Περί λίνουξ και άλλων δεινών

GNUTechie είναι διάφορα τα θέματα που θίγεις, δεν είναι λίγα, ούτε απλά (όπως ίσως φαίνονται (ή αν έτσι άφησα να υπονοηθεί απο λάθος), αν δεν κοιτάξουμε βαθύτερα). δεν λέω ότι κάνεις λάθος αλλά η συλλογιστική μου δεν αφορούσε μόνο το linux αλλά γενικότερα το εμπόριο. σε κάθε περίπτωση και σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μπαίνεις στην διαδικασία να απαντήσεις αλλά και θα χαιρόμουν να κάναμε την κουβέντα διαπροσωπικά, αφού δυστυχώς το γραπτό απαιτεί δυσανάλογα πολύ χρόνο ΚΑΙ μεταφέρει και κλάσμα της πληροφορίας (αφού στερείται όλης της μη λεκτικής επικοινωνίας που βοηθάει απίστευτα /και βασικά στηρίζει την συναισθηματικά δομημένη ανθρώπινη επικοινωνία). να 'σαι καλά να διαφωνείς και να 'μαστε καλά να συζητάμε, φίλος :wink:

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι πολύ απλά μην περιμένεις χωρίς αρκετό κόπο να δημιουργήσεις μια streamlined εμπειρία ανάλογη των windows και μάλιστα χωρίς να ξοδέψεις χρήμα αλλά μπόλικο χρόνο.

Για μένα καλό είναι να προσπαθήσεις να κάνεις τη μετάβαση σε ένα μηχάνημα που δεν είναι production και από εκεί να δεις τι θες, τι μπορείς και τι δεν μπορείς να πετύχεις.

Το Linux δεν είναι η γη της επαγγελίας σε ότι αφορά το software αλλά μια πολύ καλή επιλογή απέναντι στην αναγκαιότητα των windows.

3 «Μου αρέσει»

Η άποψή μου είναι παρόμοια με αυτό που λέει ο billniakas και έχω επιχειρήσει εκτενέστερα αλλού να την εξηγήσω αλλά για να την συνοψίσω

Δεν το θεωρώ πολύ βολικό/λογικό/καλό/πρακτικό κανείς να προσπαθεί απλά να μεταφέρει αυτό που κάνει από τα windows στο λίνουξ. Αυτό που λέω είναι κανείς να αντιμετωπίσει το λίνουξ σαν κάτι καινούργιο και να αρχίσει να κάνει καινούργια πράγματα στο λίνουξ. Αν συστηματικά μαθαίνει καινούργια πράγματα στο λίνουξ (το οποίο είναι διαφορετικό από το μαθαίνει λίνουξ που για μένα δεν βγάζει πολύ νόημα) και απαρχαιώνει τα windows τότε είναι πιθανό ανάλογα με τις ανάγκες του να γίνει το λίνουξ κύριο λειτουργικό ή ακόμα και αποκλειστικό λειτουργικό.

Δεν θα συμφωνήσω με αυτήν την διατύπωση γιατί αν πρόκειται για κάτι καινούργιο που δεν το έκανε πριν και μπορεί να το κάνει στο λίνουξ τότε γιατί όχι σε production;

Γιατί δε γνωρίζω το επίπεδο του χρήστη. Η λεπτή γραμμή μεταξύ του δουλεύει και όλα γίνανε μαντάρα πολλές φορές δεν είναι διακριτή.

Δεν το δέχομαι αυτό το επιχείρημα. Για μένα είναι απλό, αν έχεις κάτι που δουλεύει προφανώς δεν το πειράζεις ειδικά αν το έχεις ανάγκη (εκεί σωστά κολλάει το production). Αν όμως κάνεις κάτι καινούργιο τότε τι θα πει επίπεδο χρήστη; εξίσου άνετα μπορεί κάποιος να τα κάνει μαντάρα και στα windows, οπότε δεν έχει νόημα η προκατάληψη απέναντι στο λίνουξ ή τα windows.

