sudo shutdown os.arena

1 «Μου αρέσει»

Καταρχήν σας χαιρετώ και εύχομαι να είστε όλοι καλά αναγνώστες του Linux User.

Η αφορμή μου να ασχοληθώ ενεργά με το Linux ήταν (και) για εμένα το OSArena.

Δεν θα κάτσω να αναλύσω το πόσο με βοήθησε στα τεχνικά ζητήματα αλλά θα εστιάσω οτι
-επιτέλους- είχα βρεί ένα πολιτικοποιημένο site με τεχνολογικές αναλύσεις.

Λέω επιτέλους γιατί προσωπικά για μένα η ουσία συμπεριλαμβανεται στην πρόταση του Peter Sunde, ενός από τους ιδρυτές του Pirate Bay
Το Ίντερνετ είναι χάλια σήμερα. Είναι χαλασμένο. Μάλλον πάντα ήταν έτσι, αλλά πλέον είναι χειρότερο από κάθε άλλη φορά.”
Και πρέπει να το λέμε. Ξεκάθαρα"

Το OSArena αυτήν την διαπίστωση την έβλεπε πεντακάθαρα.
Εννοώ οι αρθρογράφοι του και κυρίως όσοι το το οραματίστηκαν και συνείσφεραν σε αυτό. Το OSArena για μένα ήταν η ψυχή των ανθρώπων που το απάρτιζαν
και όλων όσων ασχολήθηκαν σε μόνιμη βάση ή περιστασιακά.

11 χρόνια μάθαινα την ουσία μιας τεχνολογικής είδησης όχι την είδηση καθε αυτή.

Προσωπικά θα ήθελα με καποιον τρόπο να συνεχίσουν. Να μην χαθεί αυτή η γωνιά της γνώσης.
Δεν υπάρχει τεχνολογία για μένα χωρίς ανθρώπινη υπόσταση, ηθική και αλληλεγγύη.
Και εκεί μέσα βρίσκαμε μπόλικη κι ας διαφωνούσαμε πολλές φορές.

Κωσταντίνε, Μαρία , SoulRain, Ελένη, Χάρη, DarkGoth… (και όσους ξεχνάω συγνώμη ειλικρινά)
λείπετε γαμώ το φελέκι μου. Και δεν σας γνωρισα ποτέ από κοντά.

υγ.
Λέει η αγαπητή Μαρία
“Δεν υπάρχει πλέον κάτι άλλο να ειπωθεί”

Μα ακριβώς επειδή έχετε αυτή την στάση ζωής ως άνθρωποι υπάρχουν πολλά ακόμα να ειπωθούν Μαρία.

9 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και από εμένα.

Αυτό είναι το πρώτο post που κάνω στο φόρουμ καθώς ο λογαριασμός μου εδώ δημιουργήθηκε την τελευταία εβδομάδα. Αφορμή ήταν ένα post από την σελίδα του osarena στο facebook για την συζήτηση που διεξάγεται εδώ.

Βρήκα την ευκαιρία λοιπόν να πω τι είναι για μένα το osarena ως ένας απλώς αναγνώστης. Η πρώτη μου επαφή ήταν κάπου στο 2013-2014 και γρήγορα κατάλαβα ότι αυτό το blog ήταν κάτι πολύ διαφορετικό από ότι είχα βρει μέχρι τότε (συμπεριλαμβανομένου και των ξένων sites). Αυτό που ξίνισε αρκετούς σε αυτό το thread ήταν ο λόγος που από τότε χρησιμοποιώ Linux. Η πολιτική διάσταση των άρθρων με έκανε να ασχοληθώ με το ελεύθερο λογισμικό και τα θέματα ιδιωτικότατες και όχι τα χρώματα και οι επιδόσεις των διανομών. Με τον καιρό το site είχε μπει στην αρχική σελίδα του browser και περνούσα αμέτρητο χρόνο σε αυτό κοιτάζοντας παλιά άρθρα ή διαβάζοντας ξανά τα ίδια. Και δεν ήταν καθόλου παράλογο να διαβάσει κάποιος 2-3 φορές το ίδιο άρθρο ακριβός επειδή δεν ήταν άπλες παρουσιάσεις. Με θυμάμαι να περιμένω με αγωνιά κάθε αρχή του μήνα που θα έβγαινε το νέο editorial, με διαφορά τα καλύτερα άρθρα (για εμένα) στο blog, ακόμα και αν κάποιες φορές δεν είχαν (σχεδόν) καμία σχέση με την τεχνολογία. Μου πρόσφερε ερεθίσματα που δεν μου έχει προσφέρει τίποτα άλλο μέχρι τώρα και δεν είναι υπερβολή να πω ότι μου άλλαξε την ζωή σε κάθε επίπεδο ξεφεύγοντας κατά πολύ τα όρια της οθόνης.

Θα μπορούσα να γράφω για ώρες για τις αναμνήσεις που έχω. Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα έρθει ποτέ σε επαφή με κανένα άτομο από την ομάδα του osarena άλλα έστω και αυτή την ύστατη στιγμή είχα την ανάγκη να τους πω ένα μεγάλο ευχαριστώ.

ΥΓ1: Δεν θα ξεχάσω τότε που άρχισαν να ανεβαίνουν άρθρα για τον Σφακιανάκη και μες την παράνοια που επικρατούσε είχα κατεβάσει ολόκληρο το site να υπάρχει offline γιατί φοβόμουν μήπως και το κλείσουν. :dizzy_face:

ΥΓ2: Ένα άρθρο για το βιβλίο του William Gibson (Νευρομάντης) ήταν αυτό που με έκανε να αρχίσω το διάβασμα και τελικά να αγαπήσω τα βιβλία. :nerd_face:

ΥΓ3: Θα στήριζα οποίο νέο εγχείρημα θα ξεκινούσατε, ακόμα και την επαναλειτουργία του osarena, με κάθε τρόπο και όχι μονό ως θεατής αυτή την φορά. :fist:

ΥΓ4: Θα χαιρόμουν πολύ αν κρατούσα κάποια επαφή με άτομα τις ομάδας και αν ψήνεστε κερνάω και καφεδάκια :yum:

7 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθατε @KostasL @gehenna στην παρέα μας :hugs:

Είναι πολύ όμορφο να διαβάζεις πως επηρεάζει μια ιστοσελίδα τις ζωές των αναγνωστών της. Με αυτό τον τρόπο καταλαβαίνει κανείς το σημαντικό έργο που επιτελείται σε χώρους όπου το περιεχόμενο είναι πρωτογενές.

Θα συμφωνήσω και εγώ με το σχολιασμό του @KostasL ότι υπάρχουν πολλά πράγματα ακόμη να ειπωθούν. Ίσως με άλλους τρόπους μέσω άλλων διαύλων.

6 «Μου αρέσει»

@KostasL
@gehenna
και φυσικά όλες και όλοι οι άλλοι, σίγουρα είναι συγκινητικό να διαβάζεις αυτά που λέτε και που αφορούν ένα κομμάτι της ζωής μας για 11 χρόνια.

Έτσι λοιπόν, παίρνω την πρωτοβουλία να πω ότι έχουν ξεκινήσει οι ζυμώσεις για ένα εντελώς νέο εγχείρημα.

Ένα εγχείρημα που θα συμβαδίζει με τα τεκταινόμενα της εποχής που διανύουμε.

Θα έχει σχέση με την τεχνολογία ναι, μα όχι άμεσα με το Linux. Αυτό το αφήνουμε πλέον στους ανθρώπους του εδώ φόρουμ.

Θα είναι κάτι εντελώς νέο και πέρα από το Οσαρένα, το οποίο σήμερα έκλεισε οριστικά αφού ολοκλήρωσε τον κύκλο του, αφήνοντάς μας γλυκόπικρες αναμνήσεις.

9 «Μου αρέσει»

Εύγε, εύγε! Πείτε μας που ζυμώνεστε, να ρθουμε να ζυμωθούμε παρέα! :melting_face:

Νομίζω όμως ότι πρέπει να σκεφτείτε στα σοβαρά κάποιον τρόπο, το έργο που παράχθηκε στο πλαίσιο του os.arena να παραμείνει προσβάσιμο στο δημόσιο χώρο…

3 «Μου αρέσει»

Εγώ από το osarena εμαθα για τις διάφορες διανομές Linux

4 «Μου αρέσει»

Φραπεδάκι σκέτο παρακαλώ :grinning_face_with_smiling_eyes:

@tsapi

Αυτό ακριβώς ήμασταν πάντα, συντάκτες, τεχνικοί, και αναγνώστες∙ μια παρέα.

4 «Μου αρέσει»

Οτι πιο σωστό και ελπιδοφόρο έχω διαβάσει από την μαύρη ώρα που ανακοινώθηκε το κλείσιμο του OSArena. Μαρία ανυπομονούμε και μακάρι να μπορούσαμε κι εμείς οι αναγνώστες να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.

Mια γωνιά για συζητήσεις τεχνολογικές αλλά με κέντρο τον άνθρωπο και την ουσία.

υγ.
Kαφεδάκι ελληνικό πολλα βαρύ και όχι για μένα :rofl:

3 «Μου αρέσει»

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει καφετζής πια να ξέρει πως φτιάχνεται αυτός ο καφές! :grin:
Και επειδή είμαστε στην ενότητά Καφενείο χρηστών σαν παλιός καφετζής θα σας δώσω την συνταγή και εκτέλεση:
εκτελούμε ως root

su - 

σε ubuntu

sudo -i

έπειτα καλούμε σε βοήθεια και το @discobot κι αρχίζουμε…

  • μετράμε με το φλιτζανάκι την ποσότητα νερού

  • ρίχνουμε το νερό στο μπρίκι και μια μεγάλη κουταλιά του γλυκού καφέ επίσης

  • Ανακατεύουμε σταδιακά μέχρι να λιώσει ο καφές στο νερό

  • Πριν βράσει ο καφές 1" , δηλαδή πριν γεμίσει ο κύκλος από έξω προς τα μέσα στο μπρίκι τραβάμε το μπρίκι από την φωτιά και το χτυπάμε ελαφριά 2-3 φορές στον πάγκο να πάει ο καφές στον πάτο

  • Μετά αδειάζουμε το μπρίκι με τον καφέ στο φλιτζανάκι ακουμπώντας το μπρίκι στα χείλη του φλιτζανιού. Δεν πρέπει να δημιουργηθεί καμία φουσκάλα μέσα στο φλιτζάνι, μόνο παχύρρευστο καϊμάκι καφέ.

readme.txt
#"Πολλά" σημαίνει δεν σηκώνω πολλά πολλά, όχι τσιγκουνιές στην ποσότητα καφέ
#"Βαρύς" σημαίνει από χαμηλά στο φλιτζάνι αδειάζουμε το μπρίκι
#"και όχι" σημαίνει χωρίς ζάχαρη
12 «Μου αρέσει»

To τελευταίο πράγμα που θα περίμενα να διαβάσω εδώ μέσα αλλά χαίρομαι που το διάβασα και το έμαθα :smiley:

4 «Μου αρέσει»

Κατοχυρώθηκες ως ο καφετζής μας. Με το σπαθί σου τον πήρες τον ρόλο <3

@KostasL , θα σου ‘λεγα “Έφτασεεεε” αλλά με πρόλαβε ο @amonaxos . Σ’ εκείνον πλέον οι παραγγελίες μας :grinning_face_with_smiling_eyes:

Αυτό δεν το ήξερα. Να δεις που γιαυτό :innocent: δεν τον πετύχαινα μέχρι τώρα τον ελληνικό.
Σ’ ευχαριστούμε.

5 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την πρόταση, οι “Ελληνικοί” καφέδες είναι η ειδικότητα μου! Και με χαρά θα σας έφτιαχνα!
Στην καινούρια παρέα που ετοιμάζετε.

Πρέπει να είμαι ειλικρινής όμως, την “δικιά μου” αλήθεια δεν θα την κρύψω.
Το osarena το γνώριζα από την πρώτη μέρα της λειτουργίας του, για χρόνια το διάβαζα και το θαύμαζα.
Παρόλα αυτά έχουμε παιδιά πολύ διαφορετική κοσμοθεώρηση, αν και μοιάζουμε.
Και για να μην αμπελοφιλοσοφώ, εξηγούμε.
Τι πιθανότητα έχει ένας καφετζής στην καινούρια παρέα, έστω κι αν φτιάχνει τους καλύτερους καφέδες του κόσμου, να μην του τους φέρετε καπέλο, όταν σας πει πχ, πως κάθε Κυριακή πάει στην εκκλησία!
Πόσο σοβαρά θα τον πάρετε;
Ή αν πει πως ο κόσμο αυτός τελικά δεν αλλάζει μέσα από πάλη και αγώνες στο πεδίο, αλλά μόνο μέσα από μια εσωτερική αφύπνιση του έσω ανθρώπου αναφορική όμως στο πρόσωπο του Χριστού;

