Zorin OS ή Linux Mint: Ποιο να επιλέξω

Και αυτά τα εικονίδια τα είχε? Σε εμένα ήταν λίγο διαφορετικά και κάπως πράσινα χλοερά.
Έχεις βάλει και εικονίδιο windows και αυτό το είχε ή το έβαλες εσύ?
Στο cinnamon org έχει ουσιαστικά έτοιμα φτιαγμένα από χρήστες. Δηλαδή αυτοί απλά τα έκαναν μόνοι τους έτσι εύκολα και τα έδωσαν προς χρήσιν?

Εικονίδια , μενού και εικονίδιο του μενού τα έβαλα εγώ…δεν θα αναλύσουμε τώρα εδώ πως μπαίνουν και πως τα αλλάζουμε, για αρχή εσύ πρέπει να αποφασίσεις πιο από τα 2 (zorin - mint) θα βάλεις, οπότε τα τρέχεις live και βλέπεις πιο κάθετε καλά στο μάτι , χρήση , hardware :wink:

1 «Μου αρέσει»

Μετά και τις συμβουλές σας θα συνεχίσω με Mint.
Έτσι και αλλιώς το Ubuntu που από ότι κατάλαβα είναι ίδιο με το zorin δεν το συμπάθησα εξαρχής.
Mint λοιπόν και από ότι κατάλαβα διάβασμα. Εδώ είναι πολλοί που το δουλεύουν υποθέτω και θα με βοηθάτε.

2 «Μου αρέσει»

Το Mint είναι Ubuntu 18.04 LTS :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Βέβαια από ότι κατάλαβα εκτός που έχει ξεφύγει σε πολλά από το Ubuntu (δηλαδή δεν είναι απλά ένα αλλαγμένο skin ) έχει μεγαλύτερη κοινότητα από το Zorin. Συνεπώς αν έχω κάποια απορία πολύ πιο εύκολα θα μπορώ να βρω λύση.

Υπάρχει κάτι στο οποίο υπερτερεί το Zorin του Mint?

Σωστά υποθέτεις. Όχι δεν έχει. Το Linux Mint έχει όντως μεγαλύτερη κοινότητα και όντως θα βρεις άνετα βοήθεια και εδώ αλλά και παντού

2 «Μου αρέσει»

Εγώ πήρα έμπνευση από σένα κι έκανα τα mint μου να μοιάζουν με macOS :

7 «Μου αρέσει»

στο διλημα zorin-mint εγω παντως ψηφιζω μιντ δαγκωτο!

Α ζήλεψα…έκανα και εγώ ένα παρόμοιο :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

μα είναι φανταστικά!!! Αφού εγώ σκέφτηκα να βάλω στο μακμπουκ μου λινουξ και μετά να τα κάνω να μοιάζουν με μακ.:joy::joy: Δεν το κάνω βέβαια γιατί κολώνω…

4 «Μου αρέσει»