sudo shutdown os.arena

Γελοία η απόπειρά σου να αναλάβεις το ρόλο του θύματος και να αποποιηθείς την ευθύνη των λεγομένων σου. Έφαγες ban για παραβίαση κανόνων, όχι για άποψη.

Όχι, δεν το βλέπω. Το μόνο που είπες είναι “καθρεφτάκι”, αλλά με πιο φλύαρο και πιο περίτεχνο τρόπο.

4 «Μου αρέσει»

Προσωπικά δε νομίζω οτι μπορούμε να αποφύγουμε πολιτικές τοποθετήσεις, ακόμα και αν προσπαθούμε να τις αποφύγουμε. Το κακό είναι όταν οι τοποθετήσεις πέρνουν τη μορφή «εγώ έτσι εσυ αλλιώς» και γίνοντε προσωπικές (εμένα αυτό μου θυμίζει facebook και σόσιαλ μύδια πιο πολύ).
Πχ μια συζήτηση για την προσφορά της κοινότητας και την προσφορά εταιρειών, είναι πολιτική συζήτηση και την έχουμε ξανακάνει (για αυτό το λέω ως παράδειγμα και ας μην είναι και το καλλίτερο), αλλά δε νομίζω να πείραξε κανένα (ή όχι;)

3 «Μου αρέσει»

Στην ελλαδα παντα υπηρχε μια θερμοαιμια ακομη και τωρα που εχει μειον η μιση χωρα…

Νταξ… Χαλαρα. Κι εγω εχω πει κακες αποψεις πχ για το ubuntu gr που το θεωρω αθλιο. Εχει 100.000 θεματα και απαντημενα τα 1000. Τρεχει σε phpbb και δεν βολευει σε κινητο με τιποτα. Ειτε κλεισει ειτε μεινει δεν θα μου λειψει αλλα φυσικα δεν θεωρω καλο να κλεισει για οσους το χρησιμοποιουν. Δηλαδη ενα σαιτ χαρακτηρισεται και απο την ποιοτητα του περιεχομενου και οχι μονο απο την ποσοτητα

Χα χα! Ύβρεις και πλήρης αδυναμία κατανόησης κειμένου. Προφανώς μας χωρίζει χάος αντίληψης και κατανόησης, οπότε σε αφήνω στα πιστεύω σου και σε αυτά που καταλαβαίνεις. Διάλογος μαζί σου τέλος.

Συγγνώμη, αποδίδεις τη δική σου συμπεριφορά σε δική μου αδυναμία κατανόησης κειμένου; Ναι, θα συμφωνήσω στο να μη μού κάνεις ξανά την τιμή.

5 «Μου αρέσει»

Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση: Η διοίκηση αυτά που κάνει και λέει τα εννοεί. Μια κάποια ελάχιστη κατανόηση ας μην εκληφθεί παρακαλώ ως αδυναμία. Οι μέρες μακρυά από την δυνατότητα δημοσίευσης είναι για περισυλλογή και διαλογισμό και όχι για ακόνισμα μαχαιριών. Ο μη σεβασμός του κάθε ομιλητή μπορεί να οδηγήσει σε παρατεταμένα διαστήματα διαλογισμού. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

(Θα είχε γίνει παρέμβαση νωρίτερα, μιας τα παθήματα δεν έγιναν μαθήματα, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε πάνω στο φόρουμ 24/7)

Εκ της διευθύνσεως

2 «Μου αρέσει»

Μέρες τώρα αμφιταλαντεύομαι με τούτο το θρεντ.
Ίσως είμαι (εδώ μέσα) απ τους πρώτους που “ανακάλυψε” το os.arena. Σε μια εποχή που το ελληνόφωνο διαδίκτυο για linux & android ήταν ανύπαρκτο, το os.arena ήταν σημαντικός βοηθός μου και λυπάμαι πάρα πολύ που κατέβασε ρολά.
Τώρα, αν το να μη γουστάρω το tracking, τις τεχνικές παρακολούθησης του facebook και της google βρωμάει αριστερίλα, τότε ναι, βρωμάω αριστερίλα.
Αν το να μη συμφωνώ με τις μονοπωλιακές τακτικές microsoft, google κλπ βρωμάει αριστερίλα, τότε ναι, βρωμάω αριστερίλα,
Πέρα απ αυτά, για μένα, που δεν είμαι πια νιός, το να αμφισβητούν οι νέοι τα πάντα είναι υγιές και παρακαταθήκη για το μέλλον.
Επιπρόσθετα μιας και πολιτικοποιήθηκε το θέμα, στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί:

Έπεσαν στα πατώματα απ τα γέλια η Σία Κοσσιώνη, ο Σκάι, ο Άδωνις και πολλοί άλλοι

9 «Μου αρέσει»

Εγω θα πω οτι παραδοξως, νιωθω οτι το συγκεκριμενο thread ειναι ισως το καλυτερο “καφενειο” που εχω δει τους τελευταιους μηνες. Παρα την ενταση, πρεπει να παραδεχτω οτι καθε συμμετεχοντας εχει καταβαλει αρκετη ενεργεια, το οποιο το βρισκω παρα πολυ ωραιο.

8 «Μου αρέσει»

Εγώ πάντως δεν κατέβαλλα ενέργεια, μόνο υπομονή

6 «Μου αρέσει»

Κι εγώ υπομονή καταβάλω εδώ και πολλές μέρες διαβάζοντας αυτό το thread. Ο @Mintux τσουβαλιάζει συλλήβδην όλους τους αριστερούς και τους αναρχικούς, όλη την αριστερά και την αναρχία, και τους αποκαλεί φασίστες (βλ διαγραμμένο μήνυμα), διδάκτορες ωμής παραπληροφόρησης και μάλιστα διαχρονικά και άλλα ωραία - και μάλιστα με τρόπο προσβλητικό και απαξιωτικό και χωρίς επιχειρήματα. Όλα αυτά προφανώς είναι προσβλητικά για κάποιους ανθρώπους. Πολύ υπομονετικά δεν έγραψα, περιμένοντας τη διαχείριση να κάνει κάτι γι αυτό. Νομίζω ότι κάνει λίγα (sorry guys).

