sudo shutdown os.arena

Το os.arena αποχαιρετά το Διαδίκτυο μα να θυμάστε να αψηφάτε τους κανόνες της αναδυόμενης τάξης της πληροφορίας.

Κρίμα !

12 «Μου αρέσει»

Δεν με λυπεί καθόλου η είδηση, αντίθετα χαίρομαι. Αριστερή πολιτική ιδεολογία στο φουλ, έκανα το λάθος και γράφτηκα όταν έψαχνα ένα ελληνικό site για linux, μάλιστα εκεί δημοσίευσα για πρώτη φορά τον οδηγό μου για το στήσιμο file server με ubuntu linux. Μετά διάβασα κάποια άρθρα τους και έφριξα με την αριστερίλα τους, οπότε δεν ξαναπάτησα.
Στο καλό, δεν θα μας λείψουν.

1 «Μου αρέσει»

Εμένα πάλι με λυπεί αυτή η είδηση.

Με κάποιον μαγικό τρόπο, το site αυτό το ανακάλυψα μόλις πριν καναδυό χρόνια (ίσως φταίει το γεγονός ότι δεν παρακολουθώ καθόλου ελληνικά sites). Το βρήκα όμως εξαιρετικά ενδιαφέρον και μάλλον μου άρεσε πολύ αυτό που δεν άρεσε στον @Mintux : το γεγονός δηλαδή ότι είχαν πολιτική και κοινωνική ματιά στα θέματα (τεχνολογίας) που πιάνανε.

Κρίμα. Όχι τόσο επειδή κατεβάζει ρολά - κάθε κύκλος που κλείνει ανοίγει χώρο να ανοίξει ένας άλλος κύκλος. Κρίμα που το πήρα χαμπάρι τόσο αργά. Και κρίμα που το περιεχόμενό του δεν το αφήνουν ανοιχτό και διαθέσιμο ως αναφορά, αλλά το “κατεβάζουν”.

Εις άλλα με υγεία και ανανεωμένη όρεξη !

5 «Μου αρέσει»

Εφόσον ήμουν ένας από τους αρθρογράφους του osarena στα πρώτα του βήματα (το μακρινό πλέον 2011) θα πω πρωτίστως ένα ευχαριστώ στα παιδιά που μου δώσανε το βήμα να μπω ενεργά στην αρθρογραφία και κατά δεύτερον ναι είναι λυπηρό να κλείνει μια σελίδα που διαμόρφωνε άποψη γύρω από το Linux και το ελεύθερο λογισμικό.

Ανεξαρτήτως αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος, όταν κλείνει μια σελίδα που υποστηρίζει ενεργά το Linux η κοινότητα γίνεται φτωχότερη.

12 «Μου αρέσει»

Το osarena έτυχε να το ανακαλύψω από τα πρώτα του χρόνια, μου άρεσε αυτό το στυλ με έναν αέρα διαφορετικό από τα περισσότερα ξένα φόρουμ (ξερά και άνοστα) του καθωσπρεπισμού και του μημουαπτισμού.
Ουδέποτε θεώρησα ότι η πένα του άφηνε πολιτικά υπονοούμενα, απεναντίας χιουμοριστικά.
Κρίμα που κλείνει θα μου λείψει.

6 «Μου αρέσει»

Κριμα και γω το παρακολουθουσα χρονια αλλα ποτε δεν ξερεις ισως αναθεωρήσουν και επιστρεψουν συντομα

2 «Μου αρέσει»

Ακριβώς. Από που και ως που δηλαδή το Linux ταυτίζεται με την αναρχία, όπως ήθελαν υποσυνείδητα και έμμεσα να περάσουν. Η MS με τα Win είναι εκπρόσωπος του καπιταλισμού, άρα το Linux που την αντιμάχεται είναι αριστερό και αναρχικό.

Ρε άντε από εκεί.

Πάρα πολύ ευχαριστημένος είμαι που κλείνει. Οι κανόνες σεβασμού του φόρουμ εδώ δεν μου επιτρέπουν να χρησιμοποιήσω τις λέξεις που θέλω και που θα περιέγραφαν καλύτερα αυτό που πιστεύω.

1 «Μου αρέσει»

(post deleted by author)

1 «Μου αρέσει»

Δεν ειχα πεσει ποτε πανω στο συγκεκριμενο. Η αληθεια ειναι οτι συνηθως περιφερομαι σε ξενα φορα και ξενα ειδησεογραφικα τεχνολογιας κυριως για πιο αμεση ενημερωση.

Φυσικα και ειναι κριμα να κλεινει ενα σαιτ

Φυσικα και το λινουξ δεν συνδεεται πολιτικα πουθενα

Μια περιηγηση να κανεις στις περισσοτερες διανομες και τα περισσοτερα προτζεκτ ειναι χρηματοδοτουμενα απο εταιρειες οπως η MS η η Google κτλ. Το οτι καποιοι εχουν αποκοπει απο αυτες τις εταιρειες δεν παει να πει οτι δεν θα υπαρχει παντα μια εξαρτηση. Ολα στην τεχνολογια καπως ετσι δουλευουν τις τελευταιες δεκαετιες και υπαρχει ενα win win. Χρηματοδοτει η MS, παιρνει μια τεχνολογια, την ενσωματωνει και πουλαει. Αντιστοιχα το x project χρηματοδοτειται απο την MS και επιβιώνει…

Ισως απο τις καλυτερες σελιδες του δικου μας χωρου.

Διαβασα κατι απαντησεις εδω, οι οποιες ηταν αρκετα ενοχλητικες αλλα ο,τι βουλεται εκαστος.
Βεβαια, οταν ασχολεισαι και στηριζεις το ελευθερο λογισμικο και την ηθικη του, προφανως αντιτιθεσαι σε ορισμενες ηθικες που υπαρχουν λογω του καπιταλισμου. Εν παση περιπτωσει, δεν ειναι ολα για ολους, δε πειραζει.

Μεγαλο κριμα και μεγαλη ηττα.

9 «Μου αρέσει»

Το λινουξ είναι κατά του καπιταλισμού ; Ελάτε τώρα …

Δε μπορει ενας πυρινας να ειναι κατα στο οτιδηποτε.

Αλλα προφανως η ηθικη του ανοικτου κωδικα ειναι κατα του καπιταλισμου, οι ορισμοι ειναι ενα duckduckgo μακρυα.

Ωστοσο, ο ανοικτος κωδικας δεν εχει πολιτικη ταυτοτητα σχετικη με σοσιαλισμο, κομμουνισμο ή αναρχια. Μια χαρα ενας κλασσικος φιλελευθερος μπορει να ταυτιζεται με την ηθικη του ανοικτου κωδικα.

Δε χρειαζονται πολιτικα debates, δεν ειμαστε μικρα παιδια και ο καθενας μας εχει σοβαρους λογους για να πιστευει αυτα που πιστευει. Ωστοσο οι επιθεσεις σε ιδεολογιες και πολιτικες πεποιθησεις, ειναι ενοχλητικες και κουραστικες.
Μια σελιδα απο τις λιγες στο χωρο και μαλιστα στον ελληνικο χωρο, που προασπιζε την ελευθερη διακινηση λογισμικου, γνωσεων και ιδεων, χαθηκε. Και καποιοι ασχολουνται με πραγματα που δε τους αφορουν και δε τους επηρεαζουν.

Εν παση περιπτωσει, ο,τι βουλεται εκαστος.

5 «Μου αρέσει»

@Κυριάκος_Οικονομίδης και @Mintux ακριβώς επειδή η τεχνολογία είναι ουδέτερη, έτσι και εμείς σαν χώρος δε θα επιτρέψουμε χαρακτηρισμούς που δε συνάδουν με την πολιτισμένη ατμόσφαιρα που θέλουμε να έχουμε. Το os.arena σε άλλους άρεσε σε άλλους δεν άρεσε, οι προσωπικές αναφορές σε συντελεστές του δεν είναι επί του παρόντος και δεν έχουν κανένα νόημα.

Ο καθένας έχει τη γνώμη του και συμφωνεί ή διαφωνεί με την εξέλιξη που έχει ο συγκεκριμένος ιστοχώρος, οφείλει να τη διατυπώνει με κόσμιο λόγο.

5 «Μου αρέσει»

Μα ακριβώς γι’ αυτό και εγώ δεν προέβην σε προσωπική αναφορά ή χαρακτηρισμό για τους συντελεστές του. Δεν κατανοώ την αναφορά σε εμένα, φιλικά πάντα μιλώντας για να μην παρεξηγηθώ :slightly_smiling_face:

@Red_Debian Κοίτα προφανώς μας χωρίζει άβυσσος ιδεολογικά, ιδιαίτερα αν κρίνω από το αστέρι που έχεις βάλει στο άβαταρ σου. Και βλέπω επιμένεις στην “αριστερή” ιδεολογία του Λίνουξ. Εσείς λοιπόν αρχίζετε τα πολιτικά στην τεχνολογία και μετά περιμένετε να μην απαντήσουν οι άλλοι;

Θα μπορούσα λοιπόν να σου πω τις απόψεις μου για την ιδεολογία σας, αλλά δεν είναι ο χώρος εδώ. Η τεχνολογία και το Λίνουξ είναι αμιγή και είναι απαράδεκτο να δίνετε πολιτική χροιά σε αυτά.

@Mintux Εσυ ανεφερες πρωτος οτι “εφριξες με την αριστεριλα τους” και εκει καταπιαστηκαμε οι περισσοτεροι. Ειδεχθης και ακρως υποκειμενικος με υποτιμητικη χροια σχολιασμος για τη συγκεκριμενη σελιδα. Ωστοσο, μια χαρα μπορει να αγνοηθει(και αγνοηθηκε). Μετα υπηρξε ενα συνονθυλευμα υποτιμητικων χαρακτηρισμων και προς ατομα αλλα και προς ιδεες.

Το αστερι στο αβαταρ μου υποδεικνυει τις κομμουνιστικες μου πεποιθησεις και ειμαι αρκετα περιφανος γιαυτες. Δε με ενοχλει καθολου η ιδεολογικη αβυσσος που μας χωριζει, με ενοχλουν οι φραστικες σου επιλογες.

Ξανα λεω ωστοσο οτι ενας πυρηνας, δεν εχει ιδεολογια, ουτε ηθικη. To GNU Project εχει.

8 «Μου αρέσει»

Ναι.
Αλλά από την άλλη πλευρά, όπως είχε πει ο Περικλής, «μπορεί εσύ να μην ασχολείσαι με την πολιτική, αλλά αυτή ασχολείται μαζί σου» :yum:
Τουτέστιν, όλα έχουν σχέση με την πολιτική…

5 «Μου αρέσει»

Γιατί ποιος διαφωνεί σε αυτό; Και εγώ ασχολούμαι με την πολιτική, εννοώ ότι την παρακολουθώ και έχω άποψη την οποία εκφράζω, διότι η πολιτική επηρεάζει τη ζωή και την καθημερινότητά μου, όπως όλων μας. Αλλά το να βαφτίζουν το Λίνουξ αριστερό και αναρχικό δεν έχει καμία σχέση με αυτή τη γενική θεώρηση, και ούτε είναι φυσικά αριστερό ή αναρχικό, ενώ τέλος, δεν είναι αυτό το φόρουμ κατάλληλο για τέτοιου είδους ανάλυση.

Και απαντώντας έμμεσα στον ανωτέρω συνάδελφο στο φόρουμ, και εγώ είμαι περήφανος και μάλιστα εξαιρετικά για τη συντηρητική, φιλόπατρι και αντικομμουνιστική ιδεολογία μου, τα πιστεύω μου για την οικογένειά μου κλπ. κλπ.

