Τεχνητή νοημοσύνη και ChatGPT

Το ChatGPT πήρε και… άδεια γιατρού στις ΗΠΑ

Το ChatGPT πέτυχε σκορ 52,4% έως 70%, όταν το όριο που πρέπει να περάσει ένας γιατρός, είναι περίπου το 60%.

https://www.kathimerini.gr/life/technology/562272007/to-chatgpt-pire-kai-adeia-giatroy-stis-ipa/

Studie: ChatGPT meistert Fragen eines US-Medizinexamens

Der Hype um Chatbots hat nun auch die Wissenschaft erreicht. Zumindest könnte ChatGPT im Prinzip Examensfragen beantworten, für die normalerweise eine jahrel…
https://www.berliner-zeitung.de/news/studie-chatgpt-meistert-fragen-eines-us-medizinexamens-li.316225

αρα περασε ανετα τις εξετασεις πριν το πτυχιο…

1 «Μου αρέσει»

Οι εφεύρεσεις μπορεί να γίνονται και από σπόντα. Δεν είναι κάτι που ανήκει αποκλειστικά σε έναν άνθρωπο. Ούτε καμία θεία φώτιση υπήρξε ώστε ξεκάθαρα ένας και μόνο ένας να έχει δημιουργήσει από το μηδέν. Εδώ βλέπουμε μία εφεύρεση Φωναυτογράφος - Βικιπαίδεια που εμπορικά δεν πήγε καλά και έτεινε να ξεχαστεί και να σβήσει από την ιστορία. Όμως 20 χρόνια αργότερα, ενέπνευσε τον Έντισον. Παρόλο που ήθελε να αναπτύξει απλά ένα σύστημα στενογραφίας. Τυπογράφος ήταν ο άνθρωπος. Μελέτησε το πως δουλεύει η ακοή από κάποιες πηγές της εποχής και εμπνεύστηκε.
Σε κανέναν δεν ανήκει ή η δυναμική της τεχνολογίας ή η εξέλιξή της.

1 «Μου αρέσει»

Ναι. Για τις τυχαιες εφευρεσεις δεν εχω να πω. Ομως για εφευρεσεις τυπου το πρωτο LCD monitor, Το ποντικι, Η ακομη και ο μικρουπολογιστης δεν ηταν τυχαιες.

Ακριβως αυτο πιστευω. Οτι η εξελιξη και η τεχνολογια δεν ανηκουν σε καποιον αλλα εστω καλο ειναι να αναφερονται τα ονοματα που ειχαν τις ιδεες. Κουραστικο να ακουω πχ ο ελον μασκ εφτιαξε αυτο, εκεινο το αλλο… και νομιζω το μονο που κανει ειναι να βαζει το χρημα. Για την ιστορια στο chatgpt συμμετεχει και ο ελον… Δηλαδη μεθαυριο αντι να ακουσεις τα 5 10 ονοματα που προγραμματιζουν το chatgpt θα ακους τον ελον…

1 «Μου αρέσει»

Yποψιάζομαι οτι αυτό το έχουν στήσει με δημόσιο χρήμα. Τους έστειλα μέιλ να ρωτήσω σχετικά με τη χρηματοδότηση και δεν έχω πάρει απάντηση μέχρι τώρα…

Η απάντηση σε αυτό είναι quantitative easing (ποσοτική χαλάρωση δηλαδή) και διαφορικός πληθωρισμός. Στα φρύδια τους αν δεν πουλάνε… Με λίγα λόγια μοιράζοντε τα επιπλέον λεφτά και αγοράζουν οτι γουστάρουν και επειδή αγοράζουν ακριβά πράματα έχουμε πληθωρισμό σε αυτά τα είδη πολυτελείας. Ελπίζω να μην μπέρδεψα, αλλά έτσι είναι η κατάσταση στον λεγόμενο καζινοκαπιταλισμό.

ευτυχώς που είναι off topic και δεν θα επεκταθώ γιατί πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα θα βρίσκαμε κοινή κατανόηση αλλά δεν έχω την πνευματική ευγένεια να κάνω τέτοιες συζητήσεις στο ιντερνετ. :v: και ας αφήσουμε τον Mikeous και την άποψή μου/μας για το άτομό του για άλλο thread

όσο για το πρώτο,

ναι όντως κατάλαβα λάθος. αυτό που είπα το εννοώ όμως, εξηγώ: μου λες ότι δεν είναι εφικτό να παραμείνει το σύστημα καπιταλισμός εάν δεν υπάρχει υπεραξία που θα παράγεται κατ εσένα μόνο από ανθρώπους (εκμετάλευση από άνθρωπο σε άνθρωπο) και συμφωνώ με αυτό, και προσθεσα ότι η εκμετάλευση μπορεί να γίνει και χωρίς η σχέση μεταξύ τους να είναι εργαζομένου και εργοδότη, αλλά εκμετάλευση μπορούν να σου ασκήσουν και κανονάς σε πελάτη. και σου ανέφερα την συνέντευξη του ενός δισεκαττομυτιούχου από την openAI στο Forbes και πως ο ίδιος λέει ότι θα αλλάξει αλλά δεν του αρέσει και ενολίγοις προσπαθεί να μην. η κυρίαρχη τάξη προσαρμόζετε και μας προσαρμόζει στα νέα καλούπια της, και τέτοια θα μπορούσε να είναι και η περίπτωση με το φτηνό εργατικό δυναμικό ονόματι chatGPT. ωστόσο όλα αυτά είναι άποψή μου και μπορούμε να διαφωνούμε, δεν το δένω και σκοινί κορδόνι. για την ακρίβεια μακάρι να μην εκπληρωθεί ο φόβος που εκφράζω εδώ.

οπότε διαφωνούμε εδώ

και εδώ γιατί η απάντησή μου ήταν



αν λάβεις απάντηση ενημέρωσε μας

Εδώ περίμενα να διαβάσω για το πως να χρησιμοποιούμαι ΑΙ ώστε να κάνουμε καλύτερα την δουλεία μας. Παρόλα αυτά για κάποιο λόγο μόνο συζητήσεις για το πόσο κακό είναι η “ελεύθερη αγορά” και πως το σύστημα είναι για να σε καταπατά η “ανώτερη τάξη”…

Η ερώτηση που θα πρέπει να έχουμε εδώ, είναι εμείς τι αξία θα δώσουμε σε μια εταιρία ή στην κοινωνία ιδιαίτερα όσο προχωράει η τεχνολογία, πως θα μπορείς να το ενσωματώσεις ΑΙ στην δουλειά σου ώστε να κάνεις τον κόσμο καλύτερο, και να μην καταντήσεις ως “παράσιτο της κοινωνίας”.

'Έχω ζήσει σε κομουνιστικό κτίριο, και εδώ Βουλγαρία έχω συναντήσεις κανονικούς κομουνιστές και βλέπω τα αποτελέσματα μιας κοινωνίας που παραδίδει την ελευθερία της σε μια κυβέρνηση, με αντάλλαγμα να μεγαλώνουν πατάτες να φάνε… Μου φαίνεται τρελό που τον 21ο αιώνα βλέπω τέτοιες συζητήσεις, ιδιαίτερα σε Linux forum, μήπως έχετε έρωτα με Red Star OS και θέλετε να πάτε στα κρυφά Βόρεια Κορέα?

3 «Μου αρέσει»

@anon60891929
Δεν μπαίνω στην ανάλυση ιδεολογικών θεμάτων ή θρησκευτικών πεποιθήσεων γιατί είναι κάτι που με το πέρασμα των χρόνων γίνεται στοιχείο της προσωπικότητας του κάθε ανθρώπου και η στάση του προσώπου αυτού στη ζωή είναι τελικά η απόδειξη της γνησιότητας των πιστεύω του.
Ο τομέας της Τεχνητής Νοημοσύνης θα αποτελέσει σίγουρα πεδίο διαμάχης ακόμα και για τις πιο ουσιαστικές πλευρές της βιοτής μας.
Όσον αφορά στην χρήση της AI(artificial intelligence) με πρόλαβες.

