Richard Stallman : Η επιστροφή του ασώτου(;)

Δεν είναι «κάτι τέτοιες βλακείες» η φράση «εθελοντική παιδοφιλία» και όλα τα υπόλοιπα αγαπητέ αλλά, δυστυχώς, δεν έχουμε όλοι την ίδια αντίληψη. Δε θα επεκταθώ γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα.

Να με συγχωρείς όμως αλλά θα εκφράσω την κάθετη αντίθεσή μου με αυτό το «ξέπλυμα» ενός ανθρώπου που ως επικεφαλής του Free Software Foundation και «ηγέτης» του ελεύθερου λογισμικού πέτυχε να απαξιώσει και τα δύο. Δηλαδή, ο Werner Koch, ο Samuel Thibault, o Matthew Garrett, o Martin Wimpress, σύσσωμα τα X. org Foundation και GNOME Foundation, και όλα τα υπόλοιπα μεμονωμένα άτομα ή οργανισμοί (συνολικά 2451 αυτήν τη στιγμή και όλοι συνεισφέροντες στο ΕΛ/ΛΑΚ) που έχουν υπογράψει επίσημα τα δύο κείμενα που ζητούν την απομάκρυνση του Stallman, θέλουν να πλήξουν το ελεύθερο λογισμικό; Είμαστε με τα καλά μας;

Όταν θα καταλάβετε κάποιοι πόσο κακό κάνει ο ίδιος ο Stallman στο ελεύθερο λογισμικό, θα είναι πολύ αργά.

Γιατι μπλεκεται η ιθηκη με το ελευθερο λογισμικο… εφοσον ο καθενας θελει να χρησιμοποιησει ΕΛ/ΛΑΚ οπως θελει που κολλαει η ιθηκη; Ποια σχεση βλεπεις της ιθηκης με την ελευθερεια ΕΛ/ΛΑΚ; Δεν καταλαβαινω γιατι τα δυο συνδεονται.

Για το 2021 το μυνημα ειναι ξανα το ιδιο. Θες αλλο τροπο; Οκ. Ας σταματησουμε να κλαψουριζουμε για το τι μυνημα βγαινει και ας ανασηκωσουμε τα μανικια μας και να κανουμε λιγη πραγματικη δουλεια οπως την κοπελια που ανεφερες (που ειναι στο U of T τρισημιση ωρες περιπου με το αρεοπλανο απο μενα) οχι αυτα τα μι-μου-απτου αχ δεν μας αρεσει ο Stallman ας τον βγαλουμε απο εκει που ειναι γιατι ειναι πολυ σκληροπυρηνικος … ελεος πια. Δεν μας αρεσει κατι; Ας το αλλαξουμε. Αν δεν αρεσει το FSF και νομιζει καποιος οτι το Linux Foundation ειναι καλητερο ή καποιο αλλο… ευχαριστως… καλη καρδια και καλα να περνατε. Αυτο σημαινει ελευθερεια. Αυτο δινει το GNU και αυτο που λεει ο Stallman ειναι οτι αν δεν θελουμε γιαλατζι ελευθερια αυτο που περνουμε θα πρεπει να ειναι και αυτο που δινουμε.

Δεν υπαρχει μια ολιγη απο ελευθερεια και οσο αρεστο και να το κανεις το μυνημα και τα ατομα να αλλαξεις αυτο ειναι το θεμα σου. Αν μπλεκεις ιθηκη μεσα στην ελευθερια και καποιος ειναι ανιθηκος… πως τον εμποδιζεις καποιον να χρησιμοποιησει το ιθηκο λογισμικο… χωρις να τον αστυνομευσεις; Μετα παμε σε αλλες καταστασεις… δεν γινεται αυτο.

Για ανεξελεχτη ελευθερια… υπαρχουν αδειες που μπορεις να χρησιμοποιησει κανεις. Αλλα μετα μπαινει σε αλλες καταστασεις. Αν πιστευει κανεις οτι η GPL οτι ειναι πολυ restrictive αδεια για τους σκοπο του τοτε ειναι ελευθεροι να χρησιμοποιησουν οτι αδεια θελουν. Και μετα ειναι στο χερι των διανομων ειτε να το συμπεριλαβουν η να μη το συμπεριλαβουν το εν λογο λογισμικο. Μιας και μιλαμε για ελευθερια, ξερουμε μηπως (γιατι δεν το εχω ψαξει οποτε αν το γνωριζει κανεις ας μας το πει) ποσα contributions εχει κανει η Apple στον πυρηνα του FreeBSD αφου στην ουσια αυτο χρησιμοποιει για το MacOS?

Μα για να στρωσει κ*** οπως προτινεις θα πρεπει καποιος εκτως απο το να εχει χρονο να εχει και τις γνωσεις αλλα και το μερακι για να λυσει τα εν λογω υποδυεστερα προβληματα. Και πες οτι τωρα με το lockdown υπαρχει χρονος… πρεπει ομως και καποιος να δουλεψει για να ζησει. Ti θα προτιμησει… αν δουλεψει στο προγραμμα που ειναι υποδυεστερο; Η να μπει απο το σπιτι στους υπολογιστες της εταιριας που εργαζεται και να δουλεψει για να βγαλει το μεροκαματο; Ας μην κλαιγομαστε λοιπον για την ποιοτητα του λογισμικου που βγαινει απο τους εθελοντες… ας τους ευχαριστησουμε και ας τους βοηθησουμε… γιατι ετσι παμε τα πραγματα μπροστα… οχι αλλαζοντας τα προσωπα που δεν μας αρεσουν.

