Zorin OS ή Linux Mint: Ποιο να επιλέξω

Να πώ τον πόνο μου?

Έχω αρχίσει και δε γουστάρω Windows. Από την άλλη δεν είμαι και antiWindows γενικώς και αορίστως.
Ξεκίνησα με το Mint αρχικά σε παλιό Pc να το αναστήσω και εν μέρη τα κατάφερα. Εν μέρη γιατί έβαλα τη Cinammon και καλύτερα να έβαζα XFCE. 1 GB ram έχει για αυτό το λέω…
Όμως δε θέλω και να αποχωριστώ κάποια προγράμματα των Windows όπως Paint.net και ΚΥΡΙΩΣ το iSpring free camera.
Με γνώμονα ο,τι ερωτεύτηκα το de των Windows 7 να πάω στο νέο pc μου σε Zorin ή σε Mint?
Θα στήσω πρώτη φορά pc λόγω μπάτζετ και δεν ξέρω αν με Linux θα έχω καμία ασυμβατότητα.
Ryzen 5, B450Μ ή A320Μ και G skill 3000 ραμ.
Τι θέματα θα συναντήσω? Μπορώ δηλαδή να φτάσω τη ram στο Max της ?

Σας ευχαριστώ…

Εμπειρικα, το B450 παιζει μια χαρα. Καλυτερα να μην πας σε A320 για λογους συμβατοτητας με τους επομενους ryzen.

Εχω ryzen7 στο σπιτι με b450 και 64gb ram 3000.
Ολα τρεχουν ρολοι σε elementary os, αν και οποιο λειτουργικο και να βαλεις δεν νομιζω να εχεις θεμα. Αν ο ryzen 5 ειναι ο g (2xxxG) Τσεκαρε στο νετ αν υπαρχει θεμα με την ενσωματωμενη γραφικων vega αν και πιστευω υποστηριζεται κανονικα με κλειστους οδηγους.

Το υλικο σου θα τρεχει μια χαρα και απ οτι εχω δει στο elementary (ubuntu based) δεν βρηκα καποια ασυμβατοτητα. Τα usb τρεχουν στις κανονικες ταχυτητες, Ηχος και λοιπα ενσωματωμενα δεν μου κανανε κανενα θεμα.

Είναι ο 3400g με ενσωματωμένα γραφικά ή ο Ryzen 3 3200g πάλι με ενσωματωμένα. Όποιον βρω πιο φτηνά αυτόν θα πάρω. Είδα σε σχόλια για θέμα με Linux το VGA αλλά δεν ξέρω τι παίζει. Οι κλειστοί οδηγοί τι είναι?

Τις ram να τις αφήσω στα 2166 mhz που έρχονται μαμά ή να τις φτάσω στα 3000. Εννοώ ο,τι δεν ξέρω αν στα Linux το ανέβασμα μέσα από το bios θα επηρεάσει κάπου. Τι λες?

ο 3χχχG σιγουρα θα εχει θεματα με την A320 καταρχας… ασχετως λειτουργικου συστηματος. Το overclock εφοσον γινεται στο bios παλι δεν εχει να κανει με το λειτουργικο συστημα.

Για οδηγους της Vega καλο ειναι να ψαξεις στην Amd αν υπαρχουν drivers για linux στο μοντελο που θα αγορασεις (λογικα θα το εχει σαν APU)

Οι open drivers ειναι αυτοι που φτιαχνει και συντηρει η κοινοτητα και οι κλειστοι ειναι της εταιρειας. Συνηθως οι κλειστοι δεν παρουσιαζουν προβληματα εφοσον υπαρχουν

edit : Στην AMD δεν υπαρχουν drivers linux αλλα διαβασα οτι η vega 11 υποστηριζεται απευθειας απο τον 4.15 kernel και επειτα. Λογικα αν πας σε συγχρονη διανομη δεν θα εχεις θεμα, αλλα θελει αρκετο διαβασμα σε forum πριν την αγορα

2 «Μου αρέσει»

Άρα πρέπει να ψάξω πριν προβώ σε αγορά. Οκ ευχαριστώ φίλε…
Έχεις κανένα μέρος να ρωτήσω? Π.Χ μπορώ να ρωτήσω στο forum του Zorin os ?

Απ οτι βλεπω το zorin 15 ειναι ubuntu based. Εγω θα εψαχνα γενικοτερα για συμβατοτητα με ubuntu 18.04 οτι ακριβως κανω και με το τωρινο elementary που εχω.

Λογικα αν δουλευει σωστα σε ubuntu τοτε δεν θα εχεις προβλημα στο zorin

edit: με γρηγορο ψαξιμο ισως χρειαστεις αναβαθμιση bios, kernel mesa κτλ μεχρι να παιξει σωστα. Μπορει βεβαια κατι να εχει αλλαξει σε καινουριους kernel, αλλα οπως ειπα θελει διαβασμα

Στο phoronix τρεχει κανονικα σε ubuntu 19.04 με kernel 5.3

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd-ryzen5-3400g&num=1

2 «Μου αρέσει»

Σημασία έχουν μόνο η μητρική και η κάρτα γραφικών. Επεξεργαστής και μνήμες δεν έχουν σημασία (παρά μόνο σε συνδυασμό με την μητρική ίσως). Η B450 είναι όσο ξέρω πολύ καλή περίπτωση, μην πας σε παλιότερες θα έχεις θέματα. Έχει σημασία ο συνδυασμός μητρικής-επεξεργαστή, όσο νεώτερος ο επεξεργαστής καλό είναι τόσο νεώτερη να είναι η μητρική. Δεν ξέρω πχ για ryzen 3xxxx μήπως πρέπει να πας για ακόμα πιο καινούργια μητρική.

Κάρτα γραφικών δεν είπες και είναι σημαντικό. Εγώ θα έλεγα Polaris είναι καλή περίπτωση.

Απλά δοκίμασε, να δεις πώς είναι, μια μικρή δοκιμή σε liveusb, Manjaro KDE.

Για καινούργιο υπολογιστή δεν θεωρώ πολύ καλή επιλογή να βασιστείς σε Ubuntu LTS/Mint, βάλε κάτι πιο καινούργιο (Ubuntu 19.10 ή Manjaro ή Fedora ή γενικά κάτι καινούργιο) διαφορετικά θα κάθεσαι και θα προσπαθείς να λύσεις προβλήματα που απλά δεν υπάρχουν σε καινούργιες εκδόσεις.

2 «Μου αρέσει»

Για κάντο μου λίγο πιο Λιάνα αυτό το “προβλήματα που δεν υπάρχουν σε νέες εκδόσεις”
Άρα μου λες να πάω σε Zorin?
Όσο δούλεψα το mint το βρήκα αρκετά φιλικό με εμένα τον αρχάριο στα Linux. Θέλω το νέο PC για να είμαι φρέσκος σε ταχύτητες κ.λ.π
B450 δηλαδή με ενσωματωμένη κάρτα στον Ryzen θα έχει θέματα?

Το Ubuntu 18.04 (LTS) βγήκε τον Απρίλη τού 2018.
Το Ubuntu 19.10 βγήκε τον Οκτώβρη τού 2019.

Όσο νεώτερη είναι μια διανομή τόσο καλύτερη υποστήριξη υλικού έχει και αυτό μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά ειδικά σε καινούργιο υλικό.

Πχ ΝΑΙ θα έχεις πρόβλημα με την ενσωματωμένη στο Ubuntu 18.04 ενώ με το Ubuntu 19.10 θα είσαι μάλλον εντάξει και μάλιστα “out of the box”.

Το Zorin βλέπω ότι και αυτό βασίζεται στην LTS, άρα ούτε το Zorin είναι καλή ιδέα.

Το πώς μοιάζει μια διανομή (και αν πχ θυμίζει windows) δεν έχει ουσιαστικά σχέση με την ίδια την διανομή αλλά με το γραφικό περιβάλλον. Γραφικά περιβάλλοντα είναι τα KDE, GNOME, Xfce, Cinnamon, MATE (και πολλά άλλα). Οι διανομές απλώς βάζουν αισθητικές πινελιές και κάποιες έτοιμες ρυθμίσεις (τις οποίες και εσύ μπορείς να τις βάλεις ανεξάρτητα)

4 «Μου αρέσει»

Θα με συγχωρέσετε αλλά εδώ και μερικές απαντήσεις το νήμα έχει βγει αρκετά εκτός θέματος. Καλό θα ήταν να γίνει ένα νέο νήμα και να συνεχιστεί εκεί η κουβέντα.

4 «Μου αρέσει»

εγω θα εβαζα το μιντ. σε τυπου ubuntu διανομες ειναι κατα την γνωμη μου κορυφαιο. αλλα αφου στο linux μπορεις να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ τις διανομες οσο θελεις μπορεις να το κανεις αμεσα και να δεις ποια ταιριαζει πιο καλα με το υλικο σου.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία αλλά φίλε διαβάζοντας σας μου δημιουργήθηκε άλλη μια απορία. Δεν έχω καταλάβει κάτι που μάλλον είναι βασικό. Gnome, Kde , Cinammon είναι γραφικά περιβάλλοντα που υπάρχουν σε όλες τις διανομές?
Νόμιζα ότι κάθε μία έχει το δικό της γραφικό περιβάλλον. Δηλαδή πρακτικά πως μπορώ να κάνω τα mint να μοιάζουν με τα Zorin οπτικά?
Είναι εύκολο και αν ναι πόσο?

(Είδα τα site που αναφερετε εδώ αλλά διάβασα ότι σε καινούρια Linux προπερσινα κ.λ.π themes δε λειτουργούν ή θέλουν συγκεκριμένες βελτιώσεις κ.ο.κ)

Εσύ στο στήσιμο του PC ξέρεις αν η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του Ryzen θα έχει συμβατότητα με Linux Mint?

αναλογα την διανομη διατιθονται και αντοιστιχες εκδοσεις με τα γραφικα περιβαλοντα. το μιντ πχ εχει το cinammon , mate , kai xfce. το οπτικό μιας διανομης θα ήταν το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. τα εικονίδια είναι διαφορετικά από διανομη σε διανο,μή αλλά όλα την ίδια δουλειά κάνουν.αφου σε πρωτη φαση θελεις να φυγεις απο τα windows το μιντ νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη .οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω το ζοριν ειναι ubuntu με διαφορετικο “περτυλιγμα” . το ιδιο και το μιντ. μονο που το μιντ μοιαζει πολυ με περιβαλλον windows. με το υλικο σου με το μιντ λογικα δεν θα εχεις θεμα. την διανομη ζοριν δεν την εχω δοκιμασει ποτε αφου ειναι ubuntu είναι σαν ubuntu με διαφορετικα εικονίδια.

1 «Μου αρέσει»

Σκέφτομαι αυτό που λες γιατί η αλήθεια είναι πως το mint το αγάπησα στο λιγοστό χρόνο που του αφιέρωσα. Άρα να ψάχνω Cinammon themes για να το κάνω λίγο πιο μοντέρνο ?
Xfce δε θέλω γιατί στερείται γραφικών και από όσο είδα αξίζει περισσότερο σε παλιά μηχανήματα.
Όμως το Cinammon ήταν θεσπέσιο.
Έχεις καμία έμπιστη πηγή να το κάνω λίγο πιο όμορφο? Η να πάω σε ότι βρω?

Άρα b450m μητρική και Ryzen 3400g με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών λες ότι είναι οκ?
Έψαξα λίγο στο net μέσω κινητού και είδα ότι μπορώ.

για το mint ναι. σε καθε διανομη υπαρχει επιλογη απο δεκαδες θεματα και εικονοδια να διαλεξεις. αν και μετα απο λιγο καιρο με linux το τελευταιο πραγμα που θα σε νοιαζει θα ειναι αυτο. το cinammon απο μονο του ειναι πολυ ομορφο-αν και εγω ειμαι οπαδος του xfce-και το μιντ θα σε καλυψει πληρως.

1 «Μου αρέσει»

@anon21236004 Όσον αφορά το customization του Mint Cinnamon, μπαίνεις εδώ https://www.cinnamon-look.org/ και του αλλάζεις τα φώτα :stuck_out_tongue:

Εδώ το Mint ala Windows desktop μου :wink:

5 «Μου αρέσει»

Πριν λίγα λεπτά χάζευα αυτό το site.
Καλό και ωραίο το πως τα έκανες, ξέρεις αν θέλω ένα μέρος από το πακέτο μπορώ να το κρατήσω?
Είδα ότι ζητάνε κάτι updates κ.λ.π στο μέλλον. Τι φάση? Επίσης παλιά themes σε νέο PC θα κάνουν ή θα έχω ασυμβατότητες?

Υ.γ. Μια και δουλεύεις mint σε b450m μητρική και Ryzen με ενσωματωμένη κάρτα θα έχω θέμα τι λες?

Είμαι σε Ryzen 2200g με τα ενσωματωμένα γραφικά θέμα δεν έχω, μέχρι και παιχνίδια του steam με το Proton παίζω που δεν είναι καν linux native :wink:
Ήδη έχω περάσει και τον 5.0.0-32 kernel για να είμαι καλυμμένος από φρέσκους οδηγούς.
Το παράδοξο με την δική μου περίπτωση, είναι ότι έχω θέμα με την ανεξάρτητη κάρτα γραφικών μου έχω μια AMD R9 380, κάρτα 3 ετίας, απλά δεν μπουτάρει με αυτήν, απλά πρέπει να δοκιμάσω τους κλειστούς οδηγούς :wink:

Ωραίος…στο theme που έχεις π.χ μπορώ να έχω ας πούμε το ίδιο αλλά εκεί που έχει σημα Windows να έχω του mint που είναι πιο ωραίο? Η υποχρεωτικά όταν βάζω ένα theme πρέπει να το πάρω όλο το πακέτο?
Αυτές τις ενημερώσεις στα themes ξέρεις αν πρέπει να τις κάνω κ.λ.π?

Το theme δεν το έβαλα extra υπάρχει ήδη στο Mint, το Mint-Y Dark Grey έβαλα , είναι πολύ απλό να το αλλάξεις, πας “Ρυθμίσεις Συστήματος / Θέματα” και παίξε μπάλα, όλα πλέον είναι ένα κλικ στο Mint…τρέξτο live και παίξε μαζί του :wink:

1 «Μου αρέσει»