Τεχνητή νοημοσύνη και ChatGPT

Γενικα οι αστεγοι μειωνονται η αυξανονται αναλογως τη χωρα που κοιταμε. Για παραδειγμα στις ΗΠΑ υπαρχουν στο διαδικτυο στοιχεια απο το 2007 που δειχνουν μια πτωση εως σημερα περιπου 20% στους αστεγους. Στην Αγγλια που υπαρχουν στοιχεια απο το 1998 υπηρχε ανοδος εως το 2004 και απο εκει και μετα υπηρξε καθετη πτωση.

Στην Ελλαδα εχουν μειωθει απο το 2010 εως σημερα περιπου 10% αν και οπως διαβαζω τα στοιχεια δεν ειναι επισημα αλλα προερχονται απο καποιες ΜΚΟ.

Δεν βρηκα συγκεντρωτικα παγκοσμια στοιχεια. Φανταζομαι σε χωρες με μεγαλες παθογενειες πιθανων να εχουν αυξηθει τα ποσοστα.

Εμεις σαν χωρα δεν θα μπορεσουμε να παραγουμε μεσω ΑΙ κατι. Απλα θα καταναλωσουμε οπως κανουμε παντα. Για να θυμηθουν οι παλιοι και να μαθουν οι νεοι, υπηρχε εδω στην Ελλαδα κατασκευαστης υπολογιστων. Η Gigatronics. Το 1988 εφτιαξε εναν υπολογιστη dual boot σε apple και ibm. Παγκοσμια πρωτοπορια και αν και δεν υπηρχε προσβαση σε ολα τα νεα chip και ηταν λιγο εκτος τεχνολογικα, αν υπηρχαν επενδυτες θα μπορουσε να γινει ενα μηχανημα σουπερ. Ομως η παθογενεια της Ελλαδας απλα καταφερε να την κλεισει. Προσοχη! Δεν ηταν φασον. Ηταν κατασκευασμενο στην Ελλάδα. Πλεον απλα καταναλωνουμε υπολογιστες… δεν παραγουμε. Αντε στα καλυτερα μας να φτιαξουμε κανενα luxurius μπρικι να το πουλαμε ενα 500αρικο

Ο μεσος ορος ζωης εχει αυξηθει απο τα 40-45 που ηταν το 1850 στα 70+ τωρα. Σε ολα αυτα εχουν συμβαλει τεχνολογιες που φυσικα σε κακα χερια κανουν κακο.

2 «Μου αρέσει»

Δεν είναι ακριβώς έτσι η κατάσταση. Στην ελλάδα πχ είχαμε ελάχιστους άστεγους μέχρι που οι ηπα εξήγαν σε εμάς και την ευρώπη γενικότερα την κρίση του 2008 με τη χρήση «καλοθελητών». Έχουμε παγκοσμιοποιημένη οικονομία… (που μόλις «τώρα» άρχισε να γίνεται περισσότερο πολυπολική βέβαια μετά την εξαγωγή της ρωσίας από το swift2 ) Και πάλι θα αλλάξει η κατάσταση τώρα και στις ηπα και στην αγγλία (πιο πολύ στην αγγλία). Στην ελλάδα ήδη παράγουμε με χρήση ΑΙ και έχουμε και ακαδημία. Και εσύ @anon88072451 μάλλον θα κληθείς να τη χρησιμοποιήσεις περαιτέρω (και η αυτόματη συμπλήρωση κειμένου ΑΙ είναι) αν θες να είσαι ανταγωνιστικός…

1 «Μου αρέσει»

Δεν παραγουμε. Καταναλωνουμε. Θα χρησιμοποιησουμε μια τεχνολογια ΑΙ για να κανουμε δουλεια και να γινουμε ανταγωνιστικοι ναι… Δεν θα κανουμε παραγωγη μηχανων ΑΙ ομως. Δεν θα προγραμματισουμε, και δεν θα κατασκευασουμε κατι που να ειναι καινοτομο.

Αυτο δεν εχει να κανει με το οτι το ανθρωπινο δυναμικο μας δεν εχει δυνατοτητες αλλα με τις παθογενειες που εχει η χωρα.