Υπόθεση εργασίας

Πρόβλημα: Πως μπορούμε να εκπαιδεύσουμε τη “μηχανή” για τη δουλειά μας;
Συγκεκριμένα για την παραγωγή γραπτού λόγου και εγγράφων συγκεκριμένης μορφολογίας (τυπολογίας) που χρησιμοποιούνται καθημερινά στην εργασία μας(δημόσια έγγραφα, γραφειοκρατία).
Για παράδειγμα “αγαπητή μηχανή κάνε μου μια εισήγησή για αυτό το θέμα…μπλα,μπλα που απευθύνεται προς την τάδε υπηρεσία ή τμήμα.”
Τα δεδομένα που έχουμε είναι τα παρακάτω:
α) ελεύθερη πρόσβαση σε τεράστιες δημόσιες βάσεις δεδομένων με άδεια χρήσης που επιτρέπει την ελεύθερη επεξεργασίας τους σε οποιονδήποτε, πχ. Διαύγεια.
β) έναν υπολογιστή με linux κατά προτίμηση,
γ) μια κούπα με καφέ.
Ερωτήσεις:

  1. Ποια διαδικασία θα ακολουθήσουμε;
  2. Ποιο λογισμικό, ποια εργαλεία, ή ποια γλώσσα προγραμματισμού θα χρησιμοποιήσουμε;
  3. Πόσος χρόνος θα απαιτηθεί για την εκπαίδευση της μηχανής;

(Παράδειγμα: Η εφαρμογή μετάφρασης deepl ανταγωνίζεται σήμερα ακόμα και μεγάλα ονόματα στην αυτόματη μετάφραση γλωσσών.
Η εκπαίδευση της ξεκίνησε κατά πάσα πιθανότητα, με κείμενα από τις συνεδριάσεις του ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου καθώς όπως έχουμε αναφέρει ξανά σε άλλο νήμα αρχικά η αναζήτηση λέξεων ή φράσεων στα ελληνικά, επέστρεφε αποσπάσματα από ομιλίες στα ευρωπαϊκά όργανα.)

Σχόλια: για την επίλυση του προβλήματος θα προτιμούσαμε να μας προτείνετε αναζήτηση σε ελεύθερο, ανοικτού κώδικα και κατά προτίμηση δωρεάν λογισμικό.

Περιμένουμε εναγωνίως τις προτάσεις σας!!!:nerd_face::mechanical_arm:

1 «Μου αρέσει»

Μιας και έχουμε κοινό τον τομέα υγείας @nikaskonstantinos , εγώ κάνει την εξής χρήση μέχρι τώρα:

Τι χρήση έχω κάνει μέχρι τώρα

Εμένα με έχει σώσει, ιδιαίτερα με την εξεταστική αυτου του 6μήνου, πιο συγκεκριμένα έφτιαξα “σημειώσεις” με βάση την ύλη της σχολής μου πανεύκολα

  • Μικροβιολογία το χρησιμοποίησα κυρίως για τα practical parts, δεν έβρισκα πληροφορίες για πχ “Smear preparation and staining by Peshkov method” online αλλά μέσω chatgpt τα είχε όλα… Δεν νομίζω να το έχουν “εκπαιδεύσει” με βικιπαίδεια κτλπ γιατί αυτά που έβγαζε ήταν εξειδικευμένα, πιστεύω ότι το έχουν εκπαιδεύσει πάνω σε κανονικά βιβλία ίσως ακόμα και από zlibrary μιας και είναι free to use οτιδήποτε resources θες για ΑΙ.
  • Genetics εδώ το 70% το έγραψα με chatgpt

Μέχρι τώρα μου έχει αντικαταστήσει τους καθηγητές μου εντελώς, οτιδήποτε απορία έχω την εξηγεί καλύτερα, και επειδή σπουδάζω στα αγγλικά, χρησιμοποιεί πιο “όμορφα” την αγγλική γλώσσα από καθηγητές μου.

Τι σημαίνει για εμένα

Το “νόμισμα” της σημερινής κοινωνίας είναι οι πληροφορίες και εξειδικευμένες γνώσεις. Χάρη σε αυτά τώρα ακόμα και άτομα σαν εμένα έχουν πρόσβαση στις ίδιες πληροφορίες όπως πολλοί Αμερικάνοι σε “Ivy League University”. Κάτι που μας κάνει εξετάσεις όπως USMLE πιο δίκαιες. για όλους.

Το 90% απο των καθηγητών ακόμα και σε πανεπιστήμια δεν ήταν “χρήσιμοι”, με αυτό τώρα πολλές φορές κάνει το μάθημα τους ως χάσιμο χρόνου.

Free and open source alternatives

O Yiannis Klicher έχει ανεβάσει βίντεο για πολλά alternatives, και για το πως έχει “εκπαιδεύσει” μερικά. Εγώ

Αύριο θα παίξω με Stable Diffusion να δω άμα μπορώ να κάνω generate “stains” για μικροβιολογία. Π.χ gram stain of staph aureus/mannitol agar a ή pasteurella multocida σε 5% blood sheep.

1 «Μου αρέσει»

Πρώτον: Δεν διάβασες ούτε αυτά που λες καθώς δεν γράφτηκαν έτσι και
δεύτερο: Δεν θα γράφουμε ότι περιμένεις εσύ να διαβάσεις.
Εντάξει;

1 «Μου αρέσει»

Επίσης για ChatGPT API χρησιμοποιώ αυτό:

 (require 'seq)
 (eval-when-compile
   (require 'cl-lib)
   (require 'subr-x)
   (require 'env)
   (require 'json))
 (defgroup chatgpt nil
   "ChatGPT frontend."
   :group 'convenience
   :prefix "chatgpt-")
 (defcustom chatgpt-max-tokens 300
   "Upper limit on the number of tokens the API will return."
   :type 'integer)
 (defvar chatgpt-buffer "*ChatGPT*"
   "Title of the buffer used to store the results of an OpenAI API query.")
 (define-error 'chatgpt-error "An error related to the ChatGPT emacs package")
 (define-error 'chatgpt-parsing-error
   "An error caused by a failure to parse an OpenAI API Response")
 (defmacro chatgpt-show-results-buffer-if-active ()
   "Show the results in other window if necessary."
   `(if (and (not ;; visible
	       (get-buffer-window chatgpt-buffer))
	      (called-interactively-p 'interactive))
	 (lambda (&optional buf) (ignore buf)
	   (with-current-buffer buf
	     (view-mode t))
	   (switch-to-buffer-other-window chatgpt-buffer))
      #'identity))
 ;;;###autoload
 (defun chatgpt-prompt (prompt callback)
   "Query OpenAI with PROMPT calling the CALLBACK function on the resulting buffer.
 Returns buffer containing the text from this query"
   (interactive (list (read-string "Prompt ChatGPT with: ")
		       (lambda (buf) (with-current-buffer buf
				  (view-mode t))
			 (switch-to-buffer-other-window chatgpt-buffer))))
   (chatgpt--query-open-api prompt
			     (lambda (results)
			       (with-current-buffer (get-buffer-create chatgpt-buffer)
				 ;; Erase contents of buffer after receiving response
				 (read-only-mode -1)
				 (erase-buffer)
				 (insert results)
				 ;; Return the chatgpt output buffer for non interactive usage
				 (funcall callback (current-buffer))))))
 ;;;###autoload
 (defun chatgpt-fix-region (BEG END)
   "Takes a region BEG to END asks ChatGPT to explain whats wrong with it.
 It then displays the answer in the `chatgpt-buffer'."
   (interactive "r")
   (let ((current-code (buffer-substring BEG END)))
     (chatgpt-prompt (chatgpt--append-to-prompt
		       current-code
		       "Why doesn't this code work?")
		      (chatgpt-show-results-buffer-if-active))))
 ;;;###autoload
 (defun chatgpt-explain-region (BEG END)
   "Takes a region BEG to END asks ChatGPT what it does.
 The answer in the displays in `chatgpt-buffer'."
   (interactive "r")
   (let ((current-code (buffer-substring BEG END)))
     (chatgpt-prompt (chatgpt--append-to-prompt
		       current-code
		       "What does this code do?")
		      (chatgpt-show-results-buffer-if-active))))
 ;;;###autoload
 (defun chatgpt-gen-tests-for-region (BEG END)
   "Takes a region BEG to END asks ChatGPT to write a test for it.
 It then displays the answer in the `chatgpt-buffer'."
   (interactive "r")
   (let ((current-code (buffer-substring BEG END)))
     (chatgpt-prompt (chatgpt--append-to-prompt
		       current-code
		       "Write me a tests for this code")
		      (chatgpt-show-results-buffer-if-active))))
 ;; TODO currently just says what changed but doesn't wanna show the code it's self
 ;; (defun chatgpt-optimize-region (BEG END)
 ;;   "Takes a region BEG to END asks ChatGPT to optimize it for speed.
 ;; It then displays the answer in the `chatgpt-buffer'."
 ;;   (interactive "r")
 ;;   (let ((current-code         (buffer-substring BEG END)))
 ;;     (chatgpt-prompt (chatgpt--append-to-prompt
 ;;                      current-code
 ;;                      "Refactor this code for speed and tell me what you changed and why it's faster")
