sudo shutdown os.arena

Συμφωνώ με τον @Asfodelus
Να εστιάσουμε στα σημαντικά του θέματος.

Υπάρχουν τέτοια, aka σημαντικά;

Δηλαδή,
Σταματάει ένα site να υπάρχει. Ε και τι έγινε; Η συνήθης παγκόσμια πρακτική είναι, οι αρθρογράφοι του να διοχετεύουν στη συνέχεια το “υλικό” τους σε άλλα sites ή σε εναλλακτικές μορφές ηλεκτρονικής επικοινωνίας. Οπου δημιουργείται vacuum γεμίζει με κάτι άλλο. N’ est pas?

Καταλαβαίνω βέβαια την οπτική κάποιων για ελληνόφωνο site. Μοναδικός λόγος που μπορώ να υποψιαστώ για το ενδιαφέρον είναι άγνοια ή περιορισμένη γνώση αγγλικών.
Δυστυχώς χωρίς αυτά (τα αγγλικά) ούτε μυρωδιά δεν παίρνει κάποιος από υπολογιστές/λειτουργικά/προγραμματισμό. Πέστε να με φάτε.

Είχα περιδιαβεί στο site μερικές φορές. Δεν βρήκα κάτι ουάου. Σίγουρα δεν είχαν ανακαλύψει την πυρίτιδα.
Και με ενοχλούσε σφόδρα ο άκρατος εξελληνισμός της διεθνούς ορολογίας. Δηλαδή ούτε οι καρασωβίνες Γάλλοι με εξαίρεση εκείνο το αποκρουστικό ordinateur δεν την έχουν δει έτσι. Για τα γούστα μου μιζέρια.

Αν συγκρίνω το υπό καθαίρεση με το linux-user dot gr, χωρίς ενδοιασμό προκρίνω το δεύτερο. Υπάρχει θετική ενέργεια, φως. Ισως λιγότερο ξεκατίνιασμα από ότι θα ήθελα, αλλά ποτέ μη λες ποτέ :grinning:

Αν συνέχιζε, αδιάφορο. Κλείνει, ομοίως.

Και επειδή απλά δεν κρατιέμαι, τι γνώμη έχετε για τα Moscau papers; :innocent:

Την αγάπη μου σε όλους.

Παντως εκανα μια βολτα απο το archive.org και δεν ειδα να μπορει να τραβηξει το osarena με error 403 forbidden… Μαλλον ειναι προβλημα της βασης η εχει κοψει ο admin ολα τα bot… δεν γνωριζω

Εγω με μια πιο χλιαρη οπτικη σε linuxoσαιτ κλπ νομιζω οτι μονο το linux user με καλυπτει. Ενταξει δεν ειμαι κανενας χρηστης σουπερ, αλλα το εχω στα αγαπημενα και μπαινω που και που. Ολα τα υπολοιπα ελληνικα που εχω μπει, ανεξαιρετως δεν με βολεψαν.

Φυσικα θα προτιμουσα να μεινει ανοιχτο το osarena και δεν εννοω οτι θα εμπαινα , αλλα για ιστορικους λογους εστω να υπαρχει ενα σημειο αναφορας. Ακομη και το www.milliondollarhomepage.com υπαρχει και ειναι ενεργο απο το 2004 ενω ειχε ημερομηνια ληξης το 2014…

Που στα κομμάτια ήταν το os.arena τόσα χρόνια και δεν το πήρα χαμπάρι?

Ή μάλλον, που σκατά ήμουν εγώ τόσα χρόνια, και δεν το πήρα χαμπάρι?

:heartbeat:

Κρίμα…

3 «Μου αρέσει»

Λογω κατι τετοιων τρομερων διατυπωσεων, ποναει ακομη περισσοτερο οτι χαθηκε το os.arena.

5 «Μου αρέσει»

Ο JAΑ από την ομάδα του ArchiveBot έκανε ένα archive job για το os.arena (track).

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδή θα έχουμε κάποια συνέχεια ή όχι; Σόρι αλλά δεν κατάλαβα… Εσείς ξέρετε καταρχήν; :grinning:

Νομίζω πρέπει να ζητηθεί συγνώμη από τον Κωνσταντίνο για την εσφαλμένη συνεννόηση. Άλλα όλοι ξέρουμε πως μια απομακρυσμένη επικοινωνία (χωρίς ρακές ή μπύρες) μεταξύ ουσιαστικά αγνώστων δημιουργεί μικροπαρεξηγήσεις.

