Η ζωή με το linux

Φίλε μου, με όλο τον σεβασμό αλλά πληρώνεις τις επιλογές σου (άσχετο αν είναι αναγκαίο λόγω δουλειάς) κακώς την ψάχνεις για linux επίσης αν είσαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα windows δεν καταλαβαίνω το λόγο με το ζόρι σου να περάσεις linux κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να σε καλύπτει, δεν ήρθε όμως αυτή η ώρα. Εδώ ολόκληρη Microsoft το πάλεψε με το Azure και τελικά κατέληξε σε linux.

Το linux προσφέρει κάποια πράγματα αν δεν καλύπτουν τα θέλω σου, υπάρχουν τα windows και τα mac διαλέγεις και παίρνεις.

Προφανώς κάτι σου λείπει από τα windows και το ψάχνεις στο linux αλλιώς δεν θα έμπαινες στο κόπο να δοκιμάζεις την μετάβαση συχνά πυκνά. Η ερώτηση λοιπόν είναι τι κάνουν τα windows για να καλύψουν τα θέλω σου ώστε να έχεις μια ολοκληρωμένη εμπειρία;

Αρχικα δεν προσπαθω να περασω καποιο λειτουργικο με το ζορι. Μου αρεσει το λινουξ , ασχολουμαι χροοοονια μαζι του και αν κρινω καποια στιγμη οτι μπορω να το εχω για κυριο λειτουργικο , θα το κανω. Για πολλους και διαφορους λογους.
Αλλα ειμαι και σε μια ηλικια που δεν θελω να παιζω με το λειτουργικο μου ολη μερα , απλα θελω να κανω την δουλεια μου και να το ψειριζω οποτε θελω εγω για να περναει η ωρα μου.
Να δουλευουν δηλ τα βασικα που θελω εγω για την δικη μου χρηση και απο κει και περα τα υπολοιπα ας μην δουλευουν οπως θελω ή πρεπει και ας τα ψαχνω ολη μερα…δεν με απασχολει , εχω χρονο.

Τι μου λειπουν απο τα windows και το ψαχνω στο λινουξ ? Οχι πολλα η αληθεια ειναι. Απλα εχω συνεχως μια αισθηση οτι μεγαλο μερος των πορων του μηχανηματος αναλισκεται στο λειτουργικο. Οσο ναναι και την πιο “βαρια” διανομη να παρεις δεν εχεις τοση καταναλωση πορων. Και απο την αλλη , σε εναν βαθμο θελω να απεξαρτηθω απο microsoft/google και τα σχετικα 1ον για privacy 2ov γιατι και το telemetry ολων αυτων τρωει πορους. Παρολο που αν γυρισω και σε λινουξ , καποια προιοντα τους θα τα χρησιμοποιω αναγκαστικα.
Τι κανουν τα windows για να καλυψουν τα θελω μου ωστε να εχω μια ολοκληρωμενη εμπειρια ?
Σωστη χρηση της nvidia καρτας (optimus). Δεν παιζει να παω σε λειτουργικο που το πιο ακριβο κομματι του φορητου μου να ειναι σε αχρηστια ή να δουλευει κουτσα στραβα.
Σωστος file browser. Δεν ξερω αν ο windows explorer ειναι ο καλυτερος αλλα τον εχω συνηθισει . Του εχω εμπιστοσυνη να κανω τις απλες εργασιες που κανω. Εχει τα features που θελω.
Απο την αλλη κοιταω τον nautilus και σκεφτομαι οτι πρεπει να τον εγραψαν στο ποδι στο μετρο μεσα ξερωγω…τοσο αρπακολα κατασταση. Οπως εγραψα και πριν για μενα ο dolphin ειναι ο μονος αρτιος file browser απο αυτους που προσφερουν τα DE στον κοσμο του λινουξ.
Το κακο ειναι οτι σε αναγκαζει να χρησιμοποιεις KDE …
Το κομματι του gaming δεν το αναφερω , καπως θα το βολεψω. Δεν το θεωρω δηλ deal breaker.
Ουτε καποια softwares που υπαρχουν μονο σε windows. Θα βρω την ακρη.
Αρχικα θελω να δουλευει το hardware σωστα , απροβληματιστα και τα υπολοιπα τα βρισκω.