Είναι ψευδαίσθηση ότι ένας τόσο μεγάλος χώρος, όπως είναι ένα φόρουμ, ό,τι αντικείμενο και να έχει (υπολογιστές ή ψάρεμα), μπορεί να είναι εντελώς απολιτίκ για παραπάνω από λίγες μέρες. Είναι αδύνατο καμία απολύτως κουβέντα, ποτέ, να μην αποκτήσει καμία απολύτως πολιτική χροιά. Κατανοώ απόλυτα την επιθυμία να μην ανοίγουν κουβέντες με αμιγώς πολιτικό θέμα (ή ακόμα χειρότερα κομματικό), αλλά είναι αδύνατο να μην αποκτήσουν κάποιες συζητήσεις και πολιτική χροιά, άμεσα ή έμμεσα. Το θέμα δεν είναι αυτές οι κουβέντες να κοπούν με το μαχαίρι. Το θέμα είναι οι συμμετέχοντες να είναι στοιχειωδώς κόσμιοι, να μην είναι απαξιωτικοί και προσβλητικοί προς τους συνομιλητές τους άμεσα ή έμμεσα, να επιχειρηματολογούν και να μην λένε απλώς αυθαίρετα την αποψάρα τους χωρίς κανένα επιχείρημα πιστεύοντας ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια.

Προφανώς και κανένας κώδικας δεν είναι καπιταλιστικός ή αναρχικός, δεξιός ή αριστερός. Η χρήση τους όμως, ο τρόπος ανάπτυξης, οι άδειες χρήσης κτλ έχουν σαφέστατο πολιτικό πρόσημο. Τη microsoft θα τη θυμόμαστε ως μία εταιρεία που πάρα πολλές φορές με θεμιτούς και αθέμιτους τρόπους προσπάθησε να επιβάλλει και να καταστήσει πρακτικά μονοπώλιο το σάπιο το κρέας (windows) με μόνο σκοπό τη μεγιστοποίηση των ήδη τεράστιων κερδών της. Απεναντίας το linux και πολλά συν αυτώ μας θυμίζουν (συν τοις άλλοις) ελεύθερα και δωρεάν λειτουργικά συστήματα, το ΕΛ/ΛΑΚ και γενικώς πολλά πράματα τα οποία δεν είχαν στο κέντρο τους ως σκοπό το κέρδος και τη μεγιστοποίησή του αλλά άλλες ευγενέστερες και αφιλοκερδείς επιδιώξεις (για να το εξαπλουστεύσω). Γι αυτόν το λόγο το linux και πολλά συν αυτώ συνολικά αναδίδουν οσμή αριστερίλας και αναρχίλας ενώ η microsoft και τα windows συνολικά αναδίδουν οσμή καπιταλισμού. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Anyway, αυτή είναι η γνώμη μου - η διαπίστωση όμως νομίζω ότι ισχύει

Παραθέτω κάποια από τα λεγόμενά σου, μετά το ξεμπανάρισμά σου (το “bolding” είναι δικό μου):

Θέλω να ελπίζω αυτά που κάνω quote και boldάρω να μην “πληρούν τους όρους του φόρουμ”. Τσουβαλιάζεις συλλήβδην ανθρώπους και τους αποδίδεις πολύ προσβλητικά πράματα. Χωρίς ίχνος επιχειρήματος.

4 «Μου αρέσει»

Νομίζω θα πρέπει να λεχθούν κάποια πράγματα

Η απόφαση για το κλείσιμο του os.arena μας ήταν γνωστή πριν ανακοινωθεί. Είχα συζητήσει σε πολύ φιλικό κλίμα με τον Κωνσταντίνο, και υπήρξε η πρόταση να συγχωνευτούν οι σελίδες. Να είναι το Os Arena ένα blog μπροστά απο το φόρουμ. Επειδή η ιδέα για κάποιο blog υπήρχε από την αρχή της δημιουργίας του παρόντος τόπου και είχε συζητηθεί εκτενώς και απορριφθεί (για τον απλούστατο λόγο πως αν κάνουμε κάτι θέλουμε να το κάνουμε καλά, και κρίναμε πως οι δυνάμεις μας δεν φτάνουν) του το μετέφερα. Καταλήξαμε με τον Κωνσταντίνο τα τελευταία άρθρα (που είχαν ήδη γραφτεί αλλά δεν είχαν δημοσιευτεί) του os.arena, να παρουσιαστούν εδώ. Κάποια πιο πολιτικά κείμενα θέλαμε να τα δούμε και να τα συζητήσουμε πρώτα.

Περιμέναμε λοιπόν την εμφάνιση τους (που δεν έγινε ποτέ). Αυτό θα ενεργοποιούσε το επόμενο μέρος της συμφωνίας να μεταφέρουμε εδώ μέσα εμείς σε κάποια ενότητα ότι αξιόλογο και επίκαιρο κείμενο υπήρχε εκεί, ώστε να διασωθεί. Να θυμίσω επίσης πως αρκετά κείμενα τόσο απο το osarena, όσο και απο το προσωπικό blog έχουν προωθηθεί από εδώ μέσα, ειδικά όσα κρίθηκε πως άξιζαν ευρύτερου σχολιασμού. Και πως αντίθετα με την συνήθη πρακτική δεν αντιγράφτηκαν αλλά έγινε παραπομπή στο site (η άδεια χρήσης των κειμένων το επιτρέπει) ώστε και να το ανακαλύψουν όσοι δεν το γνώριζαν.

Επίσης συζητήθηκε στους admin η πρόταση να κάνουμε mirror το osarena σε δικό μας χώρο αλλά την απορρίψαμε, το να είναι κάτω από κάτι σαν osrena.linux-user.gr θα ήταν παραπλανητικό και για τους δυο χώρους και απορρίφθηκε.

Ένα άλλο μη γνωστό γεγονός είναι πως το os.arena ήθελε να κάνει κάτι ανάλογο με εμάς εδώ, αλλά εκ των υστέρων μάθαμε πως τους προλάβαμε στο νήμα και έκαναν πίσω. Σε επικοινωνία ξεκάθαρα θέσαμε πως δεν κρίνουμε κάποια τέτοια ενέργεια ανταγωνιστική και πως αντίθετα ενθαρρύνουμε μια τέτοια κίνηση. Μάθαμε πως πάρθηκε η απόφαση να κάνουν ένα φόρουμ που θα εστιάζει στην πολιτική πλευρά και έτσι δεν θα υπήρχε αλληλοεπικάλυψη, αλλά αυτό δεν έγινε. Στην συνέχεια αποφάσισαν να φτιάξουν ένα wiki. To Wiki το προωθήσαμε όσο μπορούσαμε, για μήνες (παρότι ανενεργό) το είχαμε σαν σύνδεσμο στο φούτερ, και δώσαμε και ρητή άδεια να αντιγράψουν οτιδήποτε κείμενο υπάρχει από εδώ και να το τροποποιήσουν όπως χρειαστεί χωρίς απαίτηση αναφοράς πηγής.

Πως μετά από αυτό το καλό κλίμα συνεννοήσιμης επικοινωνίας (και με σοβαρή πρόταση συνεργασίας απο το os.arena) ξαφνικά μέσα σε 1-2 εβδομάδες γίναμε όλα τα παραπάνω πραγματικά δεν γνωρίζω. Σε ανθρώπινο επίπεδο πάντως μπορώ να το κατανοήσω και δεν το παρεξηγώ.

Δεν κρατάμε κανένα με το ζόρι, και αν δεν υπάρχει εντός του χρονικού διαστήματος που ορίζετε στους όρους χρήσης θα προχωρήσουμε στην ανονυμοποίηση όπως ζητήθηκε και όπως επιτάσσει το GPDR. Επί της ουσίας του ζητήματος όμως, οι απόψεις ενός χρήστη (όπως λέχθηκε και για το ίδιο το os.arena) δεν εκφράζουν και τον εδώ χώρο, και επίσης πάρθηκαν μέτρα. Το ύφος της συζήτησης εδώ πράγματι δεν ταιριάζει στο ύφος του χώρου που θέλουμε να φτιάξουμε. Αλλά να θυμίσω το κλίμα σε κάποιες συζητήσεις στο OS Arena; (Ένας δε από τους λόγους (όχι ο μόνος και όχι ο κύριος) που καταλήξαμε σε αυτούς τους όρους χρήσης, είναι πως δεν θέλαμε τέτοιου τύπου εντάσεις και συζητήσεις.)

Όσο για τις ενέργειες τις διαχείρισης, αυτές προφανώς κρίνονται, και συχνά πρέπει να πάρουμε αποφάσεις που δεν μας αρέσουν που δεν είναι εύκολο να βρεις τι είναι σωστό και τι λάθος. Να θυμίσω μόνο κάποιες παλιές καταστάσεις με συζητήσεις στο os.arena που με κάποιες επώδυνες διαδικασίες σταμάτησε μια προσπάθεια δημιουργίας ενός χώρου; Τελικά βέβαια η ιδέα ωρίμασε και μετά 2 χρόνια κατέληξε εδώ, οπότε τίποτα δεν έγινε για κακό. Αλλά ουδέποτε ζητήθηκε τότε, το τι θα κάνει η διαχείριση, ούτε ασκήθηκε κάποια κριτική ή απαίτηση.

Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, δεν υπάρχει κάτι ενάντια στο os.arena. Απλά κάποια γεγονότα πρέπει να μην μένουν πίσω στα παρασκήνια. To os.arena έχει προσφέρει πολλά στο ελεύθερο λογισμικό και είναι λυπηρό που κλείνει. Ελπίζουμε ολόψυχα να επανέλθει και αν μπορούμε και όσο μπορούμε θα παράσχουμε όποια βοήθεια ζητηθεί.


ΥΓ1: Ανεξάρτητα από το αν είναι κάποιος χώρος "αριστερός", ανεξάρτητα από το αν συμφωνεί η διαφωνεί κανείς με τις αριστερές ή τις αναρχικές θέσεις και ιδεολογίες ... Δεν νομίζω πως απαγορεύετε από κανέναν, στον οποιοδήποτε, να δημιουργήσει ένα δικτυακό τόπο και να εκφράσει ή να κατασκευάσει, μια δεξιά ιδεολογική πλατφόρμα για το ελεύθερο ή το ανοικτό λογισμικό. Ας δοκιμάσει να δει αν καταφέρει και συγκεντρώσει κόσμο και κείμενα. Δικαίωμα τότε, θα έχει να ορίσει τι θα είναι επιτρεπτό εκεί πέρα και τι όχι, καθώς το το επιθυμητό ύφος των συζητήσεων. Και όποιος θέλει συμμετέχει, όποιος δεν θέλει δεν συμμετέχει. Όλα τα άλλα, απλά θυμίζουν φασισμό και λογοκρισία.

ΥΓ2: Οι απόψεις και οι εκφράσεις που παρατίθενται παραπάνω είναι προσωπικές και δεν εκφράζουν αναγκαστικά και τους υπόλοιπους διαχειριστές. Οι αποφάσεις διαχείρισης έχουν παρθεί με ομοφωνία.

11 «Μου αρέσει»

@Asfodelus
Ομολογώ ότι μου προξενεί απορία για ποιο λόγο κρύφτηκε πάλι μήνυμά μου. Δεν βρίζω κανέναν, ούτε προσβάλλω, απλά απαντώ στον Soulrain και στον Snowflake με επιχειρήματα και εξηγώ για ποιους λόγους είναι εσφαλμένα αυτά που γράφουν. Δηλαδή αυτοί μπορούν να προσβάλλουν, αλλά εγώ δεν μπορώ να απαντώ. Μάλιστα.
Και παρακάτω κάποιοι άλλοι θεωρούν προσβλητικές τις απόψεις μου για την αριστερά και ότι παραβιάζουν τους όρους του φόρουμ. Με συγχωρείτε, αλλά εγώ θεωρώ ότι δεν υπάρχει λογική εδώ πέρα. Αυτές είναι οι απόψεις μου και δεν τσουβαλιάζω τίποτα. Αν οι αριστεροί δεν μπορούν να ανεχθούν την αντίθετη άποψη και θεωρούν ότι πρέπει να μου αφαιρεθεί ο λόγος, αποδεικνύουν ακριβώς αυτό που έχω πει επανειλημμένα, ότι δεν μπορούν να ανεχθούν την αντίθετη άποψη, διότι θεωρούν ότι κατέχουν το φυσικό δίκαιο και ότι είναι εκπρόσωποί του.
Αν αυτά είναι προσβλητικά τι να πω. Κουράστηκα πραγματικά, οπότε δεν συνεχίζω να συμμετέχω σε αυτό το νήμα. Διαφωνώ πλήρως με τις αποφάσεις της διαχείρισης να κατεβάζουν τις αναρτήσεις μου, επειδή ενοχλούνται κάποιοι που έχουν αντίθετη άποψη.

Αναρτήσεις που έχουν επισημανθεί από την κοινότητα κρύφτηκαν, γιατί το ύφος τους ήταν προσβλητικό και δεν ακολουθούσαν τους κανόνες μιας πολιτισμένης συζήτησης. Δεν λογοκρίθηκε καμία πολιτική άποψη, αν και αυτές δεν αφορούν κανέναν εδώ μέσα.

Θα μπορούσα και εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος να μεταφέρει ανάλογες τοποθετήσεις, αλλά όπως βλέπεις ουδείς άλλος το κάνει και ουδείς άλλος χαρακτήρισε αρνητικά ολόκληρους πολιτικούς χώρους με εκφράσεις προσβλητικές για μεγάλα ποσοστά τόσο των μελών μας, όσο και του γενικού πληθυσμού. Και αν κάποιος το κάνει, δεν θα έχει θέση εδώ. Να θυμίσω μια άλλη αποβολή για προσβλητικές εκφράσεις απέναντι σε σένα;

Νομίζω πως έχει παρεξηγηθεί η έννοια της ανοχής μας σε συμπεριφορές. Καλή η σοφή λοιπόν η απόφαση σου μη περαιτέρω συμμετοχής στην παρούσα συζήτηση, εφόσον δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή η ουσία των διαγραφών.

3 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω πώς απαντάς σε κάποιον που κάνει doublethink, που λέει κάτι και το αρνείται μέσα στην ίδια πρόταση. Παρόλα αυτά επειδή με είπες με το όνομα, είμαστε σε forum και τα γραπτά μένουν, οπότε δε μπορείς να βγάλεις κανέναν τρελό. Αλλά είναι ολοφάνερο ότι έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά όσον αφορά το ποιος προσβάλλει και κατά πόσο.


Δεν ξέρω αν παίζει κανένα ρόλο να το πω, αλλά αν υπάρχει υλικό του os arena που δεν έχει δημοσιευτεί, εγώ θα ήθελα να τα διαβάσω. Όπου και αν δημοσιευτούν ελπίζω να πέσει ένα link εδώ.

3 «Μου αρέσει»

Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω, έτσι επειδή έχω όρεξη…
Σου λέει ο soulrain οτι δεν είναι καν αριστερός και οτι ήταν συλλογικό έργο η σελίδα (και άρα με ανθρώπους με διαφορετικές αντιλήψεις), λέει άλλος εδώ πως αν το να μη συμφωνεί με τις μονοπωλιακές τακτικές microsoft, google κλπ βρωμάει αριστερίλα, τότε ναι, βρωμάει αριστερίλα κλπ, αλλά πάλι για αριστερούς λες (δηλαδή τσουβαλιάζεις) και μετά αφού τους βαφτίζεις (αριστερούς) γενικεύεις κακώς κείμενα της αριστεράς περί παραπληροφόρησης (που δεν είναι μόνο αριστερό «προνόμιο») και τους το προσάπτεις (και χωρίς κάποια παράθεση, αλλά οκ). Μη φοβάσαι, όλοι μπορεί να το κάνουμε αυτό κάποια στιγμή, καλό είναι όμως να προσπαθούμε να ξεκολλάμε την βελόνα, για αυτό ακολουθεί και παράδειγμα από κάτω.
Διάβασε στα σχόλια κάτω από το βίντεο εδώ → Socrates - Mountains - Invidious αυτό που κάνει κάποιος Κωνσταντίνος Μπιμπής (το τρίτο από πάνω προς τα κάτω στην παρούσα στιγμή). Οκ τώρα που το διάβασες, κάνω την αντιστοίχιση με εδώ… Λες οτι ο Γιάννης Σπάθας είναι καράβλαχος και δεν είναι ροκάς (δηλαδή τον τσουβαλιάζεις), γιατί παίζει ηπειρώτικο σκοπό στην κιθάρα και μετά επιπλέον του προσάπτεις πως ούτε να μιλήσει σωστά δεν μπορεί γιατί οι βλάχοι κόβουν τις λέξεις κλπ, ενώ ο Γιάννης Σπάθας γεννήθηκε και μεγάλωσε στον Πειραιά, ήταν ροκάς, και είχε καταγωγή από τους Παξούς.
Και τώρα που (πιστεύω πως) κατάλαβες, προτείνω ως λύση να αρχίσεις να ακούς ηπειρώτικα μοιρολόγια (και μάλιστα πωγωνίσια) :grinning:

Υγ1: Κάνουμε και λίγο χαβαλέ ε;
Υγ2: Ελπίζω να μην κρατήσει κανείς κακία στον Mintux
Yg3: Καλό το παράδειγμα ε; :grinning: (και το τραγουδάκι)

2 «Μου αρέσει»

Ακολουθώντας τον παραλληλισμό (και χωρίς καμία πρόθεση να βάλω λόγια στο στόμα σου), προτείνεις στο φίλο να αρχίσει να διαβάζει αριστερή θεωρία; Αν ναι και δεχτεί και ο φίλος, έχω κι εγώ να δώσω πρόταση. Δεν είναι τίποτα υπερβολικά βαρύ και πολιτικό, να φανταστείτε για το ψωμί μιλάει.

1 «Μου αρέσει»

Μπολσεβίκικο ψωμί; Για βάλε στο τζουκμποξ :grinning:
Μην είναι κανά πολύσπορο ε; :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Κύριοι, ας εστιάσουμε στα σημαντικά. Έχει υπεραναλυθεί το συγκεκριμένο.

Τελικα το ονομα δεν ηταν τυχαιο (os arena) αρενα εγινε αλλα στο linux user

1 «Μου αρέσει»

Δεν θα μπω στη διαδικασία να κάνω quotes και ούτε να εισέλθω σε δικτυακές αντιπαραθέσεις. Η εδώ και δεκαετίες δικτυακή εμπειρία άλλωστε, μου έχει διδάξει το ανούσιο του πράγματος.
Θα γράψω γενικώς, στα όσα λέγονται, καθώς αναφέρεται τόσο το όνομά μου, όσο και -κυριότερο αυτό- το όνομα της ιστοσελίδας της οποίας έτυχε και ήμουν ο εμπνευστής 11 χρόνια πριν.

Και ούτε, προφανώς, θα μπω στη διαδικασία να αποδομήσω ή να αποδεχτώ τις πολιτικές ταμπέλες που προσάπτουν κάποιοι βυσσοδομώντας εναντίον μιας ιστοσελίδας και μιας ολόκληρης ομάδας ανθρώπων που περάσαν από αυτή.

Αυτό, επειδή πιστεύω πως οφείλεται σε διάφορα πράγματα που αφορούν τη μικρονοϊκότητα της κοσμοαντίληψης, την προχειρότητα της σκέψης, τους, την αφοριστικότητα της θεώρησης την πηχτή ημιμάθεια, μα και την επιφανειακή και τύποις εγγράμματη ψευδό-εμβρίθεια, η αντιεπιστημονική υποκειμενικότητα της ανάγνωσης του όποιου ζητήματος.
Άλλωστε, όπως είχε πει και ο Camus:

«μια από τις χειρότερες αιτίες εχθρότητας είναι η λύσσα και η ποταπή επιθυμία να δεις να υποκύπτει, αυτός που τολμάει να αντιστέκεται σ’ αυτό που σε συνθλίβει».

Προς αποκατάσταση της αλήθειας πάντως και σε προσωπικό επίπεδο, ποτέ δεν υπήρξα κομματικοποιημένος. Πόσο δε μάλλον αριστερός όπως αναφέρεται πιο πάνω. Και τούτο επειδή είμαι ιδεολογικά αντίθετος σε οποιαδήποτε μορφή κάθετης διακυβέρνησης. Το αυτό ισχύει και σε κάθε άλλο θέμα του μικρόκοσμου, πέρα από εξουσιαστικές/κυβερνητικές μορφές. Αντίθετα, πίστευα και πιστεύω στην οριζόντια διακυβέρνηση και λήψη αποφάσεων.

Μιλάτε για την Αναρχία χωρίς όμως να γνωρίζετε τι πραγματικά είναι αυτή. Δεν σας αδικώ. Ο όχλος πάντοτε υπέκυπτε στην προπαγάνδα. Και ποτέ δεν δίψασε για αλήθειες. Αντίθετα, όπως έχει δείξει η ανθρώπινη ιστορία, ο όχλος αποστρέφεται ολοφάνερα τα πράματα που τον δυσαρεστούν, και προτιμά να θεοποιεί την πλάνη, αν η πλάνη τον γοητεύει.

Ενημερωτικά πάντως, ο αναρχικός είναι ένας άνθρωπος με συνοχή (πνευματική ειρήνη, η ηρεμία, η εξοχή, να δουλεύεις το λιγότερο δυνατό, όσο είναι απαραίτητο για να μπορείς να ζεις, να απολαμβάνεις την ομορφιά, τον ήλιο. Να απολαμβάνεις τη ζωή με κεφαλαία, τώρα υπάρχει η ζωή με πεζά).
Είναι το να έχεις μια προσωπική θεώρηση. Να εφαρμόζεις τις ιδέες σου στην καθημερινότητα στο μεγαλύτερο βαθμό, χωρίς να περιμένεις μέχρι να γίνει η επανάσταση.
Αυτό μπορεί να το κάνει ο αναρχικός τώρα.
Είναι μια φιλοσοφική θεώρηση, είναι μια κατάσταση πνεύματος, μια στάση ζωής. Πιστεύω πως αυτή η κοινωνία είναι πολύ άσχημα οργανωμένη, τόσο κοινωνικά όσο και πολιτικά και οικονομικά. Πρέπει να την αλλάξουμε εντελώς. Η αναρχία επικαλείται μια ζωή εντελώς διαφορετική.
Με την αναρχία, προσπαθούμε να ζούμε αυτή την ουτοπία λίγο λίγο κάθε μέρα.

Το δε osarena υπήρξε ένα μεγάλο εγχείρημα που αυτό το έκανε πράξη πέρα από αδμινιλίκια, βέτα και μονόπλευρες αρχηγικές αποφάσεις. Έκαστος στο είδος του έπραττε τα δέοντα. Ήταν λοιπόν, ένα ελευθεριακό εγχείρημα (για όσους έστω μπορούν να κατανοήσουν τον όρο «ελευθεριακό»).
Άλλωστε, στο osarena, αυτά τα 11 χρόνια του, μετείχαν άνθρωποι κάθε «απόχρωσης», διαφορετικών ιδεολογιών, επαγγελμάτων και πεποιθήσεων. Εκτός αυτού όμως, στο «About» της σελίδας αναγραφόταν ξεκάθαρα πως ο καθένας που γράφει σε αυτό μπορεί να εκφέρει τις απόψεις του χωρίς όμως να συνεπάγεται ότι αυτές είναι υποχρεωτικά αποδεκτές από όλους.
Αντιλαμβάνομαι πως αυτό το φαινομενικά απλό πράγμα μπορεί να είναι δυσνόητο από αρκετούς, όμως έτσι συνέβαινε.

Παρόλα αυτά -και χωρίς να λέω πως έπαιξε τον παραμικρό ρόλο για το osarena- να θυμίσω πως και ο ίδιος ο Stallman δήλωνε αναρχικός (οκ, με την αμερικάνικη απόδοση του όρου) εκείνη την ιστορική μέρα, της δεκαετίας του 70, σε ένα καφέ των ΗΠΑ έβαζε τις βάσεις για το οικοδόμημα που έχουμε σήμερα και ονομάζεται «Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα» που σε όλο του το μεγαλείο δημοσιεύτηκε το 1985 σαν το «GNU Manifesto».
Το ίδιο, εμμέσως πλην σαφώς, δήλωναν και κάποιοι συμφοιτητές του στο ΜΙΤ, την εποχή εκείνη, αυτοί που (δικαίως και ορθά) αποκαλούσαν τους εαυτούς τους hackers.

Από εκεί και πέρα, ανοίξτε μια, οποιαδήποτε, μηχανή αναζήτησής και ψάξτε (τόσο στα Αγγλικά, όσο και στα Ελληνικά, είτε σε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα) για Ελεύθερο Λογισμικό και Αναρχία», «Μαρξισμός και Ελεύθερο Λογισμικό» και ου το καθεξής.
Δεν λέω να αποδεχτείτε τα όσα σχετικά, μα θα ανακαλύψετε πως όλα αυτά υπήρχαν και απασχολούσαν καιρό πριν εμφανιστεί το κάθε osarena.

Άλλωστε, καλό είναι να μη ξεχνάμε και τις 4 βασικές Αρχές του Ελεύθερου Λογισμικού οι οποίες διακατέχονται από έναν απόλυτα ελευθεριακό χαρακτήρα και που άνετα θα γινόντουσαν αποδέκτες από εξέχουσες μορφές των θεωρητικών του Αναρχισμού.

Μένοντας στον Stallman, η πιο κάτω δήλωσή του, δεν είναι εξόχως πολιτική;:

«Το σχολείο που θα απορρίψει τη χρήση ναρκωτικών θα πρέπει να απορρίψει εξίσου και τη χρήση ιδιωτικού λογισμικού.
Επειδή το σχολείο έχει μια κοινωνική αποστολή:
Να εκπαιδεύσει και να μορφώσει τους μαθητές ως υγιείς πολίτες, δυνατούς, ικανούς, ανεξάρτητους και να μπορούν να συνεργάζονται μεταξύ τους σε μια ελεύθερη κοινωνία.»

Και αυτά, για να είμαι ξεκάθαρος, τα αναφέρω όχι επειδή πιστεύω πως το Linux και το Ελεύθερο Λογισμικό έχουν αναρχικά ή μαρξιστικά πρόσημα. Ασχέτως του τι μπορεί να θέλουν να πιστεύουν ορισμένοι, ποτέ δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο. Αντίθετα, το έχω αποδομήσει πολλάκις στο παρελθόν συντασσόμενος με σχετική δήλωση του Linus.
Τα αναφέρω σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο καθώς υπάρχουν, γράφονται, λέγονται και σε αρκετά σημεία -όχι εσκεμμένα- συμπίπτουν- με ιδεολογίες και κοσμοθεωρίες.

Συνεχίζοντας στο ίδιο κλίμα, μα πιάνοντας πιο συγκεκριμένα τα περί «Τεχνολογίας και πολιτικοποίησης της» και για όσους δε μπορούν να το κατανοήσουν αυτό ισχύουν τα όσα έγραψα πιο πάνω περί μικρονοϊκότητας, ψευδό-εμβρίθειας κλπ.
Αν είναι αδύνατο να γίνει αντιληπτό πως η σχέση πολιτικής και τεχνολογίας είναι αλληλένδετη προς όσων κατέχουν τα μέσα και όσων επιβάλουν τη μορφή της τεχνολογίας, τότε σαφώς αξίζει, σε αυτούς, ο όρος «χρήστης» όπως και ο όρος «καταναλωτής».

Για του υπόλοιπους θα υπενθυμίσω πως η σχέση ανάμεσα σε τεχνολογία και κοινωνίες (θα πρέπει να) είναι μια σχέση αλληλεπίδρασης.
Δηλαδή, από τη μια οι κοινωνίες να αναπτύσσουν τεχνολογίες ως μέσα για την επίτευξη σκοπών και από την άλλη η χρήση της τεχνολογίας από τους ανθρώπους να συντελεί σε τεχνολογικές αλλαγές.
Αντιθέτως όμως, οι τεχνολογικοί και δικτυακοί κολοσσοί την έχουν κάνει και συνεχίζουν να τη κάνουν, όλο και πιο κλειστή, όλο και πιο ελέγξιμη. Εταιρείες σαν το Facebook και τη Google για παράδειγμα, δρουν ανεξέλεγκτα πέρα άπω κάθε νομό και πέρα από κάθε ηθική χωρίς να λογοδοτούν πουθενά.
Εταιρείες σαν τις Microsoft, Apple, Oracle κλπ έχουν καταντήσει τη τεχνολογία εμπόρευμα κάνοντάς την όλο και πιο ανασφαλή.

Και βέβαια, τίθενται και άλλα ζητήματα καθώς οι ψηφιακές συσκευές που χρησιμοποιούμε ενσωματώνουν εκμετάλλευση. Το δε Ιnternet στέκεται επάνω σε γιγάντιες κολώνες αόρατης εργασίας.
Όταν ένας αποτυχημένος γίνεται μεγιστάνας θα πρέπει να κοιτάξουμε σε πόσα πτώματα πάτησε για να γίνει αυτό που έγινε, τι δουλειά εκμεταλλεύτηκε και πόση πλεονάζουσα εργασία δεν αντάμειψε.

Οι δικτυοκράτες θέλουν να μάθουν τα πάντα για τον «χρήστη» ώστε να αυξήσουν τις πιθανότητες η στοχευμένη διαφήμιση να έχει αποτέλεσμα και απόδοση.
Άρα, πρώτο τους μέλημα είναι η συσσώρευση της προσωπικής πληροφορίας: τι μουσική ακούς, τι ταινίες βλέπεις, τι πολιτικό προσανατολισμό έχεις, τι ζώδιο είσαι, πότε έχεις γενέθλια, τι φοράς στις απόκριες, τι φοράς στο σχολείο, τι φοράς γενικώς, τι άρωμα φοράς (δεν φοράς; Να φορέσεις!).
Δεύτερο μέλημά τους είναι ο περιορισμός του «χρήστη» σε ένα κλειστό οικοσύστημα. Δηλαδή, να τον κρατήσουν όσο μπορούν περισσότερο στην πλατφόρμα: του προβάλλουν αυτά που θέλει να δει, να μάθει, να αγοράσει.
Και κάπως έτσι τελικά, ο πολιτισμός του like κάνει το δυσάρεστο αόρατο.

