Πρόβλημα με την εγκατάσταση του evillimiter

παιδιά στα mint έχω τον python 2.7 και θέλω να περάσω τον 3.8 γιατι δεν παίζει ο evillimiter περνάω πρώτα τον 3.8 και μετά σβήνω τον 2.7?
Γιατί όταν πάω να σβήσω τον 2.7 μου λέει ότι θα δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα στο λάπτοπ.

Καλώς ήρθες @Phantom στην παρέα μας :hugs:

Το πρόγραμμα που λες σε τι έκδοση Python είναι γραμμένο; Μπορείς να έχεις και την 2 και την 3 έκδοση ταυτόχρονα.

Προφανώς και δεν πειράζεις την Python 2.

Θέλει 3 και άνω και είναι μέσω τερματικού.

Ωραία τότε εγκατεστησε την έκδοση 3

sudo apt install python3

εχώ κάνει εγκατάσταση αυτή την εντολή που λες αλλά πάλι δεν παίζει.

Τρέξε μέσω τερματικού όντας στο φάκελο του προγράμματος που θες να τρέξεις

python3 ονομα_αρχειου.py

python3: can't open file 'evillimiter.py': [Errno 2] No such file or directory

Εισαι στο φάκελο του προγράμματος;

Ναι στον φάκελο του προγράμματος είμαι.

Φαίνεται ότι κανεις κάποιο λάθος στο όνομα του αρχείο.

Δώσε στο τερματικό

ls | grep py

Για να δεις το όνομα το σωστό.

μου βγάζει οτι υπάρχει το setup.py

Επομένως τρέχεις

python3 setup.py

βγάζει αυτό

Traceback (most recent call last):
  File "setup.py", line 3, in <module>
    from setuptools import setup, find_packages, Command
ModuleNotFoundError: No module named 'setuptools'

Δες στη σελίδα από όπου κατέβασες το πρόγραμμα μήπως δίνει πληροφορίες για την εγκατάσταση.

Από ότι είδα αναφέρει για έγκατασταση δίνεις

sudo python3 setup.py install

Κατ αρχήν τα βασικά Δεν πειράζουμε την έκδοση Python του συστήματος. Στο Mint για παράδειγμα σχεδόν όλα τα εργαλεία του είναι γραμμένα σε python και δεν θέλεις να τα σπάσεις!

Στην συνέχεια παρατηρώ ότι μάλλον είσαι καινούργιος στο σπορ :hugs: οπότε καλύτερα ξεκίνα την ερώτηση από την αρχή. Θέλεις να εγκαταστήσεις αυτό; Για ποιο λόγο το θέλεις; Αυτή είναι η σωστή ερώτηση.

Αν έχω δίκιο, άνοιξε ένα νέο θέμα που να λέει: Θέλω να μειώσω την χρήση του δικτύου από κάποια εφαρμογή, Το οποίο πάλι είναι λιγότερο ισχυρό από το να πεις και γιατί το θέλεις. Τότε μπορεί να πάρεις πολύ καλύτερες απαντήσεις.

1 «Μου αρέσει»

Διόνυσε εχω το wifi ανοικτό γιατί δεν ξέρει να τον γράφει η μάνα μου και θέλω να περάσω το evillimiter γιατί μπαίνουν τα πιτσιρίκια απο την γειτονία και κατεβάζουν απο εμένα και θέλω να τα μπλοκάρω.

Χωρίς πλάκα πας να ψαρέψεις μαρίδα με πυρηνική βόμβα :exploding_head:

billniakas δεν βρήσκω άλλο τρόπο εκτός και αν έχετε να προτείνεντε κάτι άλλο εσείς για block.
Αλλά και οι βόμβες κάποιες φορές είναι αναγκέες μόνο στο pc πάντα :rofl: :rofl: :rofl: :joy: :joy: :joy:

Είδες που τελικά το πρόβλημα σου είναι άλλο; Η σωστή ερώτηση ξεκινάει πάντα από το τι θέλεις να κάνεις και όχι από το πώς.

Αν ρώταγες από την αρχή αυτό θα έπαιρνες καλύτερες απαντήσεις. Όπως το να αποθηκεύσεις τους κωδικούς στις συσκευές που χρησιμοποιεί η μητέρα σου. Να βάλεις κάποιον εύκολο κωδικό που να τον θυμάται εύκολα όπως έναν αριθμό τηλεφώνου. Να κλειδώσεις τον router σε επίπεδο συσκευής …

ΥΓ: Εγώ έχω μια χαμηλού κόστους γραμμή, δεν έχω μεγάλο bandwith, έχω στήσει δυο δίκτυα και το ένα το έχω σχεδόν πάντα ανοικτό για χρήση από όποιον θέλει. Αλλά γούστα είναι αυτά.

1 «Μου αρέσει»

και εγώ χαμηλού κόστους έχω απλός έβαλε νέο καφάο ο οτε και ο μοναδικός στην γειτονιά είμαι εγώ και πιάνω 23 ενώ οι υπόλοιποι πιάνουν 4-5 το πολύ

εχω κάνει εγκατάσταση και αυτήν την εντολή αλλά πάλι βγάζει το ίδιο που σου έστειλα στο τερματικό