 ;;                     (chatgpt-show-results-buffer-if-active))))
 ;;;###autoload
 (defun chatgpt-refactor-region (BEG END)
   "Takes a region BEG to END asks ChatGPT refactor it.
 It then displays the answer in the `chatgpt-buffer'."
   (interactive "r")
   (let ((current-code         (buffer-substring BEG END)))
     (chatgpt-prompt (chatgpt--append-to-prompt
		       current-code
		       "Refactor this code and tell me what you changed")
		      (chatgpt-show-results-buffer-if-active))))
 ;;;###autoload
 (defun chatgpt-prompt-region (BEG END)
   "Prompt ChatGPT with the region BEG END.
 It then displays the results in a separate buffer `chatgpt-buffer'."
   (interactive "r")
   (chatgpt-prompt (buffer-substring BEG END)
		    ;; Show the results if not already being viewed
		    (chatgpt-show-results-buffer-if-active)))
 ;;;###autoload
 (defun chatgpt-prompt-region-and-replace (BEG END)
   "Replace region from BEG to END with the response from the ChatGPT API.
 The region is BEG and until END"
   (interactive "r")
   (let ((og-buf (current-buffer)))
     (chatgpt-prompt (buffer-substring BEG END)
		      (lambda (buf)
			(save-excursion
			  (with-current-buffer og-buf
			    (delete-region BEG END)
			    (goto-char BEG)
			    (insert (with-current-buffer buf (buffer-string)))))))))
 (defun chatgpt--append-to-prompt (prompt comment-str)
   "Append the string COMMENT-STR extra information to a PROMPT as a comment."
   (concat prompt
	    "\n"
	    comment-start
	    " "
	    comment-str))
 (defun chatgpt--extract-text-from-query (query-result)
   "Extract the resulting text from a given OpenAI response QUERY-RESULT."
   (condition-case err
	(thread-last query-result
		     (assoc-default 'choices)
		     seq-first
		     (assoc-default 'text)
		     string-trim)
     (error
      (signal 'chatgpt-parsing-error err))))
 (defun chatgpt--parse-response (status callback)
   "Ignoring STATUS and parse the response executing the CALLBACK function on the resulting string."
   (ignore status)
   ;; All this is ran inside the buffer containing the response
   (goto-char 0)
   (re-search-forward "^$")
   (funcall callback (chatgpt--extract-text-from-query (json-read))))
 (defun chatgpt--query-open-api (prompt callback)
   "Send a string PROMPT to OpenAI API and pass the resulting buffer to CALLBACK.
 The environment variable OPENAI_API_KEY is used as your API key
 You can register an account here
 https://beta.openai.com/docs/introduction/key-concepts"
   (let* ((api-key (getenv secret-api))
	   (url-request-method (encode-coding-string "POST" 'us-ascii))
	   (url-request-extra-headers `(("Content-Type" . "application/json")
					("Authorization" . ,(format "Bearer %s" api-key))))
	   (url-request-data (json-encode
			      `(("model" . "text-davinci-003")
				("prompt" . ,prompt)
				("max_tokens" . ,chatgpt-max-tokens)
				("temperature" . 0)))))
     (cl-assert (not (string= "" api-key))
		 t
		 "Current contents of the environmental variable OPENAI_API_KEY
 are '%s' which is not an appropriate OpenAI token please ensure
 you have the correctly set the OPENAI_API_KEY variable"
		 api-key)
     (url-retrieve
      "https://api.openai.com/v1/completions"
      'chatgpt--parse-response
      (list callback))))

Και έχω πρόσβαση μέσω emacs που γράφω τις σημειώσεις μου

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδή με το παραπάνω “σενάριο” αν λέγεται έτσι, συνδέεσαι με το chatgpt, από Emacs ;
Σου εμφανίζει κάποιο πλαίσιο για να θέσεις ερωτήματα;
Μπορείς να επιλέξεις από που και με ποιο API να αντλήσει δεδομένα;
(Παρένθεση: το zlibrary θεωρείται αν δεν κάνω λάθος από τις 3 Νοεμβρίου 2022 απαγορευμένο.)
Αν προσπαθήσει να βρει κανείς τη νέα διεύθυνση του Zlibrary θα βγει κάπου εδώ:

Ναι, στην ουσία απλά δίνω prompt, ή απλά μέσω select region και μου πετάει το output. Αυτό το βάζω στις org σημειώσεις και γίνονται αυτόματα export ως τα web pages που έστειλα, το “σενάριο” είναι κώδικας από τα dotfiles μου(με έμπνευση από άλλους φυσικά) για emacs configuration.

Δεν νομίζω να είμαστε ελεύθεροι να δούμε σε τι έχει εκπαιδευτεί κάτι σαν chat-gpt γιατί είναι proprietary. Αλλά με βάση το 2021 που το έκαναν νομίζω είχαν δικαίωμα να βάλουν ότι θέλουν στο “υλικό”.

Του alternative το καγκελο

Ενταξει! Τα περισσοτερα στηριζονται στο chatgpt

Μια πικρη γευση


Το references στο τέλος εμφανίζει τις πηγές απ’ όπου αντλεί τις πληροφορίες;

1 «Μου αρέσει»

Αυτά δεν είναι ελεύθερα… Νομίζω όλα αυτά είναι πιο proprietary και απο chatgpt.

Το μοναδικό “αξιόλογο” libre alternative: open-assistant όποιος θέλει μπορεί να βοηθήσει

Ναι αλλα δεν μπορεις να τα πεις αξιολογα. Ισως της microsoft η υλοποιηση να ειναι χρησιμη απο τα λιγα που διαβασα για να μην ψαχνεις βελονα στ αχυρα. Μηχανες αναζητησης χρησιμοποιω απο το 1998 αν θυμαμαι και επειδη ψαχνω απειρα πραγματα καθημερινα η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες καταληγω να ασχολουμαι αρκετη ωρα στις αναζητησεις.

Θα δειξει…

1 «Μου αρέσει»

Προσωπικα και το εχω πει απειρες φορες και στο παρον forum δεν με ενδιαφερει αν κατι ειναι ελευθερο η proprietary.

Kostas_Kostas: Ας μοιραστώ ένα άρθρο που λένε το Google Bard ως “ελεύθερο” λογισμικό σε linux-forum :penguin:, και μόλις κάποιος πει ότι αυτό δεν είναι ελεύθερο και προσφέρει link με κάτι που είναι, τότε θα του την χώσω :disguised_face:. Ακούς εκεί να μιλάει για ελεύθερες ηθικές επιλογές! :rage: και να μην δέχεται παραπλανητικά άρθρα :rage:

Αγαπητε. Εχω επιχειρηση στην οποια τρεχω 40 linux server. Τρεχω linux ερασιτεχνικα απο τις αρχες του 2000 και επαγγελματικα απο το 2010. Καθε μηνα πληρωνονται 10 ανθρωποι απο μενα αναμεσα τους και προγραμματιστες. Πληρωνω συμβολαια υποστηριξης και αλλα πολλα.

Παμε τωρα και στο κομματι του opensource. Δινω καθε οταν μπορω αρκετα χρηματα στα opensource project που χρησιμοποιω και φυσικα για να ζω εγω και αλλοι 10 εργαζομενοι χρησιμοποιω και closed source.

Αν ημουν στο σπιτι μου 24 ωρες και ειχα απειρο χρονο να ασχολουμε με ταβανοπροκες θα το εκανα.

Εκτιμω τα opensource projects οπως εκτιμω οτι σχεδον ολα τα καλα opensource projects χρηματοδοτουνται απο τη microsoft και την google.

Εχω κανει αρκετη ερευνα σε πολλα απο αυτα και ελπιζω να κανουν και αλλοι οταν αυτο χρειαζεται για τα επιχειρηματα τους

Kostas_Kostas: Τρέχω linux servers πριν το big bang :firecracker:, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το licensing του λογισμικού που τρέχω :sneezing_face:, δεν ξέρω την διαφορά ανάμεσα σε free/libre software και open-source αλλά θα έχω απόλυτη γνώμη σε ότι πω :rage:. Οποιοσδήποτε δεν παίρνει ότι λέω ως 100% αλήθεια και φακτζ θα πρέπει να τον πετάξουμε στο gulag :imp: