Το Ubuntu σταματα να υποστηρίζει τα 32bit. Και τα παιγνίδια κύριε;

Πρόσφατα η Canonical ανακοίνωσε πως σταματά να υποστηρίζει την αρχιτεκτονική των 32Bit στα επόμενα Ubuntu LTS.

Σε μια πρώτη ματιά η απόφαση είναι λογική και πολύ άργησε. Αν έχεις ένα υπολογιστή που δεν μπορεί να σηκώσει τα 64bit, τότε κάνε στον εαυτό σου την χάρη και πέταξε τον. Ακόμα και αν δεν έχεις λεφτά. To Ubuntu δεν είναι η πρώτη διανομή που το κάνει αυτό. Το openSUSE ανακοίνωσε το ίδιο, αλλά θα σε αντίθεση με το Ubuntu θα μπορείς να προσθέσεις υποστήριξη 32bit στο σύστημα.

Όλα τα προγράμματα πλέον υποστηρίζουν 64bit και πολλά έχουν πάψει α δουλεύουν στα 32bit έτσι και αλλιώς. Όλα; όχι ακριβώς. Υπάρχει το wine που το θέλουμε για να τρέχουμε όλα αυτά τα παλιά προγράμματα που δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.

Η ομάδα του Wine, απο την πρώτη στιγμή εξέφρασε τις ανησυχίες της https://www.winehq.org/pipermail/wine-devel/2019-June/147869.html Το πρόβλημα είναι πως πολλές Windows εφαρμογές, ακόμα και αν είναι 64bit κάνουν χρήση των 32bit βιβλιοθηκών. Η λύση να τα πακετάρεις τα πάντα σε snap ή να τρέχεις ένα Ubuntu 18.04 LTS based LXD (λολ), έχει απορριφθεί από τον Vincent Povirk της CodeWeaver καθώς και το αποθετήριο Wine OBS.

Στην πράξη τι ακριβώς θα συμβεί; Ο Alan Pope δοκίμασε να τρέξει 6 παιγνίδια απο την βιβλιοθήκη του στο GOG. Τα αποτελέσματα μια σκέτη απογοήτευση καθώς δεν κατάφερε να τρέξει κανένα. Η δοκιμή έγινε σε εικονική μηχανή και πιθανά 2 από αυτά να μπορούν να τρέξουν

Ανάμεσα στα παιγνίδια που δεν τρέχουν είναι το Theme Hospital το παιγνίδι που παίζω αυτή την εποχή, οπότε με πόνεσε σε ένα προσωπικό επίπεδο :yum:

Πιθανά το steam να καταφέρει μια δώσει μια λύση στο πρόβλημα, αλλά το steam δεν είναι λύση. Τα παιγνίδια που έχεις στο steam τα νοικιάζεις και δεν τα αγοράζεις. Δεν σου ανήκουν. Έχω μια συλλογή και στις δυο πλατφόρμες, αλλά όταν έχω επιλογή, δαγκωτό GOG. Επίσης μου αρέσει να παίω τα παιγνίδια της τρελής μου νιότης, ειδικά αν μπορώ να τα έχω νόμιμα, χωρίς DRM με κόστος μικρότερο μιας λεμονάδας από την GOG.

Ελπίζω η Canonical να αναθεωρήσει την απόφαση της. Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το πως καταφέρνει, ενώ κάνει κάτι βασικά σωστό, να το παρακάνει και να δημιουργεί προβλήματα και κακή δημοσιότητα, άνευ λόγου και αιτίας.

2 «Μου αρέσει»

Το κακο με την Canonical ειναι οτι σαν εταιρια, κοιταει πρωτα το συμφερων της παρα την κοινοτητα. Σε μια συνεντευξη του Mark Shuttleworth ακουσα το εξης κουλο οτι “Η κοινοτητα δεν μας αφησε να προχωρισουμε το convergence” και ψιλοκουφαθηκα… και μετα απο λιγα δευτερολεπτα μου ξεφυγε ενα “Τι λες ρε ξοαννο; Τι καπνιζεις εκει που εισαι και δεν μας δινεις;”

Μαλλον η Valve το ειχε παρει χαμπαρι οτι κατι παιζει με την Canonical και διαλεξε το Debian για να στηριξει επανω του το SteamOS.

