHIN που είχε προεγκατεστημένα τα Windows 95.
Πολύ μπροστά για την εποχή του σαν hardware και προσαρμοσμένο στις τότε ανάγκες που ήταν ακριβές οι οθόνες, μα λόγω του scart μπορούσες να το συνδέσεις στη τηλεόραση που όλοι είχαμε.
Το χρησιμοποιούσα μάλιστα μέχρι και το 2013 σαν δευτερεύον βέβαια μηχάνημα και μάλλον συναισθηματικά. Αν σ’ ενδιαφέρει μπορώ να σου ανεβάσω και φωτογραφίες του, αφού το έχω ακόμα αποθηκευμένο.

Κλείνοντας, όπως είναι ευνόητο (;) νομίζω πως κανένας άνθρωπος και οι ιδέες του δε μπορούν να αρέσουν σε όλους. Έτσι συμβαίνει και σε μια ιστοσελίδα. Άλλωστε, όσο θυμάμαι, ένα από τα πρώτα-πρώτα σχόλια που είχαμε το 2011 ταν μια λεκτική επίθεση του γιατί ασχολούμαστε με το Linux. Και να φανταστείς πως τότε, οι μόνες δημοσιεύσεις που είχαμε (40-50 περίπου) αφορούσαν λογισμικά (απλές εφαρμογές δηλαδή).

6 «Μου αρέσει»

Προφανώς δεν επιδιώκεις πολιτισμένο διάλογο γιατί προκαλείς ανοιχτά τον @Mintux να απαντήσει στον ίδιο τόνο. Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις τους όρους μιας πολιτισμένης συζήτησης.

Σε ότι αφορά την κοινωνικοποίηση του λογισμικού, θα σου πω ότι οι εταιρείες μια χαρά το χρησιμοποιούν το Linux και τον ελεύθερο κώδικα του για να κάνουν τις χρυσές δουλειές τους. Επομένως το μέσο (λογισμικό) δεν είναι αυτό που παράγει πολιτική αλλά ο τρόπος που γίνεται η χρήση του.

Κατά τα άλλα το κλείσιμο του osarena είναι αντικείμενο της παρούσας κουβέντας.

Θα επαναλάβω ότι λογικό είναι να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις αλλά μόνο λογικό δεν είναι να σφαζόμαστε και από πάνω. Στόχος όλων (φαντάζομαι) είναι να είμαστε μια κοινότητα που αγαπάει το Linux και το ελεύθερο λογισμικό. Ας εστιάσουμε σε αυτά που μας ενώνουν και όχι σε αυτά που μας χωρίζουν.

2 «Μου αρέσει»

@anon88072451 , αν εννοείς γ@μάτο, βάζοντας την λέξη “γεμάτο”, κανείς και πουθενά δεν το ανέφερε.

Από κει και πέρα, αν και αναφέρθηκαν οι λόγοι στην τελευταία μας δημοσίευση, αποφασίσαμε να το κλείσουμε επειδή πιστεύουμε πως συμπλήρωσε τον κύκλο του.
Επειδή πλέον η Τεχνολογία, και το Διαδίκτυο είναι ένα καρτέλ πολυεθνικών, απόλυτα ελεγχόμενη, κλειστή και απόλυτα εμπορευματοποιημένη στους όρους της καπιταλιστικής οικονομίας.
Όσα είχαμε να πούμε για την Τεχνολογία προς όφελος των ανθρώπων, την ιδιωτικότητα κλπ τα αναφέραμε αυτά τα 11 χρόνια συνεχούς παρουσίας.

Δεν υπάρχει πλέον κάτι άλλο να ειπωθεί. Ο κόσμος άλλωστε περιορίζεται, στην συντριπτική του πλειοψηφία, στην κλειστή πλατφόρμα του Facebook και στην αγορά άχρηστων γκάτζετς ή στην επίδειξη του τελευταίου iphone.

