Θεμα με ρυθμισεις δικτυου

το 51413 ειναι η πορτα δικτυου στο transmission

Ναι, στο canyouseeme.org εκεί που λέει 80 πρέπει να βάλεις το 51413 και μετά να πατήσεις Check - για να δούμε αν άνοιξες την πόρτα.

Αφού κάνεις όλα όσα λέμε παραπάνω.

δεν κανει τιποτα το εβαλα παταω δεν κανει τιποτα

Sorry Ανδρέα, αλλά δεν μπορεί να μην κάνει τίποτα. Στο canyouseeme.org έχει δύο πεδία και ένα κουμπί (“Check”). Tο ένα πεδίο είναι προσυμπληρωμένο και είναι η “εξωτερική” ip σου. Στο άλλο πεδίο είναι προσυμπληρωμένο το 80 και εκεί πρέπει να βάλεις τη θύρα που θέλεις να ελέγξεις αν είναι ανοιχτή. Όταν συμπληρώσεις το δεύτερο πεδίο και πατήσεις το κουμπί “Check”, κάτι πρέπει να κάνει! Ή θα σου βγάλει " Success: I can see your service on 1xx.xx7.xx.2x on port ( 51413 )" ή θα σου βγάλει " Error: I could not see your service on 1xx.xx7.xx.2x on port ( 51413 )"

Αν βγάλει success είσαι ΟΚ - αν βγάλει error η πόρτα σου είναι κλειστή.

Στη δεύτερη περίπτωση, αν θέλεις βοήθεια, στείλε τις καρτέλες της σύνδεσης και τις καρτέλες του router με τις ρυθμίσεις όπως τις άλλαξες.

Με μαντική κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει.

2 «Μου αρέσει»

Βρηκα και αυτο το video στο Youtube για να σε βοηθησει:

Το κομματι που σε ενδιαφερει για να σεταρεις τον router σου ξεκιναει απο το 0:21

Στο παραδειγμα του ο φιλος χρησιμοποιει διαφορετικες πορτες… εσυ απλα θες την 51453 δηλαδη θα βαζεις 51453 - 51453

στα WAN IP θα βαλεις το 0.0.0.0 (οχι το 8.8.8.8 - 8.8.4.4 αυτα ειναι ΜΟΝΟ για το DNS)

και στην LAN IP οπως το εχεις. Σωζεις και τσεκαρεις οπως σου ειπε ο @tsapi και λογικα θα πρεπει να δεις την θυρα ανοιχτη… αν δεν την δεις… ανοιξε το Transmission και ξανατσεκαρε στο canyouseeme.org λογικα αν δεν το ειδες την πρωτη φορα στην δευτερη με το transmission ανοιχτο θα πρεπει να την δεις.

Δες το tutorial και αν εχεις καποια απορεια πες μας να βοηθησουμε.

Update: και εδω ενα ακομα video αυτη τη φορα απο την ιδια την COSMOTE:

Λογικα τωρα με ολες αυτες τις πληροφοριες θα πρεπει να εισαι ποιο κοντα στον στοχο σου.

Error: I could not see your service on 1xx.xx7.xx.2x on port ( 51413 )" αυτο μου εβγαλε αρα η πορτα στο transmission φταιει

Πηγαινε στο Preferences -> Network και σηγουρεψου οτι το “Pick a random port every time Transmission is started” ειναι ξετικαρισμενο οπως επησεις και το “Use UPnP or NAT-PMP port forwarding forwarding from my router”

τα ξεκλικαρα τωρα το ip μου ειναι 80,107,70,83 τι στατιτικη βαζω π.χ 192,168,1,2 εως 10? και στο port forward τι lan host βαζω πχ51413-51414 στο βιντεο που εστειλε ο φιλος μας δειχνει οτι δεν βαζει την ιδια πορτα δικτυου πχ51413 σε ολα

Την ιδια IP που εχεις ορισει στο router σαν Lan IP αυτη πρεπει να εχεις και στο μηχανιμα σου.

Και τα ports πρεπει να ειναι 51413 σε ολα τα κουτακια. Ο τυπος στο video το εκανε ετσι για να δειξει οτι μπορουμε με την μια να ανοιξουμε παραπανω απο μια πορτες σε ενα ευρος.

Αν πας σε αλλο torrent προγραμμα θα πρεπει και παλι να κανεις τις ιδιες κινησεις στο port forward στην ιδια στατικη IP αλλα με διαφορετικες πορτες.

σας ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια σας το εκτιμω εχω κανει ολες τις ενεργειες αλλα μενει ιδιο ισως φταιει το τρανσμισιον θα κατεβασω το deluge- ktorrent οτιδηποτε τις ενεργειες μου στο ρουτερ και ρυθμισεις δικτυου τις εκανα

Πάντως εστίασε στις ρυθμίσεις του router και άσε το πρόγραμμα torrent.

μηδενικα στα Wan Host Start IP Address και Wan Host End IP Address

192.168.1.10 (εφοσον αυτη ειναι η IP σου στο μηχανημα σου.

Και ξαναπροσπαθησε.

η ip μου ειναι 80,107,70,83

Η IP που σου λέει ο @GNUTechie είναι η εσωτερική

Αυτη η IP ( 80.107.70.83 ) ειναι η IP που η Cosmote δινει στο Router σου (παρεπιπτοντως δεν χρησιμοποιουμε ποτε κοματα αναμεσα στα νουμερα αλλα μονο τελειες). Στο router αυτη η IP αναφερεται σαν WAN IP. Επειδη αλλαζει δεν χρειαζεται να την βαζεις καθε φορα που αλλαζει να την βαλεις… απλα βαλε 0.0.0.0

Εσυ θες να πεις στο ρουτερ σου οτι IP και να εχει να ακουσει για εισερχομενες συνδεσεις στην θυρα 51413 και οτι προγραμμα προσπαθησει να συνδεθει να συνδεθει κατευθειαν στο συστημα σου που εχει σταθερη ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ IP (στο router σου αναφερεται σαν LAN IP) 192.168.1.10.

Για να μπορει να γινει ενα port-forward θα πρεπει το προγραμμα το οποιο χρειαζεται (στην προκειμενη περιπτωση το transmission) να τρεχει για να περιμενει και να “ακουει” για εισερχομενες συνδεσεις.

Εαν δοκιμασες το canyouseeme.org πριν να τρεξεις το transmissions ισως για αυτο σου εβγαλε το error. Διορθωσε τα λαθακια σου στο port-forwarding του router και ξαναπροσπαθησε.

Εαν κατι δεν καταλαβαινεις πες μας να σου το εξηγησουμε. Πιστευω εισαι πολυ κοντα σε αυτο που θες να κανεις.

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο router καθόλου. Κατά πάσα βεβαιότητα όμως στην καρτέλα που μας δείχνει ο Ανδρέας, το wan host start / stop ip address είναι το ip range που θα επιτρέπει ο router να μιλήσει με την forwarded port. Προφανώς αν “δέχεται” ο router τα μηδενικά, είναι η καλύτερη λύση - ειδάλλως το range που του έγραψα αρκεί.

Ένα άλλο πιθανό “θέμα” είναι η σωστή επιλογή στο drop down WAN Connection… Εκεί πιθανώς πρέπει να παίξει trial and error.

Ουτε και εγω το γνωριζω το συγκεκριμενο router, αλλα το θεμα ειναι οτι στο 0:58 του διλεπτου video της Cosmote το παραδειγμα τους εχει μηδενικα και η κοπελια που κανει την περιγραφη… λεει οτι εκτως εαν η εξωτερικη IP ειναι σταθερη, τοτε την βαζουμε αλλιως το αφηνουμε ως εχει (ή καπως ετσι εαν παραφραζω). Τωρα αν οι προκαθορισμενες τιμες για τα Wan IP ειναι κενες ας το αφησει ως εχει.

Και εφοσον εχει VDSL το απλο θα ηταν να αφησει το Internet_VDSL ως εχει, δεν χρειαζεται να το πειραξει.

2 «Μου αρέσει»

εχω αλλαξει τα παντα τιποτα διπλα δεξια μου βγαζει θαυμαστικο δεν ειναι πρασινο

H cosmote δεν είχε μία υπηρεσία που είχε όλες τις πόρτες κλειστές και έπρεπε να τους τηλεφωνήσεις να την απενεργοποιήσουν ή να μπεις σε μία υπηρεσία τους και να την απενεργοποιήσεις εσύ?

Ή μπερδεύομαι με κάτι άλλο και λέω βλακείες?

Το support της cosmote το πήρες να ρωτήσεις?