sudo shutdown os.arena

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Mintux.Εγω περαστικός ημουν απο το αναφερόμενο site (πιο πολυ περιεργος)
αλλά κατάλαβα αμεσως "περι τίνος πρόκειται ",διαβάζοντας μερικά αρθρα.Δεν το επισκέφτηκα ποτέ ξανά.
Ηταν βέβαιο για μένα ότι καποτε κατι τέτοιο θα γινόταν.Δεν θελω να αναφέρω τιποτα αλλο, απλώς με τσίγκλησε το θέμα και εγραψα την γνώμη μου.

1 «Μου αρέσει»

Το os.arena ξεκίνησε σε μια εποχή που στην Ελλάδα έλεγες “Linux” και σε κοιτούσαν σαν να είσαι από άλλον πλανήτη. Όλα αυτά τα χρόνια δεν είχε και δε ζήτησε υποστήριξη από κανέναν.

Γνώρισε το Linux, το ΕΛ/ΛΑΚ, την ανοιχτότητα και πολλά ακόμα στον μέσο Έλληνα χρήστη, αντιγράφηκε μέχρι αηδίας από άλλες (ελληνόγλωσσες και μη) ιστοσελίδες που διαβάζετε σήμερα, κάποιοι έφτιαξαν τα βιογραφικά τους μέσα από αυτό, έφτασε -με μόνο στήριγμα το περιεχόμενό του- σε μια θέση στην παγκόσμια κατάταξη των ιστοσελίδων που ακόμα και μη-niche ξενόγλωσσες ιστοσελίδες ονειρεύονται, μπορούσε να παρευρίσκεται σε διοργανώσεις σχετικές με το ΕΛ/ΛΑΚ, πέτυχε να έχει αναφορές στη Wikipedia, έπαιρνε συνεντεύξεις από συνεισφέροντες και τελικά δημιούργησε ένα αρχείο με περισσότερα από 11.000 άρθρα.

Όλα τα παραπάνω με πρώτη αρχή τον σεβασμό στην ορθή και ελεύθερη για όλους πληροφόρηση και στα δικαιώματα των χρηστών, κάτι που μπορούν να σας επιβεβαιώσουν όσοι το επισκέπτονταν τακτικά και δεν ήταν τόσο ανόητοι ώστε να βγάλουν συμπέρασμα από μερικά άρθρα ενός ιστοχώρου που αποτελούνταν από μια ετερόκλητη ομάδα ανθρώπων.

Αν νομίζετε πως οτιδήποτε από αυτά είναι εύκολο, κάντε το κι εσείς. Γιατί όχι, κάντε το καλύτερα. Μπορείτε;

Είναι ντροπή να γράφετε αυτά που γράφετε και σας αξίζει η μικρότατη ελληνόγλωσση διαδικτυακή σκηνή που έχετε σήμερα, με τα κακέκτυπα ξενόγλωσσων ιστοχώρων, την παραπληροφόρηση να ρέει σαν ποτάμι, την ημιμάθεια ορισμένων και καλά “επαϊόντων” και το ασταμάτητο σπαμάρισμα/αυτοδιαφήμιση στα socials.

19 «Μου αρέσει»

Η κατασταση εχει ως εξης…

Ενα μεγαλο εργο/σαιτ με αρκετους συνεισφεροντες και παρα πολλους οφελουμενους. Ομως αυτο κατεβαζει ρολα…

Ας παρουμε ενα τετοιο εργο μεγαλης κλιμακας. Πχ archive.org η wikipedia. Βγαζουν τα εξοδα τους και μπορουν να σταθουν… οι οφελουμενοι στηριζουν αυτα τα λιγα που πρεπει.

Καποια στιγμη θα πρεπει να βλεπουμε ολο το δασος…

Ενα πετυχημενο εργο ειναι αυτο που μπορει να σταθει στο κοινο. Εφοσον λογικα υπηρχαν αρκετα προβληματα (με χρηματοδοτηση η με ατομα που συνεισφεραν) θα επρεπε να λυθουν αμεσα. Και αυτο εχει και την αποπολιτικοποιηση η την αλλαγη πλευσης κτλ.

Όχι, δεν είναι ντροπή. Ο καθείς γράφει έως εκεί που του φτάνει και ό,τι του αντιστοιχεί.

3 «Μου αρέσει»

O χρήστης @Mintux αποβλήθηκε για μια εβδομάδα για παραβίαση των όρων μιας πολιτισμένης συζήτησης.

6 «Μου αρέσει»

#free_Mintux

Admins, το παρατραβάτε. Γνώμη μου

Ανεξάρτητα με αν ισχύει αυτό, είχαν αρκετά ενδιαφέροντα άρθρα στο ανοιχτό λογισμικό, όπως παρουσιάσεις προγραμμάτων, επικαιρότητα, οδηγούς. Κοιτώντας το αρχείο νομίζω ότι από τα πρώτα χρόνια κάποια λείπουν γιατί δεν πιστεύω να είχαν ένα άρθρο το χρόνο μόνο.

Το νήμα δυναμιτίστηκε με μια πολιτική χροιά κάτι που σταδιακά θα οδηγούσε σε εκτροχιασμό. Οι όροι πολιτισμένης συζήτησης ισχύουν για όλους

3 «Μου αρέσει»

Ειπαμε οταν κλεινει μια σελιδα ειναι κακο. Ειδικα οταν ειναι για τετοια θεματα οπως το λινουξ. Τωρα τι να πω; Εχει καμια σχεση η πολιτικη με το λινουξ; Δεν καταλαβαινω καν τη συνδεση. Ισα ισα που το λινουξ ειναι μια ακριβη λυση για επιχειρησεις και γενικα ολα τα project που εχουν λινουξ θεωρω οτι ειναι για τους εχοντες (καποτε εβαλα σκοπο να αγορασω ενα λινουξοτηλεφωνο -libreκατι- και η τιμη του οριακα αγγιζε το φθηνοτερο iphone με hardware του φθηνοτερου android…
Ναι υπαρχει ο κοσμος που ψαχνει το puppy και το dsl για να αναστησει αρχαιοκαπηλιες και ειναι δεκτο. Ομως οπως εχω πει εγω θελω να βλεπω το λινουξ σε υπολογιστες και σερβερ χιλιαδων ευρω και να το χαιρομαι. Αρα οταν αγοραζεις hardware 3000 ευρω πως να πολιτικοποιησεις ενα λειτουργικο συστημα σαν αριστερο?
Τεσπα δεν νομιζω οτι ο mintux επρεπε να αποβληθει γιατι στο κατω κατω προσπαθησε να υπερασπιστει την αποψη του και τον εαυτο του

edit: πιο αριστερο ειναι ενα προτζεκτ οπως ο iss παρα το λινουξ

2 «Μου αρέσει»

Βασίλιε καλή χρονιά, με υγεία.

Εστιάζεις στην “πολιτική χροιά” για να πάρεις τιμωρητικές αποφάσεις;
Δηλαδή άλλες προσβλητικές τοποθετήσεις τις παραμερίζεις;

Να μου επιτρέψεις να τοποθετηθώ. Οχι στο θέμα του νήματος που με αφήνει παγερά αδιάφορο, αλλά στην επιλογή σου για προσωρινό αποκλεισμό συμμετέχοντος και την αιτιολόγησή σου.

Οι άνθρωποι αρεσκόμαστε στην ανταλλαγή απόψεων, ήπιων τε και αιχμηρών. Αλλοι
αρπάζονται, κάποιοι κλαίγονται, άλλοι παρακαλούν για εύσημα. Κάποιοι γελάμε. Και ενίοτε τσιγκλάμε για να γίνει τζερτζελές. Τα forums είναι πεδία που προσφέρονται για τέτοια exercises. Μπαίνουμε στα forums όχι μόνο για να ζητήσουμε ή να προσφέρουμε γνώσεις αλλά και για να χαλαρώσουμε, να ξεσκάσουμε. Ή όπως λέει μια ψυχή “Τι α κανς, α καητς α μαλωης”.

Αν κάποια στιγμή οι συζητήσεις πολιτικο/ποδοσφαιρο-ποιούνται, τούτο είναι στη φύση των ανθρώπων. Και εκεί -νομίζω- φαίνεται η αξία των admins, οι παρεμβάσεις τους να γίνονται παράδειγμα λείανσης αλλά και σύνθεσης των αντιθέσεων με δόρυ κυρίως το χιούμορ. Οχι όξυνσης μέσω τιμωρητικής πρακτικής.

Είμαι της γνώμης ότι η επιλογή της τιμωρίας, σε τούτο το νήμα, είναι παντελώς αχρείαστη και καταχρηστική. Σε τέτοιο βαθμό που σε καλώ να ζητήσεις συγγνώμη από τον @Mintux.

Αν διαφωνείς με τις τοποθετήσεις μου, περιμένω απάντηση σου. Ή μήπως ποινή;

Ενα πράγμα είναι μη διαπραγματεύσιμο. Οτι οι αποφάσεις των admins είναι δικαίωμά τους.
Και οι επιπτώσεις αυτών, είναι στην κρίση των συμμετεχόντων.