Νομίζω ήδη θα σε έχει πιάσει νευρικό γέλιο και μασάς το καλαμάκι του φραπέ ενόσω με διαβάζεις…
Και το κατανοώ απόλυτα. Ειλικρινά.

Αλλά αν υπάρχει χώρος για μια τέτοια φωνή στην καινούρια παρέα, εγώ είμαι μέσα. Χωρίς να σας δημιουργώ συνειδησιακό πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος να χαλιέται κανείς.

υγ.Σε κάθε περίπτωση θα σας διαβάζω , και με ενδιαφέρον θα περιμένω το boot της νέας προσπάθειας.
#ρητορικό ερώτημα: Άραγες θα ασχοληθείτε με το meta-άνθρωπο;

r-tz

7 «Μου αρέσει»

@amonaxos , Όπως θα έχεις καταλάβει στα τόσα χρόνια πορείας μας, ο καθένας στην παρέα μας είναι ελεύθερος να πει την άποψή του, με επιχειρήματα και σεβόμενος τους άλλους.

Between, πού ήξερες ότι πίνω το φραπεδάκι μου τώρα;
[Τα φραπεδάκια της παρέας τ’ αναλαμβάνω εγώ. Ειδκότης μου :grinning_face_with_smiling_eyes:]

5 «Μου αρέσει»

Είμαι λάτρης του ελληνικού καφέ αλλά κάτι κάνω λάθος με το μπρίκι, νομίζω χρειάζεται να πάρω ένα ψηλό στενό και όχι φαρδύ και κοντό ;

Εγώ σε πάω !

2 «Μου αρέσει»

Μου φαίνεται πως λειτουργείς συνέχεια με δικαιώματα root (όπως και με τη συνταγή του καφέ). Μια και είμαι χρήστης debian based διανομής σε βρίσκω επικίνδυνο :upside_down_face: :rofl:
Ελπίζω να γράφεις και άλλα τέτοια στο μέλλον, βρίσκω ενδιαφέρον το πως διαχειρίζεται διάφορα θέματα κάποιος που προσπαθεί να ζεί εν χριστώ (ή κάτι τέτοιο, έτσι έχω ακούσει να λένε)

3 «Μου αρέσει»

Κάποιος έκανε domain hijacking και τώρα φαίνεται να οδηγεί σε κάποιο crypto scam.

Ως update στο προηγούμενο σχόλιο μου όλα τα άρθρα του os.arena βλέπω πως πλέον βρίσκονται στο IA (“Αρχείο”). To WARC αρχείο του ArchiveBot βρίσκεται στον viewer. Βλέπω επίσης λειτουργούν τα σχόλια.

4 «Μου αρέσει»

Οτι ναι μεν διαφωνουμε αλλα και παλι, εφοσον αναγνωριζεις οτι η δευτερη “καλυτερη” λυση για ενα καλυτερο αυριο, ειναι η παλη και οι αγωνες, τοτε ειμαστε σε κοινη πορεια διαφορετικου μονοπατιου.
Η παλη και οι αγωνες δε μπορουν να διατηρηθουν αν οι ανθρωποι που τα απαρτιζουν δεν εχουν αφυπνιστει εσωτερικα. Το προσωπο του Χριστου δεν ηταν ποτε αντεπαναστατικο. Η Καινη Διαθηκη διδασκει τον ανθρωπο να ειναι ανυποταχτο και ανενδοτο μπροστα σε οποιον προσπαθει να μιμηθει το Θεο επι της γης.

