Σπασμένη οθόνη σε κινητό Google pixel 4a. Βοήθεια για ανάκτηση δεδομένων

θα ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο κινητό, έσπασε η οθόνη του και δεν “ανάβει” παρά ότι δέχεται κλίσεις χωρίς να υπάρχει τρόπος να απαντήσω. Μέσο terminal θα μπορούσα να έχω πρόσβαση να πάρω κάποιες οικογενειακές φωτογραφίες; (Δεν κάνω χρήση cloud πάρα μόνο τις επαφές).

Δοκίμασε με android-tools-adb, κοινώς adb, έτσι ώστε να κάνεις σύνδεση με τον υπολογιστή και να πάρεις backup.

Ευχαριστώ, αλλά χωρίς Enable MTP on Android (File transfer mode) δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Δεν χρειάζεται στο adb, θα κάνεις reboot σε άλλο mode, τερματικό θα δουλεύεις.

Πως θα κάνω reboot σε άλλο mode ;

Την έχω πατήσει και γω έτσι.
Για την ακρίβεια:

Άλλα δε δοκίμασα το adb, γιατί δε γνώριζα να το χρησιμοποιώ.
Σκέφτομαι ότι αν είχα εγκατεστημένη την εφαρμογή termux, και είχα κάνει το termux-setup-storage σε κείνη τη συσκευή (το κόβω λίγο δύσκολο, γιατί ήταν της κόρης μου), θα μπορούσα να είχα πρόσβαση στα αρχεία με την εντολή ssh, αν είχα εγκατεστημένο τον open ssh, και σε λειτουργία με την εντολή sshd

Έχεις unlocked bootloader στο τηλέφωνο? Μπορείς να boot-άρεις σε recovery mode, με τον συνδυασμό των πλήκτρων volume down + power button (συνήθως)?

Όχι, δυστυχώς.

Θα προσπαθήσω αλλά με την οθόνη νεκρή δεν ξέρω αν είναι εφικτό.

H ιδέα είναι αυτή (για windows), αλλά καταλαβαίνεις πώς θα γίνει και σε Linux, δεν ξέρουμε αν θα πιάσει, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

3 «Μου αρέσει»

Το έλεγξα αλλά δεν καταλαβαίνω (black screen η οθόνη) με οδηγίες σε λειτουργική οθόνη ;

Δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι από την οθόνη, αρκεί να μπεις σε recovery mode.

Δυστυχώς δεν μπαίνει σε recovery mode :(

Υπάρχει περίπτωση να έχεις ενεργοποιημένο από τα Developer Options, το USB debugging ήδη?

Όχι, δεν θυμάμαι να το ενεργοποίησα όσο δούλευε η οθόνη.

Έκανες ποτέ mirror την οθόνη του Android στον υπολογιστή, με προγράμματα πχ σαν το scrcpy?

Όχι δεν το έκανα ποτέ.

To touch της οθόνης δουλεύει?

Όχι η οθόνη είναι νεκρή.

Ενταξει, να πω και γω κατι που απλα αντιμετωπισα τελευταια. Δεν ξερω αν βγαζει hdmi απο το usb αλλα οι αποψεις διίστανται στο ιντερνετ για το συγκεκριμενο μοντελο… αν ομως θες μπορεις να δοκιμασεις αρκετα φθηνα. Καπου στα 6 7 ευρω κανει ενας ανταπτορας. Ομως δεν θα μπορεις να το χειριστεις αν συνδεθει οποτε πρεπει να παρεις docking station για να συνδεσεις και ποντικι. Μια εντελως οικονομικη λυση ειναι να δουμε που κοντα μενεις και να σου δανεισει καποιος εστω το απλο usb σε hdmi να δεις καταρχας αν βγαινει εικονα σε τηλεοραση. Μετα παιρνεις ενα docking station και κανεις δουλεια

Θα πρέπει να κάνει unlock όμως το κινητό, για να μπορέσει να το χειριστεί με ποντίκι και οθόνη.
Ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις ότι βρίσκεσαι στην προτελευταία παράγραφο :