Πρόβλημα με adb ή με scrcpy

Δεν ήθελα να το ποστάρω εδώ Έλεγχος του κινητού μέσα από το Linux γιατί είναι οδηγός και θα το χαλάσω ως νήμα. Ανοίγω αυτό λοιπόν.

Ακολούθησα τον οδηγό και αν κατάλαβα αναφέρεται σε έκδοση 1.9 . Σωστά;
Τέλος πάντων δεν μου δούλεψε.

Έγινα προγραμματιστής στο κινητό (στο προγραμματιστής γελάμε) και ενεργοποίησα τις δύο αυτές επιλογές για USB. Και το απλό και το ασφαλείας. Όταν έφτασα στο σημείο να δώσω στο τερματικό

scrcpy

μου έβγαλε

error: no devices/emulators found
ERROR: Could not get device serial
ERROR: Server connection failed

Μετά πήγα να βάλω την τελευταία έκδοσ και πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω βέβαια κάτα πόσο έβαλα καλά την τελευταία έκδοση.

Τώρα είμαι με την έκδοση που δίνει το ubuntu 22.04. Απ’ ό,τι βλέπω είναι η 1.21 .

Δεν βλέπω φως. Να και το adb τι μου βγάζει

$ adb tcpip 5555  
error: no devices/emulators found


$ adb devices 
List of devices attached

(κενό δηλαδή)


$ adb connect 192.168.1.8:5555
failed to connect to '192.168.1.8:5555': Connection refused

Το καλώδιο σου είναι και για να μεταφέρει δεδομένα ή είναι μόνο για φόρτιση? Το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ για να μεταφέρεις κάτι από το κινητό, στον υπολογιστή ή αντίστροφα?

Edit: Τώρα είδα το άλλο θέμα που άνοιξες… ναι αυτό πρέπει να είναι το πρόβλημά σου άμα δεν ενεργοποιείται το MTP (Media Transfer Protocol).

1 «Μου αρέσει»

Ώστε είναι αλήθεια. Βγάζουν καλώδια που είναι μόνο για φόρτιση. Τι βλακεία ρε φίλε! Παίρνω λοιπόν "Καλώδιο δεδομένων”, σωστά;

1 «Μου αρέσει»

Ναι, κοίτα την συσκευασία να αναγράφει data.

Βρήκα ένα σπίτι. Αυτό που δώσανε μαζί με το κινητό. Είχαμε τουλάχιστον και δεν έβρισκα κανένα με τα κωλόπαιδα. Τα παίρνουνε για τα τάμπλετ τους και τα παρατάνε όπου να 'ναι.

Όσο για το ζήτημά μου… :+1:

:v: :grin:

Τι εφαρμογάρα είναι αυτή ρε φίλε;

Φεύγω να το κάνω widget. Μόνιμα ανοιχτό στην οθόνη κι από εκκίνηση, χωρίς κουμπιά κλεισίματος.
Επί τέλους μπορώ να χειριστώ το google home και την alexa με ποντίκι. Εγώ βαρεθεί να τους μιλάω. Με άλλα λόγια μου λύθηκε και το ζήτημα αυτό, που έψαχνα πατέντες που έχουν κάνει για τις ψηφιακές βοηθούς στο linux.

3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.