Πρόβλημα με την εγκατάσταση του evillimiter

Εγώ σε αυτή την περίπτωση θα έβαζα Mac filtering στις ρυθμίσεις του ρούτερ και οποία Mac διεύθυνση συσκευής δεν αναγνωρίζει να την πετάει.

Εδώ υπάρχει ένα θέμα αν έρχεται καινούργιος κόσμος στο σπίτι, αποτε ίσως να μπορούσε να σηκωθεί και δεύτερο wifi δίκτυο , αν το υποστηρίζει το ρούτερ και σε αυτό να μην υπάρχει Mac filtering.

Οπότε καταλήγουμε σε ένα σχήμα με:

  • wifi 1: ξεκλειδωτο με αντίστοιχοισμενες της συσκευές που χρησιμοποιεί η μητέρα
  • wifi 2: κλασικό δίκτυο με κωδικό για όλους τους υπόλοιπους
1 «Μου αρέσει»

Αυτό δείχνει ότι λείπει το setuptools, το εγκαθιστάς δίνοντας

sudo apt-get install python3-setuptools

και τρέχοντας

sudo python3 setup.py install

θα εγκατασταθεί κανονικά
Ωστόσο συμφωνώ με τον @Asfodelus ότι θα εφόσον δυσκολεύεσαι στην εγκατάσταση του προγράμματος, θα δυσκολευτείς ακόμη περισσότερο στο να χρησιμοποιήσεις το evillimiter.

Προτείνω να αλλάξεις το SSID του wifi δικτύου σου, να βάλεις ένα password που να γνωρίζει η μάνα σου και προφανώς να της αποθηκεύσεις τον κωδικό στις συσκευές που χρησιμοποιεί.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία η λύση αυτήν με τα δύο δίκτυα αλλά την κάνεις μέσα από το router και πως?
και αυτό σε τι εξυπηρετεί δίνει λιγότερη ταχύτητα στο ανοιχτό?

Γενικά η δική μου πρόταση είναι να έχεις 2 δίκτυα και το ανοιχτό να έχει ίδια ταχύτητα, αλλά να φιλτράρει τις MAC διευθύνσεις που συνδέονται. Για τα δίκτυα πας στο μενού του Wifi και ενεργοποείς το SSID 1 & SSID 2 και ορίζεις εκεί τις παραμέτρους. για το κάθε δίκτυο. Ένα ελεύθερο και ένα με κωδικό.

Για το Mac filtering πάς στο ανάλογο μενού του ρούτερ. Θα πρότεινα ωστόσο να γράψεις μία το μοντέλο του ρούτερ σου, να δούμε μήπως βρούμε πως είναι σχεδιασμένο το μενού να δώσουμε πιο αναλυτικές οδηγίες.

2 «Μου αρέσει»

Το κλασσικό ρουτερ του οτε έχω

Ωραία, υποθέτω είναι το Speedport Entry 2i. Στο μενού Local Network -> WLAN -> WLAN Basic πάς κάτω κάτω και έχει την κατηγορία WLAN SSID Configuration. Εδώ δημιουργείς τα δύο δύκτια. SSID 1 και SSID 2. Δίνεις όνομα και κωδικό και στα 2 (το ένα με κενό κωδικό).

Επίσης μπορείς να ορίσεις μέχρι πόσες συσκευές μπορούν να συνδεθούν ( Max. clients) καθώς και την προτεραιότητα του κάθε SSID.

Έπειτα στο μενού Local Network -> WLAN -> WLAN Advanced στο SSID που αντιστοιχεί στο ελεύθερο δίκτυο, ενεργοποιείς το access control σε Whitelist mode και από κάτω ορίζεις ένα ψευδόνυμο (για να θυμάσαι) και τις MAC address που θα μπορούν να μπαίνουν στο δίκτυο αυτό, δηλαδή τις συσκευές της μητέρας. Προτείνεται η αλλαγή να γίνει ενώ είσαι συνδεδεμένος με καλώδιο στο ρούτερ.

Οδηγίες για να βρεις τη Mac address οποιασδήποτε συσκευής.