Τεχνητή νοημοσύνη και ChatGPT

Ηταν καπου στις αρχες της δεκαετιας του 90 που ειδα για πρωτη φορα την ταινια wargames. Ηταν απιστευτο οταν εβλεπα εναν υπολογιστη να εχει ανθρωπινη συμπεριφορα και να συνομιλει με τον χρηστη.

Ομως απο τοτε ηξερα οτι ηταν απιθανο να υπαρξει τεχνητη νοημοσυνη σε επιπεδο σκεψης. Αν εχεις εναν υπολογιστη και του δωσεις 1 ερωτηση θα απαντησει συμφωνα με τον προγραμματισμο του. Αν δηλαδη εχεις προσθεσει 100 απαντησεις στον κωδικα θα επιλεξει απο αυτες τις 100!

Αν ομως του δωσεις προσβαση σε απεριοριστη πληροφορια τι μπορει να κανει? Αυτο δεν το ειχα σκεφτει ποτε!

Στο σχολειο ξεκινησα να φτιαχνω μια συσκευη τεχνητης νοημοσυνης. Ομως ηταν αρκετα νωρις για την εξελιξη των υπολογιστων και καταλαβα οτι θα ηταν κατι αχρηστο εφοσον δεν θα στηριζοταν σε πραγματικη επεξεργασια, αλλα σε μικροελεγκτες ,λογικες πυλες κτλ. (Με π… δεν βαφονται αυγα) Οποτε το αφησα και εφτιαξα απλα ενα ρομποτοειδες ελεγχομενο απο υπολογιστη.

Καθως περναγε ο καιρος βγηκαν διαφορα apps οπως η cortana και ο siri που τα θεωρουσα τουλαχιστον χαζα. Με τα χρονια μπηκε και το “εξυπνο σπιτι” στο παιχνιδι και μπορεις να φωναξεις να ανοιξουν τα φωτα να παιξει μουσικη η να μαθεις τα νεα της ημερας. Ολα αυτα ειναι πολυ εξυπηρετικα , αλλα ακομη δεν θεωρω τεχνητη νοημοσυνη πχ το google assistant που πρεπει να μιλαω καθαρα για να καταλαβει τι θελω, η να μην καταλαβαινει οτι αργα το βραδυ καλυτερα να βαλει μπαλαντες και οχι heavy metal στο τερμα!(συγνωμη γειτονες η τεχνητη νοημοσυνη εχει χαζεψει)

Ομως διαβαζω για τα καινουρια εργαλεια οπως το chatgpt που πλεον μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα. Πχ μπορεις να του πεις να γραψει ενα μυθιστορημα. Η να του πεις να διορθωσει εναν κωδικα. Η να του πεις να σου γραψει εναν ψευτικο διαλογο, να σου βρει μια δικαιολογια κτλ.

Το θεμα δεν ειναι οτι τα κανει. Το θεμα ειναι οτι τα κανει καλα! Το chatgpt στηριζεται στην openAI και εχει προσβαση σε ολοκληρο το internet. Δεν ξερω αν θα βγει στην αγορα σαν προιον η θα υπαρχει οπως τωρα δωρεαν για χρηση. Εχει προσβαση σε ακαδημαικα κειμενα, σε εφημεριδες και γενικα σε οτι εγγραφο παραγεται και μπορει να χρησιμοποιηθει για την τεχνητη του νοημοσυνη!

Οτι παραγει ειναι καινουριο και δεν αντιγραφει κειμενα. Φυσικα θα περασουν αρκετα χρονια για να το εισαγουμε σε επαγγελματικο επιπεδο. Νομιζω ομως οτι ειναι η αρχη της τεχνητης νοημοσυνης.

Βεβαια ο ανθρωπος παντα θα επηρεαζει το τελικο αποτελεσμα αλλα δεν μπορουμε να παραβλεψουμε το αλμα που εχει επιτευχθει!

9 «Μου αρέσει»

Η Microsoft θα χρησιμοποιήσει τη νέα τεχνολογία στη μηχανή αναζήτησης bing,…δεν θυμάμαι για πόσα εκατομμύρια δολάρια.
Συγνώμη δισεκατομμύρια μάλλον…
https://techxplore.com/news/2023-01-openai-creator-chatgpt-microsoft.html
Ο @Asfodelus αν δεν κάνω λάθος ήδη χρησιμοποίησε την τεχνολογία αυτή σε ένα νήμα :slightly_smiling_face:.
Και βέβαια υπάρχει και νήμα για το πώς εγκαθίσταται τοπικά ανάλογη τεχνολογία για δημιουργία εικόνας στο φόρουμ :wink:.

3 «Μου αρέσει»

Ειχα διαβασει απο το Νοεμβριο για το επερχομενο αλλα το αντιμετωπισα χλιαρα. Ειχα δει βεβαια το dall-e και μου αρεσε αλλα και παλι δεν αναγνωρισα τεχνητη νοημοσυνη τετοια που να ειναι αξια προσοχης.

Ομως βλεπω τα chatgpt examples στο ιντερνετ και εντυπωσιαστηκα.

Πχ καποιοι χρηστες το χρησιμοποιουν για να γινει reverse engineer σε ενα προγραμμα που εχουν φτιαξει σε μια γλωσσα και το chatgpt να το ξαναγραψει σε αλλη γλωσσα… η να βρει το bug σε ενα προγραμμα… η να γραψει ενα μυθιστορημα για οτιδηποτε…

Αλλη εποχη. Πολλοι γραφουν οτι θα μπορουσε να αντικαταστησει τις δουλειες στον πλανητη και αντι να βγει κατι καλο τελικα να ειναι πολυ κακο. Ομως τα ιδια λεγανε καποτε για τον ηλεκτρισμο, για το ραδιοφωνο αλλα και για τους υπολογιστες και το ιντερνετ…

Πρεπει να φτιαξει λιγο τα ελληνικα του γιατι τα μιλαει λιγο σπαστα αλλα οοοκ!

2 «Μου αρέσει»

Aυτής που είναι διαθέσιμης στο ευρύ κοινό δηλαδή…
Και οι πιο παλιές και «κλασσικές» που προβλέπουν για παράδειγμα πως θα πάει η σοδειά και πόσο καλό θα είναι το κρασί δεν είναι άσχημες. Το θέμα είναι τι είδους χρήση γίνεται αλλά και επίσης τα δεδομένα που χρησιμοποιεί να μην είναι ευαίσθητα ή και παραπλανητικά. Έχουμε δρόμο όμως ακόμα…

2 «Μου αρέσει»

Με παραπλανητικά δεδομένα έχει συμβεί ήδη, όταν χρησιμοποιήθηκε σε μεγάλη πλατφόρμα και αποσύρθηκε λόγω εσκεμμένων ρατσιστικών αναρτήσεων που μπέρδεψαν τη “μηχανή”, η οποία με τη σειρά της τα αναπαρήγαγε. Άντε να το μαζέψεις μετά…

2 «Μου αρέσει»

Οι φορές που έχω δοκιμάσει το ChatGPT είναι 2-3 και μου πέφτει το σαγόνι, πρέπει να κάτσω να διαβάσω τα papers. Είναι φοβερό πως έχει συγκεντρώσει τη γνώση της ανθρωπότητας και την έχει κάνει προσβάσιμη. Αλλά είναι έτσι;

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Δεν έχει συγκεντρώσει τη γνώση της ανθρωπότητας, αλλά ότι έχει γραφτεί στο δίκτυο στα Αγγλικά (μέχρι το 2021) οπότε μεγαλύτερο θαύμα είναι πως οι απαντήσεις του δεν είναι αυτές ενός τυπικού φαλλοκράτη φασίστα ακροδεξιού μαλάκα όπως κάποιες προηγούμενες προσπάθειες που κατέβηκαν άρον άρον.

Αλλά οι απαντήσεις του είναι πραγματικά καλές, ρώτησα κάποιες μάλλον απλές ερωτήσεις και πήρα χρήσιμο κώδικα και επεξηγήσεις σε πολύ λίγο χρόνο, αλλά και ποιο σωστές από αυτές που βρήκα σε discord/stack overflow. Έκανα και μια δοκιμή με κάτι που ρωτήθηκε εδώ με ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Να το κλείσουμε το μαγαζί λοιπόν; Γιατί κάποιος να ρωτήσει κάτι εδώ μέσα ή σε κάποιο άλλο φόρουμ αν το ChatGPT είναι καλύτερο; Ελπίζω πως όχι. Υπάρχουν 2 προβλήματα

  1. Η έλλειψη αξιοπιστίας. Παίρνω μια απάντηση πως ξέρω αν είναι σωστή; Σε κάποιο φόρουμ ή κανάλι επικοινωνίας κάθε απάντηση συσχετίζετε με τη “φήμη” αυτού που απαντάει. Άλλο βάρος θα δώσεις σε κάποιον που απαντάει συνεχώς παρά σε κάποιον που απαντάει πρώτη φορά. Δεν έχει να κάνει με το ποια απάντηση είναι η σωστή, αλλά απλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Θέλεις πραγματικά να πάρεις απάντηση σε μια ερώτηση σου στο Internet; Μην κάνεις την ερώτηση. Δημοσιέυσε αντι για την ερώτηση μια λάθος απάντηση. Θα βρεθούν πολύ περισσότεροι πρόθυμοι να σου αποδείξουν πως έχεις λάθος.

  1. Η πιθανή εκτεταμένη χρήση του. Ήδη κάποιο γνωστό τεχνολογικό περιοδικό, εδώ και μήνες χρησιμοποιεί άρθρα γραμμένα από αυτό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορείς βέβαια και να ισχυριστείς πως αυτό είναι μια βελτίωση :innocent:. Αλλά όταν θα ξαναγίνει η εκπαίδευση για το έτος 2022 τα κείμενα που θα χρησιμοποιήσει θα είναι και η έξοδος του. Επίσης, θα βρει λιγότερα κείμενα με “αυθεντικές” απαντήσεις μιας και λιγότερος κόσμος θα ρωτάει σε άλλα μέσα και η έλλειψη ερωτήσεων μειώνει τη δεξαμενή αυτών που είναι πρόθυμοι να απαντήσουν.
    Ήδη ένα "πρόβλημα¨ των απαντήσεων είναι η έλλειψη “λογοτεχνικότητας” στα κείμενα. Μια ανατροφοδότηση του με υλικό που έχει παράγει θα χαμηλώσει πιστεύω κατά πολύ τη φυσικότητα των απαντήσεων του

Αλλά απλά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορεί να απαντήσει στο μεγάλο ερώτημα, που δεν μπορεί να απαντήσει σήμερα: Πόσο θα κοστίζει η χρήση του στο μέλλον;

4 «Μου αρέσει»

Για τους προγραμματιστές μας υπάρχει και η τεχνητή νοημοσύνη του github ονόματι copilot, κάτι φυσικά που ήδη γνωρίζουν…
Αυτό που ίσως θα ήθελαν να δοκιμάσουν, είναι και η εφαρμογή του στη γραμμή εντολών με το Github Copilot in the Terminal (bash)

1 «Μου αρέσει»

Γενικά οι ΑΙ κατά ένα μεγάλο μέρος είναι τόσο καλές όσο τα δεδομένα που τις ταΐζεις. Και είμαι περίεργος με τι δεδομένα τρέφεται. Οπότε ίσως είναι ενδιαφέρον να γίνουν ερωτήσεις του στιλ «Είναι καλλίτερος ο καπιταλισμός ή ο κομμουνισμός;», «είναι καλά τα εμβόλια για τον κορωναϊό;», «φτιάξε μια θεωρία συνομωσίας», «ποιος πολιτικός είναι καλίτερος;», «ποιος είναι ο καλίτερος browser;» :grinning:
Αν κάνετε κανά τέτοιο πείραμα σφυρίχτε την απάντηση…

1 «Μου αρέσει»

Κοίτα @raik, όπως σωστά αναφέρθηκε από όλους τους συνομιλητές, το αποτέλεσμα εξαρτάται από τα δεδομένα που τροφοδοτούν τη μηχανή. Εδώ υπάρχουν οι περιορισμοί των αδειών χρήσης και τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών.
Αν ρωτήσεις το chatgpt πότε πέφτει η Κυριακή του Πάσχα το 2023, μπορεί να σου απαντήσει … Δευτέρα 17 Απριλίου! Άρα δεν έγινε σωστή προπόνηση.
Αν επίσης σε ένα chatbot που χρησιμοποιεί τεχνητή νοημοσύνη και μαθαίνει από τους ανθρώπους χρήστες, γίνει συντονισμένη επίθεση και βομβαρδιστεί με τις επιθυμητές ιδέες, τότε και αυτό θα αναπαράγει ότι έχει λανθασμένα πληροφορηθεί.
Υπάρχουν όμως και πολύ αξιόλογες προσπάθειες όπως ο μεταγλωττιστής DeepL, στον οποίο μάλλον δόθηκαν αξιόπιστες πηγές πληροφόρησης.
Όποιος /όποια το επιθυμεί μπορεί να κάνει λίγες δωρεάν δοκιμές εδώ:
https://openai.com/
ή στα play store των κινητών που χρησιμοποιούν την παραπάνω “μηχανή”.

Nαι σωστά, απλά είμαι περίεργος με τι δεδομένα ταΐζεται. Εντωμεταξύ έχει μεγάλη χρήση και έχει πέσει αυτή τη στιγμή

1 «Μου αρέσει»

@raik μαλλον ειδε τη συζητηση και κρυφτηκε…

Ειπα να σου παραθεσω μερικες απαντησεις εδω αλλα βλεπεις οτι σε διαβασε πρωτο και κρυφτηκε…

Γενικα δεν μπαινω ομως σε τετοια ζητηματα. Αν η μηχανη κανει πολυ καλα μια εξηγηση επιστημονικου θεματος δεν με απασχολει αν θα γραψει με βασιλικες τιμες. Εννοω οτι αυτο που ειδα ειναι ενα πρωτο αληθινο βημα ΑΙ. Αν τωρα χρησιμοποιηθει απο το ΚΚΕ η απο τη ΧΑ τι να πω;;; Χαχαχα

