Η ζωή με το linux

Πραγματικα θα ηθελα να ξερα πως ενοιωσαν οι χρηστες του ubuntu που ειχαν κανει donations και την μια μερα ειχαν unity και την επομενη gnome3. Την μια μερα ειχαν chromium απο το repo και την επομενη σε snap. Που αν αφαιρεσεις το chromium snap σου περναει με το ζορι τον firefox. Δηλαδη αν θες να μην εχεις καθολου κανεναν browser δεν μπορεις , δεν στο επιτρεπει η διανομη. Πως θα ενοιωσαν αυτοι οι χρηστες που η διανομη τους , πηρε πορεια που ουτε τους αρεσε ουτε τους ρωτησε την γνωμη κανενας.
Το φτιαχνουμε κατι εθελοντικα , δεν πληρωνομαστε , αρα δεν πρεπει να εχετε εσεις οι χρηστες απαιτησεις ή γνωμη για τα τεκτενομενα στην διανομη δεν στεκει στο δικο μου μυαλο.
Οι χρηστες ειναι τα θεμελια της διανομης. Οχι το αναποδο. Αν δεν εχει χρηστες η διανομη , το κλεινει το μαγαζι. Δεν εχει νοημα υπαρξης. Αρα αφουγκραζεσαι τον πελατη. Εδω αρχισε να τον αφουγκραζεται η microsoft… που μην κοροιδευομαστε , ουτε αυτην την πληρωνουμε εμεις οι ιδιωτες :slight_smile:

Προτεινεις και windows αν το σηκωνει η περιπτωση δηλ ? :slight_smile:

Δεν νομιζω να ειναι πρεπον να διαφημισω…ή εστω να αναφερω…

Ναι φταιω. Αν και εχω αρχισει να ειρωνευομαι και να φορτωνω ευκολα εκει περα. Ειναι συνηθες το φαινομενο να μπαινει καποιος και να ρωταει για το λινουξ λες και ειναι ενα παιχνιδι που θα του πεις τα κουμπια και θα το παιξει κουτσα στραβα. Δεν καταλαβαινουν ουτε αυτοι που ρωτανε ουτε αυτοι που απαντανε οτι μιλαμε για ενα ολοκληρο λειτουργικο , και πρεπει να μαθουν καποια βασικα πραγματα . Ετσι ο ενας ρωταει για το καινουργιο “παιχνιδι” που βρηκε , καποιος απανταει υποθετωντας οτι ερωτησασας θα καταλαβει τι του λεει…και γινεται θεατρο του παραλογου.
Και ολα αυτα ενω οι πληροφοριες για το hardware, software , επιπεδο γνωσεων ερωτησασα , ακριβες προβλημα , ακριβεις κινησεις για επιλυση , τι δοκιμασε και τι οχι και τι δουλεψε , τι εψαξε , τι βρηκε , τι καταλαβαινει απο οσα του λεμε και τι οχι , ειναι ανυπαρκτες και αναλισκομαστε σε διερευνητικες ερωτησεις επι μερες …
Ναι λοιπον ωρες ωρες φταιω που ασχολουμαι και εχω θεσει πλεον κανονες / template με τις απαραιτητες πληροφοριες που πρεπει να παρασχει καποιος που ρωταει για να μπορω να απαντησω επαρκως ή να μπω στον κοπο να ασχοληθω…εχω βαρεθει πια :slight_smile:
Ο dev λοιπον μπορει να εχει στο μυαλο του κατι . Να υλοποιησει κατι οπως το οραματιζεται , οπως τον βολευει , οπως του αρεσει. Δεν πρεπει να ξεχναει ομως οτι δεν το φτιαχνει για αυτον αλλα για τους χρηστες. Αν δεν αρεσει στην πλειοψηφια αυτων , απετυχε.
Αλλιως να μην εκανε public την διανομη του , ας την ειχε για την παρτι του και ας την εφτιαχνε οπως ακριβως την ηθελε.
Καποιος ειδε ονειρο το gnome 3 για παραδειγμα και προσπαθησε να μας το περασει σαν το απολυτο DE με προχωρημενο workflow. Οχι ρε φιλε δεν παιζει αυτο. Για αυτο εχουν βγει 1000αδες extensions. Υπηρξε αναγκη να αλλαξει το gnome 3 και το εχει καταλαβει και το ιδιο και αρχιζει να ενσωματωνει εξ’ορισμου καποια extensions. Στην ουσια ριχνει τα μουτρα του χωρις να το παραδεχεται ανοιχτα.
Για αυτο βγηκε και το mate , νοσταλγοντας το gnome 2. Δηλαδη καποια πραγματα βλεπεις οτι δεν περπατανε…αλλαξε τα…βελτιωσε τα…ακου τον λαο…και θα πας μπροστα.
Ο λαος δεν αντιδρα ετσι για να αντιδρα. Κατι δεν του αρεσε αντικειμενικα και το λεει. Δεν μιλαμε για 1-2 περιεργους…

Δεν έχουμε απαγορευμένα url εδώ, και δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε με κανένα άλλο φόρουμ (άλλωστε τι είμαστε δίπλα του; μια κουτσουλιά είμαστε :slight_smile: ).

Το διαφημιστικό spam μόνο δεν μας αρέσει και ξέρουμε καλά όλοι μας να το ξεχωρίσουμε αυτό.

1 «Μου αρέσει»

@Asfodelus Κρυβε λινκς , θα μπουν να διαβασουν τα κατορθωματα μου , θα φριξει το σκυλι που ελεγε και εκεινη στο masterchef :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Αν θέλουμε να διαγραφεί κάτι κάνουμε επισήμανση της ανάρτησης και το αίτημα θα εξεταστεί και θα αγνοηθεί από την διοίκηση.

Ναι τα requests μπορει να ειναι μια καλη λυση , σαφως συμφωνω, με την προϋποθεση βεβαια οτι ειναι εφικτο να υπαρχουν responsive (ξεχασα πως το λενε αυτο στα ελληνικα) developers, οποτε θα συμφωνησουμε και ως προς αυτο, αλλά…
οπως βλεπεις →

μπορει να πεσουμε στη γραφειοκρατία :star_struck:

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει από τος πρώτες διανομές μια σύγκρουση ανάμεσα σε δυο οπτικές πάνω στο τι είναι και τι δεν είναι το Linux. Η μια οπτική θέλει να φτιάξει ένα καλό προϊόν και η άλλη θέλει να αλλάξει κάποιες όψεις της πραγματικότητας. Η δύναμη του είναι πως οι δυο αυτές θέσεις όρασης τις περισσότερες φορές συγκλίνουν και το στοίχημα είναι το πως θα μεταφέρουμε αυτή την διαλεκτική σύνθεση και σε άλλες όψεις της πραγματικότητας.