Συν των άλλων, πλέον η τεχνολογική αρθογραφία ανήκει σε αυτούς που αναμασάνε ηλιθιότητες και κακομεταφρασμένες δημοσιεύσεις ξένων ιστοσελίδων οι οποίες κινούνται στα όρια συνωμοσιολογίας και υποβάθμισης της νοημοσύνης.

Παρ’ όλα αυτά όμως, το domain το διατηρούμε, όπως και την βάση δεδομένων η οποία, παρεμπιπτόντως, δεν είναι 11.000 άρθρα όπως αναφέρθηκε, μα γύρω στα 28.000.

Άρα, άγνωστο το μέλλον και κανένας δεν αποκλείει πως αναλόγως των συνθηκών, ΙΣΩΣ κάποια στιγμή στο μέλλον να επανέλθουμε.

Μέχρι τότε στηρίζουμε την προσπάθεια του παρόντος φόρουμ, δηλαδή του linux-user που την παρούσα στιγμή είναι η πιο αξιόλογη ελληνόφωνη προσπάθεια για το Linux και Ελεύθερο/Ανοιχτό Λογισμικό.

3 «Μου αρέσει»

Δεν είπα κάτι κακό, εκτός κι αν θεωρείς το κυρ Παντελή βρισιά, ενώ φαίνεται ότι ο προαναφερόμενος το θεωρεί πλεονέκτημα, άρα αντιφάσκεις.

Δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει κοινωνικοποίηση, και φαίνεται να σκέφτεσαι με binary mode σε αναλογικό κόσμο. Το επόμενο βήμα είναι το επιχείρημα τύπου τα ρούχα που φοράς τα φτιάχνουν εταιρείες άρα μείνε γυμνός. Ακόμα δεν κουραστήκατε με την τυπική λογική/επαγωγή;

Μα με ρώτησε τόσες φορές ο Asfodelus, που δεν ήταν πλέον ευγενικό να μην του απαντώ. Για να μην αναφέρω ονομαστικά κάποιον, δεν απαντούσα μέχρι τώρα στο ερώτημά του. Όπως ούτε και τώρα αναφέρθηκα ονομαστικά :grinning_face_with_smiling_eyes:

EDIT: Συγνώμη Βασίλη (@billniakas ), μόλις πρόσεξα ότι σε άλλον απευθυνόταν το σχόλιό σου και όχι σε μένα.

2 «Μου αρέσει»

Εδώ πραγματικά θα ήθελα να ακούσω μια αντίστοιχη κριτική για τα κείμενα εδώ μέσα. Και πρώτα πρώτα τα δικά μου, τα δικά μου, γράφω και εγώ εδώ λολ.

3 «Μου αρέσει»

E, όσο να ναι, το “πέταξες μπαρούφα” δεν το λες και επιτομή της ευγένειας!

Επίσης, γενικά μιλώντας, το θέμα δεν είναι να μην ειπωθεί ένα συγκεκριμένο όνομα (ενώ το πρόσωπο περιγράφεται μέχρι κεραίας) και να γίνεται κανείς προσβλητικός στην περιγραφή και όχι στο όνομα του ατόμου. Το θέμα είναι η όλη συζήτηση να είναι πολιτισμένη και μη προσβλητική, όσες διαφωνίες και αν υπάρχουν.

Να εστιάζουμε, λεωγώ, σε αυτά που μας ενώνουν και να συζητάμε αυτά που μας χωρίζουν αλλά με όρους πολιτισμού.

3 «Μου αρέσει»

Κατ αρχήν καλώς ήρθες @hadjivolakas στο linux-user.gr. Θα πρέπει να σε ενημερώσω πως προσωπικές επιθέσεις απέναντι σε άτομα εδώ δεν είναι ανεκτές. Πάρε το σαν μια πρώτη επίσημη προειδοποίηση.

Τέλος γιατί εστιάζουμε την κουβέντα σε ένα δέντρο και χάνουμε το δάσος;

1 «Μου αρέσει»

Θα χαρούμε να μας γράψεις ένα άρθρο επί αυτού. Προφανώς και δεν κατέχουμε την απόλυτη γνώση και είμαστε ανοιχτοί στο γόνιμο διάλογο.

1 «Μου αρέσει»

Εδω ειναι forum… Δεν μπορει να υπαρξει κριτικη επ αυτου. Στην πορεια των χρονων στα forum απλα φυγαν τα greeklish και καθαρισε ο τοπος. Ας πουμε οτι εδω ειναι ενα καφεμπαρ

Για τις αναφορες μου στο os arena και ως απαντηση στον @Constantinos να ενημερωσω οτι δεν μιλησα τεχνικα και σε ποια πλατφορμα ειναι στημενο το καθε σαιτ. Για να γινει ταχυτατο ενα σαιτ ακομη και σε wordpress ειναι εφικτο αλλα θελει δουλεια (βλ. Litespeed η αν προτιματε openlitespeed)

Μη βαζουμε τα 11.000 αρθρα η τα 28.000 και παει λεγοντας. Αυτα μου θυμιζουν τηλεπωλητη βιβλιων που πουλουσε εγκυκλοπαιδεια λεγοντας ειναι 45 κιλα…

Η ποιοτητα των γραφομενων ειναι ανωτερη απο την ποσοτητα. Ενα απλο αποφθεγμα μπορει να περιεχει περισσοτερη γνωση απο 10 σελιδες κειμενο…

Στο κατω κατω της γραφης εγω μπηκα για κανα 2ωρο να δω αν υπηρχε περιπτωση να με κρατησει το σαιτ.

Να συμπληρωσω λεγοντας οτι η τεχνολογια παντα προερχοταν απο το κεφαλαιο. Απο τα αρχαια χρονια. Αυτο δεν αλλαξε και δεν θα αλλαξει. Ο λογος ειναι οτι χωρις το κεφαλαιο τιποτα δεν κινητε. Εχω κανει αναφορες και στο παρον forum πχ για την mariadb η οποια χρηματοδοτειτε απο την microsoft, εχω εγγραφει σαν διαφημιστης στον brave οπου με διαφορα screen που ειχα παραθεσει με διαβεβαιωνε οτι οι διαφημισεις μου θα πηγαινουν σε στοχευμενο κοινο και τοσα αλλα. Τωρα αν καποιοι θεωρουν οτι καπελωθηκαν απο τον καπιταλισμο της τεχνολογιας, θα υποθεσω οτι η ερευνα τους δεν ειναι αρκετη.

Ακριβώς, συμφωνώ απόλυτα, και όπως είπα, δεν θα συνεχίσω τη συμμετοχή μου σε αυτό το νήμα, ό,τι και να γραφτεί και όποια επίθεση και αν μου γίνει. Τις απόψεις μου τις έχω εκφράσει ήδη. Μένω και εγώ στο ότι αγαπάω το Linux και με διάθεση προσφοράς αλλά και λήψης γνώσεων συμμετέχω στο παρόν φόρουμ, προφανώς σε άλλα νήματα. :slightly_smiling_face:

2 «Μου αρέσει»

Στην τελική “κάποιος έχει λάθος στο Internet

image

Είναι κρίμα πάντως λίγες μόλις μέρες πριν το επίσημο κατέβασμα των ρολών, αντί να θυμόμαστε το os arena και πόσο βοήθησε να αναλωνόμαστε σε παλιούς ή νέους καυγάδες. Ας μην γίνει αυτή η κληρονομία του σε όσους τώρα καθυστερημένα το γνώρισαν.