Πιστευω οτι στο εγγυς μελλον θα υπαρξει εξελιξη/προοδος ιδιως στο κομματι του optimus…δεν αγχωνομαι :slight_smile:

το σωστό όμως είναι να λέμε σωστή υποστήριξη της Nvidia στα windows

αυτό νομίζω είναι αδιάφορο, έμενα ας πούμε δεν μου αρέσει ο windows explorer επίσης ο dolphin έχει πραγματάκια που στα windows θέλεις τρίτες εφαρμογές π.χ. μαζική μετονομασία…

Όπως και να έχει ότι λειτουργικό και να επιλέξουμε αναγκαζόμαστε σε εκπτώσεις, πάντα κάτι θα λείπει, οπότε ο καθένας μας έχει την προσωπική του ζυγαριά και επιλέγει.

Δεν το ερμηνεύω ανάποδα, ούτε χρειάζεται να πεις ΟΛΑ. Απλά κάνεις dismiss ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ προβλήματα των Windows ως φταίξιμο των χρηστών, ενώ δεν έχεις μετρήσιμα στοιχεία για να το στηρίξεις.

Το ποσοστό των χρηστών Linux με αυξημένες τεχνικές ικανότητες μειώνεται σταδιακά τα τελευταία χρόνια αναλογικά. Την ίδια ακριβώς χρονική περίοδο που παρατηρείται αυξημένη προσέλευση χρηστών άλλων λειτουργικών και κυρίως Windows. Την ίδια ακριβώς χρονική περίοδο που επίσης παρατηρείται αύξηση των αναφερόμενων “πατατών”. Όλα τα παραπάνω είναι μετρήσιμα σε κάποιο βαθμό, όχι εικασίες.

Αυτό το λες εσύ, παραβλέποντας ότι το Linux έχει συγκριτικά πλεονεκτήματα (π.χ. αρτιότητα κώδικα, πολύ καλύτερα filesystems), χρησιμοποιώντας άκυρα επιχειρήματα (συγκρίνεις δυνατότητες του Dolphin με τον file manager των Windows -που είναι χειρότερος και μπορώ να στο αποδείξω- και μετά λες ότι ο Dolphin σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις KDE. Ε, και ο file manager των Windows σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις Windows. Τι λογική είναι αυτή;) και -κυρίως- ότι υπήρξαν και εξακολουθούν να υπάρχουν περιπτώσεις όπου η αντίπαλη ομάδα απέδιδε τα δέοντα αλλά η έτερη ομάδα την “έπνιξε” με έξωθεν πόλεμο. Η περίπτωση που παρέθεσε ο @Asfodelus παραπάνω είναι χαρακτηριστική. Το γνωστό EEE δεν αποδόθηκε τυχαία στην Microsoft, ούτε είναι μοναδική περίπτωση.

Γιατι το λες αυτο ?

Εγω σε παω στοιχημα οτι μπορω να ακυρωσω τα μετρησιμα στοιχεια σου. Αν θες να παιξουμε δηλ την κολοκυθια ας την παιξουμε. Ερμηνευσες αναποδα αυτο που εγραψα και μετα ξεκινας να παιζεις με τις λεξεις.

