Πώς είναι μια λογική μετάβαση στο λίνουξ;

Ενταξει εγω δεν ειμαι κατα αφου το εχω για αλλα 30 φορουμ. οι ειδικοι ομως επι κοινοτητων δεν το θελουν γιατι ειναι κλειστου κωδικα και εχει διαφημισεις. Εγω μιλωντας σαν κωστας δεν εχω προβλημα με τιποτ; που διευκολυνει τη ζωη μου, αλλα οι ειδικοτεροι θα σου πουν πως να μη γινεις προιον

2 «Μου αρέσει»

το site είναι στημένο σε discourse, οπότε αυτό το app ψάξε στο store.

3 «Μου αρέσει»

Παιδιά έχω έναν laptop αργό ακουω μονο μουσική youtupe spotfy usb θέλω να τον κάνω ποιο γρήγορο και διαλεξα το linux τι λέτε εσείς; είναι καλή ιδέα; και πως κα΄νω την μετάβαση;

Καλώς ήρθες @gIannhs_foyrtInakhs στην παρέα μας :hugs:

Το αργό laptop είναι ένας όρος που διέπεται από μια σχετικότητα. Αν αυτά τα έκανες μια χαρά με windows, εξίσου καλά θα τα κάνεις με το Linux. Αν διαβάσεις από την αρχή το thread πιστεύω ότι θα βρεις αυτό που ψάχνεις .

Χαιρετώ την παρέα. Να πω εγώ τον πόνο μου…
Έχει χρόνια που εγκατέστησα στο laptop μου (το οποίο χρησιμοποιώ σπάνια) Linux Mint.
Εντυπωσιάστηκα, διάβασα πολύ, ασχολήθηκα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να αντικαταστήσω τα win στους δυο σταθερούς υπολογιστές που χρησιμοποιώ καθημερινά. Ο λόγος είναι ότι τρέχουν σε επιχείρηση εμπορικές εφαρμογές με σύνδεση σε eshop, εκτυπωτές barcode κλπ.
Όσο και αν προσπάθησα, μόνο το χρόνο μου ξόδεψα, χωρίς αποτέλεσμα.

εντελώς εύλογο για αυτό η άποψή μου είναι ότι δεν λειτουργεί η «αντικατάσταση». Η δική μου λογική θα ήταν μην ασχοληθείς να αντικαταστήσεις τα win με λίνουξ στα παλιά, γιατί αυτό προφανώς δεν δουλεύει έτσι απλά. Αντί για αυτό πάρε ένα άλλο μηχάνημα και κάνε με το λίνουξ καινούργια πράγματα που δεν τα κάνεις στα win.

Εδώ είναι η κύρια διαφωνία μου. Πρέπει να αλλάξουμε αντίληψη στο τι είναι χαμένος χρόνος.

4 «Μου αρέσει»

Ναι έχεις δίκαιο. Έμαθα πολλά από αυτή τη διαδικασία. Λάθος μου που το διατύπωσα έτσι.

3 «Μου αρέσει»

Καλωσορισες στην παρεα μας.

Απο περιεργεια περισσοτερο, ποτε εγινε η τελευταια προσπαθεια αντικαταστασης και αν ειναι δυνατον θα μπορουσες να μας πεις ποιες εμπορικες εφαρμογες χρησιμοποιουσες (και ισως ακομα και τωρα χρησιμοποιεις);

@anon51079721
Η εμπειρια λεει μακρια τα χερια απο μηχανηματα απ οπου βγαινει το μεροκαματο του τρομου.
Αν εχεις τον χρονο και τα αναλογα ψιλα παρε με περιπου 80€ ενα μεταχειρισμενο Desktop i3, 4GB Ram για να κανεις τα πειραματα σου.

Καλή και χρήσιμη η υπενθύμιση ότι τα πειράματα δεν χρειάζεται απαραιτήτως να κοστίζουν ακριβά αλλά από ένα σημείο και μετά διαφωνώ ως λογική. Βρίσκω πιο ενδιαφέρον κάποιος να πάρει τον καινούργιο καλό υπολογιστή και να κάνει εκεί καινούργια πράγματα. Το να περιορίζουμε το λίνουξ σε φτηνά μηχανήματα από ένα σημείο και μετά βλάπτει την εικόνα που έχουμε για αυτό και τι μπορεί να κάνει.

