Πρόβλημα μετά από εγκατάσταση Ubuntu 20.04.3 LTS

πρεπει να δουμε αν εχεις διαμερισμα efi. αν δεν εχεις δεν θα μπουταρει.σε νεα εγκατασταση ακομα και να υπαρχει θελει εκ νεου ρυθμιση την ωρα της εγκαταστασης .αν μπορεις με το live usb να μας δειξεις την διαμορφωση-partitions του δισκου.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό μου δείχνει

αυτο δεν μπορει να μας πει κατι ομως.μπες με το live usb και με το gparted δεξε μας τις κατατμησεις σου.υποθετω οτι εγινε εγκατασταση χωρις να φτιαχτει νεο efi partition

Με τον μόνο τρόπο που μπορεί να ανοίξει το iMac είναι με το boot repair disc(το έχω κάψει σε dvd όχι σε usb) .Ανοίγει σε περιβάλλον lubuntu νομίζω .Από εδώ ανοίγω το terminal και δίνω την εντολή gparted και μου βγάζει αυτά.

το μικρο πρασινο διαμερισμα αριστερα efi δεν το πειραξες κατα την εγκατασταση; αν ναι τοτε θα χρειαστει να την ξανακανεις απ την αρχη.
οταν φτασεις στο σημειο των partition .
θα κανεις μορφοποιηση το διαμερισμα efi να διαγραφουν τα δεδομενα και σημειο επαφης /boot/efi και σημαιες boot και esp.
το λειτουργικο με σημειο επαφης /
λογικα θα μπουταρει ετσι σωστα.

Αν και δεν έχω εμπειρία με τα EFI διαμερίσματα, δε νομίζω ότι είναι απαραίτητη ή επανεγκατάσταση(ίσως είναι πιο εύκολο έτσι όμως). Νομίζω ότι μπορεί να γίνει και από το live dvd/usb. Με το gparted μπορεί να γίνει η μορφοποίηση και η σήμανση του διαμερίσματος ως boot και esp. Και μετά η εγκατάσταση του bootloader μπορεί να γίνει με chroot στο εγκατεστημένο ubuntu με τον τρόπο που γίνεται στα UEFI συστήματα.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως να το κάνω ;Υπάρχει κάποιος οδηγός να το δω;Δεν γνωρίζω τόσα από Linux .

Προσπάθησε στο τερματικό το παρακάτω

sudo apt-add-repository ppa:rodsmith/refind

sudo apt-get update

sudo apt-get install refind

1 «Μου αρέσει»

Το έκανα και μου έβγαλε αυτό στο τέλος

Ωραία επέλεξε το ναι

Το πάτησα και τώρα μου βγάζει αυτό

Κάνε μια επανεκκίνηση

Έκανα και μου βγάζει αυτήν την εικόνα

τι περιμένεις ; Πάτα το εικονίδιο του Ubuntu

Το πάτησα μου βγάζει αυτό και κολλάει εδώ
refind-booting os
Starting grubx64.efi
Using load options ‘’

Το ίδιο ακριβώς μου γράφει αν πατήσω να κάνει boot από το usb live Ubuntu

Δεν έχω καταλάβει τι λάθος γίνεται.
Βάλε ξανά macos refind και μετά Ubuntu.

Εννοείς να πατήσω το δεύτερο εικονίδιο για να κάνει boot?
Γιατί και σε αυτό το ίδιο γράφει.Συγνώμη αν κουράζω όμως δεν έχω τόσες γνώσεις με αυτά

Πάτα ότι έχει εικόνα Ubuntu

Λοιπόν έβαλα το boot repair disc και πάτησα από το refind να bootάρει από αυτό και δεν ξέρω πως;άνοιξε στο Ubuntu τώρα.Ενώ μέχρι πριν άνοιγε σε lubuntu

Να ξανακάνω εγκατάσταση ;Πρέπει να ακολουθήσω κάποιον άλλο τρόπο;Έχω κουμπωμένο και το usb με τα Ubuntu μέσα όμως το iso το έκαψα με το etcher αυτήν την φορά γιατί με το rufus κολλούσε και δεν πήγαινε στο επόμενο μενού

Ωραία Καντά όλα από την αρχή.