Ραδιοφωνικός σταθμός e-radio και site

Λοιπόν για να μην υπεραναλύω. Το νέο PC που φτιάχνω σιγά σιγά με οικονομίες θα τρέχει Mint.
Μπορώ να έχω κάποια προγράμματα να στήσω ένα σταθμό διαδικτυακά?
Δηλαδή πρακτικά να έχω ένα link που θα πατάς και θα ακούς τραγούδια που θα παίζω εγώ ή να μιλάω κ.ο.κ
Αν γίνεται και όλας να μπορώ να το εισαγω σε δικό μου site μελλοντικά ακόμα καλύτερα.

Αν μπορώ να το κάνω (είδα το icecast και shoutcast λ.χ) ποιο software θα χρειαστώ κ.λ.π ?
Επίσης χρειάζομαι κάποιο cloud ή κάτι παρόμοιο ?

Δε νομίζω να έχω νομικά θέματα έτσι?

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν ήταν άκυρο το section που πόσταρα. Νέος στα Linux και το site.

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @anon21236004 στο linux-user.gr.

Στο internet υπάρχουν πολλά άρθρα για το πως στήνεις ενα σταθμό με ice/shout cast και mixx αλλά θα πάρει κάμποσο χρόνο να εξοικειωθείς με το linux μέχρι να αποκτήσουν νόημα. Μην απελπίζεσαι όμως, δεν είναι δύσκολο και μπορούμε να βοηθήσουμε και εμείς εδώ όσο μπορούμε.

Αλλά μπορείς να ρωτήσεις και άλλα ραδιόφωνα για το λογισμικό που χρησιμοποιούν. Θα προσπαθούσα να κάνω μια επαφή πχ με το radiobubble.gr, για να ρωτήσεις τεχνικά και νομικά θέματα. Ως προς τα νομικά πιστεύω πως δεν θέλει άδεια, αλλά δεν είμαι δικηγόρος. Αν δεν βγάζεις χρήματα από αυτό δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο θέμα.

Αν και μπορείς να ξεκινήσεις για 3-4 φίλους από το σπίτι θα χρειαστείς server μιας και οι γραμμές που χρησιμοποιούμε είναι ασύμετρες και είναι φτιαγμένες για κατεβάσματα και όχι για εκπομπές και ανεβάσματα. Επίσης θα χρειαστείς να αγοράσεις κάποιο όνομα DNS, να φτιάξεις ενα μικρό web site, να στήσεις μια υποδομή απομακρυσμένου ελέγχου από τους DJ /παρουσιαστές, να έχεις ενα αρχείο παλιών εκπομπών, να έχεις ενα live chat κλπ

Αρκετά πραγματάκια, που μιας και δεν παίζουν φράγκα θα πρέπει να τα βρεις σιγά σιγά μόνος σου. Χαράς το πράγμα, στο παρελθόν άλλοι ξεκίναγαν μαθαίνοντας πως να κολλάνε αντιστάσεις σε πλακέτες με το κολλητήρι :smiley::innocent:

3 «Μου αρέσει»

χθες επεσα τυχαια πανω σε αυτο → https://openbroadcaster.com/
δεν ξερω αν σου κανει, απλα εριξα μια ματιά, φαινεται ενδιαφερον ομως νομιζω…

2 «Μου αρέσει»

@anon21236004 αν θες απλά να δημιουργήσεις μια λίστα και να παίζει online, μπορείς να δεις το http://www.caster.fm/ που είναι από τις πιο απλές και γρήγορες λύσεις για να βγεις online.

Αν θέλεις κάτι πιο σύνθετο νομίζω ότι ο @Lambros_Kastrinakis είχε αναφέρει στο telegram για ένα ραδιόφωνο που συμμετέχει στην Κρήτη και είναι στημένο πάνω σε linux και ελεύθερο λογισμικό.

edit: Θα χαρούμε πολύ να ακούσουμε το σταθμό σου όταν βγει στον αέρα :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνα με αυτη εδω την σελιδα

What Kind of Internet Connection Do I Need to Be Able to Stream Radio on My PC? • Shoutcheap

το ακροατηριο σου θα ειναι αναλογο με την ταχυτητα upload της συνδεσης σου. Που σημαινει οτι οταν κανεις την εκπομπη σου και το προγραμμα σου, ξεχνα κατεβασματα με torrent προγραμματα ή οτιδηποτε αλλο προσπαθει να παρει κομματι απο την συνδεση σου.

Επισεις για να προσθεσω σε αυτα που ανεφερε ο @Asfodelus εαν αποφασισεις να στισεις τον ραδιοφωνικο server στο σπιτι σου, υποθετοντας οτι εχεις δυναμικη IP διευθυνση… (δηλαδη IP διευθυνση που αλλαζει καθε 3 και λιγο) θελεις και δυναμικο DNS ονομα καθως και καμποσες γνωσεις γυρω απο δυκτια υπολογιστων και του router σου γιατι θα χρειαστεις να κανεις 2 - 3 port forwards.

Ενα αλλο που θα χρειαστεις ειναι να δεις αν η καρτα ηχου σου υποστιριζει το λεγομενο “Stereo Mix” για να μπορεσεις να κανεις εκπομπη με αλλους πχ με καποιους φιλους μεσω Skype/WhatsApp/Viber κλπ κλπ. Χωρις το “Stereo Mix” θα τους ακους εσυ και θα σε ακουνε εκεινοι αλλα οι ακροατες σου δεν θα ακουνε τους συμπαραγωγους σου.

Οπως καλα καταλαβες 2 ειναι οι μεγαλοι παιχτες στον χωρο του online radio. Shoutcast και IceCast.
Το Icecast ειναι ελευθερο λογισμικο, το Shoutcast απο οτι ξερω μονο freeware ειναι.

Αυτα τα δυο προγραμματα παιζουν τον ρολο του ψιφιακου μας ραδιοφωνικου πομποδεκτη.

Για να κανεις την εκπομπη σου χρειαζεσαι να συνδεσεις ενα προγραμμα για που θα στελνει την μουσικη σου και τον ηχο σου σε οποιον server εχεις εγκαταστησει στο μηχανιμα σου. Στο Mint νομιζω υπαρχει το darkice που μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλα και το butt (broadcast using this tool) που ειναι και αυτο ενα ευκολο στην χρηση προγραμμα που περνει τον ηχο απο τον υπολογιστη σου και τον στελνει στον IceCast.

Αυτα τα ολιγα για την ωρα. Ελπιζω να μην σε μπερδεψα και να σου εδωσα σημεια εκκινησης για την διμιουργια του ραδιοφωνικου σου ιντερνετικου σταθμου.

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ φίλε καλή λύση φαίνεται για την ώρα. Από linux λίγα σκαμπάζω. Σκέψου όταν είχα μπει μια φορά στο Linux team στο ΤΕΙ που σπούδαζα νόμιζα οτι αυτοί εκεί προσπαθούν να γίνουν Χάκερς.
Που να ήξερα…
Πάντως με αυτό το site Θα βολευτώ προσωρινά αλλά ζητώ το πιο σύνθετο μελλοντικά.

Σύνθετο μεν αλλά ενδιαφέρον δε. Από τα λίγα που κατάλαβα θέλω ενα Pc μόνο για αυτή τη δουλειά και σύνδεση 50άρα. Μάλλον θέλω και εξωτερική κάρτα ήχου Θα ρίξω διάβασμα θα μαζέψω λεφτά και θα επανέλθω μελλοντικά με το που κατέληξα.

Καλησπέρα και από εμένα ,
Στο gitlab υπάρχει το repository του rastapank
(Ραδιοφωνικού Σταθμού Πανεπιστημίου Κρήτης) που εδρεύει στο Ηράκλειο και έχει φτιάξει έναν φουλ ραδιοφωνικό σταθμό σε όλα τα επίπεδα από το 0 με open source software και πολύ DIY.

Από την άλλη εμείς μέχρι να καταφέρουμε τον δύσκολο αλλά και τόσο πολλά σε γνώσεις υποσχόμενο δρόμο του καθόλα DIY , ξεκινήσαμε με μια radio hosting υπηρεσία (που μπορείς να βρεις από το πιο λιτό πακέτο μέχρι και το πιο απαιτητικό ανάλογα διάφορα πράγματα όπως χώρο βιβλιοθήκης ακροατές ποιότητα κλπ από 5€ μέχρι 35€/μήνα)

Αν κάνεις ένα search για radio hosting υπηρεσίες θα βρεις είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό πολλές επιλογές.

Νομικά θέματα με ο συμβατικά δικαιώματα θα έχεις αν έχεις εμπορικό σταθμό και έχεις έσοδα από διαφημίσεις , αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα .

Γενικά γράψε τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις να καταλάβουμε ποιός θα ήταν για εσένα ο καλύτερος συνδυασμός .

Και μόνος σου μπορείς να στήσεις ένα icecast αλλά όπως ήδη γράφηκε πιο πάνω εξαρτάται από την γραμμή σου και κύρια από το upload σου πόσοι ταυτόχρονα θα μπορέσουν να σε ακούν .

6 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Lambros_Kastrinakis στην παρέα μας :hugs:

Βάλε και το link του σταθμού για όποιον ενδιαφέρεται να ακούσει.

1 «Μου αρέσει»

Θέλω να κάνω ενα site σαν το e-radio οκ πιο απλό κατι σα να λέμε: rhtoras.net (δεν υπάρχει ενδεικτικά το γράφω διάβασα τους κανόνες) που μόλις μπαίνεις να έχει κάποια άρθρα ειδήσεις και να ακούς και τη μουσικούλα σου. Επειδή με το site είμαι σε στενό μπάτζετ για να το κάνω ακόμα, έλεγα να κάνω μια εκπομπή κάθε παρασκευή να παίζω τα δικά μου και να μπορεί όποιος θέλει να με ακούσει. Έχω Twitter και μικρόφωνο πυκνωτικό και θα το διαφημίζω από εκεί.

Κοντολογίς να είσαι στο twitter μου να πατάς το Link και να με ακούς. Αλλά όλο αυτό μελλοντικά να μπορώ (το link) να το βάλω στο site που σου λέω. Κόσμο έχω λίγο αλλά μπορώ να τον αυξήσω δυνητικά.

Σε αυτά που λες δεν κατάλαβα καλά αυτό με τους ακροατές. Δηλαδή δε θα μπορούν ας πούμε σε ένα λιτό πακέτο/οικονομικό deal να με ακούσουνε 300 άτομα ταυτόχρονα? Το είδα που το αναφέρουν πολλοί και στο icecast. Από τι εξαρτάται ?

Το βασικό μιας και τώρα είμαι σε budget αν θέλει συγκεκριμένο Pc για αυτή τη δουλειά ή μπορώ να έχω ενα all around μηχάνημα. Να σκεφτείς το pc που τρέχει Linux είναι θανάσιμα αργό (ούτε το cinnamon το έσωσε πολύ) οπότε θα πάρω 1 να linuxάρω. Τώρα στέλνω από τα 7 σκέψου.
Κοινώς με ενδιαφέρει budget, ευκολία.

υ.γ. Το μικρόφωνο στα Mint θα είναι Plug and play υποθέτω για να μην μπλέξω με κάρτες ήχου drivers κ.λ.π.

Η προσπάθεια έχει ξεκινήσει ιστορικά εδώ http://kpaxradio.live
προϊστορικά γεννήθηκε στο μαύρο της ΕΡΤ.

Ρήτορα αυτά που λες πατάνε σε πολλά και διαφορετικά πράγματα και θα σου πω συνοπτικά
Α. οι ακροατές ζητανε bandwidth για να μπορείς να στέλνεις παράλληλα 128kbps *300 (αν δεν έχεις multicast ip δνση) υπολόγισε τι upload χρειάζεσαι στη γραμμή,
Β. Δεν συμφέρει αν θες να παίζεις όλο το 24ωρο μουσική και μια φορά την εβδομάδα δικό σου μηχανάκι λόγω κόστους ρεύματος , εκτός και αν το ανάβεις μόνο για την εκπομπή αλλά τότε δεν είναι σταθμός αλλά on demand προγραμματισμένο περιεχόμενο , και πιο εύκολα γίνεται σε podcast βλέπε , anchor.fm
Γ. Το σύνολο του hardware εξαρτάται πάλι από το τι θες να κάνεις κλπ

3 «Μου αρέσει»

Άρα για να μην ξεφύγουμε και από το θέμα.

Α. Δεν υπάρχει αυτό το upload νούμερο και το multicast δεν το πολυξέρω.
Β. Αν και ηλεκτρολόγος δεν το κατάλαβα αυτό με το ρεύμα. Το pc δεν κλείνει ποτέ άντε μια φορά το μήνα. Θα καταναλώνω extra ρεύμα?
Γ. Μια εκπομπή να μιλάω λίγο και να παίζω τραγούδια. Υποθέτω συνεπώς πως και με ένα pc είναι εντάξει.
Αρα τι software θα χρειαστώ στο Linux ?

υ.γ. Θα τσεκάρω και την προσπάθειά σας. Ενδιαφέρουσα ακούγεται!

2 «Μου αρέσει»

Α. Στο θέμα δεδομένων αποστολής παίζουν δύο παράγοντες traffic και bandwidth . π.χ. σου δίνουν σε radio hosting προγράμματα συνήθως free traffic και πακέτα των 50/100/300/unlimited ακροατές και πάνε αντίστοιχα τα κόστη , θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 50 γύρω στα 10-15€ /μήνα παίζουν σε ελληνικό & αξιοπιστο host (θα βρεις και από 5€
αλλά μπορεί να έχεις θεματακια) multicast είναι το είδος μιας ip συνήθως τελειώνει .254 που μπορεί να “εξυπηρετήσει” θεωρητικά όλο το δίκτυο είναι οι κατάλληλες ip για broadcasting και τις δίνουν οι πάροχοι σε hosts. (Πολύ χοντρικά στο λέω για να αντιληφθείς τι σημαίνει / και κοστίζει)
Β. Αν τον έχεις ήδη ανοιχτό όχι τίποτα παραπάνω , ήδη δηλ. Πληρώνεις καλό ρεύμα :stuck_out_tongue_winking_eye:
Γ. Το mixxx που προαναφέρθηκε είναι free & open source πολύ χρήσιμο και καλό

2 «Μου αρέσει»

μια ιδέα (που πριν 2δεκαετίες εγώ χρησιμοποίησα, ξεκινώντας σε fm αλλά δεν έχει να λέει) :

υπάρχουν πολλοί μικροί σταθμοί που προσπαθούν να γεμίσουν πρόγραμμα, ιδίως επαρχιακοί. αν δεν έχεις λόγο να είσαι πλήρως αυτόνομος (επειδή η θεματολογία σου ή η έκφρασή σου ή τα είδη μουσικής σου το απαιτούν) και θα δεχόσουν να συμμορφωθείς με κάποιους τέτοιους κανόνες, πιστεύω ότι αφιερώνοντας χρόνο σ’ έρευνα, θα βρεις ραδιοσταθμό (fm or e) να σου ταιριάζει. θα μπορούσες λοιπόν να ξεκινήσεις από κάποια “δύσκολη” (πχ μεταμεσονύχτια /δοκιμαστικά) ώρα/βδομάδα, ώστε να ανέβεις είτε σε πιο prime time, είτε σε άλλο σταθμό.

έτσι: δεν θα χρειαζόσουν την υποδομή αναμετάδοσης, αφού θα έστελνες “κονσέρβα” το mix σου αλλά δεν θα έχανες την live-επικοινωνία αφού θα παρέμενες online με το κοινό σου κατά την προβολή της εκπομπής σου (απλά δεν θα είχες δυνατότητα άμεσης μεταβολής προγράμματος /πχ αφιερώσεις). μέσω πλατφόρμων αναμετάδοσης (eradio κτλ) οι ακροατές σου θα σ’ έβρισκαν ευκολότερα κ θα μπορούσες να διαδώσεις την αρχειοθετημένη μαγνητοσκόπηση χωρίς να την φιλοξενείς εσύ (από link του website τους /αν το παρέχουν), έως να στήσεις υποδομή σου. θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τεχνογνωσία τους, ίσως κ τυχόν software, για εξέλιξή σου και γενικά το βρίσκω ένα πρώτο ξεκίνημα, όχι καλύτερο ή χειρότερο αλλά σίγουρα που θα σε βάλει σε τρυπάκι πιο “ραδιοφωνικό” (εκφράσεις, χροιά φωνής, playlist, επικοινωνία κτλ). αν θέλω να το πάω μακρύτερα, ενδεχομένως να έβρισκες /ή να σου έβρισκαν κ κάποιο χορηγό αργότερα (στον τόπο που στοχεύει η επιχείρηση).

από την άλλη, σαφώς περιέχει πολλούς περισσότερους συμβιβασμούς κι αν δεν είσαι φίλος ραδιοφωνίας αλλά το κάνεις κυρίως για χαβαλέ, μάλλον θα σου γίνει βάρος :wink:

καλή αρχή κ περιμένουμε link!

2 «Μου αρέσει»

@Lambros_Kastrinakis μου δημιουργηθηκε μια απορια με ολα αυτα. Αν για παραδειγμα, εμεις εδω θελησουμε να κανουμε εναν ιντερνετικο ραδιοσταθμο οπου ο καθενας απο τον τοπο που βρισκεται να κανει εκπομπη καποια συγκεκριμενη ωρα με τη σειρα του, μπορουμε να το κανουμε αυτο;

υγ
εγω θα ακουω φανατικα @Cheburashka , το δηλωνω απο τωρα…

6 «Μου αρέσει»

@koutsoundad
A. Πολύ διαφωτιστικές οι πληροφορίες. Άρα πάμε για ένα host αλλού και βλέποντας. Αυτό που κάνατε εσείς λογικά έχει κόστος κάθε μήνα έτσι?

Β. Ο υπολογιστής είναι συσκευή μικρής κατανάλωσης. Τον χρησιμοποιώ έτσι και αλλιώς σαν ξυπνητήρι. Οπότε μένει ανοιχτός. Ρεύμα καλό πληρώνω λόγω τετραγωνικών(100+).

Γ. Θα το κοιτάξω το mixxx υπάρχει κανένα alternative με τα απολύτως απαραίτητα ή είναι μονόδρομος? Είδα ότι χαίρει εκτίμησης βέβαια το mixxx αλλά πιο πολύ ρωτάω για την ευελιξία.

@Lambros_Kastrinakis
Πρόβλημα και περιορισμούς δεν έχω. Τα ραδιόφωνα δε θέλουν να ξέρεις από μουσική ( πέρα ελαχίστων) αλλά να έχεις κονέ. Εγώ δεν έχω ζω μόνος μου αυτόνομα και για αυτό σκέφτηκα αυτή τη λύση. Σταθμό να ακούω έχω τον Αρμονία. Αλλά ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο με έντεχνα, ροκάκια και παλιά λαϊκά.
Το Linux το έχω δει σαν κάτι πολύ δυνατό για τέτοιες καταστάσεις κάνοντας ένα απλό search. Είδα και από τα σχόλια σας εδώ ότι μπορεί να μου δώσει ελευθερίες και να συνεχίσω και το μεράκι μου. Ξέρω από μουσική έχω ασχοληθεί επαγγελματικά παλιά και έχω συμμετάσχει σε ραδιοεκπομπή. Με τα κατάλληλα προγράμματα μπορώ να κάνω αυτή την προσπάθεια.

Βέβαια και η ιδέα του φίλου @raik είναι ενδιαφέρουσα. Βέβαια εγώ είμαι νέος εδώ δεν τα ξέρω καλά. Εδώ το Linux το γνωρίζω καλά καλά από την Άνοιξη του 2019.

1 «Μου αρέσει»

Το κανουν αρκετοι σταθμοι και τωρα μεσω του teamspeak. Νομιζω οτι μπορει να γινει και ταυτοχρονη εκπομπη με δυο ατομα σε διαφορετικη περιοχη. Μονο προβλημα το ping αλλα αν το συνηθισεις δεν ειναι τιποτα. Σαν να μιλας με iridium τηλεφωνο η και λιγο χειροτερα

3 «Μου αρέσει»

Ναι είναι μια τυπική λειτουργία αυτό. Νομίζω πως ο τρόπος που το κάνεις είναι να κάνεις μια σύνδεση από το σπίτι σου στον σταθμό και να στέλνεις το stream, ίσως με το ίδιο το icecast, αν και το κάνουν πολλοί οπότε το στήσιμο στο τοπικό μηχάνημα θα πρέπει να είναι κάτι προσβάσιμο σε μη τεχνικό κόσμο.

Δεν θέλεις το τρελό upload για αυτό και μένει και αρκετό για browsing/chat. Ο σταθμός κάνει απλά αναμετάδοση το steam. Για το πως το ρυθμίζεις αυτό, θέλει είτε να σου πει κάποιος πως το έκανε, είτε λίγο διάβασμα και δοκιμές.

2 «Μου αρέσει»

Στο επόμενο άνοιγμα στον κόσμο του κραχ μπορείτε να μαζευτειτε να κάνουμε μια πρώτη γνωριμία και να βοηθήσουμε να πάρετε μια ιδέα και να φτιάξετε μια εκπομπή π.χ. ανοιχτό λογισμικό ή λινουξ εφαρμογές .

@raik
Α. Ναι προς το παρόν

Β.οκ

Γ. Αν ασχοληθείς.με το mixxx δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο…

2 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλτατε @raik εισαι τοσο καλος και φιλικος.

Πολυ ενδιαφερουσες ολες αυτες οι πληροφοριες καλε φιλε Λαμπρο.Εγω εχω
εναν καλο φιλο που ειναι απο την Κυπρο και εχει εκπομπη στο radio teranova
https://www.radioterranova.com/
Μπορεις να βαζεις και διαφημησεις αν το θες.

2 «Μου αρέσει»

Από ιδεολογικής απόψεως είμαστε κατά των διαφημίσεων και με αντιεμπορευματικη λογική.
Αν παρόλα αυτά επιθυμείς να έχεις έσοδα οφείλεις να πληρώνεις τα πνευματικά δικαιώματα από τα τραγούδια που ακούγονται στους δημιουργούς σύμφωνα με το νομο. Οχι ότι συμφωνώ με αυτή την διαδικασία και όπως έχει αποδειχθεί ιστορικά που πήγαιναν τα λεφτά, αλλά αυτό είναι μια διαφορετική συζήτηση.

3 «Μου αρέσει»