Προσπαθώντας να το κάνω ακόμα πιο κατανοητό, θα μπω στη διαδικασία να υπενθυμίσω τα αυτονόητα. Πως δηλαδή, τα ψηφιακά κοινά είναι οι δημόσιοι πόροι (ραδιόφασμα, τηλεπικοινωνιακά δίκτυα, ελεύθερο λογισμικό, κοινή γνώση και τέχνη, ανθρώπινη δημιουργικότητα και ευφυΐα) καθώς και οι γύρω από αυτούς κοινοτικές παραγωγικές σχέσεις, που γεννιούνται στην κόψη της τεχνολογίας και μπορούν να μας επιτρέψουν να τα καταφέρουμε όλα αυτά. Εμφανίζονται και διευρύνονται όταν οι άνθρωποι επιλέγουν να μοιράζονται την δημιουργικότητά τους, αντί να την περιφράξουν, και να συνεργάζονται για την συλλογική πνευματική πρόοδο της κοινότητας, αντί να ανταγωνίζονται και να εκμεταλλεύονται ο ένας τον άλλο.
Τα ψηφιακά κοινά ριζώνουν όπου οι άνθρωποι δημιουργούν ριζοσπαστικά δημοκρατικές κοινότητες για τη διαχείρισή τους.
Αναπτύσσονται παράλληλα και σε ένταση με τις παραγωγικές σχέσεις, που εμπεδώνονται στην κοινωνία της πληροφορίας από την επίδραση των κρατών και της αγοράς.

Όπως εξάλλου, είχε πει και Aaron Swartz:

«Λένε, πως δεν υπάρχει πολιτικοποίηση στη τεχνολογία. Πως η πολιτική δεν εμπλέκεται σε αυτή.
Δικαίωμα τους. Εμείς μιλάμε για πολιτική σε όλα, επειδή αυτή υπάρχει παντού και γι’ αυτό και το μήνυμα περί πολιτικής ανυπακοής.
Με αρκετούς από εσάς, σε όλο τον κόσμο, δεν θα στείλουμε μόνο ένα ισχυρό μήνυμα αντίθεσης στην ιδιωτικοποίηση της γνώσης -θα το κάνουμε παρελθόν. Θα έρθετε μαζί μας;»

Έχοντας λοιπόν, όλα αυτό τα γεγονότα, αυτό που λέγαμε σαν οsarena ήταν πως μη έχοντας εμπιστοσύνη στις εταιρείες παροτρύναμε να πάρουμε, οι άνθρωποι, την κατάσταση στα χέρια μας πέρα από τον κάθε έλεγχο του κράτους και των υπηρεσιών ασφαλείας. Και αυτό επειδή τα κράτη έχοντας αναλάβει να διαμεσολαβούν σε κάθε πτυχή κοινωνικών σχέσεων, θέλουν να έχουν τον ολοκληρωτικό έλεγχο. Το Διαδίκτυο δεν αποτελεί εξαίρεση.
Έχοντας βιώσει τη βαρβαρότητα του καπιταλιστικού συστήματος και των κρατικών μηχανισμών ξέραμε πως οι επιφάσεις στις οποίες στηρίζουν την ύπαρξή τους είναι ως επί το πλείστον ψευδείς. Όταν αυτοί μιλούν για ειρήνη και ευημερία, το ανθρώπινο τίμημα είναι αυτό που μα τρομάζει.
Το αίμα που θα χυθεί, μεταφράζεται γι’ αυτούς σε έννοιες που έχουν σχέση μόνο με τις σημασίες του κόστους και του κέρδους.
Θέλοντας να μη μετέχουμε σε αυτή τη βαρβαρότητα προσπαθήσαμε για έναν ψηφιακό χώρο που βασιζόταν στις έννοιες της ελευθερίας και της αυτονομίας.

Γι’ αυτό λοιπόν, επιλέξαμε να παραμείνουμε «εντός και ενάντια» στο Διαδίκτυο προσπαθώντας να μπούμε σε μια συμμαχία με αυτούς που γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης ενάντια στο ρεύμα.
Δηλαδή, μια παγκόσμια συμμαχία ανάμεσα σε ψηφιακούς ακτιβιστές, νοητικούς εργάτες και εργάτες της ηλεκτρονικής βιομηχανίας.
Αυτό επειδή πιστεύαμε πως θα ήταν κάτι τρομακτικό για τα αφεντικά του Internet.
Βλέπετε, οι μεγάλες εταιρείες είναι τυφλωμένες από την απληστία και οι νόμοι βάσει των οποίων λειτουργούν το απαιτούν, αφού οι μέτοχοί τους θα εξεγερθούν με οτιδήποτε λιγότερο.
Και φυσικά, οι εξαγορασμένοι πολιτικοί περνούν τους νόμους που τους δίνουν αυτές οι εταιρείες.
Και αυτοί οι νόμοι είναι άδικοι, έτσι λοιπόν, σαφώς συντασσόμασταν με την άποψη πως «δεν είναι δίκαιο να ακολουθούμε άδικους νόμους», προτάσσοντας την πολιτική ανυπακοή.