Αλλά τα δυο πρόσωπα του Ιανού δεν πρόκειται ποτέ να γίνουν ένα, όσες συζητήσεις και να κάνουμε. Αλλά αυτές είναι απαραίτητες, έχουμε μια τάση να φτιάχνουμε ένα echo chamber με τις απόψεις μας και να μένουμε μέσα στο κλουβί που χτίσαμε. Για αυτόν τον λόγο συζητήσεις σαν αυτήν είναι απαραίτητες. Για να δούμε κάποια πράγματα από άλλη σκοπιά.

Και η κουβέντα είναι δύσκολη. Από ποιον θα μάθουμε να συζητάμε; Από την Ελληνική τηλεόραση την ελληνική βουλή ή την μοντέρνα ελληνική διανόηση; Έχουμε κολλήσει πολύ στον Αριστοτέλη και δεν ξέρουμε καθόλου τον Lotfi Zadeh.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι κάτι που ανέφερες εσύ. Εγώ δεν έγραψα ούτε για “ξερόλες” ούτε για υποχρεωτικές αναβαθμίσεις. Εγώ σου είπα απλά ότι από τα 8 και έπειτα υπήρξε μεγάλη αντίδραση, με αποτέλεσμα είτε προσπάθειες να αφαιρεθούν/απενεργοποιηθούν τα νέα features είτε αλλαγή λειτουργικού.

Το δέχομαι και σε ξαναρωτάω: αν αυτό συμβαίνει στο λειτουργικό με το 90% market share, που έχει συμφωνίες με κατασκευαστές, που δημιουργείται επαγγελματικά, που απευθύνεται στον “μέσο χρήστη”, που ιστορικά ήταν και είναι πρωτίστως desktop λειτουργικό, που…, που…, και παρόλα αυτά δεν το θεωρείς αρνητικό για τα Windows, γιατί ακριβώς το ίδιο πράγμα το προσάπτεις ως αρνητικό στις διανομές του Linux, για τις οποίες δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω; Γιατί για τους κακούς drivers στα Windows φταίει ο κατασκευαστής τους αλλά στο Linux φταίει το Linux; Γιατί τέτοια biased οπτική;

Και πάλι, δεν ανέφερα τις υποχρεωτικές ενημερώσεις (αν και προσωπικά το βρίσκω μέγιστο λάθος, ανεξαρτήτως λειτουργικού).

Μα τα χτυπάει ήδη. Όχι στο market share, γιατί εκεί ούτε ενδιαφέρεται ούτε και μπορεί να έχει τις φανερές και τις σκιώδεις πρακτικές της Microsoft. Στα μυαλά του κόσμου. Ξέρεις πόσοι υπάρχουν εκεί έξω που δεν είχαν χρησιμοποιήσει ποτέ τίποτα πέρα από τα Windows και ξαφνικά ανακάλυψαν το Linux;

Λάθος. Απλά έχεις τη στρεβλή εικόνα που λαμβάνεις από έναν χώρο ο οποίος ούτε στα ενδότερα της ευρύτερης κοινότητας του Linux βρίσκεται ούτε ασχολείται αποκλειστικά με το αντικείμενο.

Αν ξεψαχνίσεις το παρόν forum, θα βρεις ελάχιστες περιπτώσεις ανθρώπων που θέλουν κάποια διανομή για το σάπιο μηχανάκι 15ετίας τους. Παρομοίως και στα ξενόγλωσσα.

Πέραν τούτου, υπάρχουν και ιστοσελίδες με αντικείμενο το Linux και εκεί πάλι δε γίνεται ιδιαίτερη αναφορά σε ανάγκη που προκύπτει από παλιό μηχάνημα.

Επίσης, ούτε στα διάφορα Linux install fests πηγαίνει κόσμος με χρέπια.

(παρεμπιπτόντως, η υποστήριξη legacy hardware θεωρούνταν κάποτε πλεονέκτημα των Windows και του δεινοσαυρικού τους κώδικα. Ξαφνικά φταίνε τα παλιά μηχανήματα που δε μπορούν να τρέξουν τα 10;)

Εγώ θα σου πω κάτι απλό. Δε χρησιμοποιώ Windows, δε με ενδιαφέρουν και δεν ασχολούμαι. Κι όμως, ξέρω για τα προβλήματα από τα 8 και δώθε. Αφού λοιπόν τα έμαθα εγώ που είμαι εντελώς αποκομμένος από τον κόσμο των Windows, τότε είτε οι περιπτώσεις είναι λίγες -όπως ισχυρίζεσαι- αλλά κάνουν υπερβολικά πολύ θόρυβο και δε μπορεί να τον κατευνάσει μια παντοδύναμη εταιρεία είτε αυτές είναι περισσότερες και πιο σοβαρές από όσο αντιλαμβάνεσαι εσύ.

Κακώς συγκρίνετε το linux με τα windows, δεν υπάρχει λόγος. Το linux τραβάει το δικό του δρόμο και μάλιστα βρίσκεται σε συνεχή άνοδο και εξέλιξη, προσωπικά το προτιμώ από τα windows, όχι γιατί σιχαίνομαι τα windows αλλά από τη στιγμή που προσαρμοστικά στο linux νιώθω πιο άνετα και με βολεύει περισσότερο.

Η αίσθηση μου ότι όλο και περισσότερες εταιρείες πλέον θα σέβονται το Linux και θα προσφέρουν περισσότερο είτε σε ανοιχτό κώδικα, είτε με καλύτερους drivers και αυτό όχι γιατί μας αγαπάνε αλλά ως δικλείδα ασφαλείας, το παράδειγμα της huawei φαντάζομαι θα έχει χτυπήσει καμπανάκι σε πολλούς…

1 «Μου αρέσει»

Δεν νομιζω να ειπα καπου οτι για τους κακους ή μη υπαρξη drivers στο λινουξ φταιει το λινουξ. Ισα ισα εχει κανει ο,τι καλυτερο μπορει ο κερνελ να υποστηριζει απειρο hardware και απειρες αρχιτεκτονικες. Το μονο που μπορω να προσαψω στο λινουξ πανω σε αυτο το θεμα ειναι οτι λογω της πορειας που εχει παρει και της μικρης διεισδυσης στο desktop κομματι της αγορας , δεν εχει τραβηξει κατασκευαστες να φτιαξουν και να φερουν σοβαρους drivers στο λινουξ.
Απο την αλλη το ιδιο προσπαθουν να κανουν και τα windows.
Με την ελευση των 10αριων δεν χρειαζεται να περασεις σχεδον κανενα driver. Αυτο ομως - σε αντιθεση με το λινουξ - δεν αρεσει στους χρηστες. Βρισκουν ενοχλητικο το γεγονος οτι τα windows περνανε τους δικους τους drivers με φασιστικο τροπο. Και προτιμουν τους drivers απο τον κατασκευαστη (λογικο κιολας) , ο οποιος πολλες φορες δεν εχει σωστο driver ή δεν τον εχει ενημερωσει για καινουργιες εκδοσεις windows. Eκει ποιος φταιει λοιπον ? Τα windows ?
Δεν πιστευω οτι μπορω να καταλογισω ευθυνη σε οποιοδηποτε λειτουργικο για τους drivers που προσφερουν. Με τοσο απειρο και διαφορετικο hardware το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να προσφερουν καποιους γενικους drivers … τιποτα παραπανω. Και το κανουν καλα , και τα windows και το λινουξ.

