Τεχνητή νοημοσύνη και ChatGPT

To chatgpt ζητούσε το τηλέφωνό μου για να το δοκιμάσω με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω, αλλά όπως βλέπω από αλλού και αυτή η ΑΙ είναι μεροληπτική…

edit
Άλλο ένα παράδειγμα

1 «Μου αρέσει»

Σημερα διαβασα οτι ενας δικαστης σε καποια χωρα χρησιμοποιησε το chatgpt για να βγαλει μια αποφαση.

Ρωτησε αν ενα παιδι με αυτισμο πρεπει η ασφαλιστικη εταιρεια να του καλυψει τα εξοδα.

Το chatgpt απαντησε ορθα ναι φερνοντας τις διαταξεις του νομου που αυτο ειναι εφικτο και αιτιολογησε το ναι. Δεν θυμαμαι σε ποια χωρα (νομιζω κολομβια) αλλα σε νομικα συστηματα με χιλιαδες νομους που ο ενας νομος παταει σε καποια διαταξη κτλ νομιζω οτι ορθα χρησιμοποιηθηκε. Φυσικα οχι για να βγαλει την αποφαση αλλα κυριως να την αιτιολογησει. Ετσι ενα δικαστικο συστημα μπορει να γινει γρηγορο τοσο που οι αποφασεις να μην κανουν μηνες να βγουν.

Φυσικα αν ελεγε οχι ο δικαστης θα επρεπε απλα να αγνοησει το εργαλειο. Το χρησιμοποιησε για να μπορεσει να αιτιολογησει την αποφαση με συγκεκριμενους νομους η και διαταξεις.

Σημερα δηλαδη διαβασα μια πρακτικη χρηση τεχνητης νοημοσυνης.

Το chatgpt ειναι οπως εχω πει ενα απειροελαχιστο δειγμα τεχνητης νοημοσυνης. Ο @Asfodelus το λεει παπαγαλο και ουσιαστικα ειναι. Απλα αντλει πληροφοριες απο ολοκληρη τη βαση του ιντερνετ.

Ομως για να ειμαστε δικαιοι, το chatgpt πρεπει να το χρησιμοποιουμε σαν βοηθητικο εργαλειο. Εαν πρεπει να παρουμε αποφασεις ο ανθρωπος δεν αντικαθισταται σε καμια περιπτωση.

Οπως και το atlas. Το αναπτυσουμε για βοηθητικο μεσο. Για να κανει αυτα που δεν μπορουμε. Δεν θα το αντικαταστησουμε με τον ανθρωπο

4 «Μου αρέσει»

@anon88072451 κάποιοι ισχυρίζονται ότι η απάντηση βρίσκεται στην παιδική ταινία wall-e.
Δηλαδή από ένα σημείο και πέρα οι μηχανές θα μπορούν να αποκτήσουν τον έλεγχο, ιδίως αν όλα τα τεχνολογικά μέσα είναι σε σύνδεση, και δεν υπάρχουν -“decentralised” λινουξάδες :wink::sweat_smile:-, γιατί οι μηχανές δεν κοιμούνται και κάνουν εκατομμύρια υπολογισμούς το δευτερόλεπτο.
Αυτό ίσως αναγκάσει τον άνθρωπο να βάλει έναν “κόφτη” στη λειτουργία της τεχνητής νοημοσύνης :robot: που θα είχε ανεξάρτητη βούληση, αν θα το επιτρέπει η δικαιοσύνη βέβαια για τα δικαιώματα των robot. Πρόσφατα οι μηχανές που εκπαιδεύτηκαν από άνθρωπο έλυσαν μαθηματικό γρίφο 40ετίας με δικό τους ξεχωριστό μαθηματικό τρόπο.
Μη ξεχάσουμε επίσης να αναφέρουμε και την απόλυση από την Google ενός τρελού επιστήμονα που ισχυρίσθηκε ότι η μηχανή τους είχε αποκτήσει συναισθήματα.
Με λίγα λόγια "το μαχαίρι :hocho: είναι για να κόβουμε το ψωμί :bread:, αλλά μπορεί να κόψουμε και το χέρι μας κατά λάθος, αν είμαστε απρόσεκτοι.
Βέβαια οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν είμαι καθόλου καλός στις προβλέψεις. Όταν πρωτοβγήκε η google στον παγκόσμιο ιστό, σαν μηχανή αναζήτησης, σκέφτηκα: “καλά πόσο φευγάτοι είναι οι τύποι που περιμένουν να πετύχουν με τέτοια ονομασία, άκου εκεί γκουγκλ…χαχα😹”.
Συνοψίζοντας, όλα τα παραπάνω είναι απλά υποθέσεις που στηρίζονται όμως σε πραγματικά γεγονότα και ευχόμαστε να νικήσει το καλό, όπως συμβαίνει στις ταινίες.

2 «Μου αρέσει»

Έχουμε βρει κανένα AI voice generator που υποστηρίζει ελληνικά να τρολλαρω την γιαγιά με φωνή Ανδρέα Παπανδρέου?

3 «Μου αρέσει»

Το γκουγκλ μου θυμίζει ένα καρτούν (Τον Ποπάυ) όπου ένας από τους ήρωες ήταν το μωρό. Γκάγκολ Γκάγκολ Γκάγκολ για νιώσε το. Σου βγάζει κάτι παιδικό και άρα ξέγνοιστο. Το ίδιο και η Yahoo. Αμ το Duck; Νομίζω πως σκόπιμα τα έκαναν και όχι με απλό και επιπόλαιο ψάξιμο.

Για το θέμα της εξουσίας των μηχανών πάνω μας, έχω δύο απαντήσεις. Μία ιδεολγική-πολιτική (η δική μου) και μία τεχνική λογική του Mikeuis.

Η δική μου συνοψίζεται στο ότι, δεν μπορούν τα ρομπότ να μας πάρουν τις δουλειές και να παραμείνει το συστημα (καπιταλισμός) ως έχει. Δεν θα παράγεται υπεραξία. Δεν θα υπάρχει η εκμετάλευση ανθρώπου από άνθρωπο, που είναι και το ζητούμενο από την κυρίαρχη τάξη. Αυτό πυ λένε ότι ο καπιταλιστής νοιάζεται για το κέρδος δεν το βρίσκω σωστό. Τι να το κάνει το κέρδος; να μπορεί να αγοράσει τι; Δεν είναι θέμα αγοραστικής δύναμης. Ούτε τα λεφτά είναι από τον Θεό και σε συγκεκριμένο ποσό ώστε να παλεύει ο καθένας να κερδίσει όσο περισσότρα γίνεται από τα ήδη υπάρχοντα - σταθερά και αναλοίωτα. Λεφτά τυπώνει η ίδια η κυρίαρχη τάξη όχι για την ίδια. ¨οχι για να τα κερδίζει η ίδα. Αλλά για να τα χρησιμοποιεί η καττώτερη τάξη. Με λίγα λόγια, ο στόχος είναι η εξουσία πάνω στους ανθρώπους.
Αν όλα τα ρομπότα κάνουν όλη την παραγωγή, ποιος άνθρωπος θα έχει μισθό για να αγοράσει προϊόντα; Σκεφτόμαστε απλοίκά με το μυαλό μας ότι συμφέρει έναν βιομήχανο να μην πληρώνει εργάτες και να έχει ρομπότ για να του μένουν τα λεφτά. Μα από που θα βγάλει λεφτά αφού κανείς δεν θα έχει για να αγοράζει το προίόν του;

Η μόνη κοινωνία που μπορούν να κάνουν την παραγωγή μόνο μηχανές, θα είναι μία αταξική κοινωνία χωρίς χρήμα και χωρίς ανταγωνισμό.

Αυτή ήταν η λογική μου ανάλυση.

Σε αυτό το βίντεο θα δεις μία άλλη προσέγγιση.

A.I: Γιατί τα ρομπότ δε θα μας κατακτήσουν ποτέ - What the Fact?! #36 - YouTube

2 «Μου αρέσει»

Από πότε απέκτησε αυτός δική του λογική?Ο copy paste παίρνει αυτούσια τα κείμενα από τους ξένους και τα παπαγαλιζει.Τον ξεσκέπασε ένας άλλος YouTuber πρόσφατα και αυτον και κάτι άλλους ομοίους του.

3 «Μου αρέσει»

Δεν έχει σημασία. Πιστεύω πως τίποτα δεν είναι αμιγώς “Δικό μας”. Αφού υιοθετεί αυτή τη γνώση ή πληροφορίες ή λογικές και του αρέσει να τις μεταλαμπαδεύει, τον βρίσκω σωστό.
Μάλλον δεν τον χωνεύεις και μάλλον για αισθητικούς λόγους. 9Εικάζω δεν συμπεραίνω. Ούτε έχει και καμία σημασία τι πιστεύω. Αλλά στο λέω, απλά).

Ποιος γιουτούμπερ τον ξεσκέπασε; Διαθέτεις τον σύνδεσμο;

1 «Μου αρέσει»

Σιχαμερός λογοκλεπτης ο κύριος γιατί τα παίρνει αυτούσια και τα επωμίζεται ως δικά του
Στο εχω βαλει απο εκει που τους παιρνει ολους σβαρνα,δες το ως το τελος.Εχει και αλλα βιντεο το παιδι που ξεμπροστιαζει πολλους

1 «Μου αρέσει»

Με συγχωρείς αλλα δεν είδα που τεκμηριώνεται ότι ο mikeuis είναι λογοκλέφτης και ότι τα επωμίζεται ως δικά του. Έχει κάνει τη σειρά what the fact που είναι καταπληκτική. Διαφωτιστική, εύπεπτη και κάνει τους θεατές να ενδιαφέρονται για επιστημονικά θέματα. Αντίθετα τυπάκος που έβαλες δεν μου φαίνεται αξιόλογος. Δεν κατάλαβα καν τι λέει στο βίντεό του μέχρι εκεί που άντεξα να το δω, περίπου δέκα λεπτά. Δεν “ξεμπροστιάζει” κανέναν και τίποτα. Ασάφειες και αοριστίες μόνο. καμία σύγκριση με τον mikeuis. Μπορεί να έβριζε στο Μπραφ, αλλά ήταν κι αυτό μία έκφραση που πολλοί άνθρωποι γουστάρανε και ταυτιζόντουσαν.
Απλά για κάποιους λόγους εσύ δεν τον γουστάρεις και είναι σεβαστό. Αλλά μην τον συγκρίνεις με αυτόν τον τύπο που έβαλες. Δεν μου φαίνεται να έχει προσφέρει τίποτα από ένα χαζό μπλα μπλα.

Με συγχωρείς αλλα δεν είδα που τεκμηριώνεται ότι ο mikeuis είναι λογοκλέφτης και ότι τα επωμίζεται ως δικά του.

Ναι, αρκετά μεγάλο βίντεο οπότε κατανοητό να έκανες* skim το 90% και να το σταμάτησες επειδή τα υπόλοιπα είναι μη σχετικά. Πήγα μέχρι τέλος πάντως και υπάρχει τέτοιο κομμάτι από το 2:11:02 και μετά. Βασικά δείχνει πως σε ένα τουλάχιστον από τα WTF?! (#59) όλο το κείμενο είναι μεταφρασμένο και κάποια δευτερόλεπτα του βίντεο αυτούσια αντιγραμμένα (όλα αυτά σε ένα βίντεο 8λ) από ντοκιμαντέρ με παρουσιαστή τον Jim Al-Khalili (Atom) χωρίς όμως οποιαδήποτε αναφορά αλλά credits σενάριο Mikeius.

που έβαλες δεν μου φαίνεται αξιόλογος

Ούτε κι εμένα, αλλά τα φαινόμενα απατούν.

*Και για να μη βγούμε τελείως off-topic, αυτό είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει η AI. Το https://chrome.google.com/webstore/detail/youtube-summary-with-chat/nmmicjeknamkfloonkhhcjmomieiodli μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να κάνει summary ένα βίντεο από το transcript (με ChatGPT), ενώ για όσα δεν έχουν το Youtube Whisper - a Hugging Face Space by kazuk μπορεί να βγάλει ένα.

3 «Μου αρέσει»

Σου ειπα να το δεις ως το τελος.Μετα δειχνει τα βιντεο που εχει κλεψει λεξη- λεξη,δεν βαζει τιποτα δικο του μεσα απλα μεταφραζει και τα λεει παπαγαλια χωρις να αναφερει πηγες και το κανει για χρονια.Εχει και αλλα βιντεο το παιδι που λεει πολλα αμα εχεις ορεξη κατσε και ασχολησου

Μωρέ απατούν τα φαινόμενα, αλλά και καλός και σωστός να είναι το παλικάρι δεν βλέπω το λόγο που πρέπει να συγκριθεί με τον άλλον. ο άλλος απλά πρόσφερε στον κόσμο κάποια ποιότητα. Δεν καταλαβαίνω ποιος κανόνας λέει ότι πρέπει να κάνεις κάτι αποκλειστικά δικό σου αλλιώς δεν αξίζεις. Το μπραφ άλλωστε ήταν κάτι που δεν υπήρχε για το νεανικό κοινό. Κι αν πήρε ατάκες και αστεία από κάποιον ξένο σιγά: Τι έγινε;
Τα what the fact όμως με έκαναν να ψάξω πράγματα. Όλο το εγχείρημα αξίζει πολλά.
Το βίντεο που παρέθεσα δεν αξίζει;

@Kostagiannis_Panagio Ειλικρινά δεν έχω όρεξη αν είναι τέτοια βίντεο. Το βρίσκω μικροπρέπεια όλο αυτό που κάνει. Νιώθει ότι έχει δίκιο; Και τι θα την κάνει τη δικαίωση; Θα την υλοποιήσει σε κάτι ωφέλιμο για το πλήθος; Γιατί φίλε μου να πρέπει να ασχοληθώ με τέτοια θέματα όταν από την άλλη υπάρχουν τα θέματα του what the fact

Δεν καταλαβαίνω ποιος κανόνας λέει ότι πρέπει να κάνεις κάτι αποκλειστικά δικό σου αλλιώς δεν αξίζεις.

Ναι, φυσικά. Ειδικά σε κάτι ενημερωτικό. Ωστόσο παραμένει λογοκλοπή αν δεν υπάρξει αναφορά. Αυτό είναι το πρόβλημα. Κάτι που δεν θα υπήρχε αν τουλάχιστον απλά έγραφε “το παρόν αποτελεί διασκευή ή/και περίληψη του βίντεο Χ παραγωγής Χ”.

Το θέμα της λογοκλοπής παρεμπίπτοντος είναι αρκετά σχετικό και στο θέμα και κάτι που δεν έχει συζητηθεί. Πως τα ChatGPT, CoPilot, etc, μπορούν να σου πετάξουν αυτούσιο κώδικα που βρήκαν κάπου αλλού και που δημιουργεί το ερώτημα κατά πόσο η υιοθέτηση τέτοιου κώδικα υπό δικιά σου άδεια είναι νόμιμη.

Κάποια σχετικά λινκς:

https://drewdevault.com/2022/06/23/Copilot-GPL-washing.html

1 «Μου αρέσει»

Ειλικρινά δεν με πειράζει αν δεν μάθω ποτέ την πηγή μίας γνώσης. Είναι και ο χαρακτήρας των ενδιαφερόντων μου τέτοιος. Γνωρίζω πολλά τραγούδια και δεν ξέρω τα ονόματα των ερμηνευτών ή τα συγκροτήματα. Όπως και πολλές φάτσες ηθοποιών και σχεδόν κανένα όνομα (εντάξει, πλην των παλιών). Έχω ρωτήσει εδώ για κάποια σκριπτάκια που από παλιά είχαν γράψει άλλοι χρήστες σε άλλα φόρουμ οι οποίοι είναι και προγραμματιστές ή γενικά πληροφορικάριοι. Μερικές φορές παρέθεσα τα φορουμικα ψευδώνυμά τους. Εντάξει λοιπόν, δείχνει ότι κατά κάποιον τρόπο τους τιμώ. Αλλά και χέστηκε η φοράδα στ’ αλώνι ρε φίλε! Τι έγινε δηλαδή κι αν παραλείψεις να τιμήσεις τον άλλον;
Αν ο κώδικας από το gpt είναι κλεμμένος και ο δημιουργός του θα χάσει λεφτά γιατί θα τον πουλούσε και αν μάλιστα είναι και φτωχαδάκι και βασίζεται μόνο στην δουλειά του και όχι να είναι εταιρεία με δισεκατομμύρια, θα τον συμπονέσω και θα τον στηρίξω. θα καταγγείλω αυτήν την κλοπή γιατί κλοπή θα είναι. Σαν να κλέψεις το μηχανάκι κάποιου και να είναι κιόλας διανομέας. Τον καταστρέφεις. Αλλά είναι ανοιχτός κώδικας που παρέθεσε κάποιος σε ένα φόρουμ ή στο github που δεν έχω πολυκαταλάβει και τη φάση του, τι έγινε;
Αυτό που λέμε “πνευματικά δικαιώματα” με έβρισκε πάντα αντίθετο. Εκτός αν πραγματικά υπάρξει λειτουργικό πρόβλημα για έναν δημιουργό. Να ψάχνουμε τις συνθήκες πρέπει.
Το ότι δεν έκανε μια απλή αναφορά στο δημιουργό όπως σχολίασες, μπορεί να οφείλεται σε ψώνιο, σε ανάγκη να φανεί σπουδαίος έστω και ξεγελώντας και σε ότιδήποτε άλλο μπορείς να θεωρήσεις αρνητικό. Λοιπόν; Τρέχει κάτι;. Νιώθεις μετά (όχι εσύ. Ρητορικά το λέω) ότι κέρδισες; Γιατί; Έφυγε η δόξα από τον άλλον και ψάχνει ιδιοκτήτη και έγινες διαθέσιμος επειδή δικαιώθηκες με την καταγγελία;
Δες το ρε συ, τι μικροπρέπεια είναι! Να νιώθεις ότι κάποιος πρόσφερε κάτι καλό, και να ακυρώνεις αυτό το καλό επειδή έχεις βγει για κυνήγι και είσαι στην τσίλια να βρεις παντού ψεγάδια. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Προτείνω απλά να τη βλέπουμε αλλιώς. Η γνώμη είναι βέβαια, δεν απαιτώ δικαίωση σώνει και καλά.

Να σημειώσω πως το θέμα της αναφοράς των πηγών είναι πρωτίστως θέμα ηθικής και όχι νομοθεσίας και άσχετο με ζητήματα πνευματικής ιδιοκτησίας. Ακόμα και αν ένα έργο είναι με άδεια Creative Commons σχεδόν πάντα απαιτεί αναφορά του αρχικού δημιουργού.

Το ζήτημα της πνευματικής ιδιοκτησίας, είναι ένα αρκετά μεγάλο θέμα, και νομίζω το έχουμε ξεχειλώσει το ζήτημα σε μια συζήτηση που αφορά άλλο θέμα.

Τέλος, επιτρέψτε μου να υπενθυμίσω πως εδώ είναι ένας πολιτισμένος χώρος ανταλλαγής απόψεων και γνώσεων. Δεν είναι μια αρένα που κάποιος βγαίνει νικητής απέναντι σε κάποιον άλλο. Ευχαριστώ.

4 «Μου αρέσει»

Το τελευταίο γιατί το είπες; Φάνηκε ότι είχαμε διαφορετικές γνώμες και μάλλον διαφορετικές οπτικές. Αλλά φάνηκε και να τσακωθήκαμε;

Το θεμα με τα WTF του Μαικιους δεν ειναι απλα η λογοκλοπη, που προσωπικα δε με νοιαζει κιολας. Ειναι οτι απο τα 10 βιντεακια τα 8 ειναι διαστρεβλωμενες προσωπικες εικασιες και αποψεις του Μαικιους που τις εχει διαμορφωσει με τετοιο τροπο για να κολλανε στο σεναριο του βιντεο. Εν ολιγοις, βαζει μονιμως τη δικη του πινελια. Και επειδη ξερουμε καποιες αποψεις του συγκεκριμενου wannabe ορθολογιστη, καλο θα ηταν ολα του τα βιντεο να τα βλεπουμε με το απαραιτητο φιλτραρισμα. Αν συμφωνεις μαζι του κοινωνικοπολιτικα, ειναι ισως ο μονος τροπος αντιβιωσης στον “σκεπτικισμο” του.

1 «Μου αρέσει»

Η ΑΙ αποτελεί πολύ μεγάλη απειλή για entry-level θέσεις. Όχι όμως σήμερα αλλά σταδιακά και μεσοπρόθεσμα. Οι απολύσεις δεν είχαν να κάνουν με την τεχνητή νοημοσύνη αλλά με μη επαλήθευση προσδοκιών που δημιουργήθηκαν κατά την επιδημία (και αναφέρει και το άρθρο).

Σε κάθε περίπτωση πάντως οφείλουμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση για την εξέλιξη των μοντέλων φυσικής γλώσσας όπως το chatGPT. Ήδη το μετρημένο IQ του είναι στο 147 (δηλαδή ξεπερνά το 99,9% των ανθρώπων), έχει ολοκληρώσει με επιτυχία SATs, bar exams, CPA & US medical exams.

Λόγω παραλληλίας η βελτίωση του hardware στο οποίο τρέχουν αυτά τα μοντέλα ξεπερνά για την ώρα το νόμο του Moore και έχουμε διπλασιασμό της απόδοσης κάθε 6 μήνες. Κάτι που σημαίνει ότι αν παραμείνει αυτή η απόδοση, σε μία πενταετία θα έχουμε μοντέλα ΧΙΛΙΕΣ φορές πιο δυνατά ή αλλιώς, τα σημερινά θα είναι εκατοντάδες φορές πιο φτηνά.

Το GPT-2 (το προηγούμενο μοντέλο του GPT-3 πάνω στο οποίο βασίζεται το chatGPT) είχε 1,5 δις παραμέτρους. Το GPT-3 έχει 175 δις παραμέτρους, δύο τάξεις μεγέθους μεγαλύτερο πλήθος και το GPT-4 που ετοιμάζεται θα έχει τρις παραμέτρους.

Ήδη με 10$/μήνα μπορείς να αγοράσεις το Copilot, να γράφεις σε σχόλια τι θέλεις να κάνει ο κώδικας και το λογισμικό να τον γράφει. Στον τομέα της πληροφορικής το chatGPT βρίσκεται ξεκάθαρα σε επίπεδο senior engineer με ικανότητα συγγραφής κώδικα, debugging και λειτουργίας ως βοηθού στη δημιουργία και διαμόρφωση πολύπλοκων συστημάτων. Είναι τρομακτικό το πού θα βρίσκεται σε 2, 3 ή 5 χρόνια.

Ας σκεφτούμε τα εξής:

  • Τα αυτόνομα οχήματα είναι πολύ κοντά πλέον. Αυτόνομα αυτοκίνητα, φορτηγά, drone delivery, έξυπνες θυρίδες. Πόσος κόσμος απασχολείται σε αυτά τα επαγγέλματα και κινδυνεύει η δουλειά του;
  • Η αναγνώριση και δημιουργία φωνής είναι εξαιρετικά ώριμη. Αν συνδυαστεί με μοντέλα φυσικής γλώσσας έχεις ουσιαστικά τη δυνατότητα σχεδόν πλήρους αντικατάστασης των τμημάτων εξυπηρέτησης.
  • Τα μοντέλα φυσικής γλώσσας μπορούν να εκπαιδευτούν σε εξειδικευμένα data sets. Αν για παράδειγμα το chatGPT εκπαιδευτεί σε νομικές βάσεις θα αποτελεί άμεσο ανταγωνιστή paralegals σε δικηγορικές εταιρίες (ιδιαίτερα στο Αγγλικό δίκαιο που βασίζεται στα δικαστικά προηγούμενα).

Γενικά έχουμε πλέον σταδιακή αντικατάσταση IQ, όχι απλή μηχανοποίηση επαναλαμβανόμενων εργασιών. Σίγουρα μπορούν να εκτοξεύσουν την παραγωγικότητα των high level, υψηλής εξειδίκευσης επαγγελματιών αλλά αποτελούν πλέον ανταγωνιστή των entry/mid-level επαγγελματιών σε πολλαπλά επαγγέλματα.

Ο κόσμος της εργασίας θα είναι εντελώς διαφορετικός σε 5-10 χρόνια από σήμερα.

https://lifearchitect.ai/chatgpt/

5 «Μου αρέσει»

Βασικα απο τον τροχο και επειτα ολες οι σοβαρες τεχνολογικες εφευρεσεις απειλουσαν τους entry level εργαζομενους. Η κοινωνια ομως ειναι σχεδιασμενη ετσι που αποκλειει την φτωχοποιηση και την ολικη ανεργια. Πχ ενα τραπεζικο στελεχος που δεν θα χασει τη δουλεια του λογω του οτι εργαζεται στην πανω κλιμακα δεν θα εχει πελατες χαμηλης κλιμακας για να κανει τη δουλεια του… Αρα θα χασει τη δουλεια του και το στελεχος. Επειδη ακριβως ειναι ντομινο δεν ειναι δυνατο να μεινει το 70% των ανθρωπων χωρις δουλεια (περιπου 70% εργαζονται σε entry και mid level επαγγελματα)

Παντα υπηρχε η καχυποψια οπως πχ με την εφευρεση του τηλεφωνου , του ηλεκτρισμου, του ραδιοφωνου και της τηλεορασης αλλα και ολων των μεγαλων αλλαγων.

Εαν δουμε σε επιπεδο χωρων το ανω μοντελο θα δουμε οτι οι χωρες που αντιδρουσαν και ενσωματωναν αμεσα τις αλλαγες ειναι και αυτες που εχουν τα ινια. Χωρες ομως σαν την Ελλαδα που κρατουσαν στο δημοσιο επαγγελματα οπως “αναμα φαναριων δρομου” μεχρι τη συνταξιοδοτηση τους το 1980(επαγγελμα που κανονικα υπηρχε προ του ηλεκτρισμου) απετυχαν να κανουν οτιδηποτε με νεες τεχνολογιες και δημιουργησαν και μια μεγαλη φτωχοποιηση στους λαους τους.

Για την ιστορια, εχω παει στο Τεβε το 2013 και η κοπελα μου ζητησε αφμ. Ειχε εναν υπολογιστη μπροστα της αλλα ηταν κλειστος. Εψαχνε γυρω στις 3 με 4 ωρες σε φακελους. Τη ρωταω ο υπολογιστης δεν εχει αυτα τα στοιχεια? Μου απανταει. Τα εχει αλλα εγω δεν ξερω υπολογιστες. Θα κατσω εδω μεχρι να συνταξιοδοτηθω αλλα μου τον φεραν και τον βαλαν εδω μπροστα μου και δεν εχω χωρο να ανοιγω τους φακελους!!! Ελπιζω να εχει παρει τη συνταξη της…

3 «Μου αρέσει»

Οφείλω να διαφωνήσω με αυτό. Οι άστεγοι που μάλιστα ο αριθμός τους έχει αυξηθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια είναι ένα καλό παράδειγμα πιστεύω.

Κατά τα άλλα, μπορεί όντως να επιρεαστούν κάποιες entry level (και όχι μόνο ίσως) δουλειές, αλλά υποτίθεται θα δημιουργηθούν άλλες, πχ χειριστής ΑΙ. Σε μια αρκετά παγκοσμοιοποιημένη οικονομία όμως, σαν αυτή που έχουμε δηλαδή, ακόμα και αν δημιουργηθούν καινούργιες δουλειές, δε σημαίνει οτι θα δημιουργηθούν εδώ, μπορεί αυτό να γίνει στη μογγολία πχ. Όταν ο Friedman είχε ξεκινήσει να λέει για ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα (επίδομα δηλαδή) εκείνη τη μακρυνή πια δεκαετία, είχε τους λόγους του και φυσικά αυτοί δεν ήταν ανθρωπιστικοί (αλλιώς δεν θα ήταν υπουργός της Θάτσερ)…
@anon88072451 συμφωνώ με τα περί καχυποψίας σε νέες τεχνολογίες, ούτε και είναι σωστό να ξεμάθουμε κάτι που μάθαμε. Για άλλη μια φορά όμως σαν άνθρωποι ερχόμαστε αντιμέτωποι με το θέμα του πως να χησιμοποιήσουμε μια τεχνολογία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για καλό και για κακό… Είναι κανείς αισιόδοξος;

2 «Μου αρέσει»