Richard Stallman : Η επιστροφή του ασώτου(;)

Κύριοι κρατήστε την κουβέντα μακριά από προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Έχει πολύ ενδιαφέρον το πως εξελίσσεται και είναι κρίμα να εκτροχιαστεί.

1 «Μου αρέσει»

Απαντάς σε ένα σχόλιο όπου δεν αναφέρω τι διάβασες αλλά ότι ξεχώρισες μόνο έναν συγκεκριμένο φορέα, κάτι που συνεχίζεις και παρακάτω.

Όπως;

Το να ζητάει κάποιος να απομακρυνθούν όσοι είναι υπεύθυνοι για μια απόφαση που θεωρεί κακή, τον κάνει «hater» στο δικό σου μυαλό; Και πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει μίσος;

Καταρχάς, δεν αναφέρουν «φίλους» αλλά μόνο το συμβούλιο του FSF. Όμως, πώς ακριβώς τους «κυνηγάνε»; Πήγαν έξω από το σπίτι τους; Τους στέλνουν απειλητικά μηνύματα ή γενικότερα τους παρενοχλούν; Τους απέκοψαν την πρόσβαση κάπου; Εμποδίζουν τις αποφάσεις του FSF;

Διαφωνούντες είναι φίλτατε, με βάσιμους λόγους για να διαφωνούν. Εγώ θα σου πω ότι το κάνουν με ηλίθιο τρόπο και εστιάζουν μόνο σε μία πτυχή των προβλημάτων που έχει ο Stallman και το FSF, αυτό όμως δεν τους κάνει «haters». Παρεμπιπτόντως, είναι και πρώην ή νυν μέλη του FSF ανάμεσα σε αυτούς, όπως και συνεισφέροντες στο GNU. Σου λέει κάτι αυτό;

Ας δούμε ένα παράδειγμα με εντελώς διαφορετικά πρόσωπα. Υπόθεσε ότι υπάρχει ένας Υπουργός Οικονομικών ο οποίος λέει συνεχώς ότι θα πρέπει να είμαστε σοβαροί με τα οικονομικά και περνάει νομοσχέδια για λιτότητα αλλά ο ίδιος βολτάρει με κότερα και μένει σε πανάκριβα ξενοδοχεία. Το μαθαίνει ο κόσμος, αντιδράει, και η κυβερνησάρα τον παύει από Υπουργό, όπως θα έπρεπε να κάνει.

Περνάνε κάτι μήνες και εντελώς ξαφνικά ο κακός Υπουργός επιστρέφει στη θέση του. Θεωρείς ότι αυτήν τη φορά δε θα είναι ακόμα πιο έντονες οι αντιδράσεις;

Το ίδιο γίνεται και εδώ. Είχαμε τη σταδιακή απαξίωση του FSF και των έργων του και την κακή διαχείρισή του υπό τον Stallman, αντέδρασε κόσμος επίσημα (όλοι συνεισφέροντες στο GNU) με ένα κείμενο όπου ζητούσαν την απομάκρυνσή του από το GNU χωρίς να αναφέρουν απολύτως τίποτα για το συμβούλιο του FSF ή συγκεκριμένες απόψεις του Stallman, αυτός παραιτήθηκε όπως όφειλε να κάνει, κύλησαν κάποιοι μήνες χωρίς να «κυνηγάει» όπως λες κανένας τον Stallman ή το FSF και ξαφνικά το πανέξυπνο συμβούλιο είπε «ψιτ, μ****ες, σας τη σκάσαμε και ο Ριχάρδος ξαναγυρνάει». Αυτό για εμένα είναι τουλάχιστον ανέντιμο.

Και ξαναλέω για να μην ξαναρωτήσεις, προσωπικά διαφωνώ με αυτό που ζητάνε στην ανοιχτή επιστολή όσον αφορά το συμβούλιο του FSF και με το ότι εστιάζουν στις απόψεις του μόνο και όχι στην κακοδιαχείριση του FSF. Αλλά καταλαβαίνω το γιατί η αντίδραση είναι πιο έντονη και με ενόχλησε το ίδιο η κοροϊδία με την απόφαση του FSF.

Κατηγορείται το GNOME Foundation δημόσια για κάτι ώστε να χρειάζεται «ξέπλυμα» ή πήρα εγώ θέση υπέρ του ενώ ξέρω ότι είναι ένοχο;

Κι αν «δεν έτυχε να διαβάσεις», τότε πώς μπορείς να παίρνεις θέση εναντίον τόσων ανθρώπων, χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς υποστηρίζουν και γιατί;

Ο τρόπος με τον οποίον αντιδρούν είναι λανθασμένος θεωρώ, όμως ο λόγος για τον οποίον αντιδρούν είναι υπαρκτός. Άρα έχουν δίκιο στο να το κάνουν αλλά όχι στο πώς το κάνουν.

Ούτε εγώ το κάνω ούτε οι υπογράφοντες την επιστολή το κάνουν και το όλο θέμα δεν έχει καμία σχέση με συμπάθειες. Δεν επινόησαν γεγονότα από το πουθενά επειδή δεν συμπαθούν τον Ριχάρδο (ξανά, αρκετοί από αυτούς τον γνωρίζουν προσωπικά και είχαν ή έχουν ακόμα παρτίδες με το FSF και το GNU, δεν είναι ανώνυμοι άγνωστοι) αλλά τα γεγονότα είναι υπαρκτά και υπάρχει και μια κακή απόφαση του FSF. Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς με αυτό που γίνεται αλλά πρέπει να καταλάβεις σωστά τι γίνεται και γιατί.

Oντως καπως κολλησα με το gnome. Ισως επειδη ακομα εχω την απορια για εκεινο το εκατομυριο. Ναι, θυμαμαι ειπες για εκεινον τον ανωνυμο δωρητη, αλλά οπως θυμαμαι αυτοι του gnome δεν ειχαν αναφερει κατι παρομοιο με το fsf που πηρε το ιδιο ποσο (δηλαδη μπορει να ειναι άλλος ο δωρητης, αν δεν τα εχω μπλεξει). Δικο σου το point εδω λοιπον. Κακως ξεχωρισα συγκεκριμενο φορεα, μονο το gnome.

Eν τελη, εμενα αυτο παρακατω

We are calling for the removal of the entire Board of the Free Software Foundation. These are people who have enabled and empowered RMS for years

σε συνδυασμο με αυτο εδω παρακατω

We urge those in a position to do so to stop supporting the Free Software Foundation. Refuse to contribute to projects related to the FSF and RMS. Do not speak at or attend FSF events, or events that welcome RMS and his brand of intolerance

μου φαινεται σαν κυνηγι των υπολοιπων στο fsf επειδη δεν θελουν τον stallman. Αλλιως δεν μπορω να το εξηγησω. Αυτο δεν το ζητας για απλη διαφωνια. Αυτο για μενα κρυβει μισος, οποτε τους κανςι και haters. Και δεδομενου οτι δεν τους σκοτωσαν και τη μανα αυτοι στο fsf, μου φαινεται και ειρωνικο οταν μετα λενε

We ask for contributors to free software projects to take a stand against bigotry and hate within their projects

--__--

Αν δε μενει κατι άλλο να διευκρινισω σε σχεση με οτι ειπα παραπανω, μας μενει το ερωτημα λοιπον και ποιος ειναι ο σωστος τροπος αντιδρασης στον λογο για τον οποιο αντιδρουν. Για μενα καταρχην, τα παραπανω που παρεθεσα πρεπει να εκλειψουν, αλλά απο εκει και περα δεν ειμαι σιγουρος. Θα ελεγα παλι εφοσον δεν γουσταρουν το fsf με τον stallman μεσα να το γραψουν στα παλια τους τα παπουτσια και να τεειωνουμε. Αλλά εχεις ηδη αναφερει οτι καπου τους εμποδιζει. Οπότε για το πως αντιδρουν, μια και διαφωνεις και εσυ για το πως αντιδρουν, τι θα ελεγες;

Υποθέτεις χωρίς λόγο ότι το έδωσε κάποιος «εχθρός» του ελεύθερου λογισμικού και με κακή πρόθεση. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Άντε, έστω ότι είναι όντως έτσι. Πες ρε παιδί μου ότι το έδωσε ο Bob Doors, ιδιοκτήτης της εταιρείας Megahard που φτιάχνει ένα ιδιοταγές λειτουργικό σύστημα. Ε, και; Έχεις κάποιο στοιχείο ότι το GNOME Foundation ελέγχεται από τον Bob Doors; Έχει αλλάξει κάτι σε αυτά που προωθεί; Εξαγοράστηκε; Άλλαξε το λογισμικό που αναπτύσσει, η άδεια χρήσης του ή κάτι άλλο; Βασικά, αφού το GNOME Foundation είναι ΜΚΟ, δεν είναι εύκολο να βρεθούν τα οικονομικά του στοιχεία; Δεν είναι επίσης εύκολο να δούμε αν αυτά τα λεφτά πήγαν όντως εκεί που είπαν ότι θα πάνε; Από πού πηγάζει η καχυποψία σου;

Κι αν όντως τα λεφτά τα έδωσε ο Bob Doors κι εσύ θεωρείς αρνητικό το ότι τα δέχτηκε το GNOME Foundation ακόμα κι αν δεν πιστεύεις ότι έκανε κάτι κακό με αυτά, τότε τι σημαίνει για εσένα το ότι πάρα πολλά έργα ΕΛ/ΛΑΚ αναπτύσσονται και με λεφτά ιδιωτικών εταιρειών; Εξ ορισμού κάθε ιδιωτική εταιρεία είναι «εχθρός»; Δε θα έπρεπε να δέχονται αυτά τα λεφτά τα έργα του ΕΛ/ΛΑΚ; Θα προτιμούσες να έχουν σοβαρά προβλήματα στην ανάπτυξή τους παρά να πάρουν εταιρικά λεφτά; Θεωρείς ότι τα αναγκαία ποσά μπορούν να καλυφθούν με τη δική σου δωρεά ή τη δική μου; Μήπως υπάρχει κάπου ένα λεφτόδεντρο; Πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να καταλάβω πώς σκέφτεσαι.

Δεν είναι κυνήγι. Η άποψή τους είναι, όχι νόμος του κράτους ή κάποιου είδους πογκρόμ. Και δε μπορουν να την επιβάλουν με κανέναν τρόπο. Λένε απλά «μη στηρίζετε τον Stallman και εκείνους που του επιτρέπουν να λέει και να κάνει αυτά τα άσχημα». Το συμβούλιο του FSF το μπλέκουν ακριβώς γιατί αυτό πήρε την απόφαση αποκατάστασης του Stallman, άρα θεωρούν ότι εμπίπτει σε εκείνους που διαιωνίζουν το πρόβλημα.

Πολύ πριν από αυτό όμως, αρκετά πανεπιστήμια και άλλοι χώροι ακύρωσαν ομιλίες του Stallman επειδή δε θέλουν να έχουν σχέση με αυτά για τα οποία κατηγορείται, όπως επίσης μέλη του FSF παραιτήθηκαν, συνεισφέροντες στο GNU έφυγαν και αρκετοί άλλοι ενδιαφερόμενοι να συνεισφέρουν απομακρύνθηκαν ακριβώς επειδή βρισκόταν στη θέση του ο Stallman. Κι εγώ προσωπικά, αν υποθέσουμε ότι υπήρχε η πιθανότητα να πιω καφέ με τον Stallman, δε θα το έκανα, γιατί πιστεύω ότι από ένα σημείο και έπειτα η παρουσία του άρχισε να είναι βλαπτική για το ελεύθερο λογισμικό. Κι εμείς δηλαδή τον μισούμε;

Να πιάσουμε μία-μία τις λέξεις και να δούμε αν και πώς σχετίζονται με τον Stallman; Δε θα τις μεταφράσω καν εγώ, για να μη θεωρηθεί ότι επέλεξα την έννοια που με βολεύει, αλλά θα δούμε τι λένε τα online εργαλεία.

  • Bigotry (ελλ. αδιαλλαξία): obstinate or unreasonable attachment to a belief, opinion, or faction; in particular, prejudice against a person or people on the basis of their membership of a particular group. (ελλ. επίμονη ή παράλογη προσκόλληση σε μια πεποίθηση, γνώμη ή φατρία· ειδικότερα, προκατάληψη εναντίον ενός ατόμου ή ατόμων βάσει της συμμετοχής τους σε μια συγκεκριμένη ομάδα.

Σε ρωτάω λοιπόν, με τα όσα τυγχάνει να γνωρίζεις, θεωρείς ότι ο Stallman έχει δείξει κάποια στοιχεία επίμονης ή παράλογης προσκόλλησης σε κάποιες πεποιθήσεις και αρνητική προκατάληψη εναντίον ατόμων βάσει της συμμετοχής τους κάπου;

  • Hate (ελλ. μίσος)

Εδώ θα παραθέσω ξανά γνωστές δημόσιες δηλώσεις που νομίζω ότι είναι ενδεικτικές του αν υπάρχει μίσος και από πού προέρχεται, και απλά θα δώσω έμφαση στα σημαντικά σημεία:

The GPLv3 is designed to take the FSF back to its original ‘good old days,’ when ‘Free Software’ was a war, and RMS (Stallman) was its proselytizing general. But the fact is, it’s not a war, and peaceful and happy co-existence is actually much preferable to moral jihads.

There are “extremists” in the free software world, but that’s one major reason why I don’t call what I do “free software” any more. I don’t want to be associated with the people for whom it’s about exclusion and hatred.

Υπόψιν ότι οι δηλώσεις αυτές έχουν διαφορά αρκετών χρόνων μεταξύ τους, έγιναν σε διαφορετικές περιστάσεις και πολλά χρόνια πριν τα σημερινά φαινόμενα (η δεύτερη, αν θυμάμαι καλά, ήταν κάπου στο 2009). Αυτό το αναφέρω σε περίπτωση που πιστεύεις κι εσύ ότι παλιότερα ήταν όλα άψογα και τώρα ξαφνικά θυμήθηκαν κάποιοι να πάνε κόντρα στον Stallman και το FSF.

Δεν τον ξέρω. Όμως πιστεύω ότι ο Stallman πρέπει να φύγει από τα φώτα της δημοσιότητας και ότι δεν πρέπει να έχει καμία θέση μέσα στο FSF όπου θα μπορεί να επηρεάσει την κατεύθυνσή του με οποιονδήποτε τρόπο. Αν δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόσωπο κατάλληλο για να αναλάβει επικεφαλής του FSF ή αν δε μπορούν οι υπόλοιποι να πάρουν αποφάσεις μόνοι τους, τότε έχουμε πολύ σοβαρό πρόβλημα, δε νομίζεις;

Είπα παραπάνω. Διαφωνώ με τον τρόπο που αντιδρούν και με αυτό που ζητάνε για το συμβούλιο του FSF αλλά ταυτόχρονα θεωρώ κι εγώ το συμβούλιο υπεύθυνο για όλο αυτό που συμβαίνει με τον Stallman. Δε θέλω να φύγουν γιατί κάποιοι μπορεί να είναι ικανοί, όμως πρέπει κάποια στιγμή να αντιληφθούν τα σοβαρά προβλήματα (που δεν είναι μόνο ο Stallman) και να αρχίσουν επιτέλους να κάνουν πράγματα για το καλό του FSF και του ελεύθερου λογισμικού, όχι απλά να λένε λόγια που δε σημαίνουν τίποτα.

1 «Μου αρέσει»

To gnome αναφερθηκε μερκες φορες και μου κολλησε (κακως μονο αυτο). Αναφερθηκε μαζι με το xorg καπου αρκετα πανω, μετα με το εκατομμυριο και η πρωτη υπογραφη στην επιστολη, που φαινοταν στην οθονη μου και δεν κοιταξα πιο κατω ονοματα που δε φαινοταν και σιγουρα δεν ηξερα, ελγε gnome διπλα. Αυτο. Καχυποψια μπορει να πηγαζει για τυχων πολιτικα κινητρα στο βαθος, καθοτι επιχειρηματα για μισογυνισμο κλπ εχουν να κανουν με συγκεκριμενα identity politics αλλά και με πολιτικη ενταση σε καποια συγκεκριμενη χωρα, τις ηπα δηλαδη, που τα κανουν μπαχαλο (οπως και οι αντιπαλοι τους βεβαια) οπου βρουν ευκαιρεια. Το φορουμ της mx για παραδειγμα οπου εχει να κανει πολυ με τις ηπα, ειναι ενα τετοιο παραδειγμα (εμενα σιγουρα μου ειχαν σπασει τα νευρα με την ενταση μεταξυ των αμερικανων και το μισος που εβγαζαν μερικοι, παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες του admin). Και το χειροτερο ειναι οτι θεωρουν πολλα πραματα αμερικανικη υποθεση, ενω δεν ειναι. Γιατι οχι και το fsf πχ; Απο μια αποψη θα ηταν ενδιαφερον να ξεραμε ποσοι απο αυτους στη λιστα ειναι απο τις ηπα. Με άλλα λογια, μια χαρα μπορει να εκανε το gnome τη δουλεια που ελεγε οτι θα κανει, αλλά ενδεχομενως να μετραει και αυτος που δινει τα λεφτα για να κανει αυτο που λεει οτι θα κανει… Αυτο…

Εμενα πογκρομ και κυνηγι μου φαινεται. Ειναι προφανες θα ελεγα. Και οτι το μισος κρυβεται πισω απο το δαχτυλο τους μισοκαλλυμενο απο σχετικα «ευγενικα» λογια ή καπως ετσι. Και αυτο με τις ακυρωσεις ομιλιων κλπ λογω υπερβολων σχετικων με identity politics εχει γινει συνηθεια στην αμερικη μου φαινεται. Καποιος ειχε βαλει εδω στο φορουμ και ενα σχετικο βιντεο με εναν ελληνα καθηγητη εκει, αλλά δε θυμαμαι σε ποιο νημα. Πως αλλιως θα μπορουσε να ειναι ενα πογκρομ στο χωρο αυτο κατα τη γνωμη σου; Αν υποθετικα ησουν στο board του fsf δεν θα αισθανοσουν κυνηγημενος τωρα δηλαδη;

Συμφωνω.

Τι το σεξιστικό έκανε ή είπε ρε παιδιά. Εγώ το μόνο που θυμάμαι ήταν ότι αμφισβήτησε το βιασμό κάποιος δεκαεφτάχρονης. έχουν μπερδευτεί πολύ οι έννοιες στην εποχή μας. Τον αγοραίο σεξ θεωρείται βιασμός από κάποιους. Ξέρουμε αν η δεκαεφτάχρονη κοπέλα ήταν θύμα απαγωγής και κρατούνταν με τη βία σε κάποιο δωμάτιο όπως έχουμε ακούσει περιπτώσεις; Ή διέθετε η ίδια τον εαυτό της για λεφτά. Για την ηλικία δεν το συζητάω. Ώριμη είναι σεξουαλικά και προσπερνώ το θέμα της πολιτικής ενηλικίωσης. Να τονίσω εδώ ότι ενηλικίωση δεν σημαίνει κάποια βιολογική ωρίμανση αλλά είναι μία πολιτική έννοια.

Θα συμφωνήσω με αυτό που καταλαβαίνω ότι σκέφτεσαι αλλά όχι με αυτά που λες. Ένας άνθρωπος που φέρεται υποτιμητικά σε γυναίκες και που γυναίκες δεν αισθάνονται άνετα με την παρουσία του γιατί εντοπίζουν σεξουαλική πρόθεση σε χώρους και περιστάσεις όπου αυτό είναι ανάρμοστο, πώς χαρακτηρίζεται; Δε σου κάνουν τα «μισογύνης» και «σεξιστής», να τον λέμε κάπως αλλιώς.

Υπάρχουν μαρτυρίες γυναικών (από τα '80s, το ξαναλέω) από πανεπιστήμια, προγραμματιστριών κλπ. για τη συμπεριφορά του απέναντί τους. Τότε δεν υπήρχαν καν τα «identity politics» και σίγουρα ήταν απείρως πιο δύσκολο για μια γυναίκα να μιλήσει για τέτοια θέματα.

Θα συμφωνήσω επίσης ότι τα «identity politics» είναι μια ακόμα επικίνδυνη ηλιθιότητα που βλάπτει τους σκοπούς για τους οποίους υποτίθεται ότι αγωνίζεται αλλά εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με «identity politics» μα με συγκεκριμένα γεγονότα.

Ούτε η πολιτική ένταση στις ΗΠΑ κολλάει κάπου. Μη νομίζεις ότι, πέρα από τον κύκλο του ΕΛ/ΛΑΚ, ο Stallman ή το FSF έχουν κάποια εξέχουσα σημασία. Ο μέσος Αμερικανός δε γνωρίζει απολύτως τίποτα για κανένα από τα δύο και χέ**ηκε ο Biden ή οποιοσδήποτε άλλος για το τι λέει ο Stallman.

Δεν ξέρω πόσοι είναι από τις ΗΠΑ αλλά μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι πολλοί δεν είναι. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν αλλάζει κάτι με αυτό, εκτός κι αν κάποιος έχει προαποφασίσει ότι οποιαδήποτε αντίδραση συμβαίνει αποκλειστικά λόγω «identity politics» και πολιτικής έντασης στις ΗΠΑ. Κάτι τέτοιο όμως δείχνει στενομυαλιά θεωρώ.

Αλλά ο Stallman είναι Αμερικανός και το FSF βρίσκεται στις ΗΠΑ, οπότε είτε έτσι είτε αλλιώς θα υπάρχει το αμερικανικό στοιχείο.

Σύμφωνοι αλλά δεν είναι τα πάντα «identity politics». Συμβαίνει ρε παιδί μου καμιά φορά να γίνονται και κανονικοί βιασμοί, διακρίσεις λόγω φύλου, παρενοχλήσεις και όλα τα υπόλοιπα. Και βεβαίως, οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να μην παραχωρεί βήμα σε οποιονδήποτε.

Όχι, γιατί κανένας δε θα μπορούσε να με κουνήσει από τη θέση μου παρά μόνο το ίδιο το FSF και γιατί επίσης κανένας τρίτος δε μπορεί να επηρεάσει τις αποφάσεις του συμβουλίου. Έχεις εντοπίσει κάποια δήλωση όπου τα μέλη του συμβουλίου του FSF λένε ότι αισθάνονται «κυνηγημένοι» ή απλά κάνεις υποθέσεις με βάση αυτά που πιστεύεις εσύ;


Σε αυτό το σημείο ξεφεύγει εντελώς το θέμα του νήματος και προσωπικά δε θα το συνεχίσω πέραν αυτού του σχολίου.

Υπάρχουν αναφορές και σύνδεσμοι παραπάνω, αν σε ενδιαφέρει όντως.

Δεν το πιστεύω ότι ανοίγεται τέτοια συζήτηση αλλά πες μας εσύ, ξέρουμε με βεβαιότητα ότι δεν ήταν; Κι αν διέθετε τον εαυτό της για τα λεφτά, αυτό λύνει τα πάντα; Έχεις πρόχειρη κάποια επιστημονική έρευνα που να διαπιστώνει ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος, ανεξαρτήτως συνθηκών, μπορεί στα 17 του χρόνια να αντιληφθεί πλήρως τι σημαίνει το να εκδίδεται, ώστε να πάρει μια σοβαρή απόφαση;

Είσαι επιστήμων Ανθρωπολόγος, Ψυχολόγος ή Βιολόγος; Αν όχι, πώς μπορείς να λες αυτά που λες; Μπορείς επίσης να μας απαντήσεις αν η σεξουαλική ωρίμανση συνεπάγεται ότι η πράξη μπορεί να γίνεται υπό οποιεσδήποτε συνθήκες χωρίς να προκύψουν σοβαρές επιπλοκές στη βιολογία ή την ψυχοσύνθεση του ατόμου;

1 «Μου αρέσει»

E ναι. Να ξαναπω λοιπον οτι ειναι καταδικαστεο αυτο; να το ξαναπω. Ειναι καταδικαστεο. Αλλά νομιζα οτι ξεκαθαρισαμε με τον σταλμαν. Το θεμα μας ειναι τα μισαλλοδοξα ορκ που κυνηγανε τους φιλους και γνωστους του για να τους αφανισουν απο το χωρο.

Αποκλειστικα οχι βεβαια. Δεν ειπε κανεις για αποκλειστικοτητα. Αλλά η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι εχει να κανει σε καποιο βαθμο. Μικρο ή μεγαλο δεν μπορω να ξερω σιγουρα, αλλά το γεγονος οτι τετοια φαινομενα εμφανιστηκαν στο χρονο που εμφανιστηκαν δεν βλεπω γιατι να ειναι τυχαιο. Χρονικα συμβαδιζουν πολυ καλα.

Δε μιλαμε ομως για τετοια περιπτωση… Θεωρεις οτι εγω υποστηριζω να κανουν ομιλιες οι βιαστες στα πανεπιστημια;

Αν ειναι να θεωρησουμε οτι δεν τρεχει τιποτα λοιπον, γιατι ασχολουμαστε; Τι την εβγαλαν αυτη την επιστολη; Για να δηλωσουν οτι το δικο τους lifestyle ειναι διαφορετικο; Ή μηπως περιμενουν οτι με το bullying θα καταφερουν να τον αποπεμψουν παλι, αλλά αυτη τη φορα μαζι με τους φιλους και τους γνωστους του, καθοτι η δολοφονια της προσωπικοτητας του δεν ειναι αρκετη;

Αφού είσαι πεπεισμένος ότι έτσι είναι, ό,τι και να σου πω δε θα έχει νόημα. Αν μια επιστολή είναι «κυνήγι» για εσένα, φαντάζομαι τι είναι το να διαφωνεί κάποιος μαζί σου έντονα.

Σεβαστό αλλά η προσωπική σου εκτίμηση μπορεί και να είναι λανθασμένη, οπότε μην την εκφράζεις σαν απολυτότητα.

Δεν είναι τυχαίο. Προηγήθηκε χρονικά η προκλητική επιστροφή του Stallman. Αλλά δεν το καταλαβαίνεις.

Φυσικά και μιλάμε για τέτοια περίπτωση. Ο Stallman και «περίεργες» απόψεις έχει αναρτήσει και εκφράσει δημόσια και έχει παρενοχλήσει γυναίκες. Δεν είναι φανταστικά γεγονότα αυτά.

Για να δείξουν ότι αντιδρούν στην επιστροφή του Stallman, ότι δε θέλουν μια τέτοια προσωπικότητα μέσα στο FSF και ότι κάποιοι έχουν ευθύνες. Παρεμπιπτόντως, γίνεται τόση φασαρία και το FSF δεν έχει κάνει απολύτως καμία ανακοίνωση για να μας εξηγήσει με ποιο σκεπτικό επανήλθε ο Stallman. Να υποθέσω ότι δε σε προβληματίζει αυτό; Έχουν τόσο πολύ δίκιο που δεν υπερασπίζονται καν την απόφασή τους; Κατά τ’ άλλα μιλάνε για ανοιχτότητα και «διάφανες διαδικασίες».

Η προσωπικότητα του Stallman είναι επιεικώς αμφιλεγόμενη εδώ και δεκαετίες, με αποκλειστική ευθύνη του ίδιου. Εσύ μπορεί να μην το γνωρίζεις και δεν είναι κακό αυτό αλλά κάποιοι είμαστε στον χώρο από πολύ παλιά. Δεν υπάρχει ανάγκη «δολοφονίας». Εξευτελίζεται μόνος του.

Το FSF Europe διαφωνεί με την απόφαση. Το λιγότερο που μπορείς να πεις είναι πως ούτε μεταξύ τους έχουν συνεννοηθεί. Μοιάζει σαν ο Stallman να πήρε την απόφαση μόνος του.

We learnt through a public announcement that Richard Stallman is again part of the board of directors of the Free Software Foundation, one of our independent sister organisations. We disapprove of this step that came without any message of remorse or willingness to change.

Ειναι πολυ ευκολο ξερεις να αντιστρεψει καποιος τετοιου ειδους επιχειρηματα που στοχο εχουν την προσωπικοτητα του άλλου, στο οποιο βλεπω εχεις ροπη. Καπως λεγεται αυτο (ad hoc κατι και κατι εχει σαν στοχο λενε). Οποτε δεν ξερω τι νοημα εχουν. Να το παραδειγμα για την συγκεκριμενη περιπτωση.
Αφου εισαι πεπεισμενος οτι δεν ειναι «κυνηγι» μια επιστολη οπου ζηταει το κεφαλι ανθρωπων επι πίνακι, ενω μαλιστα ξερουν οτι δεν υπηρχε περιπτωση να τον επαναφερουν για τις αμφιλεγομενες εκφρασεις του για τις οποιες και ιδιοι φαινεται οτι διαφωνουσαν επι χρονια (που οπως βλεπουμε μαλλον ουτε καν θα τον επαναφερουν τελικα) και αφου εχεις εμμονη με τον σταλμαν, ενω ηδη τον εχουμε καταδικασει καμποσες φορες οτι και να σου πω δεν εχει νοημα, φανταζομαι τι ειναι το να διαφωνει καποιος μαζι σου εντονα.
Να συνεχισω και για τα παρακατω οπου εκφραζω δηθεν απολυτοτητες και που ολα τα φαινομενα (που ηδη ειχα αναφερει μερικα), καπως εχουν σχεση με τον σταλμαν (που δεν εχουν);

Θα σε παρακαλέσω να μη μιλάς για λογικές πλάνες όταν όλες σου οι απαντήσεις είναι ακριβώς αυτό (αν θέλεις, μπορώ άνετα να σου υποδείξω ένα-ένα τα σημεία) και να μην εντοπίζεις κάποια εκεί που δεν υπάρχει. Και μάλιστα ενώ έχεις παραδεχτεί ότι μιλάς για ένα θέμα που δε γνωρίζεις καλά και για τις αντιδράσεις ανθρώπων που δεν ξέρεις καν ποιοι είναι.

Πώς ακριβώς έχει στόχο την προσωπικότητά σου η φράση «είσαι πεπεισμένος»; Θα ήθελα πολύ να μου το εξηγήσεις.

Λάθος. Δεν είμαι πεπεισμένος. Μια ανοιχτή επιστολή, ένα δημόσιο γράμμα δηλαδή, δε μπορεί ποτέ να είναι «κυνήγι». Είναι απλά ένα κείμενο. Υπόδειξέ μου κάποια άλλη ενέργεια με την οποία επηρεάζεται άμεσα η λειτουργία του FSF από τρίτους παράγοντες και τότε θα μιλήσουμε για «κυνήγι».

Δραματική υπερβολή. Σιγά μην κάνουν και γενοκτονία ρε @raik.

  • Αναπόδεικτος ισχυρισμός 1: πώς το ξέρουν; Το FSF δεν έχει δηλώσει ποτέ κάτι τέτοιο.

  • Αναπόδεικτος ισχυρισμός 2: από πού φαίνεται ότι διαφωνούσαν; Ξανά, το FSF δεν έχει δηλώσει ποτέ κάτι τέτοιο.

Αν έχεις κάποια απόδειξη για αυτούς τους ισχυρισμούς, εδώ είμαστε. Αν δεν έχεις όμως, μόλις εξέφρασες ως πραγματικότητα κάτι που δεν ισχύει.

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά το θέμα του νήματος είναι η επιστροφή του Stallman, η φασαρία ξεκίνησε με αυτήν την απόφαση και δεν έκαν καν εγώ το πρώτο σχόλιο. Να μιλάμε για το θέμα χωρίς τον Stallman δε γίνεται. Θα ήταν ίσως βολικό να στρέψουμε το ενδιαφέρον κάπου αλλού αλλά αυτό θα ήταν και ignoratio elenchi (αφού ανέφερες τις πλάνες).

Μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις ένα άλλο νήμα με όποιο θέμα θέλεις, όπως μπορείς να δεις και όλα τα σχόλιά μου στο forum για να διαπιστώσεις αν έχω «εμμονή» με τον Stallman.

Μα δεν είναι δήθεν. Λες πράγματα τα οποία πιστεύεις αλλά για τα οποία δεν έχεις καμία απόδειξη, παρά μόνο εικασίες. Έμπλεξες «identity politics» και πολιτικές αναταραχές στις ΗΠΑ ενώ το κείμενο το υπογράφουν άτομα από διάφορες χώρες, ξεχώρισες έναν μόνο υπογράφοντα φορέα επειδή εσύ έχεις απορία για το ποιος έδωσε το εκατομμύριο και καχυποψία άνευ υπαρκτού λόγου, χρησιμοποίησες λέξεις με λανθασμένη έννοια, έχεις παραδεχτεί ότι δεν ξέρεις ποιοι είναι αυτοί που υπογράφουν αλλά μιλάς με βεβαιότητα για την πρόθεση της αντίδρασής τους και πολλά ακόμα.

Συνέχεια λες «πιστεύω» και «μου φαίνεται». Αυτό είναι προσωπική εκτίμηση, όχι απόδειξη. Απόδειξη είναι το «συμβαίνει το Χ γιατί Ψ», όχι το «νομίζω ότι συμβαίνει το Χ γιατί υποθέτω το Ψ». Εγώ έχω δώσει στοιχεία παραπάνω και για τα οικονομικά του FSF και για τις απόψεις του Stallman και για όλα. Δεν είπα «νομίζω ότι πετάνε λεφτά». Φαίνεται αν πετάνε. Εσύ τι έδωσες για αυτά που υποστηρίζεις;

Αν κοιτάξεις και την δημοσιογραφική κάλυψη της υπόθεσης, ακόμα και σε φόρουμ θα βρεις πως στην πραγματικότητα ελάχιστοι ασχολούνται. Αν αυτή η ιστορία είχε συμβεί πριν 10 χρόνια θα είχε γίνει χαμός.

Αν ακόμα και μέσα στο FSF υπάρχουν αντιρρήσεις, όταν το Ευρωπαϊκό τμήμα διαφωνεί, τότε αυτό είναι μια πληγή που πρέπει να κλείσει. Φανταστείτε να κάνεις μια εκδήλωση για να προωθήσεις το ελεύθερο λογισμικό, με καλεσμένο τον Stallman ή χωρίς, και το θέμα της κουβέντας να είναι η επιστροφή του Stallman.

Αυτό πάει πίσω το ελεύθερο λογισμικό που ήδη χάνει έδαφος απο τον ανοικτό κώδικα. Οτιδήποτε καινούργιο σήμερα βγαίνει με άδειες MIT ή BSD. Φαντάσου να προσπαθήσεις να επιχειρηματολογήσεις για να περάσει ένα έργο σε GPL και η συζήτηση να πηγαίνει στην ηθική υπόσταση του Stallman. Σε ένα βίντεο για την ιστορία του X11 που έχω δημοσιεύσει και εδώ, αναφέρει μέσα πως το X11 δεν έγινε GPL όχι γιατί δεν γνώριζαν τότε για την άδεια, αλλά ακριβώς γιατί γνώριζαν τον ίδιο τον Stallman πολύ καλά.

Γιατί οι προγραμματιστές είναι αυτοί που μετράνε. Αυτοί είναι που γράφουν τον κώδικα και επιλέγουν την άδεια. Οπότε όσο και να συζητάμε εδώ, όσες υπογραφές και αν μαζεύουν κάποιοι χρήστες, οι προγραμματιστές είναι αυτοί που μετράνε. Καθώς και τα διάφορα ιδρύματα. Αν το Gnome ή το Mozilla δεν το θέλει, το επόμενο project μπορεί να μην έχει την ίδια άδεια χρήσης.

Η προσφορά του Stallman στο ελεύθερο λογισμικό και την ιστορία των υπολογιστών είναι τεράστια. Οι υπολογιστές και τα λογισμικά μας θα ήταν εντελώς διαφορετικά χωρίς αυτόν. Είδε κάτι πολύ νωρίς, και το κυριότερο έκανε κάτι για αυτό με πολύ πάθος και πείσμα. Αλλά όπως λέει και κάπου μέσα ο Ηρόδοτος “μηδένα προ του τέλους μακάριζε”.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να προστατευτεί η φήμη του ελεύθερου λογισμικού. Και μακάρι να βρεθεί κάποιος άξιος διάδοχος που να προωθήσει την άδεια GPL και να την μεταφέρει στο μέλλον. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος ορατός διάδοχος. Κάθε επιτυχημένος ηγέτης πρέπει να ξέρει πότε να αποσυρθεί, στην πολιτική έχουμε κάτι υπέργηρους γαντζωμένους στην καρέκλα και βλέπουμε που πάει αυτό. Και κάθε επιτυχημένη προσπάθεια πρέπει να βλέπει πως θα οργανωθεί χωρίς κάποιον προσωπικό ηγέτη.

Τον Stallman ας τον θαυμάσουμε για το πείσμα του και το όραμα του, ας του αναγνωρίσουμε την συμβολή του και ας προστατεύσουμε την υστεροφημία του, αφού δεν το κάνει ο ίδιος, για το καλό του ελεύθερου λογισμικού. Γιατί μπορούμε να θαυμάσουμε κάποιες πλευρές ενός ανθρώπου, αναγνωρίζοντας πως μόνο οι θεοί είναι τέλειοι και για αυτόν τον λόγο δεν υπάρχουν.

4 «Μου αρέσει»

Λες, οτι φανταζομαι διαφορα, οτι αναπαραγω οτι γραφω αλλου, οτι φανταζεσαι πως θα ειναι να διαφωνει κανεις μαζι μου εντονα κλπ χωρις καμια απολυτως αποδειξη παρα μονο υποθεσεις που συνεχιζουν να εχουν στοχο εχουν το συνομιλητη σου κατα εξακολουθηση της τακτικης -τωρα το γραφω σωστα- ad hominem (γιατι δεν το εκανες μονο με εμενα), αλλά κατα τα άλλα εγω ειμαι αυτος που εκφραζει απολυτοτητα και πρεπει να δωσω εξηγησεις, σε καποιον μαλιστα που ισχυριζεται οτι ειναι παλιος και ξερει προσωπα και πραματα και που δεν ετυχε ποτέ να ακουσει, οτι μπορει ευκολα να ακουσει καποιος που ασχολειται πρωτη φορα με το θεμα, οτι καποιος που ειναι στο fsf ακομα διαφωνει με τα αμφιλεγομενα του σταλμαν. Η ανακοινωση του ευρωπαϊκου τμηματος θα βγηκε τυχαια απο μονη της μαλλον.

Αλλά κατα τα άλλα λες στην ιδια παραγραφο του σχολίου σου οτι εκφραζω απολυτοτητες, ενω πιο πανω με κατηγορεις για λογικες πλανες, μαλιστα. Παλι καλα που καταλαβες οτι ειναι προσωπικη εκτιμηση. Ειναι και αυτο μια προοδος.

Επομενως οι haters που υπογραφουν την επιστολη ειναι εκτος θεματος, αλλά μονο οταν οι άλλοι αναφεροντε σε αυτους και τη λιστα με ονοματα που εχουν σχηματισει, και εντος θεματος οταν αναφερεσαι εσυ σε αυτα; Και αφου εχουμε ηδη δωσει καμποσες φορες απαντηση για τον σταλμαν με κατηγορεις για την πλανη του ignoratio elenchi; Πλανη ειναι που μου αποδιδεις αυτην την πλανη εσυ και αποφευγεις να αποδωσεις τις οποιες ευθυνες εχουν οι haters γιατι κρατας δυο μετρα και δυο σταθμα, οπως ηδη εχω υποδειξει.

Εδώ πρέπει να γίνει η διευκρίνιση ότι το FSFE είναι οργανωτικά και οικονομικά ανεξάρτητο από το FSF, όχι τμήμα του. Όπως πολύ σωστά αναφέρουν, είναι αδελφοί οργανισμοί. Αλλά δεν υπάρχει κάποιου είδους κεντρική διαχείριση και η πορεία τους είναι πολύ διαφορετική.

Στη δήλωση τους που παρέθεσες λένε ότι δε μπορούν να συνεργαστούν με το FSF και οποιονδήποτε άλλον οργανισμό έχει τον Stallman σε θέση ευθύνης. Αυτό θεωρώ ότι είναι ενδεικτικό του προβλήματος.

Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο και χαίρομαι που κάποιος άλλος εδώ μέσα καταλαβαίνει το πραγματικό πρόβλημα.

Και όλα αυτά είναι επίθεση στην προσωπικότητά σου; Το ad hominem φίλτατε σημαίνει να απορρίπτω ένα επιχείρημά σου χωρίς να το εξετάσω καν επειδή μπορεί να έχεις πει ή κάνει άλλα πράγματα. Τα γραπτά μένουν όμως και μπορεί οποιοσδήποτε να διαπιστώσει αν απαντάω στους ισχυρισμούς σου ή όχι. Οπότε θα σου πω ότι και πάλι αναφέρεις μια λογική πλάνη που δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει.

Όσο για το ότι φαντάζεσαι πράγματα, και αυτό φαίνεται και δεν είναι επίθεση στην προσωπικότητά σου. Δε σε θίγω ως προσωπικότητα όταν λέω ότι ισχυρίζεσαι πράγματα χωρίς αποδείξεις.

Περί του FSF, δες παραπάνω. Το FSFE δεν είναι το FSF και το δεύτερο εξακολουθεί να μην έχει κάνει καμία δήλωση.

Ξανά χρησιμοποιείς έναν αρνητικό χαρακτηρισμό με λάθος τρόπο. Όχι φίλτατε, δεν είναι καθόλου εκτός θέματος. Για τον Stallman γράφουν και για τους λόγους που η επιστροφή του είναι απαράδεκτη.

Σταμάτα με τον άκυρο χαρακτηρισμό. Γιατί έχουν ευθύνες και σε ποιο θέμα; Προκλήθηκε κάποια αρνητική συνέπεια από την επιστολή; Έβλαψαν κάποιον; Η παρουσία τους ζημιώνει το ελεύθερο λογισμικό (που παράγουν οι ίδιοι, αν μη τι άλλο);

Αν θέλεις, διάβασε ολόκληρη τη δήλωση του FSFE και το σχόλιο του @Asfodelus παραπάνω. Εγώ δε μπορώ να συνεχίσω να εξηγώ τα αυτονόητα. Καλή σου ημέρα.

Aυτο ακριβως επιχειρεις να κανεις (παρομοιως και με το ignoratio elenchi που μου απεδωσες ενω σε σενα ταιριαζει) και αυτα που μου προσαπτεις δεν ειναι φιλοφρονησεις και στοχο εχουν την πλανη…

Οτι εκφραζω απολυτοτητα ειπες και τωρα το αλλάζεις επιχειρωντας και παλι πλανη
Θα συμφωνησω με τη σειρα μου ότι τα γραπτα από πανω μενουν για του λογου το αληθες

Ακομα περιμενω τον εγκυρο χαρακτηρισμο καποιου που εκπεμπει μισος. Τα υπολοιπα και εγω τα θεωρω αυτονοητα και βαριεμαι να τα εξηγησω άλλη μια φορα. Καλη σου μερα.

Και τα δύο είπα, σε διαφορετικά σχόλια. Αντιλαμβάνεσαι ότι σου απαντούσα σε διαφορετικά πράγματα;

Θα σου τον δώσω αμέσως μόλις μας αποδείξεις ότι υπάρχει μίσος στη συγκεκριμένη υπόθεση.

Αυτό που προσπαθείς να προτάξεις αντεπιχείρημα αλλά αμέσως μετά ισχυρίζεσαι ξανά πράγματα χωρίς αποδείξεις είναι κουραστικό, αλήθεια. Παράθεσε ρε φίλε ένα, μόνο ένα στοιχείο για αυτά που ισχυρίζεσαι, να κάνουμε σοβαρή κουβέντα. Το εννοώ με απολύτως καλή πρόθεση αυτό.

Έχουμε χαλάσει και οι δύο ένα νήμα για να απαντάω σε προσωπικές σου εκτιμήσεις. Δεν πάει άλλο.

Παλι τα ιδια; Σου ξαναβαζω το ιδιο παραθεμα

Το οποιο αυτη τη φορα θα στο αντιπαραβαλω με το κειμενο του fsfe που αναφερθηκε παραπανω. Το δευτερο εκπεμπει μια βαθια απογοητευση. Το πρωτο εκπεμπει μισος γιατι θελει να αποπεμψει καποιους ανθρωπους μονο και μονο επειδη ηταν μαζι με τον σταλμαν για χρονια (ή αποδιδω τοσο λαθος το «enabled and empowered»; ). Εγω αλλιως δε μπορω να το εξηγησω. Εσυ αν δε θεωρεις οτι εκπεμπει μισος, τι θεωρεις οτι εκπεμπει; Ειλικρεινα θελω να μαθω, για να δω τι νοοτροπια ειναι αυτη που φαινεται πως θεωρει οτι δεν τρεχει τιποτα με αυτο και δε βλαπτει ουτε εχει αρνητικη επιπτωση πουθενα, οπως επισης σχετικα με αυτη τη νοοτροπια, οτι δεν ειναι στρεβλωτικα για την προσωπικοτητα του συνομιλητη του, το να του αποδιδοντε διαφορες υποθεσεις που στηριζοντε μονο στη φαντασια αυτου που τα λεει και τα οποια εκφραζοντε ως βεβαιοτητες και που κατα τα άλλα θελει και αποδειξεις απο τον άλλο ομως (για τις αποδειξεις παρακατω)

Ειλικρεινα σε χανω. Σε ποιο σχόλιο εκφραζω απολυτοτητα για την οποια θελεις αποδειξεις; Εκει που εκφραζω καχυποψια; εκει που λεω «πιστευω και φαινεται»; Θελεις αποδειξεις για καποια υποθεση που βασιζω σε καποιο συλλογισμο που μου κολλαει λογικα και το παρουσιαζω ως ενδεχομενο; οπως για παραδειγμα, οτι φαινόμενα, του τυπου master and slave που εγινε worker, τα σχολια στον κωδικα του πυρηνα και αλλου με λεξεις μη αποδεκτες πια, οι κατηγοριες για τον λινους που βριζει και τελικως και για πραματα που ειπε ή εκανε απο το 1970 και μετα σταλμαν, εμφανιζοντε απο τοτε χρονικα που εμφανιζοντε και αντιδρασεις για τα identity politics γενικοτερα; Μηπως επειδη αναρωτηθηκα αν ποσοι ειναι εξ αμερικης και για το αν εχει σχεση με το γεγονος οτι γινεται χαμος στην αμερικη σχετικα με τετοια θεματα; Μηπως επειδη αναρωτηθηκα αν καποια μεγαλη δωρεα μπορει να ειναι και σχετικη με τα identity politics; Για ποιο πραγμα θελεις αποδειξεις;

Το νημα χαλαει, λεω εγω, οταν αρχιζουμε να μεταπηδαμε απο το θεμα συζητησης, στο να αναφερομαστε στο συνομιλητη μας και στον χαρακτηρα του, συμφωνα με το τι φανταζομαστε εμεις για αυτον και να βγαζουμε συμπερασματα απο αυτο και για το θεμα. Σε καλω λοιπον αν εχεις καλη προθεση οπως λες να σταματησεις να το κανεις αυτο, γιατι το κανεις γενικα αυτο και κατ’εξακολουθηση. Ουτε σε τιμα, ουτε σε βοηθα, ουτε ειμαστε σε γκρουπ σοσιαλ μυδια που προβαλει ο καθενας την περσόνα του.

Και στην άλλη όχθη

Κι όμως, στο ίδιο κείμενο το FSFE αναφέρει την ίδια βάση του προβλήματος με την ανοιχτή επιστολή (δεύτερη παράγραφος), ζητάει και αυτό την παραίτηση του Stallman από οτιδήποτε έχει να κάνει με το FSF και λέει ότι δε μπορεί να συνεργαστεί με το FSF και οποιονδήποτε άλλον οργανισμό όπου ο Stallman έχει ηγετική θέση (τέταρτη παράγραφος). Πώς λοιπόν εδώ αντιλαμβάνεσαι απλά απογοήτευση αλλά όχι μίσος;

Επίσης, ναι, αποδίδεις λανθασμένα τη φράση (αν σε βοηθάει, το ρήμα «enable» στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει «δίνω τη δυνατότητα σε κάποιον να κάνει κάτι, είτε βοηθώντας τον ενεργά είτε αποφεύγοντας να τον εμποδίσω») και βγάζεις ένα συμπέρασμα που δεν προκύπτει από πουθενά. Στην ανοιχτή επιστολή ζητούν την απομάκρυνση συγκεκριμένα του συμβουλίου του FSF και όχι οποιουδήποτε μπορεί να βρίσκεται στο FSF και να συνεργάστηκε με τον Stallman, για τον λόγο ότι θεωρούν πως εκείνοι του έδωσαν τη δυνατότητα να κάνει αυτά για τα οποία κατηγορείται και, φυσικά, εκείνοι αποφάσισαν να τον επαναφέρουν. Το γράφουν ξεκάθαρα. Μπορεί κάποιος να διαφωνεί με αυτό που ζητούν ή με τον λόγο για τον οποίο το ζητούν αλλά μίσος δεν προκύπτει από πουθενά ρε raik. Ας πουν και οι υπόλοιποι που διαβάζουν αν βλέπουν κάπου μίσος στο κείμενο.

Ένταση. Σημαντική διαφωνία με την απόφαση. Αίσθημα προδοσίας από την απόφαση αυτήν. Απέχθεια για τον Stallman. Εκατό άλλα πράγματα που δεν τα ξέρω γιατί δεν είμαι στο κεφάλι τους. Όχι μίσος.

Αν ρωτάς σοβαρά, θα σου απαντήσω σοβαρά με μια ενδεικτική αποστροφή του λόγου σου:

Εδώ κάνεις τα εξής:

  1. υβρίζεις απρόκλητα ανθρώπους που δε γνωρίζεις καν, ορισμένοι από τους οποίους αναπτύσσουν ακόμα και το λογισμικό που χρησιμοποίησες για να το κάνεις.
  2. συνεχίζεις με το λανθασμένο συμπέρασμα ότι «κυνηγάνε φίλους και γνωστούς», ενώ αναφέρονται αποκλειστικά και ξεκάθαρα στο συμβούλιο του FSF και με τη θεσμική του θέση.
  3. κλείνεις με το επίσης λανθασμένο συμπέρασμα «για να τους αφανίσουν από το χώρο», ενώ ζητούν απλά απομάκρυνση από το FSF, όχι από το ελεύθερο λογισμικό.

Όλη αυτή η φράση δεν εμπεριέχει πουθενά την παραμικρή ένδειξη ότι σκέφτεσαι «ρε, μήπως δεν είναι έτσι ακριβώς;», και δεν είναι η μόνη. Πιστεύω λοιπόν ότι σου εξήγησα επαρκώς και εύχομαι να καταλάβεις.

Αν είχες αποδείξεις για κάποια υπόθεση, τότε θα έπαυε να ήταν υπόθεση. Για να μιλήσουμε σοβαρά όμως, ο γραπτός λόγος δε λειτουργεί όπως ο προφορικός. Δε σε βλέπω και δεν έχω ιδέα πώς εννοείς οτιδήποτε γράφεις και τι σκέφτεσαι. Είναι άλλο το να γράφεις «θεωρώ ότι ο τάδε είναι το Χ και κάνει το Ψ» με βάση τον Ω συλλογισμό (ο οποίος μπορεί να είναι σωστός αλλά μπορεί να είναι και ελάχιστα ή σημαντικά λανθασμένος) και εντελώς διαφορετικό το να γράφεις και να επαναλαμβάνεις «ο Χ κάνει το Ψ» σκέτο. Η δεύτερη περίπτωση είναι απολυτότητα και η απολυτότητα ενισχύεται δια της επαναλήψεως. Πιστεύω ότι μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά.

Ούτε από το θέμα της συζήτησης μεταπήδησα ούτε στον χαρακτήρα σου αναφέρθηκα (δε σε ξέρω) ούτε έβγαλα κάποιο συμπέρασμα. Αυτό που είπα είναι ότι, αν θεωρείς πως ένα απλό γράμμα είναι «κυνήγι» (το οποίο είναι υπερβολικό, προφανώς), τότε φαντάζομαι τι θα πιστεύεις ότι είναι μια «ζωντανή» διαφωνία σε έντονο ύφος. Φαντάζομαι, δε συμπεραίνω. Και το τι φαντάζομαι εγώ δε λέει απολύτως τίποτα για τον χαρακτήρα σου. Όσο για την καλή μου πρόθεση, σκέψου απλά ότι αντί να σε χαρακτηρίσω κάπως ή να πάψω να απαντάω (όπως συνηθίζεται στους διαδικτυακούς «διαλόγους») κάθομαι και σου εξηγώ αναλυτικά τα σημεία στα οποία λανθάνεις, παρέχοντας πρόσθετες πληροφορίες. Αν θεωρείς ότι αυτό είναι προβολή της περσόνας μου, σηκώνω τα χέρια ψηλά, ειλικρινά.


Στο σημείο αυτό και για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, να πω ότι σε αντίστοιχη ψηφοφορία στο μπλε πουλάκι το αποτέλεσμα ήταν αντίστροφο:

stallman-vote

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Ας αποφασίσει ο καθένας τι σημαίνει για τον ίδιο. Για εμένα σημαίνει ότι δεν αντιλαμβάνονται όλη την κατάσταση με τον ίδιο τρόπο (όποιος κι αν είναι αυτός) και αυτή η διχογνωμία ίσως δημιουργήσει σοβαρότερα προβλήματα στο μέλλον του ελεύθερου λογισμικού.