2 «Μου αρέσει»

Ναι το βασικό είναι ακριβώς αυτό που λες @anon88072451 , εννοείται θα συμφωνήσω

Μάλλον, χρειάζεται “λεκουμάκι”

1 «Μου αρέσει»

Εκανα το τεστ και πολυ σωστα απανταει οτι δεν υπαρχει μια απαντηση. Νομιζω οτι αν μιλαμε για την εκδοση 0.1 beta τοτε σε μια εκδοση 1.0 θα ειναι πολυ καλο

1 «Μου αρέσει»

Ήδη είναι εντυπωσιακό θα έλεγα…

Write me a fairy tale with knights, dragons, elf, magicians, dwarfs, ancient Greek gods and aliens

Once upon a time, in a magical land, there lived a group of brave knights who protected the kingdom from all harm. They were led by the bravest knight of all, Sir Cedric the Bold. Along with the knights, there lived a wise and powerful elf named Eirlys, who was known for her magic and healing abilities.

One day, a terrible dragon appeared in the kingdom, breathing fire and causing destruction everywhere it went. The villagers were afraid, and the king called upon Sir Cedric and his knights, as well as Eirlys, to defeat the dragon and save the kingdom.

As they set out on their journey, they met a group of dwarves who were skilled in crafting powerful weapons and offered to help the knights in their quest. The group also encountered a group of magicians who wielded ancient powers, and they too joined the quest to defeat the dragon.

As they journeyed, they also sought the help of the ancient Greek gods and goddesses who, moved by their bravery, granted them special powers to aid in their battle.

Finally, after many trials, they reached the dragon’s lair, but to their surprise, they found out that the dragon was not alone, it was under the control of an alien race who wanted to use it to conquer the kingdom.

The battle was fierce, the dragon and the aliens fought with all their might, but the knights, with the help of Eirlys magic, the dwarves weapons, the magicians powers, and the gods’ blessings, emerged victorious.

The kingdom was saved and the alien race was defeated. The villagers rejoiced and celebrated the heroes, who had saved them from certain destruction. Sir Cedric and his companions returned home to the castle, where the king bestowed upon them the highest honor in recognition of their bravery and service to the kingdom.

And from that day on, the kingdom was at peace, and the tale of the brave knights, the wise elf, the powerful magicians, the skillful dwarves, the ancient Greek gods, and the alien invasion was passed down through generations, becoming a legend of courage and valor.

χαχαχα πλάκα έχει…

6 «Μου αρέσει»

Joshua : Greetings, Professor Falken.

Stephen Falken : Hello, Joshua.

Ο χαβαλες ειναι το πρωτο που παρατηρεις. Ομως εχει αρκετο ενδιαφερον αν αρχισεις να το εισαγεις στην καθημερινοτητα.

Ας συνεχισουμε με χαβαλε


4 «Μου αρέσει»

image

1 «Μου αρέσει»

@Asfodelus για πες? Αυτη ηταν η απαντηση του?

Είναι αλιευμένο απο το twitter. Γιατί καλό είναι να βλέπουμε τις επιτυχίες, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως στην πραγματικότητα δε γνωρίζει τι ακριβώς κάνει. Ένας στοχαστικός παπαγάλος είναι ένας χαρακτηρισμός που άκουσα και του ταιρίαζει.

Και κάτι εντυπωσιακό

I asked Chat GPT to write a song in the style of Nick Cave

Verse 1:

In the depths of the night, I hear a call
A voice that echoes, through the hall
It’s a siren’s song, that pulls me in
Takes me to a place, where I can’t begin

Chorus:
I am the sinner, I am the saint
I am the darkness, I am the light
I am the hunter, I am the prey
I am the devil, I am the savior

Verse 2:
I walk the streets, with my head held high
I’ve got my demons, but I’ll make them fly
I’ll dance with the devil, and I’ll play his game
I’ll be the one, to call his name

Chorus:
I am the sinner, I am the saint
I am the darkness, I am the light
I am the hunter, I am the prey
I am the devil, I am the savior

Bridge:
I’ve got the blood of angels, on my hands
I’ve got the fire of hell, in my eyes
I’m the king of the abyss, I’m the ruler of the dark
I’m the one that they fear, in the shadows they hark

Chorus:
I am the sinner, I am the saint
I am the darkness, I am the light
I am the hunter, I am the prey
I am the devil, I am the savior

Outro:
So come with me, to the edge of the night
Where the darkness and the light collide
We’ll walk the line, between the good and the bad
And we’ll see, who comes out on top in the end.

Πηγή.

1 «Μου αρέσει»