2 «Μου αρέσει»

Αν και δεν μου αρεσουν οι ανταπαντησεις σε forum το ιδιο το διαδικτυο ειναι μια εφευρεση χωρις κεφαλαιο που χωρις τα κεφαλαια θα εμενε σε επιπεδο πανεπιστημιου (με κεφαλαια του πανεπιστημιου) Ειδικα την πρωτη εποχη που καποιοι ζησαμε ξερουμε πολυ καλα οτι ο εξοπλισμος και η χρηση σε οικιακο επιπεδο ηταν πανακριβη. Ξερουμε επισης οτι για να γινουν επενδυσεις εκατομμυριων θα επρεπε να υπαρχουν κερδη και για να φτασουμε στο fiber απλα δεν θα μπορουσαμε χωρις κερδη απο το διαδυκτιο. Φυσικα αν δεν υπηρχαν κερδη απο το διαδυκτιο δεν θα ηταν φθηνοι οι σερβερ μιας και δεν θα υπηρχαν ιστοσελιδες και γενικα θα ζουσαμε σε μια εποχη 1980-1994 η οποια δεν θα εξελισοταν γιατι απλα δεν θα υπηρχαν κερδη…

Ετσι πολυ απλα η τεχνολογια και ειδικοτερα το διαδυκτιο δεν μπορει να χαρακτηριστει ουτε αριστερη ουτε δεξια γιατι αν χαρακτηριζοταν το πιθανοτερο θα ηταν να μην υπηρχε

3 «Μου αρέσει»

Oφτόπικ, αλλά δεν μπορούσα να το αφήσω ασχολίαστο. Όχι δεν προερχόταν πάντα από το κεφάλαιο, και ακόμα λιγότερο από το ιδιωτικό κεφάλαιο. Άλλες φορές αρκούσε η εμπερία του τεχνίτη άλλες φορές προερχόταν κυρίως από τη συγκεντροτικότητα πχ κλασσικό παράδειγμα η περίοδος πολέμου κλπ. Φυσικά και από το κεφάλαιο (και από το ιδιωτικό) αλλά το «πάντα» είναι τραβηγμένο (ίσως και πολύ).

Και για να ξαναγίνω οντόπικ,

Κρίμα είναι σίγουρα, πιο κρίμα είναι να κλείνουν σελίδες και να μας μένουν τα σόσιαλ μίντια και η νοοτροπία τους να κυριαρχεί στο διαδίκτυο.

3 «Μου αρέσει»

Σίγουρα δεν είναι το λογισμικό per se που παράγει πολιτική, αλλά η χρήση του - αλλά εξίσου σημαντικό είναι το λογισμικό να δίνει με όσο λιγότερο περιοριστικό τρόπο γίνεται τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί (ώστε να μπορεί να παράξει πολιτική και μάλιστα με “καλό” πρόσημο). Αυτό συμβαίνει με τις άδειες ΕΛΛΑΚ κι αυτό συνιστά συγκεκριμένο πολιτικό πρόσημο του ΕΛΛΑΚ. Και δεν αναιρείται από το γεγονός ότι λογισμικό ΕΛΛΑΚ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με “κακό” ή έστω μη “προωθημένο” τρόπο (έτσι είναι άλλωστε η χρήση της ελευθερίας!).

Ο γνωστός τηλεπωλητής ήτο (και είναι) γνωστός ντενεκές. :joy: Σε αυτό το πλαίσιο διαφήμιζε την πραμάτεια του με το βάρος, πράμα θεμιτό αν πουλάς περτικάλια αλλά αγοραίο και χυδαίο αν πουλάς βιβλία. Το να περιγράφεις για ένα site ότι έχει μεγάλο αριθμό άρθρων κατά τη γνώμη μου δεν συνιστά αναλογία με τον τηλεπαντοπώλη - είναι έμμεσος δείκτης, κατά κανόνα, του αριθμού των συμμετεχόντων, της εμπλοκής που έχουν με το project και της συνέπειας / συνέχειας σε βάθος χρόνου. Άλλωστε για την υψηλή γενικώς ποιότητα του περιεχομένου του os.arena δεν είδα πρακτικά κανέναν να διαφωνεί.

