Επιλογή διανομής

καλησπέρα σας δεν έχω γνώμη για άλλες διανομές, γιατί δεν ξέρω αγγλικά άλλα τα ubuntu
τα καταφέρνω, και θα έλεγα σε κάλο βαθμό ελπίζω σε κάτι καλύτερο αν μπορέσω.
ΥΓ είμαι τέλειος αυτοδίδακτος σε όλα από εύρεση εγκαταστήσει και φυσικά λειτουργιά.

mx, xfce και γενικα κατι σε debian.
ολο λεω ομως να δοκιμασω καμια φορα και bsd αλλά ποτε δεν το εχω κανει μεχρι τωρα.
αλλά θα γινει καποια στιγμη θελω να πιστευω…

edit
ποτέ δεν καταλαβα γιατι καποιοι θεωρουν το xfce ξεπερασμενο (οκ εχω κατι υποψιες) γιατι ποτέ δεν βρηκα κατι καλλιτερο για τα γουστα μου.
οι χρηστες arch απο αυτα που λενε, συνηθως αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι, ξερουν πιο πολλα απο το μεσο ορο συνηθως, αλλά πιο πολυ θα ηθελαν να ξερουν, παρά ξερουν. γενικα ειναι λιγο wannabeδες καποιοι απο αυτους τουλαχιστον.

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @tasos, χαιρόμαστε που σε έχουμε στην παρέα μας.

1 «Μου αρέσει»

Καλά τα λες! Ε όχι και ξεπερασμένο το xfce. Απλά δεν είναι eye candy τι να κάνουμε είναι εργονομικό και αποτελεσματικό όμως. (Μπορεί να είναι λίγο υποκειμενική η άποψη μου που δεν ξεκόλλαω από δαυτο με τίποτα )

3 «Μου αρέσει»

Το Ubuntu με έφερε στο linux και το χρησιμοποιώ από τότε. Τους τελευταίους μήνες σταθεροποιηθηκα σε GNOME, μετά από τάσεις σε Unity, MATE, Budgie. Αν και έχω δοκιμάσει άλλες διανομές μου φαίνεται “οικείο” και έχω συνηθίσει σε αυτό, αλλά μερικές φορές με νευριάζουν οι πρακτικές της canonical… :angry:

2 «Μου αρέσει»

@kapgeorge καλώς ήρθες :slight_smile:
Σε ποιες πρακτικές αναφέρεσαι; :thinking:

1 «Μου αρέσει»

Αν και βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος, είναι μικρο πράγματα που με ενοχλούν :slightly_smiling_face:
Για παράδειγμα αντικαθιστούν εφαρμογές από apt σε snap, το οποίο δεν είναι έτοιμο και παρουσιάζει μειονεκτήματα, ή ο σχετικά αργός χρόνος εκκίνησης με πολλές υπηρεσίες. Πρέπει να κάνω καμια ντουζίνα systemctl disable για αξιοπρεπή χρόνο εκκίνησης. Πιο σχετικά με την canonical η εγκατάλειψη Unity 7 & 8 μετά από χρόνια ανάπτυξης…

2 «Μου αρέσει»

@kapgeorge είναι θέμα οπτικής…εγώ ίσα ίσα αυτά τα 2 που βλέπεις αρνητικά, θεωρώ πως είναι ο σωστός δρόμος για το ubuntu

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ και γω που με δεχτήκατε.
τα οποία λάθη μου παρακαλώ να δείξετε επιείκεια και τα στραβά να μου τα λέτε χωρίς περιστροφές.

1 «Μου αρέσει»

@Constantine
Ισχύει, η κάθε διανομή έχει τους δικούς της στόχους και εμείς διαλέγουμε αυτήν που συμφωνεί με τους δικούς μας. Τουλάχιστον, τα συγκεκριμένα που δεν προτιμώ μπορώ να τα αλλάξω στις απαιτήσεις μου μετά την εγκατάσταση.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σε όλους και από μένα ,
Mint στο home pc (19.1 με Cinnamon desktop και 4.15.0 πυρήνα σε “μπαρουτοκαπνισμένη” q6600 cpu που ακόμη αρνείται να παραδωθεί αμαχητί). Αυτή είναι και η ψήφος μου.
Επίσης σε ένα μικροσκοπικό dell atom που κουβαλάω για τη δουλειά έξω έχω περάσει BunsenLabs (με χρήση i3 κυρίως) και πάει σχετικά γρήγορα για τις δυνατότητες του και κυρίως για τις απαιτήσεις μου. :smile:

Κατά καιρούς δοκιμές με ubuntu headless σε ένα προσωπικό dell R710 (τώρα έχει proxmox επάνω) καθώς και διαφόρους πειραματισμούς σε μικρά thin clients με tiny core , puppy linux κλπ. :smile:

3 «Μου αρέσει»

Τελευταία χρησιμοποιώ Ubuntu, με το Gnome περιβάλλον. Στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει διάφορες διανομές και περιβάλλοντα, μεταξύ των οποίων: Ubuntu με Gnome 2 και Unity, Kubuntu, Linux Mint KDE, openSUSE με Gnome 2 και KDE 4 και 5.

Η τωρινή μου εγκατάσταση Ubuntu είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το Gnome 3. Όταν είχε πρωτοβγεί με είχε ξενίσει πολύ και το έβρισκα δύσχρηστο, κάτι που, από φανατικό χρήστη Gnome 2 με έκανε να περάσω στο KDE που μέχρι την έκδοση 3 δε μου άρεσε. Τελικά το KDE με εξέπληξε ευχάριστα και το χρησιμοποίησα για χρόνια, όπου όταν για λίγο διάστημα δοκίμαζα κάτι άλλο, επέστρεφα με ανακούφιση στο KDE!

Την ίδια ευχάριστη εμπειρία που είχα με το KDE, που άρχισε να μ’ αρέσει και να το εκτιμώ ενώ παλαιότερα όχι, την ένιωσα τώρα με το Gnome Shell, όπως έχει ωριμάσει και υλοποιείται στο Ubuntu 19.04. Κάτι μου λέει ότι θα το χρησιμοποιήσω για πολύ καιρό, αν καταφέρω να αποφύγω την τάση μου να θέλω συνεχώς αλλαγές και ανανέωση στις διανομές και τα περιβάλλοντα… :crazy_face:

3 «Μου αρέσει»

@Spock είναι πολύ δύσκολο να βρεις το λιμάνι που θα αράξεις. Πάντως παλιά καραβάνα… καλώς ήρθες!

1 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα, συν-λινουξάδες!

2 «Μου αρέσει»

Καλωσόρισες @Bladerunner

2 «Μου αρέσει»

@lucinos δεν έβαλες Slackware, τον “παππού”… :grinning: . Έτσι λοιπόν, Slackware 14.2 - current με XFCE, openbox, i3-gaps because… K.I.S.S. και γιατί την 1η δεν την ξεπερνάς εύκολα…

2 «Μου αρέσει»

:star_struck:

Το ήξερα ότι θα βρεθεί κάποιος με Slackware! Πάντα μα πάντα ακόμα και τώρα το Slackware δίνει το παρόν.

Ήθελα να κρατήσω την λίστα όσο γίνεται πιο σύντομη. Αλλιώς είναι ένα σωρό διανομές πχ opensuse και solusos που είναι πολύ πιο αναμενόμενες. Και έχω πέσει μέσα στις προβλέψεις μου.

Μάλιστα μετά από ένα σερί που έκανε το ubuntu τα ποσοστά έχουν έρθει και πολύ κοντά εκεί που περίμενα. Σκέψου ότι η Fedora με μια πολύ δυναμική παρουσία ακόμα έχει μόνο μία ψήφο. Οπότε νομίζω είχα δίκιο σε αυτά που διάλεξα.

2 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα κύριοι , εύχομαι ολόψυχα αυτό το community να αναπτυχθεί γοργά και να δίνει τα φώτα του στους έλληνες χρήστες (και όχι μόνο). :smile:

Κάποιες παλιές καραβάνες από εδώ μέσα σίγουρα θα νιώθουν τον πόνο του να ψάχνεσαι σχεδόν ολομόναχος και με πάρα πολύ παίδεμα στις παλιότερες εποχές για να στήσεις ένα αξιοπρεπές σύστημα που να μπορεί να δουλέψει σχετικά καλά… :smile:

5 «Μου αρέσει»

Τι να πω με κάλυψες 200 % ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την πολεμικη που εχουν πολλοι για το KDE

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @remali στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»