Περί λίνουξ και άλλων δεινών

…διάβασα (εν τάχει) όλες τις απαντήσεις γιατί απο ένα σημείο κ μετά απέκτησαν κ φιλοσοφικό νόημα (δεν ειρωνεύομαι). απλά, σαν συμβαλλόμενος σε κοινότητες (όχι λίγες φορές) κ σαν about to begin one more, μου δημιουργείται η ανάγκη να δώσω μία -ΑΝ μου επιτρέπετε- συμβουλή:

  • εδώ έχει κανόνες? έχει! δεν τους σεβάστηκε κάποιος? πούλο! (επιτρέπεται να μιλάω έτσι?)
  • το πράμα που πήρε το πλήρωσε (με οποιοδήποτε τρόπο)? λέει δωρεάν πάνω? δεν του άρεσε? δρόμο!

στεγνά, χωρίς ηλεκτρονικό σάλιο, χωρίς να τρώτε τον χρόνο απο τις οικογένειές σας, χωρίς τεκμηρίωση, χωρίς τπτ. δεν είναι φασιστικό (ΚΑΘΕ άλλο), όταν κάποιος δεν έχει παιδεία να βλέπει ΤΙ του δίνεται, ΚΑΝΕΙΣ δεν πρέπει να αφιερώνει το ακριβότερο νόμισμα που κατέχει (τον χρόνο του), ΟΥΤΕ για εξηγήσεις.

ban κ permaban, αγαπημένα both!

3 «Μου αρέσει»

Σε απλά λόγια για να μην το κουράζουμε, σε μια κοινότητα για να υπάρχει μια εύρυθμη λειτουργία ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ υπάρχουν κανόνες. Επειδή όμως δε θέλουμε να υπάρχουν παρερμηνείες αυτοί οι κανόνες έχουν γραφεί και εξηγηθεί υπεραναλυτικά.

Τώρα αν μερικοί επιμένουν να χαλάνε το κλίμα που επικρατεί για τους δικούς τους προσωπικούς λόγους, ναι τότε πέφτει πέλεκυς.

Ο εν λόγω κύριος κατ’ επανάληψιν υπήρξε εγκάθετος ως προς τους κανόνες αυτούς.

4 «Μου αρέσει»

Εγώ είχα ξεχωριστές επιλογές στο boot menu

Τον Norton Commander τον δούλεψες ???

Εννοείται αλλά ανέκαθεν ήμουν λάτρης του τερματικού και της γραμμής εντολών.

3 «Μου αρέσει»

Προσωπικά με τα λίγα που έχω δει** ,αν μιλάμε για επίπεδο απλού χρήστη (windows-άδες vs Linux-άδες) εκπέμπουμε σε τελείως διαφορετικο μήκος κύματος.
Για παράδειγμα σας φέρνω το προχθεσινό μου πάθημα που έφερε ο αδερφός μου το φορητό για να του περάσω win10 .
Ειλικρινά τα χρειάστηκα -και δεν κάνω καθόλου πλάκα- έχοντας συνηθήσει ένα πολύ απλό και κατανοητό μενού των περισσότερων Linux distro (και βάζω και cli μέσα) που σε δέκα το πολύ βήματα next-next-next , και σε 20 λεπτά έχεις ένα desktop να δουλέψεις και μάλιστα με πάρα πολλά εργαλεία.

Όταν έβαλα τα win10 και ξαφνικά άρχισε η κορτάνα να μου ζητάει στοιχεία και μέχρι και αφμ και τι χρώμα σώβρακο φορούσα , γυρνάω στον αδερφό μου και του λέω “ρε συ είσαι σίγουρος ;” , για να λάβω μια μπλαζέ απάντηση του τύπου “ε μια ζωή έτσι δεν ήταν ;”
[Όχι ρε παιδιά δεν ήταν μια ζωή έτσι , το να έχω παραδώσει ηθελημένα τα κλειδιά του μηχανήματός μου είναι μια λάθος φιλοσοφία τη στιγμή που όλοι φωνασκούν για την ασφάλεια των δεδομένων.]

Τελικά κουτσά στραβά το πέρασα το λειτουργικό και το σταύρωσα και μια για να μη μου λάχει και το ξαναδώ μπροστά μου…

Ειλικρινέστατα γράφω , δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή χειρότερο os στην εγκατάσταση και υποψιάζομαι πως είναι έτσι επίτηδες στημένο για να αγαναχτείς και να πατήσεις το “accept all” για να πας παρακάτω .
Τους το χαρίζω ολόψυχα , και προτιμώ να χώνω κάνα φράγκο στα λεβεντόπαιδα που συνεισφέρουν ενεργά στην κοινότητα με τα καταπληκτικά distro που μας χαρίζουν απλόχερα , χωρίς να υπολογίζουν πόσο έχει καμπουριάσει η πλάτη τους μπροστά στα πληκτρολόγια.

**
(Μαθητευόμενος μάγος Α’ Γυμνασίου σε cpc-6128 με 10,20,20 κλπ αριθμούς γραμμών στη Basic (ναναι καλά εκείνος ο μαθηματικός στα φροντιστήρια Ρόμβος που δούλευε τότε και είχε στήσει ένα εργαστηριάκι και επειδή ήμουν γειτονάκι με πήρε κοντά και πρωτοξεστραβώθηκα), προσωπικό pc να τρέχει στα 9.54Mhz με Gw-Basic μετά , και τελικά στα εργαστήρια της ΑΣΟΕΕ να βγάζουμε τα μάτια μας στις πράσινες οθόνες των “γουρουνιών” της DEC - Sparc VMS με C και C++ και Pascal και τη γριά Fortran και Assembly (και ένα Θεός σχωρέστον για τον μέγα Δάσκαλο τον Ιωάννη Κάβουρα που μας πήρε από το χεράκι στα λειτουργικά συστήματα και πήραμε χαμπάρι τι μας γίνεται αλλιώς θα μέναμε σκοτάδια και θα γράφαμε προγράμματα για video club σε cobol κατάπως μας έλεγε)

my 2 cents , και Καλή Εβδομάδα σε όλους σας.

9 «Μου αρέσει»

Επειδή δυστυχώς κι εγώ αναγκάζομαι από την καρδιόλα τη ζωή να στήνω windows σε γνωστούς και φίλους, η λύση είναι απλή: σε όλα αυτά τα ερωτήματα επιλέγεις την τελευταία επιλογή, η οποία είναι το πλησιέστερο προς το “Όχι”. Όχι σε όλα. Και ξεμπερδεύεις με τη λιγότερη δυνατόν φασαρία…:blush:

ΥΓ: Θα έχετε παρατηρήσει, φαντάζομαι, με ποια γνωστή λέξη ομοιοκαταληκτεί η Κορτάνα, ε?:laughing:

2 «Μου αρέσει»

Για όσους εγκαθιστούν και Windows δείτε και αυτό:
https://www.athinorama.gr/digital/hardware/article/logariasmos_microsoft_sta_windows_10_me_to_zori!-2537994.html
Δεν μπορούσα να τα εγκαταστήσω χωρίς λογαριασμό Microsoft και στο άρθρο αυτό βρήκα τον τρόπο.

1 «Μου αρέσει»

το win10-installation δεν είναι δύσκολο ΕΚΤΟΣ και θέλεις να το “ελέγξεις”. για τον αδαή “yesman” που δεν καταλαβαίνει τι “υπογράφει” θα είναι ένα θαυμάσια ευχάριστο κι απλό 20λεπτο. κι έτσι θα είναι και για τον poweruser, απλά γιατί θα τ’ αφήσει όλα default και θα κόψει όλα τα services μια κ καλή, μετά. σαφώς θα μπορούσε να είναι κι απλούστερο, σαν το osx όπου απλά… δεν σε ρωτάει καν :slight_smile:

σε κάθε περίπτωση, αυτός που θέλει να ελέγχει το μηχάνημά του, θ’ αφιερώσει χρόνο σε όλα τα λειτουργικά, όμως στο linux [καταλαβαίνω ότι] θα το κάνει απείρως ευκολότερα (κι ας φαίνεται πολυπλοκότερο στον winuser-“yesman”-level)

btw, fyi, edit: real win10 hypercontroled installation @ http://bit.ly/33RhZ1r

1 «Μου αρέσει»

sta windows οι χρηστες ολο ψαχνουν το “να μην” ξεκινωντας απο το “να μην” τα πληρωσουν να βαλουν σπασμενα… και ολο “να μην” .ο χρηστης linux ειναι ξενοιαστος απο ολα αυτα. τι ζηταει ο εγκαταστατης linux. μονο 2 πραγματα, ονομα χρηστη και κωδικο. τελος

1 «Μου αρέσει»

1 ώρα για παραμετροποίηση των Windows μετά την εγκατάσταση? :anguished::anguished::anguished:

Δεν βάζω Λινουξ καλύτερα που 1 ώρα θα μου πάρει όλη η διαδικασία και θα έχω έτοιμο υπολογιστή να χρησιμοποιήσω. (Λήψη και προετοιμασία ISO, Εγκατάσταση, Παραμετροποίηση)

4 «Μου αρέσει»

Η διαφορά στα λειτουργικά είναι η μέρα με τη νύχτα και οφείλεται και στον κακοσχεδιασμένο κώδικα που κουβαλούν τα windows και είναι εμποτισμένος στoν πυρήνα του λειτουργικού. Και σε αυτό δεν φταίνε μόνο οι devs αλλά κυρίως οι χαρτογιακάδες που θέλουν να κονομάνε πουλώντας το με μπόλικο μάρκετιν.

Στο video παραπάνω ο τύπος σακάτεψε το λειτουργικό και αφού απενεργοποίησε και τα εγγενή συστήματα προστασίας (και τηλεμετρίας) στο τέλος προτείνει και ένα antivirus - “έτσι για να είμαστε σίγουροι ρε παιδιά” .
Και η κατακλείδα είναι παρατηρώντας το “ελαφρύ” λειτουργικό κοντά στο τέλος του video που σηκώνει task manager βλέπω τη ram του να τρέχει στα 1.8Gb με το σύστημα να μην κάνει τίποτα απολύτως σε user services level…(Δηλαδή πριν από όλο αυτό το χαμό πόση ram ήθελε ; 15 γίγα ; )

Με λίγα λόγια θα φάω μια ώρα να φτάσω να μοιάζει με ένα πχ linux mint out-of-the-box και μάλιστα θα χρειάζομαι και τους Χ2 πόρους μνήμης.

Ειλικρινά επειδή είμαι και μαζόχας θέλω να κάτσω να το δοκιμάσω μέσα σε vm όλο αυτό σε μια version 1809 …
(και μετά να του κάνω update σε 1903 για να δω τι θα καταφέρει να σπάσει)

Θα μου πεις και τα παλικαράκια που κάνουν τα service στα pc-shops κλέφτες θα γίνουν ;

2 «Μου αρέσει»

Τα windows κάνουν caching και τα 10άρια το κάνουν και πολύ καλά μάλιστα. Τα τρέχω μέχρι και σε μηχανήματα με 2GB RAM και κάνουν μια χαρά απλά everyday tasks.

Για αυτό που προσφέρουν τα 10άρια είναι ένα καλό λειτουργικό (ναι αυτό γράφεται σε forum για το linux). Το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών είναι τεχνολογικά αναλφάβητοί και το κάνουν μαντάρα είναι μια άλλη εντελώς διαφορετική κουβέντα.

Άλλωστε όπως πολύ σωστά λέει και ο @cerebrux “αχρησιμοποίητη μνήμη == άχρηστη μνήμη” .

ΥΓ. Τροφή για σκέψη

5 «Μου αρέσει»

όταν πέρασα από win7 σε 10 (από 1η ver), είπα πως επιτέλους δεν θα χρειαστεί να ξανα-ανησυχήσω, επειδή: βράχος-σταθερά (θυμηθείτε 8), μου άρεσε το ui (εκτός start-tiles). σιχάθηκα μετά 4 major-updates, επειδή: η αίσθηση ότι δεν ήταν δικό ΜΟΥ το pc (ξαναενεργοποιούσαν τα πάντα), είχε ριζώσει.

επειδή έχω φάει άπειρες ώρες με πειραματισμούς τύπου "κόψε τα πάντα /upgrade /check /ξανακόψε /chk, κτλ), έχω ν’ αναφέρω ότι με τέτοια βαθιά debloadings ΔΕΝ ενεργοποιούνται όλα αλλά παίζει και να μην “κάτσει” το upgrade. οπότε 1. (ιδανικά) κάνεις clean-install +1h debload :stuck_out_tongue: ή upgrade +1h chk. τον χρόνο πάντως ΔΕΝ τον γλυτώνεις κι αν τον πολλαπλασιάσεις με πολλά pc τότε έχεις: 1. απελπισία, 2. κανονική στάση παραγωγής (αφού και το upgrade-download γονατίζει ένα [παλιό] σύστημα που δεν καταφέρνει να δουλέψει ταυτόχρονα εικόνα [με απαιτήσεις] ).