Ανεξαρτητως λειτουργικου δεν μπορουμε να εχουμε ενα λειτουργικο ανενημερωτο και μετα να το κραζουμε. Μιλαμε παντα για patches/fixes σε προβληματα που μπορει να εχει ή security updates. Ξερεις ποσες φορες μπηκε χρηστης windows (αλλα και linux αλλα οχι τοσο) σε φορουμ και περιεγραφε το προβλημα του με κλαματα στα ματια και ερχεται η στιγμη που γραφει “οκ παιδια , εκανα τις ενημερωσεις και λυθηκε το προβλημα” ?
Καπου πρεπει να βρεθει η ισορροπια μεταξυ του , σου επιβαλλω τις ενημερωσεις και καντες οπως θες εσυ ομως. Αλλα καντες.

Για πολυ συγκεκριμενους σκοπους…το ανακαλυψαν. Για να καλυψουν μια αναγκη που δεν μπορουν να καλυψουν τα windows …

Ειναι φυσιολογικο αυτο που λες. Ενας windows user δεν θα μπει ετσι στο ξεκαρφωτο σε ενα λινουξ φορουμ. Στο αλλο το φορουμ λοιπον που ειμαι γραμμενος κοντα στα 20 χρονια , οι χρηστες ειναι ολων των κατηγοριων… windows , linux , macos …Αρα οσο ναναι ειναι μια πιο σφαιρικη εικονα.
Και αυτοι που θελουν να αναστησουν ενα χρεπομηχανημα με το λινουξ ειναι απειροι.
Δεν υπαρχει windows χρηστης που να ειπε , δεν μου αρεσουν τα windows ας παω στο λινουξ. Αυτοι οι χρηστες πανε στα 7αρια.

Δεν νομιζω να ισχυε ποτε αυτο. Με καθε νεα εκδοση windows ανεβαιναν και τα system requirements . Δεν κατεβαιναν ποτε. Αρα η καθε νεα εκδοση ηθελε καινουργιο μηχανημα. Αν ηθελες να παιξεις με παλιο hardware απλα θα κατεβαινες εκδοση ( windows 7 / xp ).

Πολυ απλα ολοι ασχολουνται με τα προβληματα στα windows. Δεν ασχολουνται με τα προβληματα στο λινουξ που υπαρχουν και ειναι πολλα και σοβαρα. Αρα τι ? Δεν υπαρχουν ?
Αν πεσει το δεντρο αλλα δεν ειναι κανεις εκει , παει να πει οτι το δεντρο δεν εκανε θορυβο οταν επεσε ? Ολος ο κοσμος ασχολειται με τα windows , με το τι κανουν σωστα , τι κανουν λαθος , τι καινουργιο φερνουν…και κανεις δεν ασχολειται με τα “νεα” του λινουξ…
Εκτος απο τις σχετικες με το λινουξ ιστοσελιδες προφανως αλλα και αυτες δεν ασχολουνται ιδιαιτερα με τα προβληματα του… Εχεις δει καποια ιστοσελιδα σχετικη με λινουξ να μιλαει για αυτα ?
Οχι βεβαια…ιεροσυλια…μπαινουμε στην φουσκα της αρνησης μας και συνεχιζουμε…

Δεν ξερω αν πρεπει να τα συγκρινουμε αυτα τα δυο , αλλα ασυναισθητα γινεται η συγκριση οταν στοχευουν και τα δυο λειτουργικα το desktop κομματι.
Εχω ζησει την εξελιξη των δυο λειτουργικων απο την γεννηση τους. Απο τα windows 3.11 μεχρι τα 10 και το λινουξ επι εποχες '94-'95 εως σημερα. Καποτε ειχα στριμωξει windows 95 και καποια διανομη λινουξ σε δισκο 850ΜΒ μεχρι που ειδα οτι δεν χωρανε και το γυρισα σε linux only σε μια εποχη που οι διανομες ηταν πολυ πρωτογονες , με compile τον kernel με το χερι , ψαξιμο τα dependencies και αλλα τετοια τραγικα.
Στην πορεια βεβαια αναγκαστηκα να δουλεψω μονιμως με windows κυριως λογω δουλειας.
Ξερεις ποσες φορες εχει ερθει η στιγμη που λεω , οκ ωρα για φορματ να βαλω λινουξ ? Και μιλαω πλεον για τωρινες εποχες που οι διανομες ειναι πολυ καλυτερες απο εκεινες τις εποχες του '95…
Στις 2 πρωτες μερες ξαναγυρναω στα windows … γιατι :

  1. Γιατι παλευω 2 μερες να φτιαξω την υποτυπωδη υποστηριξη του optimus.
  2. Γιατι οι file managers (την μιση μερα μας την περναμε σε αυτους) ειναι υποδυεστεροι αυτου των windows . Ο nautilus ειναι για κλαματα. Μονο ο dolphin στεκεται αξια στο υψος του αλλα ελα που δεν πολυγουσταρω KDE. Thunar / nemo κλπ δεν τους πολυγουσταρω , δεν ειναι κατι αξιολογο και ασε που που πολλες φορες τραβανε μαζι και ολο το DE τους.
  3. Γιατι οι browsers (στους οποιους περναμε ολη την ζωη μας) δεν ψηνονται/δεν μπορουν/βαλε ο,τι δικαιολογια θες να υποστηριξουν hardware acceleration. Ναι οκ ξερω το εκανε ο firefox. Δεν δουλευω firefox ομως :slight_smile:
  4. Γιατι ο εκτυπωτης μου δεν δουλευει σωστα. Οχι δεν θα παρω αλλον ειδικα για το λινουξ.
  5. Γιατι το dual screen setup που εχω στο σπιτι (φορητο + εξωτερικη οθονη) ειναι παντα προβληματικο στην υποστηριξη του.

Με λιγα λογια καταληγω σε υποδυεστερη εμπειρια χρησης για τα δικα μου δεδομενα και setup και δεν βρισκω καποιον πρακτικο λογο (ιδεολογικους μπορω να βρω πολλους) να παλευω με το λινουξ. Και ολα αυτα χωρις να αναφερω/υπολογισω οτι θα σταματησω να παιζω καναδυο παιχνιδια που παιζω που ειναι windows only και κανα δυο εφαρμογες που ειναι και αυτες windows only.

  1. Αν εχεις Intel/Nvidia μπορω να βοηθησω αν θες… αλλα λογω του driver της Nvidia που κανει taint το kernel θα πρεπει να απενεργοποιησεις το SecureBoot. Κατα τα αλλα σε Intel/Nvidia combo το Bumblebee δουλευει μια χαρα.

  2. Οκ δοκιμασες το Caja του MATE; ειναι στην ιδια κατηγωρια (απατα) με τους αλλους; Αν οχι ριχτου μια ματια

  3. Μπορεις να βαλεις Κανονικο Chrome και αν δεν εχεις θεμα με το hardware acceleration στο DE και οι drivers και το bumblebee δουλευουν σωστα δεν βλεπω γιατι θα εχεις θεμα με το hardware acceleration.

