Πρόβλημα κατα την εκκίνηση

Πω… επειδή μπερδεύτηκα πάρα πολύ, μήπως είναι δυνατόν να μου κάνεις copy paste τις εντολές με τη
σειρά ;

sudo mount /dev/sda5 /mnt

sudo mount -t proc none /mnt/proc

sudo mount -o bind /dev /mnt/dev

sudo mount -t sysfs sys /mnt/sys

sudo chroot /mnt

sudo grub-install --target=i386-pc /dev/sda

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg


1 «Μου αρέσει»

στην τρίτη εντολή, παίρνω το μήνυμα -ο: command not found
είναι όμικρον αγγλικό μικρό έτσι ;

Βάλ’ το έτσι:
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /sys /mnt/sys

Λοιπόν, τις τελείωσα τις εντολές, έγραψε διάφορα, χωρίς λάθη, και μετά done
Εκανα Restart… αλλά δυστυχώς τίποτα… Πάλι τα ίδια…

Αν θυμάμαι καλά η μαύρη οθόνη με παύλα που αναβοσβήνει εμφανίζεται όταν δεν υπάρχει λειτουργικό στο δίσκο. Είναι σίγουρα ο δίσκος η πρώτη συσκευή εκκίνησης? Μήπως πάει να ξεκινήσει από αλλού δε βρίσκει λειτουργικό και κολλάει εκεί?

Η σειρά είναι usb - cd - hhd
το στικάκι το έχω βγάλει, cd δεν υπάρχει στο drive οπότε ο δίσκος είναι εκείνος που πρέπει να μπουτάρει
Να δοκιμάσω να τον βάλω πρώτο ; Λογικά δεν έχει νόημα, αλλά το δοκίμασα…
Τα ιδια…

Τότε, μάλλον ο grub δεν εγκαταστάθηκε. Ίσως έβγαλε κάποιο σφάλμα όταν έβαλες τις εντολές και δεν το κατάλαβες.
Μας ενδιαφέρει η εντολή:

sudo grub-install --target=i386-pc /dev/sda

γιατί εκεί γίνεται η εγκατάσταση. Αυτή λοιπόν μάλλον δεν ολοκληρώθηκε σωστα·
Το done και τα υπόλοιπα που ανέφερες προφανώς ήταν στην επόμενη εντολή για τη διαμόρφωση του grub και την ανίχνευση των λειτουργικών συστημάτων. Αυτή μπορεί να ολοκληρωθεί σωστά ακόμη κι αν η προηγούμενη απέτυχε.

Εκτός και αν το Mint παρέχει ξεχωριστά ISOs για κάθε περίπτωση, τότε η εκκίνηση σε BIOS ή UEFI mode γίνεται αυτόματα, ανάλογα με το ποιο από τα δύο είναι ενεργοποιημένο. Ορισμένες διανομές δίνουν τη δυνατότητα επιλογής στο live τους.

Ο φίλος αναφέρει παραπάνω το legacy boot που είναι το BIOS mode αλλά στην εικόνα με το αποτέλεσμα του lsblk -f βλέπουμε ένα vfat partition που είναι για το UEFI.

@ProdromosMak Επειδή, ακόμα και αν τελικά καταφέρεις να λύσεις το πρόβλημα, μετά από τόσες εντολές δε θα έχεις και δε θα έχουμε ιδέα για την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται το σύστημα, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις εγκατάσταση απ’ την αρχή, αργά και προσεκτικά σε κάθε βήμα ώστε να ξέρεις τι κάνεις και να μπορείς να το περιγράψεις αν κάτι πάει στραβά.

1 «Μου αρέσει»

Προσπαθούμε να γυρίσουμε μια EFI εγκατάσταση σε MBR και δεν ξέρουμε τι έχει γράψει ο installer.
Νομίζω ότι η καλλίτερη λύση αφού χρησιμοποιεί windows είναι να γράψει το iso με Rufus στο στικάκι.
Εχει επιλογή από ότι θυμάμαι να γραφτεί σε Bios Legacy και όχι σε UEFI και να τελειώσουν τα προβλήματα του.
Αν κάποιος έχει windows και θυμάται την λεπτομέρεια του Rufus ας του το γράψει.
Το Rufus και επιλέγεις να κατεβάσεις το portable.

Θα επιλέξεις Partition Scheme να είναι MBR

Το στικάκι το έγραψα με το roufus. Εχω ήδη δοκιμάσει αυτό που λες, αλλά βγαίνει μήνυμα λάθους…!

Θα κάνω εγκατάσταση από την αρχή και θα γράψω πάλι τις εντολές να δούμε…

Δεν επέλεξες αυτό που σου είπα.
Partition scheme MBR.
Θα πρέπει πρώτα να απενεργοποιήσεις το legacy mode

Σου το γράφει και στο μήνυμα.

μπες στο bios και δες αν ειναι ενεργο το legacy mode.
Μπες στο rufus και φταιξε το στικακι σε legacy mode / Partition scheme MBR για να ειναι συμβατο αλλιως δεν προκειται να μπουταρει ΠΟΤΕ

.

1 «Μου αρέσει»

οκ, κάνω εγκατάσταση τώρα. Θα γράψω τις εντολές κι αν δεν δουλέψει, θα κάνω αυτό που λες και αν δεν βγάλει μήνυμα λάθους θα το περάσω ξανά…
Αλλά δεν κατάλαβα… Να είναι ενεργό ή ανενεργό το legacy mode στο bios του λαπτοπ ?

Αφού δεν κατάλαβες αυτό που ρωτάς, πώς ακριβώς κάνεις εγκατάσταση και τι νομίζεις ότι θα γίνει; Σταμάτα να βιάζεσαι και να αγνοείς όσα σου λένε οι άνθρωποι που προσφέρουν τον χρόνο τους για να σε βοηθήσουν γιατί το μόνο που θα πετύχεις είναι να τους κουράσεις και να μείνεις μόνος σου.

Η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ότι αν θέλεις εγκατάσταση σε BIOS mode πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το legacy boot. Αν θέλεις UEFI mode, πρέπει να είναι απενεργοποιημένο. Σύμφωνα με την εικόνα που έβαλες παραπάνω, έχεις ένα στικάκι σε UEFI mode και προσπαθείς να κάνεις εγκατάσταση με το legacy boot ενεργοποιημένο. Αυτό θα σου δώσει μια ωραιότατη τρύπα στο νερό.

2 «Μου αρέσει»

Ζητώ συγνώμη για τον χρόνο σας και σας ευχαριστώ πάρα πολύ που απασχολήστε με το πρόβλημά μου.
Εχω κάνει εγκατάσταση από το στικάκι, και με το legacy mode ενεργοποιημένο, και απενεργοποιημένο.
To αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Μαύρη οθόνη.

Εκείνο που δεν έχω κάνει, είναι εγκατάσταση με σχέδιο κατανομής στο roufus GPT και επιθυμιτό λειτουργικό UEFI (εκτός από CSM), γιατί όταν το έκανα αυτό, όταν έβαλα στο στικάκι στο laptop βγήκε το μήνυμα που σας έστειλα.

Εκείνο που έκανα τώρα είναι πάλι εγκατάσταση, και έγραψα τις εντολές.
Αλλά και πάλι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο…

Επίσης, δίνω μεγάλη προσοχή σε ότι μου λέτε, και δεν αγνοώ απολύτως τίποτα.
Αλλά μέσα στην άγνοιά μου σε σχέση με το linux μπερδεύομαι…

το μηχανημα αν και παλιο υποστηριζει εγκατασταση Bios mode ΚΑΙ UEFI mode.
Αρα για να μην τρελαίνεσαι χωρις αποτελεσμα πρεπει να καταλάβεις τον βασικο κανονα που λεει οτι αν το στικακι ειναι γραμμενο με το rufus σε Legacy mode τοτε το BIOS του υπολογιστη πρεπει να εχει ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ το legacy mode.
Αν το στικακι ειναι γραμμενο στο rufus σε UEFI modus τοτε το bios του υπολογιστη πρεπει να εχει το lagacy mode ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ και εννοειται σ αυτη την περιπτωση να εχει ενεργοποιημενο το UEFI mode.
Διαφορετικα υπορχει προβλημα συμβατοτητας και περνεις το error μυνημα λαθους που βλεπεις στην φωτογραφια που ανεβασες.
Μην κανεις βιαστικες κινησεις, αν δεν καταλαβαινεις κατι ρωτησε, μη μασας ετσι ξεκινησαμε οι περισσοτεροι.

Υ.Γ. Ξεχασα το βασικοτερο σε τετοιες περιπτωσεις…
Ο σκληρος πρεπει να ειναι αναλογα διαμορφωμενος σε msdos format για να γινει εγκατασταση σε legacy mode.
ολα αυτα τα κινεζικα γινονται αν μπεις με το στικακι στο gparted > Συσκευη » Δημιουργία πινακα κατατμησεων » msdos
Αν θελουμε εγκατασταση σε uefi mode τοτε με το gparted η κατατμηση πρεπει να ειναι σε gtp format.
ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα χειροτερα…

Γράφω λοιπόν στο στικάκι το iso σε UEFI και κλέινω το legacy mode στο λαπτοπ.
Το μήνυμα λάθους λογικά το πήρα όταν το είχα κάνει αυτό, γιατί είχα το legacy mode ενεργοποιημένο, σωστά ;
Το δοκίμασα τώρα με το legacy mode απενεργοποιημένο και δεν έβγαλε μήνυμα λάθους, έβγαλε το μενού για να φορτώσει το mint αλλά άργησε πάρα πολύ να το φορτώσει…
Εκανα πάλι εγκατάσταση, αλλά στο τέλος έβγαλε αυτή τη φορά μήνυμα λάθους

Δεν το είχα κάνει έτσι άλλη φορά, αλλά και πάλι δυστυχώς δεν έγινε σωστά…
Αλλά είναι η πρώτη φορά που έβγαλε μήνυμα λάθους. Τις άλλες φορές με την άλλη εγγραφή του iso στο στικάκι, η εγκατάσταση γινόταν χωρίς λάθη…
Ή με ανοιχτό το legacy mode

αν εχεις βασικες γνωσεις αγγλικων δωσε βαση και κανε οτι λεει ο μαστορας για να κανεις εγκατασταση σε UEFI modus

HOW TO INSTALL LINUX MINT 20.1 “ULYSSA” UEFI MODE + GPT 2021

https://youtu.be/FPJk3PaFpa0

Θα το μελετήσω αυτό που μου έστειλες. Ευχαριστώ.