Ραδιοφωνικός σταθμός e-radio και site

Mπήκα στο invitation αλλά πως συνεχίζουμε ?

Κοιτα καταρχην θελει καποιες ρυθμισεις στο κορντ για την φωνη … οποτε πας κατω χαμηλα και μπαινεις ρυθμ και πας φωνη και ηχος εκει θα βαλεις να μιλας με push-to-talk για να μπεις στα καναλια φωνης … μετα οταν στην ταβερνα που ειμαστε μαζεμενοι κανεις δεξι κλικ στο user Radio και του χαμηλωνεις την ενταση να μας ακους … (θελει 3 ευρω το μηνα και δεν εχω αποφασισει ακομα να θα παρω το ρομποτ)

Τα καναλια πατας στο λογοτυπο του Απταλικου και θα ανοιξουν δεξια … πατας οχι στους χρηστες για να μπεις αλλα στο ιδιο το καναλι
Το καναλι φωνης Απταλικο δουλευει και χωρις Push …

1 «Μου αρέσει»

Εγώ θα παραθέσω την νομική μου άποψη, μιας και τυγχάνει να είμαι δικηγόρος. Δεν υπάρχει περιορισμός στο να εκπέμπεις διαδικτυακά την φωνή σου ή υλικό χωρίς copyright. Για μουσική ωστόσο η οποία τυγχάνει προστασίας σχετικά με τα πνευματικά της δικαιώματα, θα χρειαστείς άδεια από τον αρμόδιο φορέα. Τα πρόστιμα είναι αρκετά τσουχτερά!

4 «Μου αρέσει»

Γεια σας, μόλις τώρα βρήκα αυτή την φόρμα. Προσπαθώ κι εγώ να βρώ τρόπο να κάνω web radio και με απασχολεί πολύ το νομικό κομμάτι.
Πως βγαίνει μια τέτοια άδεια, εχω ψάξει παντού στη νομοθεσία και δεν έχω βγάλει άκρη. Παλιά ήταν η ΑΕΠΙ, τώρα τι υπάρχει; Πόσο πληρώνεις; Πως έχει η διαδικασία γενικά;

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Nota_Ham στην παρέα μας :hugs:. Ο ειδικός σε αυτήν την περίπτωση είναι ο @anon21236004 που διατηρεί δικό του online radio αλλά και ο @Lambros_Kastrinakis που έχει αρκετή τεχνογνωσία πάνω στο αντικείμενο

2 «Μου αρέσει»

Καλημερα! θελω και εγω να στησω ενα δικο μου web radio με αλλους 2 φιλους!
Μπορεις να με βοηθησεις? εχω διαφορες αποριες κυριως με τα πνευματικα δικαιωματα!
Επισης θα ηθελα να μαθω τι χρειαζεται για τον εξοπλισμο και το κοστος λειτουργειας!
Ευχαριστω!

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @arisath στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω Πολυ billniakas!

Αν θέλεις λεπτομέρειες μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιον provider που παρέχει υπηρεσίες radio. Αυτό δεν το λέω γιατί δε θέλω να απαντήσω αλλά γιατί δεν μπορώ να απαντήσω εφόσον δεν ξερω τι θέλετε να κάνετε. Ένα παιδί στο insomnia aris και αυτός με ρώτησε ακριβώς το ίδιο. Εγω πχ είμαι 100% νόμιμος αλλά εγω δε βγάζω λεφτά και έχω τα © ότι περιεχομένου προβάλλω. Αν θες να κάνεις μια αρχή δες στους providers έχουν στήσει τέτοια radio. Επίσης πολλά ραδιόφωνα φορολογούνται γιατί έχουν διαφημίσεις. Εσύ στο site θες να βγάλεις λεφτά ? Εγώ δε βγάζω.
Το κόστος ξεκινάει από 20€/έτος και φτάνει ως και 500€ ανάλογα τι θες.

1 «Μου αρέσει»

Η ιδεα ειναι ενα web radio με 2 διαφορετικους σερβερ ενα για ελληνικη και εναν για ξενη μουσικη με καλη ποιοτητα ηχου και οριο 1000 ακροατες αρχικα! Δεν ξερω τι πρεπει να πληρωνουμε για δικαιωματα για να παιζουμε οτι θελουμε!επισης καποα στιγμη θελουμε να βαλουμε διαφημισεις οπως και να βρουμε σπονσορες!
Θα ηθελα να μαθω και για το στησιμο linux web radio ειδα πολλους να το προτεινουν!
ξερω οτι ειναι αρκετα δυσκολο θεμα και οτι ειναι κουραστικο να τα εξηγεις!
Θα προσπαθησω να μαθω πληροφοριες απο παροχους ραδιο να δω τι πακετα εχουν μην σε κουραζω και πολυ!
μονο μια ερωτηση αν μπορεις να μου πεις…αξιζει σαν ιδεα αργοτερα να βγαλεις και ενα κερδος? περα απο την αγαπη και το χομπυ για την μουσικη?
Ευχαριστω!