4 «Μου αρέσει»

αυτοι θα χασουν. με το mint ή με άλλες διανομές δεν γίνονται όλα αυτά;

1 «Μου αρέσει»

Οι @@ς συνεχιζονται εκει στην Canonical… την εχουν δει τιμητές των πάντων, ειδαν οτι οι επεκτατικές βλέψεις που ειχε το αφεντικό της δεν επιασαν και ακόμα νομιζουν οτι με κατι τετοια θα το πετυχουν … Η κοινοτητα τους εχει γυρισει την πλάτη για κατι τετοιες αποφάσεις… δεν εχει να κανει με το παλιο μηχανημα που δεν θα παιζει πλεον αλλα με το οτι η Canonical θελει να αποφασίζει για το μέλλον της κοινότητας χωρις ποτε να εχει υπολογίσει ουτε στο ελάχιστο την γνωμη αυτής

Το mint βασίζεται στο ubuntu, οπότε αν και με μικρή καθυστέρηση, θα κληρονομήσει τέτοιες επιλογές.

Τώρα προσωπικά να πω την αλήθεια χαίρομαι πολύ για αυτήν την επιλογή. Αφενός δεν με επηρεάζει άμεσα αφού δεν χρησιμοποιώ διανομές που βασίζονται στο ubuntu, αφετέρου είναι κάτι που θα επιδράσει θετικά στο οικοσύστημα του λίνουξ γιατί έστω και με απίστευτα καταστροφική καθυστέρηση επιτέλους στέλνεται ένα καθαρό μήνυμα να σταματήσει η ανοησία με τα 32bit. Όταν φωνάζαμε να μην βγάζουν 32bit εκδόσεις στα παιχνίδια ήμασταν εμείς οι παράξενοι φαίνεται.

Είχα τσαντιστεί αγρίως που η Valve έκανε το λάθος να ζητήσει την βοήθεια τής canonical και τι έκανε η canonical; έβαλε ένα 32bit ubuntu 12.04 μέσα στο steam, που μάς ακολουθεί ως σήμερα και μόνο προβλήματα δημιουργεί. Αυτό που έπρεπε να γίνει είναι να ξέρουν οι δημιουργοί τι είναι το σωστό και τι λάθος και αν και τώρα λόγω συσσόρευσης εμπειρίας έχει βελτιωθεί η κατάσταση, χάθηκε η ευκαιρία πολλά πράγματα να γίνουν εξ’ αρχής σωστά.

3 «Μου αρέσει»

αν και gamer θα συμφωνίσω με τον lucinos. Την όλη φάση την βλέπω σαν ένα βήμα μπρος.

1 «Μου αρέσει»

Η Canonical άλλαξε σχέδια:

https://ubuntu.com/blog/statement-on-32-bit-i386-packages-for-ubuntu-19-10-and-20-04-lts?fbclid=IwAR06Ui0hgpv3CG7wvIgWzoYrKLQFeTL52cNGSUGs9w_aJ-IY2GQ8VWP2jJA

2 «Μου αρέσει»

Μας διάβασε φαινεται

1 «Μου αρέσει»

Κερδαμε αδελφια!
Τουλαχιστον τους πειραξε το backfire.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι πάντως τυχαίο που το mint εξακολουθεί και έχει debian edition “έκδοση”… :smirk:

Πως να μην το παρουν πισω αν τελικα αποφάσιζαν να πάνε σε αλλαγη δεν θα επαιζε ουτε ενα παιχνιδι…

> Canonical’s community manager attempts to run games from GOG on Ubuntu 19.10

Alan Pope – a community manager at Canonical (and a Snap Advocate) tested a few games on Ubuntu 19.10 from GOG to see what really happens.

You can take a look at the results yourself – but to sum up:

Either the games failed to installed or launches to end up in a black screen.

1 «Μου αρέσει»