Επιλογή διανομής

και εχει πολλα εργαλεια . καταπληκτικο

1 «Μου αρέσει»

Και εγώ προτιμώ XFCE, λιτό και απέριτο χωρίς πολλά bells & whistles.

1 «Μου αρέσει»

elementary os με pantheon… στους σερβερ μου παιζουν αρκετα βεβαια αλλα ολα με βαση το debian/ubuntu… Τωρα θελω να ασχοληθω στον βασικο υπολογιστη μου με gentoo αλλα επειδη ειναι μηχανημα παραγωγης το αποφευγω εδω και κατι μηνες… οταν θα παρω αποφαση θα δουμε αν θα με βγαλει απο το elementary που ειμαι καμια 5ετια +

2 «Μου αρέσει»

καλώς ήρθες @anon88072451 στην παρέα μας.

1 «Μου αρέσει»

Opensuse Leap με KDE. Απόλυτα ικανοποιημένος χρήστης Suse από τις μέρες του 9.1 (ή 9.2 δεν θυμάμαι…)

Εννοείται όλα αυτά τα χρόνια δοκιμάζω παράλληλα και άλλες διανομές (όχι πολύ φανατικά)

3 «Μου αρέσει»

Καλώς τον @brezas, χαιρόμαστε που είσαι στην παρέα μας.

1 «Μου αρέσει»

Χαίρομαι που βρήκα κι άλλη παλιοσειρά του SuSE! Αν και τελευταία χρησιμοποιώ πάλι Ubuntu, το SuSE είναι πάντα στην καρδιά μου, ως η πρώτη διανομή που χρησιμοποίησα σε καθημερινή βάση για καιρό!

1 «Μου αρέσει»

Αμοιβαία τα αισθήματα!!

(… όπως λέει κι ένα παλιό άσμα…)

2 «Μου αρέσει»

Να σε ρωτησω ποια η γνωμη σου για το cinnamon εαν το εχεις δοκιμασει. Το συμπαθω πολυ μετα βεβαια το KDE που ειναι το βασικο μου

1 «Μου αρέσει»

Εμένα προσωπικά είναι ο daily driver μου τα τελευταία χρόνια - και για αρκετά χρόνια είχα παλιότερα kde (αλλά κατά καιρούς πέρασα από τα περισσότερα DE).
Tο θεωρώ πολύ καλό, σταθερό, λειτουργικό και ισορροπημένο. Αποτελεί ένα γνώριμο περιβάλλον (χωρίς ρηξικέλευθους νεωτερισμούς). Είναι πολύ polished. Στην παραμετροποιησιμότητα είναι κάπου στη μέση όπως επίσης κάπου στη μέση θα το έβαζα στη χρήση πόρων των συστήματος.
Εννοείται ότι τα παραπάνω είναι οι δικές μου υποκειμενικές εντυπώσεις.

1 «Μου αρέσει»

Το cinnamon το έχω δοκιμάσει στο Mint πριν από αρκετό καιρό, και το εγκατέστησα ξανά σήμερα και το χρησιμοποιώ αυτήν τη στιγμή (αλλά το Xfce συνεχίζει να είναι το βασικό μου DE). Είναι αρκετά εύκολο στη χρήση και μπορεί να προσαρμοστεί εύκολα, καθώς περιλαμβάνει πληθώρα από διάφορα applets και desklets για σχεδόν κάθε ανάγκη. Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο DE βασισμένο σε GNOME.

Το μόνο πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει ήταν ότι στο Linux Mint υπήρχαν προβλήματα στα γραφικά λόγω της GPU που χρησιμοποιώ, αν και δε βλέπω κάποιο πρόβλημα προς το παρόν.

(διόρθωση: ακόμα υπάρχει το πρόβλημα, δυστυχώς…)

Τι ακριβώς πρόβλημα? Ρωτάω γιατί εγώ τρέχω cinnamon και σε intel και σε nvidia και σε amd gpu και δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα…

1 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιώ μια παλιά ATI GPU και μου κάνει κάποια γραφικά glitches όταν χρησιμοποιώ το desktop και κάποια προγράμματα. Αν και στο desktop δεν παρατήρησα κάτι ακόμα… Ίσως να είναι θέμα του compositor.

εχω παρατηρησει οτι το cinnamon mint ειναι ελαχιστα πιο βαρυ απο το KDE. παντως μ αρεσει το cinnamon manjaro απο το mint διοτι εχει το opera πραγμα που δεν εχει το mint

1 «Μου αρέσει»

@remali Περιμένουμε στην καινούργια έκδοση 19.2 να δούμε πιο σβέλτο Cinnamon, όπως ακούγεται

Μετά από 6 μήνες χρήσης linux mint 19.1, επέστρεψα στο arch linux, το οποίο παρότι είχα φορτώσει αρκετά είναι τελικά πιο γρήγορο στην εκκίνηση από το mint.
Ως γραφικό περιβάλλον χρησιμοποιώ το i3 τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Αρχικά το δοκίμασα στο mint εγκαθιστώντας το regolith-i3 και αφού το διαμόρφωσα και το συνήθισα κάπως, είπα να το βάλω και στο arch. Εκεί βέβαια έβαλα σκέτο i3. Μετά τη σύγκριση των χρόνων εκκίνησης(10-15δ στο arch, διπλάσιος χρόνος και περισσότερο στο mint), αποφάσισα να παραμείνω στο arch με i3.

3 «Μου αρέσει»

Kde+i3wm έχεις δοκιμάσει;

Αν και αυτό είχα πριν ως γραφικό περιβάλλον στο arch, όχι. Πιστεύω ότι θα είναι πιο βάρυ με όλα όσα φορτώνει το kde.

1 «Μου αρέσει»

στο πακέτο plasma του kde, ούτε konsole δεν εγκαθιστά! Αλλά εντάξει όπως σου αρέσει, ιδέες δίνω!

1 «Μου αρέσει»

Μπορεί να το δοκιμάσω κι αυτό κάποια στιιγμή.
Έτσι κι αλλιώς εγκατεστημένο είναι ήδη.:smiley: