Πρόβλημα κατα την εκκίνηση

Αν δεν σου βγάζει επιλογή EFI System partition σημαίνει ότι δεν είναι ενεργοποιημένο το UEFI στο BIOS ή δεν έχει.
Δεν ανεβάζεις μερικά screenshots από τις επιλογές που έχεις στο BIOS σου?

Για εμένα διάβασε την τελευταία ανάρτηση από αυτό το νήμα. Κάνε ακριβώς ότι λέει και πιστεύω πως να σου ανοίξει το σύστημα κανονικά

Στο Installed OS έχω δοκιμάσει και το Other… δεν γίνεται κάτι…
Στο legacy OS Boot όταν το κάνω disabled η εγκατάσταση του mint βγαίνει λάθος…

Δεν βλέπω να έχεις UEFI και το Legacy OS Boot είναι [Enabled]


Στην επιλογή Installed O/S έχει άλλη επιλογή εκτός [Vista/Win7]?

Το έχω γράψει κάτω από τις εικόνες…

Sorry, τώρα το είδα.
Δοκίμασε να κάνεις το κόλπο που σου γράφει ο @kouskous στο τελευταίο post του Οδηγός εγκατάστασης του EndeavourOS - #10

Αν δεν πιάσει θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και κάποια άλλη παλιότερη έκδοση και κατά προτίμηση 32bit, πχ Linux Mint 19.2 "Tina" - Cinnamon (32-bit) - Linux Mint ή εντελώς άλλη διανομή πχ Lubuntu Version 18.04 32bit. Και την επιλογή Installed O/S αλλάξε το σε [Others]

Το Installed OS το έβαλα στο Other.
Το legacy OS Boot disabled.
Εβγαλε όντως το EFI, αλλά η εγκατάσταση δεν έγινε.
Βγήκε πάλι αυτό…

Θα δοκιμάσω με το mint 19,2 μήπως και…

Δεν υπάρχει λόγος να βάλει 32bit απ τη στιγμή που σύμφωνα με αυτά:

ο επεξεργαστής είναι 64bit
Πάντως με βάση τις εικόνες φαίνεται πως πρόκειται για BIOS σύστημα. Τώρα η επιλογή “Legacy OS Boot” μπερδεύει μιας και πλέον το Legacy πάει παρέα με την BIOS/UEFI διάκριση. Η επιλογή όμως είναι για Legacy OS(δηλαδή παλαιότερα Λειτουργικά συστήματα) και όχι Legacy Bios, και αν θυμάμαι καλά αρκετές μητρικές την είχαν την προ UEFI εποχή.

EDIT:
Τι διαμερίσματα έφτιαξες?
Όταν δοκίμασα εγκατάσταση σε Εικονική μηχανή, όταν διέγραψα τα διαμερίσματα του δίσκου κάπου είχε μια ειδοποίηση ότι πρέπει να δημιουργηθεί ένα διαμέρισμα τουλάχιστον 1MB στην αρχή του δίσκου. Μήπως λοιπόν αυτό λείπει και γι’ αυτό δεν εγκαθίσταται ο grub?

Εκανα ακριβώς ότι έδειχνε το βίντεο… λες να δοκιμάσω με 2000 αντί για 512 ?

Η CPU είναι 64bit… το laptop (TurboX) δεν ξέρω αν είναι! Μου έχει τύχει στο TurboX laptop με 64bit CPU που είχε Windows Vista 32 bit να προσπαθήσω να βάλω Windows 7 64bit χωρίς επιτυχία… τα Windows 32 bit όμως έπαιξαν!
Αυτό το “Legacy OS Boot” και μένα με μπερδεύει. Κανονικά θα έπρεπε να έγραφε Boot Mode και να είχε επιλογή Legacy ή UEFI… όχι Enable ή Disable!
image

Πάντως πριν αρχίσω τις δοκιμές με το linux, το laptop φόραγε windows 10 pro 64bit
Αργό μεν, αλλά λειτουργούσε κανονικά…

Αν η CPU ειναι 64bit παίρνει λειτουργικό 64bit. Άλλωστε ούτε το livecd θα φόρτωνε αν δεν υποστήριζε 64bit.
Μπερδεύει γιατί έχουμε συνδέσει το Legacy με το Bios τα τελευταία χρόνια. Εδώ όμως πρόκειται για Legacy OS και όχι Legacy Bios.

1 «Μου αρέσει»

Όταν το έχω το legacy enable, δεν βγάζει το EFI
Όταν το έχω disable το βγάζει αλλά δεν γίνεται η εγκατάσταση…
Θα δοκιμάσω με 2000 αντί για 512 στο EFI, και ο Θεός βοηθός…

Ξέχνα το EFI, το βίντεο είναι για UEFI συστήματα. Εσύ λέμε έχεις BIOS σύστημα. Δεν ισχύουν αυτά, γι’ αυτό και σωστά δε σου βγάζει επιλογή για EFI διαμέρισμα.

Οπότε ; Κάνω enable to legacy και γίνεται η εγκατάσταση αλλά δεν δουλεύει… :slight_smile:

Όταν λες κάνεις enable to legacy, τι εννοείς? Από το bios ή στο rufus που αναφέρθηκε παραπάνω?
Το στικάκι πρέπει να το φτιάξεις με legacy mode/Partition sceme ΜΒR(το γράφει ο @Souiters παραπάνω) αρχικά.
Αυτό σύμφωνα με το παραπάνω σχόλιο. Το rufus δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε προσωπική εμπειρία δεν έχω.

Ετσι ακριβώς έχω φτιάξει το στικάκι… Για το bios λέω…

Εχεις δοκιμασει απλα να ανοιξεις το gparted να κανεις πρωτα τα 3 partition /, /home, swap

Εχεις δοκιμασει τον συνδιασμο:

Installed O/S: Other
Legacy OS Boot : Disabled

Εχω ενα Gigabyte motherboard που μου κανει παρομοια τσαλιμακια.

1 «Μου αρέσει»

Εχεις δοκιμασει απλα να ανοιξεις το gparted να κανεις πρωτα τα 3 partition /, /home, swap
Ναι

Εχεις δοκιμασει τον συνδιασμο:
Installed O/S: Other
Legacy OS Boot : Disabled

Ναι και βγαίνει λάθος !!!

Τώρα κάνω πάλι εγκατάσταση με αυτόν τον συνδυασμό αλλά με 2000 αντί για 512 που λέει το βίντεο.
Αν βγάλει πάλι λάθος τα παρατάω για σήμερα…