  4. Και παλι δεν φταιει για αυτο το GNU/Linux. Αν ειναι laser και συμβατος με PCL5,PCL5e,PCL6 υπαρχουν γενικοι drivers (generic) που για εκτυπωση θα σου κανουν. Αν ειναι πολυμιχανημα και λες οτι δεν σου δουλευει και δεν θες να παρεις καποιον που δουλευει με τη διανομη σου, σεβαστο, αλλα και παλι δεν φταιει το GNU/Linux αλλα ο κατασκευαστης του εκτυπωτη.

  5. Προβληματικο ως προς το τι; Τι ακριβως προβλημα παρουσιαζεται; Αν η διανομη που εχεις στο προφιλ σου ειναι η ιδια που χρησιμοποιεις στο εν λογω laptop τοτε το Arch Wiki ειναι ο καλητερος σου φιλος. Εχουν εκει λιγο πολυ τα παντα.

Καταλαβαινω οτι δεν εχεις χρονο… αλλα αυτη η διανομη υποθετει οτι προυπαρχει χρονος και θεληση για ψαξιμο. Δεν ειναι ουτε καν φιλοσοφικο το ζητημα με το Arch. Οπως και τα Windows και το MacOS και τις αλλες διανομες του GNU/Linux απευθυνεται σε συγκεκριμενο τυπο χρηστη.

Ναι ολες τις σελιδες που μιλανε για το συγκεκριμενο θεμα και ολο το θεμα του fragmentation γιατι αν δεις στο solving Linux και συγκεκριμενα σε ενα σχολιο που το εκανε link, λεει:

There has to be a Linux/GNU platform, IOW:

  1. All distros must contain the same set of long term supported libraries for at least five years (new libraries might be included as optional but installed in parallel to existing ones)
  2. Linus Torvalds et al must stop breaking kernel APIs/ABIs every release (3 months at the moment). The kernel must provide stable APIs/ABIs for at least five years.
  3. All distros must support one common package manager which allows to install any package from the web by simply downloading and clicking it.
  4. This package manager must support digital signatures/verification.
  5. This package manager must allow to run packages in a sandbox environment (so that we don’t repeat a mess which is Windows now).
  6. Perhaps there must be a common repository of packages/libraries for all existing distros so that users had a lesser chance of downloading malware.

Android, which is not GNU/Linux, is a better version of any Linux distro now. Alas, Android is not really meant to be a full fledged desktop OS.

Ειναι ολα αυτα που λενε ολοι οι χρηστες που η ιδεα τους για να κανουν το GNU/Linux καλυτερο ειναι απλα να εχουν μια διανομη… ενα package manager με sandboxing (που δεν ειναι 100% ασφαλες και ειναι και exploitable στην τελικη) ολα με LTS support (βεβαια ποιος θα κανει ολο το QA/QC για να υπαρχει το LTS δεν λενε… αλλα αστο αυτο ειναι αλλη κουβεντα) και με το καρφι για το Linux kernel team που σπαει τα ABI γιατι ολα δουλευουν στην τσιτα στο υπολοιπο συστημα και το ABI μας τα χαλαει και με την κλασικη αναφορα στο Android και εδεσε το γλυκο.

Μονο που το γλυκο εχει χαλασει λιγο.

Δεν το είπες άμεσα αλλά έμμεσα, π.χ. εδώ:

Και οι περισσοτεροι καταληγουν οτι η υποστηριξη αργει ή δεν υπαρχει επειδη φταιει και το λινουξ , εξαιτιας του τροπου δομης του , οσον αφορα τον Χ / wayland και λοιπα components που σχετιζονται με τα γραφικα.

Συμφωνώ απόλυτα. Όμως η ευθύνη και η απόφαση πρέπει, επιβάλλεται να είναι του χρήστη. Αυτός (πρέπει να) είναι ο ιδιοκτήτης και κύριος του μηχανήματός του. Γιατί; Για να γνωρίζει ότι πραγματοποιεί μια διαδικασία που κάτι θα αλλάξει στο λειτουργικό, ενδεχομένως και στο workflow του. Για να μην υπάρχει η παραμικρή υπόνοια ότι κάποιος τρίτος παρακολουθεί και μπορεί να εξαναγκάσει το μηχάνημά του να πραγματοποιήσει μια διαδικασία (πόσο μάλλον όταν πρόκειται για μια εταιρεία με πολύ κακή φήμη σε τέτοια θέματα).

Προφανώς, γιατί κάθε λειτουργικό είναι εργαλείο. Απλά δεν είναι μόνο μία η ανάγκη που δεν καλύπτουν τα Windows.

Δεν είναι. Όλα τα fora είναι, λιγότερο ή περισσότερο, φούσκες. Το ίδιο λάθος θα ήταν αν λέγαμε π.χ. ότι επειδή εδώ έρχονται πολλοί με «απλές» ερωτήσεις, όλοι οι χρήστες Linux δε μπορούν να κάνουν τα στοιχειώδη.

Τη σφαιρική εικόνα θα την πάρεις αν παρατηρήσεις όλους τους ιστότοπους που έχουν αντικείμενο το Linux και φιλτράρεις ως προς τη δημοφιλία, την εξειδίκευση κλπ. Επίσης, θα πρέπει να προσθέσεις την εκτός forum πραγματικότητα.

Από πού προκύπτει αυτή σου η βεβαιότητα; Είναι εντελώς αβάσιμη. Πρώτα απ’ όλα, πολλοί από εμάς που πλέον δε χρησιμοποιούμε Windows, χρησιμοποιούσαμε κάποτε. Επιπλέον, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις χρηστών Windows που θέλουν να αλλάξουν γιατί είναι privacy-minded, γιατί κάπου διάβασαν ότι το τάδε παιχνίδι τρέχει πιο αποδοτικά σε Linux, γιατί δεν τους αρέσει η fluent εμφάνιση και για οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς. Δεν έρχονται όλοι στο Linux επειδή έχουν παλιά μηχανήματα.

Να και μερικές δημοσιευμένες περιπτώσεις:
https://www.reddit.com/r/linux/comments/1r3b0z/why_i_left_windows_for_linux/
https://chryseus.co.uk/view.php?id=14

Έλα τώρα. Τουλάχιστον μέχρι τα 7, τα Windows ήταν γνωστά για τα μεγάλα ποσοστά legacy κώδικα που περιείχαν ώστε να εξασφαλίζουν το backward compatibility και υπήρξαν περιπτώσεις προγραμματιστών των Windows που έλεγαν πόσο δύσκολο είναι να προσπαθείς να χωρέσεις νέα features μαζί με απαρχαιωμένο κώδικα.