4 «Μου αρέσει»

Τώρα να πω οτι κατάλαβα;
Οκ, μάλλον τα αναρχικά μανιφέστα έρχοντε μαζί με περιοριστικά πλαίσια (αχ αυτά τα πλαίσια), που με τη σειρά τους έρχοντε μαζί με περιοριστικές αγκυλώσεις, οπότε έχετε αγκυλωθεί στο αν θα πιείτε τσίπουρα ή ρακές, και αν οι συνοδευτικοί μεζέδες θα είναι με θαλασσινά ή πιο γήινα πράματα όπως γεμιστά μανιτάρια.
Καλλίτερα να τηλεδιασκευθείτε λίγο και να καταλήξετε κάπου γιατί από τη μεριά μου τουλάχιστον, αν και ήμουν αδιάφορος σχετικά (όπως και ο @m01) για το αν θα συνέχιζε το osarena, τώρα είμαι περίεργος για το επιπλέον που μπορεί να δημιουργηθεί πέραν του φόρουμ εδώ. Προσωπικά πάντως προτιμώ λίγο κόκκινο κρασί και πολλά κεφτεδάκια :grinning:

Υγ: Για όποιον δεν το κατάλαβε, τα πολιτικά προβλήματα που σχετίζοντε με την τεχνολογία και το λίνουξ, λύνοντε σε γενικές γραμμές υπό το άκουσμα ηπειρώτικων μοιρολόγιων και με συνοδεία λίγου κόκκινου κρασιού και πολλών κεφτέδων :grinning:

2 «Μου αρέσει»

Κρίμα που έκλεισε. όχι επειδή έκλεισε ένα σάιτ για λίνουξ. Σιγά! Τόσα υπάρχουν. Αλλά επειδή ήταν ένα αριστερό και αναρχικό σάιτ. Σπάνιο να βρίσκεις ιδεολόγους ανθρώπους που έχουν και γνώσεις περί τεχνολογίας.

Το Ελεύθερο λογισμικό άλλωστε είναι αριστερής φιλοσοφίας πράγμα.

3 «Μου αρέσει»

Να διχασω λιγο ακομη αυτο το thread;

Ωραια τα ηπειρωτικα μοιρολογια και το κοκκινο κρασι αλλα οι vegan κεφτεδες ειναι ακομη καλυτερο συνοδευτικο για πολιτικης φυσεως προβληματα! :rofl:

2 «Μου αρέσει»

Αν και έλεγα να μην παρέμβω τελικά δεν αντιστάθηκα.
Άλλωστε είναι μια καλή ευκαιρία να γίνει μια πιο μεγάλη συζήτηση για πολλά ακόμα που αφορούν την κοινότητα του Linux στον ελλαδικό χώρο.

Θα ξεκινήσω σε όσα αφορούν το θέμα και κυρίως τα φάλτσα που γράφηκαν ξέροντας πως είναι λάθος και κατά παρέκκλιση της ρήσης που αποδίδεται τόσο στον Mark Twain όσο και στον Greg King.

Το να μην έχει ένας άνθρωπος μόρφωση είναι λογικό και καθόλου κατακριτέο. Το να πάσχει όμως σε κοινωνική παιδεία νομίζοντας πως την κατέχει και να γράφει αποψάρες είναι.
Έτσι ο κάθε νοήμων θα ήξερε πως η προπαγάνδα γίνεται με σκοπό να αποκομίσει κάποιος κέρδος. Αν γίνεται χωρίς αυτό τότε μιλάμε για ηλιθιότητα. Το ίδιο ισχύει και για όποιον πιστεύει αυτό.

