Λάθος εικονίδια στο panel του xfce (webapps)

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα που ακόμα δεν έχω καταφέρει να το λύσω στα xfce:

Έχει να κάνει με τα εικονίδια μερικών εφαρμογών στο panel (Window Buttons το item στα xfce - εκεί δηλαδή που σου δείχνει τις minimized εφαρμογές, όχι στο taskbar, όχι στον launcher)

τα οποία σε μερικές εφαρμογές που τρέχουν ως Appimage ή από instances του Firefox που έχω σετάρει μέσω ICE, δεν έχουν το κατάλληλο εικονίδιο ή favicon αλλά ένα generic άσπρο εικονίδιο.

έχω αναφέρει παλιότερα το θέμα εδώ και εδώ

Παραδείγματα το Appimage του Notion και το firefox instance (δημιουργημένο μέσω ICE) του linux-user.gr:

Λύσεις που έχω δοκιμάσει και ΔΕΝ έπιασαν:

Μία “λύση” μπορεί να βρεθεί εδώ και εδώ, απλά δεν καταδέχομαι για κάθε appimage που έχει θέμα να κάνω από ένα executable script. Αρχικά, γιατί είναι χρονοβόρο και κυρίως γιατί δεν είναι πραγματική λύση στο πρόβλημα αλλά τσιρότο. Πιστεύω ότι σαν simple user θα έπρεπε να υπάρχει τρόπος να λύσω το μικρό αυτό πρόβλημα με πραγματική λύση αντί να γράφω ένα custom script σαν workaround.

Κάθε πρόταση για troubleshooting δεκτή :slight_smile: Ευχαριστώ!

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, δεν στο κάνει σε όλα τα .AppImage, έτσι δεν είναι?
Το συγκεκριμένο εικονίδιο που φαίνεται στο Window Buttons, item του Xfce Panel, είναι το ίδιο εικονίδιο που φαίνεται στην task bar κάθε παραθύρου και είναι click-able όπου βγάζει το menu με ενέργειες για το παράθυρο όπως ελαχιστοποίηση κτλπ.
Υποψιάζομαι ότι δεν γίνεται κλήση της μεθόδου στον κώδικα των .AppImage εφαρμογών που έχεις πρόβλημα :
gtk_window_set_default_icon_name()
ή έστω της
gtk_window_set_icon_name()
και έτσι το XFCE επιστρέφει στο default εικονίδιο που βλέπεις αντί του κανονικού.
Για να συνοψίσω, το πρόβλημα μάλλον δεν είναι δικό σου και μπορείς να ανοίξεις ένα issue στο github αυτών των εφαρμογών.

3 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Ομολογουμένως πλέον δεν χτησιμοποιώ πολύ τα AppImages, οπότε το παρατηρώ σε δύο που έχω LBRY και Notion, ενώ δύο που χρησιμοποιώ και ΔΕΝ το κάνει είναι το Logseq και το SoulseekQt. Παλιότερα που τα χρησιμοποιούσα περισσότερο το έβλεπα πιο συχνά.

Δηλαδή εσύ προτείνεις ότι είναι πρόβλημα της εκάστοτε εφαρμογής και όχι του συστήματός μου?

Επίσης αυτό δεν λύνει το θέμα με τα instances του firefox όπου άλλα άτομα αναφέρουν να τους λειτουργούν τα εικονίδια μια χαρά ενώ εμένα όχι. Και για αυτό θα είναι ίδια η πηγή του προβλήματος πιστεύεις?

1 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά, φίλε μου!
Το Ice να σου πω την αλήθεια δεν το χρησιμοποιώ αλλά για να δούλευε σωστά σε άλλους σημαίνει ότι μπορεί κάτι να λείπει από την διανομή σου ή τις ρυθμίσεις σου.
Για το Notion π.χ., βλέπω ένα issue στο github εδώ :

Από εδώ κατέβασες το AppImage?

1 «Μου αρέσει»

Ναι, και μόλις δοκίμασα να κατεβάσω το Latest Release μπας και έχει διορθωθεί αλλά δεν…

δοκίμασα επίσης να βαλω την γραμμή
StartupWMClass=notion-app
στον launcher, όπως πρότεινε ένα άτομο, αλλά δεν…

και δεν είχα official install φυσικά, γιατί δεν είανι cross-platform ή δεν ήταν όταν το έκανα install.

Και μιας και πλέον έχουν και deb δοκίμασα μόλις να το κάνω install, και εννοείτε πως έφτιαξε. Το πρόβλημα ωστόσο με τα firefox instances παραμένει (που είναι και το πιο σπαστικό tbh γιατί είναι αυτά που χρησιμοποιώ κατά κόρων)

Εάν έχετε καμία άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη, έχω κοιτάξει ήδη στο github του ICE αλλά είναι σχετικά ανενεργό, και δεν έχω λάβει απάντηση από το 2018 (άνοιξα και νέο θέμα, ποτέ δεν ξέρεις).