Ακόμα και αν δεχτούμε ότι αυτή η γενίκευση ισχύει, νομίζω ότι πρέπει να δούμε τις εξαιρέσεις στον κανόνα αυτό, οι οποίες σαφέστατα υπάρχουν και οι οποίες μας ενδιαφέρουν (ως τους κομπιουτεράδες που εν δυνάμει μπορεί να μην είμαστε κάτι περισσότερο και παραπάνω από απλοί καταναλωτές τεχνολογίας και πληροφορικής). Μία από δαύτες (και μάλιστα ευρύτατη) είναι το software (keyword: ΕΛΛΑΚ). Μέσα σε αυτήν την εξαίρεση παρείσφρυσαν λογικές και νοοτροπίες που δεν είχαν στο κέντρο τους το κέρδος (αλλά άλλα ευγενέστερα πράματα) και τρόποι ανάπτυξης που δεν ήταν κάθετοι και ιεραρχικοί αλλά οριζόντιοι και συνεργατικοί. Μεγάλη υπόθεση, κατά τη γνώμη μου, γιατί δημιουργούν ένα ρήγμα στη σημερινή καθολική θεώρηση και οργάνωση των πραγμάτων (την καπιταλιστική) και δείχνουν μία (ή, κατά πολλούς, την) εναλλακτική, η οποία έχει στο κέντρο της τον άνθρωπο και την κοινωνία και όχι το κέρδος.

Άλλες ενδιαφέρουσες εξαιρέσεις στον (έστω και απλουστευτικό) κανόνα ότι όλα προέρχονται από το κεφάλαιο είναι στο κομμάτι της ενημέρωσης, δημόσιας έκφρασης σκέψης / άποψης κτλ. Ο χώρος αυτός προφανώς μονοπωλείται από το κεφάλαιο (όταν μιλάμε για υψηλές τηλεθεάσεις, ακροαματικότητες, αναγνωσιμότητες, ψηλά ranks στο ίντερνετ κτλ) αλλά υπάρχουν οι εξαιρέσεις, ειδικά τα τελευταία χρόνια στο διαδικτυακό σύμπαν. Μία από δαύτες αντιλαμβάνομαι ότι ήταν και το os.arena. Και αυτό συνιστά ρήγμα στο σημερινό κυρίαρχο αφήγημα.

Το os.arena - κι αυτό το λέω χωρίς ουσιαστικά να το έχω ζήσει και μόνο από τη μικρή ανασχόλησή μου μαζί του και όσα βλέπω / διαβάζω τις τελευταίες μέρες - συνιστά μία από τις εξαιρέσεις· και στον προηγούμενο κανόνα που περιέγραψες @anon88072451 αλλά και στον τρόπο λειτουργίας, οργάνωσης και στον σκοπό του. Δηλαδή όχι μόνο τεχνική παρουσίαση της τεχνολογίας, αλλά τι “κρύβεται” ανάμεσα στις γραμμές. Πώς δηλαδή η τεχνολογία χρησιμοποιείται εναντίον μας (της ελευθερίας, της κοινωνίας) και πώς τελικά μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας. Και όλα αυτά καταλαβαίνω ότι δεν έγιναν στη βάση μίας πεφωτισμένης διεύθυνσης που έδινε εντολές και οδηγίες στους παρατρεχάμενους, αλλά από μία ομάδα ανθρώπων (κοινότητα?), οι οποίοι με σχέσεις ισοτιμίας συναποφάσιζαν, έγραφαν, δημοσίευαν.

Εμένα ένα τέτοιο πρότζεκτ μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και πιστεύω ότι είναι πολύ κρίμα που σβήνει. Βέβαια, αν αυτό συμβαίνει επειδή απλά έκλεισε ο κύκλος του, τότε πολύ καλά κάνει και σβήνει. Έχω ζήσει εκ των έσω εγχειρήματα πολύ πετυχημένα στο χώρο τους και πιστεύω ότι η “τεχνητή” παράταση της ζωής τους απλά παρατείνει τη διαδικασία “θανάτου” και δεν προσφέρει τελικά στο σκοπό που υπηρετούν. Σε τέτοιες περιπτώσεις όντως καλύτερα είναι να επέλθει το τέλος, για να δοθεί χρόνος για αναστοχασμό, ανασύνταξη, αναδιατάξεις, recruitment, συνειδητοποίηση των αναγκών (και πώς αυτές αλλάζουν) και των στόχων και έτσι να αναδυθούν καινούρια εγχειρήματα με καινούρια ορμή, νέο κόσμο, οπλισμένα με την υπάρχουσα εμπειρία. Σημαντικό όμως είναι το έργο που έχει παραχθεί από τα απερχόμενα εγχειρήματα να μείνει παρακαταθήκη στα επερχόμενα εγχειρήματα αλλά και στην κοινωνία γενικότερα - με αυτήν την έννοια πιστεύω ότι είναι “λάθος” να μην παραμείνει προσβάσιμο με κάποιον δημόσιο τρόπο το υλικό του os.arena.

Αν υπάρχει μία πραγματική ανάγκη ή ένα πεδίο που δεν καλύπτεται, το τέλος ενός εγχειρήματος νομοτελειακά θα ακολουθηθεί από την έναρξη κάποια στιγμή ενός νέου. Με αυτήν την έννοια (της υπαρκτής ανάγκης) εγώ προσωπικά διαφωνώ με την άποψη ότι “Όσα είχαμε να πούμε για την Τεχνολογία προς όφελος των ανθρώπων, την ιδιωτικότητα κλπ τα αναφέραμε αυτά τα 11 χρόνια συνεχούς παρουσίας. Δεν υπάρχει πλέον κάτι άλλο να ειπωθεί. Ο κόσμος άλλωστε περιορίζεται, στην συντριπτική του πλειοψηφία, στην κλειστή πλατφόρμα του Facebook και στην αγορά άχρηστων γκάτζετς ή στην επίδειξη του τελευταίου iphone.” που είπε η @Maria_Afentouli (η υπογράμμιση είναι δική μου). Πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει ανάλυση σχετικά με τον έλεγχο της τεχνολογίας από ολιγοπώλια και μονοπώλια και (το σημαντικότερο) πώς αυτή μπορεί να υπερκερασθεί, τόσο τεχνολογικά όσο και κοινωνικά και πολιτικά. Η τεχνολογία και ο έλεγχός της συνεχώς εξελίσσονται, ομοίως πρέπει να πράττει και το ανταγωνιστικό κίνημα (και ιδανικά θα έπρεπε να είναι και ένα βήμα μπροστά).

Κλείνοντας, θα ήθελα επίσης να πω ότι εγώ προσωπικά (που είμαι θετικά προκατειλημμένος - ή μήπως υστερο-κατειλημμένος? :relaxed: - για το os.arena) δεν χαίρομαι να βλέπω να εξελίσσεται ένα flamewar παλαιάς κοπής στο thread αυτό. Το αδικεί, ειδικά στα μάτια ανθρώπων που δεν το έχουν ζήσει (σαν του λόγου μου).

6 «Μου αρέσει»

Η εξέλιξη είναι συμπαντικός νόμος. Δεν είναι σίγουρο αν είναι θεμελιώδης συμπαντικός νόμος ή μεταπτωτικός. Γνώμη του ταλαίπωρου μυαλού μου είναι πως ισχύει το πρώτο, αλλά αυτό είναι άνευ σημασίας.
Την εποχή λοιπόν που όλοι οι “ψαγμένοι” αγοράζουν online συνδρομές σε τιμές ευκαιρίας με τούρκικες λίρες από vpn Τουρκίας, επιτρέψτε μου, να δώσω και εγώ τις 5 τουρκικές μου Λίρες στην συζήτηση για το OS Arena, όπως την νιώθω στην καρδιά μου και όχι όπως την λογαριάζει ο ορθολογισμός(;) της διανοίας μου. Η εμπειρία της ζωής με έμαθε να εμπιστεύομαι την καρδιά περισσότερο παρά τον νου.