Δεν ήταν πολιτικά, τεχνολογικό το θέμα με το περίφημο ψηφοθηρικό «δωρεάν wi-fi;
Ή τα ipad που έδωσαν αβέρτα στα πανεπιστήμια, τα Αpple των βουλευτών, τα κινητά «Vodafone» για εργαζόμενους;

Άραγε, δεν ήταν πολιτικό και μέσα συνδεδεμένο με τη τεχνολογία, το όλο θέμα με τον Snowden;
Ή αυτό με τον mr. Wikileaks. μα και τόσα ακόμα που θα χρειαζόμουν ώρα για να τα απαριθμήσω και μόνο;
Περί αυτών και για να μη μακρηγορώ άλλο, θα θυμίσω κάτι που είχε αναφέρει ο (αμφιλεγόμενος είναι η αλήθεια), Jeremy Hammond:

«Καταδικάζουν hackers και πληροφοριοδότες ενόσω οι NSA, CIA και FBI παρακολουθούν παράνομα τους πάντες και επιδίδονται σε κυβερνο-κατασκοπεία με τη βοήθεια ιών και χακεύοντας ξένα κυβερνητικά συστήματα. Βάζουν παντού πινακίδες που γράφουν “εάν δεις κάτι, τότε πες το” λες και τα εκτεταμένα συστήματα καμερών δεν είναι αρκετά, θέλουν εμείς οι ίδιοι να γίνουμε τα μάτια και τα αυτιά των μπάτσων ακόμη και για τους γειτόνους μας. Αλλά εάν καταδείξεις ύποπτες δραστηριότητες της κυβέρνησης, αν διαρρεύσουν πληροφορίες που θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να είναι ελεύθερες και δημόσιες, τότε θα σε κυνηγήσουν μέχρι και το τέλος της γης για να καταφέρουν να σε χώσουν φυλακή».

Βάζοντας τέλος σε αυτό το κεφάλαιο και στα περί του osarena και του shoutdown του, θα χρησιμοποιήσω κάποια από τα λόγια του Κρίστιαν Κίρτσεφ:

«Η τεχνητή ζωή στον ψηφιακό κόσμο δεν ήταν τίποτα παραπάνω από το τελευταίο καταφύγιό μας, το τελευταίο μέρος που γνώρισε την παρουσία μας.
Όπως μια ψυχή από το πουθενά μπαίνει σε ένα σώμα, έτσι και το σώμα συντελεί στη μετακίνηση της ψυχής ακριβώς στο κέντρο του Κυβερνοχώρου.
Έτσι, έχουμε την ολοκλήρωση ενός πλήρους κύκλου».

Κυρίες και κύριοι, φίλες και φίλοι, haters προφανώς το οsarena δεν ήταν το μεγαλύτερο επίτευγμα της ζωής μας. Αυτό που όμως ξέρω, είναι πως άπαντες που περάσαμε από εκεί υπήρξαμε περήφανοι γι’ αυτό.
Δεν μας ενόχλησαν ποτέ οι διάφοροι αποτυχημένοι κλώνοι μας, ούτε αυτοί που έπαιρναν δημοσιεύσεις μας και με κοπτοραπτική τις παρουσίαζαν σαν δικές τους.
Αντίθετα, χαιρόμασταν που δώσαμε έναυσμα άνθρωποι που δεν είχαν ασχοληθεί να γράφουν στα blog τους για το Linux (ακόμα και αν ήταν μόνο για να λαμβάνουν κάποια hits).
Ίσως, η αλυσίδα γεγονότων που δημιουργήθηκε στον χώρο, με το osarena, να μην έδινε την ώθηση σε άλλα blogs και forums, ίσως ούτε καν ακόμα και στο παρόν που βρισκόμαστε την παρούσα στιγμή.
Δεν πήραμε ούτε ένα cent από κανέναν. Αρνηθήκαμε σθεναρά τον οποιοδήποτε χρηματισμό, την οποιαδήποτε δωροδοκία, την κάθε στοχευμένη δημοσίευση. Δεν είχαμε ούτε ads ούτε οποιαδήποτε μορφή παρακολούθησης. Δώσαμε ελευθερία λόγου, όποιος και αν ήταν αυτός, στον οποιοδήποτε. Ακόμα και στον κάθε πικραμένο.
Φυσικά και κάναμε λάθη. μα τελικά μέσα από όλα αυτά δημιουργήσαμε κάτι διαφορετικό. Έτσι μας οδήγησαν οι τότε εποχές, η ροή της ζωής και της τεχνολογίας. Δεν το επιδιώξαμε.

Κλείνοντας και μόνο επειδή αναφέρθηκε να σημειώσω και τα εξής:
Γνωρίζοντας πως, δικαίως, θα υπήρχαν αντιδράσεις για το κλείσιμο της σελίδας, κυρίως λόγω του όγκου της βάσης δεδομένων της (κάτι που συνέβη καθώς ακόμα γίνεται καταιγισμός από μηνύματα, mail, τηλεφωνήματα), αναρωτήθηκα μήπως θα ήταν καλό να μείνει κάπου αρχειακά έστω, αυτή η βάση. Κάπου που προφανώς θα υπηρχαν οι άνθρωποι που θα μπορούσαν να τη συντηρούν.
Έτσι, όντας συναισθηματικά φορτισμένος, ανάμεσα στα άλλα, μίλησα και με τον Διονύση εξετάζοντας διάφορες λύσεις.
Μια εξ’ αυτών (η κύρια πρότασή μου) ήταν η σταδιακή συνένωση. Δηλαδή, η δημιουργία ενός portal στην αρχή, με νέο domain όπου θα ανέβαιναν αυτόματα αναρτήσεις του forum και του blog.
Αν βλέπαμε πως αυτό θα πήγαινε καλά, τότε θα συζητούσαμε για τη δημιουργία κάτι νέου και μεγάλου.
Ακόμα, προσφέρθηκα να ανεβάσουμε εδώ κάποια άρθρα (όχι μονό δικά μου), τα οποία δεν πρόλαβαν να δημοσιευτούν στο osarena. Εύλογο είναι βέβαια, πως όσο είναι ακόμα επάνω το osarena (μέχρι 19:00 της 2 Φεβρουαρίου ώστε να συμπληρωθούν ακριβώς 11 χρόνια), δεν θα ανέβαζα κάτι οπουδήποτε αλλού.

Από τις γειτονίες της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης, της Πάτρας, της Ξάνθης, του Λονδίνου, της Στοκχόλμης, του Άμστερνταμ, του Όσλο, της Ζυρίχης, της Βιένης, της Νέας Υόρκης, της Λεμεσού και από αρκετά ακόμα μέρη του κόσμου οι άνθρωποι που έβαλαν το λιθαράκι τους στο osarena σας χαιρετούν και σας υπενθυμίζουν πως τελικά δεν έχουμε τίποτα στον Κυβερνοχώρο. Μόνο ένα όνομα και αυτό τις περισσότερες φορές είναι ψεύτικο.

19 «Μου αρέσει»