Αυτά και #free_Mintux :grinning:

@m01 Καλή χρονιά με υγεία σε όλους

Και χαίρομαι ειλικρινά αν το παρόν forum σε κάνει να αισθάνεσαι έτσι.

Οι διαφωνίες μας κάνουν σοφότερους και καλύτερους εφόσον έχουμε την ικανότητα να μάθουμε απο αυτές.

Χρέος των διαχειριστών είναι να μπορεί να κρατηθεί ένας χώρος συζητήσεων σε ένα πολιτισμένο κλίμα. Στο πλαίσιο αυτό θα χρειαστεί να παρθούν αποφάσεις που δεν είναι ευχάριστες σε όλους. Όλοι μας κρινόμαστε καθημερινά και δίνουμε τις εξετάσεις μας. Είναι μια δυναμική κατάσταση που πολύ εύκολα από μια ήρεμη βαρκάδα μπορεί να οδηγηθεί σε τρικυμία.

5 «Μου αρέσει»

Γλύκανες λίγο :innocent:

On topic
Δεν έκλεισε δα και το Κολοσσαίο

1 «Μου αρέσει»

Mιλάμε όμως για το κλείσιμο μιας σελίδας με έντονη πολιτική χροιά. Ως εκ τούτου στο συγκεκριμένο αυτό νήμα, μέχρι κάποιο βαθμό η πολιτική χροιά είναι μάλλον ως και επιθυμητή (λέω εγώ τώρα). Το δυναμίτισμα δεν είναι…
Αυτά τα λέω για τα λίγα περί πολιτκής που αναφέρθηκαν, οτι δηλαδή δε χάλασε ο κόσμος. Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω… Δύσκολο το adminιλίκι…

3 «Μου αρέσει»

Ο χρήστης @leobatakis αποβλήθηκε επίσης 1 εβδομάδα για παραβίαση των όρων μιας πολιτισμένης συζήτησης.

1 «Μου αρέσει»

Εδω στο καφενειο μου θυμιζει hunger games… Οποιος επιβιωσει…!!

1 «Μου αρέσει»

Είναι κρίμα να εστιάζεις σε αυτά που σε χωρίζουν και όχι σε αυτά που σε ενώνουν…

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς επιβεβαιώνεται ότι μερικοί κοιτάνε το δέντρο και χάνουν το δάσος.

Το να κλείνει ένα site και δη ελληνόγλωσσο σίγουρα δεν είναι ευχάριστο, ακόμα και εάν σε μερικά άρθρα υπήρχε και πολιτική χροιά.
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω το os.arena δεν ήταν του ενός, υπήρχαν διάφοροι συμμετέχοντες με διαφορετική οπτική ο καθένας. Εάν τα περισσότερα άρθρα δεν ήταν “αριστερά” αλλά “δεξιά” θα ήταν ok.

Σε ένα τεχνολογικό site κατά την άποψη μου το πρωτεύων είναι το τεχνολογικό περιεχόμενο και σε αυτό το os.arena δεν νομίζω να υστερούσε.

4 «Μου αρέσει»

Άντε, να σου απαντήσω για να δούμε αν έχεις διάθεση για διάλογο.

Πρώτον, το os.arena ούτε “καπηλεύτηκε” ούτε “βάφτισε” τίποτα. Οι απόψεις του εκάστοτε συντάκτη δεν ήταν επίσημη θέση της σελίδας και δε θα μπορούσαν να είναι, σε ένα συλλογικό έργο. Δεν κρίνεται ένας ιστοχώρος στην ολότητά του από τα γραφόμενα μερικών μόνο συμμετεχόντων.

Άραγε, μήπως η σελίδα απέκλειε με κάποιον τρόπο την ανάγνωση σε “μη-αριστερούς”; Τη συμμετοχή μήπως; Την παροχή βοήθειας; Εσύ ο ίδιος δεν είπες παραπάνω ότι εκεί δημοσίευσες για πρώτη φορά τον οδηγό σου; Σου ζήτησε κανείς πολιτικά διαπιστευτήρια για να το κάνεις; Πώς τόλμησαν αυτοί οι αχαρακτήριστοι “αριστεροί” να δημοσιεύσουν ένα κείμενο ενός “δεξιού”;