Από την άλλη σε μια σελίδα με ρεκόρ δημοσιεύσεων που ξεπερνούσαν τις 11.000 και αυτές μόνο στο Blog είναι ανόητο να πιστεύει κάποιος πως η σωρεία των τεχνολογικών δημοσιεύσεων είχε προπαγάνδα κάθε είδους. Εκτος αν η παρότρυνση για Linux και Ελεύθερο - Ανοιχτό Λογισμικό αποτελεί κάποιο είδος προπαγάνδας
Από την άλλη δε μπορώ να καταλάβω από πότε είναι κατακριτέο να είναι είναι κάποιος αριστερός ή αναρχικός ή οτιδήποτε άλλο. Κατακριτέο είναι μάλλον για τα άρρωστα μυαλά.
Κατανοώ πως ο κύριος που το έγραψε αυτό στερείται κοινωνικής παιδείας και στοιχειώδους λογικής. Πόσο δε μάλλον όταν 7-8 χρόνια μετά προσπαθεί με αυτόν τον τρόπο να.βγάλει την χολή του λόγω της ανάδειξης μιας φασίζουσας συμπεριφοράς που ο ίδιος είχε πράξει.
Για εμένα αυτά είναι περσινά ξινά σταφύλια.

Όσο για το κο dwrean, είναι γνωστός και μη εξαιρετέος και θα του συνιστούσα να παραμείνει στο Blogspot του, υπενθυμίζοντάς του πως όταν μιλάει για Linux δεν απευθύνεται σε άσχετους ανθρώπους όπως αυτούς που έχει συνηθίσει με το Windows περιεχόμενο που δημοσιεύει.
Και ναι, όταν γράφεις άκυρα πράγματα τα οποία είναι αστεία και λαθεμένα φυσικά και θα σε βάλουν στην θέση σου.
Ξεπέρασε το και εσύ. Πάνε τόσα χρόνια πια.

Κύριε Ασφοδελάκη, σας εκτιμώ και ξέρω πως έχετε σοβαρό λόγο. Αφήσατε όμως να αιωρηθεί πως υπεύθυνο για το καταρράκωμα της κοινότητας του Linux Mint είναι το OSARENA.
Ελάτε τώρα. Τα προβλήματα ήταν εσωτερικά και αυτά φανήκανε στην πορεία όταν το θέμα είχε έρθει στο forum του Osarena.
Απ’ όσο θυμάμαι μόνο εσείς, άλλα 1-2 άτομα και πυροσβεστικά ο Κωνσταντίνος δίνατε λύσεις και απαντήσεις επί της ουσίας εκεί μέσα.
Το forum είχε καταντήσει ιδιοκτησία του κυριούλη που το ταλέντο του ήταν να αλλάζει εικονίδια και Wallpapers.
Σας το είχαν γράψει κιόλας αυτό αν θυμάστε.
Ίσως αυτό να σας φέρει στη μνήμη και τους λόγους που αποχώρησαν βασικά ιδρυτικά στελέχη της κοινότητας κάποια στιγμή.
Αυτά δεν τα λέω με σκοπό να δημιουργηθεί προστριβή και flame. Τα αναφερω μονο και μονο επειδη ηταν τα γεγονότα.

Επειδή ανάμεσα στα αλλα αναφερθηκε και για τη κοινότητα να θυμίσω πως “ιστορικα” το ξεκινημα ηταν με τον HELUG και με καποιες μικρες πανεπιστημιακες κοινοτητες.
Στη πορεια ηρθε και το Linux Format που ειχε δυνατο ξεκινημα και πορσφερε τα μεγιστα. Στη πορεια ομως καπου υπηρξε προβλημα με τα δικαωματα του αγγλικου περιοδικου και ετσι περασε στην δευτερη φαση του οπου ζητησε απο μελη της κοινοτητας να γραφουτ σε αυτο.
Εκει αλλοι επεαιρναν καποιο ποσο, αλλοι τιποτα και παλι σε οσους λαμβαναν κατι υπηρχε ενας διαχωρισμος. ΗΤαν δηλαδη η… elit και η πλεμπα.
Αρκετες οι προστριβες και εκεινη την εποχη. Τελικα το περιοδικο εκλεισε.

Βλεπετε η κοινοτητα ειναι μικρη και οι συμμετεχοντες ακομα λιγοτεροι. Τα ιδια ατομα παντου.
Και παεριστασιακα καποιοι που θελουν μια βοηθεια, κυριως για “ενα παλιο pc που εχου”, για τα “παλιο laptop της μητερας/αδελφης/συζυγου”.
Εμεις και εμεις ειμαστε. Ας μας προβληματισει λιγο αυτο και ας δουμε αν πανω σε αυτο μπορει να γινει κατι.