2 «Μου αρέσει»

Περνάω σχετικά δύσκολα, αλλά τα ερωτήματα είναι πολύ σοβαρά και πρέπει να βρω δύναμη να πληκτρολογήσω!
Οπότε αρχίζω απο το σημαντικότερο :wink:

Το μπρίκι Νικόλα αδερφέ μου παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Τα φαρδιά μπρίκια είναι για τσάι ή για “Τούρκικο” καφέ.
Ο “Ελληνικός” θέλει μπρίκι σαν αυτό που θα δεις στην φωτογραφία παρακάτω, το οποίο έχει ειδικό σχήμα και πάχος. Το συγκεκριμένο είναι 80 χρονών και το φυλάω σαν κόρη οφθαλμού… Αν δεν μπορείς να βρεις ίδιο, προτίμησε στενό μπρίκι όπως αυτά που έχουν για την χόβολη…

Εξωτικέ μου φίλε @raik
Πριν εξάμηνο κατά σύμπτωση, ελέγχθηκε το λειτουργικό μου σύστημα, από τέσσερις παρακαλώ κρατικούς sysadmins, (ψυχίατρους :grin: ), πέρασα με καλό βαθμό την συνέντευξη αλλά βέβαια ποτέ δεν πρέπει να είναι κανείς σίγουρος… Άλλωστε δεν θέλει και πολύ ώρα να σε κρεμάσει, μια στιγμιαία διακοπή ρεύματος πχ, είναι ικανή να διμηουργήσει πολλά προβλήματα :upside_down_face:
Βέβαια εγώ έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη σε ένα πνευματικό που γνωρίζω, μη φανταστείς των ΤΕΙ είναι, αλλά είναι hacker… για καφέ τους έχει τους διπλωματούχους sysadmins!
Τι μου έμαθε λοιπόν αυτός;
Πως υπάρχουν πάρα πολλές εσωτερικές εργασίες που πράγματι θέλουν root δικαιώματα συνεχώς.
Και αυτό είναι ένα θέμα, πράγματι! Χρειάζεται μέθοδος, σύστημα και διάκριση. Όταν πρέπει να κάνεις χρήση root να κάνεις και όταν δεν πρέπει θα είσαι ο απλός user και θα κάνεις και καμιά βλακεία. Τι να κάνουμε όλα χρειάζονται… σημασία παίζει ο λόγος που κάνεις κάτι, ακόμα και το λάθος!

@Red_Debian , σύντροφε Ελευθέριε :slightly_smiling_face:
Υπάρχουν δύο βίντεο που θέλω να ανεβάσω εδώ , αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό!
Και τέλος πάντων εγώ εδώ μπήκα, φυσικά και για παρέα και ελεύθερη κουβέντα, όπως φυσικά και για τεχνικά θέματα που αφορούν γενικότερα το ΕΛ/ΛΑΚ .
Μεταξύ σοβαρού και αστείου , τα μπέρδεψα λίγο τα πράγματα και σε λίγο θα φαίνομαι ομολογητής της Αλήθειας και κατηχητής σας. Και δεν είναι πρόθεση μου κάτι τέτοιο ,ούτε σε αυτό το φόρουμ ούτε πουθενά.
Τέλος πάντων έτσι που τα έκανα… υπάρχουν δυο βίντεο του 2013 από μια συζήτηση που έγινε σε μια εκκλησία περί αναρχισμού και χριστιανισμού. Σίγουρα προσφέρονται για προβληματισμό και απαντώνται πολλά ερωτήματα, από την μεριά την χριστιανική βέβαια.
Αν πάρω το οκ απ την διαχείρισή θα τα ανεβάσω εδώ.
Δεν θέλω να το αποφασίσω μόνος μου γιατί δεν ξέρω αν είναι σωστό να συνεχιστεί η κουβέντα ειλικρινά!?

4 «Μου αρέσει»

Η πίστη του καθενός αφορά τον ίδιο και στον παρόντα χώρο δε θέλουμε να μπούμε σε τέτοια μονοπάτια εσωτερικής αναζήτησης.

Ας εστιάσουμε στο γεγονός ότι ο παρόντας χώρος έλκει τόσο ετερόκλητες προσωπικότητες και παρόλα αυτά δύνανται να γίνουν πολιτισμένες συζητήσεις προκαλώντας ταυτόχρονα τη σκέψη και τον προβληματισμό.

Αν αυτό από μόνο του δεν είναι επιτυχία τότε δεν ξέρω τι είναι :stuck_out_tongue:

6 «Μου αρέσει»