Προβλημα με Wacom Volito2 (CTF-420/G) απενεργοποιηση αυτοματων εργασιων

@Yianpan71 Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα …

Προσπάθησε να μας εξηγήσεις αναλυτικά τι ακριβώς θέλεις

1 «Μου αρέσει»

Χμμμ…
Στην εν λογω Wacom

  1. στου Gimp κανονικα στο λευκο φοντο το ζωγραφιζω φυσιολογικα. Αλλα προσεξα οτι κανουν τα δικα του και χωρις να κανω κλικ ζωγραφιζει. Αυτο δεν θελω.
    Μερικες φορες προσπαθω να κινησω το curser απο τη μια πλευρα στην αλλη ξαφνα ανοιγει μια εντολη χωρις να πατησω καπου.
  2. Αλλο παραδειγμα παω στου Thunar και παω να δω κατι φωτογραφιες και σαν να «τρελλαθηκε» ανοιγει ενα υπομενου με το που κινησα το στυλακι. Σαν να ειναι υπερ-υπερ ευαισθητο!!

Προσπαθω να βρω κατι ρυθμισεις ετσι ωστε να μην τα κανουν αυτοματα μονα τους με απλες κινησεις και αν θελω να ανοιγω καποιο υπομενου να του κανω κλικ ή διπλο-κλικ. Οχι αυτοματα.

Αυτα.

Μοιάζει με προβληματικό ποντίκι ή κάποιο δεύτερο ποντίκι συνδεμένο μέσα σε κάποια τσάντα ή κάτι ανάλογο.

Δεν ξερω. Δεν μπορω να βρω πιο καλυτερη εξηγηση.
Παντως κανει κλικ εκει που δεν εκανα εγω. Μονο του σαν να ειναι πολυ πολυ ευαισθητος.

Στην mx από προεπιλογή τα αρχεία ανοίγουν με μονό κλικ. Επίσης ο κέρσορας είναι όντως λίγο πιο ευαίσθητος. Αν δεν το έχεις συνηθίσει μπορεί να μη σε βολεύει αρχικά. Προτείνω να αλλάξεις τη ρύθμιση και να κάνεις τα αρχεία κλπ να ανοίγουν με διπλό κλικ. Υπάρχουν πάνω από ένας τρόποι για να το κάνεις αυτό, πήγαινε για παράδειγμα στον thunar →edit → preferences → behaviour → double click to activate items.

  1. Μου κανει εντυπωση το ποσο μεγαλη διαφορα του Wacom Graphide 2 και του τωρινου μου Wacom Volito2 οσο αφορα στην ευαισθησια.

  2. Αν στου Thunar υπαρχει τετοια ρυθμισεις στα υπολοιπα προγραμματα ομως που;
    πχ. Firefox, Gimp κλπ κλπ

  3. που να βρω ρυθμισεις ειδικα στου Gimp ετσι ωστε να ελαχιστοποιησω τις ευαισθησιες;; Και κυριως να μην ζωγραφιζει μονα του ενω κουναω το πενακι μου στον αερα. Προτιμω να το ακουμπισω το ταμπελακι κι ζωγραφισω.

mouse and touchpad → behaviour για την ευαισθησία κλπ
επίσης mx tweak για άλλη μια επιλογή σχετικά με το διπλό κλικ.
Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι γιατί εμένα με βολεύει πολύ η default ρύθμιση, οπότε δεν έχω ασχοληθεί…

Μηπως υπαρχει καποιο κουμπι στην ταμπλετα που αλλαζει τα DPI της; Αυτη την υπερευαισθησια την βλεπω σε ποντικια που υποστηριζουν πολυ μεγαλο DPI. Το Logitech G203 Lightning που εχω εχει ενα κουμπι κοντα στην ροδελλα που αλλαζει τα DPI απο χαμηλα σε πιο υψηλα (σαν gaming mode ενα πραμα) που για δουλειες Desktop δεν ειναι και οτι ιδανικοτερο. Για δες μηπως η wacom ταμπλετα εχει κατι τετοιο ή κατι παιζει με τις ρυθμισεις του σαν USB συσκευη. Αν δε εχεις MX Linux 23 τοτε για δες μην υπαρχουν τιποτα εφαρμογες που αλλαζουν αυτες τις ιδιοτητες για USB συσκευες οπως η γραφιδιακη σου ταμπλετα.

Ναι κι αυτο ακριβως!
Καπου καπου ενω το πενακι ειναι στον αερα πανω στο ταμπελακι παιρνει “αποφασεις” να ανοιξει κατι ενα pop-up ή μια εφαρμογη, που ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ .

Και κυριως τα προγραμματα ζωγραφικης ζωγραφιζει μονα τους αλλα οχι συνεχως απλα προσεξα το ιστορικο να “προχωραει” μονο του (αυτο ειδικα οταν το πενακι ειναι ακομα στο αερα κι κουναω π.χ. απο δεξια προς αριστερα) να αφηνει “κηλιδες” στη φωτογραφια μου.

Το Wacom Volito2 ειναι σε USB και εχω το MX-Linux 23. Και δεν βρηκα κανενα κουμπι στη ταμπλετα ή στις ρυθμισεις του MX tweak ή οπου αλλου. Και που στο καλο ειναι κρυμμενο το DPI…??
EDIT:
Οριστε…:


Αυτο ειναι εξ ορισμου ρυθμισεις. Τι αλλαζω;

Χθες ολη μερα δοκιμασα σε live-διανομων (Linux-Mint, σε Cinnamon, Mate, Xfce) σχεδον ολα εχουν την ακαιρη ευαισθησια που σας ελεγα. Και ιδιως στη ζωγραφικη και Gimp.

Σημερα σκεφτομαι να βαλω το Cinnamon.
EDIT:
Βεβαια δεν θα λυσει το προβλημα με το Wacom.
Ειδα οτι το Cinnamon εχει βελτιωσει σε πολλα πραγματα. Και ετσι …!

Ααχχ… φιλοι μου… μου αρεσει πολυ το πιο παλιο μου Wacom Graphire2 και ηταν οτι καλυτερο. Κριμα που … “παρεδωκε” το πνευμα του.

Αυτο με διπλο-κλικ… Οκ το αλλαξα αλλα μεχρι ενος σημειου λειτουργει.
Για τα υπολοιπα ομως…!

Σου απαντησα με αυτο.
Ειτε το χαμηλωσα ειτε στο φουλ… ορισμενες ενεργειες το κανουν αυτοματα χωρις να κανω εγω.

Στις ρυθμίσεις τού Cinnamon→Hardware, έλεγξες την παρακάτω, που είναι για Graphics tablet;


Στο υπομενού που βγαίνει, λογικά τέτοιες ρυθμίσεις που ψάχνεις πρέπει να έχει (δεν μπορώ να δω, γιατί δεν έχω Wacom tablet που ζητάει να συνδέσω)

Ναι… το προσεξα αυτο οταν δοκιμαζα τα lives-usb, και οπως ειπα «σκεφτομαι να βαλω το Cinnamon…» μεχρι τωρα δεν εβαλα ακομα. Μαλλον το βραδυ.

Αλλα μου κανει εντυπωση που οταν εβαλα το καλωδιο στο βυσμα usb δεν εμφανιζει τιποτα ουτε ονομα και ουτε ρυθμισεις. Ακριβως οπως στη 2η φωτογραφια σου.
Και παρολο που δεν εμφανιζει λειτουργει κανονικα… εκτος απο κατι «παραφωνιες»… και συγκεκριμενα το πενακι ενω δεν ακουμπαω στο ταμπελακι και παω απο μια πλευρα της οθονης στην αλλη για να επιλεγω μια λειτουργια τα ζωγραφιζει σαν κηλιδες μεσα στη φωτογραφια.
Αυτο με τρελλανει…! Λιγο ακομα… και θα γινω Αννιβας!!! :face_with_symbols_over_mouth:

Αφού τελειώσεις με την εγκατάσταση, κάνεις τα updates που θα σου πει και εγκαταστήσεις ό,τι προτείνει από drivers, θα σού έλεγα να ρίξεις μία ματιά κι εδώ, ειδικά στις μπλε, πράσινη και κόκκινη στήλη.

Κατ αρχάς συγνώμη για την πρώτη απάντηση δεν είχα καταλάβει την ερώτηση :innocent:

Οι παραπάνω λύσεις αφορούν τη συνολική ρύθμιση του συστήματος. Αν θέλεις για μια μόνο συσκευή ή να κάνεις ποιο λεπτομερείς ρυθμίσεις τότε μπορείς να κάνεις τα παρακάτω.

Βρίσκεις τα στοιχεία της συσκευής μέ την εντολή

xinput list-props “device name”

όπου το “device name” θα το βρεις με την εντολή xinput list. Εναλακτικά με το id.

 xinput list-props "USB Optical Mouse"
Device 'USB Optical Mouse':
	Device Enabled (155):	1
	Coordinate Transformation Matrix (157):	1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000
	libinput Natural Scrolling Enabled (301):	0
	libinput Natural Scrolling Enabled Default (302):	0
	libinput Scroll Methods Available (303):	0, 0, 1
	libinput Scroll Method Enabled (304):	0, 0, 0
	libinput Scroll Method Enabled Default (305):	0, 0, 0
	libinput Button Scrolling Button (306):	2
	libinput Button Scrolling Button Default (307):	2
	libinput Button Scrolling Button Lock Enabled (308):	0
	libinput Button Scrolling Button Lock Enabled Default (309):	0
	libinput Middle Emulation Enabled (310):	0
	libinput Middle Emulation Enabled Default (311):	0
	libinput Accel Speed (312):	0.000000
	libinput Accel Speed Default (313):	0.000000
	libinput Accel Profiles Available (314):	1, 1
	libinput Accel Profile Enabled (315):	1, 0
	libinput Accel Profile Enabled Default (316):	1, 0
	libinput Left Handed Enabled (317):	0
	libinput Left Handed Enabled Default (318):	0
	libinput Send Events Modes Available (286):	1, 0
	libinput Send Events Mode Enabled (287):	0, 0
	libinput Send Events Mode Enabled Default (288):	0, 0
	Device Node (289):	"/dev/input/event9"
	Device Product ID (290):	7119, 5
	libinput Drag Lock Buttons (319):	<no items>
	libinput Horizontal Scroll Enabled (320):	1
	libinput Scrolling Pixel Distance (321):	15
	libinput Scrolling Pixel Distance Default (322):	15
	libinput High Resolution Wheel Scroll Enabled (323):	1

Εδώ βλέπουμε μια σειρά από παραμέτρους. Μπορούμε να θέσουμε κάποια τιμή σε αυτές.

xinput set-prop “device name” “libinput Accel Speed” 2

Οπότε θα πρέπει να πειραματιστείς μέχρι να βρεις καλές τιμές. Αφού το βρείς αυτό μπορείς να το κάνεις μόνιμο, μια απλή λύση είναι ένα αρχείο εντολών που θα τρέχει με την εκκίνηση. Αλλά ο σωστός τρόπος είναι μέ την βοήθεια του udev ή του hwdb

Για την δεύτερη μέθοδο κάποιες πληροφορίες θα βρεθούν στο παρακάτω άρθρο

Επίσης δες εδώ, εδώ και εδώ. Για μια άλλη μέθοδο εδώ.

Καθώς δεν έχω καμία ταμπλέτα αυτή την εποχή είναι δύσκολο να σε καθοδηγήσω περισσότερο, αλλά ισως βοηθήσουν στα google skills.

Οριστε τα αποτελεσματα απο τις 2 εντολες:

Yianpan71@Yianpan:~
$ xinput --list
⎡ Virtual core pointer                    	id=2	[master pointer  (3)]
⎜   ↳ Virtual core XTEST pointer              	id=4	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ USB OPTICAL MOUSE                       	id=11	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ Wacom Volito2 4x5 Pen stylus            	id=18	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ Wacom Volito2 4x5 Pen eraser            	id=19	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ Wacom Volito2 4x5 Pen cursor            	id=20	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳     Touchpad                            	id=14	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳     Mouse                               	id=13	[slave  pointer  (2)]
⎣ Virtual core keyboard                   	id=3	[master keyboard (2)]
    ↳ Virtual core XTEST keyboard             	id=5	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            	id=6	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                               	id=7	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                               	id=8	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            	id=9	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Sleep Button                            	id=10	[slave  keyboard (3)]
    ↳ HD WebCam: HD WebCam                    	id=12	[slave  keyboard (3)]
    ↳ AT Translated Set 2 keyboard            	id=15	[slave  keyboard (3)]
    ↳ Acer WMI hotkeys                        	id=16	[slave  keyboard (3)]
    ↳ ACPI Virtual Keyboard Device            	id=17	[slave  keyboard (3)]

Yianpan71@Yianpan:~
$ xinput list-props "Wacom Volito2 4x5 Pen stylus"
Device 'Wacom Volito2 4x5 Pen stylus':
	Device Enabled (150):	1
	Coordinate Transformation Matrix (152):	1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000
	Device Accel Profile (286):	0
	Device Accel Constant Deceleration (287):	1.000000
	Device Accel Adaptive Deceleration (288):	1.000000
	Device Accel Velocity Scaling (289):	10.000000
	Device Node (278):	"/dev/input/event15"
	Wacom Tablet Area (589):	0, 0, 5104, 3712
	Wacom Rotation (590):	0
	Wacom Pressurecurve (591):	0, 0, 100, 100
	Wacom Serial IDs (484):	98, 1, 2, 0, 0
	Wacom Serial ID binding (592):	0
	Wacom Proximity Threshold (593):	30
	Wacom Pressure Threshold (594):	26
	Wacom Sample and Suppress (595):	2, 4
	Wacom Enable Touch (596):	0
	Wacom Hover Click (597):	1
	Wacom Enable Touch Gesture (598):	0
	Wacom Touch Gesture Parameters (599):	0, 0, 250
	Wacom Tool Type (600):	"STYLUS" (588)
	Wacom button action 0 (601):	1572865
	Wacom button action 1 (602):	1572866
	Wacom button action 2 (603):	1572867
	Wacom button action 3 (604):	1572872
	Wacom button action 4 (605):	1572873
	Wacom Button Actions (606):	"Wacom button action 0" (601), "Wacom button action 1" (602), "Wacom button action 2" (603), "None" (0), "None" (0), "None" (0), "None" (0), "Wacom button action 3" (604), "Wacom button action 4" (605)
	Wacom Pressure Recalibration (607):	1
	Wacom Panscroll Threshold (608):	650
	Device Product ID (279):	1386, 98
	Wacom Debug Levels (609):	0, 0

Ποια από ολα ειναι προβληματικη;

Αυτή που εσύ θα βρεις μετά από πολύ πειραματισμό, διάβασμα και προσπάθεια. Κατ αρχήν η συσκευή που έχεις δεν είναι μια αλλά 5 και θα πρέπει να βρεις με τα κατάλληλα εργαλεία ποια δημιουργεί το πρόβλημα με την evtest ή τα εργαλεία του libinput που τεκμηριώνονται εδώ. Πιθανά να πρέπει να στήσεις επιπλέον πακέτα για να τα έχεις (προσωπικά όταν έγραφα κάτι άρθρα για το libinput/evdev εδω τα είχα κάνει compile για να τα έχω όλλα). Είσαι σε ένα χαμηλό επίπεδο και μπορείς να διορθώσεις προβληματικές συσκευές.

Είχα τις επιτυχίες μου σε δυο περιπτώσεις. Σε ένα προβληματικό ποντίκι που ήταν αργό και κατάφερα να το στρώσω κάπως, και δεν ήθελα να το πειράξω με γραφικό τρόπο μιας και είχα δυο συνδεμένα. Και στο να διορθώσω την περιστροφή της οθόνης σε ένα laptop που είχε αισθητήρα όπως σε ένα κινητό ένα πράγμα. Η δεύτερη αλλαγή έχει περάσει στον κώδικα του systemd.

Διάβασε ότι έχω γράψει εδώ για xinput και ψάξε για sensitivity ή κάτι τέτοιο για αρχή. Επίσης μάθε για το libinput

https://wayland.freedesktop.org/libinput/doc/latest/index.html
και στο blog του developer εδώ
http://who-t.blogspot.com/search/label/libinput

και καλό κουράγιο. Τα tablets/touchpads είναι δύσκολα περιφεριακά. Ίσως να υπάρχει βέβαια και κάποιο εδικό εργαλείο μιας και είναι ένα κοινό περιφερειακό.

Καλο μου κουράγιο, ε; Πολυ γερασα πια με αυτα…!

Μου ζητας να γινω… προγραμματιστης!! :hot_face: :hot_face:

Ενταξει, δεχομαι να αλλαξω κατιτις με εντολες τερματικου,
κι δεχομαι να αλλαξω κατι σε αρχειο απο usr/share για παραδειγμα… …
αλλα αυτο εδω περα ειναι ολοκληρος προγραμματισμος (libinput, udev… ??)!!
Αα… και αυτα που μου εστειλες ειναι στα αγγλικα κι ειμαι περισσοτερα ασχετος!! :face_with_diagonal_mouth:

Παω… να κολυμπησω στα βαθεια νερα του libinput…! :cold_sweat:

1 «Μου αρέσει»

To mouse and touchpad το κοίταξες που είπα παραπάνω; Δεν κατάλαβα αν το κοίταξες ή όχι…

Απλά πρέπει να το κάνεις εσύ. Για παράδειγμα, τα παρακάτω που είναι για όταν δουλεύει σαν στυλό και όχι σαν ποντίκι

Το ένα το διαβάζω σαν πόσο πρέπει να πλησιάσει η γραφίδα την επιφάνεια για να ενεργοποιηθεί και το δεύτερο πως κάτι έχει να κάνει με την πίεση. Θα πείραζα αυτές τις τιμές και θα δω μήπως δω κάποια βελτίωση. Επίσης, θα κοίταζα τα αντίστοιχα για τον cursor. Υποθέτω η πρώτη συσκευή λειτουργεί με απόλυτες συντεταγμένες και ή δεύτερη με σχετικές σαν ένα ποντίκι. Αλλά αν δεν μελετήσεις τι δίνει κάθε συσκευή με την evtest ή την libinput debug-events κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

Βρήκα και ένα εργαλείο που κάνει ρυθμίσεις με γραφικό τρόπο απο εδώ.

Θα πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το PyQt5 και το libwacom.

Επίσης βλέπω στο σύστημα μου υπάρχει μια εντολή xsetwacom που περιγράφετε εδώ.

Και επίσης έχω τις παρακάτω εντολές:
ibwacom-list-devices, libwacom-list-local-devices , libwacom-show-stylus

2 «Μου αρέσει»

Επίσης ρίξε μια ματιά και παρακάτω:

https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/wacom-stylus.html.el

1 «Μου αρέσει»