Περί λίνουξ και άλλων δεινών

Υπάρχει ο google chrome στο κατάστημα? ΟΧΙ
Και άλλα πολλά. Θες να πεις ότι το κατάστημα έχει όλα τα προγράμματα? Κατέβασα το popcorn π.χ. και η εγκατάσταση δεν γίνεται.

Λοιπόν, αγοράζω ένα καινούριο αυτοκίνητο, μου λέει ο έμπορος είναι το καλύτερο, πάει με χίλια, δεν καίει καύσιμα πολλά, έχει κρατήματα και είναι φουλ έξτρα με όλα τα κομφόρ.
Μπαίνω μέσα, πάω να βάλω το κλειδί στην τρύπα του τιμονιού και δεν την έβρισκα, έψαχνα, πουθενά, κοιτάω απέξω γελούσαν, φίλε μου λένε είσαι άχρηστος, δεν ξέρεις που πάνε τα 4, η τρύπα στο συγκεκριμένο αμάξι είναι δίπλα στο κάθισμα. χαχχαχα
Καλά ρε μάγκες τους λέγω, το βάζω το κλειδί, πάω να κάνω εκκίνηση αλλά δεν έπαιρνε μπροστά. τι έγινε πάλι ρε παιδιά? Φίλε που ζεις? για να πάρει το αυτοκίνητο μπροστά, πρέπει να μάθεις να ενώνεις τα κατάλληλα καλώδια που είναι κάτω από το κάθισμα !!!
Και μετά να ανοίξεις το καπό για να στρίψεις αυτήν την βίδα και μετά το τάδε παξιμάδι. μετά θα πετάς γιατί αυτό το αυτοκίνητο πάει με χίλια ενώ τα άλλα με 300. επίσης έχει μπλα μπλα μπλα μπλα.
Ρε μάγκες, εγώ μια βόλτα θέλω να πάω, να πιω έναν καφέ και να πάω και στην δουλειά μου, άντε το καλοκαιράκι να πάω και δέκα μέρες διακοπές τι μου λέτε τώρα να ενώσω καλώδια και να στρίψω παξιμάδια? πιο απλά δεν γίνεται?

  • Άστο φιλαράκι, αυτό το αμάξι δεν κάνει για εσένα, κάνει μόνο για λίγους. Θες να κάνεις βόλτα? θα κάτσεις να διαβάσεις και να δώσεις εξετάσεις. Βέβαια δεν έχουμε όλα τα ανταλλακτικά αλλά αν αγοράσουν όλοι αυτό το αμάξι θα αναγκάσουμε τις εταιρείες να φτιάχνουν και τα δικά μας. ΟΚ, τώρα μην λες πολλά γιατί τελείωσε και ο χρόνος σου στο φόρουμ, είσαι νέος και είπες πολλά, μόνο οι παλιοί θα μιλάνε πολύ.
  • Παιδιά, οι νέοι πρέπει να μιλάνε πολύ γιατί έχουν και πολλές ερωτήσεις
  • Είσαι και αγενής ε? ΚΛΕΙΣΤΟΝ

Κάπως έτσι είναι η εμπειρία μου στα φόρουμ των λίνουξ γενικά.

Edit by Admin: Επαναφορά του κειμένου στην αρχική του έκδοση

Και θα κάνουμε την εμπειρία σας ολίγον χειρότερη με προσωρινή αφαίρεση δικαιωμάτων δημοσίευσης σε αυτό το μαγαζί. Δεν είμαστε εδώ να κάνουμε τους σάκους του μποξ για κανέναν. Έχετε επισκεφτεί πρόσφατα κάποιον ειδικό;

Προφανώς η κριτική και η συζήτηση δεν είναι αδίκημα, αλλά αντίθετα είναι απαραίτητη. Αλλά όχι με τέτοιους όρους. Το νήμα παραμένει ενεργό.

8 «Μου αρέσει»

Αγαπητέ Δημήτρη

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Στη δουλειά μου (πολιτικός μηχανικός) ο πελάτης έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο εκτός από τις φορές που δεν έχει.

Εξηγούμαι

Θέλετε αυτή τη δουλειά; Θα σας την κάνω με τόσα €. Έρχεται μετά από λίγες μέρες και λέει. Όμως στην κυρία Κούλα παρακάτω κάνατε άλλα πράγματα. Ναι γιατί η κυρία Κούλα πλήρωσε περισσότερα.

Να στο πω με απλά λόγια. Το λουστράρισμα κοστίζει. Από σπίτια, αυτοκίνητα, κινητά και ναι μέχρι σε λειτουργικά.

Περιμένεις ένα λειτουργικό που στη συντριπτική του πλειοψηφία αναπτύχθηκε από εθελοντική βάση να είναι τόσο ανταγωνιστικό όσο ένα άλλο που έπεσε ζεστό χρήμα; Ναι είναι καλό το Linux. Αλλά δεν είναι καλό σαν καφετιέρα, αλλά σαν αγωνιστικό που θέλει σε πολλές περιπτώσεις το fine tuning για να αποδώσει τα μέγιστα.

Άρα όλη η κουβέντα έχει να κάνει με το τι θέλει ο χρήστης από τον υπολογιστή του και κατ’ επέκταση το λειτουργικό που έχει αυτός.

7 «Μου αρέσει»

ok ισως αρχιζω να καταλαβαινω τωρα τι λες, παρα το γεγονος οτι και εγω δεν σπουδασα κατι σχετικο με υπολογιστες και παρα το οτι την πρωτη φορα που πηγα να ασχοληθω με λινουξ, δηλαδη οταν πρωτοβγηκε το ουμπουντου, ελεγα καλα τι μπερδεμα ειναι αυτο, ποιος καθεται και ασχολειται με αυτα και για ποιο λογο… Εντωμεταξυ ακομα αρχαριος ειμαι και εγω αλλά οδευω προς μεσο χρηστη. Και καποια πραματα εξακολουθω να τα βρισκω απαραδεκτα, αλλά ποιος φταιει για αυτο; αν φταιει…

τωρα οσον αφορα τον chrome κλπ, ναι αυτα που λες οτι θες μπορει να ειναι μπερδεψιαρικα, παντως στη δικη μου διανομη (οχι το linux mint δηλαδη στο οποιο δεν ξερω τι συμβαινει) τον chrome τον εγκατεστησα με δυο κλικ (σε live usb, και μολις ειδα οτι λειτουργει τον απεγκατεστησα αμεσως γιατι δεν θελω να μου λερωνει ουτε το live usb). Πρεπει να αναλογιστεις ομως, φταιει στα αληθεια το λινουξ για αυτο; Δηλαδη, πχ στο παραδειγμα που λες με το αυτοκινητο. Ας πουμε οτι εχω ενα αυτοκινητο και θελω να το δωσω τσαμπα σε ενα φιλο (ή και καποιον ασχετο) και τον ακουω να μου λεει «μα καλα, το αυτοκινητο αυτο για να παρει μπροστα πρεπει να βαλεις το κλειδι στην τρυπα του τιμονιου και εψαχνα μια ωρα γιατι στο αυτοκινητο που ειχα πριν το κλειδι το βαζεις κατω απο το καθισμα του οδηγου. Καλα εισαι τρελος; τι αυτοκινητο πας να δωσεις; (τσαμπα ειπαμε εντωμεταξυ) »
Καποια πραματα ετσι ακουγοντε να ξερεις, και οταν ακουγοντε ετσι μπορει να δεις διαφορες αντιδρασεις…

6 «Μου αρέσει»

Ήταν κάποιος που ήθελε να πάρει παπάκι, αλλά δεν είχε τα λεφτά να το αγοράσει, και κατάντησε να του χαρίσει κάποιος μια Πόρσε. Η καταραμένη η Πόρσε είχε στρογγυλό τιμόνι, και όχι σαν το ποδήλατο που είχε συνηθίσει και έκανε αμάν να μάθει καλή ισορροπία 20 χρόνια. Τόσο μα τόσο άθλια …

Μιας και ήξερε να οδηγεί ποδήλατο, δεν μπήκε στον κόπο να διαβάσει το βιβλίο της Πόρσε. Και σιγά μην δώσει και εξετάσεις να πάρει δίπλωμα. Αυτά είναι για ξενέρωτους. Γκάζι, Βουρ και φύγαμε.

Στον δρόμο τρακάρει και πέφτει σε ένα δέντρο. Μια ομάδα από καλούς Σαμαρείτες φίλους της Πόρσε προσπαθούν να τον βοηθήσουν άλλα αυτός είναι εκνευρισμένος που δεν πήρε το παπάκι που ήθελε. Υπάρχουν βέβαια και τα συνεργεία αυτοκινήτων, υπάρχουν και οι σχολές οδήγησης, αλλά αυτός δεν θέλει να δώσει φράγκο, και απαιτεί και βάζει τις φωνές σε αυτούς που σταμάτησαν να τον βοηθήσουν.

Η Κυρά Κούλα άν θέλει να βάλει το Popcorn Time ( που είναι παράνομο λογισμικό και είναι ρίσκο να ενσωματωθεί σε οποιοδήποτε λειτουργικό) είτε θα μάθει πως το κάνει (και στα Windows δεν υπάρχουν καλοί Σαμαρείτες) είτε θα τα σκάσει στον Μηχαλάκι να της το περάσει. Καλό παιδί και παίρνει για το φορμάτ που τις κάνει κάθε μήνα, μόλις 20€

7 «Μου αρέσει»

Αναρωτιέμαι αν ο οποιοσδήποτε σχολιαστής ανεβάζει μία ανάρτηση περί gnu - linux, ελεύθερου λογισμικού, έχει κάνει τον κόπο να διαβάσει ΕΣΤΩ και επιγραμματικά, ΕΣΤΩ τους ορισμούς ανοιχτου - κλειστού λογισμικού, την ιστορία του ελέυθερου, την ανάπτυξη μέσω κοινοτήτων… ΕΣΤΩ και επιγραμματικά…
'Οταν βλέπω να συγκρίνονται ανόμοια πράγματα…

Αλλιώς μάλλον πρόκειται περί troll…

1 «Μου αρέσει»

Φαντάζομαι όμως το ίδιο πρόβλημα είχες και όταν πρωτοχρησιμοποίησες windows .Περιμένεις κάτι διαφορετικό να δουλεύει όπως έχεις συνηθίσει, αλλά αν δούλευε έτσι, τότε δεν θα ήταν κάτι διαφορετικό…catch-22.

Μπορεί να έχει άδικο, μπορεί και όχι. Σίγουρα δεν εκφραζόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο.
Αυτό που σίγουρα είναι άδικο είναι να γράφουμε και να λέμε διάφορα όταν ο άλλος δεν μπορεί να απαντήσει.
Ή απαντάς ως συντονιστής και το κλειδώνεις μετά την αφαίρεση δικαιωμάτων δημοσίευσης και είσαι δίκαιος ή άστον να απαντήσει.

Γνώμη μου.

1 «Μου αρέσει»

Επειδη ασχολουμε με linux καπου μια 20ετια και πιστευω οτι εχω αποψη πανω σε αρκετα θεματα με το linux η το bsd και αλλες τετοιου τυπου υλοποιησεις εχω να πω τα εξης:

Το linux (unix, bsd κτλ.) γενηθηκε σε επαγγελματικο περιβαλλον δημιουργημενο απο επαγγελματιες για επαγγελματιες. Ειναι ενα multiuser os απο τα σπαργανα και δεν στοχευει φυσικα κανεναν απλο χρηστη.

Το linux ειναι σχεδον μονοδρομος γι αυτα που προσφερει σε επαγγελματιες σε server. Ακομη και οταν το περιεχομενο σερβιρεται σε windows το πιο πιθανο ειναι ο server να ειναι linux

Στους 500 supercomputers το 100% των λειτουργικων ειναι linux/bsd

Στους server που εχουν ιστοσελιδες στο internet η περιεχομενο το 70% ειναι linux/bsd

Στους απλους χρηστες το 2-3% ειναι linux (το bsd νομιζω εχει μεγαλυτερο ποσοστο λογω του mac os)

Αυτο επικρατει τα τελευταια 20 χρονια που ασχολουμαι με linux. Δεν θα αλλαξει φυσικα κατι ακριβως γιατι καποιοι δεν μπορουν να εγκαταστησουν τον chrome η δεν θα βρουν παιχνιδια που θελουν.

Εγω ομως εχω φτασει να ειμαι τοσο παραγωγικος με το linux που βγαζω τετραπλασια χρηματα μεσω του linux απ οτι εβγαζα μεσω των windows

Για μενα το linux ειναι ενα εργαλειο και οπως τα εργαλεια, κομπρεσέρ, σεγες κτλ δεν μπορουν να τα χειριστουν απλοι ανθρωποι ετσι γινεται και με τα λειτουργικα συστηματα.

Για παραδειγμα ενω εγω δεν θα μπορουσα να φανταστω το linux χωρις τερματικο γιατι ξερω τους λογους που υπαρχει, ετσι καποιος απλος χρηστης δεν μπορει να καταλαβει τη χρηση του.

Ωραια τα εφε και τα ομορφα desktop στο linux αλλα το συγκεκριμένο λειτουργικό παραγει εργο για ολους, ακομη κι αυτους που δεν το χρησιμοποιουν

Android - linux
Mac os - BSD
Δεκτες tv /αυτονομες καμερες και εκατονταδες χιλιαδες συσκευες με linux kernel
Το μεγαλυτερο κομματι των server - linux bsd

Οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος λογος ενας απλος χρηστης να αφησει τα windows.

3 «Μου αρέσει»

Πλέον στούς 500 υπερυπολογιστές το 100% είναι Linux, όλα τα άλλα τέλος.

όπως το mac άλλαξε πυρήνα από τον κλασσικό του σε έναν συγγενικό τού BSD (δεν είναι BSD) έτσι και τα windows πιθανότατα μέσα στην επόμενη δεκαετία θα αλλάξουν πυρήνα σε Linux ναι θα το δούμε και αυτό :P

3 «Μου αρέσει»

Δεν θα έλεγα τόσο επαγγελματίες, ειδικά το λίνουξ είναι κατ’ αρχήν γεννημένο από χάκερς για χάκερς. Αλλά από πολύ νωρίς συνδέθηκε με έναν γενικότερο χακτιβισμό που ήθελε το λίνουξ να γίνει το πραγματικά παγκόσμιο λειτουργικό για όλους, κάτι που δεν συνέβη με άλλα unix-οειδή.

1 «Μου αρέσει»

Ναι σαν αρχικη σκεψη του linus νομιζω οτι ηταν απλα ενα παιχνιδι, ομως αρκετα νωρις το υιοθετησαν αρκετες μεγαλες εταιρειες κατι που φυσικα δεν ειχε γινει με τα windows πριν την εκδοση 3.1 Αλλα παραμενει φυσικα ενα επαγγελματικο os που μπορεις να το εχεις απο ενα cpu με καταναλωση 1watt , να εχεις ενα desktop με ολα οσα μπορει να χρειαζεσαι, να εχεις εναν vps και να κανεις αυτα που χρειαζεσαι. Φυσικα ο κοσμος θα ηταν εντελως διαφορετικος χωρις το linux αλλα αυτο ο κοσμος δεν θα το καταλαβει ποτε.

Και γω καμια φορα βλεπω καποια μηχανηματα, μπουλτοζες, φορτηγα στο δρομο και απλα τους προσπερναω… αν ομως δεν ηταν αυτοι δεν θα υπηρχε δρομος για να χαιρομαι εγω το αυτοκινητο μου

3 «Μου αρέσει»

Δεν αναφέρομαι στις εταιρείες, συνδέθηκε βέβαια και με εταιρείες που έγιναν μεγάλες με την .com φούσκα, και από παραδοσιακές μεγάλες εταιρείες την αρχή έκανε η IBM αλλά αυτό έγινε μετά. Αναφέρομαι στον χακτιβισμό, πχ κοινότητα Debian.

1 «Μου αρέσει»

Απλα με τη συγγενια που εχει με το unix θεωρείται επαγγελματικο, παροτι οντως το debian πχ ειναι ενα προιον απο χρηστες . Οι εταιρειες που αναφερω απλα το διογκωσαν στη μορφη που τωρα εχει παρει το linux. Απο τη “μη κερδοσκοπικη” nasa μεχρι τους κολοσσούς του διαδυκτιου ολοι εστω και για τα μεγαλα κερδη εφτιαξαν ενα οικοσυστημα στο οποιο ολοι οσοι ασχολουμαστε με το linux μπορουμε να το εχουμε σε ολες του τις μορφες.

Εδω θα γινω “κακος” με την κοινοτητα αλλα δεν πειραζει

Οι εταιρειες πολλες φορες χρηματοδοτουν opensource προιοντα η ακομη παρεχουν εργαζομενους δωρεαν(wikipedia)

Ετσι πολλες διανομες μπορουν και αναπτυσονται με τη βοηθεια των εταιρειων που τα στηριζουν.

π. χ εχω ακουσει οτι το gentoo χρηματοδοτειται μεσω δωρεων απο την google.Φυσικα αυτο γινεται γιατι το chrome os στηριζεται στο gentoo και παει λεγοντας…

Εδώ θα δικαιολογήσω τον φίλο γιατί, ωραία αυτά που λέτε, αλλά δεν ενδιαφέρει τον απλό χρήστη που απλά θέλει να τρέξει τον chrome. Γι αυτό υπάρχει αυτό το μπέρδεμα μονίμως, αυτός θέλει chrome και σεις του λέτε όλοι οι servers τρέχουν linux…λες και τον νοιάζει. Χανόμαστε στην μετάφραση.

2 «Μου αρέσει»

Εμενα παντως δεν με απασχολει ο απλος χρηστης. Το ιδιο μου κανει και αν βαλει chrome και αν βαλει windows και ποτε δεν πιεσα κανεναν να βαλει κανενα λειτουργικο. Ελευθερη χωρα ειμαστε ο καθενας ας κανει οτι του αρεσει

2 «Μου αρέσει»

Με τον συγκεκριμένο, δεν νομίζω πως θα είχε κάποιο νόημα η συζήτηση. Θα μπορούσες να το εξηγήσεις τι σημαίνει chrome, αλλά δεν θα ήθελε να ακούσει.

https://twitter.com/jonathansampson/status/1165493206441779200

Σε ένα ενδιαφέρον mind twist, θα πει πως υπάρχει η γνωστή κλίκα των αποθετηρίων :smile:

Ο απλός χρήσης δεν θέλει chrome, ο απλός χρήστης θέλει απλά να βγει στο facebook και δεν τον ενδιαφέρει το πως. Ο απλός χρήστης δεν είμαστε εμείς σε αυτό το νήμα

1 «Μου αρέσει»

Δεν δικαιολογείται κανένας όταν είναι επιθετικός και αντί να ακούσει κάτι που του λες ευγενικά και με πρόθεση να βοηθήσεις, το μόνο που θέλει είναι να “φωνάξει”. Οι καλοί τρόποι ισχύουν για όλους και για οποιαδήποτε περίπτωση.

2 «Μου αρέσει»

Γιατί ως γνωστόν εδώ και χρόνια ο μέσος windows user εγκαθιστούσε εφαρμογές στα XP και 7 από το store της MS…λογικό να είναι τόσο δύσκολο στο linux που πρέπει να κατεβάσει ένα ολόκληρο deb αρχείο :P

Άσε άσε δύσκολα τα λίνουξ…

7 «Μου αρέσει»