Το LBRY υπάρχει και σε .deb εδώ :

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω αν βοηθήσει: Enable XFCE Icon Caching to Reduce RAM Usage – Peppermint OS

Επίσης δες το κολπο με το XAPP_FORCE_GTKWINDOW_ICON εδώ. Και ενεργοποίησε ξεχωριστό profile για κάθε webapp.

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε και κάτι ακόμα κάνε ένα shortcut στο Ice με τον firefox-esr, και δες εάν παραμένει το πρόβλημα.
Εκτός και εάν ήδη χρησιμοποιείς αυτόν…

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας :blush: Κάθε άλλη ιδέα/απάντηση ευπρόσδεκτη!

Thanks, το έκανα ήδη install με το που είδα ότι και στο Notion είχαν πλέον deb και έφτιαξε φυσικά το θέμα και στις 2 περιπτώσεις! :smile: τα συγκεκριμένα AppImages είναι ξεκάθαρα προβληματικά, σε σχέση με άλλα που δεν εμφανίζουν το θέμα, αλλά παίζει και θέμα στο σύστημά μου νομίζω.

δεν είχε κάποια επίδραση μετά από log out & log in

“This only works on chromium browsers, since Firefox profiles are always isoleted” δλδ στον firefox που τρέχω εγώ είναι ήδη ξέχωρα τα instances

έκανα το αρχείο του launcher από

Exec=firefox --class ICE-SSB-mastodon --profile /home/user1/.local/share/ice/firefox/mastodon --no-remote https://url.link/

σε

Exec=sh -c 'XAPP_FORCE_GTKWINDOW_ICON=/home/user1/.local/share/ice/Mastodon.ico firefox --class ICE-SSB-mastodon --profile /home/user1/.local/share/ice/firefox/mastodon --no-remote https://url.link/'

με βάση το παράδειγμα από εδώ

Exec=sh -c 'XAPP_FORCE_GTKWINDOW_ICON=~/.local/share/ice/icons/GitLab.png firefox --class WebApp-GitLab3098 --profile ~/.local/share/ice/firefox/GitLab3098 --no-remote http://www.gitlab.com'

αλλά δυστυχώς δεν έπιασε. Ίσως να πρέπει να το κάνω implement αλλιώς? κάνω κάτι λάθος όπως το βλέπετε? Κατά τα άλλα είναι άλλο application το thread ( webapp-manager) και είναι ακόμα open με φετινά σχόλια, οπότε ποιος ξέρει…

Ναι, χρησιμοποιώ ήδη τον ESR :slight_smile: debian = stable και ας παίζουμε με μαλακιούλες όπως το ICE κτλ

ΥΓ: έκανα παρόμοια δοκιμή με τον web browser του Gnome Epiphany που υποστηρίζει webapps από δικού του, και έχω το ίδιο πρόβλημα!

Είμαι βέβαιος ότι δεν συμβαίνει κάτι με το σύστημά σου.

Συνδρομητικά,
Με χρήση LD_PRELOAD σε μία εφαρμογή, παρουσιάζεται το ίδιο φαινόμενο σε xfce4 αλλά και openbox (λειτουργικό arch).

Πιθανότα ισχύει αυτό που συμπεραίνει ο @Maras δηλαδή ότι δεν γίνεται κλήση των window icons.
Δεν κάνω χρήση appimages αλλά έριξα μια γρήγορη γκουγλοματιά και φαίνεται να είναι πρόβλημα των appimages. Και υποθέτω το ίδιο συμβαίνει σε μένα όταν σετάρω env με LD_PRELOAD.

Εφτιαξα ένα script με χρήση xseticon (αν και βγάλανε τα μάτια μου αστεράκια γιατί δεν δούλευε στην αρχή - βλακεία μου). Νομίζω είναι κάτι πολύ εύκολο, όπως γράφεις χρησιμοποιείς μόλις 2 appimages.

Εν ολίγοις, δεν βλέπω άλλη λύση.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντησή σου

Όπως έγραψα γνωρίζω ότι μπορείς να κάνεις custom scripts, αλλά αυτό δεν είναι λύση γενικά αλλά τσιρότο. Προσπαθούσα να καταλάβω που βρίσκεται το πρόβλημα, αλλά όντως όπως το έιπες έχω λίγα appimages, απλά έχουν βγει packed deb πλέον και τα αντεκατέστησα.

Το θέμα είναι γιατί να μην λειτουργεί στο ICE αλλά ούτε με τα webapps του Epiphany. Το πρόβλημα εν ολίγοις ξεπερνάει την εκάστοτε βλακεία του κάθε appimage που δεν καλεί την σωση εικόνα, και είναι πρόβλημα που πρέπει να λύσει το εκάστοτε dev team, αλλά είναι system-wide issue καθώς το κάνω reproduce με τα webapps σε πάνω από έναν τρόπους δημιουργίας τους. Εν ολίγοις πλέον το θέμα είναι τα webapps γιατί δεν τραβάνε το favicon στο panel οπως το κάνει ο launcher?

*αλλάζω και τον τίτλο του λήματος να είναι κατατοπιστικότερο