Δεν ξεπλενω κανενα σταλμαν, και ναι αμα λεει βλακειες ζημια κανει.
Αυτοι που αναφερεις δεν ξερω ποιοι ειναι και τι ρολο παιζουν, υποθετω κατι καλο θα κανουν και δεν ειναι κατα του ελευθερου λογισμικου. Αλλά εχω και τις επιφυλαξεις μου. Πχ ακομα εχω την απορία ποιος ειχε δωσει ενα εκατομμυριο $ στο gnome.
Αλλά τελικα θα συμφωνησω οπως ειπα παραπανω με τον bryan lunduke. Το σκεφτομαι να κανω και δωρεα στο fsf να σου πω την αληθεια. Θα δω τις επομενες μερες… καθοτι ολο αυτο παντως περι την επιστροφη του σταλμαν, πολυ φοβαμαι οτι δεν εχει να κανει και πολυ με το ελευθερο λογισμικο τελικα.

Μήπως γιατί οι 4 ελευθερίες έχουν και ηθικό έρεισμα; Μήπως γιατί ο ίδιος ο Stallman έχει κατά καιρούς χρησιμοποιήσει τη λέξη «ανήθικο» και συνώνυμες για να περιγράψει λογισμικό ή τρόπους χρήσης που δεν ανταποκρίνονται στις προσωπικές του πεποιθήσεις, και επίσης έχει δώσει ομιλίες όπως το «Free Software in Ethics and in Practice»; Δεν το πιστεύω ότι μπορείς να μιλάς για τέτοια θέματα και ταυτόχρονα να κάνεις μια τόσο άκυρη ερώτηση. Φρόντισε να ενημερωθείς επαρκώς.

Συμφωνούμε απόλυτα. Γι’ αυτό είναι υποκριτικό το να επικαλείσαι την ελευθερία (του χρήστη) όταν εννοείς μόνο συγκεκριμένους τρόπους χρήσης, τους οποίους ορίζεις εσύ, και όταν αυτή παραβιάζει μια άλλη ελευθερία (του προγραμματιστή). Τα προηγούμενα δεν τα σχολιάζω γιατί είναι αστειότητες. Υπάρχουν πολλοί που πράττουν αντί να τρέχουν σε ομιλίες, μας προσφέρουν ωραία πράγματα και ταυτόχρονα διαφωνούν με τον Stallman.

Δεν το κάνουμε. Υπάρχει μπόλικο ΕΛ/ΛΑΚ που είναι αξιόλογο. Διανομές, DEs, μεμονωμένες εφαρμογές, ακόμα και η πλατφόρμα του forum εδώ. Και όσοι συνεισφέρουν σε αυτό δεν είναι απαραίτητα αμειβόμενοι αλλά θυσιάζουν χρόνο. Την ποιότητα του λογισμικού που παράγεται συγκεκριμένα μέσω του FSF και του GNU -ειδικότερα από το 2000 και δώθε- επικρίνουμε.

Και αυτό είναι ένα από τα προβλήματα. Δεν ξέρεις τον δημιουργό του GnuPG* (και συνιδρυτή του Free Software Foundation Europe) ή έναν από τους πιο γνωστούς ακτιβιστές του ελεύθερου λογισμικού με σημαντική συνεισφορά σε πολλά έργα ΕΛ/ΛΑΚ και βραβευμένο από το FSF ή τον δημιουργό του MATE με επίσης σημαντική συνεισφορά σε έργα ΕΛ/ΛΑΚ ή τους προγραμματιστές που έφτιαξαν το σύστημα γραφικών που χρησιμοποιούν οι διανομές για περισσότερα από 30 χρόνια ή πολλούς ακόμα αλλά πείθεσαι από τον «πουθενά» Lunduke, που όποτε ενεπλάκη σοβαρά με το ΕΛ/ΛΑΚ από μέσα (με κάποια θέση σε διανομή κλπ.) πήρε πόδι γιατί είναι ο άθλιος τύπος που είναι.