Nαι δεν είναι για τέτοια ανάλυση εδώ, αλλά μερικά πράματα μπορούμε να τα πούμε.
Θα πάρω δυο παραδείγματα:
Το να μπλέκει κάποιος πολιτική και τεχνολογία μερικές φορές είναι χρήσιμο. Ας πούμε για το πρώτο παράδειγμα, οτι εγώ ενδιαφέρομαι για τεχνολογία που προσφέρει ιδιωτικότητα (και κυκλοφορώ με αλουμινόχαρτο στο κεφάλι που θα έλεγε και ο mphxths γιατί είμαι ακροδεξιός και φοβάμαι τη σοβιετία που κυβερνά :rofl:) και διαβάζω ένα άρθρο που λέει οτι ο chrome είναι ο καλλίτερος browser γιατί έτσι και γιουβέτσι. Αν είμαι άσχετος αλλά ξέρω τις πολιτικές απόψεις του αρθρογράφου, θα κρατήσω επιφυλάξεις αν διαφωνώ με τις απόψεις του και το αντίθετο αν συμφωνώ. Δηλαδή δε θα μου χρησίμευε και τόσο ένα ξερό τεχνολογικό άρθρο ενδεχομένως.
Δεύτερο παράδειγμα, εσύ Mintux έχεις γράψει έναν υπερκαταπληκτικό οδηγό για self hosted file server. Θα μπορούσε να πει κάποιος οτι ένας file server δεν μπορεί να έχει κάποια σχέση με πολιτική, ενώ άλλος θα έλεγε μια self hosted υπηρεσία είναι 100% πολιτική ενέργεια γιατί έτσι και γιουβέτσι. Είναι θέμα οπτικής κλπ.
Έτσι λοιπόν και αυτοί στο osarena, έβλεπαν τα πράματα από τη δική τους οπτική, δηλαδή μέσα από πολιτικό φίλτρο. Το αν μας αρέσει ή όχι είναι υποκειμενικό, αλλά όποιος γράφει τις απόψεις του δημόσια, πάντα εκτίθεται και κανένας δεν μπορεί να αποφύγει τις βλακείες σε κάποιο βαθμό (μόνο τα περσικά χαλιά και ο αλλάχ είναι τέλεια :grinning: και αυτός που δε λέει βλακείες είναι αυτός που δε λέει ποτέ τίποτα). Προσωπικά συνήθως προτιμώ τις ιστοσελίδες που έχουν χρώμα από τις άχρωμες. Συγκεκριμένα για το osarena, είχα διαβάσει εκεί μερικά από τα πιο ενδιαφέροντα άρθρα και επίσης μερικές από τις μεγαλύτερες βλακείες (κατά την άποψή μου πάντα). Μου άρεσε που η σελίδα είχε χρώμα, αλλά δεν μου άρεσε και πολύ το χρώμα της :grinning:. Σε κάθε περίπτωση όμως ήταν μια σελίδα που αφορά το χώρο και δεν είναι καλό να κλείνουν τέτοιες σελίδες, πόσο μάλλον ελληνόφωνες.

3 «Μου αρέσει»

Το Linux είναι από τη φύση του ένα συλλογικό έργο. Ένα έργο που φτιάχνεται με τη βοήθεια 100άδων (άν όχι χιλιάδων) εθελοντών και επαγγελματιών. Σε ότι αφορά το κομμάτι της συνεισφοράς, ο καθένας νοηματοδοτεί πολιτικά το Linux ή οχι μέσα απο τη χρήση του.

Εξηγούμαι

Μπορεί οι servers του indymedia (τυχαία αναφορά) να τρέχουν ubuntu server. Σημαίνει κάτι αυτό για τη δράση του συγκεκριμένου χώρου ή για την Canonical;

Μπορεί οι servers των Θεματοφυλάκων του Συντάγματος (επίσης τυχαία αναφορά) να τρέχουν Devuan. Σημαίνει κάτι αυτό για τους ανθρώπους συνεισφέρουν στην ανάπτυξη της διανομής;

Στο δια ταύτα, η τεχνολογία υπάρχει αλλά νοηματοδοτείται αποκλειστικά και μόνο από τους ίδιους τους χρήστες της.

Το osarena βοήθησε σημαντικά στην εξάπλωση του Linux στην Ελλάδα. Ασχέτως πολιτικών αυτό είναι μια νίκη που αξίζει να του αναγνωριστεί είτε συμφωνούμε με τις απόψεις των συντακτών του ή όχι.

Άλλωστε αν συμφωνείς και σε όλα, χάνεται το ενδιαφέρον :stuck_out_tongue:

10 «Μου αρέσει»

Εγώ γιατί τη μαθαίνω τώρα; Να δω πόσα θα προλάβω να διαβάσω :P

Με αφορμή ότι κάποιους τους τρώει το δίκιο να πουν την αποψάρα τους για το χρώμα της σελίδας, θυμήθηκα ένα σχόλιο του Micah Lee σε ένα AMA του. Ένας χρήστης ζητάει τη συμβουλή του για το πώς να γίνει δημοσιογραφική κάλυψη γεγονότων όσο πιο αμερόληπτα γίνεται. Η απάντησή του εν ολίγοις είναι ότι το θεωρεί αδύνατο επειδή όλοι οι άνθρωποι έχουμε μεροληψίες, και θεωρεί ότι το καλύτερο είναι να βασιζόμαστε μεν σε γεγονότα αλλά δε να λέμε ξεκάθαρα τη μεροληψία μας για να μπορούν οι υπόλοιποι να τη λάβουν υπόψη.

6 «Μου αρέσει»