Επιλογή διανομής

Εντάξει, έτσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ και φυσικά το επικροτώ.

1 «Μου αρέσει»

Δεν συμφωνώ με τον τρόπο που το θέτει ο Constantine. Απλά μού φαίνεται ότι αν κάποιος δεν εγκαταστήσει (κανονικό) Arch και μείνει σε αυτό έναν χρόνο, δεν φαίνεται να μπαίνει στο νόημα ότι είναι η πιο τεμπέλικη και απλή διανομή :wink: Κατά τα άλλα έχω γράψει την γνώμη μου στην αρχική ανάρτηση.

Επίσης AUR

1 «Μου αρέσει»

ΟΚ για να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα. Cool ειναι καποιος οχι για την διανομη που δουλευει, αλλα για αλλους λογους.

Παρολα αυτα δεν ειναι λιγο οτι ο καθε χρηστης που με ανοιχτο μυαλο φεύγει απο την “ζεστη αγκαλια” των Windows με τις τοσες ευκολιες με τα Photoshop του και τα Office του, για να βρεθει στα καθολου γνωριμα (πλην ομως γαργαρα) νερα του GNU/Linux.

Με οποια διανομη (Debian, Ubuntu, Mint, Elementary, Gentoo, Slackware, κ.ο.κ) έγινε αυτη η επιλογη δεν ειναι και λιγο. Στην κοινοτητα μας ολοι χωραμε… ανεξαρτητως διανομης, γραφικου περιβάλλοντος, και δυσκολίας στην εγκατασταση (ή οχι), (για να παραφρασω το “My Big Fat Greek Wedding”…) στο τελος ολοι μας ειμαστε GNU/Linuxαδες :slight_smile:

Ειναι καλο να μην καλιεργουνται περιεργες ιδεες περι cool χρηστων και μη cool χρηστων. Για μενα ενας σωστος χρηστης δεν ειναι αυτος/η που ξερει πολλα. Ειναι αυτος/η που και αν δεν ξερει θα κανει οτι ειναι δυνατον να βοηθησει καποιους αλλους χρηστες οπως ακριβως βοηθηθηκαν οι ιδιοι στην αρχη της πορειας τους στο GNU/Linux απο καποιους αλλους χρηστες.

Οπως λενε οι αγγλοφωνοι φιλοι μας, αυτα ειναι τα δυο σεντς της σοφίας μου (My 2 cents worth of wisdom).

8 «Μου αρέσει»

3 στα 4 χρόνια arch μόνιμα.

Οff topic, αλλά μιας και αναφέρθηκαν οι “cool” χρήστες εξαιτίας της διανομής και μόνο που χρησιμοποιούν…
Όταν διαβάζω για κάποιον που θεωρεί τον εαυτό του cool, μόνο και μόνο απο την επιλογή της διανομής, χωρίς να το θέλω, θυμάμαι το χάκερ της Μαιρούλας. Εντάξει τότε που γράφτηκε αυτό cool ήταν άλλη διανομή και μπορεί ο στόχος να μην είναι η Μαιρούλα πια, αλλά και πάλι… δεν μπορώ να το αποφύγω :stuck_out_tongue:
Τέλος του off topic.

2 «Μου αρέσει»

εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω από που προκύπτει η κατηγορία ότι οι Arch χρήστες θεωρούν τούς εαυτούς τους κουλ, καλύτερους ή έστω και πιο γνώστες επειδή χρησιμοποιούν Arch.

ok το μιμίδιο “BTW I use Arch” να το δεχτώ ότι ισχύει, αλλά μόνο σε αυτό το φόρουμ είναι τόσοι χρήστες Arch, από που προκύπτει ότι θεωρούν τούς εαυτούς τους ανώτερους;

Εγώ αισίως 5 χρόνια Arch, και άλλον ένα χρόνο πριν Manjaro.

Το ημερολόγιο… Απλά Α Παι Χτο. Να σαι καλά λύθηκα από τα γέλια :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

@lucinos Σαφέστατα και δεν είναι όλοι οι χρήστες έτσι, ούτε καν οι περισσότεροι και σίγουρα κανείς συνειδητοποιημένος linux χρήστης δεν αισθάνεται έτσι.
Αλλά σε όλες τις εποχές, σε όλα τα πράγματα, υπάρχουν “μόδες” και “κουτάκια/χαρακτηρισμοί” από μια μερίδα και δυστυχώς αφήνουν “εντυπώσεις” ή γίνονται memes. To ίδιο γίνεται και με το linux.

Έχω “ζήσει” τουλάχιστον 3 τέτοιες “εποχές” στο linux. Μια του gentoo, όχι σε ελληνικα forum, ήταν πάρα πολύ παλιά και δεν ήταν εδώ διαδεδομένα τα linuxικά forums, όπου αν δεν έκανες compile μόνος σου τα πάντα ήσουν η ντροπή του linux :stuck_out_tongue: , μια του slack και αυτή έξω και λίγο στο σκάσιμο των πρώτων forum και στην Ελλάδα και τώρα του Arch, μέσα και έξω.

Η προσωπική μου εμπειρία με το arch μπορεί να συμπυκνωθεί σε δυό φράσεις. Αν δεν είσαι distrohopper, ειδικά με το aur, χρειάζεται να θυμάσαι μιάμιση λεξούλα/εντολή και να ξέρεις το όνομα του πακέτου. Όσο για το στήσιμο, χρειάζεσαι ένα προσεχτικό copy paste από το wiki. Δύσκολο; Δε θα τόλεγα. Δύσκολο μπορεί να το θεωρούν όσοι δεν το έχουν δοκιμάσει από όσα ακουν (λογικό) ή όσοι έχουν ανάγκη να θεωρείται δύσκολο (προβληματικό). :stuck_out_tongue:

Μάλιστα το τελευταίο compile που χρειάστηκε να κάνω ήταν σε ubuntu, γιατί δεν υπήρχε πατσαρισμένο με τα χαρακτηριστικά που ήθελα το πακέτο, ενώ στο arch ήταν στο aur έτοιμο.

Και όσο καιρό χρησιμοποιούσα arch ή όποτε βάζω για να δω πράγματα, είναι άλλα τα θετικά που βλέπω και όχι το πόσα μαθαίνω (με την έννοια ότι δεν είναι περισσότερα ή λιγότερα από οποιαδήποτε άλλη διανομή και έχουν άμεση σχέση με το τι θα τύχει να θέλω να κάνω).

Είναι ευλογία -για μένα- το ότι υπάρχουν πολλές διανομές και με διαφορετικές “προσωπικότητες”. Έτσι όλοι βρίσκουν αυτό που θέλουν και όσοι βαριούνται εύκολα, έχουν επιλογές :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Εγώ πάτησα Άλλη κλασσικά στραβοπατήματα όταν κουτουλάω μπροστά στον υπολογιστή. Δεν είχα την δυνατότητα επεξεργασίας και το ξέχασα κιόλας μετά :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Ήθελα να βάλω Άλλη βασισμένη στο Ubuntu.

ακούς εκεί slackware :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 «Μου αρέσει»

Μπορείς να το αλλάξεις, πατάς «Κρύψε τα αποτελέσματα» και ρίχνεις νέα ψήφο.

1 «Μου αρέσει»

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Το Unity 7 συνεχίζει ακριβώς όπως το ξέρουμε μέχρι το 2021, όταν δηλαδή θα λήξει η 16.04 που το περιέχει. Δεν θα αναπτυχθεί από άποψη νέων χαρακτηριστικών, αλλά ενημερώσεις ασφαλείας και σφαλμάτων θα δέχεται κανονικά.
Από το 2021 και μετά μένει στη κοινότητα να το κάνει ότι θέλει (αν θέλει).

Thanks, but no thanks.
Προτιμώ αυτό, όταν και αν σταθεροποιηθεί. Έχουν 2 χρόνια περίπου μπροστά τους να το δουλέψουν.

:innocent:

Ναι αλλα δεν συνεχιζει στο 19.04 ή στο 19.10. Εκει αναφερομουνα.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ ξέρω ότι με το Antergos που βασίζεται στο Arch βρήκα το λιμάνι μου και πραγματικά μου είναι πολύ δύσκολο να το αλλάξω… Το χρησιμοποιώ παντού, όπως και στον υπολογιστή της δουλειάς και είναι σταθερότατο… Το μόνο που χρειάζεται είναι να το φροντίζεις, δηλαδή να κάνεις 3-4 ενημερώσεις μέσα στο μήνα. Η εγκατάσταση δεν διαφέρει με π.χ. του linux mint είναι το ίδιο απλή και εύκολη!

2 «Μου αρέσει»

Ξεκινώ δηλώνοντας ότι δεν έχω linux (ακόμα), αλλά θα ήθελα να αφέρω ότι η διανομή deepin Linux με το deepin desktop environment (DDE) που αναπτύσσεται από την ίδια είναι πολύ όμορφη και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αυτή την διανομή Linux.
Τι γνωρίζετε για αυτή;

1 «Μου αρέσει»

Δεν την έχω δοκιμάσει, δεν έχω ισχυρή γνώμη. Στις παραπάνω ψηφοφορίες ανήκει

  • Άλλη, βασισμένη στο Debian

Και για το γραφικό περιβάλλον είναι

  • Άλλο

Από ένα μικρό γούγλισμα:

Cerebrux

1 «Μου αρέσει»

Σαν απλός καθημερινός χρήστης χρησιμοποιώ το Ubuntu χωρίς να αγνοώ την ύπαρξη άλλων διανομών. Όποτε έχω χρόνο δοκιμάζω και κάτι άλλο αλλά μια και στην καθημερινή μου χρήση με έχει βολέψει το Ubuntu δεν μπορώ να πω ότι ψάχνομαι.

1 «Μου αρέσει»

Παλιότερες της εκδόσεις έχω δοκιμάσει για αρκετό καιρό. Έχει ένα πολύ όμορφο περιβάλλον (αν και αυτά είναι θέμα γούστου), μια πολύ βολική πλαϊνή μπάρα ρυθμίσεων που εφανίζεται όταν υπάρχει ανάγκη και γενικά είναι μια διανομή που αφήνει όμορφη εντύπωση και σχεδιαστικά και λειτουργικά.

Έχει αρκετές, βασικές, δικές της εφαρμογές, βασίζεται σε debian unstable, που σημαίνει ότι το software είναι σύγχρονο αλλά δεν πρόκειται να σου δώσει την αίσθηση της αστάθειας.

Από τη στιγμή που δεν έχεις προηγούμενη linux εμπειρία, ώστε να έχεις κατασταλαγμένη άποψη του τι θες, είναι μια διανομή που θα σε βάλει “ομαλά” στον κόσμο του linux και με πολύ “όμορφο” τρόπο. :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Να σε διορθώσω στην έκδοση 15.10 και μετά το γύρισαν σε Debian Stable.

2 «Μου αρέσει»

Eυχαριστώ :slight_smile:
Πάλι καλά που δεν έγραψα ubuntu :stuck_out_tongue: Όταν το πρωτοείχα δοκιμάσει ήταν ubuntu-based, μετά debian unstable και εκεί είχα μείνει (και με minor αλλαγές στο όνομα) :smiley:

2 «Μου αρέσει»