Θεμα με ρυθμισεις δικτυου

καλησπερα θελω τη βοηθεια σας εχω θεμα σε κλειστο τορρεντ με εχουν μπλοκαρει θελουν να εχω σταθερο ip οι ρυθμισεις που δινουν ειναι μονο για windows-mac εχω linux mint.(Δεν απαιτείται να έχετε static public ip από τον provider σας. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να βεβαιωθείτε ότι είστε συνδεμένοι με την πραγματική IP σας όταν ξεκινάτε μια επικοινωνία με κάποιο torrent. Μετά, ακόμα κι αν αλλάξει η IP σας, το ανέβασμα ή κατέβασμα θα συνεχιστεί κανονικά και τα στατιστικά σας θα ενημερωθούν χωρίς κανένα πρόβλημα.)αυτο μου ζητανε πως μπορει καποιος να με βοηθησει ευχαριστω!!!

Δεν εχεις πραγματικη IP απο τον provider σου;

για βαλε την εξης διευθυνση στον φυλλομετρητη σου (browser) και δες τι διευθυνση σου βγαζει:

http://checkip.dyndns.org

94.71.49.190 αυτο μου βγαζει

Τι προγραμμα χρησιμοποιεις για τα Torrents; Χρησιμοποιεις VPN; Τα ιδια σου κανει και με τα Windows;

Δεν βλεπω γιατι η IP αυτη να μην ειναι κανονικη… μηπως ειναι καιρος να βρεις καποιο αλλο Torrent site?

ειναι κλειστο τορρεντ χρησιμοποιω transmission vpn οχι δεν εχω windows δεν γνωριζω θελω μια βοηθεια στις ρυθμισεις δικτυου για να εχω σταθερο ip και να μην αλλαζει καθε φορα που κανω restart τον υπολογιστη

Η εξωτερικη σου IP ειναι μια χαρα. Η εσωτερικη σου IP αλλαζει γιατι ελεγχεται απο το router.

Εαν η εσωτερικη IP που σου δινει ο router ειναι πχ 192.168.1.200 τοτε λογικα oi εσωτερικες IP που δινονται αυτοματα ξεκινανε απο το 192.168.1.100 μεχρι 192.168.1.254. Για να ορισεις την εσωτερικη σου IP σαν στατικη προτινω να της δωσεις μια IP πριν την αρχικη… πχ:

address: 192.168.1.10
netmask: 255.255.255.0
gateway: 192.168.1.1

DNS: εδω η το αφηνεις κενο για να παρει αυτοματα τα DNS που σου δινει ο router που ειναι τα ιδια του otenet ή βαζεις:

1.1.1.1 και 1.0.0.1 (τα DNS της Cloudflare)
8.8.8.8 και 8.8.4.4 (τα DNS της Google)
208.67.222.222 και 208.67.222.222 (τα DNS της OpenDNS).

Αυτα πρεπει να κανεις στον υπολογιστη σου. Μετα για να ανοιξεις μια πορτα θα πρεπει να μπεις μεσα στον router σου και να το κανεις απο εκει. Διοτι ο router ειναι η πρωτη συσκευη που θα δεχθει την εισερχομενη συνδεση, και μετα θα την δρομολογησει στον υπολογιστη σου.

Το μοντελο του router υπαρχει στο κατω μερος σε ενα αυτοκολλητο. Μολις το σημειωσεις μετα πας στο https://portforward.com/router.htm βρισκεις τη μαρκα και το μοντελο του router που εχεις και ακολουθεις τις οδηγειες τους.

Σου εχουν πει πιες πορτες πρεπει να ανοιξεις;

1 «Μου αρέσει»

Πρέπει να ανοίξει τις πόρτες που αναφέρονται στον torrent client του.

Εκτως εαν του εχουν πει για συγκεκριμενες οποτε σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να σεταρει το Transmission να ακουει για συνδεση στις συγκεκριμενες πορτες και να κανει port-forward στο router του για να ειναι επιτυχεις οι εισερχομενες συνδεσεις. Επηδει δεν ξερουμε ακριβως τι οδηγειες του εχουν δωσει η σε τι tutorial τον εχουν κατευθυνει γι’αυτο λεω. :slight_smile:

μιλησα με την ομαδα και μου ειπαν οτι εχω βαλει udp tcp στο ρουτερ μου εχω βαλει 8,8,8,8,8,8,4,4 το ιδιο ειμαι connectable off

Τι μαρκα και μοντελο ρουτερ εχεις; UDP και TCP σε πια θυρα σου ειπαν οτι εχεις βαλει (ή οτι πρεπει να βαλεις);

Ανδρέα, θερμή παράκληση, γράφε λίγο πιο αναλυτικά και σωστά τα μηνύματά σου, για να βγάζουμε άκρη.

8.8.8.8 και 8.8.4.4 (με τελείες και όχι κόμματα μεταξύ των αριθμών) είναι προφανώς οι ρυθμίσεις (ips) που έβαλες για dns servers στη σύνδεσή σου.

Ποιες θύρες (ports) σου είπαν / προσπάθησες να ανοίξεις?

Τι router έχεις? Είδες στο portforward.com οδηγίες για το πώς να ανοίξεις και να προωθήσεις θύρες? Κατά τη διαδικασία “ανοίγματος” και προώθησης θυρών, ορίζεις για ποιο/α πρωτόκολλα θέλεις να ανοίξεις τις θύρες (udp / tcp) - προφανώς θα δηλώσεις και τα δύο (both).

Έχεις ορίσει σταθερή ip για τον υπολογιστή σου που τρέχει τον torrent client?

Δεν θα έβλαπτε όταν κάνεις τις σχετικές ρυθμίσεις στο router σου, να του κάνεις και μία επανεκκίνηση.

Για να ελέγξεις αν κάποια θύρα είναι όντως ανοιχτή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το site αυτό

router speedport 2i plus το μαμα που δινει η cosmote για vdsl

Ελπιζω τα αγγλικα σου να ειναι στο φορτε τους σημερα:

Βρες απο τις ρυθμισεις του Transmission σε πιες πορτες ερχονται οι εισερχομενες συνδεσεις (νομιζω οτι η προκαθορισμενη θυρα για το Transmission ειναι η TCP 51413)… και μετα ριξε μια ματια εδω:

https://portforward.com/zte/speedport-entry-2i/

Εαν μετα απ’όλα αυτα, δεν καταφερεις να το κανεις αδερφε… ισως ειναι καλητερα για την ωρα να το αφησεις και να το ξαναεπισκεφτεις σε λιγες μερες με ποιο καθαρο μυαλο γιατι οτι πληροφοριες χρειαζεσαι ειναι ολες μαζεμενες σε αυτο το νημα.

1 «Μου αρέσει»

Εκεί που λέει υπηρεσία ονομάτων DNS απενεργοποίησε το

WAN Host Start / End IP Address έβαλες τους DNS servers της google??

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο router καθόλου, αλλά μου φαίνεται πολύ πολύ, μα πάρα πολύ λάθος…

Δοκίμασε στο WAN Host Start IP Address να βάλεις 1.1.1.1 και στο WAN Host End IP Address να βάλεις 254.254.254.254

τιποτα μια τρυπα στο νερο

Δώσε καμιά παραπάνω λεπτομέρεια βρε!

Το canyouseeme.org τι σου βγάζει?

80.107.70.83 port to check 80

Βρε Ανδρέα μου, ποια 80? Την 51413 δεν πρέπει να τσεκάρεις??