Ουτε καν , επιλεγω windows και μου προσφερει windows explorer. Επιλεγω λινουξ και οι σωρεια των file explorers (αφηνω απεξω τον dolphin) ειναι υποδυεστεροι .
Γραφεις οτι συγκρινω τον dolphin με τον windows explorer ενω εκανα ακριβως το αντιθετο. Συγκρινα ολους τους υπολοιπους file explorers με τον windows explorer. Και δηλωσα συγκεκριμενα οτι απο ολους ξεχωριζω τον dolphin. Εσυ ομως συνεχιζεις να παρερμηνευεις οσα γραφω. Οχι δεν ειπα αυτο , αλλα εννοουσα το αλλο , οχι δεν εχεις στοιχεια μετρησιμα , ενω εγω εχω.
Δηλαδη χωρις στατιστικες μελετες να μην μπαινουμε να γραφουμε εδω μεσα?
Αρκει ενα “αυτο πιστευεις εσυ , αυτο πιστευω εγω”. Το να δηλωσεις οτι εσυ εχεις στοιχεια ενω εγω δεν εχω ειναι τι ? Δειγμα οτι εσυ εχεις δικιο και εγω οχι ? Τι φαση δηλ ?
Οπως σου πα δειξε μου τα μετρησιμα στοιχεια σου και πιστεψε με ΑΝ θελω θα στα ακυρωσω . Οπως εσυ μπορεις να ακυρωσεις τις δικες μου θεσεις λεγοντας “δεν εχεις μετρησιμα στοιχεια να το στηριξεις”…καπου ωπα ε.

Έλα ρε 'συ @mphxths, δεν είμαστε παιδάκια. Τα γραπτά όλων μας φαίνονται εδώ μέσα. Τι μια λες “το Linux δε μπορεί να χτυπήσει τα Windows” και την άλλη φτάνεις να λες “ναι, και τα Windows έχουν προβλήματα αλλά για εμένα κάνουν τη δουλειά τους”, λες και η υποκειμενική άποψη ευσταθεί ως επιχείρημα.

Σου έχουμε ανταπαντήσει τόσα άτομα και σε όλες τις περιπτώσεις εμμέσως πλην σαφώς αποδίδεις τις αδυναμίες των Windows σε οτιδήποτε άλλο πλην των ίδιων των Windows.

Έφτασες μέχρι και να πεις στον άλλον ότι η προσφυγή στην πλειοψηφία δεν είναι πλάνη ενώ είναι ακριβώς αυτό σε κάθε λογικό σύστημα, εφόσον η προτίμηση της πλειοψηφίας δε μπορεί να αποτελέσει απόλυτο τεκμήριο ποιότητας.

Εγώ προσωπικά δε σου είπα τι πιστεύω. Υπαρκτές περιπτώσεις σου ανέφερα. Το τι πιστεύω εγώ, εσύ ή ο οποιοσδήποτε δε μπορεί να είναι αντικειμενικό.

1 «Μου αρέσει»

Αν μπορουσε θα τα χτυπουσε. Παρε μετρησιμα στοιχεια. Πες μου για στημενα παιχνιδια , ανηθικες τακτικες κλπ. Προσωπικες σου αποψεις , δεν ειναι αντικειμενικες. Αφου θες να παιξουμε με μετρησιμα στοιχεια.

Τοσα = ποσοτικος προσδιορισμος.

Αρα αφου το τι πιστευει ο καθενας εδω μεσα δεν ειναι αντικειμενικο κριτηριο , να παψουμε να μιλαμε για το τι πιστευουμε να πεταμε λινκς για το τι πιστευουν αλλοι . Σε καποια παραλληλη διασταση το τι πιστευουν αλλοι ειναι αντικειμενικο κριτηριο… τραβα γυρευε κοινως.

Επειδη δεν ειμαστε παιδακια , πρεπει να καταλαβεις οτι μια συζητηση θα περιλαμβανει και προσωπικες αποψεις …το αν νοιωθεις εσυ την εσωτερικη αναγκη να ακυρωνεις την προσωπικη αποψη του αλλου , να το κοιταξεις. Ο καθενας λεει την αποψη του , πεταει και κανα λινκ ετσι για το εφε , και συνεχιζεται η συζητηση . Δεν επιβαλλουμε αποψεις , ο καθενας τις αξιολογει μονος του στο τελος…
Πρεπει να εισαι η ψυχη των παρτυ ε ? “Ελα θες ενα κουτακι μπυρα ? Ειναι ελαφρια με λιγο αλκοολ” “Μισο να γοογλαρω την μαρκα της να δουμε ποσο αλκοολ εχει. Το οτι λες οτι ειναι ελαφρια ειναι προσωπικη σου αποψη και δεν ειναι αντικειμενικη”…

