Πώς είναι μια λογική μετάβαση στο λίνουξ;

Καλώς ήρθες @koutsoundad στην παρέα μας.
Πιστεύω ότι αυτό το άρθρο μου θα σε καλύψει

4 «Μου αρέσει»

Αυτό θα πει @koutsoundad να έχεις πρόγραμμα :astonished:

Καλώς ήρθες. Ανήκεις στην κατηγορία των χρηστών που φυσιολογικά θα τους συμβούλευα να μην κάνουν την μετάβαση, αλλά μιας και το αποφάσισες καλή επιτυχία. Σίγουρα ο δρόμος δεν θα σου είναι ο εύκολος δυνατός.

Στην επεξεργασία βίντεο έχει γίνει δρόμος και μπορείς να κάνεις δουλεία. Πλέον δεν κολλάνε τα προγράμματα τόσο συχνά. Για HID συσκευές γενικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, αλλά για το color calibration λίγες εξωτερικές συσκευές έχουν υποστηριξη. Για τις πολλές οθόνες δεν έχεις πρόβλημα και ίσως να βρεις πως ένας tilling window manager είναι τέλειος, αλλά αυτό θα αυξήσει πολύ την ήδη αποτομη καμπτυλη εκμάθησης.

Συνιστώ μικρά βήματα στην αρχή. Και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε αν και όπου μπορούμε

2 «Μου αρέσει»

Για ακραία πρόληψη, συντηρητικό γραφικό περιβάλλον (πχ Xfce) και σταθερή διανομή (πχ debian stable) θέλει και λίγη τύχη με το υλικό.

Αλλά δεν είναι ανάγκη για κάτι τόσο ακραίο, γενικά η εμπειρία σε αυτό είναι συνήθως πολύ καλύτερη από τα windows. Οι συνήθεις ενημερώσεις γενικά δεν έχουν θέμα νομίζω απλά ποτέ, οι μεγάλες αναβαθμίσεις από έκδοση σε έκδοση είναι ένα ψιλοερώτημα. Εγώ που χρησιμοποιώ Arch δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις όσα χρόνια το χρησιμοποιώ! (τουλάχιστον εκτός αν φταίω εγώ για το πρόβλημα). Αν θες να αποφύγεις σε κάποια μηχανήματα τις αναβαθμίσεις, βάλε μια σταθερή μακριάς διαρκείας.

Δες και αυτό που έχω γράψει εγώ για τις διανομές:

2 «Μου αρέσει»

Καλή επιτυχία στη μετάβαση, θα είναι δύσκολη όμως να ξέρεις… Πολλές ευκολίες που έχεις συνηθίσει θα βγάλουν φτερά και θα πετάξουν…

2 «Μου αρέσει»

παίδες, ευχαριστω όλους σας για τις απαντήσεις.
και ναι, σ’ έναν αυτοαπασχολούμενο μικρό επιχειρηματία, ειδικά όταν έχει μεγάλα (έως τεράστια) όνειρα κ κανένα οικοπεδο να πουλήσει, μη περισσεύοντας χρόνος ούτε για τα αγαπημένα project του (πόσο μάλλον που θέλει να κάνει κ παιδί), παραδέχομαι ότι είναι από μάταιο έως ηλίθιο να υιοθετεί αλλαγές που δεν συνάδουν άμεσα στην παραγωγή χρήματος.

απλά, πως να σας το εξηγήσω… απο πέρσυ που αποφάσισα ότι θα προσπαθήσω κι έμεινα να το σκέφτομαι (ενώ μεσολάβησε μία total-recall μετακόμιση 8 παλετών! :stuck_out_tongue: ), νιώθω να περιμένω εναγωνίως 2 πράγματα από τον εαυτό μου: α. αυτή την εναλλαγή που μου θυμίζει δημοτικό να ξημερώνομαι στην 6128-basic1.1, β. κι ένα προσωπικό-επαγγ project που περιμένω 5χρόνια τώρα που δεν είχα studio.

…ρομαντικός? σε κάθε περίπτωση κάτι ακόμα που θα μάθω, για τον πειραματισμό άλλωστε δεν είμαστε “εδώ”? :wink:

edit: με το “basic” εννοώ την χαρά του να νιώθεις πιο κοντά στον έλεγχο του υπολογιστή, δεν το εννοώ απαξιωτικά φυσικά για την δύναμη των σημερινών διανομών (…αλλά δεν μου φαίνεστε για παρεξηγιάρηδες, οπότε τσάμπα το εξηγώ :stuck_out_tongue: )

3 «Μου αρέσει»

καλως ηρθες @koutsoundad και καλη επιτυχια
εγω θα ελεγα να βλεπεις και κανα βιντεο απο αυτον τον τυπο, ισως να ξεκινησεις απο αυτο

επισης γνωμη μου ειναι πως εφοσον αποφασισες να απαλλαγεις απο την adobe, τοτε η adobe δεν εχει καμια επιλογη να σου κατσει στο κεφαλι. Απλα θα παρει χρονο, πηγαινε το χαλαρα (που λενε και στη θεσσαλονικη :grinning: )

edit
επισης σε περιμενουμε εδω :grinning:Εικαστικες φωτο των λινουξαδων

1 «Μου αρέσει»

Πριν αρκετα χρονια αποφασισα να δουλευω αποκλειστικά σε linux γιατι με διευκολυνει λογω μερικων server που συντηρω. Στην αρχη προσπαθησα να εχω αποκλειστικο linux αλλα υπηρχαν προβληματα με το viber, το skype, το photoshop, και το after effects.

Το wine ΔΕΝ ειναι λυση!

Ετσι οταν αρχισα να εχω αρκετα δυνατους υπολογιστες, τα εξτρα τα εκανα σε virtual machine.

Τα χρονια περασαν, το skype τελικα ηρθε κανονικα στο linux οπως και το viber και τα μονα που μειναν ειναι το photoshop και το after effects (θα ελεγα και για το microsoft office αλλα τελικα βρηκα συμβατη λυση σχεδον 100% στο wps office)

Βεβαια για να ειμαι παραγωγικος στη δουλεια μου εχω 64Gb ram πλεον και 2-3 virtual machine σχεδον παντα. Εννοειτε οτι τα windows τρεχουν στο ενα.

Τωρα για συνεργατες/υπαλληλους κτλ, ε τους πιεζω και δουλευουν σε linux αφου αυτο εχω εγκαταστησει στα pc τους. Ουτως η αλλως οι βασικες τους εργασιες γινονται ολες σε linux

edit: Για το outlook δες thunderbird με αναλογο θεμα εκτος και αν χρησιμοποιεις τα εξτρα οπως το ημερολογιο, συγχρονισμους κτλ.

Για το περιβαλλον, απλα προσεξε να ειναι η διανομη stable και LTS. Εγω χρησιμοποιω elementary os γιατι ειναι πολυ καθαρο, και οι συνεργατες δεν ξενιζουν οταν δουλευουν πανω σ αυτο

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το λες χωρίς να έχει αναφερθεί το wine εδώ όσο βλέπω. Μού θυμίζει το «η βία δεν είναι η απάντηση» στο οποίο κανείς σχολιάζει «εξαρτάται ποια είναι ερώτηση». Αν κάποιος νομίζει ότι απλά θα αντικαταστήσει windows με λίνουξ και θα χρησιμοποιεί wine για να μην κάνει καμμία αλλάγή, ναι, δεν το έχει υπολογίσει καλά. Αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που το wine όχι μόνο είναι χρήσιμο για να μην ψάχνεις για ψήλου πήδημα για windows, αλλά μπορεί να είναι και καλύτερο από τα windows.

Οπως τα λες ειναι…
…ομως αν δεις απανταω στο φιλο που θελει να βαλει το linux σε παραγωγη. Και επειδη το εχω βαλει σε παραγωγη και οι εργαζομενοι μου και οι συνεργατες μου δουλευουν σε linux πλεον, πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι. Το wine δεν ειναι καμια λυση εφοσον το βαλουμε στην εταιρεια. Στο photoshop πχ παροτι στη σελιδα του wine το αναφερει σαν gold εχει παρα πολλα πραγματα που δεν λειτουργουν, ενω αν βαλεις πολυ υψηλες αναλυσεις και μετρα καμβα δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψεις.

Αντιστοιχη εικονα υπαρχει βεβαια στα περισσοτερα επαγγελματικα προγραμματα.

Για παιχνιδια και για το σπιτι μια χαρα ειναι.

1 «Μου αρέσει»

Βλεπω μια ταση του “Ναι δε λεο… καλουτσικο το Linux για το σπιτι και για παιχνιδια αλλα για την δουλεια απαπα μην το συζητας”. Για προγραμματα των Windows που ειναι προσκολλημενα σε λειτουργιες των Windows, με DLLs του συστηματος να κανουν κουμαντο για τις απλες λειτουργειες… δεν θα βγαλεις ακρη…πχ εδω δουλευουν για τα λογιστικα τους οι περισσοτεροι Quickbooks. Με το WINE δεν παιζει μπαλα γιατι απλα δεν μπορει να βρει τα σωστα DLLs που ψαχνει απο τα Windows που προσπαθει να “μιμηθει” το WINE.

Ειμαι σιγουρος οτι και αλλα προγραμματα πχ Singular Logic η αλλων εταιριων στο Wine θεν θα δουλεψουν λογο του Integration με το εν λογω συστημα.

Μηπως ειναι καιρος να ενεργοποιηθουμε σαν κοινοτητα και να παψουμε να λεμε “Αχ τι να κανουμε” και να κανουμε κατι; Δεν μπορει να μην υπαρχει κατι που να πλησειαζει τα προγραμματα που δεν δουλευουν με το WINE και δεν εχουν binaries για GNU/Linux. Σε προηγουμενη κουβεντα μηλαγαμε για το Dollibar… ποσο δυσκολο ειναι να παρουμε σαν linux-user κοινοτητα το template για ενα plugin και να παρουμε τα APIs απο τους φορολογικους μηχανησμους που κυκλοφορουνε στην Ελλαδα και να το φτιαξουμε ρε παιδια;

Γιατι μοιρολατρουμε; Γιατι καθομαστε και απολαμβανουμε το Status Quo?

2 «Μου αρέσει»

Σ αυτο ειμαι μαζι σου…

Δεν ειμαι προγραμματιστης βεβαια, αλλα παντα εβλεπα μια νωχελικη συμπεριφορα απο τους ελληνες προγραμματιστες. Αν θυμασαι πρωτος εχω αναφερει το dollibar και την αναγκη συνδεσης με φορολογικο μηχανισμο ή ακομη καλυτερα το mydata της ααδε που θα μπει σε λειτουργια απο 1/1/20.

Και φυσικα το linux ειναι πολυ καλυτερο για δουλεια παρα για σπιτι. Θεωρω οτι στο σπιτι ειτε windows εχεις ειτε linux απλα για να μπεις ιντερνετ ειναι το ιδιο

(και φυσικα καποιος προγραμματιστης που θα κανει module διασυνδεσης με την ααδε στο dollibar θα μπορουσε να το χρεωνει οπως χρεωνονται ολα τα module του dollibar. Οποιος παραγει εργο πρεπει να πληρωνεται)

Δεν συμφωνώ όπως το θέτεις, και δεν φαίνεται να λαμβάνεις υπόψιν ποιος είναι ο σκοπός τού wine.
Σκοπός τού wine ΔΕΝ είναι να εξομοιώσει windows.
Σκοπός τού wine είναι η υποστήριξη legacy λογισμικού.
Για το πώς επιχειρεί αυτήν την υποστήριξη δίνει στον εαυτό του πλήρη ελευθερία, δεν μιμείται απαραιτήτως τα windows όχι μόνο εμφανισιακά αλλά και σε πιο ουσιώδη εσωτερικά θέματα αλλά μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά ενδεχομένως με πολύ καλύτερο τρόπο.

Επαναλαμβάνω αν πεις σε κάποιον «θα αντικαταστήσεις τα windows με wine» ξεκάθαρα είσαι λάθος και δεν έχει σημασία αν είναι για εταιρεία ή για το σπίτι, (απλά στην πρώτη περίπτωση μπορεί να υπάρχουν πιο σοβαρές συνέπειες από τέτοια λάθη). Και αν σε μια εταιρεία θέλουν κάποιο legacy λογισμικό τότε ενδέχεται το wine να είναι η καλύτερη λύση.

Το wine δεν υπάρχει μόνο στο λίνουξ. Το wine υπάρχει σε πολλά λειτουργικά και ναι υπάρχει και στα windows και υπάρχουν προβλήματα που η λύση είναι εκεί ακόμα και μέσα στα windows. Βέβαια το wine έχει την καλύτερη υποστήριξη στο λίνουξ.

Παλι δεν διαφωνω…

Οπως βλεπεις εχω γραψει συγκεκριμενα προγραμματα οπως το photoshop και το after effects. Το δευτερο δεν ξεκιναει καν. Το photoshop τουλαχιστον δουλευει και αρκετα καλα για ενα μεσο χρηστη.

Πριν καμια δεκαετια μου ειχαν προτεινει το wine γιατι ηθελα οπωσδηποτε microsoft office. Δεν ηταν λυση επαγγελματικη βεβαια αλλα τη δουλεια του την εκανε. Οπως εγραψα πλεον βρηκα αρκετα συμβατο office και βασικα δεν εχω πλεον προβληματα με εισερχομενα η εξερχομενα docx

Το photoshop ειναι δυσκολο να αντικατασταθει με gimp οχι μονο για τη διαφορα στη δομη και λειτουργια αλλα και σε ποιοτικα χαρακτηριστικα οπως το upscale οταν θες να δουλεψεις σε αφισα κτλ.

Το natron που λενε οτι ειναι αντικατασταση του after effects δεν εχει καμια σχεση.

Στα 3d που μου ζητανε δουλευω ανετα σε blender γιατι πλησιαζει πολυ το 3d studio max

Βεβαια τα προγραμματα που αναφερω σε επαγγελματικο περιβαλλον ειναι μια κατηγορια μονα τους και δεν μπορεις απλα να τα τρεξεις, αλλα πρεπει να βρεις τροπο να κανεις τη δουλεια σου ανετα και γρηγορα. Γι αυτο και virtual machine ωστε να τρεχουν ολα ρολοι.

πρέπει να έχω δει όλο το κανάλι του, απανωτά σε 2 μέρες, σε καρέκλα κουζίνας ΚΑΙ πόνεσε κι η μέση μου :stuck_out_tongue:

ευχαριστώ για φωτοtopic, θα το έχω υπόψη. btw, για φωτογραφόφιλους, εδώ δικό μου group (όχι τόσο καλλιτεχνικού σχολιασμού, αλλά διαχρονικών φωτο-βιντεο-θεμάτων: https://www.facebook.com/groups/fotosgrafi/ (branded but ad-free :wink: )

περί adobe: εγώ αποφάσισα να φύγω (για το δικό μου -λίγο- workflow), εταιρικά μια χαρά μου την έχει κάτσει κ θα την πληρώνουμε αφού την χρησιμοποιούν (κ δεν τους αδικώ) πολλοί συνεργάτες… :frowning: :slight_smile:

ps. προσπαθώ να στήσω tapatalk γι’ αυτό το forum, …παίζει ακόμα αυτό το app? (πρέπει να είναι συμβατό το forum?)

1 «Μου αρέσει»

μη λες κακες κουβεντες σε λινουξοφορουμ

συζητώντας για επαγγ προγρ: βλέπω ότι λαμβάνετε υπόψη την ελληνική πραγματικότητα (σαφώς, σαν gr-κοινότητα, αλλά) ο επαγγελματίας στο εξωτερικό τείνει να είναι εξειδικευμένος (όχι πάντα, αλλά αν μιλάμε για μεγάλες αγορές, βλ αμέρικα, έτσι είναι). ο φωτοσοπάς έχει “λειτουργικό” στην δουλειά το ps, δεν τον νοιάζει αν απο κάτω τρέχει κάντιλακ '64 :stuck_out_tongue: ο ειδικευμένος fulltimer μοντέρ δεν ενδιαφέρεται τι μπάλα παίζει πίσω, ειδικά σαν υπάλληλος (γιατί ΤΙ δουλειά θα κάνει το IT, κλέφτες θα γίνουνε?).

αυτοί που θ’ ασχοληθούν με το καπό είναι οι μη super-εξειδικευμένοι (οι περισσότεροι δλδ) freelancers (καλή ώρα) σε κάτι χώρες που ο επαγελματισμός δεν έχει λήμα στο λεξικό (κακή ώρα :stuck_out_tongue: ) κ που χρειάζεται οι άνθρωποι να επιβιώσουν μόνοι τους (ΑΝ δεν τείνουν σε εταιρική δομή /πολύ καλή ώρα). οπότε θα παίξουν με πληθώρα προγραμμάτων κ για να καταλήξουν κ -κυρίως- γιατί ο πελάτης ζητάει τα πάντα όλα (απο λίγο).

ΤΙ σχέση έχει με το linux: εδώ (@gr) -εγώ παρατηρώ (μπορεί λάθος αλλά αυτά τα βιώματα έχω) ότι- κάνουμε ένα μίζερο λάθος: θέλουμε να ξεφορτωνόμαστε τον παλαιό εξοπλισμό, είτε λόγω οικονομικής δυσκολίας (νομίζουμε /κ μετά να τα κεράσματα σφηνάκια), είτε λόγω χώρου (πάλι νομίζουμε, γιατί η ιδιοκατοίκηση πάει ρεκόρ-σύννεφο). το να δίνεις την παλαιά σου φωτογραφική (πχ σαν επαγγ λήπτης /απο πείρα) είναι suuuuper βλακώδες για πολλούς κ διάφορους λόγους (θα εξηγηθούν στο προσεχώς-κανάλι μου /όνειρο χρόνων). το να δίνεις όμως το παλαιό pc είναι βλακεία μεγέθους “μην κάνεις παιδιά κ διαιωνίσεις το dna σου”. (πριν με φάτε…), ΑΝ όλοι κρατούσαν παλαιό εξοπλισμό (δεν λέω amstrad) θα είχαν το λεγόμενο experimental-versioning (μην το ψάχνετε, δικός μου όρος :stuck_out_tongue: ), που θα τους επέτρεπε να παίξουν με ασφάλεια ΕΩΣ να μοντάρουν ένα σύστημα με hard-soft-&-OS που θα είναι stable παραγωγικό ΚΑΙ θα 'χουν απο πίσω οοοοσο πειραματισμό θέλουν.

ΕΤΣΙ μόνο παίζει ένας (έλληνας, μικρός) επαγγελματίας ν’ αλλάξει, όταν υπάρχει η σιγουριά παραγωγής ΕΩΣ να μπορεί να πατήσει. ΕΤΣΙ, πολλοί θα εγκατέλλειπαν adobe γιατί ελάχιστοι πραγματικά εξαντλούν τα προγράμματα! όταν λοιπόν λαμβάνω ανησυχίες (“ναι, να προσπαθήσω, αλλά και μην με υπολογίσεις για κάνα μήνα ΚΑΙ μην δώσεις τις δουλειές αλλού”), ΟΥΤΕ εγώ θα είμαι υποστηρικτικός στο εγχείρημα :wink:

τεσπά, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, ξέρω ότι θα χρειαστούν επεξηγήσεις κι έχω σκοπό (ΕΦΟΣΟΝ τα καταφέρω εγώ) να παράγω σχετικό περιεχόμενο αλλά θα πάει μακριά χρονικά. καλησπερίζω κ γυρνώ στην adobe μου (προς το παρόν!) :wink:

1 «Μου αρέσει»

χαχαχαχα δεν ήξερα. αλήθεια, εξήγησε αν θες, να μην το κάνω? είναι banned app :stuck_out_tongue: τι? :smiley:

Ενταξει εγω δεν ειμαι κατα αφου το εχω για αλλα 30 φορουμ. οι ειδικοι ομως επι κοινοτητων δεν το θελουν γιατι ειναι κλειστου κωδικα και εχει διαφημισεις. Εγω μιλωντας σαν κωστας δεν εχω προβλημα με τιποτ; που διευκολυνει τη ζωη μου, αλλα οι ειδικοτεροι θα σου πουν πως να μη γινεις προιον

2 «Μου αρέσει»

το site είναι στημένο σε discourse, οπότε αυτό το app ψάξε στο store.

3 «Μου αρέσει»

Παιδιά έχω έναν laptop αργό ακουω μονο μουσική youtupe spotfy usb θέλω να τον κάνω ποιο γρήγορο και διαλεξα το linux τι λέτε εσείς; είναι καλή ιδέα; και πως κα΄νω την μετάβαση;