4 «Μου αρέσει»

Πάντως γενικά έχει επικρατήσει η άποψη του στυλ: Βάλε linux στο παλιό λάπτοπ σου γιατί τα windows είναι πολύ βαριά.

Δηλαδή ότι τα windows είναι τοπ αλλά φου δεν μπορεί το λαπτοπάκι να τα σηκώσει βάλε Linux.

Εγώ έχω παλιό υπολογιστή αλλά έβαλα Linux κατά τύχη. Βασικά και όλας είμαι υπέρ του Ελεύθερου λογισμικού και ανέκαθεν ήμουν. Επίσης δε γουστάρω έλεγχο τι κάνω στον προσωπικό μου υπολογιστή.

Τα δύο τελευταία τα έχω με το Linux.
Επίσης διαφωνώ ότι το Linux δεν είναι για επαγγελματίες. Είναι και παραμείνει για τους επαγγελματίες βασικό εργαλείο. Φυσικά ορισμένοι επαγγελματίες δε γίνεται να έχουν Linux λόγω Adobe ή κάποιας άλλη εταιρείας. Όμως δεν πρέπει να κοιτάνε το δέντρο αλλά το δάσος.

Προσωπικά έχει λίγο μπελά στην αρχή το Linux για να μάθεις τι και πως. Είναι όμως σαν αποτοξίνωση και ένα δυνατό χαρτί γνώσης. Αλλά και τα windows έχουν μπελά όταν πρέπει να βγάλεις ιούς, να αντιμετωπίσεις blue screen ή ακόμα χειρότερα όταν σε πιάσουν να τα έχεις σπασμένα και πληρώσεις πρόστιμο.

Συνεπώς προτιμώ το μπελά του Linux γιατί είναι γνώση. Αρχίζω και τα συνηθίζω. Προσωπικά έστησα από την αρχή ιστοσελίδα και e radio με μηδέν πρότερες γνώσεις και Linux PC.

6 «Μου αρέσει»

Και όχι μόνο φίλε μου, με τα win10 δεν βαριέσαι ποτέ… Ειδικά κάθε έξι μήνες δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει… Στον υπολογιστή της γυναίκας μου μετά από αναβάθμιση δεν δουλεύει σωστά το DVD ROM έλεος δηλαδή…

2 «Μου αρέσει»

(κ όχι μόνο)^2, το ntfs είναι ένα πραγματικό αριστούργημα για όσους θέλουν να καταργήσουν τον ύπνο τους. σε συνδυασμό με τα σφάλματα που τυχαίνουν σε μεγάλου όγκου μεταφορές δεδομένων (κυρίως με τεράστια αρχεία, πχ βίντεο) ΚΑΙ στην ελλιπέστατη πληροφόρηση που επιστρέφει το win-copy σε τυχόν διακοπή αντιγραφής (αλλά δεν βρήκα κ σωστά προγρ τρίτων), το κάνει ένα αντιεπαγγελματικότατο λειτουργικό, ακόμα κ offline.

αυτό που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος είναι πόσο εξαιρετικά παλιό είναι, πολλές εκδόσεις τώρα…

5 «Μου αρέσει»

Σήμερα έκανα αναβάθμιση σε έναν υπολογιστή στη δουλειά, από win 7 σε win 10… και εκτίμησα τόσο πολύ το ότι τρέχω linux σε όλα μου τα συστήματα, παλιά και νέα.

1 «Μου αρέσει»

Θα ήθελα να μπω και εγώ στο θέμα λέγοντας ότι ο πιο απλός και όμορφος τρόπος για να κάνεις μετάβαση σε linux για εμένα είναι να μαθαίνεις τα παιδιά σου από μικρά σε αυτό.
Όταν δεν έχουν μάθει και δε γνωρίζουν κανένα λειτουργικό το πρώτο που θα ακουμπήσουν παίρνει κατευθείαν και την καρδία τους. Τα γέρικα μυαλά δεν μπορούν να κάνουν εύκολα αλλαγές (και όταν λέω γέρικα δεν εννοώ την ηλικία).Ακόμα υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κάποιοι απλά καταλαβαίνουν τι χρήστες είναι και πως χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους με το να τους βάλεις ένα λινουξακι απλά θα είναι το ίδιο ευχαριστημένοι όπως και με τα παράθυρα(πράγμα που μου έχει τύχη πολλές φορές ίσως και να το παραδεχθούν ότι είναι και καλύτερα από πριν).
Πάντως, ακόμα και τώρα στον λίγο χρόνο που είμαι στον χώρο, αυτό που κατάλαβα είναι ότι για δυο τρία προγράμματα δεν αλλάζει εύκολα λειτουργικό κάποιος και όχι επειδή έχει πρόβλημα με κάποιο λειτουργικό (αν και είμαι κάθετος ότι το να παρακαλάς κάποιον το μόνο που καταφέρνεις είναι να τον διώξεις και για κάποιο λόγο αυτό γίνεται πολύ στο χώρο μας)
Όποιος έχει κάτσει στον υπολογιστή μου είναι αν μη τι άλλο ενθουσιασμένος με τον τρόπο που λειτουργεί και δεν έχει παραπονεθεί για κάτι. Τρελαίνονται με το MAC OS style. Όλοι προτιμούν τη μόστρα από την κακουχία (βλέπε OSx) εκεί δεν έχουν να πουν τίποτα γιατί σκάνε τα χιλιάρικα για την πλάκα.Άμα λέγανε ότι δεν τους αρέσει Μέτα από τόσα λεφτά που έδωσαν θα γελάγανε και οι πέτρες.Άσε που αν είναι κάποιος στραβάδι το mac τον μάρανε εκεί θα γίνει hacker.

Πες τα Χρυσόστομε εγώ δε χάνω ποτέ ευκαιρία αν δω κανένα τούμπανο pc να του βάλω το μαγικό στικακι μου και να δω τις χαρές του (βαρέθηκα αυτό το παραμύθι που λένε να κάνεις τα τεστ σου σε παλιά pc)

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σε όλους και καλά Κούλουμα

Επειδή πιστεύω ότι δεν υπάρχει παράλογη μετάβαση στο λίνουξ, θα σας περιγράψω την δική μου, που αντί για λογική θα την χαρακτήριζα επιτυχή.
Πρώτα απ’ όλα αποφάσισα ότι δεν θέλω συνέταιρο στον υπολογιστή μου και ότι δεν θα πάω στα10.
Διάλεξα εύκολη και φιλική προς τον νέο χρήστη διανομή (mint).
Με την μέθοδο του dual boot την εγκατέστησα σε 2ο SSD ώστε να είναι αυτόνομη και στο μέλλον να μπορώ να απαλλαγώ από τα windows με μία κίνηση μόνο. Μου πήρε αρκετές μέρες να το φέρω στα μέτρα μου και να μεταφέρω από το ένα σύστημα στο άλλο αυτά που χρειαζόμουν. Έκανα και γενικό ξεκαθάρισμα αφήνοντας πίσω ό,τι σκουπίδια είχα συγκεντρώσει.
Ύστερα άρχισα να χρησιμοποιώ το mint ανατρέχοντας τακτικά στα 7άρια, κυρίως για τη σουίτα που χρησιμοποιώ για το κινητό μου.
Σιγά - σιγά οι επισκέψεις μου στα 7άρια αραίωσαν, μέχρι που εγκατέστησα τη σουίτα του κινητού μου σε εικονική μηχανή.
Με τη λήξη της υποστήριξης διέγραψα την ασύρματη σύνδεση και απενεργοποίησα την ενσύρματη.

Δεν θυμάμαι πόσο καιρό έχω να ανοίξω τα 7άρια. Γι αυτό θεωρώ τη μετάβασή μου στο λίνουξ επιτυχή.

Συμφωνώ απόλυτα! Το ότι αξιοποιεί όμως φθηνά και παλαιά κυρίως μηχανήματα, το καθιστά “πράσινο”. (Το σημερινό “τούρμπο pc” σε τρία χρόνια καίει κάρβουνο).

9 «Μου αρέσει»