Δε με ενδιαφέρει να ακυρώσω τις θέσεις κανενός, ούτε να αποδείξω ότι το Linux είναι “καλύτερο”. Όταν όμως, για παράδειγμα, ένας συνομιλητής σου αναφέρει μια χαρακτηριστική περίπτωση όπου το Linux είχε μια σοβαρή αντιπρόταση στα Windows αλλά η Microsoft την κατέστειλε, κι ενώ ξέρεις ότι δεν ήταν η μόνη λες ότι η αντίπαλη ομάδα δεν απέδιδε τα δέοντα, μιλάς για πλειοψηφίες κλπ., αυτό δείχνει προκατάληψη και μη καθαρή κρίση.

Το “οι περισσότεροι προτιμούν το Χ, άρα το Χ είναι καλύτερο” δεν ευσταθεί ως λογικό επιχείρημα πουθενά στον πλανήτη. Γι’ αυτό χαρακτηρίζεται πλάνη. Απλό είναι.

Μπορούμε να εκφράζουμε όσο θέλουμε προσωπική άποψη αλλά κάποιες φορές η προσωπική άποψη μπορεί να είναι εντελώς αβάσιμη (για όλους μας το λέω), οτιδήποτε είναι προσωπικό δε μπορεί να είναι αντικειμενικό κι επίσης κάποια πράγματα δεν είναι θέμα άποψης. Θέλω να πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις με αυτό.

βρε αφου ειπαμε ουκ εν τω πολλω το ευ…
ειλικρινα αυτο μου θυμιζει εντονα ενα διαλογο αναμεσα σε μια μανα με το γιο της που ακουσα μια φορα →
μανα: μονο εσυ το κανεις αυτο
γιος: και τι σημαινει αυτο; οτι δεν ειναι σωστο;
μανα: γιατι βλεπεις να το κανει κανενας άλλος;
γιος: δηλαδη αν φορεσουν ολοι οι άλλοι φουστα και γινουν gay το σωστο ειναι να βαλω και εγω φουστα και να γινω gay;
μανα: ε ναι…
:zipper_mouth_face:

το λινκ με την προσφυγη στην πλειοψηφια εχει κατι καλα παραδειγματα, πχ αν βασιζομασταν στο market share, ακομα θα νομιζαμε οτι ο ηλιος γυριζει γυρω απο τη γη…

Κοιτα , ξερω οτι γραφω σε linux forum και θα συναντησω φανατισμο , και σορρυ αν σας χαλαω την σουπα. Ναι η αντιπαλη ομαδα δεν αποδιδει τα δεοντα. Δεν θες να το δεχτεις και θες να ζησεις σε αρνηση , δικαιωμα σου. Θες να ριξεις το φταιξιμο στην microsoft , που επεβαλλε το κακασχημο , αχρηστο λειτουργικο της , καντο. Κατα τα αλλα εγω εχω προκαταληψη και μη καθαρη κριση.