1 «Μου αρέσει»

Τα forums είναι γεμάτα με περιπτώσεις χρηστών που ήθελαν linux ενώ κάνανε μια χαρά τη δουλειά τους σε windows. Από περιπτώσεις που δεν παίζει το scanner/εκτυπωτής μέχρι περιπτώσεις ήθελαν να πάνε σε linux γιατί το software του CNC κόστιζε ένα σωρό λεφτά στα windows και δεν μπορούσαν να το βρούνε σπασμένο.

Το επίπεδο και η κουλτούρα του χρήστη είναι σημαντικοί παράγοντες κατά τη γνώμη μου.

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστως να την κανουμε την κουβεντα αυτη αλλα δυστηχως αυτη την στιγμη ειναι φυση αδυνατο μιας και δεν ειμαι Ελλαδα. Την επομενη φορα που θα κατεβω Ελλαδα και θα εχω λιγο χρονο να κλεψω απο επισκεψεις σε φιλους και γνωστους ευχαριστως :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Αν δουλεύει μην το πειράζεις.
Αν δουλεύει μην το πειράζεις.
Αν δουλεύει μην το πειράζεις.
Αν δουλεύει μην το πειράζεις.
Αν δουλεύει μην το πειράζεις.
Αν δουλεύει μην το πειράζεις.
Αν δουλεύει μην το πειράζεις.
Αν δουλεύει μην το πειράζεις.
Αν δουλεύει μην το πειράζεις.

πόσες φορές πρέπει να το επαναλάβω; Γιατί επαναλαμβάνονται «επιχειρήματα» τελείως αντίθετα με αυτό που λέω;

Κατ’ αρχήν είναι πάρα πολύ απλό, απλά δοκιμάζει κάποιος αν το scanner/εκτυπωτής δουλεύει. Αν δουλεύει τότε δουλεύει, αν δεν δουλεύει τότε οκ, μια δοκιμή έγινε γιατί το δραματοποιούμε;

Και όλο αυτό το επιχείρημα δουλεύει και ανάποδα. Η προσωπική μου ανεκδοτολογική εμπειρία έχει υπάρξει απείρως καλύτερη στο λίνουξ σε σχέση με τα windows. Αλλά θα την αφήσω και θα αναφέρω ένα παράδειγμα γνωστού μου. Είχε ένα παλιό λαπτοπάκι, δεν το ήθελε για δουλειά, μόνο facebook. Τα windows vista που είχε, τον είχαν εκνευρίσει απόλυτα, πριν το σουτάρει στον κάδο, τού έβαλα λίνουξ και ως εκ θαύματος έμεινε απολύτως ευχαριστημένος. Στην δουλειά που πήγαινε συνέβη να αναβαθμιστούν τα windows. Ο εκτυπωτής που είχαν δεν δούλευε με τα καινούργια windows. Ο γνωστός μου (με μηδενικές ουσιαστικά γνώσεις) απλά συνέδεσε τον εκτυπωτή με το λαπτοπάκι και απλά δούλεψε. Μέχρι να φύγει από την δουλειά ο μόνος τρόπος να δουλέψει ο εκτυπωτής ήταν το λαπτοπάκι με το λίνουξ.

Τα επιχειρήματα αυτά δουλεύουν αμφίδρομα και μάλιστα θα έλεγα ότι κανείς θα πρέπει να αισθάνεται πολύ περισσότερο ασφαλής με το λίνουξ παρά με τα windows.

2 «Μου αρέσει»

Το θέμα είναι ότι προσπαθείς να καταρρίψεις τα επιχειρήματα μου ενώ εγώ αντιθέτως παρουσιάζω μια κατάσταση, τουλάχιστον έτσι όπως την αντιλαμβάνομαι. Συμφωνώ ότι υπάρχουν και οι περιπτώσεις που λες αλλά αν θέλουμε πραγματικά να βοηθήσουμε κάποιον να έρθει στο linux θα πρέπει να γνωρίζει όχι μόνο τα σημαντικά υπέρ αλλά και τα κατά.

Μια καλή εμπειρία χρήσης θα τη μάθουν 2-3, αντιθέτως μια κακή εμπειρία χρήσης θα τη μάθουν 10-15 όπως έκανε ο TS.

μα ούτε κι εγώ, οπότε -με αφορμή, γενικά- ρίχνω ιδέα: (ανάλαφρα, cafe-level) forum virtual-meetings, …ίσως-μήπως-κάποτε? :slight_smile: #offtopic

#ontopic:
καταλαβαίνω ότι οι περιφερειακές συσκευές, λόγω εκάστοτε kernel, είτε θα παίζουν είτε όχι, σωστά? (οι οδηγοί είναι a-windows-thing). οπότε σχετικά με το τι θέλω να δουλέψω στο εκάστοτε μηχάνημα ο κανόνας είναι live-cd & chk τι παίζει bydef, σωστά? μετά έχει αρκετό έως πάρα πολύ “τρέξιμο” ή υπάρχουν κ πιο user-friendly μέθοδοι (πχ κάποια βάση γνώσης με προκατ τέτοιες οδηγίες? =copy-paste cli commands)

δλδ. καταλαβαίνω σωστά ότι αν πχ δεν παίξει το hw-color-calibration, οι επιλογές μου είναι μόνο: 1. άλλος πυρήνας ή άλλο distro, 2. τυχόν επίσημη λύση απο κατασκευαστή (σπάνιο), 3. ανεπίσημη από εμπειρία χρηστών (σύνηθες) ?

επίσης, ένας πυρήνας μόνο ενσωματώνει οδηγίες νέων συσκευών ή και καταργεί παλαιότερες? δλδ σε κάποιο update παίζει να λειτουργήσουν κάποιες συσκευές αλλά να παύσουν άλλες ή λέω μπούρδες? (αν ρωτάω υπερβολικές λεπτομέρειες, το επισημαίνετε χωρίς παρεξήγηση, ο αναλυτικός χαρακτήρας μου θα βρίσκει να ρωτάει ασταμάτητα).

Μέσες άκρες το έπιασες το νόημα. Το καλό είναι ότι ειδικά στις απλές περιπτώσεις υπάρχουν άπειροι οδηγοί στο διαδίκτυο και λογικά δε θα συναντήσεις πρόβλημα. Από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι έχεις διάθεση να μάθεις και να το παλέψεις.

Όχι δε λες καθόλου μπούρδες, όταν το hardware είναι αρκετά παλιό δεν υπάρχει νόημα να υποστηρίζεις πχ τον pentium II στον 5.30 kernel ή την Soundblaster 16.

Εμείς είμαστε εδώ για ότι θελήσεις προκειμένου να το πετύχεις.

Τα περί συνάντησης να τα δούμε όταν το forum θα σβήσει κεράκι ενός έτους (προς άνοιξη μεριά). Να κάνουμε καμιά ομορφιά σε κανένα ουζερί/τσιπουράδικο :yum:

3 «Μου αρέσει»

θα παίξει videocall για εμάς τους απουσιάζοντες ή θα περιμένουμε από τις φωτογραφίες? :P :P

(ευχαριστώ για την διάθεση υποστήριξης! ;) πάρε ένα δωράκι :D :P )

2 «Μου αρέσει»

Εξαρταται τα περιφεριακα. Η καθε κατηγωρια περιφεριακων εχει και το δικο της τμημα. Οι εκτυπωτες διαχειριζονται απο τον CUPS, τα scanner διαχειριζονται απο το XSANE. Τα πληκτρολογια και τα ποντικια ειναι θεμα του XServer και καποιων υποπακετων του αλλα συνηθως δεν εχουν θεμα εκτως και αν μιλαμε για τιποτα RGB φανταχτερα ποντικια οποτε για να ριθμισεις τα ledακια και τα κουμπια του καθε ποντικιου πρεπει να υπαρχει απο την εταιρια GNU/Linux εκτελεσιμο αρχειο του προγραμματος που κανει αυτες τις ριθμησεις (δυσκολα θα βρεις σε GNU/Linux τετοιο προγραμμα γιατι στην ουσια ειναι φρουφρου και αρωματα). Οι καρτες γραφικων AND και Intel δεν χρειαζονται κλειστους drivers. Ουτε της Nvidia εκτως και αν ειναι καποιος gamer και θελουν ολα τα FPS οποτε πας στους κλειστους Drivers της Nvidia. Καρτες δικτυου οι περισσοτερες θελουν firmware για να δουλεψουν σωστα… ενω ολοι οι SSD δισκοι και οι NVME δουλευουν σωστα. Τωρα τι υποστηριζει η καθε διανομη ομως… αυτο ειναι αλλο καπελο.

Αν θυμαμαι καλα απο καποια υποτυπωδη ερευνα για το θεμα τα hardware color calibrators ειναι συνηθως USB… οποτε κατα πασα πιθανοτητα θα τα δει το συστημα… τωρα για προγραμματα υπαρχουν δυο που μπορεις να δοκιμασεις… το Argyll CMS (Color Management System) που το βρησκεις εδω https://www.argyllcms.com/ αλλα επισεις και στα αποθετηρια του Debian και υποθετω και στο Ubuntu/Mint και το DisplayCal που το βρισκεις εδω https://displaycal.net/ και που και αυτο το βρισκεις στα αποθετηρια του Debian / Ubuntu / Mint και αλλων διανομων.

Η διαφορα εδω με τα Windows ειναι οτι ολοι οι κατασκευαστες θα σου δωσουν drivers σε CD/DVD η ενα link για να τους κατεβασεις… και ξερεις οτι με τα Windows τα περιφεριακα τους θα δουλεψουν… με το GNU/Linux θα πρεπει να κανεις ολη την ερευνα μονος σου. Και καλο ειναι αυτη η ερευνα να γινεται ΠΡΙΝ την αγορα καινουργιου hardware για να μην υπαρχει μετα φαση του “Οχ δεν μου δουλευει τωρα τι κανω;”

Οχι καταργει και παλιοτερες. Για παραδειγμα προσφατα οι προγραμματιστες του πυρινα βγαλαν απ’εξω τον κωδικα που υποστηριζει τους οδηγους δισκετας σαν εσωτερικες συσκευες μιας που δεν χρησιμοποιουνται πια… και αν ειναι αναγκη να χρησιμοποιηθουν μπορουν να δουλεψουν σαν USB συσκευες σε εξωτερικες θηκες. (Ρωτα οσο θες μονο ετσι θα μαθουμε και εμεις και εσυ)

2 «Μου αρέσει»

thnxxxxxXXXX!
(στρέϊτ άνθρωπΑς θα με κάνετε να φιλήσω αρσενικούς, ρπμ… :P )

@ vnomik
Το έχεις πιάσει πάρα πολύ καλά το θέμα.

Οι οδηγοί γενικά είναι ανοικτοί ή κλειστοί.

Τώρα οι οδηγοί μπορεί να είναι μέσα στον πυρήνα ή σε πακέτα που τα εγκαθιστάς. Αυτοί που είναι μέσα στον πυρήνα απλά και μόνο επειδή έχεις πυρήνα Linux δουλεύει, αλλά και οι άλλοι αν είναι ελεύθεροι γενικά είναι ήδη εγκατεστημένοι στις «εύκολες» διανομές και είναι εύκολη η εγκατάσταση σε όλες τις διανομές.

Παράδειγμα υπάρχει οδηγός για ntfs μέσα στον πυρήνα. Αλλά είναι μόνο για ανάγνωση. Για να γράψεις σε ntfs χρειάζεσαι το πακέτο ntfs-3g. Αν έχεις mint/ubuntu/manjaro είναι ήδη εγκατεστημένο. Αν φτιάχνεις κανονικό Arch τότε απλά το εγκαθιστάς.

Θεωρητικά μπορεί να σταματήσει η υποστήριξη αλλά για τούς ανοικτούς οδηγούς από κάθε πρακτική άποψη δεν σταματάει ποτέ η υποστήριξη. (υπάρχουν πχ περιφεριακά τής Amiga που εξακολουθούν να υποστηρίζονται στο Linux)

Πιο προβληματικοί είναι οι «κλειστοί» οδηγοί. Κατ’ αρχήν λόγω τής GPL άδειας τού Linux δεν ενσωματώνονται ποτέ κανονικά στον πυρήνα. Συνήθως υποστηρίζουν επισήμως διανομές που βασίζονται στο Debian ή και πιο ειδικά στο Ubuntu, αλλά γενικά οι κοινότητες τών άλλων διανομών τούς έχουν φέρει και σε αυτές. Οπότε γενικά δεν είναι πρόβλημα. Ωστόσο υπάρχουν θέματα καθώς βασίζεσαι στην εταιρεία που τούς φτιάχνει. Πχ οι κλειστοί οδηγοί για τις κάρτες γραφικών AMD έχουν εξάρτηση από τον πυρήνα Linux και από το παραθυρικό σύστημα Xorg. Καθώς σταμάτησε η υποστήριξη από την AMD δεν δουλεύουν σε καινούργιες διανομές. Η τελευταία διανομή που υποστηριζόταν ήταν το Ubuntu 14.04.

Κάτι που επίσης μπορεί να χρειαστεί στούς κλειστούς είναι επανεγκατάσταση. Ο γενικός κανόνας είναι ότι οι ανοικτοί απλά δουλεύουν πρακτικά για πάντα (εκτός αν πέσεις σε bug), οι κλειστοί μπορεί να έχουν θέματα.

Τώρα γενικά οι οδηγοί μπορούν να έχουν universal στοιχεία. Σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ καλό. Πχ οποιοδήποτε usb ποντίκι και να συνδέσεις θα δουλέψουν τα universal στοιχεία. Από την άλλη πιο ειδικά χαρακτηριστικά μπορεί να μην δουλεύουν ή μπορεί να δουλεύουν λάθος και να πρέπει να τα ρυθμίσεις. Ένα παράδειγμα από τις τιμονιέρες η κίνηση τού τιμονιού γενικά δουλεύει αλλά το κλότσιμα μπορεί να μην δουλεύει ή να δουλεύει λάθος (επίσης κάποιες τιμονιέρες απλά δουλεύουν πλήρως σωστά)

Από πρακτική άποψη σωστά το έθεσες. Δοκιμάζουμε διανομές ποια δουλεύει και ποια όχι, ιδανικά απλά δουλεύει, αλλιώς κοιτάμε για ιδέες, αν είναι κάτι γνωστό και λυμένο συχνά θα δούμε απλές οδηγίες. Ο γενικός κανόνας είναι ότι όσο νεώτερος είναι ο πυρήνας τόσο το καλύτερο (ακόμα και για αρχαίο υλικό) πλην πολύ ειδικών εξαιρέσεων.

Νομίζω ούτε καν αυτό, κάποια πολύ ειδική εξαιρετικά απαρχαιωμένη περίπτωση σύνδεσης δισκέττας καταργήθηκε, οι συνηθισμένες «εσωτερικές» νομίζω υποστηρίζονται ακόμα.

(και είναι απλώς ο συγκεκριμένος τρόπος σύνδεσης που καταργήθηκε, τα συστήματα αρχείων υποστηρίζονται ακόμα και λογικά δεν θα πάψουν ποτέ να υποστηρίζονται, πχ σωστά ανέφερες ότι συσκευές usb φυσικά υποστηρίζονται, αλλά εγώ κατάλαβα και οι συνηθισμένες εσωτερικές υποστηρίζονται ακόμα)

1 «Μου αρέσει»

Κι εγώ το ίδιο, κανείς ποτέ δε με ειρωνεύτηκε, δε μου είπε lmgtfy κλπ. Αλλά προσεχα κι εγώ να δίνω τις απαραίτητες πληροφορίες κατά τις ερωτήσεις μου και έψαχνα μόνος πριν ρωτήσω.

1 «Μου αρέσει»

μπορούμε να συζητάμε με τεχνικά (κ γενικά άλλα λογικά επιχειρήματα), ατελείωτα…

…αλλά πχ εδώ μέσα αναφέρονται αρκετοί λόγοι που ακόμα κι ΑΝ το linux ήταν δυσκολότερο, ΑΝ οι κοινότητά του ήταν πιο ανεπαρκείς, ΑΝ γενικά υπήρχαν ακόμα περισσότερα προβλήματα μετάβασης και πάλι θα άξιζε η προσπάθεια αντίστασης στα μονοπώλια, γενικότερα.

[φιλοσοφία on] δυστυχώς είναι η ανθρώπινη φύση τέτοια που (ακόμα) λατρεύει την εξουσία (κι ενδεχομένως να είναι το τελευταίο που ίσως κάποτε απαρνηθεί (να λατρεύει), μετά τον κακό καπιταλισμό (ναι, υπάρχει κ καλός), τον ρατσισμό (δεν υπάρχει καλός κ κακός :stuck_out_tongue: ), γενικώς κάθε -ισμό, κι ότι άλλο ταξικό εφεύρει προς ικανοποίηση ματαιοδοξίας [φιλοσοφία off]

How the Big Tech monopolizes everything

ενδεχομένως να έπρεπε να υπάρχει ένας “why2doit” οδηγός μετάβασης σε… 2 μέρη, για 2 κατηγορίες σκεπτικού: α. λογικές αιτίες μετάβασης ( =τεχνικά πλεονεκτήματα), β. φιλοσοφικές αιτίες μετάβασης ( =ηθικά πλεονεκτήματα).

ps… είπε κι έβαλε yt(!)-link :stuck_out_tongue:

3 «Μου αρέσει»

Μην ξύνεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη! :yum:

Υπάρχει καλός λύκος? :innocent: Μόνο στον αρκά… :joy:

2 «Μου αρέσει»

Είμαι σε ένα χωριό αυτές τις μέρες. Internet από το κινητό. Διάβασμα για Linux άπειρο. Μέχρι τώρα έβλεπα στο διαδίκτυο πολλές απόψεις.
Νομίζω ότι αρχίζω να καταλαβαίνω τι παίζει με το Linux μπακάλικα μπακάλικα.
Ουσιαστικά κάθε διανομή αλλάζει ως προς τον τρόπο που εγκαθιστούμε τις εφαρμογές μας.
Μετά κάθε μία έχει επιλέξει ένα γραφικό περιβάλλον.
Μπακάλικα έχει επιλέξει το πώς θα διαμορφώνεις την εικόνα της. Άλλο το gnome άλλο το Kde άλλο το Cinammon. Κάθε μία έχει το δικό της ή και δύο, τρία κ.α.
Αλλά: κάποια είναι τα main δηλαδή τα “σήμα κατατεθέν” της κάθε μιας. Το gnome του Ubuntu, Cinammon του Mint κ.α Αυτό σημαίνει ότι θα βρεις περισσότερες συμβουλές κ.λ.π

Αυτά προς ώρας και με αφορμή ότι είδα Cinammon στο fedora.

A και επίσης από όλους όσους υπερασπίζονται το ένα ή το άλλο σύστημα windows,Mac, Linux, bds κ.ο.κ οι χειρότεροι είναι αυτοί που προσπαθούν να τα υποβαθμίσουν όλα που δεν είναι windows.
Είδα τελευταία σε άλλα sites Microsoft Talibans.
Τέσπα να 'χαμε να λέγαμε.

1 «Μου αρέσει»

Όχι, όχι! Οι χειρότεροι είναι όλοι όσοι δεν έχουν linux ! :innocent: :rofl:

9 «Μου αρέσει»