Η κοινωνία και τα επί μέρους κοινωνικά της σύνολα, πχ ομάδες εργασίες , φιλίες, προσωπικές σχέσεις, κτλ Οφείλουν να βασιστούν στην αλήθεια για να συνυπάρξουν αρμονικά.
Όμως ποιος κατέχει την πάσαν Αλήθεια ;
Κανείς!
Παρόλο λοιπόν που δεν γνωρίζουμε την Αλήθεια στην ολότητα της , η δεύτερη επιλογή είναι να στηριχθούμε στην εμπιστοσύνη. Εμπιστοσύνη σημαίνει πίστη. Πίστη σημαίνει εμπιστοσύνη.
Από εκεί προέρχεται ας πούμε η τραπεζική πίστη, η συζυγική πίστη κτλ.
Όμως πίστη ή εμπιστοσύνη δεν σημαίνει και αλήθεια. Σημαίνει μια καθρεπτίζουσα προσωποποίηση της αλήθειας του σχετιζόμενου με εμάς σε ένα ή περισσότερα κοινωνικά σύνολα στα οποία συμβιώνουμε. Δηλαδή εκ των πραγμάτων τα πρόσωπα της θύρας 7 με τα πρόσωπα της θύρας 4, δεν μπορούν να καθίσουν σε διπλανές θέσεις στο γήπεδο , έστω κιαν η αγάπη τους για το ποδόσφαιρο είναι κοινή ακόμα και όρκους εμπιστοσύνης να δώσουν μεταξύ τους. Διότι η αλήθεια είναι, πως στο τέλος της ημέρας δεν θα υπάρχει γήπεδο και ο παππάς θα βαρεθεί να θάβει!

Ας πούμε λοιπόν πως τα πρόσωπα από το κοινωνικό υποσύνολο osarena και τα πρόσωπα από linux-user θέλουν να προσπαθήσουν να ενώσουν τις δυνάμεις τους και την κοινή τους αγάπη για το ΕΛ/ΛΑΚ, έστω ότι υπάρχει εμπιστοσύνη και πίστη μεταξύ τους.
Η εξέλιξη των πραγμάτων θα φανερώσει την αλήθεια.
Βλέπεται το ΕΛ/ΛΑΚ μας χωράει όλους πράγματι, η καρδιά μας όμως όχι…δυστυχώς!

Κάπου εδώ τελειώνουν οι 5 Τουρκικές μου λίρες.
Θα ήθελα να γράψω κι άλλα, αλλά money yok!

Μόλις βρω κάνα φράγκο ίσως επανέλθω.

“Ο καλός άνθρωπος βγάζει το καλό από το αγαθό απόθεμα της καρδιάς του,

κι ο κακός από το κακό απόθεμα της καρδιάς του βγάζει το κακό.
Γιατί, το στόμα του ανθρώπου μιλάει από το περίσσευμα της καρδιάς”

Ιησούς Χριστός ο Εσταυρωμένος 2026 ≠ πΧ

5 «Μου αρέσει»

Θα συμφωνήσω απόλυτα, όπως ξανά ανέφερα είναι κρίμα να κοιτάμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος.

Επίσης θα ήταν ωραίο να βρεθεί ένας τρόπος κάποια από τα άρθρα να μείνουν διαθέσιμα και να μην χαθούν στη λήθη του χρόνου. Ένας επιπλέον λόγος είναι και το ότι στο internet δεν υπάρχει πληθώρα τεχνολογικών άρθρων στα Ελληνικά.

5 «Μου αρέσει»