Και εδώ μία περίπτωση όπου αναφέρονται και οι κακές ενημερώσεις που λες ότι δεν υπήρξαν:

Εγώ, που δε με ενδιαφέρει, πώς ακριβώς ασχολήθηκα; Έψαξα ενεργά να τα βρω; Έχεις σκεφτεί ότι ίσως ένα μέρος του κόσμου άρχισε να κουράζεται από τα τερτίπια της Microsoft ή ότι ίσως αυτή τα σκ@@ωσε για πρώτη φορά τόσο σοβαρά;

Φυσικά και ασχολούμαστε με τα προβλήματα στο Linux και η ίδια η ύπαρξη της σελίδας που παρέθεσες είναι απόδειξη.

Ακόμα και το περιβόητο “η χρονιά του Linux desktop” μόνοι μας το κάναμε meme.

Θα σε παροτρύνω όμως να ψάξεις λίγο πόσα από τα προβλήματα που αποδίδονται στο Linux οφείλονται αποκλειστικά σε αυτό και δεν προκύπτουν από την κατάσταση που έχουν διαμορφώσει άλλοι.

Αυτό που εκλαμβάνω εγώ από την όλη συζήτηση είναι ότι, για κάποιο λόγο, εσύ προσωπικά δε θεωρείς προβλήματα κάποια πράγματα στα Windows. Ενδεχομένως επειδή το βλέπεις από την προσωπική σου οπτική και με τη δική σου εμπειρία (συμβαίνει σε όλους μας αυτό).

Όμως υπάρχουν αρκετά πράγματα που για εσένα μπορεί να είναι “έλα μωρέ τώρα, χαζομάρες” αλλά για άλλους είναι όντως πρόβλημα. Μην τα απορρίπτεις τόσο εύκολα.

1 «Μου αρέσει»

To bumblebee εχει πεθανει πλεον. Το switching υποστηριζεται πλεον απο τον επισημο κλειστο οδηγο της nvidia. Αλλα δεν ειναι τελειο ακομα. Καποιες διανομες εχουν βγαλει/υλοποιησει utility για να εκμεταλλευτουν την υποστηριξη που παρεχει ο οδηγος της nvidia. Συνηθως υλοποιουν 3 modes.

  1. Nvidia only
  2. Intel only
  3. Hybrid mode
    Tα δυο πρωτα απαιτουν logout/login και καταλαβαινεις οτι αν τρεχεις τον Χ μονο με την nvidia τι επιπτωσεις εχει σε μπαταρια και θερμοτητα. Ασε που αν τρεχεις wayland το να γυρισεις σε nvidia only mode ειναι κατι που δεν γινεται. Το 3ο mode ειναι το πιο ενδιαφερον αλλα εχει ακομα ελλειπη υποστηριξη στο power management της καρτας.
    Ολα αυτα εφοσον εχεις επιλεξει διανομη που εχει τετοιο utility.

Πολυ πιθανο να τον ειχα δοκιμασει οταν επαιζα με καποια MATE διανομη. Δεν ειναι λυση βεβαια αυτο. Ουτε ειναι σοβαρα πραγματα το καθε DE να φτιαχνει δικο του file manager που ο καθενας δεν ειναι και κατι μοναδικο ωστε να δικαιολογει την υπαρξη του.

Οι browsers πρεπει να γινουν compile με τον αντιστοιχο κωδικα/flags για hardware acceleration. Δεν εχει να κανει με το DE. Δεν ξερω γιατι δεν το κανει το chrome. Η εκδοση του για τα chromebooks εχει κανονικα hardware accel. Αρα ειναι εφικτο. Τωρα τι δικαιολογιες προβαλλουν δεν ξερω. Ισως ειναι τεχνικο το ζητημα και κλαιγομαστε αδικα. Αλλα καποια στιγμη κυκλοφορησαν custom compiled εκδοσεις του chromium με ενεργο hardware accel ( X11 only ) και τωρα πριν κατι μερες επισημος firefox με hardware accel ( X11 και wayland ) . Ολα αυτα κυριως για intel καρτες…

Το ξερω οτι δεν φταιει το λινουξ αλλα ο κατασκευαστης. Αλλα σκεψου οτι πολυς κοσμος που παει στο λινουξ , εχει ηδη το hardware , δεν το αγοραζει εκεινη την στιγμη. Και να ειχε την δυνατοτητα ή την ορεξη να το αγορασει , ξαναλεω η λογικη λεει οτι το αγοραζει επειδη του γυαλισε ή επειδη θελει να κανει την δουλεια του … οχι επειδη θελει να τρεξει το λινουξ. Αν μπορεσει να τρεξει και το λινουξ σωστα και ομορφα παραλληλα με το να κανει την δουλεια του σωστα και ομορφα , επιπλεον κερδος.

Συνηθως τετοια setups εχουν προβλημα οταν μιλαμε για διαφορετικου dpi οθονες. Δεν παιζει σωστο scaling με τον X11. Δεν ξερω με τον wayland τι παιζει. Απο ο,τι διαβαζω παιζει διαφορετικο scaling αλλα υπαρχει θολουρα πολλες φορες.
Το δικο μου προβλημα ηταν το εξης , και ηταν με οσες διανομες / DE ειχα δοκιμασει. Θα σου πω τι συμπεριφορα εχω στα windows , που ειναι λογικη και αναμενομενη.
Εχω φορητο και εξωτερικη οθονη συνδεδεμενη με hdmi καλωδιο σε hdmi υποδοχη. Ρυθμιζω να γινει extend το desktop και την εξωτερικη οθονη ως “primary display”. Αρα τα παντα ειναι εκει , μπαρες , παραθυρα , οταν τρεχεις κατι που παει σε full screen mode ανοιγει σε αυτην.
Οταν λοιπον τραβηξω το καλωδιο και βγαλω off την εξωτερικη οθονη , τα windows ανιχνευουν την αλλαγη και οριζουν αυτοματα ως “primary display” την οθονη του φορητου και “φερνουν” τα παντα εκει. Και απλα συνεχιζεις την δουλεια σου.
Στις λινουξ διανομες τι γινεται λοιπον … Το πρωτο σκελος δουλευει ακριβως οπως και στα windows. Oταν αφαιρεσω την οθονη , η διανομη δεν ανιχνευει την αλλαγη και διατηρει ως “primary display” την εξωτερικη οθονη. Αρα ο,τι παραθυρο εχω ανοιξει βρισκεται ακομα …εκει.
Ο,τι παραθυρο ανοιξω απο κει και περα , ανοιγει στην “primary display” , που ειναι η εξωτερικη ακομα …αρα δεν το βλεπω…ποτε. Η μονη λυση ηταν να εχω ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ την κατασταση , να εχω ανοιχτο τερματικο στην εσωτερικη οθονη , να τρεξω xrandr να κανει εκ νεου detect τις οθονες και να φερει τα παντα στην εσωτερικη μιας και την οριζει πλεον ως “primary display”.
Οποιαδηποτε χειρωνακτικη λυση σε ενα τετοιο βασικο ζητημα το θεωρω καταντια , σορρυ κιολας.

Δεν καταλαβες , εχω ΑΠΕΙΡΟ χρονο. Αλλα περιμενω τα βασικα καθημερινα ζητηματα μου να ειναι λυμενα , και να ασχολουμαι απο κει και περα για τα υπολοιπα.

Κοιτα , περα απο αυτα που λεει για το kernel team και τα περι sandboxing που δεν μπορω να εκφερω αποψη μιας και δεν εχω αυτες τις τεχνικες γνωσεις , τα υπολοιπα ειναι σωστα points. Πως θα υλοποιηθουν και απο ποιον , ναι οκ ειναι ενα ζητημα…
Το ανδροιδ ειναι δυστυχως ενα χαρακτηριστικο δειγμα , του παιρνω τον κερνελ της καρδιας μας και το υλοποιουμε σε μια πολυ καλη διανομη/λειτουργικο.
Δεν ξερω αν το GNU και ο,τι αυτο συναπαγεται ειναι “εμποδιο” για να γινει κατι αναλογο του Ανδροιδ που προφανως δεν ειναι GNU λειτουργικο , αλλα ισως να μπορει να υπαρξει μια μεση οδος…

Στο πρωτο λινκ , το ποστ ειναι 6 χρονια πριν και γραφει “εγινα linux user 30 χρονια πριν”. Δηλαδη καπου ωπα 2020-36 = 1984 , ακομα δεν το ειχε εμπνευστει ο Linus :slight_smile:
Tα υπολοιπα 2 λινκς , ειναι ποστς/αρθρα που σηκωνουν πολυ αναλυση…

backward compatibility με παλιες εκδοσεις των windows. Τι σχεση εχει αυτο με το ποσο “ανετα” ή οχι επαιζαν σε παλιοτερο hardware. Δυο διαφορετικα πραγματα ειναι αυτα.

Oι αλλοι ειναι εταιριες , λεφτα θελουν να βγαλουν. Αρα διαμορφωνουν την κατασταση ωστε να…βγαλουν λεφτα. Αν δεν βρισκουν προσοδοφορο εδαφος στο λινουξ , δεν ειναι τοσο δικο τους προβλημα. Βεβαια με την σταση τους διαμορφωνουν μια κατασταση στο λινουξ , που αν δεν ενδιαφεροντουσαν τοσο να βγαλουν λεφτα θα πραττανε αλλα πραγματα και θα υπηρχε αλλη κατασταση στο λινουξ. Γιατι να το κανουν ομως ? Γιατι δεν θα βγαλουν λεφτα…
Και οσες απο αυτες τις εταιριες ασχολουνται με το λινουξ και το ελευθερο λογισμικο το κανουν γιατι ηδη βγαζουν λεφτα απο αλλου και σου λεει κατσε να ασχοληθουμε , να εχουμε το λινουξ απο κοντα , να δειχνουμε οτι συμβαλλουμε και εμεις , ποτε δεν ξερεις , να εχουμε πορτα για τον χειμωνα…

Κοιτα , εγω θεωρω οτι τα windows εχουν πολλα προβληματα . Και οτι το telemetry παει συννεφο. Αλλα για μενα κανουν την δουλεια τους. Κανουν την δουλεια μου. Και μαλλον αν κρινουμε απο το μεριδιο της αγορας , κανουν την δουλεια πολλων ανθρωπων , τουλαχιστον ικανοποιητικα. Για καποιους αλλους για τους χ,ψ πρακτικους , ιδεολογικους και δεν ξερωγω τι αλλους ειδους λογους , μπορει τα windows να ειναι ανεπαρκη. Ειμαι ο πρωτος που εχω πει οτι κανενα λειτουργικο δεν ειναι ακυρο , απαξ και κανει την δουλεια για καποιον/καποιους.

Καποτε ειχα παει (ως τεχνικος) σε εναν πελατη/ μικρη εταιρια που ειχε σερβερ που ετρεχε novell netware :slight_smile: Το λογιστικο προγραμμα που ετρεχαν ηταν γραμμενο για αυτο το λειτουργικο και ετρεχε σε αυτον τον σερβερ. Δεν μπορεις να ακυρωσεις εκεινη την στιγμη την χρησιμοτητα αυτου του λειτουργικου. Για αυτον τον χρηστη , για αυτην την δουλεια , εκεινη την στιγμη ηταν η μοναδικη επιλογη που δουλευε. Τοσο απλα.

Δε θα σου αποδώσω skimming αλλά ανθρώπινο λάθος από πλευράς σου. 30 μέρες πριν γράφει. Όλα σηκώνουν ανάλυση αλλά ούτε αναλύεις ούτε μπορεί να γίνει σοβαρή ανάλυση αν έχεις προαποφασίσει πως οτιδήποτε αφορά πρόβλημα στα Windows είναι circumstantial, αποδίδεται αποκλειστικά σε άπειρο χρήστη, είναι σπάνια περίπτωση κλπ.

Οι παλιές εκδόσεις ήταν σχεδιασμένες να τρέχουν σε τι hardware; Είχαν ας πούμε Ryzen το 1999; Το λογισμικό δεν αλληλεπιδρά με το hardware; Εγώ δε σου λέω για τα ολοκαίνουργια features αλλά για το ότι το τάδε GUI που δημιουργήθηκε δεκαετίες πριν και έχει μείνει απαράλλαχτο δεν τρέχει το ίδιο καλά σε σύγχρονο μηχάνημα.

Αυτό μου θυμίζει το ποδοσφαιρικό «έχουμε στήσει τη διαιτησία 100% υπέρ μας αλλά να ήσασταν μάγκες και να κερδίζατε ακόμα και τα στημένα». Εγώ σου λέω ότι είναι αδύνατο να πάρεις κεφάλι σε ελεγχόμενο περιβάλλον χωρίς αθέμιτες πρακτικές κι εσύ μου λες ουσιαστικά «αν μπορούσε ας εφάρμοζε αθέμιτες πρακτικές και το Linux».

Και σου ξαναλέω, το μερίδιο αγοράς έχει διαμορφωθεί και διατηρείται αποδεδειγμένα σε μεγάλο βαθμό με αθέμιτες πρακτικές που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με την ποιότητα του λειτουργικού. Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

Θυμάται κανείς το Corel Linux; Μια πολύ καλή διανομή με εμπορικό λογισμικό που μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες κάποιου γραφίστα ή ενός γραφείου

Τι έγινε με αυτό; Σταμάτησε πολύ σύντομα. Το ότι η Microsoft έδωσε ένα μικρό ποσόν για να αγοράσει μετοχές της Corel λίγο μετά το λες και σύμπτωση. https://news.microsoft.com/2000/10/02/corel-and-microsoft-announce-strategic-alliance/

Έτσι σήμερα κάποιος θα πει πως το Linux δεν κάνει για γραφίστες και πως δεν έχει μερίδιο στην αγορά για αυτόν τον λόγο.

1 «Μου αρέσει»

Με ολο το σεβασμο τοτε αλλα εχεις διαλεξει λαθος διανομη :slight_smile: Το Arch ειναι γνωστο επι της οικουμενης για αυτο. Γιαυτο εχει το Arch Wiki που ειναι πιο ολοκληρομενο απο πολλα Wikis. Οτι θες ειναι εκει. Τσιμπα τις οδηγειες βημα βημα και λυσε το καθε προβλημα που παρουσιαζεται.

