Συζήτηση για το ρόλο και την ανάγκη των PPΑ

Ξεκινάω αυτό το νήμα ως συνέχεια της συζήτησης στο νήμα Επιστολή προς έναν αρχάριο χρήστη , αλλά και για να ξεκινήσουμε και μια κουβέντα περί του θέματος των PPA, γιατί πραγματικά και εγώ έχω μπερδεύτει.

Αρχικά να πω ότι επέλεξα τα Ubuntu γιατί τα ηξερα, είναι σύγχρονα και τα βρίσκω “φανταχτερά”. Ταυτόχρονα όμως για διάφορους λόγους προκύπτει η ανάγκη σε κάποια προγράμματα να τα εγκαθιστω από PPA καθώς δεν υπάρχουν ή δεν με καλύπτουν οι εκδόσεις που υπάρχουν στα επίσημα αποθετήρια.

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι τα PPA ως beta εκδόσεις μη ελεγμένες από τους δημιουργους της διανομής. Όπως κάθε beta είναι πειραματικό και μπορεί να προξενήσει προβλήματα. Αλλά το πρόβλημα κατά την αντίληψη μου σταματά εκεί. Προσωπικά νιώθω πως το να αλλάξω διανομή για να έχω την τελευταία έκδοση του Mixxx αντί για την τελευταία “σταθερή” είναι ανούσιο.

Θα ήθελα τις γνώμες σας επί του θέματος.

4 «Μου αρέσει»

Για αυτό το λόγο, εγώ έχω βρει την “χρυσή” τομή για εμένα…LTS εκδόσεις Mint 19.x καλή ώρα, αναβάθμιση του νεότερου kernel που θα κάτσει καλά στο σύστημά μου και snap η flatpak τα προγράμματα που θέλω να είναι πάντα ενημερωμένα με τις τελευταίες εκδόσεις ;)

Εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω. Ποιο το νόημα για LTS, αφού αυτή είναι απλά μια long term support. Εμένα μου δίνει την εικόνα μιας έκδοσης που είναι πιο σταθερή, αλλά και πιο κλειδωμένη στο χρόνο και απλά λαμβάνει ενημερώσεις ασφαλείας για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Οι non-LTS εκδόσεις είναι σαν beta για την διανομή, ώστε να εμπλουτίσουν την επόμενη LTS.

Αλλά το ζήτημα με τα PPA παραμένει στο μυαλό μου και για τις LTS. Φέρνω το Mixxx και πάλι ως παράδειγμα γιατί οι ομάδα από πίσω προτείνει το PPA για την εγκατάσταση, αντί της repository έκδοσης.

Γιατί το ppa το ελέγχει η ίδια η ομάδα ενώ η έκδοση τής έκδοσης ελέγχεται από την canonical, το οποίο σημαίνει ότι δεν μπορούν εύκολα να περάσουν ακόμα και σίγουρες διορθώσεις. Κάπως σαν την Apple, μόνο που η Canonical και καμμία διανομή δεν έχει το μέγεθος τής Apple ώστε να «πετύχουν».

Το ppa δεν είναι μια “beta” έκδοση. Είναι «ανεξάρτητη διανομή», αντί να σού διανέμει η Canonical το λογισμικό στο διανέμει κάποιος τρίτος.

Το θέμα για μένα δεν πρέπει να τίθεται τόσο τι κάνουν οι χρήστες, οι χρήστες θα κάνουν καλώς ή κακώς ό,τι τούς βολέψει την στιγμή που θα τούς βολέψει. Το θέμα είναι να σταματήσουμε λίγο και να σκεφτούμε και λίγο τι είναι λογικό.

Η κατάρα της τελευταίας έκδοσης

Μα το Μεγάλο Μανιτού, το ακούω συχνά ως επιχείρημα. Έχω αυτή την διανομή Χ και δεν έχω την διανομή Ξ, γιατί η Ξ έχει αυτό το πακέτο που είναι δυο χρόνια παλιό. Ακούγετε πολύ σοβαρό, έτσι δεν είναι; Αλλά κοιτάζεις το Changelog και βλέπεις πως οι αλλαγές που έγιναν αυτά τα δύο χρόνια, είναι ενημέρωση των μεταφράσεων στα Πολωνικά,προσθήκη μεταφράσεων στα Σουαχίλι, επίλυση κάποιου προβλήματος με το γιαπωνέζικο πληκτρολόγιο, και υποστήριξη κάποιας συσκευής που έχει κυκλοφορήσει μόνο στην αγορά της Βραζιλίας.

Βέβαια μπορεί η καινούργια έκδοση να λύνει ένα σημαντικό bug και το θέλεις αυτό. Πάντα σωστά; Ε λοιπόν όχι πάντα. Σε ένα επαγγελματικό περιβάλλον θα προτιμήσω μια έκδοση που γνωρίζω για το bug που έχει, είναι τεκμηριωμένο και ξέρω να το αποφύγω, από κάποια έκδοση που δεν ξέρω τι προβλήματα έχει και την αξιοπιστία της. Για τον λόγο αυτό οι επαγγελματικές διανομές έχουν παλιές εκδόσεις, και περιμένουν από εσένα - το κορόιδο - να τις δοκιμάσεις και να βρεις τα λάθη.

Η κατάρα των εξαρτήσεων

Κάποιες φορές στο Changelog θα δεις πως οι αλλαγές έχουν να κάνουν με την ενημέρωση των βιβλιοθηκών που χρησιμοποιεί. Μα το Μεγάλο Μανιτού, αυτό μόνο. Και πρέπει να το κάνει αυτό, ώστε να μπορέσει να συμβαδίσει με τις μελλοντικές διανομές ή σε κάποια επόμενη έκδοση να εκμεταλλευτεί μαι νέα δυνατότητα, αλλά όχι σε αυτή την έκδοση. Το κορόιδο - εσύ- που θα βάλεις την καινούργια έκδοση θα βάλεις και τις καινούργιες βιβλιοθήκες, και αυτό δεν ξέρεις τι άλλο θα θέλει να αναβαθμίσεις ώστε να έχεις την καινούργια έκδοση επιτέλους και αυτού του άσχετου πακέτου με μετάφραση στα Σουαχίλι.

Η κατάρα της εμπιστοσύνης

Εμπιστεύεσαι την Intel πως δεν έχει βάλει ρουφιάνο στον επεξεργαστή (βασικά έχεις, αλλά τουλάχιστον την εμπιστευεσε πως δεν τον χρησιμοποιεί), το firmware των συσκευών επίσης. Εμπιστεύεσαι τους προγραμματιστές της διανομής, του γραφικού περιβάλλοντος και των πακέτων της πως είναι καλά παιδιά. Και συχνά είναι και ξέρεις πως δεν θα κάνουν κάτι κακό απέναντι σου.
Επίσης εμπιστεύεσαι τον Χοσέ από την Βραζιλία να τρέξει οτιδήποτε θέλει στο σύστημα σου σαν root παρακαλώ, για να εγκαταστήσεις ή να απεγκαταστήσεις ένα υπέροχο σετ με εικονίδια (με γατούλες) που θα κάνουν τον υπολογιστή σου να ξεχωρίζει.

%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1

Αυτά είναι χοντρικά τα προβλήματα που υπάρχουν όταν εγκαθιστάς πακέτα εκτός διανομής. Και όχι δεν είναι το flatpack η λύση σε αυτά, ούτε μα την κατάρα του Μανιτού τα πακέτα snaps.

Ναι υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν νόημα είτε τα PPA είτε τα Flatpack/AppImage. Ναι υπάρχουν περιπτώσεις που θέλεις μια καινούργια έκδοση. Αλλά θα πρέπει να ξέρεις το γιατί την θέλεις. Η μπορείς να θέλεις εκείνο το πρόγραμμα που δεν υπάρχει στα αποθετήρια και είσαι πρόθυμος να αποδεχθείς το ρίσκο. Στο κάτω κάτω της γραφής λίγο αλλάζει να προσθέσεις ένα PPA απο το να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα που βρήκες σε ένα CD περιοδικού ή κατέβασες απο το Internet, τρέχοντας ένα setup.exe.

Στοιχηματίζοντας σε ένα PPA

Όλα τα PPA δεν είναι ίδια και κάποια είναι λιγότερο χειρότερα. Αν μια εταιρεία ή ένα Project έχουν σελίδα καλής ποιότητας, και παρέχουν οι ίδιοι το PPA, θα τους έχεις περισσότεροι εμπιστοσύνη από τον Χοσε εκ Βραζιλίας, που απλά του άρεσε το προγραμμα και το πακετάρισε.

Επίσης δεν είναι ίδια και στο βαθμό που σπάνε το σύστημα. Ένα PPA που απλά προσθέτει 2-3 εφαρμογές δεν κάνει ζημιά. Αλλά PPA που σκαλίζουν το σύστημα είναι καλό να τα αποφεύγεις. Για παράδειγμα ενημερώσεις του οδηγού της κάρτας γραφικών. Η τέλεια συνταγή για την απόλυτη καταστροφή και την επανεγκατάσταση. Και δεν λέω να μην το βάλετε, αλλά να το βάλετε κύριε/κυρία μου μόνον εφόσον δεν δουλεύει η κάρτα γραφικών και έχετε θέμα με κάποιο παιγνίδι (και όχι τα παραπάνω FPS δεν είναι λόγος).

Ένα άλλο PPA που μπορεί να τα κάνει μαντάρα είναι κάποιο που εγκαθιστά την τελευταία έκδοση του VLC, γιατί δεν παίζει κάποιο βίντεο που κατέβασες ο Μανιτού ξέρει από που. Θα σου κάνει μαντάρα το υποσύστημα του πολυμέσων και δεν θα υπάρχει επιστροφή. Εδώ μια λύση τύπου Flatpack/appImage είναι μια καλή εναλλακτική.

8 «Μου αρέσει»

Θα προσθεσω πως τα appimage ειναι καλλιτερο γενικα να τρεχουν μεσω firejail, εφοσον το firejail υποστηριζει αυτη τη δυνατοτητα, για περισσοτερη ασφαλεια.

@Asfodelus επιθετικο το σχολιο σου αλλά χρησιμο και το ευχαριστηθηκα.

Οποιος εχει ερωτησεις-αποριες μη διστασει να τις κανει γιατι εντωμεταξυ θα θυσιασουμε ενα απο τα ατιμα ppa (και μονο απο τα άτιμα) για να εξευμενήσουμε το μανιτου και λοιπα πνευματα του λινουξ :) :) :)

2 «Μου αρέσει»

Πριν σκεφτώ να γράψω κάπου την γνώμη μου, Να ξεκαθαρίσω κάτι για την θέση μου σχετικά με μερικούς τρόπους διανομής λογισμικού. Ας τούς μετρήσω

  1. Περιμένουμε να το υποστηρίξει η διανομή
  2. ppa
  3. snaps
  4. flatpacks
  5. appimage

Μέτρησα 5. Η θέση μου και τα 5 είναι παράλογα.

Προσωπικά δεν βρήκα επιθετική την προσέγγιση του @Asfodelus . Ίσα ίσα για εμένα απάντησε ακριβώς πάνω στα ζήτηματα που είχα . Ορίζει ακριβώς σε ποιες περιπτώσεις είναι ανάγκη ένα PPA.

Προσωπικά το μόνο PPA που χρησιμοποιούσα έως και κάποιο καιρό πριν ήταν του oibaf για τα γραφικά( μέχρι που προέκυψε θέμα σε παλιότερο σχετικό νήμα μου), καθώς αντιμετώπιζα σημαντικά artifacts σε διάφορες καταστάσεις με τα Ubuntu 19.04 , αλλά τους τελευταίους μήνες έχουν διορθωθεί.

Επίσης μου είχε κάνει εντύπωση η πρόταση του Mixxx για χρήση του PPA για εγκατάσταση και το είχα ψάξει να δω αν θα έχει διορθώσεις σε κάποια ζητήματα.

Με αυτό δεν θα διαφωνήσω καθόλου. Η κατάσταση με τις συνεχείς ενημερώσεις έχει ξεφύγει σε πολλά συστήματα. Η ομορφιά του Linux να βάζεις ότι και όταν το θες είναι εξαιρετική. Ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις που μια έκδοση έχει να προσφέρει πολλά σημαντικά ή ένα πρόγραμμα δεν βρίσκεται καθόλου στα αποθετήρια της διανομής. Σίγουρα όσο πιο δοκιμασμένο κάτι τόσο πιο καλό και σταθερό. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση με κάλυψε πλήρως!

εγω αν ειχα εγκαταστησει σετ με εικονιδια με γατουλες θα το ειχα παρει κατακαρδα και απο τη σκασιλα μου θα αρχιζα τη διαιτα του ανανα :grinning: (και μαλιστα του ντοπιου :grinning: )

4 «Μου αρέσει»

:angry::face_with_symbols_over_mouth::japanese_ogre::skull_and_crossbones:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοάς…

Όπως μπορείς να δεις στο παρακάτω screenshot, εγώ έχω εγκατεστημένους κέρσορες και με γάτες και με τον tux…

:rofl:

4 «Μου αρέσει»

Μπορεις να το αναπτυξεις αυτο το επιχειρημα, αν γινεται;

Είχα κι εγώ αντίστοιχους προβληματισμούς, τους οποίους προσπαθώ να επιλύω μέσω της εμπειρίας που σιγά σιγά αποκτώ.
Αρχικά ήθελα πάντα την τελευταία διανομή, μέχρι που η κυρία canonical έφτιαχνε το ένα στο unity, χάλαγε το άλλο, ώσπου κάπου στο 16.04 είδα σημαντική διαφορά στην σταθερότητα και είπα εδώ είμαστε, κάτσε για 2 χρόνια μέχρι την επόμενη LTS.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι σταμάτησα να σκαλίζω! Διάβαζα για κάτι νέο στα blogs του Salih και του Nick, άντε να το δοκιμάσω.
Τύχαινε όμως λόγω των πολλών δοκιμών και της απειρίας, να τα κάνω συχνά μαντάρα. Οπότε μαζεύτηκα λίγο, και δοκιμές κάνω όταν είναι προφανώς ακίνδυνες.
PPA: Τα προτιμώ απείρως σε σχέση με τα snap και όλα τα άλλα. Αν κάνεις λελογισμένη χρήση, έχεις τα φρέσκα χαρακτηριστικά της εφαρμογής που θέλεις, χωρίς να χρειάζεται να κατεβάσεις όλες τις βιβλιοθήκες τόσες φορές Χ το πλήθος των εφαρμογών που τις χρησιμοποιούν!
PPA όμως όχι ο,τι κι ο,τι να υπάρχει μια αξιοπιστία από πίσω…

Υπάρχει και η άλλη λύση, rolling διανομές και aur, που είναι στην κόψη του ξυραφιού όμως και κάποιες φορές ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις χέρι σε κάποιες αλλαγές, για να μην σπάσει το σύστημα. Δεν με εκφράζει, αλλά αν είσαι φαν των νεότερων χαρακτηριστικών, είναι μια λύση.

2 «Μου αρέσει»

Μέχρι και πριν λίγα λεπτά, στα repositories του Mint 19.2 υπάρχει η 2.0.0 του mixxx, ενώ απ’ την επίσημη σελίδα εγκαθίσταται η 2.2.2.

Κύριες -εκ πρώτης όψεως- διαφορές :

  • Καλύτερη απεικόνιση της κυματομορφής του εκάστοτε κομματιού.

  • Δείκτης χρήσης CPU (έχει σημασία) κάτω δεξιά.

  • Split Cue

  • Ένδειξη διάρκειας κομματιού/υπολειπόμενου χρόνου δίπλα στο κομμάτι (αυτό μάλλον ήταν bug στη 2.0.0)

  • Ενσωματωμένη υποστήριξη περισσότερων DJ controllers.

Τα παραπάνω είναι αρκετά σοβαροί λόγοι να πάει κάποιος στη νέα έκδοση μέσω ΡΡΑ (Η εγκατάσταση του 2.0.0 δεν προσθέτει το ΡΡΑ).

Ενδιάμεσα είχαν βγάλει τη 2.1.χ. Πιο κοντά στην 2.2.2 με τα παραπάνω καλούδια. Είχε όμως ένα μειονέκτημα. ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ (τουλάχιστον στο Mint 19.1 ή .2, δεν θυμάμαι αυτή τη λεπτομέρεια, ούτε το τότε kernel). Ξαφνικά η ένδειξη CPU κόλλαγε στο κόκκινο και πάγωνε το σύμπαν (reboot). Άλλες φορές το πρόγραμμα έκλεινε μόνο του.

Όχι, δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να βρω/δοκιμάσω/αλλάξω διανομή μόνο και μόνο επειδή πιθανόν θα δούλευε η νέα έκδοση του mixxx. Στο φτου κι απ’ την αρχή θα έχανα περισσότερα απ’ όσα θα κέρδιζα. Στο κάτω κάτω, αφού το πάνε για νέα έκδοση, κάποια στιγμή θα τη διορθώσουν. Λίγη αναμονή δε βλάπτει.

Purge η 2.1.χ λοιπόν (τότε) και επιστροφή στην προτεινόμενη.

Σ.Σ : Η 2.2.2 Χ64 σ’ εμένα με Mint 19.2 και kernel 5.0.0-32 δουλεύει μια χαρά. Θεωρώ πως δεν έχει γίνει κάποια ζημιά γενικά στο σύστημά μου. Μετά την ανάγνωση του συγκεκριμένου νήματος όμως, την επόμενη φορά που θα χρειαστεί κάπου ΡΡΑ, θα πάω τουλάχιστον ψυλλιασμένος και προετοιμασμένος.


2 «Μου αρέσει»

Ακριβώς αυτό. Υπάρχει μια τάση να υιοθετούμε μανιχαϊστικές στάσεις απέναντι σε τεχνολογίες, ενώ η σωστή αντιμετώπιση είναι αυτή. Καταλαβαίνουμε τι πρόβλημα θέλουν να λύσουν, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα κάθε τεχνολογίας και πράττουμε ανάλογα κατά περίπτωση.

6 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι τα PPA τα βρίσκω απαραίτητα. Αν δεν υπήρχαν PPA δεν θα μπορούσα με τίποτα να στήσω Ubuntu-LTSP στα εργαστήρια των σχολείων που με τοποθετούν κάθε σχολική χρονιά.
Για να μπει στα επίσημα repos μια εφαρμογή συνήθως θέλει ΧΡΟΝΙΑ.
Κάποιος είπε ότι είναι beta. Όχι, απλώς πηγή ανεξάρτητη από την Canonical είναι, εναλλακτικός τρόπος για διανομή λογισμικού, όπως λέει ο @lucinos .

Σπανίως χρησιμοποιώ FlatPak, γιατί με πιάνει κρύος ιδρώτας όταν βλέπω ότι θέλει π.χ. να κατεβάσει 700ΜΒ για να εγκαταστήσει το KDEConnect … αν και σε μια περίπτωση -γκουχ Viber γκουχ- δεν μπόρεσα να το αποφύγω. Τα snaps τα θεωρώ άχρηστα, περαστική μόδα, παρόλο που θα μπορούσαν να λύσουν κάποια προβλήματα σε ορισμένες περιπτώσεις - με τον ίδιο τρόπο όμως λύνονται με FlatPak.

1 «Μου αρέσει»

[ [ spam on

σχετική σημείωση στον εαυτό μου:
χμμμ… έχω πολλά να μάθω, δεν καταλάβαινα γρι, τώρα κάτι αρχίζω και πιάνω έως 3 πρώτες γραμμές,
ok, κράτα σταθερά την κούπα του καφέ, κούνα το κεφάλι με κατανόηση, σαν να συμφωνείς,
άφηνε επιφωνήματα επιδοκιμασίας: “αχα! ω,ναι! μμμ… αχααα!!”, πιάνε το πηγούνι…
συγκρατήσου και μη ρωτήσεις γιατί το link όλοι το λένε νήμα,
απλά ανέφερε ότι γράφεις από… επιγονάτιο υπολογιστή :stuck_out_tongue:

spam off ] ]

  • καλό τριήμερο είπαμε? :smiley: :smiley:
7 «Μου αρέσει»

Χαχαχαχα !! :rofl:

Καταρχήν το link το λέμε σύνδεσμο - το thread λέμε νήμα ! Αστοιχείωτε ! :upside_down_face:

Τεράστιο θέμα θίγεις ακροθιγώς (προβοκάτορα) !! :upside_down_face: Και πολύ πολύ παλιό - θυμάται κανείς το RAM που στην εποχή των “παραθυρομηχανών” είχε εξεληννίσει βιαίως (και …γελοίως, επιτρέψτε μου να πω) όλη την αγγλική ορολογία?

Μην βλέπεις που με έχει πιάσει η κορρεκτίλα μου εδώ μέσα και συνήθως χρησιμοποιώ ελληνικούς όρους - πραγματικά αισθάνομαι πολύ άβολα να μην χρησιμοποιώ τους αγγλικούς όρους που πρωτοχρησιμοποίησα… Πάντως είναι γεγονός ότι όσο περισσότερες γενιές έχουν την πληροφορική όχι ως extreme χόμπυ αλλά ως αυτονόητο εργαλεία από την κούνια τους, τόσο πολύ είναι σίγουρο ότι σε λίγα χρόνια όλη η συνεννόηση θα γίνεται στα ελληνικά (ή έστω στα “ελληνικά”). Τότε, αν σε κάποιον πεις για browser και web θα σε κοιτάξει σαν να σαι ούφο - πολύ μεγαλύτερο ούφο από αυτό που θα αισθανθείς ότι είσαι αν σήμερα πεις σε κάποιον “Τσάκα ρε μεγάλε τον περιηγητή σου και ψάξε και λίγο στον ιστό, μην τα ρωτάς όλα!” !! :joy::yum:

4 «Μου αρέσει»

Το πρόβλημα με τα ppa είναι ότι μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα γενικά στο σύστημα ή ακόμη και κατάρευση του σε περίπτωση αναβάθμισης σε επόμενη έκδοση της διανομής. Από την άλλη όμως για μένα είναι λάθος ο συμβιβασμός με παλιά πακέτα πχ μπορεί να δουλεύεις σε windows μια εφαρμογή στην έκδοση 15 και ανοίγοντας το linux να έχεις την έκδοση 11… Όπως και να το δεις, είναι κάπως και πολλές φορές λείπουν δυνατότητες ή έχει αλλάξει σημαντικά μια εφαρμογή…

Οι διανομές που βασίζονται στο arch καλύπτουν αυτό το χάσμα και πλέον είναι πραγματικά σταθερές… Ειδικά οι εφαρμογές που δεν προέρχονται από το aur είναι άψογες και έχουν δοκιμαστεί αρκετά π.χ. όταν είχε βγεί το kodi 17.01 είχε θέματα, στο arch δεν ήρθε ποτέ από την έκδοση 17 πήγε απευθείας στην έκδοση 17.3!

Το μόνο θέμα είναι ότι δεν μπορείς να έχεις έναν υπολογιστή που βασίζεται σε arch και να τον ανοίγεις 5 φορές τον χρόνο, τότε ναι θα έχεις πολλά προβλήματα όταν θα κάνεις ενημέρωση…

Για μένα το linux χρειάζεται κάτι αντίστοιχο με το apk στο Android με ένα ξεχωριστό κέντρο λογισμικού κοινό για όλες τις διανομές, δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό, αλλά πιστεύω ότι θα λύσει πολλά προβλήματα…

4 «Μου αρέσει»

@Argi Πολύ σωστά.

Επίσης πόσο ξέρεις ότι ένα ppa θα συνεχίσει να υποστηρίζεται καλά; Ακόμα πόσο σίγουρος είσαι ότι το ppa είναι εντάξει για την ιδιαιτερότητα τού συστήματός σου; Και ακόμα έστω κάποιος έχει πολλά ppa, ακόμα και αν το καθένα ξεχωριστά παίζει καλή μπάλα με το κυρίως σύστημα πώς ξέρει ότι δεν θα μαλώσουν μεταξύ τους;

Σωστά, αυτή είναι η κύρια περίπτωση που το Arch είναι προβληματικό.

Μόνο εδώ διαφωνώ μαζί σου. Ούτε καν αυτό δεν χρειαζόμαστε, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Αντίθετα με ό,τι πιστεύει ο κόσμος η ασυμβατότητα μεταξύ διανομών είναι μύθος. Το θέμα είναι επιτέλους να δούμε το σωστό πρόβλημα και όχι δεν χρειαζόμαστε ακόμα ένα είδος πακεταρίσματος. Τα απλά tar κάνανε την δουλειά τους πριν 40 χρόνια, την κάνουν και τώρα.

Επίσης την ιδέα για ξεχωριστό κέντρο λογισμικού, για τον χρήστη όχι για το σύστημα, την έχω πολλά χρόνια, θεωρητικά ο καθένας θα μπορούσε να το φτιάξει, δεν χρειαζόμαστε κάποια πραγματική καινοτομία, και τεχνικά μπορούμε να πούμε ότι έχουμε κάτι τέτοιο, λέγεται steam.

Όσο για την σύγκριση ppa-aur και τα δύο δίνουν με ευκολία στον χρήστη να κάνει κάτι που κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνει, αλλά καλώς ή κακώς το κάνει. Αλλά στην μεταξύ τους σύγκριση το aur ξεκάθαρα κερδίζει, ως το λιγότερο κακό.

Αυτό (ότι ΔΕΝ είναι beta, αλλά ανεξάρτητη διανομή) το είπα σίγουρα εγώ, δεν πρόσεξα κάπου να το λέει εξίσου ξεκάθαρα ο Talos, (χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι)