sudo shutdown os.arena

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το σερβίρισμα “του πολλά βαρύ και όχι” και κυρίως για την σημειολογική ανάλυση αυτού η οποία έφθασε σε βαθμό ανάλυσης UI/UX project!

H αλήθεια είναι όμως ότι στο τσακίρ κέφι προτιμώ greek “φράπα” γλυκό με γάλα :rofl: :rofl:

3 «Μου αρέσει»

Κάποια φεγγάρια υπήρξα κ εγώ αρθρογράφος στο OSArena στις αρχές του, περίπου πριν μία δεκαετία. Τότε έγραφα στο Unixmen αλλά και σε άλλα ξενόγλωσσα sites, που σχετίζονταν κυρίως με hardware. Βλέποντας όμως το πάθος και το μεράκι της ομάδας του OSArena, κάτι με έκανε μέσα μου να θέλω να γίνω κ εγώ μέρος της, και να συνεισφέρω στην διάδοση του Linux.

Πολλά άλλαξαν από τότε. Από φοιτητής στην Θεσσαλονίκη έγινα πλέον μπαμπάς στην Γερμανία. Ετσι και το OSArena πέρασε από διάφορες φάσεις, ώσπου ήρθε το τέλος του.

Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλα τα παιδιά, να ναι όλοι καλά και τους ευχαριστώ για τις στιγμές που περάσαμε μαζί :slight_smile:

13 «Μου αρέσει»

Α, ρε Πάνο.
Ωραίες στιγμές, άπειρες βιντεοκλήσεις, γέλιο, φιλοσοφικές συζητήσεις και μέσα σε όλα και εκείνο το έρμο osarena.org, η αγγλόφωνη έκδοση, που είχες γίνει μπαμπάς του (αφήσαμε το domain και το πήραν οι Κινέζοι :D )
Τα καλύτερα στη ζωή σου ρε φίλε.

5 «Μου αρέσει»

Το οσαρένα μου έκανε καλό και ευχαριστώ τους δημιουργούς του και τους συντηρητές του όσο υπήρχε.
Τα υπόλοιπα που λέτε ένιωσα ότι βγάλατε κάποια σκασίλα. Άντε ρε χαζά. Μη σκάτε. Μια ζωή έχουμε μόνο.

5 «Μου αρέσει»

ωπα! τι? πως?.. οχι ρε γ-----το!.. ηταν μια απο τις καλυτερες σελιδες που συμμετειχα και σαν συντακτης στη κεντρικη, αν και ειχα ανεβασει λιγα αρθρα γιατι ανεβαζα πραγματα αποκλειστικα τεχνικα, που με παιρνανε βδομαδες να τα ελεγξω και να τα δοκιμασω (οτι δεν θα διαλυσουν κανενως το συστημα), αλλα και σαν μελλος στο φορουμ πραγματικα ηταν για μενα απολαυση

ειδικα οι συζητησεις στο φορουμ ηταν οντως απολαυση. απλο, χαλαρο, καθημερινο κλιμα, χωρις δηθενιες και μουφα καθωσπρεπισμους, και η σελιδα δουλευε αψογα. αν καποιος παραφεροταν, περιθωριοπιουνταν απο τα ιδια τα μελη. ποτε δεν υπηρχε αναγκη για μπαν, η, περιορισμο.

χαιρομαι που ξαναβρηκα εδω τη Μαρια (Μαρια ακους? κατω οι τονοι απο τις λεξεις :smile: , τον Κωσταντινο, και τον soulrain αν και δεν καταλαβα ποιο νικ εχει

4 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @DarkGoth στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»

Φχαριστω! ημανε και στο οσαρενα (βαριεμαι τωρα να αλλαζω γλωσσσα για μια λεξη, ΛΟΛ) με το ιδιο ονομα χρηστη. εβαλα το ιδιο και εδω για να με αναγνωρισουν οσοι ηταν και εκει (για να δω, θα δουλεψει αναφορα σε μελος)
@Maria_Afentouli , ελευθερωστε τις λεξεις απο την καταπιεση των τονων! κατω οι τονοι απο τις λεξεις! ακους? :smile: (αυτο ειναι ενα αστειο που καναμε με τη Μαρια στο οσαρενα, γιατι εγραφα τα παντα ατονα. ακομα και τα αρθρα που ειχα ανεβασει εκει ατονα ηταν :smile: )

2 «Μου αρέσει»

ΑΠΟΛΑΥΣΗ όπως πάντα, Νταρκ.
Παιδιά, Dark, όνομα και πράγμα. Ακόμα και στην μουσική που ακούει αλλά και στα θέματα που διαλέγει στο λειτουργικό του.

ειδικα οι συζητησεις στο φορουμ ηταν οντως απολαυση. απλο, χαλαρο, καθημερινο κλιμα, χωρις δηθενιες και μουφα καθωσπρεπισμους, και η σελιδα δουλευε αψογα. αν καποιος παραφεροταν, περιθωριοπιουνταν απο τα ιδια τα μελη. ποτε δεν υπηρχε αναγκη για μπαν, η, περιορισμο.

Ακριβώς αυτό. Ακόμα και το καφεδάκι μου που έπινα σε τυχόν κενό από το σχολείο, το έπινα μαζί με την παρέα των φίλων του Os.arena. Όλοι δηλαδή έτσι κάναμε, όπως τουλάχιστον μας έλεγαν οι αναγνώστες φίλοι μας.

βρηκα εδω τη Μαρια (Μαρια ακους?

Πάντα. ΚΑΙ βλέπω :stuck_out_tongue:

κατω οι τονοι απο τις λεξεις :smile:

@Maria_Afentouli , ελευθερωστε τις λεξεις απο την καταπιεση των τονων! κατω οι τονοι απο τις λεξεις! ακους? :smile: (αυτο ειναι ενα αστειο που καναμε με τη Μαρια στο οσαρενα, γιατι εγραφα τα παντα ατονα. ακομα και τα αρθρα που ειχα ανεβασει εκει ατονα ηταν :smile: )

Παιδιά, κυριολεκτεί. Έλεγχα το ντραφτ το βράδυ, έμπαινα το πρωί όσο έπινα τον καφέ μου πριν πάω σχολείο για να δω αν υπάρχει κάποιο πρόχειρο στο ντραφτ να το διορθώσω, και έβλεπα… ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΟ το άρθρο του Dark, χωρίς τόνους βεβαίως-βεβαίως. Ξινός μου έβγαινε εκείνος ο καφές :rofl:

Μου 'λειψες Νταρκ. Τόσο πολύ… :smiling_face_with_three_hearts:

1 «Μου αρέσει»

συκοφαντεια! αδιανοητο! :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye: ποτε δεν ειχα δημοσιεσει αρθρο χυμα χωρις τονους! παντα το αφηνα στο προχειρο (που σημαινει αδημοσιευτο, προς ελεγχο), και ολο και καποιος «τυχερος» αναλαμβανε να το τονισει στον επομενο ελεγχο :rofl:

και εμενα με λειψατε. περναγαμε τοσο ωραια εκειμεσα.

1 «Μου αρέσει»

Χαχαχαχα, ΚΛΑΙΩ.

συκοφαντεια! αδιανοητο! :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye: ποτε δεν ειχα δημοσιεσει αρθρο χυμα χωρις τονους! παντα το αφηνα στο προχειρο (που σημαινει αδημοσιευτο, προς ελεγχο),

Γιααα θυμήσου καλύτερα. στις αρχές, τα απανωτά σοκ που πάθαινα όταν έβλεπα δημοσιευμένο άρθρο σου χωρίς τόνους.

Αλλά μετά, παιδιά, δεν μπορώ να πω. Έχει τόσο φιλότιμο ο Dark, που επειδή κατάλαβε ότι κάποιος το διόρθωνε (παρά τις φιλότιμες προσπάθειές του να κάνει μότο του Os.arena το… “ελευθερωστε τις λεξεις απο την καταπιεση των τονων” -που είδε ότι δεν έπιασαν :stuck_out_tongue:), άρχισε να (προσπαθεί να) βάζει μόνος του. Ποιος; Ο Dark, που ούτε στις Πανελλήνιες εξετάσεις δεν είχε βάλει τόνους στην… έκθεση [ΣΟΒΑΡΑ]. :rofl:

EDIT: Φαντάζεστε τα απανωτά εγκεφαλικά που πάθαινα όταν έβλεπα πρωινιάτικα, η καθηγήτρια, άρθρο χωρίς τόνους και οι προτάσεις να αρχίζουν με μικρό γράμμα; [Βαριόταν να κάνει το κλικ για να το γυρίσει σε κεφαλαία∙ τι δεν καταλάβατε :joy:]

οπως βλεπεις, ακομα το κανω. και θα συνεχισω να το κανω. θα αντισταθω μεχρι θανατου στην καταπιεση των τονων :rofl:

1 «Μου αρέσει»

Αυτό που θα ήθελα, πάντως, θα ήταν να δω το βλέμμα του εξεταστή της έκθεσής σου στις Πανελλήνιες όταν είδε ότι παρέδωσες ΕΚΘΕΣΗ χωρίς τόνους. Αυτό να έβλεπα και τίποτα άλλο.

2 «Μου αρέσει»

@Maria_Afentouli γι’αυτο ΜΑΛΛΟΝ πηρα κατω απο τη βαση στην εκθεση :laughing: :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 «Μου αρέσει»

Μάλλον @DarkGoth ??? :stuck_out_tongue: :innocent:

Σιγουράκι. Πιο σιγουράκι κι από σκονάκι :innocent:.

@Maria_Afentouli εχμμμ!.. ναι… δεν ειμαι και σιγουρος. ΜΠΟΡΕΙ να ηταν και απο αυτο, :stuck_out_tongue_winking_eye: η, οτι το θεμα ηταν για το «συγχρονο εκπαιδευτικο συστημα» στην ελλαδα, και επεσε «λιγο» θαψιμο της αρκουδας :rofl:. οχι για καθηγητες, δασκαλους, κλπ, αλλα για τους διαφορους υπουργους «παιδειας» και παρατρεχαμενους τους, που ΚΑΘΕ αναθεματισμενη χρονια ειχαν και μια καινουρια φαεινη ιδεα για να κανουν το ηδη σ@@ «εκπαιδευτικο συστημα» ακομα πιο σ@@

2 «Μου αρέσει»

Καλέ σαν τα πιτσουνακια είστε, μπράβο !

2 «Μου αρέσει»

εχμμμ!.. ναι… δεν ειμαι και σιγουρος.

Σιγουράκι λέμε.

ΜΠΟΡΕΙ να ηταν και απο αυτο, :stuck_out_tongue_winking_eye: η, οτι το θεμα ηταν για το «συγχρονο εκπαιδευτικο συστημα» στην ελλαδα, και επεσε «λιγο» θαψιμο της αρκουδας :rofl:. οχι για καθηγητες, δασκαλους, κλπ, αλλα για τους διαφορους υπουργους «παιδειας» και παρατρεχαμενους τους, που ΚΑΘΕ αναθεματισμενη χρονια ειχαν και μια καινουρια φαεινη ιδεα για να κανουν το ηδη σ@@ «εκπαιδευτικο συστημα» ακομα πιο σ@@

Μπααα, δεν ήταν απ’ αυτό. Μην ξεχνάς πως οι εξεταστές των θεμάτων των Πανελληνίων είναι εκπαιδευτικοί (όσοι από εμάς εργαζόμαστε σε δημόσιο σχολείο και επιθυμούμε, δηλώνουμε για επιτηρητές ή / και εξεταστές).
Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι γνωρίζουμε τα εκπαιδευτικά συστήματα και τα προβλήματά τους και είμαστε οι πρώτοι που δεν τα υποστηρίζουμε ;)

EDIT:
Μην ξεχνάς το άρθρο μου “Το σχολείο είναι φυλακή και βλάπτει τα παιδιά μας”.

EDIT 2:

Καλέ σαν τα πιτσουνακια είστε, μπράβο !

@Nik0lis , έτσι ήμασταν όλη η παρέα του Os.arena. Και ήταν αυτό που μας έδινε δύναμη και συνεχίζαμε.

ΥΓ: Συγνώμη για τα συνεχόμενα EDITs αλλά δεν μπορώ να βάλω νέο σχόλιο μέχρι να μου απαντήσει κάποιος κι έτσι, αναγκαστικά, με το που μου έρχεται μέιλ ότι μπήκε κι άλλο σχόλιο, μπαίνω και επεξεργάζομαι το τελευταίο προκειμένου να απαντήσω στο νέο σχόλιο.

Χαίρομαι, εύχομαι πάντα χαρές !

2 «Μου αρέσει»

@Maria_Afentouli βασικα δεν φταιει το σχολειο σαν σχολειο αυτο καθεαυτο. το σχολειο και οι καθηγητες/δασκαλοι λειτουργουν οπως αποφασιζεται απο καθε υπουργο και οποιον αλλον παρατρεχαμενο

αν αποφασισουν οτι θα δινεις πανελληνιες καθε μηνα σε 15 μαθηματα, η αν θα δωσεις μια φορα σε ενα μαθημα, αυτο αναγκαστικα θα κανει και το σχολειο και οι καθηγητες/δασκαλοι

αν αποφασισουν, οτι το μονο μαθημα που θα γινεται (και θα εξεταζεται) στα σχολεια θα ειναι ξερω’γω «πως να κανετε κωλοτουμπες με αυγα στη μασχαλη», αναγκαστικα αυτο θα διδαξει και ο καθηγητης/δασκαλος

οταν το ψαρι βρωμισει, απο το κεφαλι θα βρωμισει. αλλα αυτα εχει η σημερινη «εξουσια». κανε κι’αλλιως σε λεει μετα

1 «Μου αρέσει»

Αχ, ανοίγεις μεγάλο θέμα. Αυτές οι εξετάσεις…
Θα ήμουν η πρώτη υπέρχαμός τους ΑΝ ήταν αποκομμένες από την βαθμοθηρία (ουπς, βαθμολογία ήθελα να πω :innocent:) και το απολυτήριο. Τότε, και μόνο τότε, θα ήταν η ιδανική ευκαιρία για επανάληψη των γνώσεων και η δυνατότητα (του κάθε μαθητή) για αυτοξιολόγηση -να μάθει έτσι να (ανα)γνωρίζει και τις δυνατότητές του.
Το γεγονός όμως ότι συνδεδεμένες άρρηκτα με την βαθμοθηρία, ακυρώνει από μόνο του την έννοια των εξετάσεων.

1 «Μου αρέσει»