Δεν ευσταθει αλλα μαντεψε σε τι στηριζεται το πολιτευμα μας καθως και αλλων χωρων…μην μου πεις…στην πλειοψηφια ? Ρε κατι πραματα. Σιγουρα το τι προτιμαει η πλειοψηφια δεν ειναι παντα το ιδανικοτερο , ασχετως θεματολογιας το λεω αυτο , αλλα σε καποιες περιπτωσεις δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα. Και σε τελικη αναλυση ποιος θα κρινει αν η πλειοψηφια επιλεγει το σωστο/αρτιο/ιδανικοτερο ή οχι ? Το συμβουλιο των σοφων ?
Στην περιπτωση των λειτουργικων συστηματων το 77% των χρηστων παγκοσμιως θεωρησαν οτι τα windows τικαρουν περισσοτερα κουτακια απο οτι τικαρουν για σενα. Αυτο τα κανει ιδανικοτερη επιλογη για αυτους και οχι για σενα.
Αν ειναι καλυτερο λειτουργικο το ενα απο το αλλο ειναι αλλη συζητηση και δεν παιζει ρολο.
Και το αυτοκινητο ειναι καλυτερο μεταφορικο μεσο απο το γαιδουρι , αλλα αμα θελω να ανεβω σε μια βουνοπλαγια θα παρω το γαιδουρι…ιδανικοτερο μεσο για αυτην την δουλεια.

Σας πιανει ανεξηγητη πορωση μερικους. Αν η microsoft δεν εκανε το ενα , αν το λινουξ εκανε το αλλο…κακες τακτικες , επεβαλλε…εκανε , ερανε…και κλαμα και δραμα.
Λες και το λινουξ ηταν το απολυτο λειτουργικο απο αλλο πλανητη και η κακια microsoft το εθαψε με μαφιοζικες τακτικες.
Αντι να αντιμετωπισετε την πραγματικοτητα και τα κουσουρια του λινουξ , τα βαζετε κατω απο το χαλακι και ολοι μαζι εναντιον της microsoft…
Aντι να ειστε αντικειμενικοι , να λετε τα υπερ και τα κατα… μα τι λες ρε μπηχτη…λινουξ και αγιος ο θεος…τελειοτητα…το καλυτερο λειτουργικο…ας οψεται η ωρα και η στιγμη που μας χαντακωσε η microsoft…Θελετε και τα λετε μερικοι ?

Yπαρχει και το μοντελο Βορειας Κορεας , αν δεν σου αρεσει η προσφυγη στην πλειοψηφια :slight_smile:

αυτο μου φαινεται λεγεται μοντελο του πεταω τη μπαλα στην εξεδρα :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Αν ηταν το λινουξ η πλειοψηφια , απορω τι θα λεγατε μερικοι … οτι η πλειοψηφια δεν εχει παντα δικιο ? :slight_smile:

ε ναι αμα δεν ειχε δικιο…

Θα αποφύγω να μιλήσω περί του μοντέλου της Δυτικής Δημοκρατίας, δεν έχει θέση μια τέτοια συζήτηση εδώ. Αλλά στην πατρίδα της Δημοκρατίας στην Αμερική έχουν περάσει νόμοι για διδασκαλία του “δημιουργησμού” σε ίση βάση με την θεωρία της εξέλιξης. Και νόμοι για την τιμή του \pi στην τιμή του 3 (παρά λίγο).

Η πλειοψηφία είναι η δημοφιλία δηλαδή στην περίπτωση μας μια ταυτολογία. Αυτό που θέλουμε είναι μια μέθοδος που να οδηγεί σε επιστημονική συναίνεση.

Αν το Linux ήταν πλειοψηφία πολλοί από εδώ θα είχαν Ηaiku OS :slight_smile:
Την αλήθεια να την λέμε

Αρα τα windows ειναι περισσοτερο δημοφιλη απο το λινουξ για τους χ,ψ λογους που εχουν να κανουν με σκιωδεις και μαφιοζικες τακτικες επιβολης τους απο την microsoft ?
Και κατα τα αλλα 77% των χρηστων παγκοσμιως καθονται με ενα μηχανημα που εχει καταστει αχρηστο απο ενα λειτουργικο που ειναι… αχρηστο αλλα το επελεξαν επειδη ηταν δημοφιλες , σωστα ?
Και σε μια εποχη μηδενικης πληροφορησης , κανενας δεν τους πληροφορησε για το υπερτατο λειτουργικο που ακουει στο ονομα λινουξ ? Και οσοι το πληροφορηθηκαν και προσπαθησαν να το περασουν στο μηχανημα τους η microsoft με καποιο μαγικο τροπο τους εκαψε τον Η/Υ τους ? Κατι τετοιο λες ? Γιατι ειμαι και αργοστροφος και δεν τα πιανω ευκολα :slight_smile:

Φανατισμό; Πού; Απορρίψαμε εμείς οποιοδήποτε ανεξαιρέτως αρνητικό επιχείρημα για το Linux; Πήγαμε σε Windows forum ενώ είμαστε κυρίως χρήστες Linux για να πούμε ότι το Linux είναι “καλύτερο”; Σε προηγούμενα σχόλια εγώ ο ίδιος δε συμφώνησα ότι ορισμένα που ανέφερες είναι όντως αρνητικά; Ζω εγώ σε άρνηση ενώ εσύ είσαι ο μόνος που δεν έχεις πει ξεκάθαρα ούτε μια φορά “ναι ρε παιδιά, το τάδε είναι μειονέκτημα των Windows”;

Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που είναι βασισμένα σε κάποιον παράγοντα αλλά ο παράγοντας αυτός είναι λανθασμένος εξαρχής. Οι άνθρωποι είμαστε εξ ορισμού ατελή όντα, μην το ξεχνάς. Μπορεί κάπου η πλειοψηφία (πλειονότητα βασικά) να πηδάει από γκρεμούς. Αυτό δεν το κάνει και λογικό. Πώς αλλιώς να στο εξηγήσω;

Εσύ το κάνεις αυτό, όχι εμείς. Σου αναφέρω ξανά την ίδια περίπτωση:

  • Το Linux δεν έχει πρόταση για γραφιστικές δουλειές
  • Μα υπήρχε το Corel την εποχή των Windows 98 αλλά “τυχαία” εξαγόρασε την εταιρεία η Microsoft και εξαφανίστηκε
  • Όλο επικρίνετε την Microsoft

Ηλίου φαεινότερο είναι το τι συνέβη στην παραπάνω περίπτωση αλλά εμείς είμαστε σε άρνηση.

Έχει μειονεκτήματα το Linux; Σαφέστατα. Έχει όμως και -επίσης σαφέστατα- πλεονεκτήματα. Μπορούμε να πούμε ότι το τάδε λειτουργικό είναι “καλύτερο” ή “χειρότερο” αντικειμενικά; Όχι, γιατί δεν υφίστανται ίσοι όροι.

Να με συγχωρείς αλλά προσωπικά δε μπορώ να εξακολουθήσω να συμμετέχω στη συζήτηση. Δε βρίσκω νόημα. Πες ότι έχω παντού άδικο, μιλάω παράλογα και είμαι φανατισμένος. Καλή καρδιά και καλή συνέχεια.

Καλη αναγνωση.

Εχεις μπλεξει εννοιες. Το εξ’ορισμου ατελη οντα ειναι προσωπικη σου γνωμη ? Για να δουμε αν το λεει καποια επιστημονικη μελετη με μετρησιμα στοιχεια ή αν ειναι κατι που πιστευεις και αρα δεν ειναι αντικειμενικο.
Το θεμα της πλειοψηφιας ετσι γενικα ειναι … γενικο. Αν θες να μιλησουμε για συγκεκριμενο θεμα θα σου επιχειρηματολογησω για το συγκεκριμενο θεμα.

Την Corel που εφτιαξε το corel linux την εξαγορασε η Xandros. Η μονη σχεση με την Microsoft ειναι καποια συνεργασια που εκανε η Xandros αργοτερα με την Microsoft για καποιο software. Αλλα αμα θες να ανακαλυψεις συνομωσια , καντο. Καλο διαβασμα εδω και εδω.
Και στην τελικη , ειναι σαν να λες οτι η microsoft (ας πουμε microsoft να μην σου χαλασουμε την ζαχαρενια) , πηγε με το πιστολι στον κροταφο και ειπε στην corel “ΠΟΥΛΑ ΤΩΡΑ”. Μιλαμε για μια διανομη debian-based που εκανε μαιμουδιες με το wine για να τρεχει την wordperfect σουιτα της. Σιγα δηλ το χτυπημα που καταφερε η microsoft στο λινουξ. Α και δεν ξερω αν σου το πα … Xandros… not Microsoft.

Ξερεις που εγκειται η πορωση σου. ? Οτι με αυτα που λες ειναι σαν να λες “ξερετε το λινουξ εχει μειονεκτηματα , αλλα δεν εχει επικρατησει στον desktop τομεα , οχι λογω αυτων , αλλα εξαιτιας της microsoft που με χειροτερο λειτουργικο εκανε καλυτερο promotion ! Με μαφιοζικες τακτικες επικρατησε του δικου μας λειτουργικου”…
Καλως ηρθες στον πλανητη Γη , οπου στον κοσμο της προσφορας και της ζητησης και της αγορας , μεταξυ δυο προιοντων παραπλησιων δυνατοτητων επικρατει αυτο με την καλυτερη διαφημιστικη καμπανια.
Οσο καλο και αν ειναι το προιον σου αν δεν το διαφημισεις και δεν το προμοταρεις θα παει απατο. Θυμισου nvidia και 3dfx . Η 2η απειρως καλυτερη εταιρια , πρωτοποριακη και δεν συμμαζευεται. Λαθος επιχειρηματικες κινησεις , πτωχευση , εξαγορα απο την 1η.
Επικρατησε η καλυτερη ? Οχι. Κατεβα απο το συννεφακι σου και προσγειωσου στην πραγματικοτητα.

Ναι ο φανατισμος συνηθως δεν βγαζει νοημα. Καλο ταξιδι σε αλλα θεματα που μπορεις να φανατιζεσαι πιο ελευθερα.

Ανταλλαγή επιχειρημάτων παρακαλώ, και όχι αλληλοκατηγορίες. Αλλιώς να το κλείσουμε αν εξαντλήθηκε το θέμα.

ΥΓ: Θέλουμε και επιδιώκουμε την αντίθετη άποψη, να βγούμε έξω από το Echo Chamber

Λιγο πολυ ναι. Αλλα ειναι προσωπικη μου αποψη αυτο , χωρις μετρησιμα στοιχεια. Μπορει και να μην ειμαι αντικειμενικος δηλ :slight_smile:

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη που δεν παρακολουθώ μια εντελώς διαφορετική συζήτηση από την παρούσα και δεν είμαι παντεπόπτης.

Τίποτα δεν έχω μπλέξει. Εσύ ερμηνεύεις την προσφυγή στην πλειοψηφία “με προϋποθέσεις”.

Πρώτον, θα έπρεπε να ξέρεις ότι η Wikipedia δε θεωρείται σοβαρή πηγή. Το γράφουν και οι ίδιοι με μεγάλα κεφαλαία γράμματα ότι δεν εγγυώνται την εγκυρότητα.

Ορίστε ένα άρθρο της εποχής, από ένα μέσο που μόνο “anti-Microsoft” δεν το λες. Δες τα ερωτήματα που εγείρει, σκέψου τι συνέβη στην πραγματικότητα και κρίνε μόνος σου αν έπεσαν μέσα. Μη με τρελαίνεις όμως.

https://www.forbes.com/2000/10/03/1003corel.html#bfc10be3baf0

Προσωπικά πάντα τονίζω ότι ούτε καν η συζήτηση περί" καλύτερης" διανομής δεν έχει νόημα και συνήθως αποφεύγω να συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις. Και σίγουρα δε θα πήγαινα σε ένα Windows forum να μιλήσω για το πόσο καλό είναι το Linux. Ας είναι όμως, εγώ είμαι ο "πορωμένος"και “φανατισμένος” και οι δικές μου απαντήσεις έχουν επιθετικότητα.

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη μεταξύ μας. Να είσαι καλά (δεν το λέω ειρωνικά).

1 «Μου αρέσει»