Διαβασα οτι θα ριξει στην αγορα και η google το δικο της ΑΙ. Το προγραμματιζε για αλλη περιοδο αλλα οι εξελιξεις του chatgpt το φερανε πιο γρηγορα. Οποτε θα υπαρξει ανταγωνισμος σε αυτο το επιπεδο.

Στον πρώτο σύνδεσμο που έβαλα προηγουμένως, κάτω κάτω έχει 10 ελληνικές επιχειρήσεις που παράγουν αντίστοιχα προϊόντα. Παραγωγή είναι και αυτή. Για παράδειγμα η python έχει στην standard ibrary μια βιβλιοθήκη για ΑΙ. Αν τη χρησιμοποιήσουμε αυτή για να κάνουμε τη δική μας εφαρμογή τότε παράγουμε, δεν καταναλώνουμε απλώς…

Αν και δεν εχω χρονο να τις τσεκαρω ολες τις 2 πρωτες που πατησα η bryq ειναι incorporated in cyprus και δραστηριοποιειται περαν της αμερικης και αλλων χωρων, και στην Ελλαδα (αφου οντως ειναι απο Ελληνες) και η δευτερη η inacel εχει εδρα στην Αμερικη και δραστηριοποιειται και στην Ελλαδα εφοσον κι αυτη ειναι απο Ελληνες…

Οπως ανεφερα πιο πανω δεν εχουμε προβλημα στο ανθρωπινο δυναμικο. Απλα ο συγκεκριμενος τοπος ειναι μονο εμποδιο για αναπτυξη οποιουδηποτε καινοτομου προιοντος.

Αυτες οι εταιρειες αν καναν το λαθος να εχουν εδρα την Ελλαδα μαλλον δεν θα συζηταγαμε γι αυτους τωρα. Το πιο εξυπνο πραγμα που καναν ηταν η αποφυγη να επενδυσουν εδω. Αυτο το λες υψηλη νοημοσυνη.

Οι δημοσιογραφοι καλα κανουν και προσπαθουν να τα αναδειξουν αλλα αυτο απο μονο του δεν βοηθαει

4 «Μου αρέσει»

Σχετικά με τους άστεγους στις πλούσιες χώρες δεν υπάρχουν κατά περίεργο τρόπο επαρκή στοιχεία.
Στην Αγγλία για παράδειγμα παρατηρείται μία τεράστια αύξηση του αριθμού των αστέγων.

Πηγή:
https://ourworldindata.org/homelessness

1 «Μου αρέσει»

Το θεμα ειναι απο ποια σκοπια θα το δεις. Ο αστεγος δεν ειναι απαραιτητα φτωχος. Μπορει να υπαρχουν δεκαδες λογοι για να ειναι καποιος αστεγος. Απο μεταναστευση, χωρις χαρτια δηλαδη, απο φυσικες καταστροφες, απο επιλογη και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.

Εχω ακουσει περιπτωση εδω ελλαδα που καποιος εμενε σε ενα κοντεινερ ενω ειχε σπιτι για να παιρνει ενα επιδομα αστεγιας. Τον επισκεπτοντουσαν απο τις υπηρεσιες συχνα, καταγραφοταν ως αστεγος αλλα ουσιαστικα δεν ηταν. Ενταξει. Μια περιπτωση ειναι αυτη αλλα φανταζομαι υπαρχουν αρκετες μη μετρησιμες περιπτωσεις.

Ειναι απο τα πιο δυσκολα μετρησιμα νουμερα. Ο αστεγος δεν θα παει να καταγραφει εκτος αν εχει μπονους (επιδομα). Το τελευταιο που θα σκεφτει ειναι να παει σε καποια υπηρεσια , να στηθει για να καταγραφει. Καποια στιγμη ειχε πει ο δημος Αθηναιων οτι μπορουν να καταγραφονται online… ο αστεγος δηλαδη θα ειχε κινητο με ιντερνετ…

Για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα να και η απαντηση του δικου μας

Δεν ειναι τεραστια. Τα δεδομενα ειναι απο το 2010 και στη μετρηση βλεπεις ατομα ανα 100.000 κατοικους. Αν βρεις αυτο που βρηκα απο το 98 τοτε θα δεις οτι ηταν πολυ μεγαλυτερα τα νουμερα και επεσαν σ αυτα τα επιπεδα

1 «Μου αρέσει»

Σαν αντιπερισπασμό στην τεχνητή νοημοσύνη, θα είχε πλάκα να δημιουργήσει κάποιος/κάποια μια μηχανή αναζήτησης με πρωτόγονα μέσα και με ανθρώπινη αναζήτηση στις όποιες πηγές εκτός ΤΝ, στην οποία θα “ρωτούσες” κάτι και θα “απαντούσε” μετά από μέρες :sweat_smile:.
Αν δεν είχα δουλειά θα το είχα κάνει ήδη…:rofl:

Υπαρχει σε πρωτόγονη αυτοματη μηχανη ροφηματων

3 «Μου αρέσει»

E ναι. Και τα απλά γίνοντε δύσκολα στην ελλάδα. Το έχουμε αυτό το κακό ανάμεσα σε πολλά άλλα κακά που έχουμε.

1 «Μου αρέσει»

η Μικρομαλακή είχε ρίξει 3 δις στην αρχή και φέτος σκάει άλλα 10 δις, νομίζω πως ένας από τους κύριους στόχους της είναι να βελτιώσει τη δική της μηχανή αναζησης μπινγκ, και να σταματήσε το γκογκλάρω
η Γκουγκλ δεν έχει πει βέβαια ακόμη την τελική λέξη, σίγουρα θα πλασάρει γρήγορα τη δική της ΤΝ για να χτυπήσει το chatGPT

1 «Μου αρέσει»

Ναι το αναφέρει πιο πάνω και ο @anon88072451 για τα σχέδια της Google.
H Microsoft είχε δαπανήσει 7,5 δις για την αγορά του GitHub.
“Αγριεύουν” τα πράγματα στον χώρο της ΤΝ, γιατί υπάρχει μεγάλη απήχηση στο ευρύ κοινό, άρα και μεγάλο περιθώριο κέρδους.

Μπορει και αυτο που ειχε βγει πριν απο λιγο καιρο, οτι δηλαδη και καλα ενας επιστημονας θεωρουσε οτι το ΑΙ της google ειχε συναισθηματα κτλ(αν θυμαστε που τον απελυσαν αλλα δεν τον απελυσαν, τελικα ομως τον απελυσαν - ο προεδρος του εδεσαικου διοικει στη γκουγκλ?), να ηταν ενα διαφημιστικο τρικ μιας και δεν προλαβαιναν να το βγαλουν πριν το chatgpt. Και για να μην το βγαλουν κουτσο, ειπαν ενα στορυ να ψαρωσει ο κοσμος οτι η γκουγκλ εχει καλυτερο καπου σε καποια αποθηκη

2 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον

2 «Μου αρέσει»

Ερώτηση:
Πώς μπορούμε να αναγνωρίσουμε το αν “εκπαιδεύουμε” εμείς τη μηχανή, ή αν η μηχανή “εκπαιδεύει” εμάς;
Υπάρχει κάποια διαχωριστική γραμμή, υπάρχουν κάποιες ενδείξεις;
Γιατί πλατφόρμες σαν το TikTok και σαν το chatgpt γίνονται ανάρπαστες;
Πώς μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε αυτό προς όφελος μας;

Μπορεί να άργησα να μπω στην συζήτηση αλλά μπαίνω δυναμικά! :disguised_face:

και αυτό γιατί κάποιοι άνθρωποι σε “οικονομικά υποανάπτυκτες χώρες” πληρώθηκαν κάτι του στυλ 4€ τη βδομάδα (?) για να το καθαρίσουν από βία, σεξισμό, ομοφοβία, απειλές για την ζωή, ύβρις, παιδοφιλία, βασανισμούς και βιασμούς, και όλα τα ωραία που είχε στα database που εκπαιδεύτηκε. Αρκετοί λέει παραιτήθηκαν πάνω σε λίγες εβδομάδες γιατί έγιναν scar for life και δεν άντεχαν άλλο να αλληλεπιδρούν με τέτοια κείμενα και ιστορίες. Δεν εκπαιδεύτηκε μόνο του, αλλά πολλο άνθρωποι ‘χτένισαν’ το περιεχόμενο μέχρι να βγει μια βερσιόν που να είναι φιλική προς τον άνθρωπο, γιατί το ίντερνετ μέχρι και το 2019 (από ότι θυμάμαι εγώ από τότε δεν έχει δοθεί νέο input) δεν ήταν όπως και δεν είναι το πιο φιλικό μέρος. Και φυσικά για να μην πέσουν μυνήσεις η Open AI έσπευσε να βάλει το φτηνό εργατικό κοινό του παγκόσμιου νότου σε βρωμοδουλειά…

Σε αυτό κάνεις λάθος δυστυχώς. Είναι ήδη πραγματικότητα για αρκετούς χιλιάδες που φέτος ήδη έχουν απολυθεί από μεγάλες εταιρίες όπως η Microsoft και η Google. Δεν λέω ότι θα επηρεάσει άμεσα χιλιάδες και στην Ελληνικά αγορά εργασίας, αλλά ήδη ξέρω αρκετά projects και ομάδες (ναι εδώ στην Ελλάδα) που χρησιμοποιούν (και πληρώνουν 30-50€ συνδρομή το μήνα) είτε το ChatGPT είτε το Midjourney για να τους κάνει μέρος της δουλειάς το οποίο θα έπρεπε να πληρώσουν στην Ελλάδα προγραμματιστή ή καλλιτέχνη αντίστοιχα περισσότερα από 200€ ανά project/κομμάτι. Δεν είναι δίπλα μας, αλλά δεν είναι και μακρυά μας η αλλαγή που βιώνουμε παγκοσμίως.

αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι η B2B οικονομία δηλ business to business και μπορεί να είναι τα άτομα και project που αναφέρω εδώ πελάτες της openAI κά, αλλά ταυτόχρονα είναι και δημιουργοί και Β2Β/Β2C πωλητές οι ίδιοι σε άλλες εταιρίες και ανθρώπους με τα προϊόντα/υπηρεσίες που παράγουν (και με χρήση των εργαλείων όπως το ChatGPT ή Midjourney). Καταλαβαίνω ότι το τελικό σου point είναι η καινοτομία, και το μόνο που μπορώ να αναφέρω είναι περίπτωση ερευνητών που χρησιμοποιούν chatGPT για coding και προβλήματα μηχανικής, αυτά τα άτομα παράγουν καινοτομία γενικά, και δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε απόλυτα στο αν είναι “πραγματικά καινοτόμο” ή όχι ας πούμε ότι είναι γιατί είναι η φύση της δουλειάς τους.

Στο οικονομικό του πόσο θα κοστίζει έχει ήδη 40€ συνδρομή μηνιαία για priority access.

Απάντηση σε αυτό το ερώτημα βρήκα σε αυτό τον χρήσιμο οδηγό:

πολύ αισιόδοξος ο φίλος Κώστας :joy: :+1:

Μπορούν και το κάνουν. Δεν θα έπρεπε, συμφωνώ. Αλλά οι δισεκατομμυριούχοι που έχουν το εργαλείο στα χέρια τους και είναι λάτρεις του καπιταλισμού ως έχει, έχουν άλλη άποψη: Exclusive Interview: OpenAI’s Sam Altman Talks ChatGPT And How Artificial General Intelligence Can ‘Break Capitalism’ (μην κρίνετε από τον τίτλο, δείτε τι λέει εντός. συνέντευξη στο Forbes είναι)

ταυτόχρονα εάν σκεφτείς ότι η εξέλιξη στην ανάπτυξη των neural networks είναι πιο φτηνή και γρήγορη από αυτή στην ρομποτική, προσωπικά εκτιμώ ότι λιγότερες θέσεις χειρονακτικής εργασίας θα χαθούν σε ρομπότ από ότι θέσεις γραφείου προς ΑΙ (προσωπική μου πρόγνωση αυτό)

συμφωνώ, αλλά να προσθέσω ότι βρίσκω ότι είναι και αλληλένδετα το ένα με το άλλο, γιατί οι αποφάσεις του σήμερα όπως οι απολύσεις ή οι επενδύσεις γίνονται και με βάση του οράματος για το μέλλον. και αυτά έχουν κοινό στόχο στα μυαλά αυτών που παίρνουν αυτές τις αποφάσεις, όπως το καταλαβαίνω εγώ.

και εδώ έρχονται οι κατακριτές του Universal Basic Income (UBI) και σου λένε ότι θα σου δίνουν λίγα για να τρέχει το σύστημα με την αγοραστική ισχύς που σου χάρισαν, όσο εσύ θα ζεις μίζερος καταναλωτής σε έναν κόσμο που θα καίγεται και δεν θα είναι πια βιώσιμο να ζεις λόγω κλίματος και επακόλουθων επιπτώσεων. Και θα έχουν ένα δίκιο όταν στο λένε, και ας μας αρέσει η ιδέα του UBI, πάλι εξουσία πάνω στον άνθρωπο από όποιον τα μοιράζει θα είναι, όπως το είπες και εσύ.

(παρένθεση: cringe για αναφορά σε Mikeus ασχέτως του εάν η άποψη που λέει η όχι είναι leggit, και όχι επειδή είναι καλός ή κακός youtuber/entertainer αλλά επειδή έχει αναπαράγει τόσο σεξιμό και ομοφοβία που απλά είναι cringe topic το άτομο για εμένα. θυμάμαι σε κάποια φάση είχε ασπαστεί/κάνει share κάτι alt-right τοπολογίες οπότε για εμένα είναι no no no το άτομο…)

το πρόβλημα συνήθως είναι η έλλειψη αναφοράς, ή η έλλειψη συναίνεσης αναπαραγωγής από την αρχική πηγή (αυτό όταν παίρνεις κάτι verbatim και το μεταφράζεις πχ χωρίς να αναφέρεις από που, λέγεται λογοκλοπή γενικά)

Καιιιιιι εδώ είναι που έρχεται και το ΒΑΣΙΚΟ πρόβλημα με τα neural networks. Εκπαιδεύονται με τα δεδομένα/τα API /τις τέχνες / τα κείμενα μας χωρίς να μας έχουν ζητήσει ποτέ κανένας τους άδεια χρήσης ή αναπαραγωγής, χωρίς αναφορά στον αρχικό δημιουργό και χωρίς συναίνεση… και όχι μόνο θα βγάλουν λεφτά από αυτό (δεν με απασχολεί που είναι non-profit η openAI, λεφτά βγάζει) και μας ζητάει για το εργαλείο που εκπαίδευσε με το υλικό από τα μυαλά μας να το πληρώσουμε κιόλας! και παίρνει αποφάσεις ο κάθε δισεκατομμυριούχος για το προς τα που θα πάει η εξέλιξη του, χωρίς κάποια κοινωνική συλλογική απόφαση ή κατεύθυνση. Στην εκμετάλλευση/σπορά μας υπολογίζουν, στις αποφάσεις/συγκομιδή όμως μας “ξεχνάνε”…

Κρίντζαρα και με τον ΣΕΒ, έχετε βαλθεί να με πεθάνετε σήμερα :joy:

2 «Μου αρέσει»

Α εσυ αργησες αλλα εγραψες βιβλιο… Ελπιζω να μην εβαλες το chatgpt να το γραψει!

Αν και δεν θα διαφωνησω στα περισσοτερα

Σε αυτο ομως θα σταθω. Ας πουμε οτι εισαι πριν καποιους αιωνες στη βιβλιοθηκη της Αλεξανδριας, στην οποια ειχε μαζευτει η γνωση ολου του τοτε γνωστου κοσμου, χωρις φυσικα να εχουν πληρωθει οι δημιουργοι και με ιστοριες οτι πολλα εγγραφα ειχαν κακην κακως φτασει ως εκει. Ομως παρ ολα αυτα αυτη η γνωση γεννησε καινουρια γνωση. Πανω στα παλια κειμενα γραφοντουσαν καινουρια. Φανταζομαι οτι η βιβλιοθηκη εβγαζε αρκετα χρηματα απο τις επισκεψεις. Κι αυτο ομως να μη γινοταν σιγουρα εβγαζε πολλα χρηματα η πολη.

Ασχετως αν συμφωνω με τη διαδικασια! Ειναι ενα επιτευγμα της κοινωνιας μας η παλια γνωση να παραγει καινουρια γνωση

ναι είναι φοβερό επίτευγμα, θα συμφωνήσω. και δεν πιστεύω το πρόβλημα είναι *(απαραίτητα/μόνο) το εάν έχουν πληρωθεί ή όχι τα μυαλά που παρήγαγαν τις πηγές, αλλά το γεγονός ότι στην βιβλιοθήκη πας και διαβάζεις το βιβλίο του τάδε και υπάρχει μια αναγνώριση για αυτό το μυαλό και ταυτόχρονα είναι εμφανές από που προέρχονται τα περιεχόμενα και οι ιστορίες του βιβλίου (ή ποια άτομα τα συνυπογράφουν έστω). με την τεχνική νοημοσύνη όμως που ότι ακουμπάει συνήθως μετά γίνεται μια μάζα αγνώριστη από την πηγή του (βλέπε δημιουργίες όπως ποιήματα, εικόνες και φανταστικά σενάρια) δεν έχεις εικόνα των μυαλών τα οποία έδωσαν (θελημένα ή μη) τροφή στην φορμαρισμένη απάντηση του ΑΙ. με αποτέλεσμα να θάβεται η ανθρώπινη ευφυΐα, δημιουργικότητα και δημιουργία πίσω από τον θεό που στα σερβίρει σε δευτερόλεπτα με μόνο ένα prompt από μεριάς σου. και αυτό δεν αγγίζει μόνο το κόμπλεξ κατωτερότητας που μπορεί να έχουμε σαν άνθρωποι, αγγίζει και θέματα ηθικής, εργασιακών, αθέμιτου ανταγωνισμού, νέας φιλοσοφίας και κουλτούρας γύρω από την νεοφυή δημιουργία και τι είναι, νέα ζητήματα ευθύνης του δημιουργού και τι βγάζει στον κόσμο, και πολλά τέτοια άλλα. προσωπικά χαίρομαι που συζητιούνται κυρίως γιατί ότι και να βγει από αυτό θα μας πάρει καιρό να το χωνέψουμε ότι βιώνουμε ήδη την καρδιά της επόμενης τεχνολογικής επανάστασης.

Δεν κατάλαβες τι έγραψα μάλλον. Εδώ είπα

δεν μπορούν τα ρομπότ να μας πάρουν τις δουλειές και να παραμείνει το συστημα (καπιταλισμός) ως έχει. Δεν θα παράγεται υπεραξία. Δεν θα υπάρχει η εκμετάλευση ανθρώπου από άνθρωπο, που είναι και το ζητούμενο από την κυρίαρχη τάξη.

και απάντησες

Μπορούν και το κάνουν. Δεν θα έπρεπε, συμφωνώ. Αλλά οι δισεκατομμυριούχοι που έχουν το εργαλείο στα χέρια τους και είναι λάτρεις του καπιταλισμού ως έχει, έχουν άλλη άποψη: Exclusive Interview: OpenAI’s Sam Altman Talks ChatGPT And How Artificial General Intelligence Can ‘Break Capitalism’ (μην κρίνετε από τον τίτλο, δείτε τι λέει εντός. συνέντευξη στο Forbes είναι)

Που συμφωνείς; Δεν είπα ότι δεν θα έπρεπε. Είπα ότι δεν γίνεται γιατί δεν μπορεί να γίνει. Ο πλούτος των κεφαλαιούχων είναι απλά η υπεραξία που έχεις παράγει. Η υπεραξία είναι η διαφορά της αξίας του προϊόντος που παρήγαγες με την αμοιβή που πήρες. Αν τα ρομπότ κάνουν την παραγωγή, τα προϊόντα δεν θα έχουν καμία ανταλλακτική αξία. Δεν λέω ότι τεχνολογικά δεν μπορεί να γίνει. Αλλά δεν μπορεί να γίνει σε συνθήκες κατοχής των μέσων παραγωγής από ιδιώτες. Έδωσα και λογιστικό παράδειγμα. Αφού ο κόσμος θα είναι άνεργος με τι θα μέσο ανταλλαγής (με τι χρήμα) θα αγοράσει προϊόντα για να καταναλώσει;
Για να διατηρήσουν την εξουσία τους, χρειάζονται τον κόσμο να δουλεύει και να παράγει. Σε αυτή τη διαδικασία μπαίνουν ως νταβατζήδες. Αυτό είναι και το νόημα του χρήματος.Είναι το ο έλεγχος στο δικαίωμά σου να συναλλάσεσαι με άλλους ανθρώπους. Το να θέλω να σου δώσω μέλι και να μου δώσεις αυγά, τους το πληρώνεις. Δες τι είναι το χρήμα, πως παράγεται και ποιος ο ρόλος του.

Είπες

(παρένθεση: cringe για αναφορά σε Mikeus ασχέτως του εάν η άποψη που λέει η όχι είναι leggit, και όχι επειδή είναι καλός ή κακός youtuber/entertainer αλλά επειδή έχει αναπαράγει τόσο σεξιμό και ομοφοβία που απλά είναι cringe topic το άτομο για εμένα. θυμάμαι σε κάποια φάση είχε ασπαστεί/κάνει share κάτι alt-right τοπολογίες οπότε για εμένα είναι no no no το άτομο…)

Δεν ξέρω τι είναι το κριντζ, δεν χρησιμοποιώ λέξεις σερβιρισμένες από τη μόδα. προτιμώ τις περιγραφές και τος αναλύσεις. Ο mikeuis είναι απλά ένας τύπος που κάνει διάφορα βιντεάκια. Η σειρά αυτή που αναφέρθηκα είναι από τις καλύτερες. Προσφέρει γνώση και αππόλαυση. Ξέρωτι είναι σεξισμός εδώ και 40 χρόνια. Κρίνω ότι είναι εντελώς αυθαίρετο το συμπέρασμα σου. Μένεις απλά στην εντύπωση που σου έκατσε γιατί έτσι. Χωρίς να αναλύσεις ουσιαστικά και με εμβρίθεια το αν είναι σεξιστής ο άνθρωπος κι αν είναι ομοφοβικός (η τελευταία λέξη είναι κι αυτή προβληματική. Δεν μπορείς να κατηγορείς κάποιον επειδή είναι “φοβικός” για οτιδήποτε).

Πολλά άκυρα διάβασα στις τελευταίες δημοσιεύσεις. Μέχρι και το ότι η κοινωνία που ζούμε είναι σχεδιασμένη έτσι ώστε να μην υπάρχει φτωχοποίση ενώ είναι ακριβώς το βασικό της εργαλείο για να υπάρχει με τη μορφή που υπάρχει.

Ειμαι στην τεχνολογια απο τα παιδικα μου χρονια. Παντα αναρωτιομουν… γιατι απο καποια περιοδο και μετα οι εφευρεσεις δεν λογιζοταν σε ανθρωπους αλλα σε εταιρειες. Διαβαζα μικρος για τον Bell τον Tesla και αλλους εφευρετες. Μετα αρχισαν οι εφευρετες να ειναι η RCA η PHILLIPS η IBM κτλ. Σιγουρα σε ολες τις εφευρεσεις υπηρχαν ομαδες εργασιας πλεον αλλα ποιος ειχε την ιδεα? Την ιδεα μπορει και να την ειχε καποιος καπου που πηρε απλα ενα ποσο για να την παραδωσει στις εταιρειες.

Σημερα ειναι ακομη χειροτερα τα πραγματα. Οι εφευρεσεις λογιζονται στον βασικο επενδυτη η στον CEO. Πραγμα που φυσικα με βρισκει αντιθετο. Αυτος που εβαλε τα χρηματα σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτος που βρηκε την καινοτομια.

1 «Μου αρέσει»