Να υποθεσω οτι εχεις δοκιμασει και διαφορετικο HDMI καλωδιο; Η με το ιδιο που δουλευουν τα Windows;

Δεν νομιζω να ειναι θεμα GNU. Υπαρχουν αρκετα GNU Κομματια και στο κανονικο Andorid με τα proprietary κομματια της Google αλλα και στο AOSP που ειναι το αυτο καθαυτο Android Open Source Project δηλαδη το ανοιχτο Android. Το κουλο με το Android ειναι οτι ειναι ετσι φτιαγμενο ωστε οτι αλλο store και να βαλεις… πχ FDroid APIDE κλπ κλπ να μην το αφηνει να κανει εγκατασταση τις εφαρμογες τους… μονο το Google Play Store εχει αυτο το πλεονεκτημα… αυτο το built-in User Experience και το ανοιχτο Android ειναι απο την μαμα εταιρια λειψο απο σχεδιασου για να μην ανταγωνιστει το Android με τα κλειστα κομματια της Google. Τετοια χαρη μας καναν δηλαδη Τετοιο παραδειγμα περνουν… και μας λενε… ναι ξερεις αλλα το User Experience ειναι αλλο κλπ κλπ. Αν σχεδιαζεται FLOSS λειτουργικο να ειναι υποδυεστερο απο το Freemium τι στα κομματια μας λετε και καλα οτι αγαπατε το FLOSS?

Το ιδιο με τον Chrome και τον Chromium. Μια απο τα ιδια. Σαν να λεμε δηλαδη… Ολα 50 ευρω… αστο αυτο κατω κυρα μου κανει 150… τετοια φαση.

Αρχικα να πω οτι οντως λαθος μου , 30 μερες λεει . Πως διαβασα 30 χρονια ενας θεος ξερει. Πιο πολυ το ανεφερα για πλακα. Οχι για να ακυρωσω τα λεγομενα του. Οσο για τα αλλα δυο λινκς δεν ειναι οτι δεν θελω να τα αναλυσω , απλα θα ανακυκλωσω πραγματα που εχουν χιλιοειπωθει.
Δεν νομιζω να ειπα ή να αφησα να εννοηθει οτι ΟΛΑ τα προβληματα στα windows οφειλονται αποκλειστικα στους χρηστες ή σε τυχαιες περιστασεις. Αλλα τα περισσοτερα απο αυτα σιγουρα.
Μην αναφερθω παλι για ελλειψη ενημερωσεων απο μεριας χρηστων , κακογραμμενους drivers , παω και βαζω 2-3 antivirus μαζι γιατι τοσο νοιωθω , τιγκαρω το μηχανημα στους ιους κλπ.

Αυτο που λεω ειναι το εξης. Την εποχη που βγηκαν π.χ. τα windows xp , αυτα δουλευαν καλα στο hardware που κυκλοφορουσε τοτε. Φτιαχτηκε το hardware να δουλευει καλα με τα xp ? Tα xp να δουλευουν καλα με το υφισταμενο hardware της εποχης ? Και τα δυο ?
Οταν φτανουμε στην τωρινη εποχη με τα 10αρια … που εχουν υψηλοτερα requirements δεν μπορουμε να εχουμε την απαιτηση να παιζουν καλα σε εκεινο το hardware. Μπορει και να παιζουν υπο προυποθεσεις… Υποθετω λοιπον οτι οπως τα xp ειχαν φτιαχτει για εκεινο το hardware , πολυ πιθανο τα 10αρια να φτιαχνονται με γνωμονα το τωρινο hardware. Να χρησιμοποιουν “τεχνολογιες” του παροντος. Και ετσι το ταδε GUI που φτιαχτηκε τοτε για τα τοτε μηχανηματα να μην δουλευει σωστα (μπορει να ειναι παναλαφρο βεβαια) στα τωρινα μηχανηματα και GUIs του σημερα να μην δουλευουν στα παλια μηχανηματα. Ειναι τεχνικα θεματα παντως και δεν τα κατεχω…εικασιες κανω.
Απο την αλλη εχουμε το τελειως ασχετο θεμα με το backward compatibility που εχει να κανει με τον κωδικα. Δηλαδη κατι που ετρεχε στα 7αρια να τρεχει (τις περισσοτερες φορες) και στα 10αρια…

Κοιτα δεν αντιλεγω σε αυτα που γραφεις. Μπορει το ιδιο να ειχε γινει αν το λινουξ ειχε δημιουργηθει πριν τα dos/windows. Μπορει τωρα στην θεση της microsoft να ειχαμε καποια canonical.

Καλως ηρθες στον πλανητη Γη. Αναφερεσαι σε αθεμιτες πρακτικες λες και πεφτεις απο τα συννεφα. Μιλαμε για εταιριες που δημιουργουν την πληροφορικη στον πλανητη Γη. Τι περιμενες δηλ ? Αλλα πρεπει να αναγνωρισουμε οτι την microsoft την βοηθαει σε ενα βαθμο και το λειτουργικο της. Ναι οκ , δεν ειναι το καλυτερο , εχει προβληματα , και και και και …αλλα αμα εσκαγαν blue screens καθε τρια λεπτα , ο,τι και να εκανε η microsoft δεν θα το εδραιωνε οσο και να χτυπιοταν.

Κοιτα , μαλλον ειδες το Archlinux καπου στο προφιλ μου που το δηλωσα. Δυστυχως για τους λογους που ανεφερα δεν χρησιμοποιω λινουξ σαν κυριο λειτουργικο. Καθημερινα ομως δοκιμαζω διανομες , βλεπω τι υπερ εχει η μια , τι η αλλη , τι ρυθμισεις εχει η μια out-of-the-box , τι η αλλη κλπ κλπ…ωστε καποια στιγμη οταν ερθει η ωρα και η στιγμη να εχω κατασταλαξει σε καποια :slight_smile:
Το Archlinux το δηλωσα γιατι ειναι ψηλα στην λιστα μου κυριως για τα απειρα πακετα που υπαρχουν σε επισημα ρεπος + AUR. Η διαθεσιμοτητα πακετων σε μια διανομη ειναι σημαντικο προαπαιτουμενο για μενα , οπως και οι συχνες ενημερωσεις. Εχω και αλλες στα υποψη , αξιολογω καθημερινα και … βλεπουμε.

Δεν νομιζω να δοκιμασα αλλο καλωδιο , αλλα το ιδιο καλωδιο το εχω γενικως ειτε παιζω με windows ειτε με λινουξ. Οποτε δεν θεωρω οτι ειναι προβλημα hardware αλλα στησιματος των διανομων. 'Η και αδυναμια καποιων DE που δεν υλοποιουν καποια services. Καποια στιγμη ψαχνοντας για λυσεις ειχα μπλεξει με udev scripts και τα σχετικα , αλλα οπως ειπα αν ειναι να ασχολουμαι με τα καθημερινα θεματα που πρεπει να δουλευουν για πλακα , ειναι λιγο καταντια.

