Ραδιοφωνικός σταθμός e-radio και site

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό τώρα. Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και με αξιόλογα μέλη. Δεν είμαι ειδήμονας του Linux παρότι από τα win XP και μετά, είναι το αποκλειστικό os που χρησιμοποιώ. Η μικρή μου συμβολή στο θέμα ιντερνετικό ραδιόφωνο είναι:
Πανεύκολα και δίχως να ξοδέψει ούτε ένα ευρώ, μπορεί πλέον κάποιος να στίσει ένα ιντερνετικό ραδιόφωνο. Θα χρειαστεί…
1- λογαριασμό στο listen2myradio (υπάρχουν και άλλοι), που θα φιλοξενεί το ραδιοφωνάκι μας
2- ΜΙΧΧΧ
https://www.mixxx.org/download ή
IDJC
http://idjc.sourceforge.net
(υπάρχουν και τα δύο στα αποθετήρια)
Είμαι διαθέσιμος για λεπτομέρειες…

6 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @libero στην παρέα μας :hugs:
Ευχαριστούμε για την πληροφορία :+1:

@anon21236004 για το θέμα της ιστοσελίδας μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις ένα δωρεάν site σε blogspot ή ένα στατικό site στο github και να κουμπώσεις τον κώδικα του ραδιοφώνου πάνω. Μετέπειτα μπορείς να περάσεις και ένα domain name ή δωρεάν ή επί πληρωμή.

1 «Μου αρέσει»

@libero Το listen2myradio το γνωρίζω αλλά μου φαίνεται μακρυνάρι σαν όνομα και επίσης παλιότερα σε sites κόλλαγε αρκετές φορές και έχανε τον ειρμό του. Υπάρχει κάποια εναλλακτική σε αυτό? Κάτι άλλο αντί του listen2myradio που να είναι πιο compact και χωρίς κολλήματα? Αυτό το idjc το βρήκα καλό αν και κάπως σύνθετο.

@billniakas Το blogspot δε θα το ήθελα αλλά το στατικό site στο github το βρήκα καλή ιδέα. Είμαι βέβαια λίγο άσχετος έως και πάρα πολύ. Νόμιζα οτι το github είναι για προγραμματιστές αλλά με μια αναζήτηση με έβγαλε στο cerebrux και είδα τι είναι στο περίπου. Απλά δεν ξέρω πως κουμπώνω κώδικά και κυρίως πως περνάω δωρεάν domain name. Δεν τα ξέρω αυτά, επίσης θα χρειαστεί να γράψω java και τέτοια?

2 «Μου αρέσει»

Έχω γράψει στο αδελφό site cerebrux μια σειρά άρθρων που πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει

Ούτε καν, ένα απλό copy/paste θα κάνεις.

2 «Μου αρέσει»

Μού αρέσει η ιδέα με το github γιατί συνδυάζει το πλεονέκτημα χρήσης μιας υπηρεσίας και ταυτοχρόνως τής όχι απόλυτης εξάρτησης.

Μια ιδέα που θέλω να ρίξω ιδιαίτερα για μη ζωντανό βίντεο και ράδιο (μπορεί να συνδυαστεί και με ζωντανή υπηρεσία), είναι μια υπηρεσία που θα μπορούσε ο κόσμος να ανεβάζει το υλικό του (για συγκεκριμένους σκοπούς πχ podcast, όχι οτινάναι) και να τορρεντοποιείται και αρχειοθετείται. Αυτό αμέσως κατεβάζει πάρα πολύ συγκριτικά ουσιαστικά στο μηδέν το κόστος για σέρβερ. Είναι κάτι που λείπει σχετικά σαν πρακτική ενώ έχει τρομερά πλεονεκτήματα και δεν είναι καθόλου απαραίτητο να συνδέεται με σύγκρουση για πνευματικούς περιορισμούς.

1 «Μου αρέσει»

Το github είναι εντελώς ακατάλληλο για μια τέτοια χρήση.

1 «Μου αρέσει»

Το listen2myradio είναι όντως “μακρυνάρι” αλλά τα δωρεάν είναι έτσι. Όλο και κάποιο κουσούρι θα το έχουν. Το πρόβλημα (το πραγματικό) δεν είναι αυτό. Ούτε “πέφτει” κάθε τόσο. Από την εμπειρία μου με το συγκεκριμένο, δεν συμμερίζομαι αυτή την άποψη. Δεν με έβγαλε εκτός σχεδόν ποτέ . Το πραγματικό πρόβλημα είναι πως τώρα πλέον οι broswers θεωρούν την σελίδα ακρόασης μη ασφαλή και δεν επιτρέπουν το άνοιγμά της. Οπότε ακροατές γιοκ. Ναι, ξέρω πως με τις κατάλληλες ρυθμίσεις λύνεται το πρόβλημα αλλά άντε εξήγησέ το στον πάσα ένα… Πάρτ’ αυγό και κούρευτο δηλαδή. Θα γράψει τον σύνδεσμο, θα του δώσει το “μη ασφαλής σύνδεση”… και άντε γειά… Τον χάσαμε τον ακροατή πατριώτ.

3 «Μου αρέσει»

Αν το πρόβλημα σου είναι ένα ssl πιστοποιητικό, λύνεται εύκολα.

1 «Μου αρέσει»

Το mixxx είναι όμορφο και εύχρηστο. Το πρόβλημά που παρουσίασε σε εμένα είναι πως μετά από μια τρίωρη συνεχόμενη λειτουργία ο υπολογιστής αρχίζει και ξεφυσάει σαν τρένο.
Το idjc πιό “ξυνό”, χωρίς φρου-φρου και αρώματα στην βιτρίνα. Είναι όμως πανάλαφρο, σαν να μην υπάρχει.

Πάντως μιας 60άρας λάμπας (τις παλιές) ρεύμα το καίει σίγουρα (ή μήπως όχι)…

Αυτοί από το liste2myradio πρέπει να το βάλουν γιατί η σελίδα ακρόασης είναι δικιά τους. Σίγουρα το γνωρίζουν το πρόβλημα αλλά δεν κάνουν απολύτως τίποτα, ίσως γιατί ελπίζουν πως θα απελπιστώ και θα αγοράσω το πακέτο που μου προτείνουν. Κούνια που τους κούναγε… Εγώ το κάνω για διασκέδαση… Θα βρώ άλλον τρόπο.

2 «Μου αρέσει»

Φίλε @libero με το ψάξιμο που έκανα βρήκα το caster. Fm
ή το myradiostream.
Βέβαια να πω ότι προσωπικά κατέληξα να πάρω ένα domain cybermonday με 0,5€ το μήνα. Να φτιάξω σελίδα σε free server με το domain μου και να αγοράσω κάτι προσφορές που τρέχουν σε web radio με 50€/χρόνο αλλά τρομερές παροχές(1000 listeners κ.α) από Ελλάδα. Επιλογές κατά βάση Linux shoutcast ή icecast. To shoutcast είναι καλύτερο ελαφρά. Σαν περιβάλλον το azuracast είναι τέλειο και είδα δίνει και host(?) δεν ξέρω. Πάντως μου πρότειναν το everstcast που σαν πρόγραμμα ή ότι υποτίθεται είναι έχει επιλογές.
Αυτό που είδα είναι κυριαρχία Linux και πολλές επιλογές. Αυτό που κατάλαβα είναι πως αν έχεις χρόνο με περίπου 2€ το μηνα παίρνεις χώρο σε vps και στήνεις το δικό σου server. Αυτό βέβαια με κάποιες υποχωρήσεις και αρκετή επιφυλακή.

Στο ψάξιμο ειμαι ακόμη αλλά έχω αρχίσει να ξεδιαλύνω πράγματα στο κεφάλι μου, καθότι noobάς ακόμη.

1 «Μου αρέσει»

Αν και δεν μπηκα στη συζητηση νωριτερα, απλα θα θεσω τις αποψεις μου τουλαχιστον γι αυτα που γνωριζω.

Ο caster fm μπορει ( η εστω μπορουσε οταν ειχα ασχοληθει) να αναλαβει την εκπομπη δωρεαν με περιορισμο αν θυμαμαι καλα τους 100 ακροατες στα 128kbit. Μπορεις με λιγη γνωση κωδικα να παρεις το html και να το προσαρμοσεις στο δικο σου site. Νομιζω δινει αρκετα στοιχεια η ακομη και με iframe.
Στα επι πληρωμη πακετα ανεβαινουν οι ακροατες και η δειγματοληψια των mp3.
Ο μεγαλος περιορισμος του caster ηταν οτι αν δεν ησουνα 24ωρες online σε απενεργοποιουσε και επρεπε να το ξανακανεις απο την αρχη.

Μια αλλη λυση οικονομικη, ειναι να χρησιμοποιησεις το live του fb. Εκει εχεις την ανεση οτι σε ακουνε πολυ πιο ευκολα ανθρωποι που τριγυρνανε στα σοσιαλ. Δηλαδη παρα πολλοι. Μπορεις να εχεις το live του fb στο site σου με καποιο plugin και γλυτωνεις απο τον server ραδιοφωνου. Απειροι ακροατες και εναλλακτικες ποιοτητες δειγματοληψιας αναλογα με την συνδεση των ακροατων.

Εχε υποψιν σου βεβαια οτι για να παιξεις μουσικη online δεν ειναι οτι πιο απλο και κανονικα χρειαζεσαι αδεια η οποια ειναι και αρκετα ακριβη

3 «Μου αρέσει»

@anon88072451 δεν τα ήξερα όλα αυτά. Βέβαια δεν έχω Facebook και συνεπώς δεν ήταν πιθανό να το γνώριζα. Αλλά και παλι μιλάω για κάποιον που δε θέλει να μπλέκει με Facebook’s. Ένα που ξέρω είναι πως κάποια e radio αναπαράγουν μέσω YouTube και έτσι είναι καλυμμένοι. Τέλος πάντων εγώ το έχω λύσει νόμιμα αυτό με τα πνευματικά αλλά η ουσία είναι πως υπάρχουν λύσεις. Εγώ θα πάω με τις υπηρεσίες μιας εταιρείας με πληρωμή. Το θέμα είναι πως ψάχνοντας είδα ότι το mixxx είναι σούπερ αν και βαρύ. Επίσης οι Linux διανομές πλήρως compatible.

O ΦατσαΜπούκης έχει αλγόριθμο αναγνώρισης μουσικών και θα σου κατεβάζει λόγω πνευματικών δικαιωμάτων όσα τραγούδια βρίσκει.

2 «Μου αρέσει»

Παίζει τώρα στο Radio.Aptaliko.GR - Λαϊκά τραγούδια 78 στροφών.

Ριχτέ μια ματιά και στο Azuracast .

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @irodionas στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»

καλως ηρθες @irodionas
πολυ ωραια και μου αρεσει και η μουσικη και γραφει και το τραγουδι που παιζει. Μια απορια εχω, αυτη η φωτογραφια με τον ινδιανο πως κολλαει;

2 «Μου αρέσει»

Θα βάλω και εγώ αυτό το widget με το πιο τραγούδι παίζει…
Χρήσιμο τελικά…

2 «Μου αρέσει»

…σε όλα αφήνω κάτι ατελές να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι τέλειο :stuck_out_tongue:

Τελικά το πέρασα μέσα στο discord και μετά στα σοσιαλ … το έφερα και μπροστά στο σαιτ … οποίος έχει discord έχω φτιάξει καφενείο με το ράδιο μέσα :stuck_out_tongue:
https://aptaliko.gr/radio.html

Αντε ελατε καμια βολτα!

3 «Μου αρέσει»

Αν δεν έχουμε discord πως μπορουμε να συμμετάσχουμε ?
Έχεις φίλε telegram group ?

εχω φτιαξει ενα αλλα δεν εχει παιχνιδι εκει μεσα γιατι μονο να βγαζει τα κομματια τι παιζει … στο αλλο ακουμε και μιλαμε, κατεβασετο μια https://discordapp.com/invite/discord-linux

1 «Μου αρέσει»