το μεγάλο πρόβλημα δλδ είναι ότι είχα 1format /έτος (οι προσεκτικοί το φτάναμε 1,5-2) και τώρα είχα τουλ 2/χρ. η μεγάλη ζημιά όμως δεν ήταν καν αυτή, ήταν το άγχος του ntfs.

…για να μαζευτώ στο θέμα: αν με linux καταφέρω γλυτώσω τον ύπνο μου, τότε θα γίνω πολύ ένθερμος της κοινότητας σε ότι μπορώ (…προγραμματιστής δεν είμαι), σαν αμοιβή. αλλά αυτό θα είναι 3ο-4ο βήμα μετά τα πρωτεύοντα: α. να μου αποδείξω ότι τα προγράμματα εικόνας είναι, αλλά και παίζουν, σωστά. β. να καταφέρω τέτοιο συνολικό στήσιμο (…χωρίς να βλαστημίσω), ώστε τα δεδομένα να παραμένουν “ασφαλή” από αστοχίες hw ΚΑΙ -όσο γίνεται- και χρήστη. είδωμεν, αλλά το βλέπω αισιόδοξα και δεδομένης της συνολικής αλλαγής (λατρεύω κάτι τέτοια), περιμένω την έναρξη μετάβασης με προσμονή :wink:

ps. την οικονομία κόστους λόγω μη ανανέωσης στόλου, που το πας…?! αρκετά σημαντικά τα χρήματα εδώ για μία -μικρή έως πολύ μικρή- εταιρεία :wink:

ps2. κατά την μετάβαση, θα παίζει πάντα 1vm win (όμως 7), με apps που σταδιακά θα αντικαθίστανται (ελπ όλα /αχ αυτό το outlook).

…να πω κ κάτι άλλο, περί μη καθιέρωσης linux (που θα μπορούσε ΕΥΚΟΛΑ να είχε μεγαλύτερο μέρος πίτας) :

ο κόσμος απλά δεν το έχει δει, δλδ δεν γνωρίζει κάτι εκτός win/mac, για 2 λόγους: α. δεν ενδιαφέρεται (κ σαν απλός καταναλωτής έχει κάθε δικαίωμα να μην), β. δεν δέχτηκε ερεθίσματα ώστε να (διαφήμιση καπούτ). οπότε αναμασάει τις συνήθειές του που επειδή τις βλέπει κ στο περιβάλλον του, τις δικαιολογεί. έτσι: αγοράζει ΑΚΟΜΑ(?!) καινούρια οχήματα με κινητήρα εσωτ.καύσης (οεο, έτσι αργεί πολύ η [εμπορική] εξέλιξη), συνεχίζει παρωχημένες διατροφικές συνήθειες, βλέπει ΑΚΟΜΑ(!!!) το περιεχόμενο tv και… θεωρεί αυτονόητο ότι θα ψωνίσει [κάτι με] win.

ΔΕΝ φταίει το linux, όμως φταίει κι ο κόσμος του* : α. που καμαρώνει σαν tech oriented (διαλύοντας την newbie-friendly υποδοχή που περιμένει ο αδαής), β. που (αν-θρώ-πι-να, άϊ νόου) δεν συσπειρώνεται (δεν λέω του επιβάλλεται, δεν εννοώ τπτ αντιδημοκρατικό) πίσω από κάποιες δέσμες αποφάσεων, ώστε να μην διαδίδεται η ΑΙΣΘΗΣΗ (γιατί δεν είναι πραγματικότητα) των χαοτικά πολλών επιλογών διανομών (ισχύει πως ανάμεσα στις πολλές καλές επιλογές, ο πελάτης θα προτιμήσει λίγες ακόμα κ μέτριες, που όμως δύναται να επιλέξει ανάμεσά τους ευκολότερα!).

τέλος, το “καλό” δεν πουλάει, πουλάει το “εύκολο” (όχι με την κακή έννοια), που αν είναι και καλό τότε πουλάει εξαιρετικά πολύ. όσο πιο δύσκολο το κάνεις, τόσο πιο καλό θα πρέπει να γίνεται σαν αντιστάθμιση, με μια σοβαρή διαφορά όμως: ο καταναλωτής του θα πρέπει να ΜΠΟΡΕΙ να αξιολογήσει αυτή την βελτίωση για να δεχτεί να του στοιχίσει η λιγότερη ευκολία …και τις περισσότερες φορές δεν μπορεί (χωρίς tech-update γνώσεων, που σιχαίνεται).

…αυτή η τελευταία παράγραφος είναι κι ο λόγος που ο ελληνικός κλάδος εικόνας (όπως κι άλλοι /κυρίως τεχνικοί και σαφώς και καλλιτεχνικοί), πηγαίνει εμπορικά άπατος (αλλά εδώ σηκώνει πολλές -offtopic- επεξηγήσεις).

καλή βδομάδα είπα? σε όλους!

*edit: κάτι που όμως -η αλήθεια είναι- πως δεν μπορεί κανείς να πει πως δεν το διακαιούται, όταν έχει δημιουργήσει ουσιαστικά το ίδιο το αντικείμενο! δεν μπορεί να επιβάλλει κανείς επιλογές, μετά απο αυτό…

Αυτό σε λίνουξ γίνεται “γκαραντί” και όχι ιδιαίτερα δύσκολα.

2 «Μου αρέσει»

το να βλαστημισει; ναι ευκολα θα βλαστημισει. πχ ενα μυνημα να «πεταχτει» που να ειναι ακατανοητο, γιατι που να ξερεις τι εννοει και τι πρεπει να κανεις και επισης ως νεος χρηστης πως ακριβως να αναζητησεις τη λυση του αρκει. Γιατι ειναι αναμενωμενο το φαινομενο να μην ξερει τι να αναζητησει ως λυση, εφοσον δεν καταλαβαινει τιποτα γιατι κανεις δε γεννιεται εχοντας αυτες τις γνωσεις. Λιγο βρισιδι ειναι απαραιτητο μαλλον :grinning:
και ας «προειδοποιήσουμε» κιολας οτι πχ nvidia και linux δεν ταιριαζουν και πολυ και δημιουργουντε προβληματα γιατι η nvidia εχει κλειστο υλικο και ετσι αυτοι που προσαρμοζουν το λειτουργικο στο hardware δεν μπορουν συχνα να το κανουν καλα. Φυσικα για αυτο φταιει η nvidia, για να ξερει και ποιον να βρισει :grinning:

2 «Μου αρέσει»

Όχι, όχι, αναφερόμουν στο δεύτερο μισό της πρότασής του: “να καταφέρω τέτοιο συνολικό στήσιμο (…), ώστε τα δεδομένα να παραμένουν “ασφαλή” από αστοχίες hw ΚΑΙ -όσο γίνεται- και χρήστη
Αυτό έλεγα ότι γίνεται εύκολα και με ασφάλεια στο λίνουξ…

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λειτουργικό σε αυτό το σύμπαν, το οποίο μην γεννάει τσουνάμι βλαστημιών και ύβρεων από τους χρήστες του! :grin:

3 «Μου αρέσει»

Βγάζοντας το ethernet ή αποσυνδέοντας το WiFi μπορείς να κάνεις “Skip” και μετά σε πάει να φτιάξεις τοπικό user

Αυτό λέει το άρθρο πού έχω προσθέσει. Συγνώμη που δεν έγραψα κατευθείαν τη λύση.

1 «Μου αρέσει»

Κάθε αρχή και δύσκολη που λέμε , αλλά μόλις αρχίσεις και δουλεύεις με τα εργαλεία θα ανέβεις και ψυχολογικά αφού θα έχεις απαλλαγεί από το βραχνά και το νταβατζιλίκι είτε λέγεται Ms είτε Adobe.

Σίγουρα θα υπάρξει η φάση που θα βλαστιμήσεις (και σοφά κάνεις που θα κρατήσεις ένα backup με το ακατανόμαστο σε περίπτωση που πρέπει να βγάλεις δουλειά “εδώ και τώρα” ) αλλά αν μιλάμε για εργαλεία τύπου photoshop δεν θα έχεις ουσιαστικό πρόβλημα , μόνο κόστος θα είναι ο χρόνος που θα χρειαστεί να επενδύσεις για να μάθεις κάτι νέο.

Πρόβλημα θα υπάρξει αν χρειαστείς λογισμικό πχ τύπου Capture One , η αν έχεις καμιά Hasselblad με ψηφιακή πλάτη μεσαίου-μεγάλου φορμά (για data transfer controllers) που εκεί δυστυχώς δεν έχει βγεί τίποτα για να καλύψει τις ανάγκες σου…

Το καλό είναι πως πλέον με κάποια searches και λίγη υπομονή βρίσκεις σχεδόν τα πάντα , όρεξη για διάβασμα να έχεις… :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

OK Σε αυτο θα διαφωνισω. Η διαφορα μεταξυ των διανομων που ειναι οι ποιο επικρατεστερες και τις υπολοιπες που δεν χρειαζονται και προκαλουν το υποτιθεμενο “χαος” ειναι η διαφορα μεταξυ ενως φορεματος για μια γυναικα που θα το παρεις απο το ακριβο καταστημα στην Αθηνα και το φορεμα που θα φτιαξει αλφαδια μια μοδιστρα στα μετρα ακριβως της ιδιας γυναικας και οπως ακριβως οπως το θελει. Την ιδια αναλογια θα μπορουσε κανεις να πει για τα Windows και τις αλλες διανομες του GNU/Linux.

Και για να παμε στο ψητο της ουσιας. Στην υποδοχη του newbie-friendly κοσμου. Δεσμες αποφασεως για ποιο ακριβως πραγμα πρεπει να παρουμε; Στο πιες διανομες θα υπστηριξουμε η σε πιες διανομες θα προτεινουμε στους χρηστες; Μα ετσι και αλλιως… εαν ο χρηστης δει οτι μια διανομη ειναι πιο ευκολη στην χρηση θα παει στην πιο δυσκολη ετσι για το τουπε; Οχι… η θα παραμεινει εκει που ειναι η θα παει πισω στα Windows.

Θα πω την προσωπικη μου γνωμη. Και ειναι μονο μια γνωμη. Δεν θα μιλησω για το οτι ο καθε απλος χρηστης θα πρεπει να γινει φωστηρας και hacker αλλα θα πρεπει να πουμε στους νεους χρηστες απλα καθαρα και σωστα οτι μια διανομη του GNU/Linux ΔΕΝ ειναι ακριβως οπως τα Windows. Μερικα πραγματα δουλευουν και εχουν την ιδια λειτουργικοτητα και συμπεριφορα, και καποια αλλα ειναι διαφορετικα… οποτε θα πρεπει και να μαθει να κανει αυτο που εκανε με διαφορετικο τροπο… αλλα και να μην περιμενει παντα τις ιδιες λυσεις με τα Windows. Οταν ξεκαθαρισουν οι προσδοκιες και το τι θα παρεχει στον καθε χρηστη το καινουργιο αυτο λειτουργικο (γιατι για τους νεους χρηστες… καινουργιο ειναι το GNU/Linux) τοτε μπορουμε να περιμενουμε οτι θα κανουν τις σωστες επιλογες.

Πρεπει επισεις να τους μαθουμε μερικα πραγματα οπως πχ να αποφευγουν ερωτησεις του στυλ “Μου χαλασε η γραμματοσειρα πως το φτιαχνω;” και να μας δινουν μερικες παραπανισιες πληροφοριες για το τι τρεχουν στο μηχανιμα τους καθως και τι μηχανιμα εχουν για να μπορεσουμε να τους απαντησουμε και να τους καθοδηγησουμε στις σωστες λυσεις. Αλλιως… θα εχουμε απαντησεις του τυπου “Μαπα καρπουζι τα Linux γυρισα πισω στα 10αρια και ησυχασα”.

Και πρεπει να τους μαθουμε να μην φοβουνται την γραμμη εντολων…για δυο λογους 1) γιατι τα περισσοτερα turorials στο youtube και σε αλλες σελιδες γεματες video εχουν βηματα με εντολες στο τερματικο… και 2) γιατι ειναι ο μονος τροπος να αποφυγει ενα format (εκτως εαν ο δισκος τα εχει παρει στο κρανειο) οταν το γραφικο περιβαλλον ΔΕΝ δουλευει.

τέλος, το “καλό” δεν πουλάει, πουλάει το “εύκολο” (όχι με την κακή έννοια), που αν είναι και καλό τότε πουλάει εξαιρετικά πολύ. όσο πιο δύσκολο το κάνεις, τόσο πιο καλό θα πρέπει να γίνεται σαν αντιστάθμιση, με μια σοβαρή διαφορά όμως: ο καταναλωτής του θα πρέπει να ΜΠΟΡΕΙ να αξιολογήσει αυτή την βελτίωση για να δεχτεί να του στοιχίσει η λιγότερη ευκολία …και τις περισσότερες φορές δεν μπορεί (χωρίς tech-update γνώσεων, που σιχαίνεται).

Και εδω θα διαφωνησω. Αν το ευκολο πουλαγε δεν θα ειχαμε αναγκη ουτε τις διανομες του GNU/Linux ουτε το ΕΛ/ΛΑΚ. Εφοσων γενικα το λογισμικο ειναι “ευκολο” στην χρηση δεν υπαρχει θεμα να παμε πουθενα αλλου… σωστα;

Και παλι ειναι γνωμη μου και γνωμη μου μονο οτι το ευκολο και οι λυσεις 1-click και οι λυσεις που δεν χρειαζεται ο καθημερινος χρηστης να καψει φαια ουσια (και ανεγκεφαλα να αρχιζει να κουναει ποντικια και να μπει στο facebook για να κανεις τις αναρτησεις του), δεν τον διευκοληνει. Τα Windows ειναι ευκολα, γιατι μεχρι τωρα… υπαρχει η προυπηρεσια και η πολυχρονη εκθεση σε αυτα απο τα Windows 3.11 και μετα. Δεν χρειαζεται και πολλα πολλα. Το C: ειναι το ιδιο… φορματ κανεις και στα Windows 3.11 και στα XP και στα 7αρια και στα 10αρια μολις δεις οτι πανε κατα δυαολου σε επιδοσεις γιατι τοσο καιρο δεν υπaρχει κατι που να βελτιωθηκε… Την ιδια αποδοχη θα ειχαμε και στην περιπτωση του GNU/Linux εαν οι διανομες του ειχαν το ιδιο ξεκινημα με τα Windows.

Απο την μικρη πειρα μου, οταν πουλαει καποιος μια εγκατασταση GNU/Linux σε υπολογιστη του πελατη του δεν θα κατσει απλα και θα του κανει εγκασταση και θα του πει… παρτο καντο οτι θες και παμε στον επομενο… (εκτος εαν ο πελατης ξερει απο GNU/Linux)… θα κατσει να του δειξει του πελατη δυο βασικα πραγματακια, θα κατσει να το παραμετροποιησει (γιατι σηγουρα ο πελατης θα του ζητησει και μια υποτυπωδεις παραμετροποιηση) και μετα θα το παραδωσει. Η μονη περιπτωση που αυτο δεν συμβαινει ειναι με τις προεγκατεστημενες διανομες… πχ σε laptops, απο Dell, System76 και λοιπους.

Οι Tech-Update γνωσεις δεν ειναι απαραιτητες αλλα απλα δεν χρειαζεται οι χρηστες να σιχαθουν τις γνωσεις που εκεινη την στιγμη να μην εχουν… αλλα θα πρεπει να εχουν την υποτυπωδη περιεργεια για το πως δουλευει το συστημα του και γιατι δεν κανει αυτα που αυτοι θελουν. Το GNU/Linux οι διανομες τους και οι κοινοτητες τους δεν θα μαθουν στους χρηστες με το ζορι να ενδιαφερθουν για το συστημα τους.

ΠΧ αγορασες καινουργιο αμαξι, με το που πηρες το διπλομα της οδηγησης… Τελεια… πιος θα σου μαθει να αλλαξεις λαστιχο αν σου κλαταρει στην εθνικη; Τρεις επιλογες υπαρχουν… 1) διαβαζεις το manual του αυτοκινητου και εκτελεις τα βηματα που περιγραφονται σε αυτο 2) φωναζεις ενα φιλο η συγγενη και σε βοηθανε… και για πληρωμη τους κερνας πιτσα και μπυρες 3) Περιμενεις την Οδικη βοηθεια και μολις τελειωσει η δουλεια τους σε χρεωνουν αδρα…

Ετσι γινεται και στο GNU/Linux και τις διανομες του αναλογα το τι θες και πως θες να το κανεις. Δεν ξερω μεχρι τωρα αυτοκινητο που να πατας ενα κουμπι και να σου αλλαζει το κλαταρισμενο λαστιχο με την ρεζερβα αυτοματα (μονο σε ταινεις του James Bond αυτα).

5 «Μου αρέσει»