Richard Stallman : Η επιστροφή του ασώτου(;)

Τα μάθατε; Ο Richard Stallman επιστρέφει στο FSF, όχι ως επικεφαλής πλέον αλλά ως μέλος του διοικητικού συμβουλίου. Πώς βλέπετε εσείς αυτήν την εξέλιξη;

Η δική σας γνώμη
  • Καιρός ήταν! Με χαροποιεί η εξέλιξη.
  • Κακή απόφαση που θα βλάψει το FSF.

0 ψηφοφόροι

Έχοντας διαβάσει εκτενώς και την αλληλογραφία του csail του MIT που είχε κυκλοφορήσει, καθώς και την αρχική καταγγελία που είχε βγει από μία μπλόγκερ κατά του Στάλμαν, μπορώ να πω πως γενικά δεν έφταιγε ευθέως ο ίδιος. Σίγουρα έχει ένα βεβαρημένο ιστορικό σεξιστικής συμπεριφοράς το οποίο δυσκόλεψε πολύ την κατάσταση του, αλλά η τελική αφορμή για την οποία τον είχανε διώξει ήταν αρκετά χαζή.

Δεδομένου λοιπόν πως δεν έχει διαπράξει κάποιο έγκλημα ο άνθρωπος, εννοείται πως χαίρομαι προσωπικά με την επιστροφή του στο FSF, ωστόσο μακάρι να του έγινε μάθημα η όλη κατάσταση για τη συμπεριφορά του. Μπορεί να είναι ένας πολύ καλός πληροφορικάριος , αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τον τρόπο με τον οποίο φέρεται στις γυναίκες. Αν έχει σκοπό να συνεχίσει τις παλιές του συμπεριφορές, τότε να ξαναφύγει με γρήγορο και συνοπτικό τρόπο.

2 «Μου αρέσει»

Ο πραγματικός λόγος της απομάκρυνσης δεν έχει να κάνει με τις γνωστές δηλώσεις. Αρκετοί, ακόμα και μέσα από το FSF, θεωρούν ότι η γενικότερη συμπεριφορά του τα τελευταία πολλά χρόνια έχει υποβαθμίσει την εικόνα του ιδρύματος. Αυτό έκανε 27 συνεργάτες του στο GNU Project να υπογράψουν κείμενο όπου ουσιαστικά ζητούσαν την απομάκρυνσή του.

Τροφή για σκέψη: αντικειμενικά, ποιο είναι το χειροπιαστό έργο του FSF τα τελευταία 20 χρόνια;

2 «Μου αρέσει»

Eγω νομιζω οτι καπου πρεπει να υπαρχει μια θεση και για αυτον. Μαλλον οχι η θεση που ειχε ομως. Το ποια θεση θα ηταν πιο καταλληλο να εχει το αφηνω σε άλλους να πουν γιατι δεν το πολυκατεχω το θεμα

Εγω τον Ριχαρδο τον παω παρα πολυ(αν εξαιρεσουμε τις σεξιστικες βλακειες που ειχαν ειπωθει κατα καιρους, λογω ηλικιας και εποχων). Τον θεωρω αναγκαιο για το GNU Project και την ιδεολογικη του σταθεροτητα. Η αληθεια ειναι οτι η αποχωρηση του με ειχε αγχωσει αλλα τωρα καπως ηρεμησα. Προσωπικα τον θελω ηγετικο μελος στο FSF αλλα αυτο στηριζεται μονο στη δικη μου συμπαθεια στο ατομο του.

https://opensource.org/OSI_Response
https://rms-open-letter.github.io/

Χαίρει αγάπης κι εκτίμησης ο RMS

Το βολικο ειναι οτι το κανουνε για κατι που ο RMS σκεφτηκε το οποιο αγαπανε… αλλα δεν αγαπανε τον ιδιο… πως ακριβως γινεται να αγαπιεται η ιδεολογια ενως ανθρωπου που τον θεωρουνε μισογυνη; Δεν ειναι λιγο οξυμωρο αυτο;

Αντιθέτως, πολλοί αδυνατούν να διαχωρίσουν την ιδέα (όχι ιδεολογία) από τον άνθρωπο και καταλήγουν να δικαιολογούν την άσχημη συμπεριφορά του ανθρώπου για χάρη της ιδέας, όπως ακριβώς συμβαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Όμως, ΔΕΝ ήταν ο Stallman που σκέφτηκε τον ελεύθερο διαμοιρασμό. Αυτός προϋπήρχε, τόσο ως ιδέα όσο και ως συνηθισμένη πρακτική στα campuses των φοιτητικών του χρόνων. Αυτό που έκανε ο Stallman ήταν ότι μετέτρεψε την ιδέα σε κίνημα μέσω του FSF.

Το FSF δημιουργηθηκε για να χρηματοδοτηθει τοτε (και μαλλον ακομα και σημερα αν και δεν το εχω διασταυρωσει οποτε ισως ειμαι λαθος) το GNU Project. Κατα την γνωμη μου (και ισως ειμαι και λαθος) το κινημα ειναι το GNU Project. Το ιδεολογικο υποβαθρο ειναι η GPL. Το FSF ειναι απλα ο οργανισμος που δινει οικονομικη και νομικη βοηθεια στο GNU Project και αλλα projects κατω απο ωμπρελα της GPL αδειας και αλλες παρεμφερεις με την GPL αδειες (AGPL, LGPL κλπ).

Όχι ακριβώς για να χρηματοδοτηθεί, γιατί το FSF είναι MKO και -θεωρητικά- η κύρια πηγή εσόδων του είναι οι δωρεές. Λειτουργεί περισσότερο ως νομική οντότητα γύρω από το GNU Project αλλά δεν παρέχει το ίδιο νομική βοήθεια. Καταφεύγει σε φίλιους οργανισμούς, όπως το Software Freedom Conservancy.

Παρεμπιπτόντως, και αυτό είναι ένα ακόμα σημείο για το οποίο επικρίνεται ο Stallman ως πρώην επικεφαλής, αν παρατηρήσει κάποιος τα ποσά που έχουν εισρεύσει στο FSF τις τελευταίες δεκαετίες (υπάρχουν αναρτημένα επίσημα) και τα αντιπαραβάλει με το όποιο έργο έχει παραχθεί, θα διαπιστώσει πολύ μεγάλη αναντιστοιχία. Κυριολεκτικά πετούσαν λεφτά για το τίποτα. Τι έφτιαξαν; Το ανύπαρκτο «GNU Operating System»; Τον Hurd; Το Guix;

Σκέψου και το εξής: πρόκειται για έναν φορέα τεχνολογίας το έτος 2021 και, σύμφωνα με ό,τι είπε ο ίδιος ο Stallman στην ανακοίνωση της επιστροφής του, δε μπορούσαν να φτιάξουν ένα απλό βίντεο για να την προβάλουν, γιατί ήταν «πολύ δύσκολο». Αυτό δείχνει, αν όχι ανικανότητα, τουλάχιστον απαρχαιωμένο τρόπο σκέψης. Γι’ αυτό το FSF έχει μείνει στάσιμο για δεκαετίες.

Σε σχεση με τι αλλο οργανισμο εχει μεινει πισω; Με τι συγκρινεις το εργο του FSF και λες οτι εχει μεινει πισω; Η απλα το λες επιδει δεν μπορεσαν να φτιαξουν video για τα νεα; Τα νεα απο βιντεο τα εμαθα και μαλιστα απο reddit post που βρηκα στο tuxurls. Μπορει να μην βγηκε απο το FSF αλλα βγηκε. Απλα ισως να μην τους βγηκε οπως θα το θελανε. Μηπως ειμαστε λιγο itchy-trigger-finger και βιαζομαστε;

Δεν το συγκρίνω. Αυτό το υποτιθέμενο έργο ψάχνω να βρω. Επαναλαμβάνοντας από προηγούμενο σχόλιο, αντικειμενικά, ποιο είναι το χειροπιαστό έργο του FSF τα τελευταία 20 χρόνια;

Δεν πηγα και πολυ μακρυα… στην σελιδα του FSF στο Wikipedia:

Δεν ξερω γιατι νομιζεις οτι ειναι ανυπαρκτο… αλλα παρολο που πολλα projects προτιμουν permissive αδειες… ενα μεγαλο κομματι απο αυτο που ονομαζεις “ανυπαρκτο GNU Operating System” ειναι ακομα μεγαλο κομματι της διανομης σου. Το GNU στο GNU/Linux που οι περισσοτεροι με μανια το κοβουν θελουν δεν θελουν ειναι κομματι των 200 και βαλε διανομων που ειναι ενεργες σημερα. Ας μην ισοπεδονουμε λοιπον τα παντα.

Συγχαρητήρια για το τίποτα. Δηλαδή συμφωνείς κι εσύ ότι το μόνο που έχει να επιδείξει το FSF είναι η “προώθηση του ελεύθερου λογισμικού”. Στα λόγια βέβαια, γιατί στην πράξη μόνο ελεύθερο δεν είναι και σου υπενθυμίζω ότι ο Stallman κατηγορείται από πρώην συνεργάτες του ότι η συμπεριφορά του παραβαίνει την ύψιστη αρχή του GNU και του FSF και διώχνει κόσμο.

Δεν το νομίζω. Δεν υπήρξε ποτέ λειτουργικό σύστημα GNU, εκτός και αν αλλάξουμε την έννοια της φράσης “λειτουργικό σύστημα”. Υπάρχουν σαφώς επιμέρους στοιχεία λογισμικού που δημιούργησε ή βρίσκονται υπό την ομπρέλα του GNU αλλά λειτουργικό σύστημα GNU δεν υπάρχει.

Θα σε παρακαλέσω να μην επαναλάβεις την αστειότητα περί GNU/Linux γιατί έχουν φροντίσει άλλοι να αποδείξουν στους Stallmaniacs ότι είναι απλά αυτό, αστειότητα.

Δεν υπήρξε ποτέ λειτουργικό σύστημα GNU

GNU Hurd + GNU coreutils = GNU OS

Edit: Βασικά υπάρχει κι ένα ακόμη GNU λειτουργικό σύστημα. (spoiler)Emacs(/spoiler)

ΟΚ για να βαλουμε μερικα πραγματα στην θεση τους. Πρωτα απ’ολα ηρεμησε. Βρησκομαστε στο καφενειο. Πιες το καφεδακι σου (ή το ουζακι σου ή την μπυριτσα σου ή το τσιπουρακι σου ή την τσικουδια σου με ή ανεφ μεζε, οτι προτιμας) και αραξε.

Διακρινω μια πολιτικη διπολισμου στα λογια σου. Stallmaniacs για μενα δεν ειναι και τοσο αρνητικος ορος και αν θες να με βαλεις και μενα μεσα σε αυτο το γκρουπ ευχαριστως. Ειναι ομως μια ταμπελα που στα λογια σου ειναι οτι χειροτερο θα μπορουσε να υπαρχει στο χωρο της πληροφορικης σημερα. Μεχρι σημερα εχεις κανει τους Stallmaniacs εχθρους του κινηματος που εκπροσωπουν. Δεν ειναι ετσι.
Αν ειναι να αρχιζουμε να βαζουμε ταμπελες ο ενας στον αλλον και να κατηγωριοποιουμε ο ενας τον αλλον… θα κανουμε χειροτερη ζημια απο οτι κατηγωρουν τον Stallman οτι εκανε μεχρι τωρα.

Εκανε ομως ζημια; Ο RMS προσπαθει με τον δικο του τροπο… να δειξει στον κοσμο που με μανια αντιδραει σε αυτα που λεει οτι δεν τα βγαζει ετσι απο το μυαλο του. Το γεγονος οτι παρα πολλα projects εχουν διαλεξει permissive αδειες γιατι δεν μπορουν να βγαλουν ενα business model που δεν εμπεριεχει VCs funds (που ως γνωστον εχουν στο μυαλο τους το copyright και πως θα κλεισουν τον κωδικα του project ωστε να μην τον δει κανενας) και αλλες πηγες χρηματοδοτησης δεν ειναι αποτυχια του Stallman.

Δεν φταιει ο RMS αν ολοι μαζι δεν μπορουμε να κανουμε την NVidia και την οποια NVidia να ανοιξει τους drivers για να μπορεσουμε να κανουμε τους Nouveau να τρεξουν σε ολο το φασμα των καρτων της Nvidia χωρις να τρεμει το φιλοκαρδι μας ποτε θα σταματησει να υποστιριζει το chipset του laptop μας που κατα τα αλλα δουλευει αψογα χρονια τωρα.

Δεν φταιει ο RMS για το οτι ο κοσμος ειναι τυφλος καταναλωτης και οχι πια χρηστης του υπολογιστη του. Ουτε φταιει στο οτι οι κατασκευαστες κινητων και ταμπλετων δεν εχουν ελευθερωσει το firmware και τους drivers για τις συσκευες τους και τωρα εχουμε κατσει με σταυρομενα χερια με συσκευες που καθονται χωρις σωστο λειτουργικο περιμενοντας ποτε οι κατασκευαστες η οι θεοι της Google θα βγαλουν updates για καλυψουν τα κενα ασφαλειας που τυχον υπαρχουν. Ενω οι συσκευες δουλευουν σωστα το λειτουργικο μενει πισω και αναγκαζεται ο κοσμακης να πληρωνει εκατονταδες ευρω που θα μπορουσαν να καλυψουν αλλες τους αναγκες… για να αγωρασουν κινητο ή ταμπλετα…

Δεν φταιει ο RMS που εχουμε γεμισει με “Freemium/Open Core” δηλαδη… ειναι ΕΛ/ΛΑΚ μεχρι ενως σημειου (συνηθως αχρειαστου σημειου)… απο κει και περα… θα σε κλειδωσω σε ΕULA και κλειστο λογισμικο… γιατι ετσι θελω. Και θα σε χρεωσω οτι θελω… γιατι εισαι κοροιδο. Σε αυτο δεν φταιει ο Stallman αλλα το κεφαλι μας το ξερο.

Αυτα ως προς το καταστροφικο του εργο στο GNU Project και στον FSF. Για τις αλλες κατηγωριες συμφωνω οτι τα σχολια τοu RMS ειναι ανεπιτρεπτα.

Εγω δεν σου ειπα πρωτος οτι το FSF δινει νομικη και οικονομικη υποστηριξη στο GNU Project?

Ειμαι σιγουρος οτι σε καποιο αρχειο θα πρεπει να υπαρχει ο κωδικας του GNU Operating System μαζι με τον δικο τους πυρηνα πριν ενσωματωθει σε αυτο ο πυρηνας του Linus Torvalds (το Linux). Αν ρωτησεις τον ασωτο ειμαι σηγουρος οτι θα σου δειξει τον δρομο… αλλα δεν νομιζω να το κανεις αυτο…

Και ενα τελευταιο. Στο καφενειο δεν ειμαστε μονο εσυ και εγω… ας αφησουμε κανεναν αλλον να μιλησει. Το εχουμε μονοπολησει το καφενειο… κοντευουμε να το τερματισουμε. Ας αλλαξει λιγο η πιστα.

Εσύ ξεπέρασες και τον Stallman αλλά δε θα γελάσω και θα σε ενημερώσω ότι ο Hurd δεν έχει ούτε μία σταθερή έκδοση εδώ και 1345 χρόνια που αναπτύσσεται και μάλιστα η τελευταία non-stable έκδοσή του είναι ήδη 5 χρόνια πίσω. Αν θέλεις όμως, για να διατηρήσουμε την εύθυμη ατμόσφαιρα, πες μας πού ακριβώς τρέχει αυτό το «λειτουργικό σύστημα» και ποια είναι η πρακτική χρησιμότητά του.

1 «Μου αρέσει»

Μεταφέρεις τη θέση των λεγόμενων σου. Συγκεκριμένα έγραψες

Δεν υπήρξε ποτέ λειτουργικό σύστημα GNU

Όχι αν αναπτύσσεται με ρυθμούς Linux ή αν είναι σταθερό για καθημερινή χρήση, αλλά αν υπάρχει. Υπάρχει, μπορείς να το κατεβάσεις (μια διανομή π.χ. [0]) και να το χρησιμοποιήσεις.

[0]: Debian -- Debian GNU/Hurd — Configuration

Ήρεμος είμαι. Αν ο λόγος μου σου φαίνεται επιθετικός, σε διαβεβαιώ ότι δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση.

Κι όμως, έτσι ακριβώς είναι. Πρώτα όμως να αποσαφηνίσω τον ορισμό των Stallmaniacs. Είναι όλοι εκείνοι που πιστεύουν ότι ο Ριχάρδος τα πάντα εν σοφία εποίησε, που δε βρίσκουν απολύτως τίποτα αρνητικό να του προσάψουν και που θεωρούν ότι όποιος διαφωνεί με αυτόν (στις ιδέες, στις πράξεις ή οπουδήποτε) είναι αυτομάτως είτε λανθασμένος είτε «εχθρός του ελεύθερου λογισμικού». Όλοι αυτοί, με τα λόγια και τα έργα τους κάνουν κακό στο ελεύθερο λογισμικό. Αν ενστερνίζεσαι κι εσύ τα παραπάνω, δεν το γνωρίζω.

Αυτό υποστηρίζουν πρώην συνεργάτες του, αυτό υποστηρίζουν όσοι υπογράφουν την πρόσφατη ανοιχτή επιστολή που παρέθεσε ο @konfou παραπάνω, αυτό υποστηρίζουμε και αρκετοί ακόμα. Θεωρείς ότι όλοι εμείς δεν έχουμε καταλάβει σωστά τι λέει και κάνει ο Stallman ή είμαστε εγκάθετοι ξέρω 'γω; Έχεις σκεφτεί ότι ίσως κάπου να έχουμε δίκιο; Βασικά, γνωρίζεις τα σημεία στα οποία διαφωνούμε;

Αυτό δεν κολλάει και είναι λάθος, γιατί τη νομική υποστήριξη την παρέχει το Software Freedom Conservancy και το Software Freedom Law Center, και την οικονομική ο κόσμος.

Αν είσαι σίγουρος, παράθεσέ τον εσύ.

Πώς ακριβώς εμποδίζουμε όποιον θέλει να μιλήσει;

Δε μεταφέρω καμία θέση γιατί αυτό που αναφέρεις δεν είναι λειτουργικό σύστημα. Το είπα και παραπάνω, εκτός και αν αλλάξουμε την έννοια της φράσης «λειτουργικό σύστημα». Ολοκληρωμένο λειτουργικό σύστημα που να αποτελείται κατά 100% από ελεύθερο λογισμικό αυστηρά όπως το ορίζει ο Stallman, το οποίο δημιούργησε το GNU (όχι βρίσκεται στην ομπρέλα του GNU, έχει σημασία αυτό) και να έχει κάποια πρακτική χρήση δεν υπήρξε στο παρελθόν και δεν υπάρχει σήμερα.