Σπασμένη οθόνη σε κινητό Google pixel 4a. Βοήθεια για ανάκτηση δεδομένων

Ναι σωστα. Δεν ξερω παραπανω. Και γι αυτο καλυτερα να δανειστει ειτε ενα docking ειτε εναν ανταπτορα… Γιατι αν ειναι να δωσει 20 30 ευρω τοτε το παει σε ενα καταστημα επισκευης και με ενα 20αρικο θα του τα δωσουν σε ενα στικακι

Γενικά πάντως και το λέω προς όλους, η ενεργοποίηση των Developer Options με κύριο το USB Debugging είναι must σε όλα τα τηλέφωνα. Εγώ την κάνω απευθείας με το που πάρω το τηλέφωνο στα χέρια μου. Μπορεί να μειώνεται έτσι η ασφάλεια της συσκευής, αλλά ούτως η άλλως ένας κακόβουλος χρήστης που θα πάρει το τηλέφωνο αν ξέρει τι είναι το usb debugging και θέλει να αποκτήσεις πρόσβαση στα δεδομένα σου, τότε σίγουρα θα ξέρει και πως να το ενεργοποιήσει. Απλά αντί να του πάρει 20 λεπτά, θα του πάρει 5 για να αποκτήσει πρόσβαση στα δεδομένα. Στην τελική καθημερινοί άνθρωποι είμαστε, δεν έχουμε και τόσα πολλά να κρύψουμε.

Τώρα για το πρόβλημα σου. Οι επιλογές που μένουν είναι

  1. το Docking που αναφέρει ο @anon88072451 , π.χ. κάτι σαν αυτό

  2. Tο να προσπαθήσεις στα τύφλα να ενεργοποιήσεις το Debugging χωρίς να βλέπεις την οθόνη αλλά με ένα ποντίκι μόνο, βλέποντας απλά και μόνο κάποιο βίντεο που να δείχνει το μενου του κινητού και κάνοντας κλικ στα τυφλά. Google Pixel 4 / 4XL: How to Enable Developer Options & USB Debugging - YouTube
    εικόνα

  3. Να χακάρεις το τηλέφωνο με κάποιο exploit που να επιτρέπει πρόσβαση στα δεδομένα. (ΠΡΟΦΑΝΩΣ αυτή η μέθοδος προτείνεται για όσους έχουν νομίμως το δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο, γιατί η συσκευή και τα δεδομένα τους ανήκουν.)

  4. Σε συνδυασμό με τον τρόπο δύο ίσως θα μπορούσες να συνδέσεις κάποια εφαρμογή όπως το kde connect

  5. το πιο προφανές και ακριβό, να επισκευάσεις την οθόνη.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ, εδώ στο χωριό δεν έχω πολλές επιλογές όταν κατέβω στην χώρα θα ψάξω να βρω να πληρώσω να πάρω τις φωτογραφίες.

1 «Μου αρέσει»

Τη μέθοδο που πρότεινε ο @Maras την προσπάθησες;

Ναι, και από το τερματικό και μέσο γραφικού περιβάλλοντος από το τελευταίο πρόγραμμα. Το τηλέφωνο πρέπει να ξεκλειδώσει από την οθόνη και δεν είναι εφικτό.