Δεν μπορώ να προσαρτήσω το κινητό στον υπολογιστή. Μόνο φόρτιση.

Δεν μου συνέβαινε ποτέ αυτό. Πάντα ´όταν συνέδεα το κινητό με usb στον υπολογιστή, στην καλύτερη μου άνοιγε κατ’ ευθείαν σε παράθυρο και στην χειρότερη μου έβγαινε ειδοποίηση στο κινητό για να διαλέξω τι θέλω .Αν θέλω μεταφορά φωτογραφιών, ή μόνο φόρτιση κλπ

Πλέον κάνει μόνο φόρτιση. Ειδοποίηση δεν βγαίνει. Στις επιλογές προγραμματιστών έχει Επιλογές. Φυσικά έχω βάλει το μεταφορά αρχείων. Τίποτα.

Κάπου άκουσα ότι παίζει ρόλο το καλώδιο. ισχύει; Είδα και τον όρο “Καλώδιο δεδομένων”. Επίσης είδα ότι μπορεί να λείπει ένα πινάκι από το ακροφύσιο του usb -C και ότι και καλά αυτό θα ήταν για τα δεδομένα ενώ τώρα που λείπει κάνει μόνο φόρτιση με τα άλλα πινάκια. Ισχύουν αυτά;

Ναι υπάρχουν καλώδια USB που είναι μόνο για φόρτιση (charge only/power delivery) και καλώδια μεταφοράς δεδομένων (data transfer), ενδέχεται να είναι παχύτερα, τα δεύτερα, λόγω επιπλέων συνδέσεων.
Υπάρχει το ενδεχόμενο που λες, να έχει καταστραφεί η άκρη του καλωδίου και να έχεις χάσει σε λειτουργικότητα.

3 «Μου αρέσει»

Και γιατι δεν δοκιμαζεις να κανεις συνδεση μεσω bluetooth??
Βεβαια αν ειναι λαπτοπ το μηχανημα σου.

Ειδαλως βαλε μια καρτα bluetooth ( αν υπαρχει…) στο μοναδα σου.
Και θα εισαι… αρχοντας!

1 «Μου αρέσει»

Μια ασύρματη σύνδεση δεν είναι ποτέ επιλογή για μεταφορά δεδομένων, όταν υπάρχει επιλογή για ενσύρματη σύνδεση. Ειδικά αν μιλάμε για το bluetooth που είναι αρκετά αναξιόπιστο. Γιατί να αγοράσεις ενα blutooth usb, αν με τα ίδια λεφτά αγοράζεις ένα καλό καλώδιο;

Και το καλώδιο ανοίγει και άλλες δυνατότητες. Πρόσφατα είχαμε μια άλλη περίπτωση που ο ένοχος ήταν το καλώδιο (συγνώμη λάθος πάλι ήταν ο φίλος μας ο @Poor )

1 «Μου αρέσει»

Έχω bluetooth από τη μητρική. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ αργό. με τον ενσύρματο τρόπο μεταφέρω γρήγορα μεγάλα αρχεία.

Γιατί πρέπει να συνδέω ενσύρματα πρώτα το κινητό για να δουλέψει το scrcpy;

Ειδικά τώρα μόλις έδωσα adb devices χωρίς καλώδιο και δεν έδωσε αποτέλεσμα. Με την εντολή scrcpy έδωσε

scrcpy 1.21 <https://github.com/Genymobile/scrcpy>
error: no devices/emulators found
ERROR: "adb get-serialno" returned with value 1
ERROR: Could not get device serial
ERROR: Server connection failed

Το συνδέω με καλώδιο και όλα καλά. Το βγάζω μετά το καλώδιο μπας και δουλέψει αλλά τίποτα. Δεν γίνεται κάτι να αποθηκευτούν οι ρυθμίσεις;

Διόρθωση εκ των υστέρων:
Πρέπει να τρέχεις καμιά φορά, ξανά το
adb start-server και adb tcpip 5555. Τελικά έφτιαξα ένα script, του έβαλα εικονίδιο και το τοποθέτησα στο panel. Με κλικ απλά μου ανοίγει το scrcpy

#!/bin/bash
adb start-server
adb tcpip 5555
ip_address=$(nmap -sn 192.168.1.0/24 | awk '/redmi-note-8-pro/{print $NF}')
adb connect "${ip_address}:5555"
scrcpy

Πιθανόν να μην είναι η ίδια περίπτωση καθώς δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς ubuntuωδη διανομή πάντως όταν σε linux mint 19.3 είχα αυτό το πρόβλημα (μη σύνδεση κινητού με pc) μετά από αναζήτηση έκανα αυτο :
Ανοίγεις τερματικό και δίνεις τις παρακάτω εντολες

sudo apt-get update
sudo apt-get install mtp-tools

Απoσυνδέεις το καλώδιο και το ξανάσυνδέεις, κατά 95%(παντα κρατάω ένα 5% για σφάλμα) τώρα θα είναι όλα κομπλέ.
Αν δεν συνδεθεί και πάλι τρεχεις στο τερματικό

sudo dpkg --get-selections | grep -v deinstall | grep -i mtp

Αυτό είναι για να δεις αν έχει κάποιο άλλο mtp εγκατεστημένο και ότι πακέτα συνδέονται.
Κάνεις απεγκατασταση αν υπάρχει το mtp server δίνοντας

sudo apt-get remove mtp-server

Κανεις reinstall το mtp-tools με

sudo apt-get install --reinstall mtp-tools

Και λογικά τώρα θα το βλέπεις.
Ελπίζω να βοήθησα

2 «Μου αρέσει»

Σ ’ ευχαριστώ. Το θέμα μου ήταν να μην χρειάζεται σε κάθε επανεκκίνηση να συνδέω το καλώδιο πρώτα. Αλλά εδώ και δυο μέρες μου δουλεύει μια χαρά. Έβγαλα και εικονίδιο στο panel με το script που έγραψα πιο πάνω. Κλικ και ανοίγει με τη μία.

1 «Μου αρέσει»