Πρόβλημα κατα την εκκίνηση

Ξέχνα το EFI, το βίντεο είναι για UEFI συστήματα. Εσύ λέμε έχεις BIOS σύστημα. Δεν ισχύουν αυτά, γι’ αυτό και σωστά δε σου βγάζει επιλογή για EFI διαμέρισμα.

Οπότε ; Κάνω enable to legacy και γίνεται η εγκατάσταση αλλά δεν δουλεύει… :slight_smile:

Όταν λες κάνεις enable to legacy, τι εννοείς? Από το bios ή στο rufus που αναφέρθηκε παραπάνω?
Το στικάκι πρέπει να το φτιάξεις με legacy mode/Partition sceme ΜΒR(το γράφει ο @Souiters παραπάνω) αρχικά.
Αυτό σύμφωνα με το παραπάνω σχόλιο. Το rufus δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε προσωπική εμπειρία δεν έχω.

Ετσι ακριβώς έχω φτιάξει το στικάκι… Για το bios λέω…

Εχεις δοκιμασει απλα να ανοιξεις το gparted να κανεις πρωτα τα 3 partition /, /home, swap

Εχεις δοκιμασει τον συνδιασμο:

Installed O/S: Other
Legacy OS Boot : Disabled

Εχω ενα Gigabyte motherboard που μου κανει παρομοια τσαλιμακια.

1 «Μου αρέσει»

Εχεις δοκιμασει απλα να ανοιξεις το gparted να κανεις πρωτα τα 3 partition /, /home, swap
Ναι

Εχεις δοκιμασει τον συνδιασμο:
Installed O/S: Other
Legacy OS Boot : Disabled

Ναι και βγαίνει λάθος !!!

Τώρα κάνω πάλι εγκατάσταση με αυτόν τον συνδυασμό αλλά με 2000 αντί για 512 που λέει το βίντεο.
Αν βγάλει πάλι λάθος τα παρατάω για σήμερα…

Οι τελευταίες εκδόσεις του Rufus όταν επιλέξεις MBR βγάζει μόνο Target System [BIOS or UEFI]. Δεν έχει να επιλέξεις κάτι άλλο.

Εχει αν επιλέξεις αλλο σχέδιο κατανομής…
Αλλά έτσι κι αλλιώς…

Λοιπόν… και με 2000 αντί για 512 στο EFI έβγαλε λάθος…
Οπότε το Legacy OS Boot : Disabled δεν παίζει…
Με enable όμως δεν βγάζει το EFI…
Οπότε ;
Πάμε για ύπνο… :slight_smile:

Μα δεν το θέλεις το EFI. Το EFI χρειάζεται για UEFI συστήματα. Το δικό σου είναι BIOS σύστημα. Το UEFI είναι το νέο Bios, γι’ αυτό και η διάκριση με το Legacy(παλαιό) BIOS, το οποίο υποστηρίζουν για λόγους συμβατότητας.

Μια ερωτηση κρισεως… εχεις δοκιμασει να γραψεις το ISO του Mint με το Balena Etcher αντι του Rufus;

Γιατι αυτη τη στιγμη παιδευομαστε για κατι που στο ISO λογικα θα πρεπει να εχει λυθει απο την ομαδα του Mint εδω και πολυ καιρο.

Για ριξε μια ματια και δες.

1 «Μου αρέσει»

δες τα 5 βηματα που περιγραφονται στον οδηγο
και πες μας αν εκανες δουλεια.
ειχα το ιδιο θεμα και μονο ετσι καταφερα να κανω εγκατασταση

Μας “έχει φάει η αγωνία”. Δεν θα κοιμηθούμε όλο το βράδυ :zzz: :zzz:

1 «Μου αρέσει»

απο την στιγμη που το συστημα με το usb κανει boot δεν νομιζω πως εχει πολυ νοημα να δοκιμασει αλλο προγραμμα εγραφης iso.
νομιζω πως αν δεν κανει την διαδικασια οπως περιγραφετε στο οδηγο που ποσταρα λιγο πιο πανω δεν θα καταφερει τιποτα…

1 «Μου αρέσει»

Ναι το έχω το Balena Etcher… Κάποια στιγμή το είχα γράψει με αυτό το iso…

Μας “έχει φάει η αγωνία”. Δεν θα κοιμηθούμε όλο το βράδυ :zzz:
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

νομιζω πως αν δεν κανει την διαδικασια οπως περιγραφετε στο οδηγο που ποσταρα λιγο πιο πανω δεν θα καταφερει τιποτα…

Θα το δω αλλά οι εικόνες δεν φαίνονται καλά και δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να πατήσω και που…

πες μου τι δεν καταλαβαινεις να στα γραψω τωρα να τα εχεις

Απο την δικια μου εμπειρια… το προγραμμα εγγραφης παιζει ρολο. Αν το συστημα δεν φορτωσει σωστα απο το USB και δεν κανει σωστη ανυχνευση του υλικου… εχουμε τετοια προβληματα.

Μηπως καποια αλλη διανομη ειναι λιγο πιο ευκολη στην εγκατασταση απο το Mint; Ενα Arch ισως ή Debian Stable με Cinnamon;

2 «Μου αρέσει»

Τα έχεις μπερδέψει και θα μπερδέψεις και αυτόν περισσότερο. Το BIOS είναι BIOS και το UEFI είναι UEFI. Δεν είναι «το νέο BIOS» αλλά κάτι που αντικαθιστά εντελώς το BIOS. Η επιλογή «Legacy OS» ή «Legacy BIOS» ή όπως αλλιώς μπορεί να αναφέρεται εννοεί πάντα και μόνο το ένα και μοναδικό BIOS. Δεν υπάρχει άλλο BIOS. Οποτεδήποτε είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή απενεργοποιείται αυτόματα το UEFI και αντίστροφα.

@όλοι Επειδή ο φίλος δεν καταλαβαίνει τίποτα και όλοι εδώ μέσα του έχουμε πει 1462 διαφορετικά πράγματα, ας τον βοηθήσει ένας μόνο να ακολουθήσει σωστά τα βήματα της εγκατάστασης, αλλιώς θα παιδεύεστε κι εσείς και αυτός.

5 «Μου αρέσει»

@anon54176929 Συμφωνω, ενας, μονο ενας, εγω δεν εχω αλλο κουραγιο…

Εχω δοκιμάσει όλα όσα μου έχετε πει, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα…
Ο αγαπητός ψυχοβροχής έχει δίκιο… δεν έχω ιδέα από linux, οπότε ακολουθώ τις οδηγίες
προσπαθώντας σιγά σιγά να καταλάβω τι γίνεται.
Ειλικρινά, δεν πίστευα πως θα έχω πρόβλημα να κάνω την εγκατάσταση, μια που live τρέχει μια χαρά…
Ισως τελικώς φταίει το λαπτοπ που συμβαίνουν όλα αυτά και αδίκως παιδευόμαστε όλοι…

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά λέω κάπου εδώ να κλείσουμε την μέρα.
Καλή σαρακοστή εύχομαι σε όλους και τα λέμε πάλι το πρωί με το καλό, αν σκεφτείτε κάτι που μπορεί να βοηθήσει…
Καλό βράδυ !!!

1 «Μου αρέσει»