Πρόβλημα μετά από εγκατάσταση Ubuntu 20.04.3 LTS

Γεια σας.Είμαι καινούργιος σχετικά με τα Linux .Έχω έναν iMac 2009 και αποφάσισα να κάνω εγκατάσταση τα Ubuntu 20.04.3 LTS σαν κύριο λειτουργικό .Να αναφέρω ότι έχει intel επεξεργαστή και nvidia κάρτα γραφικών .Αφού κατέβασα και έκανα εγκατάσταση τα Ubuntu μετά από κάποιες ρυθμίσεις έκανα επανεκκίνηση και από τότε δεν λέει να bootάρει.Η οθόνη είναι μαυρη και το μόνο που δείχνει είναι ένας κερσορας σταθερός .Έψαξα στο διαδύκτιο και βρήκα κάτι λύσεις που έβαζα το dvd με τα Ubuntu και πατώντας το e άλλαζα μια γραμμή με nomodeset
όμως δεν έγινε κάτι .Κατέβασα το boot repair disk iso το έκαψα σε ένα dvd και αφού ανοιξε ο υπολογιστής σε κάποιο περιβάλλον Linux πάτησα στο boot repair την επιλογή recommended repair όμως αφού έκανα επανεκκίνηση πάλι το ίδιο.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;

1 «Μου αρέσει»

To μενού του Grub εμφανίζεται? Αν ναι εκεί είναι που πρέπει να πατήσεις το “e” ώστε να κάνεις επεξεργασία της καταχώρησης που ξεκινάει το ubuntu. Αν αυτό το έκανες στο μενού του grub που εμφανίζεται στο dvd, η αλλαγή αφορά το λειτουργικό του dvd που έβαλες και όχι αυτό που έχεις εγκατεστημένο.

1 «Μου αρέσει»

Προσπάθησε να ξανά κάνεις την εγκατάσταση από usb, παρατήρησε αν φτιάχνετε efi partition.

Το πρώτο που μου βγάζει στην οθόνη είναι Failed to Set MokListRT: Invalid Parameter

Could not create mokListRT: Invalid Parameter

Importing MOK states has failed: import_mok_state() failed: Invalid Parameter

Continuing boot since secure mode is disabled.

Μετά μου ανοίγει το μενού GNU GRUB που γράφει Ubuntu
Ubuntu install(for manufactures)
Boot from next volume
UEFI Firmware Settings

Και εδώ πατάω το e

You have to replace shimx64.efi with grubx64.efi as follows:

sudo su -
cd /boot/efi/EFI/ubuntu
cp grubx64.efi shimx64.efi
reboot

ή βάζεις το rEFInd και μπαίνεις ubuntu

Που πρέπει να πάω για να γράψω αυτά ;Συγνώμη όμως αν μπορείς να μου τα πεις βήμα βήμα γιατί δεν γνωρίζω τόσα πολλά από linux.Έχω ένα laptop με winwdows .Κατεβάζω το reflnd ;

Έχεις dual boot να μπεις macOS αν τρέξεις το refind ; Έχεις πρόσβαση στο τερματικό ;

Όχι γιατί πρέπει να το έσβησα όταν έκανα εγκατάσταση την πρώτη φορά τα Ubuntu

Οκ, κάνε από την αρχή εγκατάσταση και στο τέλος πριν κάνεις reboot βάλε το refind από το ubuntu live.

Όταν βάζω το usb για να ξανακάνω εγκατάσταση πατάω το option και μου ανοίγει τρία efi boot εικονίδια .Το πρώτο είναι του Mac τα δυο επόμενα από το usb

Δεν κάνει εγκατάσταση .Μου εμφανίζει το gnu grub version 2.4 πατάω πάνω στο Ubuntu και δείχνει μόνο μαύρη οθόνη

Επέλεξε αυτό που έχει το live-ubuntu

Το επιλέγω όμως κάνει αυτό που σου έγραψα πιο πάνω

Σίγουρα έχεις φτιάξει σωστά το usb-boot ;

Το Ubuntu iso το έβαλα στο usb με το balenaetcher αν αυτό σου λέει κάτι

Στο pc με τα Windows κατέβασε το Rufus. Φτιάξε το στικακι με το Ubuntu και ξανά κάνε εγκατάσταση. Και στο τέλος κάνε ότι σου είπαν πιο πάνω

Το έκανα και πατάω πάνω στο efi boot όμως μου γράφει Failed to Set MokListRT: Invalid Parameter

Could not create mokListRT: Invalid Parameter

Importing MOK states has failed: import_mok_state() failed: Invalid Parameter

Continuing boot since secure mode is disabled.

Όταν φτιάξεις το στικακι με το Rufus βάλτο στο Mac και πάτα το κουμπί για να διαλέξεις από που θα κάνει boot. Επέλεξε το στικακι και μπες και κάνε καινούργια εγκατάσταση.

αν καταλαβα καλα το λαπτοπ εχει μονο ubuntu τωρα;
ξαναπροσπαθησε την εγκατασταση. ομως πρεπει να εχεις οπωσδηποτε ενα efi partition με σημαιες esp και boot.
κατα την διαρκεια της εγκαταστασης εκει που σου λεει να διαγραψεις ολον τον δισκο, διαλεξε “κατι αλλο” εκει πρεπει να φτιαξεις μια κατατμηση efi και μια που θα βαλεις τα ubuntu.

Αυτό έκανα φίλε μου όμως μου βγάζει αυτό και κολλάει εκεί

Failed to Set MokListRT: Invalid Parameter

Could not create mokListRT: Invalid Parameter

Importing MOK states has failed: import_mok_state() failed: Invalid Parameter

Continuing boot since secure mode is disabled.

Στο iMac είναι τα Ubuntu .Όπως είπα και στην αρχή έκανα εγκατάσταση σβήνοντας τα OS X και έγινε κανονικά .Όταν όμως έκανα επανεκκίνηση από εκείνο το σημείο και μετά δεν μπορεί να bootαρει