Ο @Lambros_Kastrinakis έχει κάτι ανάλογο στην Κρήτη, πιστεύω ότι μπορεί να σε διαφωτίσει σχετικά

@Lambros_Kastrinakis Maζι με 2 φιλους θελουμε να στησουμε ενα web radio με 2 διαφορετικους σερβερ ενα για ελληνικη και εναν για ξενη μουσικη με καλη ποιοτητα ηχου και οριο 1000 ακροατες αρχικα! Δεν ξερω τι πρεπει να πληρωνουμε για δικαιωματα για να παιζουμε οτι θελουμε!επισης καποα στιγμη θελουμε να βαλουμε διαφημισεις οπως και να βρουμε σπονσορες!
Θα ηθελα να μαθω και για το στησιμο linux web radio ειδα πολλους να το προτεινουν!
ξερω οτι ειναι αρκετα δυσκολο θεμα και οτι ειναι κουραστικο να τα εξηγεις!
Θα προσπαθησω να μαθω πληροφοριες απο παροχους ραδιο να δω τι πακετα εχουν μην σε κουραζω και πολυ!
μονο μια ερωτηση αν μπορεις να μου πεις…αξιζει σαν ιδεα αργοτερα να βγαλεις και ενα κερδος? περα απο την αγαπη και το χομπυ για την μουσικη?
Ευχαριστω!Μαζι με 2 φιλους θελουμε να κανουμε ενα web radio με 2 διαφορετικους σερβερ ενα για ελληνικη και εναν για ξενη μουσικη με καλη ποιοτητα ηχου και οριο 1000 ακροατες αρχικα! Δεν ξερω τι πρεπει να πληρωνουμε για δικαιωματα για να παιζουμε οτι θελουμε!επισης καποα στιγμη θελουμε να βαλουμε διαφημισεις οπως και να βρουμε σπονσορες!
Θα ηθελα να μαθω και για το στησιμο linux web radio ειδα πολλους να το προτεινουν!
ξερω οτι ειναι αρκετα δυσκολο θεμα και οτι ειναι κουραστικο να τα εξηγεις!
Θα προσπαθησω να μαθω πληροφοριες απο παροχους ραδιο να δω τι πακετα εχουν μην σε κουραζω και πολυ!
μονο μια ερωτηση αν μπορεις να μου πεις…αξιζει σαν ιδεα αργοτερα να βγαλεις και ενα κερδος? περα απο την αγαπη και το χομπυ για την μουσικη?
Ευχαριστω!

Eμένα δε με κουράζεις. Δεν τα ξέρω και όλα μη νομίζεις. Μαθαίνω και εγω.
Εγώ μαζί με άλλους κάνουμε μια εκπομπή την οποία μετά ανεβάζω στο mixcloud. Το ραδιο γίνεται για την εκπομπή.

Λοιπόν η όλη φάση είναι το interface. Άλλο interface έχει το everestcast, άλλο το azuracast ή το centovacast. To κάθε ένα έχει τα δικά του + και -.
Κάθε πάροχος σου συστήνει αυτό με το οποίο θα έχει μεγαλύτερο κέρδος. Μπορεί να είναι το ευκολότερο αλλά μπορεί και το καλύτερο. Μπορεί πάλι εσένα να μη σε βολεύει.

Θέλεις ένα autodj υπηρεσία που παίζεις 24 ώρες το 24ωρο μουσική άσχετα αν κλέινεις το pc σου.

ΑΝ θέλεις δυο servers μιλάμε για 2 διαφορετικά ραδιόφωνα. Εκτός αν αλλάζεις την playlist ανα τόσες μέρες, ώρες κ.ο.κ Δηλαδή αυτά τα ρυθμίζεις στο interface.

Κάθε server που αγοράζεις έχει μια διεύθυνση και ένα κωδικό. Αυτά τα περνάς στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς αν θέλεις να κάνεις live stream. ΑΝ όχι απλά αφήνεις το autodj να παίζει τη μουσική σου.

Αν θέλεις να βγάλεις λεφτά πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά και να βάλεις διαφημίσεις. Εκεί όμως είναι η φορολογία και όλα που βάζεις τα κάνεις για να προσελκύσεις κόσμο. Άρα ξεχνάς και τους 1000 ακροατές ως ταβάνι.

Έχε στο νού σου οτι θέλεις μια καλή διανομή να έχει γερά αποθετήρια για να μπορείς να έχεις υλικό να βάζεις και να πειραματίζεσαι. Εγώ είχα και έχω linux mint για εκεί αλλά άνετα μπορούσα να έχω και άλλες διανομές. Τι εννοώ να βάζεις ? Να δοκιμάσεις ποιο πρόγραμμα σε βολεύει για live streaming. Να έχεις ευκολία στο στήσιμο του σταθμού. Λογότυπα και άλλα να τα κάνεις εσύ. Αυτά αν είναι να βγάλεις λεφτά τα κοιτάς.

Αν είναι να κάνεις το κέφι σου δεν σε απασχολούν αυτά.

Αν παλι θες να στησεις μόνος σου τον server θέλει διάβασμα και υπομονή. Αφού τον στήσεις έχεις και την επιλογή να δεις όλα όσα προανέφερα για εκπομπή απλά δεν θα είναι αυτοματοποιημένα όσο αν πάρεις κάτι έτοιμο.

Δε με κουράζεις αλλά αν θες φτηνά μπορείς να δεις και στο magicstreams, multihosting ή κάτι από εξωτερικό όπως a2 hosting, pocohosting κ.λ.π
Εσυ αποφασίζεις. Στο youtube έχει οδηγούς βήμα βήμα πως στήνουν το δικό τους e-
radio.

3 «Μου αρέσει»

Σε Ευχαριστω πολυ για ολα! ενας γνωστος μου εκανε προσφατα εναν σταθμο που μου αρεσε παρα πολυ σαν ιδεα και σχεδιασμος! Λεγεται https://mykonosliveradio.com/#
Αν θελεις ριξτου μια ματια
κατι τετοιο θελω και εγω να φτιαξω περιπου!

3 «Μου αρέσει»

άρα είσαι το παιδί από το insomnia…
στα είχα πει κι ολας

ναι! δεν το ειχα καταλαβει οτι με ρωτησες συγνωμη!

1 «Μου αρέσει»

Μια βοήθεια (συνοπτικά) απο όσο το έχω ψαξει:

Βασικές Αρχές Πνευματικής Ιδιοκτησίας

Σύμφωνα με το Νόμο 2121/1993 «οι πνευματικοί δημιουργοί, με τη δημιουργία του έργου, αποκτούν πάνω σε αυτό πνευματική ιδιοκτησία, που περιλαμβάνει…το δικαίωμα της εκμετάλλευσης του έργου ( περιουσιακό δικαίωμα) και το δικαίωμα της προστασίας του προσωπικού τους δεσμού προς αυτό (ηθικό δικαίωμα).

Το πνευματικό δικαίωμα αποκτάται αυτοδικαίως χωρίς να απαιτείται αίτηση του δημιουργού ή καταχώριση του έργου σε κάποια υπηρεσία και αυτομάτως μπορεί να ασκηθούν τόσο το περιουσιακό δικαίωμα και οι εξουσίες που απορρέουν από αυτό, όσο και το ηθικό δικαίωμα. Πιο συγκεκριμένα:

Περιουσιακό Δικαίωμα.

Το περιουσιακό δικαίωμα δίνει στο δημιουργό την εξουσία να επιτρέπει ή να απαγορεύει κάθε δημόσια χρήση του έργου του, κρατώντας ουσιαστικά για τον εαυτό του την αξίωση αμοιβής μέσω της εμπορικής εκμετάλλευσής του.

Επιμέρους εξουσίες

Το περιουσιακό δικαίωμα χωρίζεται κι αυτό με τη σειρά του σε επιμέρους εξουσίες. Η διάκριση αυτή είναι σημαντική, γιατί ο νόμος επιτρέπει ρητά τη χωριστή εκμετάλλευση κάθε μιας από τις εξουσίες αυτές. Ο δημιουργός μπορεί συνεπώς να μεταβιβάσει ή να παραχωρήσει άδεια εκμετάλλευσης μόνο για μία ή για κάποιες από αυτές τις εξουσίες, κρατώντας τις άλλες για τον εαυτό του ή παραχωρώντας τις σε άλλους. Οι κυρίως επιμέρους εξουσίες (τρόποι εκμετάλλευσης) είναι:

  • Η εγγραφή: η εξουσία εγγραφής είναι η εξουσία να αποτυπωθεί μια εκτέλεση του έργου σε ένα υλικό υπόστρωμα (π.χ. η ηχογράφηση μιας μουσικής σύνθεσης). Η εξουσία αυτή αναφέρεται σε έργα που δεν προϋποθέτουν την εγγραφή για την ίδια τους τη δημιουργία (π.χ. οπτικοακουστικά έργα), αλλά σε έργα που προϋπάρχουν της εκτέλεσης και εγγραφής (μουσική σύνθεση, θεατρικό έργο, χορογραφία κλπ.)
  • Η αναπαραγωγή: η εξουσία αναπαραγωγής είναι η εξουσία να παραχθούν νέα σταθερά υλικά υποστρώματα, τα οποία επαναλαμβάνουν την υλική ενσωμάτωση του έργου (φωτοτυπίες, CD, εκτύπωση βιβλίων, αντιγραφή ζωγραφικών πινάκων, στη μνήμη του υπολογιστή κλπ.). Αναπαραγωγή είναι και η τοποθέτηση ενός έργου (uploading) σε έναν server, καθώς και το κατέβασμα (downloading) και αποθήκευση του αντιτύπου (μέσω διαδικτύου) στον υπολογιστή του χρήστη.
  • Η δημιουργία παράγωγου έργου: η εξουσία δημιουργίας παράγωγου έργου καλύπτει τη μετάφραση, τη διασκευή, τη μετατροπή (π.χ. από βιβλίο σε ταινία) κλπ. του αρχικού έργου. Καταλαμβάνει όμως μόνο τη δημόσια χρήση του παράγωγου έργου. Ο δημιουργός δεν μπορεί να απαγορεύσει την ιδιωτική μετάφραση του έργου του, μόνο τη δημόσια χρήση αυτής της μετάφρασης.
  • Η διανομή: η διανομή αφορά τη θέση σε κυκλοφορία ήδη (νόμιμα ή παράνομα) αναπαραχθέντων αντιτύπων. Ο δημιουργός έχει την εξουσία να αποφασίζει αν και πώς θα διανεμηθούν τα αντίτυπα του έργου του.
  • Η εκμίσθωση και ο δημόσιος δανεισμός: η πώληση ενός (ή περισσοτέρων) αντιτύπων δε δίνει την εξουσία στον αγοραστή να τα εκμισθώνει (νοικιάζει σε άλλους) δημόσια. Η εκμίσθωση και ο δημόσιος δανεισμός (π.χ. από βιβλιοθήκες) είναι χωριστή εξουσία του δημιουργού. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα βίντεο κλαμπ: η αγορά αντιτύπων μιας βιντεοκασέτας ή ενός DVD δεν παρέχει στον αγοραστή το δικαίωμα να τα νοικιάζει σε άλλους μέσω βίντεο κλαμπ, αλλά πρέπει να πάρει ειδική άδεια από το δημιουργό προς τούτο.
  • Η δημόσια εκτέλεση και παρουσίαση: ο δημιουργός έχει τη χωριστή εξουσία να επιτρέπει ή να απαγορεύει το να καθίσταται το έργο του προσιτό στο κοινό. Η δημόσια εκτέλεση και η παρουσίαση σε αντίθεση με την αναπαραγωγή δεν αφορούν τη δημιουργία νέων υλικών φορέων του έργου (φωτοτυπία, αντιγραφή CD). Η δημόσια εκτέλεση είναι η παρουσίαση στο κοινό με την παρεμβολή συνήθως κάποιου άλλου καλλιτέχνη και ενδεχομένως κάποιου μηχανήματος (δημόσια εκτέλεση ενός θεατρικού από έναν ηθοποιό ή μιας σύνθεσης από ένα μουσικό ζωντανά ή με δημόσια εκτέλεση ηχογράφησης).
  • Η ραδιοτηλεοπτική μετάδοση: είναι η χωριστή εξουσία του δημιουργού να απαγορεύει τη μετάδοση του έργου του μέσω τηλεόρασης (επίγειας ή δορυφορικής) και ραδιοφώνου. Είναι διαφορετική εξουσία από τη δημόσια εκτέλεση.

Ηθικό Δικαίωμα

Το ηθικό δικαίωμα του δημιουργού προέρχεται κι αυτό από την ανθρωπιστική αντίληψη για την πνευματική ιδιοκτησία και είναι άγνωστο (τουλάχιστον σε τέτοιο εύρος) στο αγγλοσαξωνικό σύστημα του copyright . Βασική παραδοχή είναι ότι ο δημιουργός έχει έναν ιδιαίτερο δεσμό με το δημιούργημά του πέρα από το δικαίωμα οικονομικής εκμετάλλευσης. Το έργο αποτελεί εξωτερίκευση της προσωπικότητάς του. Έχει και αυτό, όπως και το περιουσιακό δικαίωμα, επιμέρους εκφάνσεις. Είναι όμως, σε αντίθεση με το περιουσιακό δικαίωμα, αμεταβίβαστο και ο δημιουργός δεν μπορεί να παραιτηθεί από αυτό. Το ηθικό δικαίωμα, σε αντίθεση με το περιουσιακό, δε μεταφράζεται σε επιπλέον αμοιβή του δημιουργού, δεν εξαγοράζεται . Οι επιμέρους εξουσίες που απορρέουν από το ηθικό δικαίωμα είναι:

  • Η δημοσίευση: ο δημιουργός έχει το δικαίωμα να αποφασίσει αν, πότε και πώς θα δημοσιεύσει το έργο του. Οποιαδήποτε πράξη ή συμφωνία που θα τον υποχρεώνει ή θα του απαγορεύει τη δημοσίευση του έργου του αντίκειται στο ηθικό του δικαίωμα. Η εξουσία αυτή αφορά φυσικά μόνο την πρώτη δημοσίευση: αν συγγραφέας παραχωρήσει σε εκδοτικό οίκο αποκλειστική άδεια να εκδώσει έργο του, δεν μπορεί κατόπιν επικαλούμενος το ηθικό του δικαίωμα να αποφασίσει κατά παράβαση της συμφωνίας με τον εκδοτικό οίκο να παραχωρήσει τα δικαιώματα και σε άλλον εκδότη. Απορρέει όμως από το ηθικό δικαίωμα του δημιουργού η υποχρέωση του εκδότη-αποκλειστικού αδειούχου να εκδώσει το έργο μέσα σε εύλογο χρόνο.
  • Η πατρότητα: ο δημιουργός έχει πάντοτε την αξίωση να γίνεται μνεία του ονόματός του σε κάθε αντίτυπο του έργου του ή σε κάθε δημόσια παρουσίαση/εκτέλεσή του. Αντίστοιχα έχει δικαίωμα να κρατάει την ανωνυμία του ή να χρησιμοποιεί ψευδώνυμο. Είναι άκυρη π.χ. η συμφωνία να συγγράψει κάποιος τμήματα βιβλίου (ακόμη και με αμοιβή) με τον όρο να μην αναφέρεται το όνομά του.
  • Η ακεραιότητα του έργου: ο δημιουργός έχει την εξουσία να απαγορεύσει την αλλοίωση ή μετατροπή του έργου του, ακόμη κι αν ο υλικός φορέας δεν του ανήκει πλέον. Προσβολή του δικαιώματος στην ακεραιότητα έχει θεωρηθεί για παράδειγμα στη Γαλλία ο χρωματισμός παλαιών ασπρόμαυρων ταινιών.
  • Η προσπέλαση στο έργο: ο δημιουργός έχει το δικαίωμα να επικοινωνεί με το έργο του ακόμα και μετά την πώλησή του. Ένας ζωγράφος έχει π.χ. δικαίωμα πρόσβασης στα έργα του ακόμη κι αν βρίσκονται σε μια ιδιωτική συλλογή, στην οποία δεν έχει πρόσβαση το κοινό, και ο κύριος του έργου αντίστοιχα έχει υποχρέωση να επιτρέπει και να ανέχεται την πρόσβαση του δημιουργού.
  • Την υπαναχώρηση: ειδικά για τα έργα λόγου ή επιστήμης ο νόμος αναγνωρίζει στο δημιουργό το δικαίωμα να υπαναχωρήσει από συμβάσεις μεταβίβασης των δικαιωμάτων του ή εκμετάλλευσης του έργου του, αν έχουν μεταβληθεί οι πεποιθήσεις του ή οι περιστάσεις και μόνο έτσι μπορεί να προστατευθεί η προσωπικότητά του.

Περιορισμοί Των Πνευματικών Δικαιωμάτων

Το δικαίωμα πνευματικής ιδιοκτησίας έχει περιορισμούς, οι οποίοι σκοπό έχουν να συμβιβάσουν την προστασία του δημιουργού με το δικαίωμα του χρήστη να απολαμβάνει το αποκτηθέν αντίτυπο ή δημιούργημα και με το δημόσιο συμφέρον. Η ελληνική νομοθεσία περιέχει συγκεκριμένες εξαιρέσεις που προβλέπει ρητά ο νόμος. Χρήσεις πέρα από αυτές τις εξαιρέσεις συνιστούν προσβολή του δικαιώματος του δημιουργού. Οι περιορισμοί αφορούν μόνο το περιουσιακό δικαίωμα. Το ηθικό δικαίωμα του δημιουργού πρέπει πάντοτε να γίνεται σεβαστό . Οι πιο σημαντικές εξαιρέσεις κατά το ελληνικό δίκαιο είναι:

Αναπαραγωγή Για Ιδιωτική Χρήση

Η πιο βασική εξαίρεση είναι η χρήση εντός της ιδιωτικής σφαίρας του κατόχου νόμιμου αντιτύπου του έργου. Ο χρήστης μπορεί να το αναπαράγει χωρίς να χρειάζεται να καταβάλλει αμοιβή. Ιδιωτική είναι η χρήση που γίνεται εντός του οικογενειακού και στενού κοινωνικού περιβάλλοντος. Παρ’ όλα αυτά η ιδιωτική χρήση δεν επιτρέπεται να παρεμποδίζει την κανονική εκμετάλλευση του έργου. Ως παράδειγμα ιδιωτικής αναπαραγωγής που παρεμποδίζει την κανονική εκμετάλλευση του έργου αναφέρει ο νόμος την αναπαραγωγή αρχιτεκτονικού έργου σε μορφή κτιρίου (επιτρέπεται συνεπώς η ιδιωτική αναπαραγωγή αρχιτεκτονικών σχεδίων μόνο ως φωτοτυπία των σχεδίων και ποτέ ως κατασκευή βάσει αυτών των κτιρίων).

Παράθεση Αποσπασμάτων

Επιτρέπεται χωρίς άδεια του δημιουργού και χωρίς καταβολή αμοιβής η αναπαραγωγή σύντομων αποσπασμάτων έργων με σκοπό την υποστήριξη της γνώμης αυτού που αναπαράγει το απόσπασμα ή την κριτική της γνώμης του αρχικού δημιουργού και μόνο στο βαθμό που η αναπαραγωγή δικαιολογείται από το σκοπό αυτόν. Η εξαίρεση αυτή δεν αφορά μόνο έργα του λόγου. Δικαιολογείται από το γεγονός ότι τα πνευματικά δημιουργήματα συνήθως στηρίζονται σε προγενέστερά τους (η πνευματική δημιουργία αποτελεί συνέχεια και ο κάθε δημιουργός χτίζει στην προϋπάρχουσα γνώση ή δημιουργία), οπότε πρέπει να είναι δυνατός ο διάλογος μεταξύ των δημιουργών. Για να εξασφαλιστεί το ηθικό δικαίωμα του αρχικού δημιουργού, ο νόμος ορίζει ότι η παράθεση του αποσπάσματος πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού και του εκδότη, εφόσον τα ονόματα αυτά εμφανίζονται στην πηγή.

Χρήση Για Λόγους Ενημέρωσης

Επιτρέπεται η αναπαραγωγή λόγων, αγορεύσεων, κηρυγμάτων κλπ. από μέσα μαζικής ενημέρωσης για λόγους ενημέρωσης του κοινού επί επίκαιρων γεγονότων, καθώς και περιλήψεων ή αποσπασμάτων διαλέξεων που έγιναν δημόσια. Επίσης επιτρέπεται η αναπαραγωγή και μετάδοση από ΜΜΕ έργων που παρουσιάζονται δημόσια, στο βαθμό που είναι απαραίτητες για λόγους περιγραφής επίκαιρων γεγονότων και ενημέρωσης του κοινού.

Πως Μπορώ Να Κάνω Εκκαθάριση Του Υλικού Μου Από Πνευματικά Δικαιώματα

Αν στο έργο μας έχει χρησιμοποιηθεί υλικό τρίτων θα πρέπει να γνωρίζουμε αρχικά αν η χρήση του είναι νόμιμη ή όχι. Για να είναι νόμιμη η χρήση του θα πρέπει να εμπίπτει σε έναν από τους περιορισμούς που αναφέρθηκαν παραπάνω. Συνοπτικά εάν παραθέτουμε αποσπάσματα με σκοπό την υποστήριξη της γνώμης ή την κριτική επί αυτής χωρίς να θίγεται το ηθικό δικαίωμα του δημιουργού επί του έργου του και με την προϋπόθεση ότι αναφέρεται σαφώς η πηγή και τα ονόματα δημιουργού και εκδότη δε χρειάζεται να αλλάξουμε κάτι. Επίσης πρέπει να γνωρίζουμε ότι η πνευματική ιδιοκτησία, διαρκεί όσο η ζωή του δημιουργού και 70 χρόνια μετά το θάνατό του. Συνεπώς είναι δυνατή η δημοσίευση των άρθρων π.χ. του Albert Einstein χωρίς την υποχρέωση καταβολής δικαιωμάτων χρήσης.

Για οτιδήποτε θεωρώ ότι δεν έχω άδεια χρήσης, συνεπώς και δημοσίευσης θα πρέπει:

  • Να το διαγράψω: Υπάρχουν πιθανότητες που το υλικό δεν προσδίδει κάτι καινούργιο στο σύνολο του έργου που έχει δημιουργηθεί συνεπώς η διαγραφή του να μας απαλλάσσει από οποιαδήποτε άλλη διορθωτική ενέργεια χωρίς όμως να μειώνει την αξία του συνολικού έργου.
  • Να το αντικαταστήσω: Η ανάπτυξη ανοικτών αδειών διάθεσης και εκμετάλλευσης υλικού στο ψηφιακό περιβάλλον οδήγησε στην ύπαρξη ενός τεράστιου όγκου πληροφορίας – επιστημονικής και μη – που διατίθεται ελεύθερα. Οι ανοικτές άδειες – τύπου Creative Commons – δε βασίζονται στην αποποίηση του πνευματικού δικαιώματος από τον δημιουργό αλλά στη χορήγηση άδειας για περαιτέρω χρήση με περιοριστικούς – ή μη – όρους. Στη σελίδα Πηγές Πληροφόρησης Ανοικτής Πρόσβασης | Ανοικτά Ακαδημαϊκά <br>Μαθήματα στο <br>Πανεπιστήμιο Πατρών θα βρείτε παρόχους υλικού που διατίθεται υπό τις άδειες CC και μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ελεύθερα ( προσοχή στις υποχρεώσεις που απορρέουν από τον τύπο της άδειας).
  • Να ζητήσω άδεια: Αυτή η επιλογή θεωρούμε ότι πρέπει να είναι η τελευταία τόσο λόγω του ότι θα είναι χρονοβόρα όσο και γιατί πιθανόν να συνοδεύεται από την υποχρέωση καταβολής κάποιων τελών χρήσης. Παρ’ όλ’ αυτά, θα πρέπει να εξεταστεί σε περιπτώσεις που το υλικό τρίτου θεωρούμε ότι είναι αναπόσπαστο κομμάτι του συνολικού έργου και του προσφέρει προστιθέμενη αξία.

Είναι ήδη κατανοητό ότι κάθε περίπτωση αποτελεί μία πρόκληση που πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Η νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα είναι τόσο αυστηρή από τη μία και ασαφής από την άλλη που οι περιπτώσεις να υπάρξει κάποιο σφάλμα είναι μεγάλες. Στη σελίδα FAQs θα αρχίσει να γίνεται σταδιακά μία ευρετηρίαση ερωταπαντήσεων σε θέματα που άπτονται των πνευματικών δικαιωμάτων με σκοπό την άμεση ενημέρωσή σας.

Βασικές αρχές Πνευματικής Ιδιοκτησίας | Ανοικτά Ακαδημαϊκά <br>Μαθήματα στο <br>Πανεπιστήμιο Πατρών

Οργανισμοί :

https://www.opi.gr

Licenses List | Creative Commons

Problem detected

Τα νέα για το άρθρο 13

https://openstandards.ellak.gr/2019/01/21/se-adiexodo-i-diapragmatefsis-gia-ta-pnevmatika-dikeomata-ke-ta-arthra-11-13/

και ένα σούπερ βιντεάκι για την διαφορά copyright - community

Άρθρα με μια ιστορικότητα για το θέμα των νόμων και της επικρατούσας κατάστασης για τα ραδιόφωνα την μουσική και τα πνευματικά και συγγενή δικαιώματα:

Από κάτω τα πιο παλιά προς τα πάνω τα πιο πρόσφατα

Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου 2019 14:32:11

Συμφωνία Κομισιόν - Ευρωκοινοβουλίου για την αμφιλεγόμενη οδηγία περί πνευματικών δικαιωμάτων στο διαδίκτυο

by ThePressProject

Το μέλλον των διαδικτυακών πνευματικών δικαιωμάτων αναμένεται να τροποποιηθεί δραστικά μετά τη συμφωνία μεταξύ ΕΚ και Συμβουλίου, πάνω στην επίμαχη Οδηγία Copyright. Η συμφωνία επιτεύχθηκε δύο χρόνια μετά την πρώτη εισαγωγή των μέτρων από την Κομισιόν. Όπως γράφει η ιστοσελίδα Euractiv, στο πλαίσιο της συμφωνίας, θα πρέπει οι μεγάλες διαδικτυακές πλατφόρμες να διαπραγματευθούν συμφωνίες αδειών με τους κατόχους δικαιωμάτων για την επαναδημοσίευση των έργων τους, και θα πρέπει να ελεγχθεί το περιεχόμενο στο YouTube, για να διασφαλιστεί ότι δεν υφίστανται παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.

13.02.2019

Δημοσιεύθηκαν στο ΦΕΚ οι διατάξεις που τροποποιούν το ΦΠΑ σχετικά με τις τηλεπικοινωνιακές, ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές ή ηλεκτρονικές υπηρεσίες από 1.1.2019

Taxheaven

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ ο νόμος 4591/2019 "Ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία: α) της Οδηγίας (ΕΕ) 2016/2102 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 26ης Οκτωβρίου 2016, για την προσβασιμότητα των ιστότοπων και των εφαρμογών για φορητές συσκευές των οργανισμών του δημόσιου τομέα και β) του άρθρου 1 της Οδηγίας (ΕΕ) 2017/2455 του Συμβουλίου της 5ης Δεκεμβρίου 2017" με τις διατάξεις του οποίου επέρχονται μεταβολές στον ΦΠΑ και στα Ελληνικά λογιστικά πρότυπα.

12 Δεκ 2018

Νομοθεσία για τα Συγγενικά Δικαιώματα

http://grammo.gr

Ο Νόμος 2121/1993

Ο Νόμος 4481/2017

Πνευματικό & Συγγενικό Δικαίωμα – Επεξήγηση Όρων

Σχέση μεταξύ Πνευματικού & Συγγενικού Δικαιώματος

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου 2018 18:25:37

Ξετυλίγοντας το κουβάρι: Μεταρρύθμιση στο Δίκαιο της Πνευματικής Ιδιοκτησίας

ΑΠΟΨΗ / ΑΝΑΛΥΣΗ
by ThePressProject

Γράφουν οι Αλεξάνδρα Γιαννοπούλου* και Αιμιλία Γιβροπούλου **
Η διαχείριση της πνευματικής ιδιοκτησίας στο διαδίκτυο αποτελεί από τα πλέον αμφιλεγόμενα νομοθετικά ζητήματα στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει εμφανές πως η δημιουργία μιας ενιαίας ψηφιακής αγοράς απαιτεί τη δημιουργία ενός νομοθετικού πλαισίου που εναρμονίζει τους κανόνες που εφαρμόζονται στα κράτη μέλη.

(το άρθρο, που δημοσιεύτηκε στις 11/9. μία μέρα πριν τη σχετική ψηφοφορία στο Ευρωκοινοβούλιο, αποτελεί αναδημοσίευση από το HomoDigitalis ***, με την άδεια των συγγραφέων)

12 Οκτ 2017

Απαλλαγείτε από την ΑΕΠΙ Και GEA

από estiasichania

Επειδή μας ρωτάτε αν όλα αυτά που σας λέμε είναι νόμιμα……

100 % Όλα νόμιμα στο ΄΄stereocloud΄΄ Ρωτήστε τα Αστυνομικά τμήματα και τον Δήμο σας

ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ 148 Ευρώ
….ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ……ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ… ΚΑΙ SET MIX NON STOP
….ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΚΕΔΙ……ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ….ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ ….ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ 24 ΩΡΕΣ ……ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΑΥΤΟΦΩΡΑ….ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ….ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ…ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΕΠΙ-ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ-G.E.A.

Οι χρήστες, με τους ίδιους κωδικούς, μπορούν πλέον να μπαίνουν στη νέα σελίδα paskedi.cc με τον πιο πανεύκολο τρόπο, τοποθετώντας απλά τους κωδικούς στην αρχική σελίδα.

Το νέο site ΄΄stereocloud΄΄ είναι συμβατό με INTERNET EXPLORER, CHROME και MOZILLA.

18 Ιουνίου 2017

Πλήρωσες το 2017 για τη μουσική;;;

radiopro.gr

Όταν παίζετε μουσική δημόσια σε επαγγελματικό χώρο, από κομμωτήριο μέχρι σούπερ μάρκετ, το ασανσέρ και όλες τις επιχειρήσεις στο ενδιάμεσο, είστε υποχρεωμένοι να πληρώσετε για τα δικαιώματα της μουσικής αυτής . Ο νόμος 2121/1993 ισχύει για όλους και όχι μόνο για τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος!

Οι εισπρακτικοί οργανισμοί θα σας βρουν γιατί πολύ απλά τα στοιχεία σας είναι δημόσια και έχουν υπογράψει «μνημόνια συνεργασίας» με τους περισσότερους επαγγελματικούς συλλόγους της χώρας. Βρισκόμαστε πλέον στο καλοκαίρι και οι έλεγχοι, με τη συνδρομή των αρχών, θα γίνουν πολύ πιο έντονοι!

Οι λύσεις είναι τρεις, ενώ υπάρχει και δωρεάν λύση

Δευ, 04/08/2014 - 06:31

Τροπολογία-ανατροπή για τα ΜΜΕ: τι σημαίνει για το ραδιόφωνο

Υποβλήθηκε από radiofono.gr

Μια σειρά από διευκολύνσεις προς μεγάλους επιχειρηματίες των ΜΜΕ προκύπτουν από τροπολογία που κατατέθηκε στο θερινό τμήμα της Βουλής, τα μεσάνυχτα της 1ης Αυγούστου. Η τροπολογία προστέθηκε σε νομοσχέδιο που αφορά ένα ογκολογικό νοσοκομείο (!), ενώ λόγω της βιασύνης δεν έγινε δυνατό να ελεγχθεί από το Γενικό Λογιστήριο του κράτους, όπως προβλέπεται. Η τροπολογία περιλαμβάνει πολλές ελαφρύνσεις για τους ιδιοκτήτες των ΜΜΕ, οι περισσότερες ωστόσο ευνοούν κατά βάση μεγάλους ομίλους.

15-02-12

Θέμα: Νομιμότητα για ραδιόφωνο στο ίντερνετ

Adsl.gr

Καλησπερα…
Εχω εναν ιντερνετικο ραδιο σταθμο εδω και 2 χρονια σχεδον και μπορω να πω οτι σε σχεση με αλλους ηδη σαν ραδιοφωνο εχω ανεβει αρκετα στην ακροαματικοτητα…Περυσι ειχα περιπου τετοια εποχη 10 ατομα μεσο ορο την μερα και φετος εχω 15-18 την μερα…Φυσικα εχουν ανεβει και οι εκπομπες αλλα και τα ατομα που παιζουν εκπομπες απο 5 τωρα ειναι 8. Αυτα που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τα εξης:
1ον : Ο server απ’οπου γινεται το streaming ειναι στην Γερμανια ( πληρωμενος με αποδειξη )
θα πρεπει να πληρωσω την ΑΕΠΙ η οχι.
2ον : Το site ειναι στην Αμερικη ( πληρωμενο με αποδειξη ) και τελειωνει σε " .net " δεν ειναι ουτε .gr ουτε .eu. Διαφημισεις μπορω να βαλω η θα πρεπει να κανω εναρξη επιχειρησεως και να ανοιξω βιβλια ΤΕΒΕ για τα εσοδα.
3ον : Εχω ενημερωθει οτι δεν υπαρχει νομος στην Ελλαδα για τα web radios οποτε και ειναι βαση της ευρωπαικης ενωσης οποτε ειναι ολα δωρεαν επειδη ειμαι σε χωρα που δεν εχει τετοιο νομο, αρα πως μπορω να ξεκινησω να βαζω αφοβα διαφημισεις και επιτελους να εχει και εσοδα ο σταθμος ??

21-06-2011

Πώς να αποφύγετε την ΑΕΠΙ στο Web-Radio σας

ΑΕΠΙ Free

Πως να στήσετε Web-Radio χωρείς να πληρώσετε απολύτως τίποτα.
(Το άρθρο απευθύνετε κυρίως σε ερασιτέχνες.)

Δύο είναι οι απαραίτητες προϋποθέσεις:

1. Να μην κάνετε Streaming μέσα απο ελληνική υπηρεσία

2. Να μην κλείσετε ποτέ μα ποτέ domain με τη κατάληξη .GR, στο …gr η ΑΕΠΙ σας βρίσκει αμέσως.

8 Οκτωβρίου 2002

Η Επιτροπή εγκρίνει ενιαίες συμφωνίες σχετικά με την παραχώρηση αδείας εκμετάλλευσης τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών μουσικών προγραμμάτων μέσω του Διαδικτύου

ΕΕ – Βρυξέλλες

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έκανε δεκτή παρέκκλιση από την αντιμονοπωλιακή νομοθεσία η οποία θα ενισχύσει τον ανταγωνισμό μεταξύ των ευρωπαϊκών τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών εταιρειών που μεταδίδουν ταυτόχρονα μουσικά προγράμματα μέσω του Διαδικτύου. Βάσει των νέων ρυθμίσεων, οι επιχειρήσεις μεταδόσεων θα μπορούν να λαμβάνουν μία και μόνη, ενιαία χορηγούμενη, άδεια από τους φορείς που ασχολούνται με την είσπραξη δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας. Η άδεια αυτή θα καλύπτει τις μεταδόσεις μέσω του Διαδικτύου στο μεγαλύτερο μέρος του απαρτιζόμενου από 18 κράτη Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ) και θα αντικαταστήσει το παλαιό σύστημα, βάσει του οποίου ήταν αναγκαία η εξασφάλιση άδειας από την κάθε εθνική υπηρεσία διαχείρισης και τον κάθε εθνικό οργανισμό είσπραξης των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας. Το νέο σύστημα θα συμβάλει παράλληλα στην τόνωση του ανταγωνισμού μεταξύ των οργανισμών που εισπράττουν τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας για λογαριασμό της μουσικής βιομηχανίας, ιδίως από την άποψη των τελών που αυτοί χρεώνουν.

Νομίζω ότι με ένα πολύ καλό διάβασμα των παραπάνω καταλάβαίνουμε τι γίνεται (υπάρχουν πολλά λινκ που βλέπεις το σύνολο άρθρου και νόμου) …

όσο δεν βγάζεις χρήματα δεν υπάρχει λόγος διεκδίκησης απο εσένα, ίσα ίσα που προωθείς τους καλλιτέχνες όπως το καταλαβαίνω εγώ , δεν τους εκμεταλεύεσαι…

αν βγάζεις χρήματα όμως οφείλεις να δώσεις το ποσοστό-μερίδιο των πνευματικών δικαιωμάτων στους παραγωγούς. Αυτό μπορεί να γίνει με την επικοινωνία -ψάξιμο στο συλλογικό όργανο που αντιπροσωπεύει τον κάθε καλλιτέχνη συνολικά ή ατομικά με άδειά του και με την ανάλοφγη συμφωνία.
Παραπάνω είδαμε διάφορα σχήματα με τα οποία είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε δίνουν την εικόνα του τι επικρατεί.

μονο μια ερωτηση αν μπορεις να μου πεις…αξιζει σαν ιδεα αργοτερα να βγαλεις και ενα κερδος? περα απο την αγαπη και το χομπυ για την μουσικη?

Δεν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο , εξ αρχής , σίγουρα οι γνώσεις που αποκομίζεις στην προσπάθεια (όλα τα παραπάνω και άλλα στο στήσιμο) βοηθούν να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα ο ίδιος.

Με μία λέξη σου λέω ότι δεν βγάζουν όλα λεφτά, & επίσης ότι τόσοι σταθμοί που εκπέμπουν δήθεν “νόμιμα” και στα fm δεν έχουν ακόμα και σήμερα άδεια απο όσο γνωρίζω αλλά την ανοχή του κράτους ίσως γιατί δεν συγκρούονται με αυτό …

3 «Μου αρέσει»

Να προσθέσω πως υπάρχουν εναλλακτικές της ΑΕΠΙ (ή όπως αλλιώς την λένε σήμερα μετά το σκάνδαλο). Ψάξτε στην αγαπημένη μηχανή αναζήτησης σας για “Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης Συγγενικών Δικαιωμάτων”. Ξέρω κάποια μαγαζιά που είχαν την Jamedo τους την είχε πέσει η ΑΕΠΙ και φύγανε.

Δεν μπορείς να παίζεις όμως μουσική από το κατάλογο της ΑΕΠΙ, ο οποίος ήταν … απόρρητος. Οι πληροφορίες είναι παλιές και δεν είμαι δικηγόρος.

3 «Μου αρέσει»

ενημέρωσα το παραπάνω και με τα νεότερα μέχρι 2019 που γνώριζα :wink:

3 «Μου αρέσει»

Το θεμα παντως ειναι οτι για καποια πραγματα δεν εχω καταλαβει ακομα τι παιζεται ακριβως! Δηλαδη οκ στηνεις το ραδιο μετα θα μπορεις να παιζεις οτι θελεις? Ποσα θα πληρωνεις για τα δικαιωματα? Αυτα δεν εχω ξεκαθαρισει…

1 «Μου αρέσει»