4 «Μου αρέσει»

Πολύ ωραία !
Είστε δηλαδή λίγο πολύ όλοι γνωστοί που μαλώνετε ανοιγοκλείνοντας φόρουμ.
Έχετε διερωτηθεί αν ισχύουν τα στατιστικά χρήσης λινουξ στην Ελλάδα που είναι όλοι αυτοί ; Μάλλον προηγούνται τα εγώ σας.

2 «Μου αρέσει»

Μοιρολόι και κρασί με vegan, να λιποθυμήσουν οι Ζαγορίσιοι, να μεταναστεύσουν σε άλλο πλανήτη οι Μετσοβίτες :rofl:

5 «Μου αρέσει»

Λοιπόοοον, είπα να μην απαντήσω αλλά δεν άντεξα η γυναίκα. Διαβάζω αυτές τις ημέρες τα ίδια από τους ίδιους τρολ που όταν τους μπανάρεις, ξαναμπαίνουν με παρόμοιο nickname [προσθέτουν και κάτι του στυλ “free” στο νικ τους, και νάτοι πάλι].
Καλώς και τον Κυριάκο Οικονομίδη που πώς το καταφέρνει και -πάντα όμως- φάσκει και αντιφάσκει μέσα σε μία μόνο πρόταση καμιά δεκαριά φορές, ούτε που το κατάλαβα ποτέ.
Μιλάνε ανυπόστατα για έναν άνθρωπο ακούραστο, όπως ο Κωνσταντίνος που μόνο να προσφέρει ξέρει.
Μιλάνε για ένα site χάρη στο οποίο πολλοί γνώρισαν και αγάπησαν το Linux, τον Ανοιχτό Κώδικα και το Ελεύθερο Λογισμικό εν γένει. Ένα από αυτά τα άτομα είμαι κι εγώ.
Όταν άρχισα να γράφω στο Os.arena, ξεκίνησα με τη λογική ότι θα μπορούσα να βοηθήσω στο να μεταφράζω τα νέα από τα ξένα ειδησιογραφικά sites, μιας και δεν έχουν όλοι την τύχη να μπορούν να καταλάβουν τα αγγλικά.
Κύριος στόχος μου να μαθαίνω τα νέα από την ίδια την πηγή, με συνεντεύξεις με ανθρώπους όπως ο Stallman και νιώθω τιμή που άνθρωποι τέτοιοι βεληνεκούς μας εμπιστεύτηκαν.

Κάποιες φορές έφριττα με αυτά που διάβαζα (βλέπε Big Gates). Έτσι, κατέληξα, πριν δημοσιεύσω κάθε άρθρο, να κάνω εκτεταμένη έρευνα προσπαθώντας να καταλάβω τον… «Αλέξη που κρύβεται πίσω από τις λέξεις».

Σιγά σιγά όμως άρχισα να νιώθω αδύναμη κάθε φορά που έβλεπα τους φίλους μας (γιατί έτσι αισθανόμασταν όλους αυτούς τους ανθρώπους με τους οποίους είχαμε καθημερινή επικοινωνία μέσα από την σελίδα και ήταν αυτοί που μας έδιναν απίστευτη δύναμη) να έχουν απορίες ή να συναντούν προβλήματα σε κάποια διανομή κι εγώ να μην μπορώ να κάνω τίποτα∙ μιας και χρήστρια των Windows τότε -κάτι που άλλωστε ποτέ δεν είχα κρύψει.

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να δοκιμάσω το Linux. Ξεκίνησα με Mint και τότε ήταν που άρχισα να νιώθω μαγεμένη από το Linux και τις δυνατότητές του. Όταν κάποιος είχε κάποιες απορίες για το πώς βρίσκει κάτι, με ένα-δύο κλικ, δοκιμάζοντας πάντα, έβρισκα την λύση. Και κάθε φορά ένιωθα σαν παιδάκι σε παιδική χαρά, που κάθε μέρα ανακαλύπτει και ένα ακόμα παιχνίδι.

Αυτά από μία ακόμα χρήστρια των Windows που χάρη στο Os.arena μυήθηκε στα μυστικά του Linux και μαγεύτηκε από αυτό.
Το θεωρώ λοιπόν ντροπή που κάποιοι, ακόμα και τώρα, προσπαθούν να σπιλώσουν ή/και να μειώσουν την προσφορά του Os.arena.
Γιατί στο Os.arena ήμασταν όλοι μαζί, ένα∙ ο κόσμος κι εμείς. Και είμαστε και θα είμαστε πάντα μαζί, και παρών.

7 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Maria_Afentouli στο linux-user.gr

Εδώ δεν ξέρω για ποιον αναφέρεσαι

Θα πρέπει να σε ενημερώσω κατ αρχήν ευγενικά, μιας και είναι η πρώτη σου δημοσίευση, ότι προσωπικές επιθέσεις απέναντι σε ανθρώπους εδώ μέσα δεν είναι ανεκτές. Σε παρακαλώ διάβασε τους όρους χρήσης.

Νομίζω πως η προσφορά του os arena στην κοινότητα του Ελεύθερου Λογισμικού είναι αυταπόδεικτη. Από εκεί και μετά, καθένας έχει δικαίωμα να έχει την όποια άποψη έχει, και όσο την εκφράζει πολιτισμένα, έχει θέση εδώ.

Επειδή ξέρω από όρους χρήσης, δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο όνομα μιας κι έκανα χαρακτηρισμό. Αν όμως δεις ποιον του αποκρύψατε το σχόλιο, του αφαιρέσατε τον λόγο και τσουουουπ :stuck_out_tongue: ξαναεμφανίστηκε (όπως είπα: προσθέτοντας κάτι του στυλ “free” στο νικ του. Δες ποιος έβαλε το πρόσφυμα “free” στο νικ του για να μπορέσει να ξαναμιλήσει :wink:)|

Επειδή ξέρω από όρους χρήσης, δεν τον χαρακτήρισα με κάποιον τρόπο όπως θα είδες. Δεν χρησιμοποίησα ούτε καν κάποιο επίθετο. Είπα απλά την αλήθεια, που είναι πασιφανής αν διαβάσει κάποιος τι γράφει.

Καλώς σας βρήκα. Δεν είναι η πρώτη φορά που έρχομαι δηλαδή, απλά είναι η πρώτη φορά που σχολιάζω μιας και μας αφορά το θέμα.
Αλλά καλώς σας βρήκα και επίσημα :grinning_face_with_smiling_eyes:

3 «Μου αρέσει»

Να κανω μια ερωτηση?

Εγω δεν το γνωριζα καν το σαιτ… Ομως εφοσον ολοι λετε ηταν το πιο γεματο, με τη μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα, με με με… Γιατι κλεινει;

Και θα ηθελα μια απλη απαντηση.

Λογω της τεχνογνωσιας μου τρεχω πολλα χρονια αρκετα σαιτ και σερβερ. Υπαρχουν σαιτ, online ραδιοφωνα κτλ που τα εχω κλεισει πριν απο δεκαετια αλλα οι λογοι ηταν συγκεκριμενοι. Οπως εχω σαιτ που τρεχουν και εχω 10+ αρθογραφους και ειναι ονλαιν

1 «Μου αρέσει»

Μπαααα, Κωνσταντίνε μου, δεν έτυχε, πέτυχε.
Άλλωστε, οραματιστής ενός τέτοιου εγχειρήματος μόνο εσύ θα μπορούσες να είσαι, και δη, να του δίνεις καθημερινά σάρκα και οστά και, όλους εμάς, έμπνευση.

1 «Μου αρέσει»

Εξακολουθώ να μην βλέπω κάποιον τέτοιο χρήστη. Στο παρόν νήμα είχαν αποβληθεί προσωρινά 2 χρήστες, και έχουν αποκρύπτει η σβηστεί σχόλια αυτών. Η μια αποβολή (ορθώς ή λάθος) ανακλήθηκε.

Επέτρεψε μου, όμως φιλικά να υπενθυμίσω πως το os arena, είχε (καλώς ή κακώς) μια πολύ πιο χαλαρή πολιτική σε αυτά τα ζητήματα, με πολιτικές μη διαγραφών. Κάθε χώρος έχει τις πολιτικές του.

ΑΑΑβάδιστα κύριος 1,80 με γαλανά μάτια, κάποιας ηλικίας επιδιώκει γνωριμία νεαρής υπάρξεως με επιδόσεις σε windows και έρωτα για την εκπομπή φως-στο-τούνελ.
#free_ντόκτορ_τζέκιλ_και_κύριο_χάιντ
:innocent: