Περί λίνουξ και άλλων δεινών

και γιατι ο φιλος θελει να τρεξει τον chrome ο φυλλομετρητης των windows δεν τον καλυπτει χε χε.στην εποχη του διαδικτυου αμα θελεις διαβαζεις και μαθαινεις. αλλιως μενεις στην σιγουρια του πάτα πάτα πάτα πάτα των windows. εγω παντως μεχρι να μαθω 5 πραγματα στο linux σε οσα φορουμ γραφτηκα και ρωτησα ηταν ολοι ευγενεστατοι και μου ελυσαν τις αποριες.

2 «Μου αρέσει»

Αγαπητε Συνονοματε… μηπως πρεπει να ξεκαθαριζονται μερικα πραγματα σιγα σιγα;

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

O Google Chrome, υπαρχει στο site της Google. Θα χρειαστει να τσιμπισεις το πακετο απο εκει και να το κανεις εγκατασταση μεμονομενα… γιατι; γιατι δεν ειναι λογισμικο ανοιχτου κωδικα… αντιθετα ο Chromium στον οποιο βασιζεται ο Chrome αφου βαλει η Google τα δικα τις, ειναι ελευθερο λογισμικο και υπαρχει στο “καταστημα” οπως ονομαζεις τα αποθετηρια.

Η διαφορα του Chrome με τον Chromium ειναι οτι δεν θα μπορεσεις με τον Chromium να δεις Netflix αν δεν κανεις τανζανιες πρωτα. Για ολες τις αλλες χρησεις ο Chromium ειναι το ιδιο ιδανικος σαν τον Chrome.

Παμε τωρα στο Popcorn. Επηδει δεν ειναι στο αποθετηριο οπως και ο Chrome δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να τον εγκαταστησεις χειροκινητα. Εφοσον υπαρχει θεμα με την εγκατασταση αντι για την ιστοριουλα που μας ειπες… που την καταλαβαινω και ξερω οτι βγαινει απο μεσα σου το “ρε αντε και κουρευτε κανα αυγο” δεν μας δειχνεις καλητερα το προβλημα που υπαρχει με το popcorn για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε αν μπορουμε;

Οσον αφορα την ιστοριουλα που μας ειπες. Ενταξει το καταλαβαινω και το δεχομαι οτι δεν ειναι ολοι οι χρηστες του GNU/Linux το ιδιο και ιδιως οταν ερχονται απο αλλα περιββαλοντα οπως τα Windows εκει οπου “κατεβαζεις κανεις εγκατασταση και τελειωσες”. Η μεγαλη διαφορα ομως ειναι οτι το GNU/Linux… οποια διανομη και να πιασεις απο το Ubuntu μεχρι το Gentoo ειναι διαφορετικο… γιατι απευθυνεται σε διαφορετικους ανθρωπους.

Η κατα κορον εντυπωση ειναι οτι διανομες που εχουν το περισσοτερο λογισμικο που βρισκεις και στα Windows ειναι πιο ευκολες στους νεους χρηστες και ιδιως σε εκεινους που ερχονται απο τα Windows… ΑΛΛΑ το θεμα ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν πρεπει να εχουμε την εντυπωση οτι θα υπαρχουν ΟΛΑ τα πραγματα ακριβως με την ιδια ευκολεια με τα Windows. Ειναι λαθος εκτιμηση. Θα πρεπει σαν νεος χρηστης να αρχιζει κανεις να μαθαινει καινουργια πραγματα. Εαν προσπαθει καποιος να βρει στο GNU/Linux ενα plug-n-play συστημα ακριβως οπως τα Windows… ειναι σε λαθος λειτουργικο.

Τις απορειες και τις λυσεις που βρισκουμε στους νεους χρηστες τις εχουμε ξαναματαδει και τις εχουμε ξαναμαναακουσει 14 εκατομυρια φορες.

Ολοι εδω και τα παιδια που ψιλοτσαντιστικανε αλλα και τα παιδια που την εχουν ξαναδει την ιστορια αυτη και την καταλαβαινουν… ολοι μας προσπαθουμε να βοηθησουμε… και εδω αλλα και στο Facebook. Εδω βεβαια η βοηθεια μπορει να γινει ποιο συγκεκριμενα ποιο στοχευμενα.

Λοιπον ποιο ειναι το προβλημα με το Popcorn? Τι σου βγαζει; Μπορεις να μας στειλεις μια φωτο απο την οθονη σου κατα την εγκατασταση για να το δουμε;

2 «Μου αρέσει»

Παρακαλώ εφόσον ο @anon39023744 δεν είναι σε θέση να απαντήσει να μην του κάνουμε επίκληση. Μόλις αρθεί η απαγόρευση του για δημοσιεύσεις, πιστεύω ότι θα επανέλθει.

Μην ξεχνάμε ότι ο γραπτός λόγος περιέχει αρκετές αναγνώσεις και μερικές φορές δεν αργούν οι παρεξηγήσεις. Η προσπάθεια να κρατηθεί ένας πολιτισμός σε ένα φόρουμ μερικές φορές οδηγεί σε δύσκολες μα αναγκαίες ενέργειες.

Ας μείνουμε στο θέμα που άνοιξε και τη συζήτηση γύρω από αυτό.

5 «Μου αρέσει»

Δεν τον δικαιολογώ απλά , μέχρι έναν βαθμό, τον καταλαβαίνω.

1 «Μου αρέσει»

Έγινε αναίρεση για να μπορεί να απαντήσει.

Η αντίθετη άποψη έγινε επιθετική, χαλάσαμε την πολιτική ορθότητα.
Μπεεεεεεε

Δεν κατάλαβα τι λες σύντροφε, δεν γνωρίζω βαρβαρικά

Το πράμα είναι απλό φίλε μου, όπως προείπα εγώ σε καταλαβαίνω ,αλλά έτσι έχουν τα πράγματα ή θα κάνεις υπομονή και θα μάθεις πως γίνονται εγκατάσταση αυτές οι 2-3 εφαρμογές που δεν είναι στο store ή δεν έχουν .deb ή θα γυρίσεις στα windows και θα κάνεις την δουλειά σου όπως ήξερες. Τα υπόλοιπα είναι, άσχετα.

5 «Μου αρέσει»

Νομίζω, μετά από 10 συνεχείς δημοσιεύσεις, ακούσαμε αρκετά. Άλλη μια προσωρινή αναστολή δημοσίευσης, πριν υπάρξουν δραστικότερα μέτρα.

Ο Αίσωπος λέει μια ιστορία για δυο διαβάτες που αναζήτησαν καταφύγιο στην σκιά ενός πλατανιού ένα καυτό καλοκαιρινό μεσημέρι. Ενώ κάθονταν στην σκιά του κουβέντιαζαν το πόσο άχρηστο είναι το πλατάνι, μιας και δεν κάνει κανένα καρπό χρήσιμο στον άνθρωπο.

Θα σας το ξαναπώ το Linux δεν κάνει για εσάς και όπως ορθά είπατε, εφόσον δεν σας κάνει, τότε στα σκουπίδια. Γιατί θα θέλετε να είναι Windows κάτι που ποτέ δεν θα είναι.

Επίσης, στο μικρό διάστημα που επανήλθατε, προσβάλλατε μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα πολλά άτομα. Αυτό το φόρουμ δεν είναι ανεκτικό για άτομα με επιθετική συμπεριφορά σαν εσάς. Μην ξεχνάτε πως, η συμμετοχή εδώ μέσα δεν αποτελέι κανενός είδους δικαίωμα. Είναι μια υπηρεσία που παρέχετε από κάποιους ιδιότες. Επίσης κανένας δεν σας υποχρεώνει να μείνετε, εφόσον έχετε μια τέτοια γνώμη .

Μπορείτε να φτιάξετε ένα blog ή ένα δικό σας φόρουμ και να λέτε πόσο κακό είναι το Linux, τo φόρουμ αυτό και πόσο φασίστας είμαι εγώ προσωπικά. Είναι δικαίωμα σας, όσον δεν παραβιάζετε τους νόμους.

Δικαίωμα μας επίσης είναι να μην κάνουμε τους σάκους του μποξ για τα νεύρα σας, πάνω σε όσους αφιερώνουν χρόνο για να βοηθήσουν εσάς και όποιον άλλο αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Γιατί αυτό που κάνετε συζήτηση με επιχειρήματα δεν το λες.

Καλημέρα σας

8 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι αξίζει να γίνει μια υπενθύμιση προς άπαντες τι είναι το linux-user.

Η αξία ενός χώρου όπου μπορούν να φιλοξενούνται όλες οι απόψεις (ακόμη και οι πιο αντιδραστικές) είναι ανεκτίμητη.

Ωστόσο είμαστε μια πλατφόρμα για πολιτισμένες συζητήσεις. Εφόσον καταστρατηγείται από συγκεκριμένες συμπεριφορές ο πολιτισμός μιας συζήτησης, θα εφαρμόζονται οι σκληροί αλλά αναγκαίοι κανόνες για τη διασφάλιση του ασφαλούς αυτού χώρου.

5 «Μου αρέσει»

αυτο με το «οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια» ηταν ολα τα λεφτα :grinning:

Επειδή διάβασα αρκετά σε αυτό το thread, πιστεύω ότι πρέπει να πω τη γνώμη μου πάνω σ’ αυτό.

Το Linux μπορεί να είναι δύσκολο στην αρχή για νέους χρήστες. Δε μπορείς να βρεις πάντα με ευκολία αυτό που είχες συνηθίσει να χρησιμοποιείς στο προηγούμενο λειτουργικό σύστημα που είχες. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι τόσο δύσκολο. Έχοντας ως παράδειγμα τον Chrome, όπως θα έκανες μια αναζήτηση για τον Chrome στο Google, θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο για όποιο πρόγραμμα ήθελες στο Linux. Ακόμα και για τα προβλήματα που μπορεί να σου εμφανίζει το σύστημα.

Το γεγονός ότι ρώτησες σε κάποιο forum για κάτι απλό και δε μπορούσες να βρεις άκρη, είναι άσχημο, αν και πολλοί χρήστες δεν είναι έτσι όπως το περιγράφεις.

Φυσικά και είναι καλοδεχούμενη η κριτική, είτε είναι θετική, είτε αρνητική εφόσον συνοδεύονται από σαφή επιχειρήματα. Αλλά το να βάζεις ταμπέλες σε κάποιον και ειδικά όπως αυτή:

εσύ μεγάλε πρέπει να είσαι φαν του λινουξ χρυσή αυγή, διότι το να αφαιρείς τον λόγο επειδή δεν σου αρέσει η αλήθεια είναι φασιστικό. Μου αρέσει που είσαι και υποστηρικτής του ελεύθερου λογιστικού, αν είχες περισσότερη εξουσία επάνω μου θα με είχες κάνει σαπούνι. Η κοινότητα του λίνουξ δεν νομίζω να θέλει άτομα σαν εσένα στους κόλπους της, διότι η φιλοσοφία του λίνουξ είναι αντίθετη από αυτά που πρεσβεύεις εσύ. ΧΑΙΛ ΧΙΤΛΕΡ

ακόμα και να έχεις δίκιο, το αναιρεί.

Και κάτι τελευταίο. Όλοι όσοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε τους άλλους, σπαταλάμε ένα κομμάτι από το χρόνο μας γι’ αυτό χωρίς κάποιο αντάλλαγμα. Καλό είναι να το έχετε κατά νου πριν αρχίσετε να γράφετε κάτι παρόμοιο με το παραπάνω.

4 «Μου αρέσει»

Είναι ένα έργο τόσο παλιό, όσο και τα ίδια τα φόρουμ, αν μου επιτραπεί ο αγγλισμός εδώ.

Ένας χρήστης μπαίνει σε ένα φόρουμ και αρχίζει να επιτίθεται, να ειρωνεύεται και να “φωνάζει”, με κύριο αντικείμενο της επίθεσης, συνήθως, το ίδιο το αντικείμενο του εν λόγω φόρουμ.

Πολλοί προσπαθούν να βοηθήσουν ή έστω να απαντούν σε αυτόν τον χρήστη με ψυχραιμία και πολιτισμένο τρόπο. Ο χρήστης ωστόσο δεν έχει καμία πρόθεση να τους ακούσει, ούτε να συζητήσει. Θέλει μόνο να φωνάξει, και θέλει απλώς χώρο για να το κάνει.

Όποτε, δε, βρει αντίδραση στην απαράδεκτη συμπεριφορά του, εφαρμόζει πιστά το Νόμο του Godwin (βαφτίζει Χίτλερ αυτόν που απλώς δεν του επιτρέπει να συμπεριφέρεται άσχημα σε βάρος των υπολοίπων) και βαφτίζει “άποψη” την επιθετική του συμπεριφορά.

Ένα κοινό σημείο με όλους αυτούς τους χρήστες είναι ότι δεν αντιλαμβάνονται ότι ένα φόρουμ δεν είναι ένα δημόσιο πάρκο, όπου μπορούν να μιλούν όπως θέλουν (ούτε καν σε δημόσιο πάρκο δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, υπάρχουν όρια συμπεριφοράς που ορίζονται από το Νόμο). Δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι ένας χώρος που δημιουργείται και διαχειρίζεται από ιδιώτες και θεωρούν ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους (!) τόσο η παρουσία τους σε αυτό, όσο και το να κάνουν ό,τι θέλουν μέσα σε αυτό.

Δεν έχω μπει σε φόρουμ που να μην έχει αντιμετωπίσει έστω μία φορά κάτι τέτοιο. Δυστυχώς είναι, απ’ ό,τι φαίνεται, αναπόσπαστο κομμάτι των φόρουμ και αργά ή γρήγορα κάνει την παρουσία του σχεδόν σε κάθε ένα από αυτά.

14 «Μου αρέσει»

Ακόμα και στον ορισμό του τρολ τρολλάρεις…

“Στη γλώσσα του Διαδικτύου η λέξη τρολ ( troll ) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης, mailing list, chat room ή μπλογκ, με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες[1] ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες[2]. Η συμπεριφορά αυτή που λέγεται τρολάρισμα ( trolling ) πολλές φορές συνοδεύεται από αμφιλεγόμενη διαμάχη των υπολοίπων περί του σκοπού του.”

7 «Μου αρέσει»

Ας σταματήσει εδώ το θέμα…εξάλλου, πρόθεση για σοβαρό διάλογο δεν υπάρχει…φάνηκε από το πρώτο σχόλιο.
Μην σπαταλάτε τον χρόνο σας με ανούσιες αντιπαραθέσεις.

8 «Μου αρέσει»

Οπως ειπα και πιο πανω εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει αν καποιος χρηστης θελει linux windows η kolibri os. Αυτο γιατι η νεα γενια εχει μαθει τα παντα στο πιατο. Το '90 για να παιξω ενα παιχνιδι στο dos ηξερα τα dma και irq της καρτας ηχου, αλλαζα το μαμημενο autoexec.bat καθε φορα που ετρεχα αλλο παιχνιδι, για να ρυθμισω την convertional μνημη κατα περιπτωση. Και φυσικα υπηρχαν παλιοτεροι απο μενα που σε c64 γραφανε το παιχνιδι εκεινη την ωρα σε basic το παιζανε κανα δυο μερες ασταματητα και οταν κλεινανε το c64 χανανε ολη τη δουλεια. Τωρα γιατι να ασχοληθω με καποιον που μπαινει στο forum να ρωτησει κατι που πρεπει να εχει απαντηθει χιλιαδες φορες στο internet. Ας μαθει να γκουγκλαρει πρωτα και μετα ας μαθει και οποιο λειτουργικο θελει

Το googling το '90 ηταν τηλεφωνο σε καποιον φιλο που μπορει να ηξερε περισσοτερα απο μας και απειρα ασηκωτα βιβλια

5 «Μου αρέσει»

Εγώ είχα ξεχωριστές επιλογές στο boot menu :stuck_out_tongue:

4 «Μου αρέσει»

αυτες ειναι μαγκιες!!! δυστηχως οσοι ειχαμε υπολογιστη ειμασταν σχεδον στην απομόνωση και αυτα και αλλα πολλα ακουγονται διαστημικα ακομη και σημερα.

Ηταν η εποχη του χαλκου στους υπολογιστες και ολοι μας προσπαθουσαμε να κανουμε χακιες για να κανουμε λιγο πιο ευκολη τη ζωη μας, αλλα σεβομαι και εκτιμω ,αν και δεν την εζησα, την προηγουμενη περιοδο του λιθου('80) που τα παιχνιδια και τα προγραμματα θελαν πολυ φαντασια για να καταλαβεις τι εννοουσαν και φυσικα με λειτουργικα συστηματα cp/m dos 1.1,2.0,3.3 και τα πασης φυσεως home computer που οι προγραμματιστες διναν το 110% των δυνατοτητων τους για να φτιαξουν εξαιρετικα γραφικα, προγραμματα και παιχνιδια που κανονικα δεν υπηρχε η δυνατοτητα να παιζουν σε αυτα τα λειτουργικα.

4 «Μου αρέσει»

Υπήρξαν κάποιες εποχές που οι υπολογιστές ήταν κάποια μαγικά αντικείμενα και όχι απλά μια μηχανή όπως μια τοστίερα. Στους ακόμα ποιο παλιούς τα μαγικά αυτά αντικείμενα ήταν οι μηχανές και τα ραδιόφωνα.

Σαν παιδί, είχες την ανάγκη να κάνεις δική σου αυτή την δύναμη. Και πριν τα φόρουμ και το διαδίκτυο όσοι θέλανε να γίνουν μικροί μάγοι ήταν μοναχικές μορφές. Ίσως κάπου εδώ να ξεκινάει, λόγω της διαφοράς ψυχολογίας μεταξύ αγοριών και κοριτσιών, τα κορίτσια δεν θέλουν την δύναμη καθώς έχουν μια άμεση επαφή με την ζωή και την ύπαρξη, η περιθωριοποίηση των γυναικών από την τεχνολογία.

Σήμερα την μαγική αυτή εμπειρία την έχουμε ξεχάσει. Το Linux και το Arduino είναι ένας δρόμος πίσω προς την παιδική μας ηλικία, ένας δρόμος να παραμείνουμε παιδιά. Και δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος επικαλείται 20ετή εμπειρία, αν αυτός έχει μεγαλώσει και θέλει να βλέπει τον υπολογιστή απλά σαν μια τοστιέρα. Κάτι που κατανοώ, και δεν κατακρίνω, αντίθετα είμαστε εδώ να τον βοηθήσουμε να μην κάψει το τοστ.

Αλλά χαίρομε πολύ, όσους ακόμα βλέπουν το Linux σαν μια μαγική περιπέτεια, όσους ακόμα παραμένουν παιδιά. Όπως πχ την δουλεία που μοιράστηκε μαζί μας ο @fanisatt.

3 «Μου αρέσει»

Εγώ τύλιγα την κασέτα του spectrum με τον στυλό, σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει.

5 «Μου αρέσει»