Δεν ξερω πολλα τεχνικα περι Ανδροιδ , απλα να αναφερω οτι αυτες τις μερες καπου διαβασα οτι το Ανδροιδ 12 θα ειναι πιο ελαστικο/ανεχτικο σε αυτο το θεμα . Δηλαδη την εγκατασταση εφαρμογων απο “επισημα” 3rd party stores. Απο την αλλη εγω που εχω huawei κινητο και εχει και το δικο του app store , μια χαρα δουλευει και εγκαθιστας εφαρμογες απο αυτο.
Τωρα απο κατι αλλα stores περιεργα παρανομα κλπ…δεν ξερω…δεν εχω ασχοληθει τελευταια.
Πλακα θα ειχε καποια στιγμη να εβγαινε το harmony os στα huawei , με αξιωσεις , να δουμε τι δραματα θα ειχαμε στο Ανδροιδ…δυσκολο να απαγκιστρωθει βεβαια καποιος απο τα google services ( οι χρηστες της σειρας P40 σε αρκετα θεματα εχουν δυσκολιες ) , αλλα ισως γινει καποια στιγμη…

Μπορει να κανουν τη δουλεια ικανοποιητικα, ομως το να κρινουμε απο το μεριδιο της αγορας ειναι πλανη. Πχ οπως ξαναειπωθηκε, στους σερβερ ειναι πιο λογικο (και επαγγελματικα) να τρεχεις λινουξ, αλλά θα βρεις πολλους windows γιατι αυτο ξερουν κλπ. Δε μας λεει τιποτα το ποσοι σερβερ με windows τρεχουν, και μη μου πεις οτι χρησιμοποιουν windows και οχι κατι πιο «πρεπον» γιατι ειναι επαναστατες :grinning:

Κοιτα ισχυριζεσαι οτι η προσφυγη στην πλειοψηφια ειναι πλανη. Δηλαδη δεν κυβερναει ο Κουλης που τον ψηφισε η πλειοψηφια ? Ζω σε μια πλανη ? :slight_smile:
Προσφυγη στην πλειοψηφια ή προσφυγη στην αυθεντια για να πεισουμε καποιον για την ορθοτητα ενος επιχειρηματος ειναι πλανη υπο προυποθεσεις.
Αν η αυθεντια πει ψεματα επειδη εχει πληρωθει. Ή αν η πλειοψηφια ειναι ζωα (που συνηθως ειναι) και επιλεγουν το Χ προιον και οχι το Ψ.
Στην περιπτωση μας εγω θα δεχτω οτι το 80-90% των χρηστων ειναι ζωα. Αν ξερανε καλυτερα ισως παιζανε σε λινουξ . Και τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα. Δυστυχως ομως και αυτοι ειναι μερος του καταναλωτικου κοινου. Δεν ξερουν καλυτερα και χρησιμοποιουν windows. Για να μενουν στα windows ομως κανουν την δουλεια τους. Αν θα την κανανε και στο λινουξ ? Πολυ πιθανο…αυτο ξερουν ομως αυτο επιμενουν. Ειπαμε , γιατι εδραιωθηκε η microsoft/windows ειναι πολλοι οι παραγοντες…αλλα αυτην την στιγμη η μαζα καθοριζει τις εξελιξεις. Δυστυχως ή ευτυχως.

Να το πάλι. Στα Windows φταίνε οι χρήστες αλλά στο Linux, ακόμα και για το ίδιο ακριβώς θέμα, φταίει το Linux. Επειδή δε θα έχεις να μου δώσεις απτά στοιχεία που να επικυρώνουν τον ισχυρισμό σου, ας το αφήσουμε γιατί δεν έχει νόημα.

Έτσι ακριβώς είναι αλλά αν για τεχνικούς λόγους το παλιό GUI δε μπορεί να τρέξει σε νεότερο μηχάνημα (μου φαίνεται περίεργο αλλά δεν είμαι και παντογνώστης) τότε είτε το ξαναγράφεις είτε το κάνεις deprecated και δημιουργείς άλλο. Το ότι η Microsoft επέλεξε να συνυπάρχουν στοιχεία δεκαετιών με σύγχρονα είναι, τουλάχιστον, σχεδιαστικό λάθος.

Σου λέω απλά ότι αν υπάρχουν δύο παίχτες που “ανταγωνίζονται” και ο ένας παίζει συνεχώς βρώμικα, τότε ο άλλος δε μπορεί να κερδίσει ακόμα κι αν τυχόν έχει περισσότερες ικανότητες, και είναι παράλογο να λέμε ότι ο πρώτος είναι “καλύτερος” επειδή κερδίζει συνέχεια.

Δε μπορεί να γίνει σοβαρή σύγκριση όταν δε μιλάμε με απόλυτα ίσους όρους.

Κανεις παραθεση λεγομενα μου που λεω οτι δεν αφησα να εννοηθει οτι ΟΛΑ (κεφαλαια) τα προβληματα στα windows δεν οφειλονται στους χρηστες αλλα τα περισσοτερα και το ερμηνευεις αναποδα . Πως αλλιως να το γραψω δηλ ?
Ας το παμε και ενα βημα παραπερα λοιπον. Το λινουξ εχει κατα μεγαλο ποσοστο χρηστες με αυξημενες τεχνικες γνωσεις. Αρα να κανουν πατατα ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες απο το να κανει πατατα ενας windows χρηστης στα windows. Αρα ποια η πιθανοτητα να φταιει το λινουξ και ποια ο “γνώστης” / εμπειρος / τεχνικος χρηστης του λινουξ ? Παλι μιλαμε ομως αοριστα και γενικα και οχι ανα περιπτωση.

Δεν αντιλεγω σε αυτο που γραφεις αλλα σκεψου και το εξης. Ποδοσφαιρικος αγωνας , ομαδα Α και ομαδα Β. Η ομαδα Α εχει πληρωσει τον διαιτητη. Το παιχνιδι δηλ ειναι καραστημενο.
Η ομαδα Β βαραει την μπαλα στο πουθενα συνεχως. Στις κερκιδες , στα περιστερια , στα αστερια. Χανει. Και γυρναει και λεει στην ομαδα Α “Δεν εισαι καλυτερη ομαδα , κερδισες επειδη ειχες στησει τον αγωνα”. Και γυρναει η ομαδα Α και λεει στην Β “Δηλαδη ειχες καλυτερη αποδοση απο εμας και το “στησιμο” του παιχνιδιου σε απετρεψε απο το να νικησεις ? Εβαλες 3-4 καθαρα και νομιμα γκολ , που δεν μπορει να τα ακυρωσει ο διαιτητης δηλ και παρολα αυτα εχασες επειδη μας εδωσε ο διαιτητης π.χ. 1 πεναλτυ? Οχι …αρα φτιαξε ομαδα και μετα κλαψου”

Ελπιζω να πιανεις τον παραλληλισμο. Ναι το παιχνιδι ειναι στημενο αλλα η αντιπαλη ομαδα δεν αποδιδει τα δεοντα :slight_smile: