Ραδιοφωνικός σταθμός e-radio και site

Πλέον τα δικαιώματα της διαχείρησης των πνευματικών δικαιωμάτων που είχε η ΕΥΔΕΕιδική υπηρεσία έκτακτης διαχείτησης δικαιωμάτωνπερνάει στα χέρια της νεοσύστατης ΕΔΕΜΈνωση δικαιούχων εργων μουσικής

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αλλά έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό το πρόσφατο κιόλας άρθρο του pcsteps. Δεν μπορώ να κρίνω την ποιότητά του αλλά ίσως να βοηθήσει.

2 «Μου αρέσει»

Όπως έγραψα παραπάνω:
"όσο δεν βγάζεις χρήματα δεν υπάρχει λόγος διεκδίκησης απο εσένα, ίσα ίσα που προωθείς τους καλλιτέχνες όπως το καταλαβαίνω εγώ , δεν τους εκμεταλεύεσαι…

αν βγάζεις χρήματα όμως οφείλεις να δώσεις το ποσοστό-μερίδιο των πνευματικών δικαιωμάτων στους παραγωγούς. Αυτό μπορεί να γίνει με την επικοινωνία -ψάξιμο στο συλλογικό όργανο που αντιπροσωπεύει τον κάθε καλλιτέχνη συνολικά ή ατομικά με άδειά του και με την ανάλοφγη συμφωνία.
Παραπάνω είδαμε διάφορα σχήματα με τα οποία είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε δίνουν την εικόνα του τι επικρατεί."

Επειδή δεν υπαρχυ ένας διαχειριστής δικαιωμάτων και επειδή υπάρχουν πολλά ιντερνετικά ραδιόφωνα , απλά λειτουργικά και ρεαλιστικά δεν υπάρχει λόγος να κυνηγήσει ο εκάστοτε Διαχειριστής όσους δεν βγάζουν χρήματα από αυτό γιατί απλά δεν μπορείς να στηρίξεις διεκδίκηση δικαιώματος επί των “κερδών” που δεν υπάρχουν…

1 «Μου αρέσει»

με τα νομικά θέματα μόνο για το αν έχεις διαφημίσεις είναι;
αν παίζεις μουσική δεν έχεις θέματα με τα δικαιώματα των τραγουδιών;
νομίζω υπήρχε/υπάρχει μια υπηρεσία που ασχολείται με αυτά που κάνει ελέγχους σε μπαρ καφετεριες κλπ όπως τσεκάρει νομιζω ανάλογους διαδικτυακούς σταθμούς αν παίζουν μουσική χωρίς άδεια απο αυτούς ή όχι.

Τεράστια κουβέντα, υπερ απλουστευμένη ναι κάπως έτσι, τα έχουμε πει και πιο πάνω.
Για να σε προβληματίσω, ποιος ορίζει τον ελεγκτή και τι αρμοδιότητα έχει, από που την παίρνει;

2 «Μου αρέσει»

Η πνευματικη ιδιοκτησια ειναι περιεργη. Ισχυει οτι με τα προγραμματα… Υπαρχουν opensource και closed source. Καποιοι καλιτεχνες θελουν η μουσικη τους να πληρωνεται και καποιοι αλλοι οχι.

Οι ελεγκτικες εταιρειες οριζονται απο τα κρατη με τη συμφωνη γνωμη παραγωγων και τραγουδιστων μεσω των σωματειων τους. Η Αεπι παρολο που ηταν μια κακη εταιρεια ηταν αυτη που ειχε οριστει σαν ελεγκτης. Αν κανει σωστα τη δουλεια της μια εταιρεια οπως η αεπι δεν ειναι θεμα του φορουμ. Ομως αν καποιος τραγουδιστης θελει να πληρωνεται για τα τραγουδια του νομιζω ειναι δικαιωμα του. Υπαρχουν καλιτεχνες που βγαζουν χρηματα απο τα live. Ομως υπαρχουν και καλιτεχνες που πανε μονο studio και βγαζουν τραγουδια. Εμαθα τελευταια ποσο κοστιζει μια καλη παραγωγη καθως και οτι αν ο καλιτεχνης ειναι ψιλοαγνωστος τα πληρωνει ολα απο την τσεπη του. Ετσι αν ενα κομματι κοστισει 3 -4 χιλιαδες, και μαζι κοπο και μερες η μηνες να βγει, μαλλον λογικα θα θελει κι αυτος να εχει καποιες απολαβες.