Διάβασες μερικά άρθρα τα οποία δε σου άρεσαν για τον Χ λόγο και από εκεί έβγαλες συμπέρασμα για μια ιστοσελίδα, το οποίο μάλιστα το εξέφρασες με ντροπιαστικούς χαρακτηρισμούς. Αν εσύ δε ντρέπεσαι ούτε για το λάνθασμένο συμπέρασμα ούτε για τις εκφράσεις σου, δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Δεύτερον, το os.arena -με τα καλά του και τα κακά του- ήταν η μεγαλύτερη σε διάρκεια ζωής, σε απήχηση, σε πεπραγμένα και σε όποιον άλλο τομέα θέλεις ελληνόγλωσση ιστοσελίδα για το ΕΛ/ΛΑΚ. Δεν υπάρχει ούτε μία άλλη ιστοσελίδα που να έχει καταφέρει έστω τα μισά. Το να λέει κάποιος ότι χαίρεται που κλείνει, ας κρίνουν οι αναγνώστες εδώ τι μπορεί να σημαίνει για τον ίδιο.

Τρίτον, το os.arena ξεκίνησε ως ιδέα ενός ανθρώπου ο οποίος έχει προσφέρει τόσα στην προώθηση του ΕΛ/ΛΑΚ στην Ελλάδα όσα η συντριπτική πλειονότητα της ελληνόφωνης κοινότητας μόνο στα όνειρά της βλέπει. Όλα αυτά τα χρόνια συμμετείχαν ως αρθρογράφοι (σε σταθερή βάση ή περιστασιακά) δεκάδες διαφορετικά άτομα. Είναι ντροπή σου να χαρακτηρίζεις συλλογικά ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζεις ποιοι είναι και τι έχουν προσφέρει, βασιζόμενος σε ένα λανθασμένο συμπέρασμα και στην προκατάληψή σου.

Τέταρτον, ούτε δηλώνω ούτε είμαι “αριστερός”. Και πάλι απέδωσες χαρακτηρισμό σε έναν άνθρωπο που δε γνωρίζεις. Ούτε εσύ με ενδιαφέρει τι είσαι. Βρισκόμαστε σε έναν ιστοχώρο για το Linux και το ΕΛ/ΛΑΚ, σε ένα νήμα που αφορά μια ιστοσελίδα επίσης για το Linux και το ΕΛ/ΛΑΚ. Αν γνωρίζεις το συνολικό έργο της (αμφιβάλλω), κρίνε την για αυτό και δες αν οι υπόλοιποι έχουν την ίδια άποψη.

Κλείνοντας, θα πω ξανά ότι σας αξίζει αυτή η μικρότατη ελληνόγλωσση σκηνή για το ΕΛ/ΛΑΚ που έχετε. Συγχαρητήρια και να την χαίρεστε.

Σε ό,τι με αφορά προσωπικά, είχα αναφέρει σε παλιότερο νήμα την πρόθεσή μου να απέχω από τον παρόντα ιστότοπο, για τους λόγους που γράφω εκεί. Δυστυχώς, επιβεβαιώνομαι ξανά. Εφόσον λοιπόν δεν έχω τη δυνατότητα διαγραφής του λογαριασμού μου, αυτή είναι η τελευταία μου ανάρτηση εδώ. Καλά να είστε και πορευτείτε όπως νομίζετε.

Υ.Γ. γράφαμε κάποτε “θα νιώσουμε ότι πετύχαμε όταν το os.arena ξεπεραστεί από κάτι καλύτερο”. Δυστυχώς, το καλύτερο δεν ήρθε ποτέ. Αυτή είναι η ελληνόφωνη κοινότητα, τόσο μπορεί.

5 «Μου αρέσει»

Πολυ κακο πραγμα ο φανατισμος παιδια ειτε σε πολιτικο επιπεδο η οπουδηποτε αλλου(δεν το λεω αυτο για ολους οσους γραψανε σε αυτο το νημα).Δεν εχει νοημα να μαλλωνετε για τα πολιτικα και προσωπικα θα προτιμουσα στο φορουμ να μην επιτρεπεται να κανουμε τετοιες συζητησεις,ας γινει ενα αλλο φορουμ, εδω θα ηθελα να μεινουμε στο Linux και πως θα βοηθαμε ο ενας τον αλλο.

3 «Μου αρέσει»

Κυριολεκτικά σε κάθε σου ποστ τσουβαλιάζεις και χαρακτηρίζεις ανθρώπους, γράφεις ό,τι γράφεις στο ποστ που τώρα είναι κρυμμένο, και καλείς εσύ το φίλο να αποσύρει το “ντροπή”. Λες σε αρθρογράφο της σελίδας ότι πρέπει να μάθει να ανέχεται την “αντίθετη άποψη”, ενώ έγραψες στην ίδια σελίδα και αποφάσισες εσύ να μην ξαναπατήσεις. Μιλάμε για φοβερές νοητικές ακροβασίες.

4 «Μου αρέσει»