Μπορεί να ήταν αυτοί που έδωσαν το ίδιο ποσό στο FSF. Το ότι κάποιος έδωσε πολλά λεφτά στο GNOME Foundation (ή σε οποιοδήποτε έργο ΕΛ/ΛΑΚ) σημαίνει κάτι για το έργο και την πορεία του; Δεν είναι πολύ εύκολο να βρούμε πώς αξιοποιήθηκαν αυτά τα λεφτά πριν κάνουμε υποθέσεις; 'Η μήπως νομίζεις ότι η ανάπτυξη του ΕΛ/ΛΑΚ δεν έχει μεγάλο οικονομικό κόστος, το οποίο δεν καλύπτεται από ατομικές δωρεές, πωλήσεις t-shirts και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;


*Όταν (2015) το FSF είχε καθαρά έσοδα $1.191.479, ο Werner Koch αντιμετώπιζε σοβαρό οικονομικό πρόβλημα που έθεσε σε κίνδυνο τη διαβίωσή του (ένα άρθρο της εποχής στα γρήγορα). Δες εδώ μερικούς από όσους τον βοήθησαν και ψάξε να βρεις το FSF (δε θα το βρεις). Αν λοιπόν θέλεις να κάνεις κάποια δωρεά, εγώ ως ανώνυμος φίλος του ΕΛ/ΛΑΚ θα σε ευχαριστήσω θερμά για αυτήν την ευγενική κίνηση αλλά θα σε παρακαλέσω να την κάνεις κάπου όπου θα αξίζει και θα πιάσει τόπο.

2 «Μου αρέσει»

Πραγματι. Έιναι πολλα που δεν ξερω. Και ειναι προβλημα (και φαινεται), ελπιζω να μαθω κατι απο αυτο. Δε θελω να κανω τον κηνσορα και δεν λεω οτι χρειαζεται να πεισουν εμενα, αλλά προς το παρων ο lunduke με πειθει. Αν ακουσω-διαβασω και τη γνωμη αυτων που λες στο συγκεκριμενο θεμα δεν αποκλειεται να αλλάξω γνωμη. Ομως οσο περισσοτερα μαθαινω τοσο πιο πολιτικο μου φαινεται το θεμα για να ειμαι ειλικρεινης. Πχ ενα ερωτημα που εχω, ειναι πως, αφου το fsf δεν εχει προσφερει κατι φοβερο οπως άλλοι πχ ενα λειτουργικο για το μεσο χρηστη και αφου απο οσο καταλαβα δεν εμποδιζει και κανενα (άλλο να διαφωνεις, άλλο να εμποδιζεις) και αρα μπορει να το γραψει καποιος στα παλια του τα παπουτσια και να συνεχισει με την επιλογη του, που απο οτι καταλαβα απο αυτα που ειπες η διαφορετικη επιλογη εχει και περισσοτερους πορους, τοτε γιατι βλεπω τοσο μενος απο αυτα που ακουω για το θεμα; Μου θυμιζει η φαση κατι πραματα οπως με το master and slave που εγινε worker, με τον λινους που βριζει και για αυτο να τον στειλουμε στην πυρα και κατι άλλο που ξεχασα τωρα. Υπερβολικο μου φαινεται αν δεν υπαρχει άλλη σκοπιμοτητα στο θεμα. Και απο αυτα που ακουσα-διαβασα, τετοια ατομα με άλλου ειδους σκοπιμοτητες πρεπει να υπαρχουν πολλα στη λιστα που αναφερθηκε. Αυτα βλεπω μεχρι τωρα. Και φυσικα αυτα που ειπες για απαρχαιωμενες αντιληψεις που δικιο εχεις νομιζω. Επισης πολυ καλο που επιασες το θεμα ετσι εσυ.

Νομιζω οτι αυτο το αρθρο λεει παρα πολλα.

Ας του ριξουμε μια ματια γιατι ειναι ενδιαφερων. Περιλαμβανει και την θεση ακτιβιστριας ανθρωπινων δικαιοματων… που ειναι οτι πιο κοντινο σε γνωστη των νομων των ΗΠΑ για το εν λογω θεμα. Και ειναι γραμενο πριν απο την επανεγκατασταση του στο διοικητικο του FSF.

Μα… εμποδίζει. Με το να λέει αυτά που λέει, με το ότι ελέγχει όλα τα έργα που είναι ενταγμένα σε αυτό, με το ότι ουσιαστικά δε βοηθάει ούτε τους προγραμματιστές αυτών των έργων, με το να εχθρεύεται όποιον δε συμφωνεί απόλυτα με τις ιδέες του, με το ότι είχε επικεφαλής μια αμφιλεγόμενη προσωπικότητα που χρησιμοποιεί την τεχνολογία για να κάνει πολιτική* και με πολλούς ακόμα τρόπους.

Καλή ευκαιρία για να τονιστούν κάποιες σημαντικές διαφορές. Ο Linus κατέβαζε καντήλια όποτε έβλεπε κακό κώδικα. Ήταν εμφανές ότι δεν εννοούσε τίποτα για την προσωπικότητα του εκάστοτε προγραμματιστή και απλά αντιδρούσε στον κακό κώδικα, κι επίσης έχει καταγωγή από τη Φινλανδία όπου υπάρχει το λεγόμενο «management by perkele» ως τρόπος διαχείρισης. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν είναι ωραίο να καντηλιάζεις συνεισφέροντες, ακόμα κι αν κάνουν σοβαρά λάθη.

Τι έκανε αυτός; Αναγνώρισε δημόσια το πρόβλημα και… πήγε σε ψυχολόγο. Πλέον δεν καντηλιάζει, τουλάχιστον όχι σε μεγάλο βαθμό, και όλα καλά.

Όμως, δεν υπήρξε ποτέ κανένας που να κατηγόρησε τον Linus για άρρωστες απόψεις (γιατί δεν έχει ή αν έχει δεν τις λέει δημόσια) ή ότι κακοδιαχειρίστηκε το έργο του (γιατί ο πυρήνας Linux θριαμβεύει). Σκέψου τώρα όλα αυτά για τα οποία κατηγορείται ο Stallman και τι έκανε ο ίδιος για να επανορθώσει, όπως επίσης και το γιατί δεν υπάρχει κάποια σκιά πάνω από τον πυρήνα Linux όπως υπάρχει πάνω από το FSF.


*Την πολιτική διάσταση στο ελεύθερο λογισμικό την έδωσε ο ίδιος ο Stallman, γιατί το κίνημα του ελεύθερου λογισμικού έχει πολιτικό και όχι τεχνολογικό εφαλτήριο. Γι’ αυτό κάποτε κάποιοι έφυγαν από αυτό το κίνημα και δημιούργησαν το «αιρετικό» OSI που δεν έχει πολιτική διάσταση.

Ναι, πως δε λέει. Μας λέει ότι όλοι εμείς που διαφωνούμε με τον Stallman το κάνουμε αποκλειστικά γιατί δε γνωρίζουμε τα σωστά Αγγλικά και «παρερμηνεύσαμε» όλες ανεξαιρέτως τις τοποθετήσεις του, ότι όλες οι μαρτυρίες γυναικών για την άσχημη συμπεριφορά του (από τα 80’s παρακαλώ) είναι κατάχρηση του όρου «σεξουαλική παρενόχληση» και ότι του επιτίθεται αυτό το σίχαμα της «cancel culture» προσπαθώντας να αμαυρώσει την εικόνα του. Με σαπούνι γίνεται το ξέπλυμα;

Μόνο που γνωρίζουμε σωστά Αγγλικά, οι τοποθετήσεις του δεν έχουν παρερμηνευτεί αλλά αρκετές τις έχει ανακαλέσει ο ίδιος αναγνωρίζοντας ότι είχαν άρρωστες πτυχές, η συμπεριφορά του απέναντι στο γυναικείο φύλο είναι γνωστή εδώ και χρόνια και οι αντιδράσεις απέναντί του δεν αφορούν αποκλειστικά τον βίο του και δεν ξεκίνησαν από την απόπειρα υπεράσπισης του Minsky ή κάτι ανάλογο αλλά από την κακοδιαχείριση του FSF και τον τρόπο με τον οποίο προωθεί το ελεύθερο λογισμικό.

Πρόσεξε κι εσύ ότι στις απαντήσεις μου παραπάνω δεν ενέπλεξα πουθενά τον βίο του Ριχάρδου αλλά παρέθεσα στοιχεία για την κακοδιαχείριση, στα οποία δεν απάντησες εσύ και -όλως περιέργως- δεν τα αναφέρει κανένας από εκείνους που επικαλούνται την «cancel culture». Γιατί άραγε;

Ορίστε μερικές ακόμα απόψεις για το FSF υπό τον Stallman, που δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με «παρερμηνείες» και λοιπές χαζομάρες:

The FSF has been acting idiotic for the last decade. Why do you think it’s called ‘open source’ in the first place? Exactly because the FSF has made a dirty word out of freedom.

The FSF doesn’t like that Linux in particular turned the GPLv2 into something pragmatic. The GPLv3 is designed to take the FSF back to its original ‘good old days,’ when ‘Free Software’ was a war, and RMS (Stallman) was its proselytizing general. But the fact is, it’s not a war, and peaceful and happy co-existence is actually much preferable to moral jihads.

There are “extremists” in the free software world, but that’s one major reason why I don’t call what I do “free software” any more. I don’t want to be associated with the people for whom it’s about exclusion and hatred.

Και βεβαίως είναι εύκολο να βρει οποιοσδήποτε τα οικονομικά στοιχεία του FSF για κάθε χρονιά και να τα αντιπαραβάλει με το παραγόμενο έργο για να διαπιστώσει ότι πετάχτηκαν λεφτά στο τίποτα. Αλλά όχι παιδιά, ο Stallman ήταν άξιος επικεφαλής και όποιος διαφωνεί, ακόμα και σε τεχνικά σημεία, είναι «cancel culture».

1 «Μου αρέσει»

ΟΚ το ολο θεμα εχει γινει σαν παιχνιδι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ στο Καραισκακη. Και φυσικα οποιος διαφωνει οτι ο Ριχαρδος ειναι κακος… ειναι για να πεταχτει στον Καιαδα; Κατσε φιλτατε @anon54176929 γιατι το εχουμε παρει λιγο σαν εκστρατεια το θεμα. Εσυ που δεν συμφωνεις δηλαδη με αυτο το αρθρο γιατι το πεταξεις κατευθειαν σαν ξεπλυμα με σαπουνι και στο καπακι μας πετας οτι επιδει δεν συμφωνουμε με τα λεγομενα του στρατοπεδου σου (διοτι για στρατοπεδα μιλαμε… εχει γινει ο διαχωρισμος σε καλους και κακους με τον RMS να ανοικει… και βεβαια στους κακους…) να μας την λες για τις αναφορες στο cancel culture;

Ανεφερες τον προγραμματιστη του GPG που καλα να ειναι το παλικαρι οτι ειχε το FSF λεφτα και δεν εδωσε… γνωριζεις την διαδικασια που ακολουθηθηκε; Γνωριζε το FSF οτι το παλικαρι δεν ειχε λεφτα και δεν τα εδωσε; με ποιο δικαιολογιτικο; Εκανε αιτηση και απορρηφθηκε; για ποιο λογο; Δεν μπορει ολοι οι υπολοιποι να ειναι οι καλοι και ξαφνικα την δεκατεια που διανυουμε να ειναι οι κακοι… και για ολα αυτα να φταιει ο RMS… σαν οργανισμος το FSF εχει τις διαδικασιες του. Που στραβωσε η δουλεια; Γιατι κατα τα λεγομενα σου καπου στραβωσε. Και οκ με το παιδι του GPG εγινε η στραβη… οι προηγουμενες δεκαετιες πως γινεται να περασανε μελι γαλα και σε αυτη να στραβωσε γιατι αν ο RMS εκανε πατατιες με την διαχειρηση του οργανισμου δεν θα εκανε πατατιες απο εξαρχης;

Αν θες μπορεις να απαντησεις εγω παντως θα σταματησω αυτο το αρνητικο γαιτανακι διοτι η πραγματικη μου ζωη με χρειαζεται σε αλλα πολυ πιο σοβαρα ζητηματα.

Καλη συνεχεια.

Σαφέστατα όχι. Θα πρέπει απλά να αποδείξει ότι όλοι οι ισχυρισμοί εναντίον του Ριχάρδου είναι παντελώς ανυπόστατοι. Μπορεί όμως;

Γιατί αυτό ακριβώς είναι. Γιατί οι απόψεις του Ριχάρδου υπάρχουν αναρτημένες (ακόμα και αυτές που πλέον έχει σβήσει) και θα μας τρελάνουν εκείνοι που λένε ότι χιλιάδες διαφορετικοί άνθρωποι «δεν κατάλαβαν καλά» (και πρόσεξε, όχι μία φορά, πολλές φορές «δεν καταλάβαμε καλά»). Γιατί η κυρία δε γνωρίζει τις γυναίκες που είχαν την ατυχία να γνωρίσουν την άσχημη πλευρά του Ριχάρδου. Να πω κι άλλα;

Δεν έχω στρατόπεδο. Μόνος μου είμαι και ως άτομο γράφω. Οι μόνοι που έχουν στρατόπεδο είναι οι Stallmaniacs.

Αυτό κατάλαβες; Διαβάζεις τι γράφω; Λες κάτι, παίρνεις αντίλογο. Αν έχεις σοβαρό επιχείρημα, μπορείς να συνεχίσεις. Αν όχι, πίστευε ότι «σας» τη λέω.

Ξέρω 'γω; Μήπως το GnuPG (GNU Privacy Guard) είναι ενταγμένο στο GNU Project, άρα υπό την αιγίδα του FSF; Μήπως ο Koch είναι εξέχουσα προσωπικότητα του FSF; Μήπως έγινε ολόκληρο fundraising; Μήπως γράφτηκαν άρθρα από ένα σωρό ιστοσελίδες;

Αν το FSF δε γνωρίζει τι συμβαίνει με τα έργα που φροντίζει, αυτό είναι ένα ακόμα δείγμα ανικανότητας. Και σίγουρα είναι άσχημο για την εικόνα του το να ενισχύει οικονομικά ένα έργο του GNU το… Facebook, ενόσω το ίδιο απουσιάζει.

Στο ξαναείπα αλλά δεν το πρόσεξες. Δεν είναι «τη δεκαετία που διανύουμε». Το FSF πρακτικά είναι στάσιμο από το 2000 περίπου.

Ποιος είπε ότι ήταν μέλι-γάλα; Μπορείς να ψάξεις όλα τα έντυπα 990 που έχει καταθέσει το FSF με τα οικονομικά του στοιχεία. Θα δεις ότι τα έσοδά του αυξάνονται, άλλες χρονιές λιγότερο και άλλες περισσότερο. Βάλ 'τα δίπλα-δίπλα με την πρόοδο που σημείωσαν τα έργα υπό το FSF. Θα διαπιστώσεις ότι δεν υπάρχει αντιστοιχία (ούτε ουσιαστική πρόοδος υπάρχει). Μην πιστεύεις εμένα που τα γράφω. Κάν 'το μόνος σου και θα καταλάβεις αν έχω δίκιο.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από τα γραφόμενά σου, και σου ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν λανθάνω, είναι ότι υπάρχουν πολλά που δε γνωρίζεις για τον Stallman, το FSF και το ελεύθερο λογισμικό. Δε μπορεί, για παράδειγμα, κάποιος να μιλάει για ελεύθερο λογισμικό και να ρωτάει «γιατί μπλέκεται η ηθική;». Μια τέτοια ερώτηση δείχνει άγνοια για το θέμα. Οπότε, ίσως θα ήταν προτιμότερο να αγνοήσεις συμπάθειες και αντιπάθειες και να ενημερωθείς επαρκώς πριν πάρεις την όποια θέση. Να ξέρεις πάντως ότι καμιά φορά συμβαίνει άνθρωποι που θαυμάζουμε να μην είναι ακριβώς αυτό που νομίζουμε εμείς ότι είναι. That’s life.

Ομως καποιοι ακριβως αυτο ζητανε και επαληθευουν ολους τους ισχυρισμους περι cancel culture, οπως για παραδειγμα αυτοι του gnome που ζητανε εδω → https://rms-open-letter.github.io/ (τον εβαλε και ο @konfou τον συνδεσμο παραπανω) να ⬎

We are calling for the removal of the entire Board of the Free Software Foundation

γιατι ⬎

These are people who have enabled and empowered RMS for years. They demonstrate this again by permitting him to rejoin the FSF Board

Ευχαριστως να δεχτω οτι ο stallman κανει ζημια. Αλλά το ιδιο κανουν και καποιοι επικριτες του οπως αυτοι του gnome.

Ερώτηση κρίσεως: έχεις ένα πρόσωπο σε θέση ευθύνης. Θεωρείς ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά του και ότι η προσωπικότητά του επηρεάζει άμεσα τον σκοπό για τον οποίο τοποθετήθηκε στη θέση αυτή. Τι πρέπει να γίνει κατά τη γνώμη σου:

  1. αφήνεις το πρόσωπο αυτό στη θέση του ανενόχλητο και ό,τι γίνει;

  2. ζητάς την απομάκρυνσή του; Κι αν ναι, πώς ακριβώς το κάνεις χωρίς να ακουστεί η χαζομάρα της «cancel culture»;

Cancel culture

Παρεμπιπτόντως, η «cancel culture» είναι υπαρκτό φαινόμενο στη ζωή γενικά αλλά εκδηλώνεται συνήθως από διάφορους (υποτιθέμενους ή μη) ακτιβιστές των ανθρώπινων δικαιωμάτων. Κύριο χαρακτηριστικό της είναι ότι μεγεθύνει κάποια γεγονότα -κάτι που δε συμβαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση- ώστε να επιτύχει τη «δολοφονία χαρακτήρων» που θεωρεί ότι βλάπτουν κάποιους σκοπούς (οι οποίοι είναι ευγενείς αλλά μέσω της «cancel culture» προωθούνται με απόλυτα λανθασμένες μεθόδους).

Υπήρξαν ήπιες αντιδράσεις για δεκαετίες και αυτές σταμάτησαν εντελώς όταν παραιτήθηκε ο Stallman, όπως όφειλε να κάνει. Αν θέλουμε να δούμε ποιος κάνει ζημιά, ίσως θα πρέπει να αναρωτηθούμε τι όφελος έχει η αποκατάσταση μιας αμφιλεγόμενης προσωπικότητας στο διοικητικό συμβούλιο του FSF. Δε μπορούσαν να αξιοποιήσουν την εμπειρία του χωρίς αυτός να έχει θέση ευθύνης; Ο ίδιος δε θα μπορούσε να μιλάει για το ελεύθερο λογισμικό; Τι είναι ρε παιδιά αυτό το τόσο σπουδαίο που πρέπει να κάνει αποκλειστικά ο Stallman αλλά δε μπορεί να το κάνει εκτός FSF;

Και κάτι για το τέλος: όταν κάποιος βάλλεται πανταχόθεν και πιστεύει ότι οι αντιδράσεις εναντίον του είναι άδικες (δεν είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά ας πούμε ότι είναι για χάρη της συζήτησης), αν θέλει πραγματικά να προστατεύσει αυτό για το οποίο αγωνίζεται αλλά και τον εαυτό του υπάρχει αυτό που λέμε «παραίτηση για λόγους ευθιξίας».

Στο διάστημα αυτό μπορεί να αποδείξει αδιαμφισβήτητα ότι η όποια κριτική εναντίον του ήταν αβάσιμη ή να δείξει ότι είχε όντως βάση αλλά κατάλαβε τα λάθη του και προσπαθεί να τα διορθώσει. Η επιστροφή του Stallman τη δεδομένη χρονική περίοδο και χωρίς να συντρέχουν οι παραπάνω συνθήκες, είναι μια ηλίθια κίνηση που θα βλάψει ακόμα περισσότερο το FSF και το ελεύθερο λογισμικό. Και οι μόνοι υπεύθυνοι για αυτό είναι εκείνοι που πήραν την απόφαση και ο ίδιος.

Oσον αφορα εμενα, η πρωτη αναρτηση μου στο νημα ηταν αυτη

Δεν βλεπω καποιο λογο να την αλλάξω. Να διευκρινισω μονο οτι οταν λεω να εχει θεση καπου, δεν εννοω σιγουρα μεσα στο fsf.

Θα περιμενα οταν καποιος κατηγορειται για τετοια σοβαρα θεματα οπως παιδεραστια κλπ ασχετα πραματα με το ελευθερο λογισμικο, να εχει μπλεξιματα και με τη δικαιοσυνη. Δεν εχει ομως. Και δεν εχει γιατι εχουν μεγεθυνει καποια γεγονοτα αυτοι που τον κατηγορουν (εσυ δεν περιλαμβανεσαι σε αυτους) και επιχειρουν δολοφονια χαρακτηρα. Αλλιως ας του κανουν μηνυση αν εχει κανει κατι τοσο επιληψιμο. Σαφως και υπαρχουν αντιδρασεις εναντιον του που ειναι valid, αλλά ενα μεγαλο μερος που βαλει εναντιον του ειναι cancel culture. Και περα απο αυτο ισως. Το οτι τα βαζουν και με άλλους επειδη εχουν σχεση με τον σταλμαν, πραγματικα θυμιζει αυτο που εχει ειπωθει για τους ναζι οπου «σημερα ερχοντε για τους εβραιους, αυριο μπορει να ερθουν και για σενα». Για μενα η συμπεριφορα αυτων του gnome ειναι απαραδεκτη και δεν εχουν καμια δικαιολογια για το μισος τους, γιατι αν δεν ειναι μισος αυτο τι ειναι; Κανουν ζημια και αυτοι, αλλά αυτοι ανηκουν στην κατηγορια των haters που δεν περιμενεις να κινηθει καποια ενεργεια deplatfmorming εναντιον τους…

Να συμφωνήσουμε. Δεν του απαγόρευσε κανένας (και δε μπορεί να το κάνει) να ασχολείται με το ελεύθερο λογισμικό και ο ίδιος παρέμεινε επικεφαλής του GNU. Δεν αρκούσε αυτό;

Δεν κατηγορείται για παιδεραστία. Για απόψεις θετικά διακείμενες προς την παιδοφιλία και άλλες αρρωστημένες καταστάσεις κατηγορείται, όπως επίσης και για σεξισμό και άσχημη συμπεριφορά προς ορισμένες γυναίκες με στόχο τη σεξουαλική συνεύρεση. Οι απόψεις όμως δε διώκονται και ο σεξισμός και τα υπόλοιπα μπορεί να είναι αχρεία συμπεριφορά αλλά δεν έκανε κάτι ποινικά κολάσιμο, οπότε δεν έχουν νόημα τα περί δικαιοσύνης.

Προσωπικά δε συμφωνώ ότι πρέπει να φύγει ολόκληρο το συμβούλιο του FSF, εντούτοις έχουν άμεση ευθύνη για την απόφαση της αποκατάστασης και για το ότι δεν κάνουν τίποτα για να προστατεύσουν το FSF αλλά προστατεύουν ένα και μόνο πρόσωπο. Κανένας, όποιος κι αν είναι αυτός, δε μπορεί να μπαίνει πάνω από ένα ολόκληρο ίδρυμα, έναν σκοπό, μια ιδέα.

1 «Μου αρέσει»

Οκ εγω θα συμφωνησω σε ολα τα τελευταια που ειπες. Για αυτους του gnome τι λες; Δεν ειναι haters; Δεν κανουν ζημια;

Τώρα απλά αναπαραγάγεις ό,τι διαβάζεις αλλά τέλος πάντων. Γιατί είναι haters; Ο όρος «hater» προϋποθέτει ύβρεις, απειλές και απρόκλητη συμπεριφορά υπό την ανωνυμία του Διαδικτύου, συνήθως υποκινούμενες από ζήλια ή/και ψυχολογικά προβλήματα. Το GNOME Foundation δεν έβρισε ή απείλησε τον Stallman, η αντίδρασή του δεν είναι απρόκλητη και δεν το κάνει ανώνυμα αλλά επίσημα ως GNOME Foundation.

Αν αλλάζουμε συνεχώς τις έννοιες των λέξεων όπως μας βολεύει, το μόνο που θα πετύχουμε είναι να μη μπορούμε να συνεννοηθούμε.

Κι αν είναι «haters» ή οτιδήποτε άλλο, γιατί είναι μόνο το GNOME Foundation και όχι τα χιλιάδες πρόσωπα και οι οργανισμοί που υπογράφουν επώνυμα τα κείμενα ή όλοι εμείς που διαφωνούμε με τον Stallman;

Μα γιατι αυτοι ζητησαν (αυτους ειδα εγω μεχρι τωρα) να ζητανε να καθαιρεθει ολο το διοικητικο συμβουλιο του fsf επειδη ειναι με το μερος του σταλμαν. Δεν ειναι αρκετο αυτο;
Και δεν αναπαραγω οτι διαβαζω…

Δύο links υπάρχουν εδώ για την ανοιχτή επιστολή και το δεύτερο το έβαλες εσύ ο ίδιος. Το διάβασες όμως;

Αυτήν τη στιγμή είναι 2736 μεμονωμένα άτομα και 47 οργανισμοί που υπογράφουν το κείμενο. Εσύ πού ακριβώς είδες μόνο το GNOME Foundation;

Eδω ειδα την επιστολη του gnome foundation, αν λες οτι ειναι και άλλοι haters οκ να συμφωνησω. Αν δεν το διαβαζα πως θα εκανα παραθεση απο το κειμενο του; Κοιτα μπορει να συμπαθεις το gnome αλλά οχι δυο μετρα και δυο σταθμά

Και του gnome δεν ειναι αγιοι. Ειναι haters και για αυτο κυνηγανε φιλους αυτου που κατηγορουνε.

Στο παρόν νήμα υπάρχουν σύνδεσμοι και για τα δύο κείμενα εναντίον του Stallman, τα οποία υπογράφουν άνθρωποι και οργανισμοί, αλλά εσύ ξεχώρισες το GNOME Foundation. Αυτό δείχνει προκατάληψη.

Εγώ είπα μόνο ότι υπογράφουν πολλοί την ανοιχτή επιστολή. Εσύ ανέφερες τον όρο «haters», εσύ συνεχίζεις να τον χρησιμοποιείς λανθασμένα και εσύ δεν απάντησες στο γιατί είναι «haters».

Μπορείς να μου υποδείξεις οποιοδήποτε σημείο στα γραφόμενά μου από όπου προκύπτει ότι συμπαθώ (ή αντιπαθώ) το GNOME Foundation ή θα συνεχίσεις να φαντάζεσαι πράγματα;

Όσο για τα δύο μέτρα και σταθμά, ξαναδιάβασε προσεκτικά τα σχόλιά μου, όπως αυτό που είπα ότι προσωπικά διαφωνώ με την απομάκρυνση ολόκληρου του συμβουλίου.

Θα σου ζητούσα κάποια απόδειξη για αυτόν τον ισχυρισμό σου αλλά δεν έχεις, οπότε θα το προσπεράσω και θα σου πω ότι το GNOME Foundation μπορεί να είναι οτιδήποτε αλλά αυτό δεν αλλάζει απολύτως τίποτα ως προς το τι είναι ο Stallman και τα πεπραγμένα του ή ως προς το κύρος και την προσφορά στο ΕΛ/ΛΑΚ των ανθρώπων που υπογράφουν την ανοιχτή επιστολή, για τους οποίους παραδέχτηκες σε σχόλιό σου ότι δε γνωρίζεις καν ποιοι είναι. Και ξανά, χρησιμοποιείς τη λέξη «haters» λανθασμένα και, αφού μιλάς για συμπάθειες, θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις γιατί ξεχώρισες το GNOME Foundation από την επιστολή αλλά όχι το X. org Foundation, το GNU Radio, το Tor Project, πρώην μελη του FSF, οργανισμούς με τους οποίους αυτό συνεργάζεται (όπως το SFC) ή τους υπόλοιπους που την υπογράφουν.

Η ειρωνεία του θέματος είναι ότι παίρνεις θέση υπέρ ενός ανθρώπου ο οποίος έχει εκφράσει δημόσια κατάπτυστες απόψεις αλλά θεωρείς «haters» όσους εκφράζουν άποψη αντίθετη σε αυτόν. Αυτό είναι η ανοιχτή επιστολή φίλτατε, άποψη. Κανένας από τους υπογράφοντες δεν έχει τη δύναμη να απομακρύνει τον Stallman ή οποιονδήποτε άλλον από το FSF, ούτε ξύπνησαν ένα πρωί που δεν είχαν τι να κάνουν και είπαν «ας επιτεθούμε αναίτια στον κύριο Ριχάρδο».

εγω αυτο ετυχε να διαβασω. Ποιος ειπε οτι διαβασα και τα δυο; Επομενως…

Εσυ δε φανταζεσαι διαφορα;

Φυσικα και απαντησα, εδω η απαντηση…

Εσυ ομως δεν απαντησες εδω…

Αφου δεν ειναι haters αυτοι που κυνηγανε τους φιλους-συνεργατες καποιου, τι ειναι λοιπον. Για μενα ειναι haters, ξεκαθαρα. Οκ μπορει και χειροτερα. Για σενα τι ειναι αυτοι που κανουν κατι τετοιο; Και δεν ειναι κατι αστειο ξερεις, ειναι σοβαρα πραματα αυτα.

Ναι οπως ειπα και εγω οτι ο σταλμαν κανει ζημια γιατι λεει βλακειες, αλλά εσυ μου λες οτι…

Εγω δεν εχω δυο μετρα και δυο σταθμα (τουλαχιστον στο συγκεκριμενο θεμα) εκτος αν μπορεις να μου υποδειξεις κατι άλλο. Εσυ ομως εχεις δυο μετρα και δυο σταθμα γιατι «ξεπλενεις» αυτους του gnome (και οποιου άλλου δεν ετυχε να διαβασω) οι οποιοι εχουν υποπεσει σε πολυ σοβαρο ατοπημα κατα τη γνωμη μου. Ή μηπως δεν ειναι σοβαρο; Αν δεν ειναι απο συμπαθεια, οκ να το δεχτω, τοτε τι ειναι; Μηπως γραφεις οτι διαβαζεις; Εχουν δικιο που το κανουν αυτο; Εσυ δηλαδη κυνηγας τους φιλους καποιου, επειδη δεν συμπαθεις τον φιλο τους; Και αν οχι τι ειδους ανθρωποι το κανουν αυτο αν οχι haters;